* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Se mai joaca cineva pe PS3 pentru ca asa vrea? Started at 19-11-2016 22:26 by MRC Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=104587 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MRC Date : 19-11-2016 22:26 Title : Se mai joaca cineva pe PS3 pentru ca asa vrea? Salut. Acum ca a aparut noul ps4 pro si e o adevarata isterie in ce-l priveste, ma intreb mai sunt ca si mine care sa se joace pe ps3, nu pt ca nu isi permit un ps4 (sai pro), ci pt ca cred ca generatia veche este mult mai rentabila din punct de vedere raport pret/calitate iar compromisul grafic nu e atat de mare incat sa renunte la ea? Exemplu: acum joc Kingdoms of amalour Reckoning cumparat cu 25 de lei pe o consola cumparata cu 250 lei, iar dupa ce-l termin ma apuc de GTA5 cumparat cu 40 lei. Pe mine m-ar convinge sa fac saltul , saltul frame-raturilor, ca rezolutia chiar nu ma intereseaza, nu stau la 1 metru de tv cum citeam pe formu asta ca stau unii (pt asta am pc-ul). Si pt un frame-rate aprox la fel nu cred ca merita sa dau pe un joc de 10 ori mai mult pt ca e pe ps4... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : cyrax Date : 19-11-2016 23:28 SI eu detin un ps4 , xbox one si ps3 si cea din urma este cea mai folosita. Pe xbox am jucat seria halo , gears of war pt ca nu am avut xbox 360 si eram curios cum, sunt si chiar am fost satisfacut de jocuri iar pe ps4 exclusivitati ca uncharted 4 s.a. Pe ps3 am cumparat de pe forum saptamana aceasta aproximativ 15 jocuri. Cu toate ca am jucat aproape tot ce era mai important mai am de recuperat ( Ni no Kuni , hd classics , seria ratchet and clank etc. ) Nu mai zic de online care este gratuit si ma joc fighting games , demon souls. Eu unul prefer ps3 in dauna lui ps4. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Prototype93D Date : 20-11-2016 00:35 Tot la PS3 am ramas si eu chiar daca am jucat aproape toate jocurile pe care mi le-am propus atunci cand am cumparat consola. Inca mai joc la multiplayer jocuri precum God of War Ascension, GTA 5, The Last of Us, Killzone 3 etc. Am cumparat recent chiar si o placa de captura pentru a inregistra o parte din jocuri. Oricum, e mult mai avantajos sa ai un PS3 decat un PS4. Aici ma refer la faptul ca poti juca online gratuit, dar si pretul jocurilor. Un joc care se afla pe ambele console poate costa chiar si dublu pe PS4. O sa cumpar un PS4 atunci cand o sa apara mai multe jocuri care sa ma intereseze. Pana atunci, ma multumesc cu PS3 si PS Vita:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : mafiozzoxp Date : 20-11-2016 04:18 Eu inca ma joc si pe PS2. :) Dar PS3 e baza. Astept sa imi vina Asura's Wrath :D. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : clovnusor Date : 20-11-2016 11:06 Binenteles. Eu insa am avut Ps4 de cand a aparut si m-am jucat mai tot ce am putut pe el : Witcher 3, Gta V, Dark Souls 3, Bloodborne, etc. Cu toate astea nimic nu m-a dat pe spate nici ca grafica dar mai ales ca gameplay asa ca l-am vandut si am ramas pe Ps3 si Ps2. Pe Ps3 am o colectie destul de frumusica si tocmai ce am terminat Ninja Gaiden 3 Razor's Edge, iar pe Ps2 joc Dragon's Quest VIII. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : tudyniuz Date : 20-11-2016 11:30 Nu sunt toti la fel. Eu dupa ce am luat PS4 la lansare si am jucat zeci de jocuri pe el in cei peste 3 ani, am incercat de curand RDR care e unul dintre cele mai bune jocuri de pe PS3, cu o grafica extrem de reusita si pot spune ca am fost oarecum deranjat de grafica. Lipsa AA, rezolutia mica si unele probleme de fps nu le-am remarcat in 2010 cand l-am jucat initial, acum insa imi este tot mai greu sa ma intorc la unele jocuri din motive de genul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : clovnusor Date : 20-11-2016 12:19 Nu sunt toti la fel. Eu dupa ce am luat PS4 la lansare si am jucat zeci de jocuri pe el in cei peste 3 ani, am incercat de curand RDR care e unul dintre cele mai bune jocuri de pe PS3, cu o grafica extrem de reusita si pot spune ca am fost oarecum deranjat de grafica. Lipsa AA, rezolutia mica si unele probleme de fps nu le-am remarcat in 2010 cand l-am jucat initial, acum insa imi este tot mai greu sa ma intorc la unele jocuri din motive de genul. Ca nu suntem toti la fel e clar. Inteleg problemele pe care le ai cu generatiile mai vechi dar pt mine nu conteaza asa de mult grafica. Daca puneam la suflet astfel de probleme nu mai aveam ps2 de ani de zile dar inca ma joc pe el pt ca din pct meu de vedere art style -> graphic fidelity. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : MRC Date : 20-11-2016 20:43 Nu sunt toti la fel. Eu dupa ce am luat PS4 la lansare si am jucat zeci de jocuri pe el in cei peste 3 ani, am incercat de curand RDR care e unul dintre cele mai bune jocuri de pe PS3, cu o grafica extrem de reusita si pot spune ca am fost oarecum deranjat de grafica. Lipsa AA, rezolutia mica si unele probleme de fps nu le-am remarcat in 2010 cand l-am jucat initial, acum insa imi este tot mai greu sa ma intorc la unele jocuri din motive de genul. RDR l-am jucat si eu, nu mi-a placut desi e foarte laudat. Cred ca la faptul ca nu mi-a placut a contribuit si grafica care intradevar agata rau de tot pe ps3. Din ce am vazut pe net pe xbox360 e mai fluid. Conteaza si grafica conteaza si fluiditatea si gameplayul sa fie pe stilul tau si momentul cand joci jocul. Si conteaza si ca am dat 30 de lei pe el, la banii aia poate sa stea in sertar ca nu ma doare capu dupa el. Eu am fost inebunit dupa God of war 1, pe care l-am jucat versiunea HD pe ps3 pt ca visam la el de cand l-am vazut la cineva pe PS2. A fost frumos dar recent am vrut sa il rejoc. Nu am mai avut rabdare. Nu spun ca un ps4 nu e ok, doar ca acum mi se pare ca raportul pret/calitate(cu tot ce inseamna ea la un joc) la ps4 e mult prea in defavoarea ps3-ului. La Ps3 ai o librarie imensa de jocuri din care sa alegi la niste preturi de nimic. La ps4 sunt putine care ma tenteza sa le joc si daca ar fi sa iau consola plus vreo 5 jocuri si vad ca de banii aia pot lua vreo 50 de jocuri ps3 ... Din alea 50 , 40 sa le arunc intr-un sertar si tot ies mai castigat. Pana la urma si factorul plictiseala de un joc, si curiozitatea de a incerca altul e unul intalnit la gameri :). Toate astea se puteau evita foarte simplu din pct meu de vedere: backward compatibility. As cumpara maine o consola PS4 care sa aiba in ea si hardware de ps3, mult mai repde si mai tentanta ideea decat ps4 pro. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : clovnusor Date : 20-11-2016 22:13 n-ai sa mai vezi backwards compatibility MRC, ever. Pai sa nu-si mai vanda ei remaster-uri si re-release-uri ? si eu eram curios si de-aia mi-am luat ps4: infamous second son, bloodborne , etc dar dupa ce le-am jucat zic cu mana pe inima ca infamous 2 e mult mai complet decat second son chiar daca nu arata la fel si bloodborne desi usor diferit de souls nu se ridica la nivelul primului Dark souls. plus ca jocuri de actiune in stilul Gow nu prea se mai fac asa ca generatiile de glorie ale genului sunt clar ps2/3 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Chr0m3 Date : 20-11-2016 23:20 Eu am PS4 de vreo 2 ani si m-am jucat pe el doar Bloodborne, altceva nu m-a atras, desi am si alte jocuri. Dupa mine Bloodborne se ridica fara probleme la nivelul lui Dark Souls si Demon's Souls, doar Dark Souls II si III mi s-au parut ceva mai slabe decat restul din serie, dar tot sunt mult peste majoritatea jocurilor de pe piata (FromSoftware fanboy, I know). Pana acum nu mi-au mai transpirat mainile pe controller la nici un joc, in afara de Bloodborne. Cel mai rau imi pare ca nu au scos Final Fantasy Versus XIII pe PS3 si l-au transformat in FFXV, renuntand la tematica dark fantasy, sau cel putin asa am ramas eu cu impresia dupa zecile de trailere, demo-uri, gameplays etc. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : GabiCutlac Date : 20-11-2016 23:46 V-ati gândit oare ca poate v-ati maturizat si v-ati schimbat voi? Si jocurile tot asa sunt, doar ca nu mai faceti parte din target? Si ati ramas asa, intr-o stare de negare combinata cu nostalgie: "nu se mai fac jocuri ca pe vremea mea". E doar o idee si-s destul de obosit, fiți blânzi :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : clovnusor Date : 21-11-2016 10:43 V-ati gândit oare ca poate v-ati maturizat si v-ati schimbat voi? Si jocurile tot asa sunt, doar ca nu mai faceti parte din target? Si ati ramas asa, intr-o stare de negare combinata cu nostalgie: "nu se mai fac jocuri ca pe vremea mea". E doar o idee si-s destul de obosit, fiți blânzi :) normal ca m-am gandit la asta. dar pe langa ce spui tu e vorba si de inovatie si bun simt. uite de exemplu, din tot ce am jucat pe ps4 nimic nu mi s-a parut cu adevarat inovator. poate vine cineva si imi arata un joc de-a dreptul unic ca si gameplay, concept, etc dar eu n-am pomenit asa ceva. pe ps2 si 3 iti dau o groaza de exemple daca vrei. cand zic bun simt ma refer la cate jocuri pe generatia asta n-au avut nevoie de day 1 patch... cate jocuri pe ps4 sunt complete "out the box" ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : lamur Date : 21-11-2016 16:38 V-ati gândit oare ca poate v-ati maturizat si v-ati schimbat voi? Si jocurile tot asa sunt, doar ca nu mai faceti parte din target? Si ati ramas asa, intr-o stare de negare combinata cu nostalgie: "nu se mai fac jocuri ca pe vremea mea". E doar o idee si-s destul de obosit, fiți blânzi :) Nu stiu daca e asa. COD 2 m-a tinut in prize mult mai mult decat Infinite Warfare, care e un spectacol visual dar un joc absolut plictisitor. In COD2 aveam misiuni, se simtea atmosfera de razboi. In Infinite simt doar plictiseala. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : eNHajeL Date : 23-11-2016 20:51 Chiar acum ma joc X-Com: Enemy Within si urmeaza Ni No Kuni. E super consola si chiar daca am avut mai multe oferte sa-l vand, inca nu ma pot desparti de ea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : cosmin1088 Date : 24-11-2016 16:53 Eu mi-am luat PS3 in 2013 si am adunat in jur de 200 jocuri in format retail, exclusive (nu toate PS3 exclusive, dar sigur console exclusive). Asadar, pentru mine PS3 nu are moarte. Probabil am jucat in jur de 50 din ele, si mai am de adunat inca 200 lejer. In schimb, current gen sta extrem de prost la titluri exclusive. Cu siguranta ma joc mai mult pe PS3 decat pe PS4. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : BatsBike Date : 25-11-2016 01:51 de cateva zile sunt (re)posesor de PS3 .. dupa cateva luni de PS4 & XO .. sunt un casual gamer,orientat spre sports games .. am prins o adevarata oferta de BF via SH market .. un PS3 Super Slim de 500GB cu nfs,fifa,gta dar mai ales cu top spin & sports champions .. aveam o nostalgie pentru segmentul Move & party(singstar) .. 8-} pe langa asta, am adaugat alte conturi pe consola .. daca cineva are chef de fifa 17 sau top spin 4 ori gta 5,chiar singstar, sunt pe BatsBike(ro), obsesia69(us), wackorine(uk) .. :> -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : clovnusor Date : 25-11-2016 19:56 si eu vreau sa imi mai cumpar unul (for safety, ca celalalt are aproape 10 ani) dar n-as musca de pe piata sh desi am vazut oferte destul de bune. ma mananca sa scot banii pt un super slim albastru nou. in ce priveste colectia mea, nu e asa de mare ca a unora de pe-aici dar pot spune ca am strans jocuri unul si unul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : NECROSMOKE Date : 26-11-2016 17:22 In fiecare zi joc pe PS3. In 2009 am cumparat. Am si PS4, dar aia folosesc pentru youtube. Joc putin pe PS4 :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : JohnConstantine Date : 26-11-2016 19:56 Ptr PS3 mai am versiunea Undead ptr RDR de jucat (si L.A. Noire, si de terminat Dark Souls). Am jucat Last of Us si U 1-3. De cand am luat PS 4 nu prea ma mai atrage PS3 (desi o sa-l pastrez ptr RDS, LoU si seria Uncharted). Recunosc ca am luat-o sh ptr exclusivitati. In mare le-am jucat pe cele ce m-au interesat, iar altele au trecut pe PS4 (Journey, Heavy Rain, Beyond). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : psicho1986 Date : 28-11-2016 18:47 Cu toate ca joc mai rar pe PS3 inca o mai folosesc. Practic ce a aparut pe PS4 joc acolo, adica am luat si The Last of Us Remastered, Uncharted Collection, jocuri la care se simte diferenta, dar restul care au aparut pe ambele console le-am jucat pe PS4 - Call of Duty Advanced Warfare (nu merita diferenta) Watch Dogs, GTA etc. in schimb am facut greseala sa cumpar si God of War III Remastered si acolo chiar m-am pacalit, aveam varianta de PS3 si diferentele sunt minore de grafic. In rest mai joc pe PS3 seria Ratchet and Clank, Sly, Red Dead Redemption sau jocuri si mai vechi remaster ca Shadow of the Colossus, Ico, Jak and Daxter, God of War. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 15:21.