* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Rocket League devine primul joc cross-network Xbox One - PC Started at 24-05-2016 16:08 by djleo666 Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=100570 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : djleo666 Date : 24-05-2016 16:08 Title : Rocket League devine primul joc cross-network Xbox One - PC Poate va asteptati la stirea asta sa vina cat de curand sau poate nu... Personal cred ca usor, usor din ce in ce mai multe jocuri vor deveni cross-platform sau cross-network cum le place sa le numeasca, adica sa creeze lobby-uri de jucatori pe platforme diferite: Xbox One - PC, Xbox One - PS4, PS4 - PC, etc... Rocket League este primul joc care beneficiaza de "deschiderea portilor" serviciului Xbox Live. Incepand de astazi, 24 Mai 2016, jucatorii acestui joc pe Xbox One vor juca alaturi sau impotriva jucatorilor de pe PC, respectiv Steam. Stirea primita este urmatoarea: ROCKET LEAGUE CROSS-NETWORK PLAY ARRIVES ON XBOX ONE AND STEAM PC Psyonix Celebrates an Historic Moment in Multiplayer Gaming SAN DIEGO, CA – May 24, 2016 – Independent videogame developer and publisher, Psyonix, announced today that the sports-action hit, Rocket League™, now supports cross-*network play between the Xbox One and Steam PC versions, making it the first-ever Xbox One game to do so. Nearly 2 million Xbox One players have competed in Rocket League™ since its launch in February 2016, but starting today, that pool of teammates and opponents grows even larger. With this new addition, players can now easily include (or not include) cross-network rivals in both public and private matches, thanks to an easy-to-find toggle check box in the Options menu. "We're really excited to bring Xbox One and PC players closer together," said Jeremy Dunham, Vice President, Psyonix. "Cross-network play has been something that Xbox One gamers have been asking us for since the day we launched, and thanks to Microsoft's new cross-network policies, we're proud to give it to them." Xbox One and Steam PC cross-network compatibility is scheduled to release worldwide starting 3pm PT/ 6pm ET/ 10pm UTC. Ca incheiere pot spune ca nu m-ar deranja daca si Sony ar accepta ca jucatorii de Playstation sa poata juca cu cei de Xbox, poate asa micile rautati intre posesorii consolelor vor disparea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : eneea Date : 24-05-2016 17:28 Din cate stiu cei de PS4 pot juca de multa vrme cu cei de PC...cu chat-ul o sa fie putin aiurea -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : djleo666 Date : 24-05-2016 17:39 Din cate stiu cei de PS4 pot juca de multa vrme cu cei de PC...cu chat-ul o sa fie putin aiurea Era imposibil sa nu intre un ardelean sa comenteze stirea....:evil: =(( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : razvanrazy Date : 24-05-2016 17:45 Eu astept sa faca Xbox One cu PS4. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : poiuyt Date : 25-05-2016 13:51 XBOX ONE cu ps4 e ok , dar pc cu ps4 nu . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : adi.toma Date : 25-05-2016 16:17 Din cate stiu cei de PS4 pot juca de multa vrme cu cei de PC...cu chat-ul o sa fie putin aiurea Da, se poate de mult, însă nu se pot face party-uri cu jucători de pe PS4 și PC. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : djleo666 Date : 25-05-2016 16:21 Da, se poate de mult, însă nu se pot face party-uri cu jucători de pe PS4 și PC. Da, insa party Xbox One - PC merge!:evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : poiuyt Date : 25-05-2016 17:38 Eu prefer sa ramana fiecare cu platforma lui , sa nu mai amestece de aiurea treburile ca si asa merg prost serverele dedicate doar pt ps4 .. useri sunt cacalau , nu vad pt ce e nevoie de aglomeratia asta , asa macar te face sa cumperi o consola sau alta si sa ai o anumita calitate.. nu cantitate. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : OEE Date : 25-05-2016 19:50 Eu vreau doar ps cu xbox, mai puțini cheateri. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : BatsBike Date : 25-05-2016 23:46 mda,unificarea platformelor de gaming .. precum globalizarea,precum UE .. oare,unde va mai fi unicitatea fiecarei platforme .. ?! .. subscriu la spusele lui @poyut & .. bleah .. :-& -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : RonanN1 Date : 26-05-2016 00:05 Eu vreau doar ps cu xbox, mai putoni cheateri. Pai sper ca nu se gandesc sa bage si PC-ul in mixtura :(...NIMENI n-a cerut si nu vrea asta. Ma rog...vor asta ce-i care habar n-au. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : Encman Date : 26-05-2016 00:33 Aha, asta e doar inceputul.. "gaming ecosystem" baieti! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : Hansel31 Date : 27-05-2016 21:00 paragon este deja cross platform pc-ps4-xone, nu vad nimic rau in asta , decat la shootere -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 01:51.