* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : PlayStation 5 & Xbox Two for 2020 Started at 31-03-2018 00:08 by Alex Khan Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=118395 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Alex Khan Date : 31-03-2018 00:08 Title : PlayStation 5 & Xbox Two for 2020 Nu sunt oficiale, dar cred ca asta e urmatorul nivel in ce priveste evolutia grafica. Arata senzational. https://www.youtube.com/watch?v=13W-F3Akzpc https://www.youtube.com/watch?v=fWSyVkyBWw0 https://www.youtube.com/watch?v=-p1MxuWOW6U ---------- Post added 31-03-2018 at 00:34 ---------- In sfarsit o sa vedem decoratiuni pe parchet si pe mobilier in jocuri ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : nina Date : 31-03-2018 06:10 sunt departe de photorealism,am vazut acel clip unreal engine 4 demo preturile la console sunt pe la 400-500$,nu poate sa iti ofere cine stie ce hardware in banii aia -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : MonkY Date : 31-03-2018 09:15 Sa fiu sincer... cred ca tocmai de-asta s-au stricat atat de mult jocurile in ultima vreme... Pentru faptul ca developerii/graficienii pierd din ce in ce mai mult timp pe "fotorealism" si "decoratiuni pe parchet" decat o fac pentru gameplay, story, inovatie, feeling. Vorba aceea: "daca vreau foto-realism, ies afara din casa" :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : poiuyt Date : 31-03-2018 11:14 Se prezinta bine demo tech-urile alea , dar eu nu cred ca or sa vina in 2020 noile console , ci la sfarsit de 2019 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : nina Date : 31-03-2018 21:18 microsoft cu siguranta va lansa noul xbox la 3 ani dupa xbox one x,deci sunt sanse mari sa astepte sony inca 1an doar ca sa nu fie precum ps4 pro cu xbox one x 1 an diferenta intre ele si 40% diferenta de putere sa presupun ca sony scot un ps cu 80% mai puternic ca xbox one x in 2019.ar fi suficienta putere ca sa ruleze jocuri open world in true 4k 60 fps+resursele pentru OS dar vor sa repete faza cu pro vs x? am o intrebare ca vorbim doar de presupuneri.daca sony si ms scot noua generatie in 2020 ar fi echivalentul carui gtx de acum? gtx1080 sau gtx1080ti -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Alex Khan Date : 01-04-2018 13:31 Sa fiu sincer... cred ca tocmai de-asta s-au stricat atat de mult jocurile in ultima vreme... Pentru faptul ca developerii/graficienii pierd din ce in ce mai mult timp pe "fotorealism" si "decoratiuni pe parchet" decat o fac pentru gameplay, story, inovatie, feeling. Vorba aceea: "daca vreau foto-realism, ies afara din casa" :evil: Intr-adevar, generatia PS3/Xbox 360 si vechile motoare grafice ne-au oferit in anii 2005-2013 multe personaje iconice si memorabile despre care s-au facut chiar trilogii spectaculoase si povesti epice. Prophet din Crysis, Big Daddy din BioShock, Geralt din Witcher, Ezio din Assassin's Creed, Captain Price si Soap din Modern Warfare, Frank Woods si Alex Mason din Black Ops, Shepard din Mass Effect,Fenix din Gears of War, , Batman din seria Arkham, Adam Jensen din Deus Ex, Issac din Dead Space, Nathan din Uncharted, Corvo din Dishonored etc. Sa nu mai spun cate personaje iconice ne-au oferit generatia PS2: Kratos din God of War, Hitman, Max din Max Payne, Gordon Freeman din Hal Life, MasterChef din Halo, Sam Fisher din Splinter Cell Generatia de aur ni l-a oferit pe Mario, Sonic , Kirby , Duke Nukem, Prince of Persia, Lara din Tomb Raider. Oare cate personaje memorabile din jocurile generatiei PS4/Xbox One cunoasteti? Cate personaje au avut aparitii in mai multe jocuri? De exemplu, de ce din 2013 incoace , in seriile Assassin's Creed si Call of Duty sunt anual schimbati protagonistii, nereusind niciunul sa se ridice la valoarea capitanului Price sau Ezio Auditore, cu toate ca au o grafica tot mai imbunatatita? Ca in rest, sunt reciclati si mulsi la greu vechii protagonisti din generatiile anterioare. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Espiritus Date : 01-04-2018 18:53 ^Intr-adevar sunt mult mai putine personaje faine decat generatia trecuta, dar avem si acum cateva. Geralt a devenit memorabil si cunoscut abia cu Witcher 3, 9S din Nier Automata, Aloy din Horizon, toate personajele din Persona 5 si animalul din The Last Guardian imi vin in minte acum. Mie imi e drag si de personajele din Stories: The Path of Destinies, chiar daca jocul poate fi destul de repetitiv la un moment dat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : eagle-eye Date : 01-04-2018 21:17 Sa fiu sincer... cred ca tocmai de-asta s-au stricat atat de mult jocurile in ultima vreme... Pentru faptul ca developerii/graficienii pierd din ce in ce mai mult timp pe "fotorealism" si "decoratiuni pe parchet" decat o fac pentru gameplay, story, inovatie, feeling. Vorba aceea: "daca vreau foto-realism, ies afara din casa" :evil: Tu crezi ca aceiasi oameni care fac grafica sunt tot aia care fac si povestea? La un AAA in ziua de azi lucreaza 5-6 studiouri simultan cu sute de oameni implicati. Oricum, video-urile alea par "vise" deocamdata. Asa cum a zis cineva mai sus, ma indoiesc ca o consola de cateva sute de dolari iti poate da calitatea aia. Nu ca nu mi-ar placea sa ma insel... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : westy9009 Date : 02-04-2018 09:14 la ce haos este in zona de Chipset Grafic - din cauza celor ce fac mining - imi este greu sa cred ca Microsoft sau Sony - o sa accepte ca cei de fac chipseturile sa isi bata joc de ei :)) . Cel putin un an cred ca o sa fie in pending pana se stabilizeaza zona asta . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Alex Khan Date : 03-04-2018 10:03 Oricum, video-urile alea par "vise" deocamdata. Asa cum a zis cineva mai sus, ma indoiesc ca o consola de cateva sute de dolari iti poate da calitatea aia. Nu ca nu mi-ar placea sa ma insel... Dar cu siguranta vor avea grafica mai buna. Vezi Battlefield 1, Star Wars Battlefront 2, Project Cars 2, Forza Motorsport 7, Witcher 3, Horizon Zero Dawn, Hellblade si cam ce alte jocuri cu grafica realista ne-a oferit generatia asta. Evident ca pe PC arata spectaculos! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : eagle-eye Date : 03-04-2018 10:05 Grafica mai buna cu siguranta vor avea, dar nu cred ca la nivelul ala din video-uri. Sent from my LG-H870 using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : Alex Khan Date : 03-04-2018 10:07 la ce haos este in zona de Chipset Grafic - din cauza celor ce fac mining - imi este greu sa cred ca Microsoft sau Sony - o sa accepte ca cei de fac chipseturile sa isi bata joc de ei :)) . Cel putin un an cred ca o sa fie in pending pana se stabilizeaza zona asta . Cica doar anul asta mai suferim din cauza scumpirilor. Caderea burselor si a bitcoinului de asta iarna chiar au fost binevenite pentru a face ceva mici "corectii". Minarea nu mai e o afacere buna ca acum cateva luni..... prea multi se laudau ca au ajuns milionari de carton fara sa produca absolut NIMIC! Sper ca anul viitor sa se intrevada o scadere a preturilor pentru placi video pentru ca trebuie sa lanseze noile console prin 2019-2020. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : poiuyt Date : 03-04-2018 10:54 Din ce am inteles de la un prieten Last of Us 2 vine in 2019 pe PS4 si PS5, insa ramane de vazut. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : blondutzu Date : 03-04-2018 11:49 nu prea are cum, PS5 vine in 2020 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : 4_2 Date : 03-04-2018 17:00 Personajele memorabile din jocuri nu au murit/disparut datorita graficii. S-a schimbat politica studiourilor in principal datorita audientei target. Piata nu mai e dominata de gameri in beciuri/camere de apartament care nu se mai ridica de pe scaun pana nu afla finalul povestii caracterului preferat. Acum majoritatea e multiplayer/battle royal/etc. Jucatori ocazionali care vreau sa intre 1-2h maxim sa dea 3 runde cu prietenii. Nu exista interes fata de personaj. Vreau feeling-ul de 15 min si **** you -ul can ii dau headshot vecinului. Normal ca producatorii nu sunt interesati de poveste cand un joc precum Rainbow six Siege e la al 3-lea Season pass fara nevoie de extra development sau personaje noi sau story now. Release - rinse - repeat - re bill -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : eagle-eye Date : 03-04-2018 19:05 Daca tu crezi ca nu e nevoie se extra dev la R6 te inseli. Constant e nevoie se new content, peesonaje, harti, arme, balancing, etc. Mai e o problema la ce ai mentionat tu though. Lumea prefera sa se uite la altii cum joaca decat sa joace ei, asa ca orice joc cu story vizionat de 100k de oameni inseamna ca acei oameni nu-l mai cumpara pentru ca deja au vazut toata povestea. Sent from my LG-H870 using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : BizZare Date : 03-04-2018 23:28 Sunt sigur ca odata cu o noua generatie de console vor impinge VR-ul din ce in ce mai mult, insa sunt curios cum. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : 495 Date : 04-04-2018 04:40 pr0n? :%% -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : Espiritus Date : 04-04-2018 09:26 jpr0n :x https://www.youtube.com/watch?v=ukoOkBTueok -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : BizZare Date : 04-04-2018 11:02 Title : PlayStation 5 & Xbox Two for 2020 Sunt sigur ca asta a fost primul lucru pe care l-au facut inca de cand lucrau la prototip. [emoji23] -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : JohnnyUSA Date : 05-04-2018 10:58 https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180405/e4ca228045e3807d5f2bfa232814b4f3.jpg Sa inteleg ca PS5 se va lansa in 2019? Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : poiuyt Date : 05-04-2018 11:06 Asta am zis si eu mai sus putin :) Momentan e doar un zvon , insa anuntul asta a fost postat pe un retail mare din Germania ce vinde si jocuri si de acolo a inceput nebunia. Cert e ca daca vine in 2019 probabil in 2021-2022 o sa vina ps5 pro :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : Alex Khan Date : 05-04-2018 11:28 Sa inteleg ca PS5 se va lansa in 2019? Nu e obligatoriu sa apara Xbox si PS in acelasi an. Xbox 360 si PS3 din generatia a 7-a s-au lansat in ani diferiti, in 2005 si 2006. Au facut Sony si Microsoft prostia asta de a se nimeni sa-si lanseze noile platforme simultan in 2013 si s-a facut mare agitatie, plus ca pana la urma a fost mai degraba in dezavantajul Microsoftului la capitolul vanzari. Plus ca aveau multe probleme (nu toti), plus ca jocurile nu erau deloc bine optimizate , ca nu puteau rula decat pe 30 fps si nu erau inca aratoase in 4k (de fapt, aratau jenibil), plus ca jocurile aveau grafica invechita , fiind aceleasi jocuri old-gen cu ceva umbre, lumini si texturi un pic imbunatatite. Next-Gen s-a simtit abia de prin 2014 cand au schimbat majoritatea motoarelor grafice sau au fost imbunatatite si abia cand au fost lansate PS4 Pro si Xbox One S/X prin 2016-2017 ca sa ruleze in HDR.....cam atunci a inceput cu adevarat Next Gen 8.0. Daca procedeaza la fel, cred ca abia prin 2021-2022 consolele vor fi cu adevarat next gen 9.0 si jocurile vor avea grafica cat de cat fotorealista ca-n clipuri. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : 495 Date : 05-04-2018 11:59 https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180405/e4ca228045e3807d5f2bfa232814b4f3.jpg Sa inteleg ca PS5 se va lansa in 2019? Sent from my iPhone using Tapatalk Da! Pe 1.04.2019. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : JohnnyUSA Date : 05-04-2018 12:01 Apreciez ironia de calitate dar nu si pe cea de coltul blocului. Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : eagle-eye Date : 05-04-2018 16:23 Pun eu linkul ala din postarea aia "FOARTE ADEVARATA", sa vedeti ce e. https://www.latestnewsexplorer.com/rick-astley-never-gonna-give-you-up-lyrics/ Nu vine niciun PS5 in 2019, as fi vazut devkits pana acum. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : JohnnyUSA Date : 05-04-2018 16:24 Imi fac mea culpa fata de colegii de forum. Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : Khufu Date : 05-04-2018 23:21 Eu imi doresc ca acest thread sa ajunga un fel de Spambox, sa postam in fiecare zi. Orice. Pana apare PS5+edge. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : Espiritus Date : 06-04-2018 00:07 ^ ok -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : Xander RO Date : 06-04-2018 09:15 Tinand cont de faptul ca nu stie nimeni cum se va numi viitorul Xbox, hai sa zicem ca numele de "PS5" pare legitim, apoi de faptul ca nu stim absolut nimic despre nici o data de lansare deci practic tot acest thread care apare non stop primul in lista la sectiunea Console Club este un simplu spam care extrem de repede a devenit si toxic, banuiesc ca se poate inchide. Altfel, la momentul lansarii zvonurilor oficiale despre noile console vor fi deja 100 de pagini de spam despre nimic. Daca il incurajati sa continue in ritmul asta o sa aflam in curand despre Doom 5, Half Life 4 si cine stie vreun TV 16K, bineinteles toate niste mizerii, deja v-a dezvaluit intr-un alt topic aparitia si locatia exacta a urmatorului Assasins Creed cu intreaga istorie a Chinei intr-un scurt eseu. Cum vreti... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : GabiCutlac Date : 06-04-2018 11:54 Daca va uitati la prima postare din topicul "Clubul PlayStation 4" veti vedea ca e dinainte cu 3 ani de lansarea consolei. Si culmea, a nimerit aproape la fix data lansării. La fel a fost luat la misto. Bine, celelalte zvonuri din postarea aia nu s-au adeverit da totuși ceva a nimerit. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : Alex Khan Date : 07-04-2018 14:59 o sa aflam in curand despre Doom 5, Half Life 4 si cine stie vreun TV 16K . Exceptand Half Life 4 (inca am dubii ca o sa apucam 3-ul, dar cred ca apare si ala in viitorul indepartat), DOOM 5, Wolfeinstein 3, The Elder Scrolls 6, Dishonored 3, Fallout 5, Deus Ex 5, Shadow of the Tomb Raider, Hitman 7, Overwatch 2, Civilization 7, XCOM 3, Battlefield 1944 sau Bad Company 3 , Age of Empires 4, Company of Heroes 3 ar fi firesc sa apara.Sunt predictibile aparitiile acestora pentru ca aduc mult profit companiilor. Poate si o continuare la Baldur's Gate n-ar strica. :-? In rest, avem anual cate un Assassin's Creed , Call of Duty, FIFA si NFS! Si in mod sigur o sa existe TV 16K fiindca deja exista TV 8K si probabil se lucreaza la TV cu ecran 12K. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : tphaseitx Date : 09-04-2018 10:19 PS3: Uncharted 3, Killzone 3, God of War 3 PS4: Uncharted 4, Killzone 4 (Shadow Fall), God of War 4 PS5: Uncharted 5, Killzone 5, God of War 5, etc PS3: 2006 PS4: 2013 (7 years) PS4 Pro: 2016 PS5: 2020 (7 years) PS5 Pro: 2023 PS6: 2027 PS6 Pro: 2030 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : iry Date : 09-04-2018 12:39 Binee de tot, ia zi... ce iarba ai? Da si la fratii tai acilisea! wtf :))) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : tphaseitx Date : 09-04-2018 13:03 Ceeee? Adica carevasazica nu creezi? PS7 nu mai exista, ne baga direct cipu in cortex. Ne vom genera singuri jocurile pe care le vrem. Vom fi toti developeri creatori level designeri testeri si gameri la un loc. Uncharted-ul tau nu va semana cu al meu. Apoi urmeaza sa ne integram in absolut. Nu vom mai avea nevoia de a ne juca pentru ca vom fi in alta dimensiune paralela. Exact asa cum e threadul asta comparativ cu realitatea. 2020 e pariul meu pentru sony next playstation. Vacile de muls CoD Fifa NFS Ass creed & co vor trai vesnic. Doamne Ajuta! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : Alex Khan Date : 09-04-2018 16:08 God of War 4 Vezi ca e cunoscut ca God of War (2018) si atat. E GOW 4 ca referinta neoficiala folosita de populatie, dar pe coperta apare ca GOW simplu. Era 4 daca era o continuare a povestii din mitologia greaca, dar acest titlu se vrea un nou inceput. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : tphaseitx Date : 09-04-2018 16:26 Tot al 4-lea gow este. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : eagle-eye Date : 09-04-2018 17:34 Well, daca o iei asa, nu e nici al 4-lea, cred ca e al 7-lea :)) Anyway, v-am zis, nu exista devkits inca, deci sunt sanse minime sa vina in 2019, poate doar in iarna dar si aia e devreme. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : Alex Khan Date : 10-04-2018 03:02 Daca nu se ieftinesc placile video si nu se termina odata cu tevatura bitcoinului, nu le vedem lansate nici in 2020! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : tphaseitx Date : 10-04-2018 07:44 Mineritul afecteaza placile grafice high end ptr PC, nu consolele. Consolele au custom APU-uri, probabil PS5 va avea GPU dedicat insa mineritul nu vad cum afecteaza cipurile pentru console din moment ce nimeni nu foloseste PS4 pentru minat. Daca maine nVidia sau AMD blocheaza prin driver mineritul pe GPU-urile lor s-a incheiat povestea. Faptul ca userii cumpara o gramada de placi video ca sa le foloseasca la minat duce la criza de stocuri iar criza de stocuri e speculata de retaileri si duce la scumpiri. Posibil ca anul asta sa se potoleasca nebunia pentru ca e afectata piata de gaming pe PC. Insa toata treaba asta nu afecteaza cu nimic productia cipurilor pentru console. Nu cred ca exista in acest moment cipul grafic pe care il vrea Sony pentru PS5. Ei stiu mai bine ca noi roadmap-ul AMD si ce tehnologie vor pentru PS5, posibil chiar sa fie inca in stadiul de proiect, ma indoiesc de o lansare in 2019. Plus ca PS4 Pro nu e o consola depasita care sa aiba nevoie stringenta de un upgrade. Asa ca de ce s-ar grabi? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : Se7en Fury Date : 10-04-2018 08:23 Bitcoin nu se minează cu plăci grafice, și producătorii nu au nici un motiv să blocheze minarea cu plăcile lor că fac o grămadă de bani. Sent from my EVA-L09 using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : tphaseitx Date : 10-04-2018 08:26 Asa este Bitcoin se mineaza cu hardware dedicat, etherum @ co se mineaza pe GPU. E un cutit cu 2 taisuri. Minerii nu sunt fideli unui brand ca si gamerii si mineritul azi e sus maine e jos. Si cand e jos nu poti sa alergi inapoi la gamerii pe care i-ai tradat. Asa ca atat nV cat si AMD tre sa impace si gamerii si minerii. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : Clopotarul Date : 10-04-2018 09:13 Anyway, v-am zis, nu exista devkits inca, deci sunt sanse minime sa vina in 2019, poate doar in iarna dar si aia e devreme. ZVON : "Semiaccuarate" care au vorbit inainte de parteneriatul dintre Nintendo Switch si Nvidia si au dat specificatiile corecte pt. PS4 in 2012 mentioneaza urmatoarele : Quick Summary of Playstation 5 article: -Uses AMD's Navi as its base architecture, not specifically using Navi. -CPU is custom Zen -Large amount of devkits have apparently gone out. -Author suggests 2018 release of PS5 is not out of the question based on the amount of devkits released as this is a "sure sign that the launch is getting close". Not definitive. -VR "goodies" baked in at the silicon level. (My Opinion, not authors: Sony not giving up on PSVR any time soon. VR support inside the PS5 right out of the box) Some more stuff in there, but doesn't really discuss power of the system. https://www.resetera.com/threads/semiacccurate-gets-some-playstation-5-next-details-1000-subscription-to-read-summary-in-op.33810/ https://semiaccurate.com/2018/04/03/semiacccurate-gets-playstation-5next-details/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : blondutzu Date : 10-04-2018 12:26 Cum s-a mai spus, companiile nu au primit devkits, insa se zvoneste ca 2020 ar fi anul comunicat de Sony. Articolul ala e aberant. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : nina Date : 10-04-2018 16:02 zvoneste si comunicat nu se impaca in aceeasi propozitie blondoooo -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : blondutzu Date : 11-04-2018 11:00 Eu zic ca se impaca, iti trebuie doar putina imaginatie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : cosmin1088 Date : 11-04-2018 11:46 Eu nu cred ca va exista un salt grafic mare, PS5 va miza pe aceeasi grafica mostly, doar ca de data asta titlurile vor fi 4k60fps si/sau VRR. HDMI 2.1 vine cu variable refresh rate, aici vom vedea tot marketingul generatiei urmatoare de console. Eu unul n-am mai avut chef sa astept mereu un alt standard, daca astepti mereu ceva, o sa astepti la nesfarsit. Asa ca o sa fiu multumit daca PS5 o sa duca 4k60fps cu HDR pe ZD9-ul meu :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : nina Date : 11-04-2018 14:25 Eu zic ca se impaca, iti trebuie doar putina imaginatie. comunicat e o informatie oficiala,as vrea sa vad acest comunicat provenit din imaginatia ta -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : blondutzu Date : 11-04-2018 14:37 mai citeste odata ce am scris si cauta in DEX "a comunica", apoi zi-mi ca nu este folosit cum trebuie (hint: am zis, am spus, am comunicat). Daca anul lansarii chiar va fi 2020 te asigur ca majoritatea studiourilor (upper management) deja stiu lucrul asta, e o chestiune de timp pana ajunge informatia si la echipele de developeri (momentan doar se zvoneste). Sorry de offtopic -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : 495 Date : 11-04-2018 15:41 Asa ca o sa fiu multumit daca PS5 o sa duca 4k60fps cu HDR pai asta poate si ps4 pro acum. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : cosmin1088 Date : 11-04-2018 15:49 Cred ca n-am fost eu clar. PS 4 Pro duce 40k60fps real in f putine titluri, maj. remastered (Wipeout, Last Of Us, GT Sport etc.), iar titlurile noi sunt de regula 1440p - 1800p, checkerboard etc. PS 5 ar trebui sa fie suficient de puternic pt. a duce orice in minim 30 fps in real 4K, asa ca e clar ca vor impinge tare de tot variable refresh rate. Cu ocazia asta poate se trezesc si introduc si playerul bluray 4K. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : JohnnyUSA Date : 11-04-2018 18:22 Pe mine ma amuza ca toti o dati cu 4k si momentan nici macar 1080x60fps nu avem decat la cateva titluri. Prefer intotdeauna un 60fps solid unui 4k30-.... Drept urmare, eu imi doresc ca PS5 sa poata face asta, sa ma lase cu 4k-ul vietii... Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : cosmin1088 Date : 11-04-2018 18:34 As fi fost de acord cu tine pana acum 2 saptamani. Am un base PS4 pe care il foloseam pe un tv 1080p de 55" si eram super multumit pana am trecut la un TV de 4K de 75". Orice titlu 1080p arata rau, plin de jaggies, neclar. Driveclub, pe care il consideram impecabil, arata slab de tot acum, nu are pic de AA, imaginea e neclara, si e plin de color banding (fiind 8bit). Din pacate jocul nu a primit suport pt. Pro.... Am testat GT Sport si Uncharted 4 pe Pro-ul unui prieten si e cu totul altceva. Eu unul sper ca PS5 sa aduca doar titluri 4K, sau cu preset-uri, cum e Rise of the Tomb Raider. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : GabiCutlac Date : 11-04-2018 19:19 Pe mine ma amuza ca toti o dati cu 4k si momentan nici macar 1080x60fps nu avem decat la cateva titluri. Prefer intotdeauna un 60fps solid unui 4k30-.... Drept urmare, eu imi doresc ca PS5 sa poata face asta, sa ma lase cu 4k-ul vietii... Sent from my iPhone using TapatalkSa fie si 4k si 60 fps... E altceva in 4k, totul e mai clar, mai bine definit. Observ detalii pe care înainte nu le observam, ma simt de parca înainte aveam ecranul murdar și acum mi l-a curățat cineva. Sper sa duca ps5 toate jocurile la 4k nativ, fara artificii de genul checkerboard rendering. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : eagle-eye Date : 12-04-2018 12:16 Avand in vedere cat te costa un PC care sa-ti duca 4k60fps, nu stiu cate sperante sa-mi fac sa duca PS5 asa ceva. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : cosmin1088 Date : 12-04-2018 12:27 Daca ne gandim ca PS5 o sa iasa in 2020 (eu estimez late november), atunci ne putem astepta la un GPU cu minim capabilitatile echivalente unui GTX1080ti, care da, nu duce orice in 4K60fps locked, daaar, PS5 fiind mult mai bine optimizat decat un PC, si luand in calcul Variable Refresh Rate, nu vad de ce nu ar putea fi posibil. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 57] Author : Razzosinni Date : 12-04-2018 14:20 Eu sincer cred ca nu o sa faca niciodata eforturi pentru un framerate mai mare. Sunt convins ca vor exista multe alte upgrade-uri la urmatoarea generatie, dar niciunul legat de FPS. Cu PS4 Pro si Xbox One X, au avut ocazia perfecta de a merge pe 60FPS la 1080p, insa au prioritizat rezolutia, considerand ca e mai important sa ii satisfaca pe cei cu TV-uri 4K decat sa faca niste ajustari mai mult decat necesare la performanta. Inca din 2006 vorbesc despre 60FPS, dar e evident ca se refera in principiu fie la joculete mici, banale din punct de vedere grafic, fie la titluri exclusive, create de studiourile lor unde cel putin teoretic, au mai mult control asupra development-ului si implicit, al optimizarii. Dupa tot ce s-a intamplat in ultimii 5 ani cu consolele, mie mi se pare ca nicio persoana dintre cei sus-pusi in industria asta nu da doi bani pe framerate. Nu stiu, oare e mai putin impresionant ca marketing? E mai demonstrabila in clipuri de prezentare si reclame diferenta dintre 1080p si 4K decat cea dintre 30 si 60 FPS? Phil Spencer a intrebat anul trecut ceva jurnalist ca de ce si-ar dori 60FPS la nu stiu ce joc. Ce fel de intrebare e asta? Si atunci, nu pot decat sa cred ca urmatoarele generatii vor avea nu stiu ce mega-rezolutii (upscaled sau native), specificatii absolut beton pe hartie, preturi extrem de bune pentru ceea ce ofera (ca si pentru generatia actuala) etc. Cine stie, poate se vor indrepta chiar catre 8K si alte artificii, dar din toate semnele de pana acum, 30FPS va ramane standardul. Sper sa ma insel. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 58] Author : cosmin1088 Date : 12-04-2018 15:47 Eu consider ca urm. generatie o sa puna accentul pe framerate. Eu usor sa-ti dai seama daca te uiti la Xbox One cu Freesync si specificatiile HDMI 2.1 . Framerate-ul impreuna cu native 4K vor fi cap de afis. Iar PS4 Pro cu ale sale moduri (Performance/Resolution) in maj. titlurilor, ma face sa cred ca se va continua pe ruta asta si pe viitor. Deci 4K sau 60fps pt doritori. 4K e MUST have pt diagonale mari. (peste 65"). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 59] Author : Dant3 Date : 12-04-2018 16:12 Hai sa las și eu un mesaj. Următoarea consolă PlayStation se lansează anul viitor, 99%. Sper sa mai existe forumul ca sa pot sa va spun, v-am zis eu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 60] Author : poiuyt Date : 13-04-2018 14:01 bai, eu de anul trecut tot zic ca o sa vina pe final de 2019 ps5 , ce om ! :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 61] Author : Dant3 Date : 13-04-2018 14:32 Eu de 3 ani -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 62] Author : Alex Khan Date : 16-04-2018 11:40 Daca ne gandim ca PS5 o sa iasa in 2020 (eu estimez late november), atunci ne putem astepta la un GPU cu minim capabilitatile echivalente unui GTX1080ti, care da, nu duce orice in 4K60fps locked, daaar, PS5 fiind mult mai bine optimizat decat un PC, si luand in calcul Variable Refresh Rate, nu vad de ce nu ar putea fi posibil. GTX1080ti e cam in jur de 1000 dolari si nu cred ca la scumpirile de acum il va avea implementat. PS4 normal e cam echivalentul unui PC cu CPU Intel Core i3-6100 3.7GHz Dual-Core Processor, Motherboard ASRock , 8GB RAM, HDD 500GB- 1TB si GeForce GTX 1050 2GB/Sapphire Radeon HD7850 . Eu consider ca urm. generatie o sa puna accentul pe framerate. Eu usor sa-ti dai seama daca te uiti la Xbox One cu Freesync si specificatiile HDMI 2.1 . Framerate-ul impreuna cu native 4K vor fi cap de afis. Iar PS4 Pro cu ale sale moduri (Performance/Resolution) in maj. titlurilor, ma face sa cred ca se va continua pe ruta asta si pe viitor. Deci 4K sau 60fps pt doritori. 4K e MUST have pt diagonale mari. (peste 65"). Chiar si asa, aspectual tot va fi inferior unui joc rulat pe PC chiar si pe setari grafice medium/high. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 63] Author : Khufu Date : 16-04-2018 13:46 Eu nu inteleg de ce iti mai bati capul, avand in vedere ca "peste balta" ai scris cam asa: Console Games care e plin de taranoi consolari care si ala o sa dispara daca nu doneaza nimeni So? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 64] Author : Alex Khan Date : 16-04-2018 15:28 Eu nu inteleg de ce iti mai bati capul, avand in vedere ca "peste balta" ai scris cam asa: So? Era bine daca erai discret si trimiteai PM adminului si nu faceai off-topic, ruinand conversatia de pe topic! Dar eu cred ca ai chef sa cancanizezi tot. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 65] Author : Zero Date : 16-04-2018 15:34 Nimic nu e on topic pe threadul acesta :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 66] Author : Se7en Fury Date : 16-04-2018 17:26 Nimic nu e on topic pe threadul acesta :)Asta vroiam să spun și eu. Tot threadul ăsta este o ruină. Sent from my EVA-L09 using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 67] Author : nina Date : 18-04-2018 02:35 nu chiar,unele au fost on topic,sunt presupuneri dar sunt on topic am intrebat ce credeti ca o sa fie in 2020 un fel de gtx1080 sau gtx1080ti? cosmin macar a dat un raspuns una din astea parca atinge 12 terraflops,nu stiu care e echivalentul pe amd asa presupun eu ca acel gpu amd pe urmatorul ps,xbox va atinge 11-13 terraflops,adica dublu fata de xbox one x cat despre pret gtx1080ti chiar daca costa 1000$ pe pc nu se vinde in millioane de bucati,pe cand consolele se vand in milioane(sau zeci de milioane fiindca consolele se vand si peste 5 ani de la aparitie,pe cand gtx1080ti peste 5 ani e uitata) de exemplare si cred ca costul de productie al unui gpu de consola e un pic mai ieftin.se poate sa ma insel peste 2 ani si un pic la E3 2020 gtx1080ti nu va fi deloc smecher -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 68] Author : cosmin1088 Date : 18-04-2018 16:04 Nu stiu pe ce va bazati voi, dar e evident ca PS5 vine cu mai multi TFLOPS decat un 1080ti. O analiza f. buna o fac cei de la DigitalFoundry aici: https://www.youtube.com/watch?v=5ixSVQwLaZw Consolele oricum se vand in pierdere la inceput, profitul se scoate din jocuri, nu din hardware. Luati in calcul si ca Pro si One X au marit pretul, asa ca ma astept la un MSRP de 500$ pentru next gen. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 69] Author : keanustar Date : 18-04-2018 18:32 Doar One X a marit pretul. Pro-ul a fost 400, cat era si cel normal la lansare. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 19:51.