* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Mini-jurnalul primului meu acvariu! Started at 27-02-2018 14:59 by djleo666 Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=116930 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : djleo666 Date : 27-02-2018 14:59 Title : Mini-jurnalul primului meu acvariu! Dragi consolisti, vreau cu acest thread sa incep sa tin un mini-jurnal online care sa prezinte inceputul primilor mei pasi catre acvaristica. Mentionez ca primul microb a fost luat de la MonkY, pe care de altfel il consider responsabil si cu transmiterea catre mine a microbului consolelor in vara lui 2008. Spre deosebire de gamingul pe console, care intre noi fie vorba a fost mult mai simplu de luat deoarece PC gamingul la acea vreme implica schimbari dese de hardware, pec and la console trebuia doar sa te decizi: Xbox360 sau PS3…, ei bine la acvaristica a implicat multa documentare, citiri de ghiduri (mai ales cel de aici de pe site, ghid care intre noi fie vorba este foarte complet dar si complex in acelasi timp). Pe langa acest ghid am intrat sip e forumui, site-uri interne si externe, recomandari dar am si citit despre experientele altora la inceputurile acestei pasiuni. Intr-un final, si dupa mai mult de un an, am reusit sa imi fac o parere, consider personala dar bazata pe experientele celorlalti, despre cum as vrea sa imi fac primul meu acvariu. Si daca tot frecam menta la caldura, in Februarie nefiind prea multe chestii de facut, dar si ajutat de vremea de afara (plus un venit extra la care nu ma asteptam), m-a facut sa intru pe magazinele online si sa dau comanda de cam tot ce ar trebui pentru a injgheba acvariul de vis. Acvariul in sine, ma cam hotarasem se doresc si cele de la Juwel indeplineau cam toate cerintele mele, dar avea o problema cu volumul acvariului. La final ajunsesem sa ma hotarasc intre 110 litri/125 litri sau 180 litri. Lumea in general recomandau 100+, inclusiv MonkY spunea ca un acvariu mai mare are o capacitate de auto-sustinere mai buna decat un acvariu mic, asa ca am inceput sa urmaresc si preturile. Diferentele fiind minime intre ele, Juwel LED 110 fiind 870-890 lei, Juwel Rio 125 LED fiind aproximativ 1.100 – 1.250, iar Rio LED 180 aproximativ 1.350-1.390 lei, am considerat ca RIO 180 se incadreaza cel mai bine ca dimensiuni/bani in ceea ce doresc. Si surpriza: Horbach Online a avut exact in aceasta perioada o promotie la RIO 180 LED – 1.150 lei, un pret excellent as zice eu. Plus corpul de mobila care sa il sustina (garantat fiind ca tine 500 kg de altfel) care tot la ei a costat 620 de lei. A sosit in vreo 5 zile ambalat extrem de bine, pe un palet de lemn si sigle FRAGIL scris peste tot si fara alta marfa in jur (recunosc ca aveam emotii privind transportul acvariilor cu camionul). Am ajuns acasa, am montat corpul care vine asemanator cu cele de la Ikea, usor de ansamblat si cu toate suruburile si imbusurile necesare, prima surpriza fiind ca usile nu se inchid la perfectie. Nu-I nimic se va rezolva de catre un profesionist in mobila… Acvariul este lipit perfect, se cunoaste mana de profesionist fara imbinari care sa se simta la mana. LED-urile lumineaza foarte puternic, la ochiul meu cel putin. Bun, zic! Substratul il aveam comandat de pe Aquasabi.de (magazine de acvaristica online din Germania, o supriza placuta ca stocuri precum si a rapiditatii livrarii: 3 zile prin DHL), Cal Aqua Labs - Black Earth Premium - 9 l fiind un substrat recomandat de Juwel, care incepe sa prinda in afara si care sincer am fost uimit ca in magazinele online din Romania nu exista. A doua supriza a venit din cauza zgarceniei, comandasem doar un sac de 9 litri, neascultand de recomandarea producatorului care la dimensiunile acvariului meu recomanda MINIM 18 litri de substrat = 2 saci. Nu-i nimic, prostia si zgarcenia se plateste…am mai comandat un sac… De pe Nevertebrate.ro am comandat un décor cu 2 fete tot de la Juwel, adeziv de lipit decorul, 6 fiole de Bacterii Prodibio Bio Digest (tot recomandarea lui MonkY), niste furtun de CO2 transparent, o instalatie de CO2 bio de la JBL ProFlora Bio160 plus refill (ar trebui sa ma tina minim 2 luni), termometru, plus cateva plante: Utricularia graminifolia In-Vitro, Anubias Barteri var. Nana, Ammannia praetermissa, Echinodorus Dschungelstar No. 2 Small Bear. Acest pachet inca nu a sosit, promit sa postez ce si cum imediat dupa… Momentan ma opresc aici, totul se incheaga usor-usor, cu putin noroc sa fara graba sper ca totul sa iasa cum trebuie! PS: imi cer scuze daca pe parcursul acetui mini-jurnal am scris de prea multe ori numele lui MonkY dar trebuie sa isi assume si el o parte din vina :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : djleo666 Date : 27-02-2018 15:13 Pozele refacute sa stea drepte :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Smara Date : 27-02-2018 15:39 Bafta multa =D>=D>!!!!! Voi urmari cu interes evolutia acvariului tau....cumva te intrepti intr-o directie pe care as vrea sa o urmez si eu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : djleo666 Date : 27-02-2018 15:46 Suprinzator internetul te pacaleste de multe ori. La cautarea pe Google: acvariu Juwel Rio 180 primele 2 pagini au fost cu cele mai SCUMPE magazinuri online, sau externe sau doar review-uri. Abia pe la pagina 4 sau 5 am dat de Horbach Romania. Diferenta de pret: 250 de lei. La fel si la corpul de mobila, diferenta de 100 de lei mai putin la Hornbach. Pana si instalatia de CO2 sau decorul era mai ieftin la ei cu 15-20 de lei. Plus asa cum am mai zis, foarte promti si seriosi cu livrarea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : djleo666 Date : 02-03-2018 10:09 Bun ieri au ajuns plantele, bateriile, un furtun transparent si BONUS: o bomboana Mars :)) M-am apucat sa umplu acvariul cu apa, montat instalatia de CO2 bio, filtrul, incalzitorul, sa lipesc fundalul. Sincer cine zice ca e treaba usoara inseamna ca face asta saptamanal, deoarece eu unul consider ca fiind treaba migaloasa ce nescesita multa rabdare. La fundal sa elimini bulele de aer, la filtre sa asezi buretii in ordine, cand torni apa sa ai grija sa nu tulburi/misti substratul, etc.. Dupa 2 ore de munca, acvariu era plin si am dat drumul la filtru si incalzitor. Supriza a venit de la priza programabila noua: era moarta din fabrica! Well...alta! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : camarad Date : 26-04-2018 10:23 Frumos acvariu ! http://www.consolegames.ro/forum/image/png;base64,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 Ceva poze cu "locatarii" lui ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : djleo666 Date : 11-05-2018 09:32 Momentan "locatarii" s-au inmultit! In special melcii comunitari, carora le-am adus in urma cu o saptamana 2 melci asasini. In acest moment in acvariul de 180 de litri am: - 6 guppy - 2 molly - 3 xipho - 4 ancistrusi - 4 pui...de sex sau specie nedeterminata deocamdata, par molly dupa culoare, ideea e ca se descurca ok si mananca impreuna cu ceilalti. Cu puii m-am trezit brusc ca ies din tufe la mancare, cum au ajuns acolo sau ce specie de pesti i-a fatat....habar n-am. Banuiala mea e ca moly i-am luat deja "gravizi", una din ele fiind probabil in stadiu avansat cand am cumparat-o deoarece 2-3 zile a stat ascunsa prin tufe. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : djleo666 Date : 11-05-2018 09:33 PS: apa pare albicioasa in poze datorita telefonului care face poze de 2 lei. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : camarad Date : 13-05-2018 18:14 Foarte frumos ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : MonkY Date : 14-05-2018 07:32 Molly, guppy si alti vivipari... astia sunt mai tot timpul "gravizi". Se vor inmulti excesiv - it's in their genes! Nu mai stiu pe unde citisem ca in cazul unora, chiar si in cazul in care ai numai masculi sau numai femele... cel putin unul din ei isi va schimba sex-ul (yuuup!) si tot se vor inmulti. Ar fi draguti pe-acolo niste corry (corydoras - panda sunt comuni pe la noi si draguti), iar pentru partea de sus cel putin 10 neoni (vezi sa fie aceeasi specie/culoare). Pentru melci, eu unul nu as recomanda assassin snails, pt. ca si ei se inmultesc. 3-4 botia (kubotai sunt draguti si nu se fac foarte mari) si nu vei mai vedea picior de melc in acvari. Ever! Si sunt si foarte inteligenti... In rest, sper sa-ti mearga bine plantele, pt. ca se simte nevoia acolo. Ape limpezi si pesti sanatosi! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : djleo666 Date : 15-05-2018 09:49 Cory am tot urmarit, par foarte bine sa se integreze in peisaj (adica nu vor avea probleme de compatibilitate). Neonii in schimb am citit despre potentialele lor probleme de sanatate si m-am speriat. In plus astept ca plantele sa se inmulteasca (am probleme cu inmultirea gazonului in special), acvariul sa devina stabil din toate punctele de vedere, momentan sunt multumit ca pestii sunt bine (fara probleme de sanatate in ultimele 3-4 saptamani). Ultima oara cand am fost la petshop m-a cam ingrozit un peste mort, cu ochi imensi (nenormali) si ceilalti pesti il "ciuguleau". Pai dupa intamplarea cu grisul adus de fetele guppy parca nici nu mai am curaj sa mai cumpar pesti. https://www.youtube.com/watch?v=UpmRokQe9yA -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : djleo666 Date : 14-09-2018 17:08 Si deoarece nu am mai postat demult...iaca-ta cateva poze :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 01:17.