* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Demon’s Souls Remake Started at 14-06-2020 12:16 by fdkenzo Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=135766 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : fdkenzo Date : 14-06-2020 12:16 Title : Demon’s Souls Remake Well it’s finally happening. More than a decade after its 2009 release on PlayStation 3, Demon’s Souls is being remade and released on PlayStation 5. The remake is being handled by Bluepoint, a studio that has plenty of experience remastering and remaking video games. https://youtu.be/2TMs2E6cms4 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : codpin Date : 14-06-2020 12:17 Abia astept! Poate e titlu de lansare PS5... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : fdkenzo Date : 14-06-2020 12:21 Marketing maestro Eric Lempel believes Sony introduced the “biggest first-party lineup in PlayStation history” during last night’s PlayStation 5 showcase, and one title he’s particularly looking forward to people getting their hands on is the oft-rumoured Demon’s Souls. “I’ve been fortunate enough to see it, and play it just a bit,” he teased the PlayStation Blog. “It’s absolutely beautiful, it’s stunning. When people see this, especially if they’re fans, they’ll be amazed. And if they haven’t played it, this is the way to do it.” -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : 077danyel Date : 14-06-2020 16:09 Nu vroiam ps5 dar acum trebui sa imi iau :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : fdkenzo Date : 19-06-2020 10:41 New Screenshot. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : fdkenzo Date : 20-08-2020 09:14 “Demon's Souls was rated in Korea on August 13”. De menționat ca doar Spiderman MM mai este rated in Korea, ar fi un titlu de lansare “bomba”!!! https://twitter.com/gematsucom/status/1296318081200017409?s=21 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : paul Date : 20-08-2020 11:34 Si in Japonia, dar asta nu inseamna neaparat ca e launch title. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : fdkenzo Date : 20-08-2020 21:24 Uite ce zice si Imran Khan, pana si el crede ca e titlu de lansare. Vom afla probabil in Septembrie. https://twitter.com/imranzomg/status/1296464374471839749?s=21 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Khufu Date : 20-08-2020 23:12 Ar fi un inceput bun pentru ei daca ar reusi sa il faca launch title si ei stiu asta. Nu imi fac sperante foarte mari, dar ar fi dragut tare sa fie asa. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Srachi Date : 23-08-2020 19:21 Launch title un remaster sau ma rog, remake? Is cam satul de remaster-uri de pe generația asta așa ca nu stiu cat de bine ar fi sa aibe la lansare un remaster, pe mine ma lasa rece si jocul asta nu e pentru toată lumea, eu unul nu l-am putut juca ca nu-mi distrug nervii. Launch title bun ar fi GOW sau HZD -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : 077danyel Date : 23-08-2020 22:16 e diferenta uriasa între remaster și remake Ar fi super sa ma joc ds de cand cumpăr consola -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : SeCeX Date : 24-08-2020 10:54 L am jucat vara trecuta,piece of cake, l as rejuca? Hell yeah. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : paul Date : 09-09-2020 15:48 Amazon Australia listing: From Bluepoint Games comes a remake of the PlayStation classic, Demon’s Souls™. Entirely rebuilt from the ground up and masterfully enhanced, this remake introduces the horrors of a fog-laden, dark fantasy land to a whole new generation of gamers. Those who have faced its trials and tribulations before, can once again challenge the darkness in stunning visual quality and incredible performance. In his quest for power, the 12th King of Boletaria, King Allant channelled the ancient Soul Arts, awakening a demon from the dawn of time itself, The Old One. With the summoning of The Old One, a colourless fog swept across the land, unleashing nightmarish creatures that hungered for human souls. Those whose souls were stripped from them, lost their minds – left only with the desire to attack the sane that remained. Now, Boletaria is cut off from the outside world, and the knights who dare penetrate the deep fog to free the land from its plight, are never seen again. As a lone warrior who has braved the baneful fog, you must face the hardest of challenges to earn the title “Slayer of Demons” and send The Old One back to its slumber. - Experience the original brutal challenge, completely remade from the ground up. All presented in stunning visual quality with enhanced performance, this is the world of Boletaria as you have never seen it before. - Venture to the northern kingdom of Boletaria – a once prosperous land of knights, now beset with unspeakable creatures and ravenous demons. Meet strange characters, unhinged and twisted by the world around them, and unravel the unsettling story of Demon’s Souls. - Perfect and hone your skills in combat – know when to push forward and when to bide your time, as with each missed swing and careless mistake, you risk losing the very souls you’ve worked so hard to collect. The rewards for slaying the strongest foes are immense though, and death does not mean the end – it’s just another state of being. - With online invasions adding to the danger of your quest. Or play cooperatively by summoning allies to aid in your fight against the demons. Active PS Plus subscription required for online multiplayer. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : codpin Date : 09-09-2020 17:05 I am so ready :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : paul Date : 16-09-2020 23:47 Gameplay trailer: https://youtu.be/JiqGi3GMTko -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : fdkenzo Date : 17-09-2020 00:01 “Demon’s Soul’s is a launch title for PS5” https://twitter.com/geoffkeighley/status/1306335931142565888?s=21 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : codpin Date : 17-09-2020 00:04 Numai mie mi s-a parut ca animatiile nu sunt in stilul fromsoft? Pare mult mai action oriented... Ca sa nu mai zic ca personajul mergea de zici ca se scapa pe el. Vizual arata incredibil dar mi-e teama ca gameplay nu e ce ma asteptam. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : Khufu Date : 17-09-2020 00:07 Da, pare ca au lucrat un pic la animatii, sa il faca ceva mai "visceral"?! I think. Oricum, il adaugam in cos pentru lansare :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : Dant3 Date : 17-09-2020 00:09 Vine și pe pc, loool. Mai târziu pe Xbox? :)) 289815 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : Vulpine Date : 17-09-2020 00:12 https://i.imgur.com/P9sH0s3.png Lol, am crezut că nu văd bine. E 1 aprilie deja? Cu asta cred că s-a dus singurul motiv care m-ar fi determinat să iau PS5 de anul ăsta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : Khufu Date : 17-09-2020 00:22 Bugsnax este UNICUL motiv pentru care ar trebui sa iei PS5 anul asta. Get your priorities straight B-) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : fdkenzo Date : 17-09-2020 00:24 Sigur este o eroare! Va veni Sony cu un rapsuns in scurt timp mai mult ca sigur. Jocul este deținut de Sony, deci, cam greu sa apara pe PC, dar mai ales pe alta consola... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : kkkotto07 Date : 17-09-2020 00:33 Sigur este o eroare! Va veni Sony cu un rapsuns in scurt timp mai mult ca sigur. Jocul este deținut de Sony, deci, cam greu sa apara pe PC, dar mai ales pe alta consola... =)) Daaa, ce eroare!=)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Dant3 Date : 17-09-2020 00:35 Sigur este o eroare! Va veni Sony cu un rapsuns in scurt timp mai mult ca sigur. Jocul este deținut de Sony, deci, cam greu sa apara pe PC, dar mai ales pe alta consola...Se numește foame, nu eroare -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : fdkenzo Date : 17-09-2020 00:55 Clipul a fost dat jos de Sony, sustin in continuare ca este o eroare. Ma astept sa vina pe PC, insa pe alta consola nu cred... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : paul Date : 17-09-2020 01:32 Eroare confirmata: 1306359099211370496 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : HakuRa Date : 17-09-2020 01:43 Si eu abia astept!:x -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : kkkotto07 Date : 17-09-2020 08:50 Nu cred ca a fost o eroare, asa au gandit-o de la inceput si evident ca au dat inapoi cand au vazut atata hate. Nu poti sa faci asemenea erori, nu ai cum. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : Khufu Date : 17-09-2020 09:40 Ei zic ca a fost o eroare pentru ca persoana care era responsabila sa puna totul la punct a folosit acelasi template ca la Deathloop, fara sa se asigure. Ca e asa sau nu, sunt doar speculatii. Important este ca jocul sa fie bun. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : razvanrazy Date : 17-09-2020 09:49 100% nu a fost o eroare. Conferinta nu a fost live si totul a trecut prin 'nspe maini. Cel mai probabil nici ei nu stiu inca, sau inca nu au dat banu ca sa ramana asa. Dar conferinta aia nu a iesit fara cateva quality checks. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : Vulpine Date : 17-09-2020 10:38 Așa este, dar eroarea nu a apărut în timpul streamului conferinței, ci în trailerul pentru Demon's Souls postat după. Nu-i așa absurd să fi fost o eroare. În fond, ce au avut de câștigat din asta? Mai multă atenție? Cred că au avut destulă și fără. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : zoli86 Date : 17-09-2020 11:19 Ei zic ca a fost o eroare pentru ca persoana care era responsabila sa puna totul la punct a folosit acelasi template ca la Deathloop, fara sa se asigure. Ca e asa sau nu, sunt doar speculatii. Important este ca jocul sa fie bun. Normal ca a fost o eroare, dar uni colegi de pe aici sunt cu teoria conspiratiei mai ceva ca Alex Jones. In alta ordine de ideii....Pamantul este plat -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : razvanrazy Date : 17-09-2020 11:23 Nu exista erori la nivelul asta. Ce va mai place sa va victimizati /:) Nici ca ar avea vreo importanta daca iese sau nu si pe alte platforme. Cine vrea jocul, il joaca pe ce are si daca nu ruleaza pe ce are, isi cumpara ce trebuie daca-l vrea neaparat. That simple. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : Vulpine Date : 17-09-2020 11:28 Păi și care a fost scopul acestei denaturări intenționate? O să vrea acum să-și ia lumea PS5 după ce și-au făcut o oră iluzii că o să fie și pe PC? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : razvanrazy Date : 17-09-2020 11:35 Cel mai probabil pana ieri se stia ca va iesi si pe PC chiar daca au vazut si s-a facut quality check pe conferinta de 15 ori, dar au renegociat ceva si nu-l mai scot, mai ales la ce hype este pentru el. Adevaratul motiv doar ei il vor cunoaste. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : SeCeX Date : 17-09-2020 11:39 Au renegociat in al 12 lea ceas? Cand totul este asa calculat? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : razvanrazy Date : 17-09-2020 11:44 Again, este cum vreti voi, la fel ca si in cazul pretului consolelor. Dar va inselati daca credeti ca ei lasa lucrurile asa la intamplare - totul este calculat foarte bine si totul se rezuma la bani. Ei stiu ce s-a intamplat aici, dar 100% nu a fost o eroare si nu a scapat nimic. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : PoisonRemedy Date : 17-09-2020 13:03 Eu zic sa va linistiti, daca a zis Razvan ca e 100% atunci asa e. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : Dant3 Date : 17-09-2020 13:04 I-auzi...https://media2.giphy.com/media/Qtpdtlk9rpb8PKK0ih/giphy.gif?cid=349c9dd7rbkg0p1s82y5lspr01e0vrr9yfuvny19er6i9f3k&rid=giphy.gif -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : razvanrazy Date : 17-09-2020 13:08 Eu zic sa va linistiti, daca a zis Razvan ca e 100% atunci asa e. Eu zic sa terminati cu comentarii de genu asta. Asa cum toata lumea e libera sa participate la o discutie si eu liber sa-mi spun parerea. /:) Iar in discutia de fata, dupa ce au avut atatea luni la dispozitie in care nu au dat nicio informatie, totul a fost verificat si ras-verificat inainte sa intra in aceasta conferinta. Nu au nicio scuza si nu a fost nicio greseala. Oricine crede in greseli la nivelul asta e super naiv. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : PoisonRemedy Date : 17-09-2020 13:18 Pai stai un pic cum vine asta sa termin cu comentarii de genu asta? Tocmai tu spui ca toata lumea e libera sa participe la o discutie, asa sunt si eu liber sa imi spun parerea. Am zis ca ai dreptate 100% asa ca nu are rost sa continuam. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : Vulpine Date : 17-09-2020 13:27 Mi se pare bizar ca dintre următoarele scenarii, cel mai plauzibil să ți se pară primul: - O corporație calculată, care face verificări și răsverificări și nu lasă nimic la voia întâmplării ia o decizie importantă de business în ultimul moment, după cea mai importantă prezentare a lor de anul ăsta, și „uită” să modifice un video. - Un editor sub presiunea timpului a uitat să modifice un slide pe care l-a luat cu copy/paste de la alt trailer. But to each his own. Nu mai am nimic de adăugat pe subiectul ăsta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : paul Date : 17-09-2020 13:57 Au urcat trailerul corectat. Am actualizat postul. PS3 v. PS5: https://youtu.be/Xf4wmN0u8S8 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : fdkenzo Date : 24-09-2020 19:57 https://youtu.be/P2QueZCOCwE -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : Espiritus Date : 24-09-2020 20:30 ^tl;dr: Acelasi lucru pe care l-am spus si eu mai demut, jocul nu arata next gen si ar putea la fel de bine sa fi rulat pe un PS4, chiar daca nu la 4K 60Fps. Oricum se vor ataca fanbotii si ma astept la un reply de 3 cuvinte scris la misto de ceva pseudo-game-devi-wannabe despre cum nu am idee cu ce se mananca un motor grafic, dar bineinteles fara argumente concrete despre ce anume din aceasta prezentare NU ar putea rula pe un PS4 si de ce (in afara de iluminare). Chiar si asa o sa las eu cateva randuri. :)) Din punct de vedere grafic, trailerul asta e la nivelul unui joc bunicel de PS4 la care au adaugat ray tracing. mesh-uri statice pe haine/armuri/iteme, nu sunt afectate de forte fizice iarba este complet statica, nu e miscata, aplatizata, rupta de inamicii care cad pe jos sau de personajul care alearga prin ea efectele de particule sunt generate cu acelasi sistem clasic folosit in ultimii 10 ani, adica sunt pur vizuale fara a interactiona cu alte obiecte din scena (vezi sangele care curge din inamici si dispare ca prin minune in aer, nu pateaza nimic) animatiile obosite, arata mai degraba ca ceva ce ar fi folosit un indie dev acum 7 ani la finalul PS3; daca vreti sa vedeti cum ar trebui sa arate animatiile in 2020 cautati Kena sau, de ce nu, jucati TLOU 2 iluminarea este superba, se vede potentialul componentei de ray tracing: de fiecare data cand vad cate un loc cu foc ma surprinde cat de bine arata intreaga scena datorita luminii -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : 077danyel Date : 24-09-2020 21:16 Din toată seria asta e cel mai arătos iar la miscari asa e genul souls In loc sa ne bucuram ca au făcut remake la un joc de categoria asta și au făcut foarte mulți fani fericiți stam sa analizam și sa criticam -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : razvanrazy Date : 24-09-2020 21:36 ^tl;dr: Acelasi lucru pe care l-am spus si eu mai demut, jocul nu arata next gen si ar putea la fel de bine sa fi rulat pe un PS4... Am mai zis-o si ma repet - din pacate next gen va arata la fel ca si current gen. Singurul lor atuu este incarcarea mai rapida si acel RTX care nu va oferi nimic spectaculos si cel mai probabil va fi folosit mostly pentru reflexii inutile. In mod normal cu RT ar tb sa arate fix ca inainte doar ca lucrurile sa fie facute realtime, atat si nicio alta diferenta. Ce fac ei acum e pt ca lumea sa "simta" ceva diferit, baga tot felul de exagerari - in rest, RT on ar tb sa arate la fel ca si older games. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : fdkenzo Date : 25-09-2020 00:16 Cred ca mai important este ca jocul arata mai bine in gameplay decat in cutscene, lucru sesizat si in video. Sa speram ca acesta va fi Trendul si la alte jocuri. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : morphine Date : 25-09-2020 20:25 Pentru developeri e mai usor cu RT? decat sa foloseasca reflexii statice, ma refer. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : Espiritus Date : 25-09-2020 21:54 Nu pot sa iti spun exact, am o experienta limitata cu dezvoltarea de jocuri si nu am lucrat deloc cu RT. Din cate stiu ar trebui sa arate mult mai bine orice inseamna iluminare, de la lumina globala pana la spot lights precum foc sau becuri. Pe langa asta, in sfarsit ar trebui sa avem reflexii reale in suprafete lucioase, lucru pe care l-am vazut simulat pana acum la un nivel ridicat doar la Naughty Dog, si nici nu am idee cum sau cat au muncit pentru asta. Poate ne da razvan mai multe detalii tehnice daca stie cum functioneaza. [Edit] Daca te uiti atenti o sa observi ca pana si Naughty Dog in TLOU2 au reflexii de culori, dar nu si de lumina, si ascund asta prin design-ul nivelului (toate dar absolut toate oglinzile sunt murdare si neclare, ai reflexii in apa de ploaie de pe sol dar intotdeauna in noroi etc.) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : morphine Date : 25-09-2020 22:00 Pana la urma in RT intra orice suprafata care poate reflecta lumina si nu numai. RT shadows la ce se refera? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : Espiritus Date : 25-09-2020 22:10 Genereaza umbre reale in timp real, in urma procesului de ray tracing. Daca aplicatia stie cum se deplaseaza razele de lumina in spatiu, poate desena umbre in loc sa foloseasca shadow mapping (https://learnopengl.com/Advanced-Lighting/Shadows/Shadow-Mapping). Mai multe detalii nu stiu pentru ca, din nou, nu am folosit niciodata RT, si oricum discutia e mult prea tehnica ca sa aiba sens aici. Long story short, RT face totul sa fie frumos. Pana si Demon's Souls care nu are altceva impresionant in afara de RT -dupa cum am scris mai sus- i-a cucerit pe multi tocmai datorita luminii. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : paul Date : 27-09-2020 16:29 Gameplay trailer tech analysis: https://youtu.be/DW8mESeRDTk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : MRC Date : 27-09-2020 20:01 Pt jocul asta mi-as lua PS5. Sper sa apara un bundle cu jocul in iarna asta. Separat mi se pare cam scump la lansare. Pe ps3 nu l-am jucat. Sunt curios daca mi-ar placea mai mult decat Bloodborne. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : Mishy Date : 28-09-2020 00:02 Dark Souls ai jucat? Practic e acelasi joc. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : razvanrazy Date : 28-09-2020 09:20 Gameplay trailer tech analysis: Next gen - 1440p 60fps :-& -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 57] Author : fdkenzo Date : 28-09-2020 09:46 Next gen - 1440p 60fps :-& Eu cred ca exagerezi. Ai fi stiut daca nu iti spunea DF?!:D Nici ei nu știau sigur ca este 1440p, au spus destul de clar ca cel mai probabil este 1440p (asta oferă nesiguranța, nu e vina lor, este vina celor care au facut jocul :p). In plus, din ce se observa, cred ca in noua generatie vom întâlni destul de des rezoluții mai joase cu soluții de upscaling, asta datorita calității imaginii. Probabil ca sunt texturi la rezoluții foarte mari de aici si problema cu număratul pixelilor. (Daca iti aduci aminte acel demo, rula la 1440p (ei au spus ca nu si-au dat seama de rezoluție decat cand le-a fost spusa) insa avea texturi la 8K, iar acest lucru iti oferea o imagine mai clara decat una nativa in 4K) Oricum ar fi, astept si o analiza de la NXGamer, cea facuta de DF mi se pare apa de ploaie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 58] Author : razvanrazy Date : 28-09-2020 10:17 Pai nu prea ai cum sa-ti dai seama dintr-un video de pe youtube, nu? In joc iti dai seama imediat daca nu este rezolutie nativa, mai ales daca nu are o solutie calumea de upscalling jocul, nu TV-ul. Also, conteaza prea putin detaliile astea. Totul se rezuma la asteptari. Daca X1X duce in majoritatea jocurilor 4K cu 30fps, ma astept ca pe next gen, unde avem 2x+ putere, toate jocurile sa ruleze la 4K cu 60fps cu mici exceptii. Desigur, daca vom avea ceva gen DLSS 2.0 atunci este super ok o rezolutie mai mica cu detalii mai mari si upscalling facut cu cap. Dar e cam aiurea sa vezi ca avem current gen pe PS4 Pro 1440p cu 30fps la majoritatea jocurilor si pe next gen...1440p cu 60fps, in conditia in care PS5 este putin mai mult de 2x performance de la PS4 Pro. But hey, daca pe voi va multumeste chestia asta e super bine :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 59] Author : fdkenzo Date : 28-09-2020 10:26 Pai este captura directa a acelui video, fara compresie sau alte chestii. Te asigur ca nu iti dai seama de rezoluție... chiar o sa caut fișierul si il atașez. Nu e vorba ca suntem multumiți sau mai stiu eu ce, insa nu poti compara un joc din generatia trecuta cu unul din generatia actuala. Sincer sa fiu, nici nu stiu daca este bine sa catalogam jocurile in noua generatie dupa rezoluție... iti dau un exemplu, poti avea 2TF si sa rulezi 4K nativ cu RT si 60fps si poti avea 100TF dar sa nu poti rula cu mai mult de 1440p si 30fps.... de ce?! Pentru ca depinde ce redai pe acel ecran! E doar o opinie proprie... noua generatie nu este despre rezoluții, este despre fidelitatea imaginii si in a duce grafica mai aproape de CGi, iar upscaling-ul va fi facut printr-o forma de DLSS sau FidelityFX. Nici nu ai nevoie de rezoluție nativa mare, cel mai bun exemplu il ai la Death Stranding, jocul arata mai clar si mai bine cu DLSS 2.0 decat in rezoluție nativa. Uite si un exemplu: DS 800% zoom Rise of TR 800% zoom 4K nativ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 60] Author : razvanrazy Date : 28-09-2020 10:33 Diferenta in ce spui este data fix de acel DLSS 2.0, o tehnologie a nvidia - care au facut niste progrese incredibile - pe care nu o vom vedea pe noile console. Iar jocul nu arata wow, sa zici ca asta e motivul si nu are nici super geometrie ca sa zici ca asta mananca din resurse. E facut, asa cum am mai zis, doar ca sa aibe acel wow factor, mai ales in toate comparatiile astea cu before and after. El ca joc standalone, nu arata cu nimic wow, cel putin pentru mine, comparativ cu alte jocuri de genu, "shootere de coridor" cum le zic eu si consider ca in continuare, TLOU2 arata mai bine decat asta. Iar el deja ruleaza 1440 cu 30fps pe Pro :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 61] Author : fdkenzo Date : 28-09-2020 10:37 Mna, cred ca este vorba despre gusturi. Nu te contrazic. Pentru mine arata destul de NexT gen jocul, iar iluminarea din joc este absolut superba! Cred ca in acest video este Performance mod, ma gandesc ca Fidelity mod va arata mult mai bine. // app, vor avea ceva similar DLSS, probabil un upgrade major de FidelityFX. Sper sa vina o data acel teardawn... știm atat de putine lucruri despre cum funcționează noua consola.... :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 62] Author : nicugoalkeper Date : 29-09-2020 14:29 Nu va mai contraziceti pe ceva ce nu vedeti decat intr-un video, dupa ce i-l vedeti live se poate discuta... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 63] Author : paul Date : 29-09-2020 21:18 €99.99 Digital Deluxe Edition: The Demon’s Souls Digital Deluxe Edition, available to pre-order today at PlayStation Store for $89.99 / €99.99, includes the full game and additional in-game digital content to prepare you for the ultimate challenge, including: - Original Soundtrack - Legendary Hero Soul - Renowned Warrior Soul - Storied Warrior Soul - Red-Eye Knight Armor - Boletarian Royalty Armor - Ritual Blade - Hoplite Shield - Ring of Longevity - Preservation Grains - Phosphorescent Grains - Bearbug Grains - Large Hardstone Shard - Moonlightstone Shard Pre-order any edition of Demon’s Souls from PlayStation Store to receive the Reaper Scythe weapon, once wielded by sorcerers who commanded the spirits of the dead. The Reaper Scythe is a pole weapon with a curved blade on one end that is so sharp that they say it can sever your soul from your body. It can mow down many targets in a single blow, but is difficult to handle and requires both strength and dexterity to use. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 64] Author : codpin Date : 29-09-2020 22:36 Prost nu-i ala care cere... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 65] Author : ExocrathX5 Date : 30-09-2020 11:58 €99.99 Digital Deluxe Edition: Din câte am văzut la eMag nu există versiunea Deluxe pt. acest joc fizic. Oare e exclusiv Digital partea cu soundtrack și bunuri in-game? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 66] Author : paul Date : 30-09-2020 12:08 E doar digital varianta Deluxe. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 67] Author : nicugoalkeper Date : 30-09-2020 12:31 Sincer nu am cumparat niciodata (cred) altceva decat varianta de baza a jocurilor. Iar preturile eu cred ca se vor reduce dupa 1-2 luni poate si mai repede. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 68] Author : fdkenzo Date : 29-10-2020 13:04 Azi la ora 15:00 vom avea, sper, un nou gameplay pentru Demon’s Souls...... si ceva noutati mai mult ca sigur. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 69] Author : sexbobomb91 Date : 29-10-2020 16:01 Demon’s Souls – Gameplay Trailer #2 | PS5 https://www.youtube.com/watch?v=uOVzE97S_18 ---------- Post added 29-10-2020 at 15:08 ---------- https://www.youtube.com/watch?v=Wl968DDPWtI ---------- Post added 29-10-2020 at 15:10 ---------- https://www.youtube.com/watch?v=RlndjrjxQiY https://www.youtube.com/watch?v=hRvJwy6sDIA -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 70] Author : paul Date : 29-10-2020 16:01 New Demon’s Souls gameplay reveals bosses, locales and more Descend into Stonefang with several minutes of new PS5 footage. It has been an honor to work on such a legendary and beloved title as Demon’s Souls. We understand how much it means to all of you because it means so much to us. And that’s why it is with great excitement (and a little trepidation) that we present to you our newest gameplay trailer. In this second look into the daunting world of Boletaria, we journey to the barren lands of Stonefang, one of the five distinct realms of Demon’s Souls. Here, deep beneath the ground, cursed miners feverishly dig for the bones of ancient dragons, vast caverns of molten lava keep the weapon forges of Stonefang lit, and the sound of hammer on anvil never ceases. While our previous trailer showcased gameplay from the very start of the game, where a sword and shield may suffice, Stonefang provides greater perils. In these tight tunnels and molten caverns, even the environment is your enemy. You will need to adapt to the situation, understanding when to press your attack at close-quarters and when to punish your enemy from afar. Even so, skill and reactions have their limits, and proper equipment and preparation could be the difference between victory and defeat. And remember that whatever the outcome, every death has meaning and will make the eventual success all the sweeter on your journey to become the Slayer of Demons. Returning fans will remember the horrors of the Armored Spider and Flamelurker, who lie in wait for the foolhardy in Stonefang. On PS5, we have lovingly recreated these daunting battles so you will believe that your memories have come to life. Every spark and ember, every blow against your shield, and every furious screech, just the way you imagined it. And the wait is nearly over. Please join us on November 12 at launch to experience the incredible world of Demon’s Souls. New Demon’s Souls gameplay reveals bosses, locales and more – PlayStation.Blog (https://blog.playstation.com/2020/10/29/new-demons-souls-gameplay-reveals-bosses-locales-and-more/) - cinematic mode: 4k30fps - performance mode: 4k60fps - photo mode - PS3 filters Mai multe detalii: Demon’s Souls on PS5: What’s changing for the remake - Polygon (https://www.polygon.com/interviews/2020/10/29/21539158/demons-souls-ps5-remake-changes-sixth-archstone-world-tendency) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 71] Author : fdkenzo Date : 29-10-2020 16:17 Arata foarte bine pe Performance mod, se aude ca pe Cinematic mode va fi un festin vizual. Poate apare un gameplay si in acel mod tot azi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 72] Author : BizZare Date : 29-10-2020 21:11 Asta da remake! Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 73] Author : 077danyel Date : 30-10-2020 00:28 Take my money :worship::worship::worship::worship::worship: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 74] Author : paul Date : 30-10-2020 18:46 The music of Demon's Souls: https://youtu.be/foayUS5xlSg Flamelurker: https://soundcloud.com/playstation/demons-souls-original-soundtrack-flamelurker/s-Z8KpgK7ivKv The Sounds of Boletaria: Grunts, Screams and Wails – PlayStation.Blog (https://blog.playstation.com/2020/10/30/the-sounds-of-boletaria-grunts-screams-and-wails/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 75] Author : fdkenzo Date : 07-11-2020 16:20 State of Play Demon’s Souls https://youtube.com/watch?v=iQXBMiLSYJo https://youtu.be/mihNKL6rfF4 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 76] Author : ReedV Date : 07-11-2020 16:51 Arata exact ce ma interesa sa rezolve cu acest remake, hitboxurile mult imbunatatite. Nu am suportat jocul pe PS3 din cauza asta (l-am incercat si cam tarziu prin 2014-2015 cand deja asteptarile de la jocuri erau altele pe partea de gameplay) dar la varianta de PS5 am facut precomanda de cand a aparut si sper sa nu dezamageasca. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 77] Author : BizZare Date : 07-11-2020 17:55 Sunt foarte nerabdator sa fac un cheese PVP build pe care sa il nerfuiasca in cateva saptamani :))) Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 78] Author : Mayhem Date : 08-11-2020 10:48 Nope, good ol fashioned longsword cu enhancement și buckler, bucuria pvp-istilor fomiști care vin să te invadeze pe motiv că pot. Sau, buildul suprem co-op cu numărul maxim de prieteni în lumea ta. Deși la ds3 am reușit să bat pe cineva înconjurat de bodyguards. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 79] Author : BizZare Date : 08-11-2020 12:32 Mate... asta era buildul meu de bleed in Ds3 inainte de patch. [emoji893] af https://youtu.be/BAxUlI_Stsk Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 80] Author : paul Date : 08-11-2020 18:43 Trophies (spoilers): Demon’s Souls Remake (PS5) has a total of 37 Trophies (1 Platinum, 5 Gold, 9 Silver, 22 Bronze). Demon's Souls Remake PS5 Trophy List (https://www.powerpyx.com/demons-souls-remake-ps5-trophy-list/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 81] Author : 495 Date : 08-11-2020 18:52 O sa pot juca offline primul playthrough? :D Abia pe urma sa imi bat capul cu trofee online si invadatori. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 82] Author : sexbobomb91 Date : 11-11-2020 15:58 Lumea face deja streaming: https://www.twitch.tv/directory/game/Demons%20Souls . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 83] Author : paul Date : 11-11-2020 19:39 4K60fps gameplay: https://youtu.be/T55OKJfojDY Cinematic mode: Demon's Souls - PS5 - Intro - Cinematic Mode - High quality stream and download - Gamersyde (https://www.gamersyde.com/video_demon_s_souls_ps5_intro_cinematic_mode-45432_en.html) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 84] Author : razvanrazy Date : 11-11-2020 19:50 Nu prea inteleg cum vine acest 4K cu 60fps si cu ce e diferit de 4K cu 30fps :-? Cinematic mode runs at native 4K at 30 FPS, and as Moore described it “It means we can up the resolution of every single tiny pebble in the game, right? The tessellation is incredible and it's all real-time, and it all casts real-time shadows. It's so immersive. Additionally, Demon’s Souls will offer Performance mode, which runs at 60 FPS - “That’s a crisp 60, so it doesn’t drop,” Moore explained - with dynamic 4K resolution. O afirmatie foarte confuza - prin resoution ei se refera ca high poly count la pietre :| -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 85] Author : paul Date : 11-11-2020 21:04 Demon's Souls Remake tech breakdown: In this special Digital Foundry presentation, Bluepoint Games talks tech with John Linneman. Find out how the studio brought the game to PlayStation 5, how two engines work together as one, and what PS5 hardware features are used, how quality and performance modes work - and so, so much more. https://youtu.be/9O--CnN056E -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 86] Author : sexbobomb91 Date : 11-11-2020 22:27 ^ Foarte interesant video-ul. Bluepoint sunt printre cei mai buni. Sper (si cred) ca ei vor fi urmatoarea achizitie pentru Sony. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 87] Author : razvanrazy Date : 12-11-2020 10:16 Sunt foarte buni, da, dar este penibil sa afirmi cele de mai sus si totusi sa continui sa spui ca ai 4K si in Performance Mode unde este clar doar 1440p cu checkerboarding (pentru ca tot ei zic in video), adica absolut identic cu orice joc de PS4 Pro, doar ca aici ai 60fps si nu 30 :| Zi-i frate odata pe nume - 2k gaming in 60fps si nu cred ca se supara nimeni :wall: Dar da si eu cred ca Sony ii va achizitiona pana la urma iar daca nu o fac, e posibil sa-i "fure" Microsoft. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 88] Author : BizZare Date : 12-11-2020 10:28 Normal ca isi permit sa faca astfel de declaratii cand nimeni nu ii penalizeaza pt false advertising. Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 89] Author : KurtKnispel Date : 12-11-2020 11:16 Am vizionat cateva stream-uri. Jocul arata ca si cum ar fi current gen, nimic impresionant, grafica pare destul de out of date in multe momente. Plus acelasi movement si combat oribil, zici ca cineva s-a intors brusc in timp, in anii '90. Characterul parca patineaza pe gheata sau calca pe apa, nicidecum nu da senzatia ca merge pe teren solid. Extrem de enervant in miscare. O fi el remake, dar asta nu inseamna ca trebuie sa reciclezi la infinit acelasi joc ramas cu enspe ani in urma vremurilor. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 90] Author : sexbobomb91 Date : 12-11-2020 11:26 4K30 Gameplay. Arata super bine dar cred ca o sa raman la 60fps mode :) . https://www.youtube.com/watch?v=tCUPYjDLkZM -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 91] Author : AngeReveur Date : 12-11-2020 12:49 Demon’s Souls – Launch Trailer | PS5 https://www.youtube.com/watch?v=qjZIw0VUezU -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 92] Author : BizZare Date : 13-11-2020 04:42 O fi el remake, dar asta nu inseamna ca trebuie sa reciclezi la infinit acelasi joc ramas cu enspe ani in urma vremurilor. Things are not always black and white. Sunt de acord cu tine cand vine vb de remasterizat jocuri care ies an de an pe banda rulanta. Altfel stau lucrurile cand vine vb de jocuri de nisa, jocuri pe care fanii seriei chiar si le doresc, jocuri pe care le devoreaza cu sfintenie. Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 93] Author : omega Date : 13-11-2020 05:17 Ma declar fan al seriei, dar mai bine faceau un joc nou in timpul in care l-au refacut pe asta. Nu cred ca o sa-l joc pentru ca stiu deja tot ce urmeaza sa se intample. Sincer as fi preferat sa pastreze grafica aia vai de capul ei de pe ps3 si sa faca o continuare ceva. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 94] Author : GabiCutlac Date : 13-11-2020 08:24 Pai oamenii de la From lucreaza la Elden Ring, au făcut Sekiro. Remake-ul nu-i făcut de ei, nu e ca si cum lansarea remake-ului a tinut in loc dezvoltarea altui joc From Software. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 95] Author : omega Date : 13-11-2020 10:57 nu e ca si cum lansarea remake-ului a tinut in loc dezvoltarea altui joc From Software. Nici nu am spus asta. Mai citeste odata ce am scris. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 96] Author : razvanrazy Date : 16-11-2020 11:25 Review de la Game Informer: https://youtu.be/76zoHnulnnM Si de la Gaming Bolt: https://youtu.be/FhFDk886S_g https://youtu.be/Qc_EioW5pXU -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 97] Author : paul Date : 17-11-2020 01:11 Easy Allies video review: https://youtu.be/WQi0KuhEGmw ---------- Post added 17-11-2020 at 20:38 ---------- Tech review: https://youtu.be/kAv-ajC1bWg -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 98] Author : 077danyel Date : 24-11-2020 08:06 Deci ce au putut face cu jocul asta ma lasat masca ,pur și simplu e fenomenal ce grafica și efecte are Totuși de 2 ori când vroiam sa întru în joc îmi ramanea blocat cu imaginea de la început, trebuia sa închid jocul si sa întru iar sau îmi dădea eroare, dar niciodată în timp ce jucam doar când întru -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 99] Author : codpin Date : 24-11-2020 09:32 Am patit si eu o data asta dupa ce si-a facut un update jocul, ramasese pe imaginea de inceput. Am inchis aplicatia si apoi am pornit-o iar si a mers. In rest nici o eroare nici cu jocul nici la consola in general. Legat de joc, fain tare! Brings back memories... Mi-am refacut din amintiri primul build de cand am jucat pe PS3. Fix ce voiam! .... Am uitat sa mentionez si o parte care m-a dezamagit. Initial am vrut sa joc primul playthrough pe cinematic sa ma bucur si eu de ce poate PS5 insa din pacate jocul nu e jucabil pe setarea aia. Miscarile sunt in reluare parca. Asa ca am trecut pe performance si aia a fost. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 100] Author : 077danyel Date : 27-11-2020 22:48 Tocmai l-am terminat ,foarte bun jocul il recomand cu cea mai mare încredere Din fericire pentru începători dar nu și pentru mine asta a fost cel mai ușor joc din seria souls,aproape toți boșii omorâți din prima ---------- Post added 27-11-2020 at 21:51 ---------- Tot performance am ales și eu se misca foarte rapid și cursiv pe modul asta și nu e diferenta mare la grafica -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 101] Author : geo971986 Date : 28-11-2020 12:27 intrebare pentru cei care au jucat si versiunea veche. Inafara de grafica, vine cu ceva nou, extra? In cazul in care nu sunt atat de impresionat de grafica, merita sa il cumpar? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 102] Author : KurtKnispel Date : 28-11-2020 13:09 Eu am jucat doar originalul. Din ce am inteles, e cam acelasi joc in proportie de 99%. Daca ai un PS3, nu cred ca merita investitia. Cel putin deocamdata. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 103] Author : GabiCutlac Date : 28-11-2020 13:28 Ma, sincer, doar faptu ca poti juca la 60 fps si deja diferența tre sa fie enorma. Cu siguranță e mult mai plăcut de jucat pe PS5. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 104] Author : SeCeX Date : 28-11-2020 13:30 L am teminat pe ps3 vara trecuta si pe ps5 ieri, merita daca esti fan soulsborne, cum a zis si colegul de mai sus, aceleasi mecanici dar intr un pachet mult mai cizelat, care arata si se misca incredibil. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 105] Author : KurtKnispel Date : 28-11-2020 13:48 Sa lamurim un pic lucurile, n-am reusit sa ma fac inteles: 1. Daca deja deţii un PS3, nu meritā investiţia intr-o consola de 500€ + 70€, doar ca sa joci noul DeS. Macar pentru doi, trei ani. 2. Dar daca dispui de banii astia, evident ca merita sa-l joci la noile standarde, nu incape discutie. Iar peste toate astea ar mai fi si persoanele ca mine. La ultimele generatii de console am asteptat intotdeauna variantele ulterioare de console. Am avut prea multe probleme cu modelele day one. Mi-am invatat lectia. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 106] Author : geo971986 Date : 28-11-2020 14:39 Eu te-am inteles perfect iar raspunsul tau a confirmat si banuielile mele. L-am platinat pe 2x pe ps3 (inca il mai am) si il stiu destul de bine, deci daca nu vine cu nimic extra inafara de grafica si framerate in cazul meu nu prea se renteaza la acest pret. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 107] Author : MRC Date : 28-11-2020 15:24 Eu am ps3 am si ps4. Nu am jucat jocul pe ps3 pt ca primul joc in stil souls a fost Bloodborne. Mi-a placut foarte mult si mi-am luat si Darksouls 3 care e foarte bun si el. Vreau neaparat sa joc si Demons Souls dar voi astepta sa-l joc pe ps5. Totusi nu sunt atat de nerabdator incat sa ma zgarii pe ochi pt a prinde un ps5 cand intra stocuri. Sunt sigur ca voi juca jocul asta intr-o zi dar...good things happen to those who wait. Har Domnului avem pe ce ne juca jocuri excelente. Ps4 are o librarie enorma. Daca ai deja un ps4 nu merita absolut de loc sa te agiti pana nu apare versiune 2 de ps5. Pe atunci o sa iei jocul asta la maxim 20 euro. + o gramada de multe altele aparute intre timp si o sa ai si o consola stabila cu sanse minime de erori si probleme hardware. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 108] Author : geo971986 Date : 28-11-2020 15:35 Cam pe ideea asta merg si eu. Am jucat toate dark souls si bloodborne, cu siguranta il voi lua si pe asta dar la timpul potrivit. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 109] Author : codpin Date : 30-11-2020 21:47 Cand am jucat prima oara jocul asta pe PS3 in 2009, am fost uimit de cat de brutal este si cat de mult ma chinui la majoritatea bossilor. L-am terminat dar cu multe cheese si summons. Apoi am continuat cu Darks Souls 1, Dark Souls 2, Bloodborne, Dark souls 3, Nioh, Sekiro si cam orice alt joc souls like care a mai aparut. Si cumva in mintea mea, Flamelurker era ceva gen Orphan of Kos ca si nivel de dificultate, agresivitate si badass. Si intru azi, cu un build low lvl (20 si putin) cu o sabie neupgradata si fac tot nivelul 2-2 si ajung la boss fog gate. Trag aer in piept si zic ce o fi o fi. Am pierdut eu mult mai multe souls in viata mea decat am acum pe mine. Si intru. Si il bat din prima. Easy. Nici nu m-am stresat prea tare. Deci pur si simplu am ramas uimit de ce fel iti poate juca feste memoria si cat de mult am evoluat de atunci si pana acum. PS - ma bucur ca bossul asta a ramas totusi la fel de badass precum mi-l aminteam. Plus sound design de nota 10. Bv BluePoint! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 110] Author : GabiCutlac Date : 30-11-2020 21:54 Eu zic ca jocu asta e mai ușor si din cauza framerate-ului, dacă joci pe performance. Bineînțeles, dupa ce ai terminat atâtea jocuri From isi spune cuvântul si antrenamentul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 111] Author : codpin Date : 01-12-2020 11:16 Si dupa aia am murit de dooj de ori la Dragon God :| I fking hate gimmick fights! Sa vad cum mi se par Maneater si Allant (alti doi bossi care m-au zapacit in jocul original). Cu cate jumatate de ora sau o ora pe zi timp liber cred ca il termin de Craciun :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 112] Author : 077danyel Date : 02-12-2020 20:34 https://youtu.be/AT8nZUQI2Eg -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 113] Author : caine_rau Date : 16-12-2020 00:18 Cineva coop? Am level 104 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 114] Author : Svart Date : 16-12-2020 13:05 Am terminat jocul alaltaseara, si a trebuit sa il sterg dupa doua ore, ca incepusem mecanic sa joc pe ng+, in conditiile in care am backlog lung cat Marele Zid Chinezesc. Cateva impresii: De gameplay nu am ce sa zic, e identic cu cel din versiunea de PS3 din ce inteleg, cu mici qol improvements. Grafica e cea mai buna pe care eu am vazut-o pe o consola pana la momentul actual, bluepoint au facut o traba fenomenala, si eu am jucat pe performance. Am avut doar o singura problema, nu se incarca jocul, dar dupa un restart a fost ok. In rest zero buguri, zero framedropuri Camera e usor enervanta in anumite situatii, in rest totul merge snur. Fata de seria dark souls si Bloodborne jocul e mai scurt, bosii sunt mai usor, majoritatea au murit din prima, dar sunt mai putine checkpointuri, si doua zone sunt enervante rau de tot (3-1 si 5-2, **** you very much) In sfarsit pot sa imi definitivez si eu topul From. Pentru mine e cam asa: 1. Dark Souls 3 2. Bloodborne 3. Dark Souls 1 4. Demon's Souls 5. Dark Souls 2 6. Sekiro (asta din pacate nu am reusit sa il termin, not enough skillz ) De acum pot sa ma gandesc sa vand PS5-ul, si-a facut treaba :) (joking) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 115] Author : Syni Date : 16-12-2020 13:29 Un joc superb, și mie mi-a plăcut mult. Într-adevăr este varianta easy mode pentru jocurile Souls și cine vrea sa le încerce ar trebui sa înceapă cu asta pentru obișnuința. Sent from my iPhone using Tapatalk Pro -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 116] Author : 077danyel Date : 20-12-2020 23:47 https://youtu.be/v4-LJ5qOaXE ---------- Post added 21-12-2020 at 05:32 ---------- https://youtu.be/Rd6iQzdy3ZU -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 117] Author : Xander RO Date : 21-12-2020 10:36 Stiu ca sunt mai putine checkpoints, dar imi puteti spune va rog daca exista save point inainte de fiecare boss? Nu ma descurajeaza dificultatea in sine ci ideea de a fi nevoit sa ma chinui sa ajung iar la boss daca mor. Cum este sistemul de save fata de DarkSouls si Sekiro? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 118] Author : Mishy Date : 21-12-2020 11:29 Sunt checkpointuri la inceputul nivelurilor si la sfarsit dupa ca invingi bossul, dar daca explorezi o sa gasesti scurtaturi care te ajuta sa ajungi mai repede la boss. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 119] Author : kkkotto07 Date : 21-12-2020 21:32 Asta cu checkpointurile ma aduce in pragul nebuniei! E prima data cand joc asa ceva, nu am jucat nimic din serie, si nu stiu daca sunt eu un jucator extrem de prost sau am inceput cu o clasa proasta ca, in pana mea, dupa o saptamana abia sunt la 1-2, towel knight, si nu pot sa-l dovedesc:). Cred ca schimb clasa si o iau de la zero ca nu mai pot, vreun sfat cu ce sa reincep? Acum sunt cu Barbarians. Chiar si asa, cu nervii astia, jocul mi se pare superb, altfel il vindeam a doua zi, ma bucur ca nu l-am jucat pe ps3. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 120] Author : 077danyel Date : 21-12-2020 22:16 Dacă ți se pare greu găsește o zona în care sa farmezi și mai faci câteva lv și o sa fie mai ușor Apoi contează și arma ce lv are Nu își are rostul sa începi de la 0 decât dacă vrei alta clasa -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 121] Author : Syni Date : 21-12-2020 22:18 Asta cu checkpointurile ma aduce in pragul nebuniei! E prima data cand joc asa ceva, nu am jucat nimic din serie, si nu stiu daca sunt eu un jucator extrem de prost sau am inceput cu o clasa proasta ca, in pana mea, dupa o saptamana abia sunt la 1-2, towel knight, si nu pot sa-l dovedesc:). Cred ca schimb clasa si o iau de la zero ca nu mai pot, vreun sfat cu ce sa reincep? Acum sunt cu Barbarians. Chiar si asa, cu nervii astia, jocul mi se pare superb, altfel il vindeam a doua zi, ma bucur ca nu l-am jucat pe ps3. Când joci un joc de genul asta, nu te gândești la Skirim, AC etc. Nu au legătura, nu e un joc gen button smasher. 1-2 lovituri, pac un dodge, repoziționare etc. In jocurile Souls, endurance-ul e mai important ca și vitality. Un build mai simplu e sa mergi de exemplu pe pure strength, unde sa ajungi cu vitality pe la 30, endurance 40, strength 40-50 restul nu contează, doar așa in ce consideri. La build-ul asta ca și arma folosești Dragon Bone Smasher după ce îl obții, și vei trece prin ei ca prin brânza. Tower Knight e simplu dacă dai jos rapid arcașii apoi repoziționare obligatoriu la baza picioarelor in spate și 1-2 lovituri la călcâi [emoji23], repoziționare și continuat pana pică. Aici boșii nu au faze in funcție de viața, e la fel de la început pana la sfârșit. Insista sa înțelegi mecanismul din jocurile Souls, chiar merita [emoji106] Sent from my iPhone using Tapatalk Pro -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 122] Author : Xander RO Date : 21-12-2020 22:22 Aici am si eu o problema, cu checkpoints. Este ok sa fie boss-ul brutal de greu (e.g. Sekiro) atata timp cat ma da FIX langa el si pot sa dau restart de 500 de ori de acolo. Daca ma pune sa bat toata harta din nou ca sa ajung la boss sa mor iar, este game over pentru mine. Dar, daca spuneti ca se pot creea scurtaturi atunci e ok, voi incerca. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 123] Author : kkkotto07 Date : 21-12-2020 22:27 Ma documentai acum, era bine sa incep cu royality sa am de la inceput o magie, o arma de la distanta, sa vedem daca ma impac cu spada aia. Am doua intrebari, in nexus este o statuie care imi cere 25000 de suflete, ce imi da in schimb? Si doi, in primul nivel exista imediat in stanga, de unde vine un skeleton, coborand niste scari, o poarta din fier. Cum o deschid? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 124] Author : Syni Date : 21-12-2020 22:29 Aici am si eu o problema, cu checkpoints. Este ok sa fie boss-ul brutal de greu (e.g. Sekiro) atata timp cat ma da FIX langa el si pot sa dau restart de 500 de ori de acolo. Daca ma pune sa bat toata harta din nou ca sa ajung la boss sa mor iar, este game over pentru mine. Dar, daca spuneti ca se pot creea scurtaturi atunci e ok, voi incerca. Exista scurtături pentru fiecare boss. Nu îți va lua mai mult de 1 min și kill la 2-3 mobs ca sa ajungi din nou la boss. Faza e ca in mod normal, ca sa bati un boss ar trebui sa poți “killări” orice mobs fără probleme in 2-3 sec. Dacă ai probleme la ei, atunci ai o problema mare și la boss. Pune de exemplu ce build folosești și ce arma sa vedem dacă sunt folosite ok. Este important sa folosești și arma corecta pe build-ul ales, și sa farmezi pentru materiale de upgrade Sent from my iPhone using Tapatalk Pro -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 125] Author : kkkotto07 Date : 21-12-2020 22:34 Când joci un joc de genul asta, nu te gândești la Skirim, AC etc. Nu au legătura, nu e un joc gen button smasher. 1-2 lovituri, pac un dodge, repoziționare etc. In jocurile Souls, endurance-ul e mai important ca și vitality. Un build mai simplu e sa mergi de exemplu pe pure strength, unde sa ajungi cu vitality pe la 30, endurance 40, strength 40-50 restul nu contează, doar așa in ce consideri. La build-ul asta ca și arma folosești Dragon Bone Smasher după ce îl obții, și vei trece prin ei ca prin brânza. Tower Knight e simplu dacă dai jos rapid arcașii apoi repoziționare obligatoriu la baza picioarelor in spate și 1-2 lovituri la călcâi [emoji23], repoziționare și continuat pana pică. Aici boșii nu au faze in funcție de viața, e la fel de la început pana la sfârșit. Insista sa înțelegi mecanismul din jocurile Souls, chiar merita [emoji106] Sent from my iPhone using Tapatalk Pro Ok, mersi, tocmai cu repozitionarea am o problema si asta din cauza camerei care sta focusata pe namila aia, ma ajuta daca era free. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 126] Author : Syni Date : 21-12-2020 22:40 Ma documentai acum, era bine sa incep cu royality sa am de la inceput o magie, o arma de la distanta, sa vedem daca ma impac cu spada aia. Am doua intrebari, in nexus este o statuie care imi cere 25000 de suflete, ce imi da in schimb? Si doi, in primul nivel exista imediat in stanga, de unde vine un skeleton, coborand niste scari, o poarta din fier. Cum o deschid? Nu merita niciun souls [emoji23], termina prima data jocul și apoi in NG+ plătește. Poarta aia, uita de ea pana pe la sfârșitul jocului , o poți deschide doar in anumite condiții (pure white or pure black tendențioase). Foarte important in jocul asta, este sa nu muriți deloc in zone atunci când ești in corpse mode (adică ai full viața) ci sa joci toate zonele in Souls form adică când ai viața redusă la 50 sau 75% dacă ai inelul ăla foarte important care îl găsești in prima zona. Deci kill un boss, automat ești înviat cu full viața, obligatoriu mergi in Nexus, te sinucizi, apoi reintri in zone și continui cu viața redusă. Dacă nu faci așa, și vei muri in zone, jocul se îngreunează foarte mult, ți se schimba character tendency pe black, mobii vor avea viața mai multă, vor da damage mai mult etc. Sper ca m-am făcut înțeles, puteți citi puțin pe net sa va lamuriti cu world tendency și character tendency, pare complicat la început Sent from my iPhone using Tapatalk Pro ---------- Post added 21-12-2020 at 22:42 ---------- Ok, mersi, tocmai cu repozitionarea am o problema si asta din cauza camerei care sta focusata pe namila aia, ma ajuta daca era free. Poate fi și free [emoji3], nu mai apeși R3 și după câte țin minte, la acest boss chiar se recomanda sa nu folosești tinta focusată tocmai din cauza dimensiunii bosului. Ii nimerești călcâiele și fără , stai liniștit [emoji23] Sent from my iPhone using Tapatalk Pro -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 127] Author : Xander RO Date : 21-12-2020 23:11 Multumesc Syni, nu m-am apucat inca, ma documentez momentan :). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 128] Author : Syni Date : 21-12-2020 23:43 Title : Demon’s Souls Remake Multumesc Syni, nu m-am apucat inca, ma documentez momentan :). Trebuie puțin documentare mai ales dacă ești la începutul jocurilor Souls. Trebuie sa fii relaxat și dornic sa înveți [emoji23] in primul rând dodge-ul, îți faci un build pe strength, cu un shield cu min 90% physical damage reduction (de exemplu Adjudicator shield sau Flame shield ) îți pui Cling ring, urmărești sa nu mori in zone când ești in corpse mode (pur și simplu te sinucizi in Nexus) și iei prima zona la puricat și nu te grabesti, exersezi Dodge-ul acolo ( parry nu recomand pentru începători ), cum sa folosești shield, cum sa îți gestionezi consumul de stamina (niciodată sa nu ajungi la zero) care e mai important decât vitality ! In tot jocul vei folosi doar 1-2 arme pe specificul build-ului, dar cel mai important e ca după ce ți-ai ales arma potrivită sa ii faci upgrade folosind materiale farmate. De exemplu pt acest build pe strength găsești materiale in zona 2, dar atenție la mobi care acolo sunt in general aproape imuni la physical damage și îți va trebui o arma care da și magic damage sau thrust damage(vezi in caracteristici la fiecare tip, ce fel de damage dă) La bossul 2 din prima zona (Tower Knight), acolo e cea mai mare distanță de la punctul de salvare din tot jocul dacă țin bine minte, dar pur și simplu run printre mobi, la restul e mai simplu, ca sunt mult mai apropiați. Jocuri Souls, sunt niște jocuri superbe după ce te obișnuiești, foarte asemănătoare între ele ca stil de combat( doar Sekiro și Bloodborne sunt altceva), crează dependentă și problema este ca ulterior, orice alt joc vei juca, combatul o sa ți se para pur și simplu de ... copii. Poți termina jocul și la SL1 dacă vrei, asta îmi place aici, e vorba de skill, simți greutatea armei, când dai într-un shield, perete, usa etc. simți diferențe între cuțit și great swords... In concluzie, începătorii ar trebui cam așa ... ajungi in fata mob-ului, shield up, te lovește(s-au poți folosi dodge), îl iei frățește prin învăluire , ajungi in spatele lui și pac pac 2 lovituri și e gata [emoji23]. Ca și recomandare, tot timpul tinta ta trebuie sa fie spatele mob-ului, tot timpul trebuie sa îți propui sa ajungi in spatele lor și crede-ma ca poți trebuie doar sa te miști puțin cu controller-ul Sent from my iPhone using Tapatalk Pro -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 129] Author : 077danyel Date : 22-12-2020 01:59 Poți sa mai urmărești la asta câteva tips ca le are https://youtu.be/u5PFlXCgPzM -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 130] Author : TheMonster Date : 22-12-2020 04:33 Am terminat si eu Demon's Souls, 23h magician hybrid cu one handed swords. A fost mai usor ca alte Souls games, DS3, BB si Sekiro cu mult peste ca dificultate. Magia este totusi OP, nici nu m-a atins Flamelurker. :o Old king a fost cel mai fun fight, mi-a amintit putin de DS3, dar a fost ciudat ca nu are un phase 2! Still, lots of dodging! Zona cu poison am evitat-o pana la sfarsit lol, am trecut de ea fara acel ring care te lasa sa faci roll in deep water. Am vrut pure white tendency, pentru acel ring iti trebuie pure black pe zona cu monstri ca in Dead space :D Per total a fost fun, imi pare rau ca nu am primit trofeu la ending dupa ce am lucrat atat de mult pentru un ending pozitiv. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 131] Author : razzz911 Date : 22-12-2020 11:15 Credeti ca o sa sparg controllerul daca cumpar jocul? am jucat doar sekiro, joc pe care l-am abandonat pe la al 3-lea boss -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 132] Author : SeCeX Date : 22-12-2020 11:22 Cu exceptia a vreo 2 bossi care sunt mai greuti(nu comparativ cu sekiro), este mult mai usor, depinde ce rabdare ai tu, trial and error. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 133] Author : razzz911 Date : 22-12-2020 16:01 L-am cumparat...so help me God. One does not simply play Demon's souls -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 134] Author : OveMan Date : 22-12-2020 16:58 Si eu as vrea sa-l joc dar imi e cam frica de dificultatea ridicata. Sa ne ti la curent cu progresul tau in joc. Bafta! =D> -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 135] Author : razzz911 Date : 22-12-2020 17:12 Mersi, diseara il incep. S-a intrerupt curentul cand instalam... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 136] Author : Spy0nu Date : 22-12-2020 17:48 Eu n-am mai jucat nimic de genu dar am reusit sa bat Phalax, adica primul boss, acum ma opresc fix dupa a 3-a zona cu foc de dragon, acolo pana in Tower Knight boss, sunt 3 arcasi si 2 mai semi-bossi asa, deci de 2 ore incerc si ma casapesc arcasii dupa care mi-o dau knightsii aia mari, pentru ca focul dragonului te obliga sa te opresti chiar in ei. In fine, am mai bagat ceva pe HP, sper sa incerc alta tactica. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 137] Author : Syni Date : 22-12-2020 18:18 Eu n-am mai jucat nimic de genu dar am reusit sa bat Phalax, adica primul boss, acum ma opresc fix dupa a 3-a zona cu foc de dragon, acolo pana in Tower Knight boss, sunt 3 arcasi si 2 mai semi-bossi asa, deci de 2 ore incerc si ma casapesc arcasii dupa care mi-o dau knightsii aia mari, pentru ca focul dragonului te obliga sa te opresti chiar in ei. In fine, am mai bagat ceva pe HP, sper sa incerc alta tactica. Trebuie sa te opresti puțin înaintea arcașilor, faci 1-2 in 2 sec, îl aștepți pe ăla cu ochii albaștri [emoji23], un dodge și termini restul de arcași, te lupți și îl faci imediat pe ăla greu , apoi mergi spre al-2-lea. Sa ai grija sa nu te apropii inițial prea mult de al-2lea sa iei agrro. Sau dodge și ii eviti pe toți și intri direct la boss. Zona asta e cea mai nașpa din tot jocul fiind tre sa ferești o grămada ca sa ajungi la boss. Mai este și o varianta , a 3-a adică iei 300 de săgeți te urci in turnul 2 înainte de podul ăla și dai kill la dragon, ca merge ca sa zic așa [emoji108] Sent from my iPhone using Tapatalk Pro -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 138] Author : razzz911 Date : 23-12-2020 02:01 Revin cu update, am jucat 3 ore. Am trecut de blue si red dragon. A trebuit sa reiau de 2 ori plansa, muream intr-un mob fight cu 6-7 inamici. me gusta, vedem daca am acceasi parere dupa primul boss fight:d -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 139] Author : lucicleric Date : 23-12-2020 18:56 Sfat pentru incepatori, sa nu faceti pure black tendency pentru ca o sa spargeti tv-urile. Pure black tendency in lumea 3 si 4 este cancer....bloodborne e mic copil pe langa cele doua lumi....poate doar prin dungeon-ele end game sa fi fost asa greu in bloodborne. Un joc genial, l-am platinat, dar nu mai vreau sa aud de el dupa experienta pe pure black tendency :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 140] Author : razzz911 Date : 23-12-2020 19:51 Joc spirit form ca un noob.. am inelul ala ce imi da putin mai mult hp. Dark souls si bloodbourne sunt cu mult mai grele? Incep sa prind gustul jocurilor de genul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 141] Author : Syni Date : 23-12-2020 19:53 Sfat pentru incepatori, sa nu faceti pure black tendency pentru ca o sa spargeti tv-urile. Pure black tendency in lumea 3 si 4 este cancer....bloodborne e mic copil pe langa cele doua lumi....poate doar prin dungeon-ele end game sa fi fost asa greu in bloodborne. Un joc genial, l-am platinat, dar nu mai vreau sa aud de el dupa experienta pe pure black tendency :D Începătorii nu cred ca știu ei ce înseamnă pure black tendency. Am încercat sa explic eu mai sus mai simplu. Pur și simplu după fiecare boss dat jos sa nu cumva sa continua și sa moara in zone. Teleport imediat in Nexus, suicide și apoi continua. Sa nu muriți in corpse mode in zone, in soul mode puteți murii se câte ori vreți ... Sent from my iPhone using Tapatalk Pro ---------- Post added 23-12-2020 at 19:58 ---------- Joc spirit form ca un noob.. am inelul ala ce imi da putin mai mult hp. Dark souls si bloodbourne sunt cu mult mai grele? Incep sa prind gustul jocurilor de genul. Dacă ai grija sa nu mori și sa joci in soul mode, e parfum jocul, simplu Da, DS si Bloodborne sunt mai grele, bosii au mai multe faze etc. Dar sunt niște jocuri care trebuie neaparat jucate dacă îl termini pe asta și începi sa te obișnuiești cu stilul. Dacă te obișnuiești in asta și in general nu ai probleme, fără discuție poți fără probleme și celelalte sa le joci. Îți recomand sa începi cu DS1 apoi 3, Bloodborne , 2-ul la final ca e mai nașpa decât restul [emoji23]. Și ultimul Sekiro, care e complet altceva Sent from my iPhone using Tapatalk Pro -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 142] Author : razzz911 Date : 23-12-2020 20:01 Sekiro am jucat si l-am urat. Prea fast paced combat-ul, aici imi place ca e mai metodic, strategic etc. O sa joc ds1 remastered, super sa mearga in 60 fps pe ps5. Mersi de sfat -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 143] Author : lucicleric Date : 23-12-2020 20:10 In bloodborne , cu exceptia a vreo 2-3 bosi....daca joci agresiv, treci ca prin branza....nu am avut buildul pe meat cleaver, care e op, si tot le rupeam fashul f usor. Pacat ca matchmaking-ul nu a evoluat de la primul DS pana acum, dar probabil asta era si ideea, sa fie greu si mai putin sa joci in echipa. Singurele jocuri de genul asta la care am summon-at playeri a fost code vein (pentru farm-ul infect pentru platina) si nioh= un joc mult mai complex, mecanici foarte multe, dar e singurul joc unde daca ai noroc, te cara lumea in tot story-ul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 144] Author : razzz911 Date : 23-12-2020 22:44 Mda am ajuns la armored spider....nu am reusit sa-l fac clasic...cred ca am incercat de peste 10 ori...i-am dat cheese cu arcul. Not proud -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 145] Author : Syni Date : 23-12-2020 23:33 In bloodborne , cu exceptia a vreo 2-3 bosi....daca joci agresiv, treci ca prin branza....nu am avut buildul pe meat cleaver, care e op, si tot le rupeam fashul f usor. Pacat ca matchmaking-ul nu a evoluat de la primul DS pana acum, dar probabil asta era si ideea, sa fie greu Mie mi sa părut greu Bloodborne fiindcă a fost primul meu joc din seria Souls, habar nu aveam cu ce se mănâncă și pur și simplu am pus mâna pe el fiindcă a fost oferit gratuit intr-o luna la PS+. Am intrat in el, abia am trecut de “cățelul” ăla de la început [emoji23], și p..a, l-am lăsat dreaq vreo 6 luni. Apoi din lipsa de altceva am început sa ma documentez, ma gândeam ce naiba e așa apreciat, Game of the year, o mulțime de video-uri pe YouTube etc. Încet, încet dar greu tare am început sa ma obișnuiesc, ma atrăgea foarte mult, “visam noaptea”, la unii boși am avut nevoie de summons, faza e ca foloseam un “build” pe dexterity cu dagger, pur și simplu era chinuitor. Cred ca am stat la father Gascoyne mai mult de o săptămâna. Am învățat, și nu m-am mai putut opri pana nu le-am jucat pe toate, și rejucat! Tocmai de curând am mai dat un run prin DS3 și Bloodborne și sincer îmi vine sa rad acum cât de ușor mi se par. In cazul meu au creat dependentă jocurile de la From Software, îmi pare de exemplu, fără hate gratuit , AC absolut penibil partea de combat din el ( inclus Valhalla), singurul GOT s-a apropiat binișor, dar și acolo am jucat pe ultimul nivel de dificultate și pur și simplu le-am rupt și eu fâșul [emoji3] Cine are răbdare cu jocurile Souls și insista sa invete, sa se perfecționeze, va descoperii niște jocuri fantastice, care merita fiecare bănuț. Sunt sigur ca in curând urmează un nou remake pentru un alt joc din serie, și sper făcut tot de ăștia de la Blue Point pentru ca sunt jocuri care au făcut istorie. Eu aștept Elden Ring... Sent from my iPhone using Tapatalk Pro -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 146] Author : lucicleric Date : 24-12-2020 09:13 Mie mi sa părut greu Bloodborne fiindcă a fost primul meu joc din seria Souls, habar nu aveam cu ce se mănâncă și pur și simplu am pus mâna pe el fiindcă a fost oferit gratuit intr-o luna la PS+. Am intrat in el, abia am trecut de “cățelul” ăla de la început [emoji23], și p..a, l-am lăsat dreaq vreo 6 luni. Apoi din lipsa de altceva am început sa ma documentez, ma gândeam ce naiba e așa apreciat, Game of the year, o mulțime de video-uri pe YouTube etc. Încet, încet dar greu tare am început sa ma obișnuiesc, ma atrăgea foarte mult, “visam noaptea”, la unii boși am avut nevoie de summons, faza e ca foloseam un “build” pe dexterity cu dagger, pur și simplu era chinuitor. Cred ca am stat la father Gascoyne mai mult de o săptămâna. Am învățat, și nu m-am mai putut opri pana nu le-am jucat pe toate, și rejucat! Tocmai de curând am mai dat un run prin DS3 și Bloodborne și sincer îmi vine sa rad acum cât de ușor mi se par. In cazul meu au creat dependentă jocurile de la From Software, îmi pare de exemplu, fără hate gratuit , AC absolut penibil partea de combat din el ( inclus Valhalla), singurul GOT s-a apropiat binișor, dar și acolo am jucat pe ultimul nivel de dificultate și pur și simplu le-am rupt și eu fâșul [emoji3] Cine are răbdare cu jocurile Souls și insista sa invete, sa se perfecționeze, va descoperii niște jocuri fantastice, care merita fiecare bănuț. Sunt sigur ca in curând urmează un nou remake pentru un alt joc din serie, și sper făcut tot de ăștia de la Blue Point pentru ca sunt jocuri care au făcut istorie. Eu aștept Elden Ring... Sent from my iPhone using Tapatalk Pro Si eu tot cu bloodborne am inceput, mi-l cumparase fratemiu si ma obliga sa il joc sa se uite la mine cum mor:)) am injurat destul de mult la dlc....overall, jocurile de genul asta sunt altceva, nu sunt de acord cu reactiile multora de genul "get good" etc. , dar in acelasi timp sper sa nu le faca jocuri de duzina. Sekiro a fost ceva diferit...nu mi-am imaginat niciodata un joc genul DS atat de fast paced. Nu stim mare lucru despre elden ring, ma ingrijoreaza ideea de implementare a elementelor rpg, sa nu devina un farm infect tot jocul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 147] Author : razzz911 Date : 01-01-2021 14:22 Done, am cucerit jocul. Dark souls 3 e cu mult mai greu? demon souls a fost perfect ca dificultate. doar la false allant am avut nevoie de summon, mai mult din dorinta sa vad odata finalul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 148] Author : 077danyel Date : 01-01-2021 14:53 Probabil ai jucat în soul form și e mult mai ușor Incearca și in forma umana ---------- Post added 01-01-2021 at 13:54 ---------- Oricum nu se compara cu celelalte jocuri souls la dificultate -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 149] Author : razzz911 Date : 01-01-2021 15:05 Am jucat si spirit form si normal. Bossi ai fost chiar usori, flame lurker si maneaters mi-au mai pus probleme. 5-2 area a fost foarte grea, dar am reusit. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 150] Author : raducucosmin Date : 04-01-2021 11:49 se baga cineva la invazii prietenoase pentru marit character tendency la pure white? sunt la pure black, termin ng+ si abia am sanse sa ajung la neutru in lumea actuala. parca nu as baga si ng++ doar ca sa iau un inel.:( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 151] Author : kkkotto07 Date : 04-01-2021 15:18 Cum imi dau seama daca sunt la pure white sau black? Dupa ce l-am abandonat o vreme, l-am reluat, am marit vitality, endurance si strength si am batut bossi knight tower si spider destul de usor, urmatorul pe lista fiind red dragon, asta ca sa iau nu stiu ce scut flame purple pt lupta cu flame lurker. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 152] Author : razzz911 Date : 04-01-2021 15:21 Nu ai nevoie de scut pt flamelurker. Fa lumea 3-1, 4-1,5-1. Astfel o sa ai level mai mare si dai damage bun. Te duci dupa si faci 2-2...si ii rupi fasul lui Flamelurker. Dai 1-2 lovitura dodge te repozitionezi. Nu fi greedy cu el, e un boss fight usor daca ai rabdare -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 153] Author : raducucosmin Date : 04-01-2021 15:21 Cum imi dau seama daca sunt la pure white sau black? Dupa ce l-am abandonat o vreme, l-am reluat, am marit vitality, endurance si strength si am batut bossi knight tower si spider destul de usor, urmatorul pe lista fiind red dragon, asta ca sa iau nu stiu ce scut flame purple pt lupta cu flame lurker. in options la tendency le vezi pe amandoua. la pure black e negru de tot si exista biste mici sparkles, la white se vede clar ca e alb stralucitor spre un galbui/auriu ca in a 3a poza -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 154] Author : razzz911 Date : 04-01-2021 15:24 Apropo daca ti se pare jocul greu, joaca spirit form. World tendency e o mecanica destul de aiurea, dovada ca s-a renuntat la ea. Demon souls e cel mai usor souls game in spirit form, in corporal form poate fi cel mai nenorocit. Daca ai nevoie de ajutor, scrie aici. Si eu am fost noob, curaj si il faci. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 155] Author : kkkotto07 Date : 04-01-2021 15:25 Nu stiu da' lumea a 3 a nu imi place neam, incerc 4-1. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 156] Author : raducucosmin Date : 04-01-2021 15:26 Nu ai nevoie de scut pt flamelurker. Fa lumea 3-1, 4-1,5-1. Astfel o sa ai level mai mare si dai damage bun. Te duci dupa si faci 2-2...si ii rupi fasul lui Flamelurker. Dai 1-2 lovitura dodge te repozitionezi. Nu fi greedy cu el, e un boss fight usor daca ai rabdare cam asa e la toti. sau magic. :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 157] Author : razzz911 Date : 04-01-2021 15:28 4-1 e putin tricky, iti recomand 3-1 inainte. In 3-1 adversari reali sunt doar ciudatenile alea(mind flayers). Strategia cu ei este sa ii ataci primul rapid 3-4 lovituri si sunt gata(depinde si de build) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 158] Author : kkkotto07 Date : 04-01-2021 15:31 Apropo daca ti se pare jocul greu, joaca spirit form. World tendency e o mecanica destul de aiurea, dovada ca s-a renuntat la ea. Demon souls e cel mai usor souls game in spirit form, in corporal form poate fi cel mai nenorocit. Daca ai nevoie de ajutor, scrie aici. Si eu am fost noob, curaj si il faci. :) spirit form joc dar fiind primul din serie, da, mi se pare greu, plus ca nu stau bine cu rabdarea. Insa, tocmai ca e atat de misto, ma face sa nu renunt. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 159] Author : razzz911 Date : 04-01-2021 15:31 cam asa e la toti. sau magic. :) Da asa e...doar ultimul boss mi-a pus probleme. Acum joc dark souls 3, am murit in primele 2 nivele din joc cat nu am murit in tot Demon's souls. Bossi i-am facut usor, dar pana la ei jale. Probabil ca e si mai fast paced combat-ul, habar nu am ---------- Post added 04-01-2021 at 14:33 ---------- :) spirit form joc dar fiind primul din serie, da, mi se pare greu, plus ca nu stau bine cu rabdarea. Insa, tocmai ca e atat de misto, nu renunt. Asta e totul, rabdarea. Si eu stau prost, dar jocuri de genul cred ca ma vindeca:)). Am renuntat sa ma mai enervez, eventual iau o pauza daca mor prea mult si dupa pauza trec din prima de obicei -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 160] Author : raducucosmin Date : 05-01-2021 00:31 se baga cineva la invazii prietenoase pentru marit character tendency la pure white? sunt la pure black, termin ng+ si abia am sanse sa ajung la neutru in lumea actuala. parca nu as baga si ng++ doar ca sa iau un inel.:( revin cu invitatia :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 161] Author : Mihail Date : 05-01-2021 13:12 Pune si tu ce soul level esti sa stie lumea daca se baga sau nu :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 162] Author : raducucosmin Date : 05-01-2021 18:34 aoleo. iar soul level? in 2021??? lasand gluma la o parte, mai conteaza sl daca ai parola? eu intelesesem ca nu. sigur invazia e deschisa si altora dar pricepusem ca e mai usor sa fii invadat de un tovaras si pretin. ma insel? oricum sunt pe la lvl 120 sau 121 cred. verific diseara -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 163] Author : Mihail Date : 05-01-2021 18:57 Nu te inseli cu parola, dar este bine daca ai soul level pana in 122. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 164] Author : raducucosmin Date : 05-01-2021 22:48 am 123 lol. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 165] Author : raducucosmin Date : 10-01-2021 00:15 am gasit un coleg pe un forum de trophy hunters si am reusit si platina azi, era singura din seria soulsborne sekiro care imi lipsea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 166] Author : Xander RO Date : 15-01-2021 14:15 Il voi instala si eu Luni cand ajung acasa si as avea nevoie de un sfat. Tinand cont ca am terminat Sekiro, Bloodborne si Darksouls III cu greu (Sekiro chiar foarte greu), imi recomandati sa incep Demon's Souls ca si Royalty? Intreb asta pentru ca mi-as dori o experienta care sa ma si relaxeze putin, sa fie si putin enjoyable. Nu sunt in stare sa trec din nou prin chin si anxietate ca la Sekiro si mi-as dori sa-mi fac viata cat mai usoara la Demon's Souls inca din start. Am citit ca este mai usor decat restul jocurilor From Software, mai ales daca folosesti magie, dar n-as vrea sa mi-l complic de unul singur pornind cu o clasa aiurea care necesita mai mult skill. In cazul meu va fi 1st run, nu am jucat versiunea originala de PS3. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 167] Author : Mishy Date : 15-01-2021 14:25 Nu prea conteaza clasa cu care incepi, dar recomand Temple Knight. Are echipament bun si Heal miracle, care ajuta destul de mult la inceput cand inca nu ai foarte multe iteme de heal. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 168] Author : Syni Date : 15-01-2021 20:22 Il voi instala si eu Luni cand ajung acasa si as avea nevoie de un sfat. Tinand cont ca am terminat Sekiro, Bloodborne si Darksouls III cu greu (Sekiro chiar foarte greu), imi recomandati sa incep Demon's Souls ca si Royalty? Intreb asta pentru ca mi-as dori o experienta care sa ma si relaxeze putin, sa fie si putin enjoyable. Nu sunt in stare sa trec din nou prin chin si anxietate ca la Sekiro si mi-as dori sa-mi fac viata cat mai usoara la Demon's Souls inca din start. Am citit ca este mai usor decat restul jocurilor From Software, mai ales daca folosesti magie, dar n-as vrea sa mi-l complic de unul singur pornind cu o clasa aiurea care necesita mai mult skill. In cazul meu va fi 1st run, nu am jucat versiunea originala de PS3. Îți recomand un build pe strength, puncte doar in vitality, endurance, strength. Poți începe cu Barbarian sau Knight, îți duci vitality inițial la 20, endurance la fel, găsești inelul Cling, ai grija sa nu mori in zone ci sa le faci in soul mode chiar dacă ai viața mult redusă așa. După fiecare boss dat jos, teleport imediat in Nexus, te sinucizi aruncându-te de pe scări(fără gluma), apoi după ce reiei poți merge in soul mode sa continui in zonele alese. Ca și arma principala vei folosi Dragon Bone Smasher după ce o găsești. Pur și simplu dacă o sa gestionezi bine world și character tendency ii vei distruge. Jocul e mult, mult mai ușor, bosii nu au mai multe faze, sunt la fel de la început la sfârșit -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 169] Author : kkkotto07 Date : 15-01-2021 20:35 Syni, ti-ar urmat sfatul, am 20 la strenght, 20 la vitality si 18 la endurance dar iar m-am impotmolit, la maneater de data asta. Maneater | -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 170] Author : Syni Date : 15-01-2021 23:08 Syni, ti-ar urmat sfatul, am 20 la strenght, 20 la vitality si 18 la endurance dar iar m-am impotmolit, la maneater de data asta. Maneater | Acolo cel mai bine e sa mergi rapid in partea centrală in jurul flăcării acelea, astfel ai timp sa îți dai și heal, te poți ferii ușor, o poți folosi ca și scut, doar trebuie sa ai grija sa nu cazi de pe platforma. Dacă ai gestionat bine character și world tendency și ești pe white, nu ar trebui sa ai probleme Sent from my iPhone using Tapatalk Pro -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 171] Author : Xander RO Date : 16-01-2021 01:27 Multumesc Syni, voi incerca! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 172] Author : Xander RO Date : 18-01-2021 19:07 Wow, mi se pare fenomenal ca poti sa schimbi intre Performance si Quality modes on the fly, direct din meniu apoi back-back si gata, nu trebuie sa repornesti jocul. Jocul arata superb, abia am terminat 1-1 si deja am 80-ish de capturi. =D> -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 173] Author : Xander RO Date : 28-01-2021 13:15 Am trecut in sfarsit si de Maneater (cel mai greu de pana acum) si cu 2-3 attempts inainte sa ii bat incepusem sa ma uit la MediaGalaxy cat costa un controller DualSense nou :). Curios este ca citisem despre Flamelurker ca ar fi durere mare dar l-am dat jos foarte repede, m-am chinuit mult mai mult la paianjenul ala mizerabil si la Maneater (proasta decizie sa faca podul ala atat de ingust, 80% din deaths am cazut de pe pod). In continuare jocul este absolut fabulos, putine jocuri mi-au dat aceeasi senzatie de acomplishment. Sunt in 5-1 acum si pot spune ca desi este greu evident, il consider mai usor decat Darksouls 3 si Bloodborne (Sekiro nu intra in discutie, ala e in alta liga). Intrebare: Ma descurc la ultimul boss din 1-4 cu Crescent Falchion 4+ sau e nevoie sa il upgradez si mai mult? Intreb pentru ca mi-e sila sa farmez mizeriile alea de Moonshadeshards.. La Maneater si Flamelurker l-am avut doar 1+ si m-am descurcat de minute combinand SoulArrow si SoulRay... m-as opri la Crescent Falchion 4+ tinand cont ca am deja 33 la Magic si arma se scaleaza automat cu Magic stat (Royalty build, Soul Level 47). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 174] Author : Syni Date : 28-01-2021 15:07 Săracul boss [emoji23]pentru mine, pe build-ul de strength a fost un one-shoot. Nu cred ca o sa întâmpini probleme la el, oricum asta este unul dintre motivele pentru care îmi plac foarte mult jocurile Souls, îți sau șansa sa poți bate aproape orice la level 1, totul tine de skills, iar satisfacția care o ai trecând de un boss sau zona nu se compara cu nimic. Asta chiar dacă, sunt momente când mai risti sa îți cumperi un alt controller, sau de ce nu, un alt tv [emoji23] Sent from my iPhone using Tapatalk Pro -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 175] Author : Xander RO Date : 02-02-2021 14:46 Am terminat si eu Demon's Souls intr-un final. Jocul este o capodopera din toate punctele de vedere si un must have pentru oricine detine un PS5. Comparand cu celelalte titluri FromSoftware terminate de mine, Demon's Souls a fost decent, putin mai greu parca decat DarkSouls III si sensibil egal cu Bloodborne, dar nici pe departe la fel de brutal ca Sekiro. Am avut un Royalty class si am alternat magia cu melee folosind un Crescent Falchion 5+ ceea ce mi-a facut viata mult mai usoara. Las mai jos playlistul meu cu fiecare boss fight in parte, in ordinea in care i-am intalnit. Filmuletele mele nu reprezinta neaparat un guide sau o serie 'how to' si sunt departe de a fi perfecte, ele sunt mai degraba o incurajare pentru cei care sunt average gamers ca si mine cand vine vorba de jocurile FromSoftware si care se stau in cumpana daca sa-l joace sau nu. Demon's Souls - Boss Fights: https://youtube.com/playlist?list=PLuVqR96JQq1v8DCLGR9q1Tj88uQaW88SK Bosses Ranking - from hardest to easiest: 1. Maneater 2. Flamelurker 3. Old King Allant 4. Penetrator 5. Old Hero 6. Armor Spider 7. Tower Knight 8. Dirty Colossus 9. Fool's Idol 10. Old Monk 11. Adjudicator 12. Storm King 13. Leechmonger 14. Phalanx 15. Dragon God 15. Maiden Astraea 16. King Allant FromSoftware games - from hardest to easiest: 1. Sekiro: Shadows Die Twice 2. Bloodborne 3. Demon's Souls 4. Dark Souls III -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 176] Author : Pira Date : 11-02-2021 16:11 L-am jucat de vreo 4-5 ori pana mai saptamana trecuta cand am decis sa il platinez. Am incercat in trecut Dark Souls Remastered dar pt mine a fost meeh, insa Demon's Souls e fascinant tinand cont ca e mai complex decat seria Dark Souls, unde tre' sa ai grija de character tendency si world tendency. Nu am mai jucat ceva atat de fascinant din 2018 de la God of War. Chiar azi mi-am cumparat Dark Souls 3 Deluxe Edition fiind la oferta, pt ca inca sunt hyped dupa Demon's Souls. Sper la un part 2 in urmatorii ani. Siiii sper sa ma "rupa" si Dark Souls 3. B-) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 177] Author : MRC Date : 11-02-2021 21:35 DS3 + cele doua DLC-uri la 78 de lei versus 380 lei Demon Souls standard edition. Sunt convins ca o sa iti placa enorm si DS3 desi e de aproape 5 ori mai ieftin. Am facut aceasta comparatie pt a incuraja lumea sa vada ca sunt jocuri excelente inca de jucat pe ps4, daca inca nu sunt stocuri de ps5. Si jocurile ps5 mi se par inca exagerat de scumpe. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 178] Author : GabiCutlac Date : 12-02-2021 01:21 DS3 + cele doua DLC-uri la 78 de lei versus 380 lei Demon Souls standard edition. Sunt convins ca o sa iti placa enorm si DS3 desi e de aproape 5 ori mai ieftin. Am facut aceasta comparatie pt a incuraja lumea sa vada ca sunt jocuri excelente inca de jucat pe ps4, daca inca nu sunt stocuri de ps5. Si jocurile ps5 mi se par inca exagerat de scumpe.Într-adevăr, nu sunt jocuri exclusive de PS5 inca. Dar si sa joci DS3 la 60fps constant pe PS5 e cu totu altă experiență față de PS4 Pro (unde rulează la vreo 40 si fluctuează mult) sau PS4 normal (unde e 30). Altfel reacționezi cu un parry sau dodge cand jocul rulează super fluid, cumva devine mai ușor, mai plăcut de jucat. Si asta se aplică si la alte jocuri. Ce ma bucur ca am amânat Control pana pe PS5, e sublim față de cat de mizerabil se mișcă pe 4. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 179] Author : JamesFox Date : 18-02-2021 17:12 Guys sunt la 4-2 am black tendency si sunt blocat, am nevoie de ajutor ---------- Post added 18-02-2021 at 16:22 ---------- Am rezolvat :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 180] Author : KurtKnispel Date : 16-06-2021 23:47 Sunt sanse sa apara si pe PS4. 1405209617894883335 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 181] Author : KurtKnispel Date : 08-08-2021 13:31 O întrebare pentru cineva care a terminat jocul. Zona mlăștinoasă din 5-2 e tot la fel de catastrofală ca în original, sau au îmbunătățit ceva? În jocul original dacă picai de pe podul de lemn erai mâncat, nu mai puteai face backtrack. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 182] Author : Mayhem Date : 09-08-2021 05:30 E la fel de grea si enervanta dar de data asta te ajuta framerate-ul si iluminarea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 183] Author : Cristache07 Date : 09-08-2021 09:29 Daca esti arcas /wizard o sa-ti fie mai usor. Fara sa ai "health bar" respectabil + poison resistance nu prea ai ce cauta acolo. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 184] Author : GabiCutlac Date : 09-08-2021 11:23 Mie mi s-a părut destul de ușoară zona aia, aveam ceva inel pt poison resistance. In plus mi s-a părut ca picau multe iteme contra poison in zona aia si n-am simțit niciodată că ma încurcă ceva in afara de faptul ca te misti mai greu prin mlaștină, dar aveam un inel si pt asta. PS: n-am jucat originalul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 185] Author : paul Date : 30-09-2021 18:27 S-au vandut 1.4 milioane unitati: Bluepoint and PlayStation have worked closely together for years, but the news comes after the studio's latest successful release, as Sony confirmed Demon's Souls has sold more than 1.4 million copies since release. PlayStation Officially Acquires Bluepoint Games, Next Game Planned to Be an Original, Not a Remake - IGN (https://www.ign.com/articles/sony-acquires-bluepoint-next-game-playstation-exclusive) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 186] Author : Danny Date : 25-05-2022 16:30 E careva care se plictiseste si vrea sa ma ajute sa fac pure white world? Nu inteleg ce am facut gresit, am facut toate eventurile dupa un ghid si tocmai ce am omorat boss-u din 1-3 si cam asa imi arata tendancy-ul... https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220525/eb4b71c4c15123570b05bb545eef71a3.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20220525/e164531ef2dc24fe358465320f3dc4a4.jpg Trimis de pe al meu SM-G998B folosind Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 187] Author : lucicleric Date : 25-05-2022 17:50 Vezi ca in nicio lume nu ai pure white, by the way. Din cate imi aduc eu aminte, galbenul ala se vede de la o posta si straluceste. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 188] Author : Danny Date : 25-05-2022 19:58 Poi da... De asta am intrebat cine ma poate ajuta. Din ce am citit, daca imi invadeaza cineva lumea si eu il omor, imi creste tendacy-ul Trimis de pe al meu SM-G998B folosind Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 189] Author : GabiCutlac Date : 25-05-2022 23:08 Probabil ai murit in Human form, ca atunci merge înapoi spre black. Dupa fiecare boss trebuia sa mergi in Nexus sa te omori acolo, asa nu afectează World tendency-ul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 190] Author : razvanrazy Date : 27-07-2022 12:25 Cu ocazia PS+ Extra, am luat si eu jocul si am fost surprins super placut de el pana la un punct. Arata foarte bine, se misca bine, partea de combat este la inaltime, ca de obicei. Cred ca am jucat cateva ore pana l-am abandonat din acelasi motiv pentru care o fac de fiecare data - backtracking-ul stupid de lung pana la un boss fight care te omoara dintr-o lovitura este pur si simplu oribil de frustrant si desi am reusit sa trec de 2 bosi pana aici, macar acolo aveam ori scurtatura, ori drum mai scurt de parcurs iar asta a facut drumul mai putin frustrant. Pe langa asta, nu inteleg o chestie - ok, au gandit ei ceva cu human form si soul form, bla bla, poveste, meh. Dar cum e posibil sa-mi lasi bara de viata completa, dar sa pui o dunga la jumate peste care nu ma pot regenera? I mean...micsoreaza bara de viata pana acolo, macar sa nu vad ce am pierdut. Si nah, normal ca mor dintr-o lovitura la un boss, cand eu am doar jumatate din viata standard a jocului. Anywho, asa cum zic la orice joc de genu - e misto, dar nu-i de mine. Nu ma mai obosesc sa spun ca mecanicile respective sunt absolut cretine. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 191] Author : Mayhem Date : 27-07-2022 16:50 Git gud? :memetroll: Glumesc desigur, inteleg de ce ti se pare aiurea ca trebuie sa rejoci nivelul pana la boss si faza cu dunga de viata, dar asta e pedeapsa jocului pt. ca ai murit. Asa e in toate soulsbourne games, parca ai jucat Returnal, acolo e si mai si, in functie de random level generation, ai o sansa sa gasesti iesirile catre alte binomuri iar daca mori o iei de la inceputul jocului. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 192] Author : razvanrazy Date : 27-07-2022 17:31 Da si nu. Adica 1 hit kill e greu sa ai intr-un astfel de joc, mai ales cand ai atat de mult de backtracking. Also, parca ideea jocurilor de genu asta era sa descoperi scurtaturi si daca nu vrei sa farmezi souls, sa poti sa fugi fara probleme pe langa aia, pe scurtaturi si sa ajungi la boss imediat. Aici parca nu prea sunt. Cat de toate soulsbourne games, nu tin minte faza cu linia de viata taiata in 2, cu o parte care nu se regenereaza. Dar nah, nu am jucat prea multe si poate d-aia. Iar Returnal e in alta liga si alt gen de joc, deci acolo e alta situatie, dar oricum e mai putin ingreunat aiurea de devi si de cele mai multe ori, in jocul ala mori din vina ta, nu a jocului, pentru ca nu a luat nush ce comanda la timp. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 193] Author : Espiritus Date : 27-07-2022 17:58 ^Nu e nimic de înțeles la backtracking. A fost o decizie cretina de design pe care unii fanboy au susținut-o la vremea aia dintr-o dubioasă disonanță cognitivă. Din fericire in jocurile lor recente (Elden Ring, Sekiro) au evoluat și designerii și au renunțat la multe mecanici idioate. Nu trebuie sa uităm că jocul e totuși unul vechi, chiar dacă e un remake foarte chipeș. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 194] Author : codpin Date : 27-07-2022 19:36 In DeS, fiind si primul joc din seria Souls, un experiment mai mult, ai cea mai drastica pedeapsa daca mori. In jocurile ulterioare au mai modificat reteta si au mai ameliorat acele "pedepse". Strict legat de problema ta, daca iti iei 1shot de la un boss inseamna ca nu e ok build-ul tau sau te-ai dus in zone de lvl mai mare. Vezi ca in prima zona (1-1) gasesti un inel (cling ring parca) care iti mai da inca 25% din viata chiar daca esti in soul form, deci practic o sa ai 75% in loc de doar 50%. Si ca o ultima mentiune, ca si jucator de Souls games, evoluezi o data cu jocurile. Bosii si jocurile in general au devenit din ce in ce mai grele iar dupa ce joci DS3 sau Bloodborne si revii in DeS totul ti se pare "a walk in the park". LE: si da, in DeS ai cele mai lungi portiuni de alergat de la checkpoint si pana la boss. Alta chestie care au rezolvat-o in celelalte jocuri din serie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 195] Author : razvanrazy Date : 27-07-2022 21:19 Culmea e ca pana la el am jucat Bloodborne (cred ca undeva la 80% din joc) si DS1 si 3 (doar 4-5h din fiecare) + alte jocuri souls like si am trecut de bosi mult mai grei decat asta. Posibil sa fie build-ul, nu am idee si nici nu sunt genu ala de jucator care sa piarda 'jdemii de ore pe internet ca sa aflu cum ar trebui sa joc un joc. Consider ca daca jocul nu-mi explica, inseamna ca nu trebuie sa stiu si ar trebui sa prind chestii din mers. Momentan oricum jucam dupa un oarecare walkthrough, deci nu faceam alea de capul meu, pentru ca se pare ca in jocurile astea nici macar "lumile" nu le poti lua la rand. Oricum gasisem inelu ala care regenereaza viata, deci un mic ajutor tot aveam, astfel ca daca nu era 1 hit kill si-mi lua "doar" 99% din viata + animatia de ridicat de pe jos sa fi fost putin mai rapida, aveam sanse sa fac ceva. Pacat de lucrurile astea, pentru ca-mi plac maxim jocurile astea, dar nu am nici rabdare si nici timp sa ma joc, cand trebuie sa reiau acelasi traseu de cateva sute de ori, ca sa sper sa pot bate un boss fara sa ma loveasca niciodata. E pur si simplu absurd sa ceri asta de la cineva, ever. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 196] Author : Antiohh Date : 28-07-2022 00:48 Eu m-am mai obisnuit cu mecanicile astea stupide. Adevarul este ca Demons Souls exceleaza din acest punct de vedere si mi s-a parut cel mai prost joc din serie. Am jucat DS1 si pot spune ca au existat chestii mult mai frustrante decat un boss cu 1hit sau morti gratuite. Cu toate acestea, mi-a placut. Cu siguranta jocurile from soft mananca foarte mult timp, mai ales prima oara cand le joci, si cu atat mai mult cand nu ai experienta altor jocuri de-ale lor in spate. Totusi, imi place originalitatea lor (mai putin cand tot recicleaza continut din titlurile lor mai vechi). Cred ca ti s-ar potrivi Elden Ring. Desi nu este lipsit de backtracking (sunt cateva zone mai naspa din acest punct de vedere), nu trebuie jucat cu ghidul in fata decat pentru trofee si sidequesturi. Inceputul si finalul sunt mai grele. Midgameul poate fi forte usor daca nu pierzi rune aiurea si ai un build decent (asta poti cauta) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 197] Author : Cristache07 Date : 23-08-2022 19:53 L-am reinceput si eu de cateva zile cu gandul sa fac platina. L-am jucat minutios ( am miscat si ultima piatra de pe harta.. asa sper :>), l-am terminat de 2 ori ( normal si Ng+) si vreau sa-l mai incep o data cu clasa knight (mai am cateva trofee de facut). Il consider de departe un deliciu fata de varianta originala de pe PS3. Baietii astia de la Bluepoint au facut treaba fenomenala, grafica si sunetul + rafinamentul gameplay-ului pe 60 fps le gasesc acum la un nivel ridicat. Detaliile pe care acum le vezi si le auzi parca sunt cele mai bune dintr-un Souls game. Ca exemplu, acum cand arunci o bomba in mobi si ulterior daca te apropii de ei ii vezi murdari de cenusa. Cand dai cu o sabie katana sau falchion sunt vizibile jeturi de sange ( a la Sekiro) si cand au bleed iara + sound-ul care il au armele iti ofera o satisfactie (cel putin mie). Venit dupa Elden Ring gasesc Demon Souls cel mai usor din toata seria souls games, l-am jucat offline tot timpul, singura problema am avut-o cu trofeul May you be unharmed. Ii faci praf daca te misti bine si stii mecanica jocului. Totusi il gasesc gasesc scurt ca joc, nu are varietate mare de arme si de armuri, il termini de cateva ori si-l lasi. Pentru mine este o experienta foarte frumoasa Demon's Souls Remake. Acum in sfarsit il pot numi " masterpiece ". -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 198] Author : mmihai Date : 26-08-2022 01:44 Si mie mi se pare ca DeS este cel mai usor joc din serie, si cel mai scurt. Exista Easy Mode: royalty class + thief ring + cling ring, poti omori toti inamicii inainte sa faca aggro pe tine, valabil inclusiv la bosi. In plus de asta, toti bosii (cu o exceptie - Flamelurker) pot fi omorati cu ranged attack foarte usor, in fiecare zona gasesti locuri unde nu te atinge damage-ul. Cine vrea sa vada ce inseamna un joc cu adevarat greu, sa joace DLC-ul de la Dark Souls 2, eventual pe NG+. La Sir Fume am zis ca sparg televizorul de nervi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 199] Author : Cristache07 Date : 26-08-2022 10:43 Așa este! DLC-urile de la DS2 te testează maxim. Îndrăznesc să spun si cele de la DS3. Tocmai am observat că in Demon Souls trebuie sa strangi toate inelele, vrăjile pe un singur caracter. Nu le colectează pe contul tău de PSN cum face in Dark Souls. Frustrant că e world tendency si character tendency. Încă nu mă las. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 200] Author : Antiohh Date : 26-08-2022 10:47 Mie mi-a placut Sir Fume cel mai mult din DS2 :)) in primul rand pt ca backtrackingul era f mic. Apoi pt ca avea un skillset mai complex, destul de fair si 2 faze. Acum ca iti dadea aproape one hit in faza 2, e altceva. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 201] Author : Cristache07 Date : 29-08-2022 19:23 Nu reusesc in ruptul capului sa am "pure white tendency" la caracter (necesar ca sa iei un inel de la Monumenthal si ulterior poti trece pe pure black pentru un alt inel la Mephistopheles si sa obtii un miracle schimband lumile in black tendency pentru colorless demons). dupa ce l-am terminat de 2 ori si sunt la final in NG+3 nu am mai facut nimic dupa zeci de ore jucate. Am incercat si offline si online, n-am omorat nici un NPC, am omorat toate black phantoms in ultimul run cu sabia (fara vraji ca na... poate are vreo influenta), chiar m-a invadat cineva astazi si l-am invins, si tot nu mi se schimba tendinta aia... Toate cele 5 lumi le am pure white insa n-are legatura cu sufletul. Am ajuns sa ma "plimb ca voda prin loboda". L-am invatat bine insa l-am abandonat. Fac ceva gresit sunt sigur... ceva imi scapa. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 202] Author : SeCeX Date : 29-08-2022 19:39 Faci foarte usor in pvp, daca omori invaders iti creste spre white, intra pe psn si fa un boost session. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 203] Author : Danny Date : 29-08-2022 21:58 Te pot ajuta daca esti +/- SL 125 (nu mai stiu sigur ce SL am). Eu am reusit sa invadez in Ivory Tower ca Old Monk sau la inceput in Upper Latria. Daca omori pe cineva cu status effect sau in timp ce te lupti pica pe margine si moare, nu se pune in character tendency. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 204] Author : Cristache07 Date : 30-08-2022 11:38 Cu alta ocazie poate il mai reinstalez, acum imi este deajuns. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 12:58.