Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 91 of 381 FirstFirst ... 41 81 89 90 91 92 93 101 141 191 ... LastLast
Results 1,801 to 1,820 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #1801 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    Tudoran,la transport poti opta intre 2.5 si 3.5 lire.Taxa de transport se plateste individual pe produs,trimit de obicei din depozite diferite(unde au disponibilitate).
    Nu ai sa vezi pachet de la ei , indiferent de numarul produselor

  2. #1802 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    2.5 posta normala si 4.8 cu tracking/ item. ambele 1st class

  3. #1803 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    thehut a introdus si plata cu paypal

  4. #1804 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    E o minune.In mod normal ar trebui sa implemeteze si la zavvi , cat de curand.Sper

  5. #1805 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    Am in contul de Paypal o suma, din care vreau sa achizitionez un joc de pe TheHut. M-am tot uitat peste optiuni dar nu am gasit de unde pot selecta metoda de plata. Eu vreau sa platesc cu banii din account, insa la checkout imi apare doar credit card.
    Stie cineva de unde pot selecta metoda preferata de mine ?
    Multumesc anticipat !

  6. #1806 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Stie cineva un site din Anglia unde pot gasi Collectors-urile mai vechi de exemplu:Fallout 3 Collector's Edition inafara de amazon si ebay!

    Multumesc!

  7. #1807 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Pai din moment ce nu mai sunt disponibile cum sa le gasesti in alta parte?

  8. #1808 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    la cex

    sunt rau, ca nu trimit la noi ...cel putin pana acum

  9. #1809 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by andy View Post
    Am dat comanda la shopto.net pe 16 decembrie la un joc, Red Dead R. Au facut dispatch tot pe 16. Astazi e in 8 ianuarie si inca nu mi-a ajuns pachetul... este a 4a comanda a mea, si pana acum nu am mai avut probleme. Primele 3 ajungeau in max 7 zile... in provincie.

    Mai are cineva probleme in perioada asta cu shopto ? Ciudat... :/
    Dispatched pe 13/12/2010, nu a ajuns si nici tracking-ul nu spune nimic. Ai comandat cu "1st class signed for"? L-ai primit, intre timp?

    Eu i-am sunat (nu mai exista mail la care sa le scrii si nici prostia aia de ticketing nu functioneaza pentru comenzi nelivrate), mi-a raspuns o doamna careia i-am povestit problema si mi-a raspuns ceva de genul "blah...blah... 40 days for a claim...blah...blah".

  10. #1810 SP
    Member RaduHawk's Avatar
    Care dintre ele se misca mai bine cu livrarea? (ma refer la shopto.net, zavvi.com, thehut.com). Vreau sa comand un controller de xbox360 wireless ca iese cu vreo 70 lei mai ieftin decat la bisnitarii nostri de comercianti.

  11. #1811 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Dispatched pe 13/12/2010, nu a ajuns si nici tracking-ul nu spune nimic. Ai comandat cu "1st class signed for"? L-ai primit, intre timp?

    Eu i-am sunat (nu mai exista mail la care sa le scrii si nici prostia aia de ticketing nu functioneaza pentru comenzi nelivrate), mi-a raspuns o doamna careia i-am povestit problema si mi-a raspuns ceva de genul "blah...blah... 40 days for a claim...blah...blah".
    Exact acelasi lucru l-am patit si eu, culmea tot cu RDR, am asteptat ca prostul degeaba, n-am mai facut nici un demers la ei pe site, m-am dus direct la Paypal am depus claim + escalate ca sa mai economisesc din timp si mi-am luat banii dupa o luna si ceva inapoi...needless to say ca a fost si ultima comanda la shopto pt. mine.

  12. #1812 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    Exact acelasi lucru l-am patit si eu, culmea tot cu RDR, am asteptat ca prostul degeaba, n-am mai facut nici un demers la ei pe site, m-am dus direct la Paypal am depus claim + escalate ca sa mai economisesc din timp si mi-am luat banii dupa o luna si ceva inapoi...needless to say ca a fost si ultima comanda la shopto pt. mine.
    Eu am platit cu cardul, pentru ca sunt deosebit de istet & priceput (). Voi face face claim pe site-ul lor, cand vor trece cele 40 zile lucratoare, adica prin februarie. Faptul ca s-a intamplat nu ma afecteaza ata de mult, se mai intampla si nu e vina celor de la shopto. Ce m-a enervat la culme este ca nu sunt dispusi sa verifice ACUM ce s-a intamplat, avand in vedere ca tracking number n-a functionat niciodata iar eu am platit la SHOPTO expedierea...Oh well...

  13. #1813 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    Au introdus si la zavvi.com optiunea de a platii cu paypal

    ineedmoney93

    Your funds will be transferred when the merchant processes your payment. Any money in your PayPal account at that time will be used before any other payment source.

    AlanPoe

    Stai linistit,in perioada sarbatorilor toti ne-am luat-o in freza cu comenzile.Am dat o comanda la zavvi pe 10.12.2010 si am ridicat produsul de la posta pe 10.01.2011.
    De curiozitate,am investigat,ca sa aflu ca produsul ajunsese la oficiul postal din orasul meu pe data de 28.12.2010.
    Concluzia:
    Nu este vina lor ca traim in Romania

  14. #1814 SP
    Member felixxx's Avatar
    Quote Originally Posted by chynagods View Post
    Au introdus si la zavvi.com optiunea de a platii cu paypal

    ineedmoney93

    Your funds will be transferred when the merchant processes your payment. Any money in your PayPal account at that time will be used before any other payment source.

    AlanPoe

    Stai linistit,in perioada sarbatorilor toti ne-am luat-o in freza cu comenzile.Am dat o comanda la zavvi pe 10.12.2010 si am ridicat produsul de la posta pe 10.01.2011.
    De curiozitate,am investigat,ca sa aflu ca produsul ajunsese la oficiul postal din orasul meu pe data de 28.12.2010.
    Concluzia:
    Nu este vina lor ca traim in Romania
    nu ca as fi un mare fan al tarii in care traim, dar nu inteleg atitudini ca a ta. practic acel colet a facut 18 zile pana in romania si a mai stat vreo zece din cate zici tu pe aici. nu mi se pare normal sa ii injuri doar pe astia de aici si sa consideri ca din cauza lor ti-a intarziat tie pachetul.
    in alta ordine de idei eu folosesc in 90% din cazuri serviciul track&trace si de-a lungul anilor (primesc intre 30 si 40 de pachete din afara pe an) m-am lamurit ca nu posta romana e cea care trebuie blamata. de exemplu anul trecut din cele sa zicem trezeci de trimiteri (desi au fost mai multe) pe care le-am primit doar doua au fost cu probleme in partea romana. de fapt probleme inseamna ca una dintre trimiteri a stat mai mult de o zi in biroul de tranzit (in speta doua zile) iar o alta trimitere efectiv au ratacit-o si dupa ce am stat vreo patru zile am sunat acolo si in aceeasi zi (cu scuzele de rigoare) mi-a ajuns la oficiul meu postal.
    legat de problemele pe care le au cei din afara cu serviciile postale o trimitere de la shopto din data de 15.12 a intrat in tara in data de 30.12. ei bine, in data de 31.12 mi-am ridicat pachetul de la posta.
    in alta ordine de idei saptamana asta am avut cea mai rapida expeditie de la shopto, comanda data la shopto luni dupa-amiaza mi-a ajuns miercuri dimineata la posta.

  15. #1815 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    1.Nu am injurat pe nimeni in posturile mele.
    2.Nu este normal sa primesc aviz pe care sa scrie foarte urgent si sa ridic un colet dupa 2 saptamani de zile de cand a ajuns in orasul meu,doar pentru ca unii angajati nu-si fac treaba(A fost singurul aviz pe care l-am primit si nicidecum al 2-lea)
    Nu vreau sa generalizez dar unii angajati din posta romana,sunt degeaba

    P.S

    Si da,daca va exista o data viitoare , chiar am sa le fac reclamatie.Pentru ca romanul este mereu de parere:
    Lasa dom'le ca merge si asa.
    Cu mentaliatea asta nu o sa schimbam nimic,niciodata.Cand vi se intampla o nedreptate nu stati ca
    " pis**ul vacii",cereti-va drepturile.
    Meritati sa fiti tratati cu respect,nu sa se uite lumea in sila la voi si sa va trateze de parca iti fac o favoare ca stau de vorba cu tine.

  16. #1816 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Atentie la concernul thehut!

    de 2 luni de zile absolut toate comenzile au venit din depozitul din Guernsey. pt cine nu stie aceasta zona este outside EU

    pe langa intarzierile datorate aflarii in afara uniunii, ajung si in vama. pt a evita neplaceri in vama, aveti optiunea de selectare cand faceti comanda GIFT (nu cea de impachetare) astfel nu va va trece suma pe declaratia CN22

    personal am avut toate comenzile ajunse la minim o luna de la dispatch. stiu ca vor sari unii sa argumenteze ca lor le-a ajuns 1-2 comenzi in 6 zile din uk. volumul meu de comenzi este mare de la cele 2 situri si daca intr-adevar s-au axat doar la livrare din Guernsey este echivalent cu asia

    retineti la comenzile de peste 20lire sa bifati Gift pt a nu avea surprize

    cat despre paypal este un lucru bun pt ca au implementat. dar prevad o mare de claimuri si posibilitatea sa nu mai trimita deloc aici

    cat despre posta romana ca o paranteza repet. la noi treaba merge mai bine decat afara. in decembrie cel putin nimeni sa nu aibe pretentie sa ii ajunga in cateva zile. eu inca astept comenzi din decembrie

    de la noi cand am trimis afara s-au miscat nesperat, si nu o data. in nici 12 ore deja era iesit coletul din tara. cand primesc si mai ales cele cu tracking si le poti urmari, de la 24 ore de la sosirea in BSI (biroul de tranzit) este deja in oficiu sau in vama

    @chynagods: daca pe avizul tau scria foarte urgent iti spun eu cum este. ala este al3lea aviz normal. si eu am patit-o pt ca nu a ajuns primul aviz, nu a ajuns reavizarea si a3a oara face alt om un aviz cu foarte urgent. ziele intre reavizari se aduna pt ca nu pot reaviza in urmatoarea zi.

    sunt constient ca in tara sunt oficii in care lucratorii nici nu stiu ce este o scrisoare externa simpla macar. pt ca asta este titulatura la ce primim noi. acel small packet de pana in 2kg. nici la mine nu era altfel dar i-am adus pe calea cea dreapta

  17. #1817 SP
    Member felixxx's Avatar
    Quote Originally Posted by chynagods View Post
    1.Nu am injurat pe nimeni in posturile mele.
    2.Nu este normal sa primesc aviz pe care sa scrie foarte urgent si sa ridic un colet dupa 2 saptamani de zile de cand a ajuns in orasul meu,doar pentru ca unii angajati nu-si fac treaba(A fost singurul aviz pe care l-am primit si nicidecum al 2-lea)
    Nu vreau sa generalizez dar unii angajati din posta romana,sunt degeaba

    P.S

    Si da,daca va exista o data viitoare , chiar am sa le fac reclamatie.Pentru ca romanul este mereu de parere:
    Lasa dom'le ca merge si asa.
    Cu mentaliatea asta nu o sa schimbam nimic,niciodata.Cand vi se intampla o nedreptate nu stati ca
    " pis**ul vacii",cereti-va drepturile.
    Meritati sa fiti tratati cu respect,nu sa se uite lumea in sila la voi si sa va trateze de parca iti fac o favoare ca stau de vorba cu tine.
    nu vreau sa dezvolt subiectul mai mult, a facut-o deja BoDoPSX si cred ca are experienta mai multa decat noi doi (noi doi la un loc )
    inca un exemplu despre cum functioneaza serviciile postale in anglia. asa cum am spus folosesc track&trace si mi-i s-a intamplat de multe ori ca acel tracking number sa nu mi-l gaseasca in baza de date royal mail. pur si simplu nu il gaseste ceea ce in mod normal inseamna ca un angajat de acolo pur si simplu nu sta sa scaneze trimiterile pentru ca nu are el chef. asta nu s-a intamplat niciodata la posta romana. ca sa nu mai spun ca mi-au trimis track&trace fara sa il considere ca ar trebui sa semnez de primire. astia de la posta s-au gandit ca ar fi bine sa faca ei un borderou asa, in caz ca ii intreaba ceva de sanatate si au facut unul intern desi nu era de datoria lor.
    repet, eu nu iau apararea postei romane sau exclud uscaturile din padurea lor dar observ ca multa lume cum primeste cu intarziere un pachet din afara sare sa ii 'blagosloveasca' pe ai nostri. experienta mea si a altora de aici, folosind aceste servicii de urmarire a trimiterilor, spune ca de cele mai multe ori lucrurile se impotmolesc in afara granitelor noastre.

  18. #1818 SP
    Junior Member sufarSTARcmc's Avatar
    Cineva care se pricepe sa ma lamureasca si pe mine, atunci cand cumperi dintr-o tara care este in afara UE in mod normal trebuie sa platesti TVA-ul si alte taxe, in ce conditii scapi de taxe?

  19. #1819 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Billy Bargain | Price Comparison | Cheap DVDs, blu-rays, Books, CDs & Cheap Games
    cel mai bun mod de a cauta jocuri, filme,samd la cele mai mici preturi, eu il folosesc de vreo 2 ani

  20. #1820 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar

    Exclamation

    Quote Originally Posted by sufarSTARcmc View Post
    Cineva care se pricepe sa ma lamureasca si pe mine, atunci cand cumperi dintr-o tara care este in afara UE in mod normal trebuie sa platesti TVA-ul si alte taxe, in ce conditii scapi de taxe?
    in conditiile in care suma declarata vamal pe colet nu depaseste 40$, nu vei plati tva. daca suma depaseste vei avea surpriza sa platesti tva la toata suma coletului pret+shipp.

    vei intreba de unde stiu ei cat este suma. din factura pusa in colet. sellerii americani de exemplu sunt obligati sa puna in colete facturile si sa declare valoarea reala. daca nu exista factura in colet, vamesul te va pune sa aduci dovada platii

    i hope it helps

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 91 of 381 FirstFirst ... 41 81 89 90 91 92 93 101 141 191 ... LastLast

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts