* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Clubul Xbox Started at 04-09-2008 08:13 by MonkY Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=1045 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MonkY Date : 04-09-2008 08:13 Title : Clubul Xbox E timpul sa creem un thread dedicat si pentru Microsoft Xbox. Consola pe care Microsoft a lansat-o ca vrand sa fie "PS2 killer". Daca a fost sau nu, ramane de discutat. Oricum al meu Xbox functioneaza si in ziua de azi... si cu un XBMC pus pe el, e mana cereasca :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : sekhemet Date : 22-09-2008 10:12 eu sincer nu cred ca a fost ps2 killer...sony au avut multe atuuri in maneca pt ps2... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : sekhemet Date : 24-09-2008 11:55 ce este XBMC? si la ce ajuta consola? :-/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : MonkY Date : 06-03-2009 14:04 ce este XBMC? si la ce ajuta consola? :-/ Ai raspunsul aici: http://www.consolegames.ro/forum/f2-microsoft-xbox/110-xbmc-xbox-media-center/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : dogdan Date : 06-03-2009 14:46 xbox era mult mai performanta din toate punctele de vedere ca ps2 doar ca nu a fost la fel de populara , nu a prins la publicul larg nu stiu dece :| . oricum are un prieten si vreau sa zic ca e incredibila , are emulator pentru jocurile classice,grafica este buna la unele jocuri fiind chiar la fel ca xbox 360(spliner cell,just cause . etc). daca era mai populara si avea mai mute jocuri exclusive chiar era o legenda. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : MonkY Date : 07-03-2009 15:28 xbox era mult mai performanta din toate punctele de vedere ca ps2 doar ca nu a fost la fel de populara , nu a prins la publicul larg nu stiu dece :| . oricum are un prieten si vreau sa zic ca e incredibila , are emulator pentru jocurile classice,grafica este buna la unele jocuri fiind chiar la fel ca xbox 360(spliner cell,just cause . etc). daca era mai populara si avea mai mute jocuri exclusive chiar era o legenda. Pai, e si normal. Practic Xbox a aparut la mai bine de un an dupa PS2 (Noiembrie 2001). Mai grav este ca desi a fost mai "performanta" din punct de vedere hardware, a fost declarata "dead" in 2006, pe cand PS2-uri Sony inca mai scoate pe banda rulanta, si asta in 2009. Talk about longevity :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Khan Date : 07-03-2009 18:14 Si Xbox-ul mai avea potential de scos bani dar s-au grabit Microsoft cu 360 pe piata. Oricum, cel putin din punctul meu de vedere... nu era loc de Xbox si Xbox 360 pe piata simultan. La PS2 exclusivele (Shadow of the Collosus, God of War) au tinut PS2-ul in viata. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : RonanN1 Date : 15-07-2009 14:50 ...un guide util: While attempting to play an Original Xbox game on your Xbox 360 console, a black or gray bar appears on either side of the TV or monitor (http://support.microsoft.com/kb/914377) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Strike105X Date : 18-07-2009 09:33 Si Xbox-ul mai avea potential de scos bani dar s-au grabit Microsoft cu 360 pe piata. Oricum, cel putin din punctul meu de vedere... nu era loc de Xbox si Xbox 360 pe piata simultan. La PS2 exclusivele (Shadow of the Collosus, God of War) au tinut PS2-ul in viata. Shadow of Collosus a venit tarziu, la God of war ai dreptate dar as adauga FF, MGS, Armored Core, Ace Combat,sa nu pomenim de restu JRPG-urilor cum ar fi the Tales series, printre exclusivele care au tinut PS2 in viata. Ce era interesant ii ca dintre toate consolele pe PS2 erau cel mai greu de codat jocuriile si totusi PS2 se poate spune ca a avut cel mai bun suport al game developer-ilor. Dar si mie mia placut Xbox enorm mama cat am jucat cu un amic DOA 2 Ultimate era super jocu ala, iara FORZA excelent joc si acela. Si sa nu uitam de ninja gaiden, + ca ii buna ca media station. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Madk91 Date : 23-07-2009 16:14 Hello. Tocmai am reusit sa imi achizitionez un xbox , asa ca o sa incerc sa ma integrez si pe sectiunea asta. Xbox Live (classic) mai exista inca?...as fi tentat sa ma joc pe live :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : Uziwood Date : 25-08-2009 01:37 Am si eu o intrebare, acum cativa ani, prin 2004, am avut un xbox, imprumut de la un prieten de-al tatalui meu si tin minte ca m-am jucat un demo la un joc care mi-a placut foarte mult. Era in genul party daca tin eu bine minte si avea mai multe mini-joculete, puteai sa iti alegi dintre mai multe caractere, toti oameni si se putea juca in 4 player. Are cineva idee despre ce vorbesc? ---------- Post added at 01:33 AM ---------- Previous post was at 12:55 AM ---------- Nu mai merge sa dau edit, are grafica asa mai cartoonish, e top down si nu e "Whacked!". Tin minte ca intr-un nivel, toti cei 4 jucatori erau pusi in niste "bile" mari si trebuiau sa se ciocneasca in afara unei arene. ---------- Post added at 01:37 AM ---------- Previous post was at 01:33 AM ---------- L-am gasit, Fuzion Frenzy se numeste si am jucat demo din Halo. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : GreyhounD Date : 25-08-2009 11:14 Vezi ca exista pe Xbox 360 Fuzion Frenzy 2, in cazul in care vrei sa retraiesti jocul :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : CrysMM Date : 03-11-2009 01:32 Xbox a picat datorita managementului prost al licentelor pentru jocuri. Aceasta consola a ratat nume mari pe care le-ar fi putut pune in valoare mai bine ca PS2. Cat despre partea multimedia nu mai vorbim. Subscriu la club cu: Xbox crystal clear, 4 controlere originale, LightGun, telecomanda DVD. Cat de curand va primi un HDD IDE de 500 Gb :D La partea de joace stau mai prost, am avut peste 50. Le-am vandut o mare parte si vand si restul, nu mai vreau decat titluri unul si unul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Madk91 Date : 13-11-2009 23:59 Am si eu o curiozitate... Daca o sa conectez xbox-ul la net (LIVE) o sa reusesc sa joc Halo 2(original desigur)? Sau nu? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : RonanN1 Date : 14-11-2009 13:41 Am si eu o curiozitate... Daca o sa conectez xbox-ul la net (LIVE) o sa reusesc sa joc Halo 2(original desigur)? Da. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : CrysMM Date : 17-11-2009 02:57 Si cum tot ziceam mai sus de titluri unul si unul, am incept cu Black. Il rejoc cu o mare placere pe al meu nou achizitionat controler fara fir Logitech. Cateva cuvinte despre controler. La partea de ergonomie nu sta in mana la fel de bine ca un original. In schimb la precizie bate lejer controlerul celor de la Microsoft. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Madk91 Date : 13-12-2009 20:59 Da. Eu ma refer sa joc direct de pe xbox classic pe Live , online. Or merge? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : RonanN1 Date : 04-01-2010 12:32 Eu ma refer sa joc direct de pe xbox classic pe Live , online. Or merge? Da. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : Krusht Date : 22-01-2010 13:43 Ati vazut cumva prin magazine in ultima vreme Splinter Cell Chaos Theory ? Caut versiunea de Xbox si nu prea se gaseste. Am gasit doar varianta de PC si cea de PS2. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : RonanN1 Date : 24-01-2010 20:41 Ati vazut cumva prin magazine in ultima vreme Splinter Cell Chaos Theory ? Caut versiunea de Xbox si nu prea se gaseste. Am gasit doar varianta de PC si cea de PS2. Mă uit zilele astea prin Cluj. Te anunț pe :yahoo: dacă găsesc ceva. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : Spike Date : 25-01-2010 02:48 eu am cumparat splinter cell CT pt xbox cu 22 de lei luna asta prin robert dinu de pe Amazon.co.uk: Low Prices in Electronics, Books, Sports Equipment & more (http://www.amazon.co.uk) ; cand reia comenzile ia legatura cu el sa te ajute si pe tine -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : RonanN1 Date : 05-02-2010 20:07 Xbox360Achievements.org - Xbox Live To Be Discontinued For Original Xbox (http://www.xbox360achievements.org/news/news-4314-Xbox-Live-To-Be-Discontinued-For-Original-Xbox.html) As of April 15th 2010, Microsoft has decided to discontinue the old Xbox Live service for the original Xbox. This will not only include Xbox Live connectivity for all original Xbox games, but will also extend to any Xbox Originals you may have downloaded for your Xbox 360. Boooooo! Major Nelson (http://majornelson.com/archive/2010/02/05/xbox-live-being-discontinued-for-original-xbox-consoles-and-games.aspx) comments on his blog, "...this change will allow us to continue evolving the LIVE service with new features and experiences that fully harness the power of Xbox 360 and the Xbox LIVE community." So that's that then. If you've any unfinished business online on your old Xbox games, you'd better sort it quick. Well, before April 15th anyway. [Via Major Nelson (http://majornelson.com/archive/2010/02/05/xbox-live-being-discontinued-for-original-xbox-consoles-and-games.aspx)] ...hmmm, listă cu 100+ friends? :-? (pt. X360) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : FormableTube Date : 15-04-2010 00:02 Adio XBL Clasisc :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Madk91 Date : 15-04-2010 13:11 :(( bine ca avem macar Xlinkai -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : paul Date : 16-04-2010 21:42 Twitter / Major Nelson (Larry): We are having a little tea ... (http://twitter.com/majornelson/statuses/12247943159) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : Patrunjelu' Date : 16-05-2010 13:06 Am facut rost de un Xbox clasic la pachet cu un controller si 2 jocuri (Juiced si Pandora Tomorrow). Juiced e fun si il joc destul de mult (desi l-am jucat deja de o gramada de ori pe PC) dar Pandora Tomorrow nu ma atrage deloc. La fel ca orice alt Splinter Cell. Saptamana viitoare trebuie sa ajunga un Doom 3 si peste vreo doua saptamani, un Burnout Revenge prin BodoPSX. Can't wait :D Am luat consola (150 lei tot pachetul, in stare foarte buna de functionare, cu putin jeg pe controller) din curiozitate si pentru ca PC-ul meu nu prea mai ruleaza jocuri. De asemenea aveam nevoie de un DVD movie player, cel vechi fiind stricat. Trebuie totusi sa fac rost si de o telecomanda + senzor cat de curand. I has pic too: http://i244.photobucket.com/albums/gg14/patrunjelunecro/DSC00074.jpg -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : BloodSamurai Date : 10-06-2010 01:35 Un xbox (clasic) softmodat recunoaste si HDD mai mari decat cel original (parca era de 8 sau 10gig) ?? Un xbox softmodat poate rula si NTSC si PAL sau doar cel chipuit are aceasta tributie ?? Va multumesc ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : Danny Date : 30-06-2010 13:00 Am primit si eu un Xbox, si am facut comparatie cu PS2 la NFS:MW, sincer, se vede mai fain la Xbox, si mai multe efecte.. Nu ma pricep de loc cu HDD-ul, are 50000+ Blocks sau cum se scrie, am save-uri si muzia salvate (deci asta cu muzica e super, joc PGR si ascult muzica care o vreau, nu stiu daca si la PS2, cand pui HDD e la fel) si available am tot 50000+. E striact HDD-ul? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : Madk91 Date : 30-06-2010 14:55 NU! Hdd-ul nu are nicio problema...scrie 50000+ blocks pentru ca atata e limita maxima pe care o poate citii la salvari...in schimb hdd-ul are 8 Gb din cate stiu, normal. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : Danny Date : 30-06-2010 16:27 Ok, am inteles. Merci!!! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : Danny Date : 03-07-2010 19:28 Tot nu inteleg Hdd-ul...Am salvat muzia pe el, dar liber tot 50 000+ blocks am available, si daca ma uit la play list, ocupa aproape 10 000 blocks -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : Madk91 Date : 03-07-2010 21:23 Chiar iti pasa ca arata el 50000+ ? lasal in pace... "Although the console shows approximately 50,000 available blocks when you first turn on the console, there are actually more than 340,000 blocks that are available for music, saved games, and more." - xbox.com http://support.xbox.com/support/en/us/xbox/kb.aspx?ID=817045&lcid=1033&category=hardware 8 gb / 340000 blocks => 0.00002353 gb/block ...adica 2,353 kb/block... Insa ideea cu block-urile este ca...daca ceva ocupa 2,366 kb...se considera 2 blocksuri...adica...biti pierduti degeaba... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : Danny Date : 04-07-2010 10:32 Ma gandeam sa stiu cand sa ma opresc cu muzica :D, da ma rog, nu umplu Hdd-ul numai cu muzica... Merci -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : Madk91 Date : 04-07-2010 12:20 iti incap vreo 2000+ melodii... deci relax! Pune xbmc pe el si o sa fie si mai multimedia ;) filme/muzica/poze/programe/emu -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : Danny Date : 04-07-2010 13:35 Din cate am citi la threadul cu XBMC, trebuie consola modata, si eu unul nu vreau sa o modez.. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : Danny Date : 05-07-2010 18:26 La GTA: San Andreas, cum pot sa imi pun mod-uri? am vazut video-uri pe youtube cu mod-uri pt Xbox... Am jocul original, sper ca nu imi trebuie, consola modata ca sa pot pune. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : Madk91 Date : 05-07-2010 18:29 La GTA: San Andreas, cum pot sa imi pun mod-uri? am vazut video-uri pe youtube cu mod-uri pt Xbox... Am jocul original, sper ca nu imi trebuie, consola modata ca sa pot pune. Ma tem ca trebuie sa o ai modata...sau daca nu...macar un mod in care sa faci FTP cu xboxu' -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : Danny Date : 05-07-2010 18:35 Ma tem ca trebuie sa o ai modata...sau daca nu...macar un mod in care sa faci FTP cu xboxu' Nu am de gand sa o modez. Am cautat pe google/youtube, dar nimic. FTP? nu stiu ce inseamna, dar caut imediat pe google :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : klausn Date : 05-07-2010 23:11 FPT inseamna File Transfer Protocol. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : Danny Date : 16-08-2010 21:45 Am avut un Xbox modat, nu stiu ce mod chip aveam pe el, dar cand il aprindeam in stanga sus aparea o icoana mov. Vre-o idee ce mod chip ar fi? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : Madk91 Date : 19-08-2010 22:53 EVO-X . vezi ca poate poti sa il recuperezi :) , intreaba un electrician/electronist (nu stiu diferenta) sau pe Donely. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : Graft Date : 23-10-2010 02:07 Xbox 360 Slim Portable The Official Blog of Benjamin J Heckendorn (http://benheck.com/10-10-2010/xbox-360-slim-portable) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : Danny Date : 14-03-2011 14:15 Counter Strike merge jucat doar online? Stiu ca serviciu Live pt. xbox nu mai este. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : Madk91 Date : 16-03-2011 12:38 Da merge. Prin Xlink-Kai . Insa nu te astepta sa fie prea multi jucatori. Majoritatea sunt pe Halo2 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : Danny Date : 17-03-2011 14:01 Nu ma intereseaza daca merge online, vroiam sa stiu daca pot juca cu boti. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : tudyniuz Date : 01-05-2011 23:58 Stiti cumva unde se mai gasesc jocuri originale Xbox? Pe site-urile mari nu se gasesc iar pe amazon am vazut la preturi de 0,10$ si e aiurea:-?? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : carcru Date : 02-05-2011 23:31 În afară de amazon şi ebay din câte ştiu eu,sunt şanse foooooooooarte mici ca să găseşti jocuri de xbox clasic. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : marius3d Date : 03-05-2011 19:49 gasesti sh pe forum, si pe okazii... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : psypc2 Date : 07-05-2011 20:55 Gasesti pe eBay cate vrei. :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : khensi Date : 15-07-2011 10:46 catti wati consuma un xbox 360 slim 250 gb?. va rog sami spuneti as vrea sa stiu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : BloodSamurai Date : 20-07-2011 13:45 La erroare 07 (xbox 1) se mai poate face ceva ??? Daca doar mod-chip (Hard Mod) atunci care e sigur ca ma scoate din belea. Daca Hdd e bun de aruncat pot face altul de la 0 fara sa fac clonare si sa fie recunoscut de placa de baza??? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : Tudoran Date : 03-08-2011 11:11 Cei d la vg247 s-au gandit sa faca un "4 part special" legat de istoria Xbox-ului clasic. Momentan au aparut primele 2 parti. Spor la citit! The Xbox Story, Part 1: The Birth of a Console | VG247 (http://www.vg247.com/2011/08/02/the-xbox-story-part-1-the-birth-of-a-console/) The Xbox Story, Part 2: Gunning for Greenlight | VG247 (http://www.vg247.com/2011/08/03/the-xbox-story-part-2-gunning-for-greenlight/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : mariusonweb Date : 04-08-2011 07:27 La erroare 07 (xbox 1) se mai poate face ceva ??? Daca doar mod-chip (Hard Mod) atunci care e sigur ca ma scoate din belea. Daca Hdd e bun de aruncat pot face altul de la 0 fara sa fac clonare si sa fie recunoscut de placa de baza??? cand xbox da eroarea 07 nu vede hdd-ul, demonteaza consola si impinge cablul ide mai bine in hdd si placa de baza.. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : BloodSamurai Date : 04-08-2011 08:02 cand xbox da eroarea 07 nu vede hdd-ul, demonteaza consola si impinge cablul ide mai bine in hdd si placa de baza.. Hmm am mai facut acest lucru (si cu alt cablu ide, desi respectivul cablu ide nu mai stiu daca era bun). O sa mai incerc de 2 ori : odata cu cablul original si a doua oara cu cablul din PC (care stiu sigur ca nu are nici o hiba . Din pacate timpul nu ma lasa deloc (servici de la 7:00-21:30 si ajung acasa la 22:00-23:00 si sunt frant). Mai incerc de 2-3 si apoi ma dau batut (eventual sa iau un chip Aladdin Xt). Am mai incercat sa pun alt hdd de 40 de giga sa vad daca tot eroarea 07 apare (dar nu mai stiu daca aparuse tot 07 sau altceva (ca sa stiu daca e de la cablu sau altceva). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : Tudoran Date : 04-08-2011 09:43 The Xbox Story, Part 3: Facing the Public | VG247 (http://www.vg247.com/2011/08/04/the-xbox-story-part-3-going-public/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : Tudoran Date : 07-08-2011 20:09 The Xbox Story, Part 4: Launching and Beyond | VG247 (http://www.vg247.com/2011/08/05/the-xbox-story-part-4-launching-and-beyond/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 57] Author : RonanN1 Date : 09-08-2011 20:19 for anyone with xbox 1 , here is just released Final Burn Legends 1.4 --> MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service (http://www.megaupload.com/?d=5VEESO4A) (101mb)B-) http://www.youtube.com/watch?v=KPDDMOUpqO0 Mic Preview -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 58] Author : mariusonweb Date : 10-08-2011 07:22 de mentionat ca la ora actuala cel mai bun emulator care ruleaza pe xbox este CoinOPS 2, care are suport pentru: Atari Lynx Commodore 64 Game Gear Gameboy Gameboy Advance Gameboy Color Master System Megadrive NES Nintendo 64 PC Engine PC Engine CD Playstation Sega SG-1000 Super Nintendo XBOX Commandline Launching CoinOPS 2 R5 Standalone • Emulators • Downloads @ The Iso Zone (http://theisozone.com/downloads/xbox/emulators/coinops-2-r5-standalone/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 59] Author : BloodSamurai Date : 07-09-2011 07:52 Corect ca Coinops2 e cel mai mare (e un mega Giga MAME) . Dar din cate stiu si am tot incercat sa downloadez tot pachetul full cu filmulete de gameplay, cabinets marquee si altele = toate romsurile (jocurile) ocupa cam 25 de giga (trebuie pus prin ftp crossover). Acum cine are un PC dual core de 3 giga hz ii recomand HYPERSPIN (e demential) ASTA bate tot in materie de frontend emulator arcade e super . Dupa mine astea sunt cele mai tari : Coinops 2 pt. xbox si Hyperspin pt pc dual core pt. cine vrea sa isi construiasca un arcade cabinet. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 60] Author : Teo Date : 21-06-2013 12:23 Spuneti-mi va rog daca pentru alimentarea unei console XBOX1 imi trebuie un cablu special pentru ea. Am acasa unul cu care alimentez PS2slim si PSP, acel cablu care face legatura intre priza si transformator. Il pot folosi pe acela? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 61] Author : MonkY Date : 21-06-2013 13:39 Teo (si ceilalti), nu mai scrieti Xbox1 ca se confunda cu Xbox One (next-gen). Simplu Xbox e suficient. Din cate stiu Xbox nu are niciun cablu special... o sa ma uit cand ajung acasa in spatele lui... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 62] Author : AndRewqp Date : 21-06-2013 14:53 XBox Power Supply - XBox (http://www.bellaonline.com/articles/art1469.asp) chiar daca seamana cablul de PS2 nu este potrivit pentru Xbox Here is the plug from the PS2 - it does NOT fit into the XBox! - -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 63] Author : Teo Date : 21-06-2013 21:42 Teo (si ceilalti), nu mai scrieti Xbox1 ca se confunda cu Xbox One (next-gen). Simplu Xbox e suficient. Din cate stiu Xbox nu are niciun cablu special... o sa ma uit cand ajung acasa in spatele lui... Eu la PS2 il am rotund in ambele parti...incearca te rog frumos Monky sa vezi daca cel de PS2 slim/psp intra in spate la Xbox. Multumesc! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 64] Author : CrysMM Date : 22-06-2013 09:39 Poti folosi acel cablu fara probleme, Xbox classic are alimentarea inclusa, nu necesita decat cablu pentru 220V. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 65] Author : Teo Date : 25-06-2013 17:21 Mi-a ajuns xbox.ul, arată impecabil, sigiliile sunt intacte, nu pare sa se fi umblat în el. Tray-ul dacă e fără cd introdus se deschide cam greu, pateam asta ÅŸi la 360. 1. când îl pornesc imi arată acel meniu cu setarea datei, dacă bag un cd audio, ar trebui sa pornească muzică? 2. cum pot află dacă e modat? 3. de ce la spate unde e cablul video arată input/output? problema e ca tipul care mi l.a trimis a uitat sa imi pună ÅŸi acel adaptor de la telecomandă si nu am cum sa îl controlez. Stă cineva prin sector1: bazilescu-herăstrău ÅŸi ma poate imprumuta cu un gamepad de xbox ÅŸi un joc original? Vreau sa îl testez sa văd cum stă cu lentila, sa nu investesc pe urma bani în accesorii ÅŸi sa îl Å£in de bibelou. Pot lasă ca garanÅ£ie buletinul sau dacă e un user cunoscut îi las o consolă ps2 full modata ca garanÅ£ie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 66] Author : anduthebest Date : 04-07-2013 23:32 Referitor la modare. Poate sa fie modata cu chip, iar in acest caz logoul X de boot va fi albastru, sau softmodata prin hotswapping cu un joc sau reflashuit biosul. In cazul oricarei modari, consola ar trebui sa ruleze alt dashboard decat cel original (cauti pe youtube sa vezi cum arata acesta si daca al tau arata diferit, clar e modata), pentru a beneficia de facilitatile modarii. Daca tot ai adus in discutie ca lasi un ps2 modat ca garantie, pe mine ma incanta ideea sa-ti ofer un controller de xbox nou nout+ un memory card + un joc gen football manager la schimb pe ps2. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 67] Author : Teo Date : 11-07-2013 00:56 Vreau sa modez un XBOX-1, mai mult pentru, aproape in totalitate pentru a-l folosi ca media center si pentru ca vreau sa modez, doar dpdv tehnologic, nu moral :) Am facut si un JTAG plus interventii/modare la alte tipuri de console, cat de cat ma pricep. Am vazut pe youtube unii care s-ar folosi doar de HDD, fara jocuri si action replay. A incercat cineva? http://www.youtube.com/watch?v=CC1PXqhoY20 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 68] Author : anduthebest Date : 12-07-2013 18:57 Din ce vad, clipul explica clonarea unui hdd de xbox pe un alt hdd. O operatie similara am facut si eu numai ca xboxul meu era softmodat inainte ca sa mearga. E vorba doar de schimbarea hddului pentru un xbox deja modat. Modarea trebuie deja facuta ca sa fie acceptat noul hdd. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 69] Author : cashonly Date : 22-07-2013 20:47 citeste postul de mai jos! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 70] Author : cashonly Date : 22-07-2013 20:48 Ultima versiune de XBMC pentru xbox clasic: Xbmc4xbox 3.3 aparuta pe data de 21.07.2013, o gasiti aici: https://www.dropbox.com/sh/8mcip8xsf...C4XBOX-3.3.zip se incarca pe consola prin FTP. modificarile aduse sunt acestea: New default Confluence Lite skin. DVDPlayer improvements – including: Updated libraries for DVDPlayer (FFMPEG/libdvd et al). Recognises additional video extensions as used by some XBox games. HLS (HTTP Live Streaming) support. Other playback improvements from XBMC. Updated VFS and Cache Improved 128MB Ram support. Built-in support for recently added videos/music for skins (without the need for Python). Updated MythTV support. Better out of the box support for universal / Microsoft Media Extender remotes. Password Manager for Samba shares allowing different usernames/password per share. Skinning improvements. Scraper updates. Various other code / library updates and improvements. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 71] Author : cashonly Date : 14-08-2013 19:09 a aparut versiunea 3.3.1 stabila de xbmc pentru Xbox, o puteti descarca de aici: https://www.dropbox.com/sh/8mcip8xsfe1zjap/hDuiFlR9In/XBMC4XBOX-3.3.1.zip printre schimbari: There were problems accessing the video/music playlists when nothing was playing. Adding plugins to the home screen of Confluence Lite cause script failures when launching. There was a minor text positioning bug in the seek dialog with PM3.HD. We now ship with a lovely green XBox theme for Confluence Lite – Go to Settings -> Appearance -> Skin -> Theme to switch. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 72] Author : cashonly Date : 28-10-2013 20:25 ultima versiune stabila de xbmc pentru xbox, aparuta pe data de 28.10.2013: https://www.dropbox.com/sh/8mcip8xsfe1zjap/Uf4dlDDuuY/XBMC4XBOX-3.3.3.zip ---------- Post added 28-10-2013 at 19:34 ---------- bine de stiut, xbox-urile contin un condensator destinat pastrarii ceasului, cu timpul din acesta curge acid si corodeaza placa, mai jos este un tutorial care arata cum se desfiinteaza acel condensator (nu este nevoie de inlocuire lui cu un altul): http://www.youtube.com/watch?v=9cdR8Ryn4wE -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 73] Author : cashonly Date : 07-11-2013 20:02 pachet de emulatoare pentru xbox clasic. pachetul contine emulatoare pentru: Atari 2600 Atari 5200 Atari 800 Atari 7800 Atari Lynx Chip-8 ColecoVision Odyssey 2 PC Engine PC Engine CD NES SNES Game Boy Game Boy Color Game Boy Advance Virtual Boy Neo Geo Pocket Pokemon Mini PlayStation Supervision WonderSwan SG-1000 Sega Master System Sega Genesis SEGA CD Sega Game Gear SEGA VMU https://docs.google.com/uc?id=0B4-oGNLInoyGSE5MaE5mTWpUTWc -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 74] Author : Firefoxfl Date : 19-11-2013 19:27 Am o intrebare. Pot folosi un controller Xbox 360 cu fir USB pe un Xbox? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 75] Author : OEE Date : 19-11-2013 19:32 Nope -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 76] Author : cashonly Date : 30-12-2013 10:15 XBMC4XBox 3.5 Beta 1 is now available Changes include: * Python 2.7.5 – includes working libraries for sqlite3, and fully working ssl. This brings far better compatibility with upstream XBMC plugins, and logging in on YouTube etc works, which it never did on the previous Python 2.4. This took many hours of work to do including building working python libraries compatible with the XBMC4Xbox architecture. Bugs may remain, but I hope it will be an improvement for most people. * DVDPlayer has been updated to the FFMPEG 1.2 libraries which brings improved codec support, and new features. We still include two sets of FFMPEG libraries, one for the most common formats, and another which has everything. Webm and XMV support is now added to the smaller library set, but please do report any issues/questions on the forum. * Skin changes from XBMC to make backporting of xbmc skins easier. * Many bug fixes and other improvements https://www.dropbox.com/sh/8mcip8xsfe1zjap/8bZXFLJeO1/XBMC4XBOX-3.5-BETA1.zip -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 77] Author : Godzy Date : 30-12-2013 13:44 salut, Am un Xbox 360 de 4 Gb, si nu pot sa ma joc nici un joc gen shooter sau alte nebunii, pt ca imi cere hard extern. se poate reseta, partitiona, nebunii de-astea ? va solicit ajutorul. Multumesc -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 78] Author : Kratos Date : 30-12-2013 14:49 @Godzy: vezi ca ai postat gresit man. Aici e sectiunea de Xbox - primul Xbox de la Microsoft. Tu vad ca ai probleme cu Xbox 360 a carei arie o poti gasi aici: Microsoft Xbox 360 (http://www.consolegames.ro/forum/f9-microsoft-xbox-360/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 79] Author : cashonly Date : 30-12-2013 20:06 salut, Am un Xbox 360 de 4 Gb, si nu pot sa ma joc nici un joc gen shooter sau alte nebunii, pt ca imi cere hard extern. se poate reseta, partitiona, nebunii de-astea ? va solicit ajutorul. Multumesc daca incerci sa rulezi jocuri de xbox clasic pe xbox 360 aceasta o sa-ti ceara HDD oficial.mai ai o alternativa: decat sa dai ~250 de lei pe un hdd de xbox 360, cu 100-150 de lei cumperi o consola xbox clasic. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 80] Author : RonanN1 Date : 09-02-2014 23:49 Maxconsole : MAMEoXtras v1.4 has been released (http://www.maxconsole.com/news/GENERAL/MAMEoXtras-v1-4-has-been-released-RKLS00000027756.html) MAMEoXtras is a port of the popular MAME (Multi Arcade Machine Emulator) system for the first XBOX. The new v1.4 features new updated driver work, brand new skins and more games supported! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 81] Author : cashonly Date : 28-03-2014 16:18 Title : Chihiro (sau xbox intr-un cabinet) Am aflat de curand ca exista asa ceva. Citat din Wikipedia: "The Sega Chihiro system is a Sega (http://en.wikipedia.org/wiki/Sega) arcade system board (http://en.wikipedia.org/wiki/Arcade_system_board) based on the architecture of the Xbox (http://en.wikipedia.org/wiki/Xbox_%28console%29). The 733 MHz Intel (http://en.wikipedia.org/wiki/Intel) Pentium III (http://en.wikipedia.org/wiki/Pentium_III) CPU and the Nvidia (http://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia) XChip graphics processor are common to both, but the Chihiro has a different MCPX chip with unique bootloader keys. The main system memory, at 128 MB, is twice that of a retail Xbox (http://en.wikipedia.org/wiki/Xbox_%28console%29). In addition to this memory, the Chihiro also has additional RAM used for media storage - this was initially 512 MB but is upgradable to 1 GB. When the system is booted, the required files are copied from the GD-ROM to the RAM on the media board. Because the Chihiro and Xbox share the same hardware architecture, porting from the Chihiro is theoretically easier than porting from a different arcade platform. In practice, there are a number of challenges - the first being that the half-size main memory restricts the size of your working set and the second being that fetching assets from Xbox DVD drive is orders of magnitude slower than fetching them from the 512MB/1GB of RAM on the media board. These challenges are not insurmountable, though - for example, the Xbox release of OutRun 2 (http://en.wikipedia.org/wiki/OutRun_2) was able to retain the look and feel of the original arcade version." Chihiro specifications CPU (http://en.wikipedia.org/wiki/Central_processing_unit): Pentium III (http://en.wikipedia.org/wiki/Pentium_III) @ 733 MHz, 133 MHz FSB (http://en.wikipedia.org/wiki/Front_side_bus) System RAM (http://en.wikipedia.org/wiki/RAM): 128 MB soldered on main PCB Media RAM (http://en.wikipedia.org/wiki/RAM): 512 MB upgradable to 1 GB (DIMM on Media board) GPU (http://en.wikipedia.org/wiki/Graphics_processing_unit): Nvidia (http://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia) XChip (http://en.wikipedia.org/wiki/GeForce_3) @ 200 MHz, (derived from GeForce 3 (http://en.wikipedia.org/wiki/GeForce_3)), featuring programmable pixel and vertex shaders (http://en.wikipedia.org/wiki/Shader), hardware T&L (http://en.wikipedia.org/wiki/Transform_and_lighting), Quincunx (http://en.wikipedia.org/wiki/Quincunx) FSAA (http://en.wikipedia.org/wiki/FSAA), anisotropic filtering (http://en.wikipedia.org/wiki/Anisotropic_filtering), bump mapping (http://en.wikipedia.org/wiki/Bump_mapping) Sound: Cirrus Logic (http://en.wikipedia.org/wiki/Cirrus_Logic) CS4630 Stream Processor, Nvidia nForce (http://en.wikipedia.org/wiki/NForce) with 5.1 Dolby Digital (http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital) decoding Media: GD-ROM (http://en.wikipedia.org/wiki/GD-ROM) Poze aici: Pinball.Kicks-Ass.net - Photo's (http://pinball.kicks-ass.net/photo/#Albums/album_53454741204368696869726f) si aici: Type 3 Pictures (http://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?50106-Type-3-Pictures) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 82] Author : cashonly Date : 10-04-2014 19:43 Joc homebrew Cave Story: http://www.youtube.com/watch?v=Vcnvby1n37k Se poate descarca de aici: Cave Story • Homebrew Games • Downloads @ The Iso Zone (http://www.theisozone.com/downloads/xbox/homebrew-games/cave-story-usa/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 83] Author : Teo Date : 15-04-2014 02:21 Pot salva direct pe HDD salvarile sau am nevoie de acele memory carduri? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 84] Author : cashonly Date : 15-04-2014 09:20 Pe Xbox clasic poti salva direct pe hdd (in 8GB sa tot salvezi) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 85] Author : Teo Date : 17-04-2014 16:56 Mi-am cumparat un XBOX. Cred ca in proportie de 70% l-am cumparat pentru Prince of Persia Warryor Within, sunt mare fan si stiu ca pe XBOX sunt cateva harti in plus. Am gasit pe internet DLC-ul respectiv insa nu prea stiu cum il pot copia in XBOX, a mai facut cineva chestiuni asemanatoare? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 86] Author : ilie11 Date : 17-04-2014 17:42 Salut.In legatura cu ce spui tu despre dlc si harti in plus la jocul Prince of Persia WW,eu nu am gasit nimic despre asa ceva.Poate ma insel,dar tot ce ofera varianta de Xbox in plus fata de celelalte poti afla in citatul urmator: ''The core single-player experience, which is strictly offline, offers up the same adventure on all the platforms. Xbox has exclusive online play that puts its replay value a notch above the rest. You can compete in a time attack mode or battle arena survivals. Your top score is uploaded to Xbox Live leaderboards. Technically, there's no reason GCN, PS2, and PC couldn't offer the very same modes offline, but Xbox ended up being the one that got the exclusive treatment.'' Cumva te referi la Xbox360? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 87] Author : Teo Date : 17-04-2014 17:43 Ma refer la versiunea XBOX classic. Are 2 sau 4 harti pentru time attack si battle arena. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 88] Author : ilie11 Date : 17-04-2014 17:49 Ma refer la versiunea XBOX classic. Are 2 sau 4 harti pentru time attack si battle arena. Aici ai dreptate dar conform celor scrise mai sus se pare ca doar online.Cel putin eu asa inteleg. Problema e ca online'ul pe Xbox Classic e capitol incheiat de mult din cate stiu eu -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 89] Author : Teo Date : 18-04-2014 01:03 Am incercat acum hartile lui preinstalate, functioneaza offline. Sunt curios sa vad daca cele din DLC sunt diferite fata de cele din story. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 90] Author : cashonly Date : 18-04-2014 22:28 consola este modata? daca nu este modata nu o sa mearga sa bagi dlc-ul. daca e modata o incarci pe HDD prin ftp, apoi lansezi, e automata procedura de instalare. ---------- Post added 18-04-2014 at 22:30 ---------- Pentru lista completa de DLC-uri si update-uri pentru Xbox clasic poti intra aici: Xbox Offline Xbox Live Downloadable Content [DLC] Installers Downloads (http://digiex.net/downloads/download-center-2-0/consoles-homebrew/675-xbox-offline-xbox-live-downloadable-content-dlc-installers-downloads.html) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 91] Author : cashonly Date : 08-05-2014 11:24 Am simtit nevoia sa impartasesc: Acum ceva timp am confectionat un cablu component de Xbox clasic. Am folosit un cablu component de Xbox 360 caruia i-am taiat conectorul care intra in consola si i-am lipit cu multa migala conectorul de Xbox clasic. Acum consola poate afisa la rezolutii HD, jocuri suportate la 720p unele chiar si la 1080i iar restul la 480p. Filmele de asemenea sunt rulate la 720p iar pozele le poate afisa la 1080i. XBMC-ul este rulat in 720p (merge si in 1080i dar depinde de skin, sa fie mai light) Pentru mod m-am inspirat de aici: Microsoft Xbox A/V Pinout (http://www.gamesx.com/avpinouts/xbox.htm) dar, daca nu dispui de cele 2 cabluri poti sa lipesti mufe direct pe placa cu pinoutul de aici: http://www.xbmc4xbox.org.uk/forum/download/file.php?id=23&mode=view Cablul confectionat de mine: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 92] Author : cashonly Date : 08-05-2014 11:31 Aici este o lista cu jocurile care suporta 720p si 1080i: 1080i: Atari Anthology Dragons Lair Enter The Matrix MX Unleashed MX vs. ATV Unleashed Syberia 720p: 25 to Life Amped 2 Atari Anthology Charlie and the Chocolate Factory Crash Nitro Kart Disney's Extreme Skate Adventure Dragon's Lair 3D Enter the Matrix ESPN Major League Baseball 2K4 (16:9 only in 720p ESPN NBA Basketball 2K4 Evil Dead: Regeneration FIFA Soccer 2006 FIFA Street FIFA Street 2 Freedom Fighters The Incredible Hulk: Ultimate Destruction Justice League Heroes Mortal Kombat: Armageddon MVP Baseball 2004 MVP Baseball 2005 MX Unleashed MX vs. ATV Unleashed NBA 2K3 NBA Ballers NBA Live 2006 Scarface: The World is Yours The Sims: Bustin' Out Soul Calibur II 4:3 window in 720p Steel Battalion: Line of Contact Street Hoops Syberia Terminator 3: Rise of the Machines Tony Hawk's Pro Skater 4 Tony Hawk's Underground Tony Hawk's Underground 2 Total Overdose True Crime: Streets of L.A. The Urbz: Sims In The City Virtual Pool The Warriors World Series Baseball 2K4 X-Men Legends X-Men Legends II: Rise of the Apocalypse -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 93] Author : cashonly Date : 09-05-2014 13:19 Inainte sa se lanseze, xbox-ul a avut parte si de concept art, se pare ca s-ar fi dorit sa ruleze filme si jocuri chiar de pe hdd: http://www.assemblergames.com/forums/attachment.php?attachmentid=9532&d=1392479410 Si video: http://setonkim.com/Assets/2000/xbox_dash_mov01.mov http://setonkim.com/Assets/2000/xbox_dash_mov02.mov startup: http://setonkim.com/Assets/2000/xbox_startup_mov.mov -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 94] Author : xLx Date : 15-05-2014 06:03 Ajutor! cum conectez acest xbox la un monitor banal? se poate? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 95] Author : cashonly Date : 15-05-2014 14:56 Am gasit toate revistele OXM (oficial xbox magazine) din decembrie 2001 pana in decembrie 2011: Official XBOX Magazine | PDF Archives (http://www.oxmonline.com/secretstash) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 96] Author : cashonly Date : 02-07-2014 09:22 Pentru cine vrea sa confectioneza un cablu component pentru XBOX. Pinii 1 si 2 reprezinta canalul audio dreapta, 14 si 15, audio stanga; 6 cu 18 si 7 cu 19 au strapuri facute pentru a introduce consola in mod component; Ceilalti pini sunt colorati corespunzator. Firul colorat merge pe mijloc, cel negru este masa respectivului fir. Mufa este vazuta din fata, cablul fiind in spate. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 97] Author : rockybt18 Date : 03-07-2014 16:12 Cu ajutorul lui cashonly (ii multumesc pe aceasta cale inca o data) am reusit sa confectionez si eu un cablu hd pentru xbox din cablul component x360. Merge impecabil si te scuteste de bani in plus daca ai cunostinte minime de lipire a firelor. Daca sunt persoane din Iasi care au cele 2 cabluri ii ajut si eu cu cea mai mare placere sa lipeasca firele, etc. Tutorial configurare XBOX Pal pentru a putea functiona in 720p in xbmc: http://forum.xbmc.org/showthread.php?tid=31113 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 98] Author : cashonly Date : 03-07-2014 16:25 Bun venit in clubul HD! :D Vezi ca mai sus este si o lista cu jocurile HD sau Full HD. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 99] Author : cashonly Date : 08-08-2014 16:18 Hello, this weekend gamers around the world reunite to play multiplayer games on Xbox with the Xlink-Kai services. I see you there! XLink Kai: Evolution VII. Global Network Gaming. (http://www.teamxlink.co.uk/) The Iso Zone Forums • View topic - August 8-9 Xlink Gaming Days! (http://www.theisozone.com/forum/viewtopic.php?f=34&t=45781) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 100] Author : cashonly Date : 24-08-2014 08:26 2nd XLink Gaming Weekend (September 5-7) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 101] Author : cmacovei Date : 30-08-2014 19:36 Buna seara Am un Hdd Seagate Pipeline 250 gb, cum il pot moda pentru a fi recunoscut de xbox360? Sau ce as putea face pentru a fi recunoscut/vazut de acesta? HDD HACKR stiu ca e doar pentru western digital. Multumesc -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 102] Author : cashonly Date : 01-09-2014 08:26 incearca pe threadul cu xbox 360. ---------- Post added 01-09-2014 at 08:29 ---------- S-a lansat XBMC4XBOX RC1 Changes since Beta 4 include: Removal of all the defunct and broken scrapers, fixing up some problems with the imdb/tmdb scrapers and adding a new default music scraper that uses the TheAudioDB.com - Community Driven Music Metadata for the web (http://theaudiodb.com) API. FFMpeg/DVDPlayer updates from XBMC. Updated Python to 2.7.8 and added some missing Python API functions from XBMC. Fix for browsing library when network is not connected. Improvements/fixes from XBMC for ID3/Tag parsing, CD Ripping, and Playlists. Updates to the included Addons4Xbox installer. Se poate descarca de aici: https://www.dropbox.com/sh/8mcip8xsfe1zjap/AAD9BjvxtltxknqJVIzj_pDma/XBMC4Xbox-3.5-RC1.zip?dl=0 Se instaleaza pe XBOX prin FTP -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 103] Author : cashonly Date : 06-09-2014 08:20 Title : XBMC4Xbox 3.5 RC2 is out Changes include: Fix for the RTMP streaming issue. Updates to PolarSSL, librtmp and libcurl as well as the Curl VFS. Update FFmpeg Libraries to 1.2.8. Update translations from Transifex. Added missing hard disk / DVD information on Confluence Lite system info page. New splash screen / branding. Se poate descarca de aici: https://www.dropbox.com/sh/8mcip8xsfe1zjap/AAC5mMTYl0Su8ljJMt7v4hYwa/XBMC4XBOX-3.5-RC2.zip?dl=0 http://www.xbmc4xbox.org.uk/wordpress/wp-content/uploads/2014/09/Splash-600x333.png -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 104] Author : cashonly Date : 06-10-2014 11:23 Exista de mult o modalitate de a te juca online jocuri Multiplayer in mod LAN folosind XLink Kai: Evolution VII. Global Network Gaming. (http://www.teamxlink.co.uk/) instalat pe un calculator. De acum poti folosii si un Raspberri Pi pe post de server, nemai avand nevoie de calculator, detalii aici: http://www.consolegames.ro/forum/f29-hardware/85662-raspberry-pi/#post1169096 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 105] Author : cashonly Date : 15-10-2014 20:57 S-a lansat XBMC4XBOX v3.5 final After more than a year’s work since v3.3, we are very pleased to announce XBMC4Xbox version v3.5. A large number of new features and improvements have been made since v3.3, including the integration of Python 2.7, improved video playback, updates to the skinning engine, scraper fixes, and plenty of bug fixes. Key improvements: Python 2.7 & API improvements Python support in XBMC4Xbox has been overhauled, with the out of date Python 2.4 replaced with Python 2.7. This update, along with the addition of some missing API functions brings much better compatibility with Kodi (Formerly XBMC) plugins. The Addons4Xbox installer has also been updated, allowing many plugins written for Kodi to work right out of the box. The Python 2.7 update also brings performance improvements, and comes with fully working libraries for sqlite3, and SSL amongst others. DVDPlayer updates DVDPlayer (The main video player in XBMC4Xbox) has received numerous changes, including having the FFMpeg core libraries updated to v1.2.8 which brings a variety of new codecs, bug-fixes, and optimisations from the previous 0.10.x version. The libraries used for DVD navigation have also been updated which should bring better compatibility with problematic DVD menus. Scraper fixes and clean-ups We had a lot of broken and unmaintained scrapers with the previously version of XBMC4Xbox. With the 3.5 release only a few are included, but they are all maintained and working. We have scrapers for themoviedb.org, thetvdb.com as well as theaudiodb.com for music. Please do support and contribute to these open database projects, as the content and results are only as good as the information people have contributed. PAPlayer updates PAPlayer (the core audio player in XBMC4Xbox) has received some updates since the last version of XBMC4Xbox. DVDPlayer’s FFMpeg libraries are now used for decoding of some audio formats which means some of the old out of date libraries we used previously are no longer needed. This simplifies maintenance, and brings with it better performance and compatibility. The FFMpeg libraries are now used for OGG, FLAC, AAC, AC3,and DTS. Skinning improvements A variety of improvements have been backported from Kodi for the skin engine. This allows skins and features for Kodi to be more easily implemented. Thanks to the skin developers who requested changes/features and helped with testing. We currently ship with the same selection of skins as with v3.3 – Confluence Lite, Confluence, Project Mayhem III, and the PM3HD skin, but more can be found on the skin development section of our forum (such as the excellent Xbox Extended skin from Dom). New branding Thanks to SwedishGojira we now have our own project branding – our new XBMC4Xbox logo is used on our project site as well as for the XBMC4Xbox boot-up splash. Since the renaming of XBMC to Kodi, there has been some discussion regarding our name. I can confirm we are keeping the name XBMC4Xbox for our project. Changing it now would just introduce more confusion. Transifex integration Thanks to Kodi and their useful tools for handling translations, we are now using the on-line service Transifex to manage translations for the project. This means anyone who wants to help improve translations can now go and sign up over at https://www.transifex.com/organization/xbmc4xbox and start translating the software to their favourite language via the easy to use web interface. The updated translations can then be merged back into the XBMC4Xbox code base by us. Bug fixes There have been many bug fixes around the software with around 44 issues on the bugtracker resolved/fixed as well as more reported via the forum. Thanks to all those that have reported bugs, provided fixes & patches, and helped with testing. Se poate descarca de aici: https://www.dropbox.com/sh/8mcip8xsfe1zjap/AAAoST7PMC0FpGj2YTjte_Z6a/XBMC4XBOX-3.5.zip?dl=0 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 106] Author : cashonly Date : 14-11-2014 09:42 Daca ai reusit sa corupi tsop-ul vreunui Xbox, acum exista metoda de recuperare folosind un modchip (care il poti deconecta ulterior) si un bios special. "1. Insert you booting disc in the DVD drive(HeXen, Auto-Installer...) 2. Tie both D0 and A15 to ground 3. Boot the Xbox with tsop_m7 bios (from a modchip) 4. Remove D0 from ground (leave it hanging without touching anything)once the front LED starts flashing 5. Remove A15 from ground one you see the Xbox logo on your TV. 6. Flash your TSOP using your favorite tool." Punctele D0 si A15 sunt aici: http://xbox.x-pec.com/chameleon/images/DSC00035.jpg Bios-ul special se poate descarca de aici (trebuie cont):1.0-1.5 TSOP recover BIOS: tsop_m7.bin (http://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?54493-1-0-1-5-TSOP-recover-BIOS-tsop_m7-bin) Respectivul bios se poate flash-ui pe orice modchip "normal", cum ar fi DuoX2, Xecuter 2.x, Aladdin XT, etc. Pentru cine nu stie, modarea TSOP iti permite sa inlocuiesti biosul consolei cu unul de modchip, ai avantajele modarii cu chip, dar fara sa pui chipul :). Pana acum, daca flash-uiai un bios corupt in consola, o mai puteai folosii doar lasand un modchip permanent in consola. Atentie modare TSOP nu este acelasi lucru cu softmod, este mai buna. Poti inlocuii hdd-ul fara sa mai il "incui" poti porni consola fara cablu av, fara dvd, etc. etc. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 107] Author : unickull Date : 14-01-2015 01:06 Buna tuturor,am un xbox modat,hdd de 80 avea 20 de jocuri instalate si alte cateva pe emulatoare.Nu stiu ce a facut unul din juniori ca acum cand il pornesc apare logoul de la xbox ar vrea sa intre apar 2 randuri de dungi albe pe urma tv-ul ramane negru...ce pot face sau ce a putut sterge? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 108] Author : RonanN1 Date : 16-05-2015 21:55 http://www.youtube.com/watch?v=bUjgqQJrpqw -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 109] Author : RonanN1 Date : 10-06-2015 20:06 na! :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 110] Author : robertfelixx Date : 10-06-2015 22:45 Au si de rezerva =)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 111] Author : cashonly Date : 19-08-2015 11:11 https://youtu.be/u8fi84w9w-8 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 112] Author : cashonly Date : 22-11-2015 21:36 Urmeaza sa apara vineri, 27 noiembrie un nou skin pentru XBMC4XBOX, un mic preview aici: https://www.youtube.com/watch?v=4Il5lrOqGWg -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 113] Author : cashonly Date : 01-12-2015 15:10 S-a lansat skin-ul, se poate descarca de aici: XBMC Origins v1.0 (http://www.mediafire.com/download/vmo1cs8d3dy8pxf/XBMC_Origins_v1.0.zip) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 114] Author : cashonly Date : 23-12-2015 16:53 https://www.youtube.com/watch?v=SECEfsqGSzU -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 115] Author : RonanN1 Date : 16-04-2016 16:27 O poveste interesanta si trista: Killer Lizards | the-future-now: Watch: Can video games be a... (http://killerlizardsfromouterspace.tumblr.com/post/142871677507/the-future-now-watch-can-video-games-be-a) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 116] Author : ilie11 Date : 02-05-2016 20:57 Amazing https://www.youtube.com/watch?v=NOMzSNcvVUI[/video] https://www.youtube.com/watch?v=oUADuldf2wQ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 117] Author : RonanN1 Date : 03-05-2016 10:31 Si eu am ceva asemanator doar ca pe X360 JtAG :x cu sute de jocuri :gamer: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 118] Author : Danny35004R Date : 10-06-2016 21:10 Buna tuturor,am un xbox modat,hdd de 80 avea 20 de jocuri instalate si alte cateva pe emulatoare.Nu stiu ce a facut unul din juniori ca acum cand il pornesc apare logoul de la xbox ar vrea sa intre apar 2 randuri de dungi albe pe urma tv-ul ramane negru...ce pot face sau ce a putut sterge? Apar cumva urmatoarele semne inainte de a ramane TV negru? 1."XECUTER2 LIVE CONFIG LOADING....." - Xecuter 2 versiunea 5035 2."XECUTER2" sub logo Xbox - X2 versiunea 4981/4982/4983 3.Scut mov "EvoX" in colt stanga-sus - EvoX M8+ 4."Loading IND-BIOS" - iND-BIOS 5004 Daca apar unul din semne,atunci Xbox-ul este modat prin metoda TSOP sau prin modchip. In ambele cazuri (TSOP si modchip),se poate face un DVD cu AID v4.53,de pe care sa se booteze si sa poata fi reparata problema. Daca nu apar nici unul din semne,inseamna ca Xbox-ul a fost modat prin soft. Ai incercat sa apesi eject si sa il lasi sa booteze? S-ar putea sa booteze in alt meniu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 119] Author : cashonly Date : 01-03-2017 14:56 Daca ai un Xbox modat soft si ti s-a stricat HDD-ul, poti recupera cheia din EEPROM pentru a incuia cu ea alt HDD si sa-l pui in consola. Chiar daca nu ai consola softmodata si ti se strica HDD-ul cu aceeasi metoda instalezi si incui un nou HDD. Cum poti face asta? folosind un RASPBERRI PI si DOUA fire: Metoda a fost testata aici: The Iso Zone Forums • View topic - Solderless two wire EEPROM restore with Rapsberry Pi (http://theisozone.com/forum/viewtopic.php?f=35&t=67929) - Enabled i2c using "raspi-config" - Installed "python-smbus" and "i2c-tools" - Compiled and installed bcm2835 - Compiled PiPROM - Powered everything off - connected PI to XBOX using USB adpater and connected SDA and SCL wires to the XBOX and PI - Powered on XBOX and waited until PI had booted - Ran "i2cdetect -y 1" and confirmed that PI detected my XBOX - Read corrupted EEPROM by using "PiPROM -r ./corrupted.bin" (out of curiosity, half of it was full of zeroes, propably I did just not know how ConfigMacic should be used) - Wrote backup by using "PiPROM -w ./EEPROMBackup.bin" -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 120] Author : cashonly Date : 02-08-2017 12:42 Dupa cum stim, consolele Xbox au 733mhz frecventa procesorului si o cantitate de 64mb ram. Exista in momentul de fata un inginer in Germania ce upgradeaza Xbox-uri si le aduce la 1400mhz si 128mb ram. Daca va doriti un Xbox "one of a kind", costa 210e consola fara accesorii + 23e transportul: https://assemblergames.com/members/n64-freak.8899/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 121] Author : cashonly Date : 05-02-2018 11:42 In prezent exista cateva optiuni neoficiale pentru a te putea juca multiplayer online jocurile ce suporta systemlink. O astfel de metoda este folosirea lui https://www.teamxlink.co.uk/ un program ce ruleaza pe multe sisteme de operare si face un fel de VPN intre consola ta Xbox si a altora din lume. Singurul neajuns este ca trebuie rulat permanent programul atunci cand vrei sa te joci. A aparut de cateva zile o imagine ce ruleaza pe un simplu Raspberry Pi si tine loc de PC: https://github.com/ConnorRigby/xlink-kai/releases/tag/v0.1.2 Ma joc in fiecare weekend Halo 2, ne vedem acolo! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 122] Author : RonanN1 Date : 06-06-2018 18:45 The Most Powerful Original Xbox - FriendTech DreamX 1480 - Teardown, Games, Emulators and More | MVG http://www.youtube.com/watch?v=RrONeFj0p3A -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 123] Author : cashonly Date : 08-06-2018 09:37 Merci Ronan, intr-adevar un mod interesant la consola. Chiar daca sunt foarte rare consolele modificate de DreamX, exista totusi cineva care inca ofera servicii de upgrade la procesor, un inginer care se afla in Germania: https://assemblergames.com/members/n64-freak.8899/ sau alt inginer, dar care se afla in China: https://www.xbmc4xbox.org.uk/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=1966 Eu personal am reusit sa fac upgrade la ram, consola din fabrica vine cu 4 chip-uri de memorie ce insumeaza 64mb de ram. Am dezlipit 4 chip-uri de ram de la o consola donatoare si le-am lipit in consola mea pentru un total de 128mb de ram. Singurul avantaj la upgrade-ul de ram este la emulatoare dar upgrade-ul de procesor are efect pozitiv si la jocuri. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 124] Author : RonanN1 Date : 01-02-2020 19:51 Getting Games off an Original Xbox Development Kit | MVG http://youtu.be/D_rstdgCz9M -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 125] Author : RonanN1 Date : 05-04-2020 16:01 Blast from the past :)) Original Xbox Launch The Rock & Bill Gates 1/06/2001 http://youtu.be/q-IPu1vQcao -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 126] Author : RonanN1 Date : 22-05-2020 00:56 After 10 years XBOX Live 1.0 is Coming Back #MVG #XboxLive #Insignia #OGXbox http://youtu.be/5DVKwTtJtS8 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 127] Author : paul Date : 22-05-2020 02:02 https://youtu.be/Seou4ZiUXEE Insignia is a replacement server for the Xbox's online services and is currently in private development. Reddit:- www.reddit.com/r/originalxbox/comments/gnjq97/announcing_insignia_a_replacement_for_xbox_live/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 128] Author : RonanN1 Date : 30-09-2020 14:25 http://youtu.be/DdEt16wiIvE -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 129] Author : RonanN1 Date : 12-06-2023 22:57 https://youtu.be/QFEIG-ANGrg -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 16:59.