Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Top 10 Must Read Books

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    Top 10 Must Read Books

    Care sunt dupa parerea voastra acele zece carti ce trebuie neaparat citite? Vreau parerile voastre pentru a-mi face si eu o lista de carti pe care sa le citesc anul acesta

  2. #2 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Pai zi si u ce gen de carti iti place sa citesti. Eu de exemplu sunt fan horror si "devorez" cartile lui Stephen King, Dean Koontz, Serge Brussolo, H.P. Lovecraft sau Anne Rice.

  3. #3 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Nu fac mofturi ca la jocuri/filme Orice

  4. #4 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    IT (orasul bantuit) - Stephen King (cea mai buna carte a lui pe care am citit-o pana acum)
    Capcana pt vise - Stephen King
    Shining - S.K.
    Cronicile vampirilor (prima carte din serie e "Interviu cu un vampir") - Anne Rice
    Obiecte ascutite - Gillian Flynn
    Mancatorii de ziduri - Serge Brussolo
    Invazia - Dean Koontz
    Traieste noaptea - Dean Koontz

  5. #5 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Of...

    Lista mea:

    1. Maestrul si Margareta - S.Bulgakov
    2. Idiotul - Dostoevski
    3. Plansul lui Nietzche - I.Yalom
    4. Crima si pedeapsa - Dostoevski
    5. 1984 - G.Orwel
    6. Arhipelagul Gulag - A. Soljenitin
    7. The Theory of Democracy Revisited - G. Sartori
    8. Jurnalul Fericirii - N. Steinhardt
    9. Toamna Patriarhului - Marquez
    10. Razboi si pace - Tolsoi

  6. #6 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Iata si lista mea

    Aceasta lista nu e un top, nu am cum sa fac un top in aceasta saga, fiindca ea in sine e o sga careia nu i-am gasit un rival adevarat

    - Dune F.Herbert
    - Dune Messiah (Mantuitorul Dunei) F.Herbert
    - Children of Dune (Copiii Dunei) F.Herbert
    - God Emperor of Dune (Imparatul Zeu al Dunei) F.Herbert
    - Heretics of Dune (Ereticii Dunei) F.Herbert
    - Chapterhouse Dune (Canonicatul Dunei) F.Herbert

    - Dune:House Atreides (Casa Atreides) B.Herbert & K.J. Anderson
    - Dune:House Harkoonen (Casa Harkoonen) B.Herbert & K.J. Anderson
    - Dune:House Corrino (Casa Corrino) B.Herbert & K.J. Anderson

    - Dune:The Butlerian Jihad (Jihadul Butlerian) B.Herbert & K.J. Anderson
    - Dune:The Machine Crusade (Cruciada Masinilor) B.Herbert & K.J. Anderson
    - Dune:The Battle of Corrin (Batalia de la Corrin) B.Herbert & K.J. Anderson

    - Hunters of Dune (Vanatorii Dunei) B.Herbert & K.J. Anderson
    - Sandworms of Dune (Viermii de Nisip ai Dunei) B.Herbert & K.J. Anderson


    Din pacate abia acum de curand au aparut si la noi Casele traduse in romana. Presupun ca pentru Jihadul Butlerian, Cruciada Masinilor si Batalia de la Corrin mai e destul de asteptat . Din ce stiu eu au aparut deocamdata doar in America, eu unul mi le-am luat de pe ebay.com la un pret de 15-20 de dolari bucata cu tot cu transport pentru ca nu am mai avut rabdare sa stau dupa editurile din frumoasa noastra tara .

    Cat despre Vantorii Dunei si Viermii de Nisip ai Dunei probabil le voi cumpara de pe TheHut fiindca acolo am vazut ca au aparut ca sa le pot comanda si eu. Cele doua incheie aceasta saga pe nume Dune, mai bine zis.. aceasta capodopera.

    Dupa cum vedeti de la un moment dat (dupa Canonicatul Dunei mai exact) autorul nu a mai fost Frank Herbert pentru ca acesta din pacate a murit, lasandu-si opera de baza neterminata dar toate scrierile si schitele ce le-a lasat in urma au fost gasite de fiul lui Biran Herbert care impreuna cu romancierul Kevin J. Anderson au continuat lucrul tatalui sau.

    La inceput pot sa spun ca am fost putin sceptic in privinta calitatilor de scriitori SF a celor doi, dar cand am citit pentru prima data Casa Atreides am ramas pur si simplu uimit de cat de bine fiul a continuat munca tatalui, nu m-a dezamagit catusi de putin, dimpotriva.

    Nu stiu ce as putea sa va mai spun despre aceasta saga, daca aveti orice intrebare puteti sa mi-o adresati prin PM iar eu voi raspunde cu mare placere .

    P.S. am un mic sfat pentru cei care nu au pus mana pana acum pe vreun volum din serie. Va recomand sa incepeti sa cititi cartile cu inceputul (sunt scrise cam in genul Star Wars, au cam inceput cu mijlocul ca sa zic asa ).

    Va voi scrie acum in ordinea intamplarilor din fiecare carte cum ar trebui citite de fapt:

    1 - Dune:The Butlerian Jihad (Jihadul Butlerian)
    2 - Dune:The Machine Crusade (Cruciada Masinilor)
    3 - Dune:The Battle of Corrin (Batalia de la Corrin)
    4 - Dune:House Atreides (Casa Atreides)
    5 - Dune:House Harkoonen (Casa Harkoonen)
    6 - Dune:House Corrino (Casa Corrino)
    7 - Dune
    8 - Dune Messiah (Mantuitorul Dunei)
    9 - Children of Dune (Copiii Dunei)
    10 - God Emperor of Dune (Imparatul Zeu al Dunei)
    11 - Heretics of Dune (Ereticii Dunei)
    12 - Chapterhouse Dune (Canonicatul Dunei)
    13 - Hunters of Dune (Vanatorii Dunei)
    14 - Sandworms of Dune (Viermii de Nisip ai Dunei)

    Acestea fiind spuse inchei prin a va spune ca astept cu nerabdare cartea Paul of Dune ce trebuie sa apara in septembrie anul acesta care mai da cateva explicatii despre ce se intample intre Dune si Dune Messiah . Poate pana atunci vor mai fi cativa fericiti ce vor astepta cu sufletul la gura aceasta carte

    P.P.S. imi cer scuze daca am plictisit cu aceasta mica istorioara, nu m-am putut abtine

    Spor la citit!

  7. #7 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Multumesc mult de tot DeathWings pentru post. Am citit Dune si Mantuitorul Dunei. Si chiar vreau sa le iau le toate cap coada sa inteleg ce si cum

    Super post. danke

  8. #8 SP
    Junior Member dorianos's Avatar
    mii de multumiri DeathWings. pana acum citisem : Dune, Mantuitorul Dunei, Copiii Dunei, Imparatul Zeu al Dunei, Ereticii Dunei, Canonicatul Dunei. Am sa le caut si am sa le citesc si pe celelalte. Din ce am citit pana acum (din seria dune) Imparatul zeu si Ereticii dunei mi-au placut cel mai mult ! Am mai citit de Herbert : Steaua si biciul, Incidentul Isus, Efectul Lazar si Factorul Inaltare
    As mai mentiona :
    - Stephen King - Apocalipsul 1,2 si 3; Capcana pentru vise, Carrie, Misery, Shining, Dolores Claiborne, Talismanul 1,2 si 3 si sa nu mai vorbim de Christine
    - Card Orson Scott - Jocul lui Ender, Vorbitor in numele mortilor si Xenocid
    - Heinlein Robert - Infanteria stelara si Luna e o doamna cruda
    - Arkadi si Boris Strugatki - Picnic la marginea drumului
    Ma opresc aici desi sunt atat de multe altele care merita "devorate", asta daca ne referim numai la genul SF, ca daca trecem si la literatura universala...................

  9. #9 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Acum mi-am rescos din biblioteca :

    7 - Dune
    8 - Dune Messiah (Mantuitorul Dunei)
    9 - Children of Dune (Copiii Dunei)

    pana cumpar cele de la inceputul listei recitesc Dune sa imi reamintesc

  10. #10 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Eh, atunci o sa iti aduci aminte de unde este semnatura mea

  11. #11 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Neaparat Jocul lui Ender, Vorbitor in numele mortilor, Xenocid si Copiii Mintii daca sunteti iubitori de S.F

  12. #12 SP
    Junior Member Eudaimon's Avatar
    Subscriu la postul lui the_fool2k . Saga lui Ender este comparabila cu capodopera care este Dune. Daca va place fantasy-ul in schimb, recomand The Chronicles of Amber de Roger Zelazny.

  13. #13 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    cartile lui sven hassel despre razboiul dintre nemti si rusi(din ele face parte si gestapo care a aparut la Adevarul)

  14. #14 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  15. #15 SP
    Junior Member razvan21ro's Avatar
    Am citit multe carti care mi-au placut. O recomand pe ultima care este buna de citit inainte de culcare.

    "Grasa si proasta" - Rodica Ojog-Brasoveanu

  16. #16 SP
    Member Outblast's Avatar
    Seria lui Tom Clancy - "Centrul de comanda".

  17. #17 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Trilogia Furnicilor.

    Mi-au placut foarte mult cartile astea.

  18. #18 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Ai putea sa incerci si titlurile lui Dan Brown: Simbolul pierdut, Codul lui DaVinci, Ingeri si demoni, Fortareata digitala si Conspiratia. Ai mai putea sa citesti si Clubul patriotilor scris de Christopher Reich si Leviatan de Boris Akunin, daca esti pasionat de mister, investigatii, urmarii s.a.m.d.
    Lectura placuta.

  19. #19 SP
    Junior Member joeblow's Avatar
    desi a trecut ceva timp de cand ai inceput thread-ul nu cred ca niste recomandari au cum sa strice .
    Acum citesc seria Cantec de gheata si foc - George R.R. Martin. E un fantasy dar nu chiar Lord of the rings - in primele volume elementul fantasy e destul de putin prezent, mai mult stii ca e acolo si poate reprezenta o amenintare nevazuta. Cartea se bazeaza mai mult pe intrigi la curtea regala, tradari, lupte cu cavaleri, razboaie etc. Nu e deloc copilaroasa si te duce cu gandul mai mult la intrigile din Roma Antica. Foarte bine scrisa, accesibila ca stil dar complexa ca poveste. Recomandata peste masura .

    De la Stephen King am auzit si eu ca Orasul BantuIT ar fi foarte buna (cum scria cineva mai sus) deci ia-o si pe aia daca poti.

    Ceva mai micut dar foarte placut este Viata lui Pi de Yann Martell parca. Pe scurt: un baiat naufragiaza intr-o barca cu un tigru. Pe mine aceasta propozitie m-a facut sa o citesc si nu mi-a parut rau ca am facut-o. Incepe putin plictisitor dar isi da drumul dupa aceea. P.S. Eu am gasit-o in colectia Cotidianul, cu 2 lei intr-un anticariat. Deci n-ai nicio scuza.

  20. #20 SP
    Member Game101's Avatar
    Hagakure - Book of the Samurai de Yamamoto Tsunetomo si Art of War de Sun Tzu sunt carti de citit,nu trebuie ratate

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 19-01-2013, 23:10
  2. Top 5 Must-Have List By Khan in forum Console Club
    Replies: 47 Last Post: 11-07-2009, 12:28
  3. Top 10 Must Buy Xbox 360 Games of 2007 By Bobby in forum Stories & Other News
    Replies: 10 Last Post: 16-10-2008, 15:55
  4. Gears of War 2 London Press Event: Must Read By Bobby in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 30-09-2008, 16:08
  5. Top 10 Must Buy PS3 Games of 2007 By rodarkone in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 15-08-2008, 10:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts