* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review Started at 13-09-2008 22:02 by istrategie Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=1276 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : istrategie Date : 13-09-2008 22:02 Title : User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review Metal Gear Solid 4 a insemnat pentru mine cea mai frumoasa experienta posibila intr-un joc video. Reprezinta finalul unei Saga dramatice, cu personaje epice si cu un motiv foarte interesant. Personajul principal este Solid Snake sau Old Snake, cum este numit de celelalte personaje din joc. Eroul nostru a imbatranit din cauza unui virus fara antidot, dar mai are o misiune de indeplinit: sa puna capat razboiului si celui care l-a inceput, prin angajarea trupelor mercenare PMC, fratele lui Solid Snake: Liquid. Desi fara corpul propriu, Liquid are controlul total asupra campului de lupta, in corpul lui Ocelot, fost agent a celor care se intitulau The Patriots si membru al gruparii Foxhound. Povestea il poarta pe eroul nostru pe campurile de lupta ale Orientului Mijlociu si ale Americii de Sud in cautarea principalului sau inamic. Un final de poveste absolut extraordinar pe care fiecare trebuie sa il descopere. Grafica Grafica este perfecta pentru tipul jocului, efectele vizuale ridicandu-se la nivelul asteptarilor, personaje realiste si bossi scosi din filme. Prima data cand am vazut jocul am ramas uimit de cat de realist poate arata de la decoruri pana la soldatii care patrulau. Texturile sunt la o rezolutie mare, jocul ruland in 1080p, astfel nu veti observa aspecte neplacute la caputolul grafica nici pe o diagonala mare (120cm sau mai mare). Sunetul O coloana sonora impresionanta, care vine manusa peste tema jocului. Melodiile adunate din toate jocurile seriei Metal Gear pot fi gasite de jucator in timpul misiunilor si apoi ascultate intr-un iPod in game pe care Snake il are de la inceputul jocului. Gameplay Stilul de joc este perfectionat, acum jucatorul avand la dispozitie un inventar urias de items si weapons, care pot fi folosite pentru neutralizarea inamicilor si indeplinirea obiectivului. Aspectul stealth al jocului primeste si el un upgrade, jucatorul avand la dispozitie un dispozitiv care il face aproape invizibil in mediul inconjurator, luand culoarea solului sau al peretilor de care Snake se lipeste pentru a se infiltra in baza inamica. Luptele cu Bossii au o atmosfera aparte, punand la incercare jucatorul in anumite situatii. Pe langa toate partile bune pe care le are de oferit acest joc exista si o parte care pe mine m-a deranjat foarte tare si anume faptul ca desi in meniul de pauza, jocul continua sa cronometreze timpul jucat. Astfel, daca esti in incercarea de a lua Big Boss emblem, trebuie sa iesi din joc pentru a ramane cu cat mai putin timp jucat. Timpul de joc este destul de mic, jocul avand farmec doar prima data cand il joci. Deja de la a doua oara stii fiecare soldat care patruleaza si miscarile bossilor. Concluzie Ultimul joc al seriei demonstreaza inca odata ca arta japoneza in materie de jocuri video poate cuceri o lume intreaga si ca Hideo Kojima a creat o capodopera si probabil cel mai bun joc de pe Playstation 3. Grafica: 10 Sunet: 10 Story: 10 Gameplay: 9.7 Impresie: 10 Nota finala: 9.8 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Srachi Date : 14-09-2008 21:30 De cand jocu asta ruleaza in 1080p?E 720p man,iar snake nu imbatranea din cauza virusilor,din cate tin minte pe parcursul jocului afli ca asa era facut genetic,ciclul lui de viata sa fie mai scurt. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Bobby Date : 15-09-2008 01:37 Chiar nu va invatati minte o data cu spoilere astea? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : Taw Date : 15-09-2008 12:28 Unul din cele mai bune review-uri de aici, scrie bine istrategie, nu are repetitii sau formulari ambigue. Cam scurt totusi si cam multe gerunzii.:) Asteptam si in continuare. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : istrategie Date : 15-09-2008 16:33 De cand jocu asta ruleaza in 1080p?E 720p man,iar snake nu imbatranea din cauza virusilor,din cate tin minte pe parcursul jocului afli ca asa era facut genetic,ciclul lui de viata sa fie mai scurt. Iti garantez ca jocul ruleaza in 1080p. Poate ca nu e rezolutia nativa, dar are un upscaler automat care il ridica la 1080p daca are resurse. Eu stiam ca Snake e infectat cu virusul Foxdie, care ii accelereaza imbatranirea. E posibil sa ma insel pentru ca nu am mai jucat alt joc din serie si nu cunosc toate amanuntele. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Mika Date : 15-09-2008 20:47 mi-a placut review-ul dar mi s-a parut prea scurt. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Srachi Date : 15-09-2008 22:44 Iti garantez ca jocul ruleaza in 1080p. Poate ca nu e rezolutia nativa, dar are un upscaler automat care il ridica la 1080p daca are resurse. Eu stiam ca Snake e infectat cu virusul Foxdie, care ii accelereaza imbatranirea. E posibil sa ma insel pentru ca nu am mai jucat alt joc din serie si nu cunosc toate amanuntele. De unde vine garantia asta?Si atunci filmele de pe dvd care sunt upscalate de ps3 pot zice ca-s filme 720p sau chiar 1080p in caz ca tv suporta full hd?Ce upscaler automat sa aiba daca are resurse?Nu inteleg chestia cu resursele.Jocul e 720p.... P.S. Si tre sa te contrazic inca cu ceva,jocul pt mine a avut farmec si cand l-am jucat a 2-a oara,ba chiar mai mult decat prima oara,l-am jucat a 2-a oara pe big boss hard.Nu pot zice ca am stiut fiecare pas al soldatilor ce patruleaza fiindca pe nivel de dificultate mai mare este mai multa patrula si sunt mai alerti auzindu-ti miscarile mai ushor.Jocul in unele locuri are rute alternative,poti sa-l joci cu alte arme,in alt stil.Eu chiar recomand acest joc sa fie jucat de 2-a ori,intelegi povestea mai bine si observi o groaza de detalii noi in joc. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : canibalu Date : 15-09-2008 22:51 De unde vine garantia asta?Si atunci filmele de pe dvd care sunt upscalate de ps3 pot zice ca-s filme 720p sau chiar 1080p in caz ca tv suporta full hd?Ce upscaler automat sa aiba daca are resurse?Nu inteleg chestia cu resursele.Jocul e 720p.... P.S. Si tre sa te contrazic inca cu ceva,jocul pt mine a avut farmec si cand l-am jucat a 2-a oara,ba chiar mai mult decat prima oara,l-am jucat a 2-a oara pe big boss hard.Nu pot zice ca am stiut fiecare pas al soldatilor ce patruleaza fiindca pe nivel de dificultate mai mare este mai multa patrula si sunt mai alerti auzindu-ti miscarile mai ushor.Jocul in unele locuri are rute alternative,poti sa-l joci cu alte arme,in alt stil.Eu chiar recomand acest joc sa fie jucat de 2-a ori,intelegi povestea mai bine si observi o groaza de detalii noi in joc. Ai dreptate la treaba cu rezolutia...;) La faza a doua gresesti, ca cica l-a jucat de 8 ori(cum, nu ma intreba:p, n-as avea timp sa-l joc nici de 3 ori, dar de 8:))), asa ca stie si el cum e cu rejucabilitatea:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Srachi Date : 15-09-2008 23:59 Pai de 2 ori zic ca merge,a 3-a oara poate l-as juca peste 1 an daca......De aia l-am si vandut.L-a jucat de 8 ori inseamna ca totusi a avut un farmec de a putut sa-l faca de atatea ori. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : istrategie Date : 16-09-2008 09:04 Pai de 2 ori zic ca merge,a 3-a oara poate l-as juca peste 1 an daca......De aia l-am si vandut.L-a jucat de 8 ori inseamna ca totusi a avut un farmec de a putut sa-l faca de atatea ori. Nu stiu cum e la faza cu rezolutia. Mie imi ruleaza in 1080p, la fel si altora fara sa am setarea de upscale activa din game options. Prima data am jucat jocul pe bib boss hard, iar a doua oara pe the boss extreme pentru big boss emblem si credema ca dupa aceea nu o sa vrei sa te mai atingi de el. Eu am fost mai ambitios si am vrut sa iau toate emblem-urile. Asta e singurul motiv pentru care l-am jucat de 8 ori. Deja de la al treilea playthrough nu mai are farmec. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : Srachi Date : 16-09-2008 12:42 Pai daca ai televizor 1080p normal ca nu o sa ai borduri negre la joc si ca-l pune pe tot ecranul dar aia nu inseamna ca rezolutia e 1080p.Da te cred ca nu m-as mai atinge de joc dupa ce l-as juca pe extreme,de fapt nici nu am tupeu sal ating pe extreme ca nu-mi place sa ma enervez si stresez la un joc. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : istrategie Date : 16-09-2008 20:27 Probabil ai dreptate in privinta rezolutiei. Esenta era ca se vede foarte bine pe diagonale mai mari. Nu am prins faza cu bordurile negre. Toate jocurile ruleaza pe tot ecranul "fara borduri negre", dar la majoritatea scrie 720p, iar la MGS4 scrie 1080p. Ma bucur ca am lamurit problema rejucabilitatii. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : al'tair Date : 07-10-2008 00:19 pt fanii MGS este un joc super ... pt restu (like me - Splinter cell fan) jocul e sub splinter cell double agent eu i-as da nota 9 cu indulgenta si asta doar pt grafica si sunetul beton ca despre gameplay devine ffffffffffff boring cand e intrerupt de filmuletze care tin intre 10 si 15 min . Sorry ai scris bine review-ul si scrii bine dar esti subiectiv.... ca sa iti dau o idee cool fa un review la VAMPIRE RAIN ALTERED SPECIES un joc ignorat datorita graficii mai vechi dar cu un gameplay ce te pune pe jar ... si foarte diferit de jocurile clasice cu vampiri un stealth reusit de nota 8-8.3 ... daca ar umbla la grafica putin si la sunet ar putea deveni chiar un stealth action de nota 8.9-9.0 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : zinodaur Date : 18-10-2008 23:02 Bun review, insa are cateva greseli. Ma rog. Dupa ce am terminat MGS4 de 5 sau 6 ori ( lucru EXTREM de rar pentru mine ), pot sa spun clar si raspicat ca este unul din cele mai bune jocuri care le-am jucat. Absolut fenomenal. Desi am fost cam dezamagit de cateva aspecte... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : Dastan Date : 25-10-2008 23:00 pt fanii MGS este un joc super ... pt restu (like me - Splinter cell fan) jocul e sub splinter cell double agent eu i-as da nota 9 cu indulgenta si asta doar pt grafica si sunetul beton ca despre gameplay devine ffffffffffff boring cand e intrerupt de filmuletze care tin intre 10 si 15 min . Sorry ai scris bine review-ul si scrii bine dar esti subiectiv.... ca sa iti dau o idee cool fa un review la VAMPIRE RAIN ALTERED SPECIES un joc ignorat datorita graficii mai vechi dar cu un gameplay ce te pune pe jar ... si foarte diferit de jocurile clasice cu vampiri un stealth reusit de nota 8-8.3 ... daca ar umbla la grafica putin si la sunet ar putea deveni chiar un stealth action de nota 8.9-9.0 Ahm... nu compara NICIODATA Splinter Cell cu Metal Gear Solid. Sunt doua jocuri cu targeturi diferite. Nu pot sa-i dai la un joc o nota in comaratie cu alt joc. Asa ceva nu se poate pentru ca jocurile sunt prea individuale (a se citi unice), si nu vorbesc aici de jocuri sportive (ex: PES si FIFA) sau fighting (ex: Tekken si Virtual Fighter). Desi sunt sub aceeasi categorie (stealth-action adventure [adventure mai mult pt. MGS]) nu au mai nimic in comun. Lasand aia la o parte, review este foarte bine facut. Rejucabilitatea este foarte mare pentru un fan MGS, chiar cu toate intreruperile pentru filmulete. EDIT: Vreau sa mai atentionez ceva la review. NU este ultimul joc al seriei. Poate te-ai referit find ultimul lansat, insa nu e ultimul produs. Saga MGS nu este la sfarsit, Hideo Kojima spunand ca nu va mai fi el producatorul, dar echipa cu care a facut MGS3 si 4 va continua sa faca Metal Gear Solid. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : istrategie Date : 25-10-2008 23:40 Nu prea are cum sa fie MGS fara Kojima. Am vazut si eu stirea aia, dar nu cred ca o sa stea in picioare prea mult. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Dastan Date : 26-10-2008 00:44 Nu prea are cum sa fie MGS fara Kojima. Am vazut si eu stirea aia, dar nu cred ca o sa stea in picioare prea mult. Pai... in primul rand, Hideo Kojima s-a razgandit si dupa MGS3. Nu stiu daca iti amintesti, dar la MGS3 a spus ca ii ultimul sau MGS si din fericire nu a fost. Daca ne uitam in ograda altora (Final Fantasy), vedem ca si Hironobu Sakaguchi a plecat de la carma lui Final Fantasy, si Equare-Enix au continuat saga. desigur, nu stim produsul finit, dar totul pare promitator. Daca Konami/Kojima Productions o ia pe aceeasi cale, nu te mira daca urmatorul MGS va fi portat pe X360. In fine, nici eu nu m-as bucura daca Hideo va parasi jocul, dar sa speram ca echipa lui este in masura sa duca legenda mai departe. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : GeOKeR Date : 26-10-2008 01:14 Daca pleaca el, cred ca se cam strica treaba, pentru ca el se atasese foarte mult de serie si punea suflet. Probabil va deveni ceva gen Splinter Cell cu mai multa actiune, mai natural, dar cu un storyline mai slab. Tocami din aceasta cauza a facut acele declaratii dupa lansare ca nu mai vrea sa continue el aceasta serie si ar vrea sa inceapa alte serii la care sa nu se implice asa mult sufleteste cum a facut-o in MGS :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : istrategie Date : 26-10-2008 10:00 Eu cred ca fara Kojima o sa iasa o prostie de joc. MGS4 nu cred ca poate fi intrecut la nici un capitol pe generatia asta de console. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : ShpioOn Date : 27-10-2008 00:35 Voi nu intelegi o chestie si anume: Kojima = Metal Gear Solid. Nu va mai fi Kojima, nu va mai fi nici Metal Gear ceea ce a fost. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : Dastan Date : 27-10-2008 06:46 Nimeni nu a spus ca dupa eventuala plecare a lui Hideo din echipa de productie a MGS, jocul va fi mai bun, dar nu am vazut ce poate face echipa de productie MGS, asa ca, sa nu tragem concluzii pripite. In fine, ma bucur sa vad tot mai multi fani MGS din cauza ultimii parti. Toata lumea ar trebui sa incerce si partile anterioare. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : SeikQ Date : 27-10-2008 21:15 Intrebarea mea nu are legatura cu jocul, dar stie cineva cum se umeste melodia de la inceput (atunci cand trebuie sa dai Star, solid Snake e intr-un cimitir) ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : istrategie Date : 27-10-2008 21:16 Melodia este Old Snake. Te referi la aia din meniu, nu? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : zinodaur Date : 28-10-2008 19:26 La aia cred ca se refera. Old Snake se numeste. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : SeikQ Date : 29-10-2008 02:07 Da, despre Old Snake este vorba. Am gasit mai multe melodii pe net, inclusiv Love theme si Shadow Moses, dar totusi, cine a compus muzica? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : zinodaur Date : 05-11-2008 16:00 Sunt mai multi artisti. Harry Gregson-Williams, Nobuko Toda, Shuichi Kobori, Kazuma Jinnouchi, Yo****aka Suzuki, Jackie Presti, Takahiro Izutani, Ennio Morricone, si daca iei in considerare si melodiile din iPod atunci sunt de cinci ori mai multi. :P -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 19-03-2024 12:05.