* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : User Review: Dragonball Z Budokai Tenkaichi 3 Started at 25-10-2009 19:15 by Leni Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=14019 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Leni Date : 25-10-2009 19:15 Title : User Review: Dragonball Z Budokai Tenkaichi 3 Seria de jocuri Dragonball este una dintre cele mai bine vanduta si de succes serii ale celor de la Atari, si in ciuda faptului ca serialul animat a putut fi vizionat pentru prima data acum mai bine de 25 de ani, fiind astfel mai batran decat majoritatea gamerilor actuali, jocurile continua sa aiba succes. Jocurile ies insa ca pe banda rulanta si asta isi pune amprenta asupra calitatii si elementelor noi aduse fiecarui nou joc publicat Story Story-ul jocului cuprinde practic toata povestea seriei animate, de la Dragonball si pana la Dragonball GT, si de asemenea cea a lungmetrajelor speciale care fie povesti mai putin semnificative intre saga-urile principale, fie completari la povestea unor personaje. Veti putea astfel rejuca toate momentele si bataliile importante si principale intamplate pe parcursul celor mult peste 300 episoade si 13 lungmetraje speciale, sub forma de misiuni succesive. Aici fie ati urmarit serialul si tot ce apartine si sunteti la curent si veti sti exact ce se intampla si de ce, fie nu sunteti familiarizati cu serialul, eventual ati vazut majoritatea episoadelor dar nu sunteti pasionat de el, si atunci veti stii in mare parte cine sunt personajele, dar veti avea si surpriza de a intalni personaje care nu va sunt cunoscute. De asemenea este si o parte a Story-ului (ultima) care este un fel de "ce s-ar (fi) intampla(t) daca...?!". Aici va trebui sa completati misiuni mai neobisnuite, cu batai intre inamici care nu s-au intalnit niciodata pe parcursul seriei televizate. Este o aditie draguta la Story, dar nu foarte deosebita, deorece in modul Duel veti putea sa va creati bataliile de care erati tot timpul curios cum vor derula singuri. Gameplay Jocul este un fighter fara o poveste prea adanca, si un stil tot la fel de deloc adanc. Practic este un joc stil arcade la care faci combouri cat se poate de mari. Astfel gameplay-ul este extrem de important, trebuind sa fie principalul atuu al jocului. In unele cazuri chiar este, iar in altele dezamageste un pic. Jocul va pune la dispozitie o varietate imensa de luptatori, evident toti din universul Dragonball, practic nelipsind niciunul din personajele mai mult sau mai putin importante pe care le stiti prea bine. La inceput nu sunt disponibili toti luptatorii, dar trecand prin Story-mode(numit Dragon History) ii veti primi pe cei mai multi dintre ei, iar restul ii veti primii pe parcurs. Mentionez ca in modul Dragon History nu va veti putea alege luptatorul, si veci juca in mare parte cu eroii obisnuiti ai seriei, si uneori cu cei rai, pe cand in restul modurilor de joc aveti libertatea de a va alege o echipa de pana la cinci luptatori. De asemeni exista un mod de joc numit Ultimate Battle in care veti primii misiuni cu obiective specifice(batalii) in care va veti putea alege luptatori in limita unor puncte-Z, dar nu mai mult de cinci. Practic fiecare luptator are atacurile specifice, stilul specific, atribute unice, unii sunt mai puternici, altii mai slabi. Asta face ca fiecarui luptator sa-i corespunda un numar de puncte-Z, in functie de aptitudini. De exemplu SonGoku in forma SSJ3 are mai multe puncte-Z decat netransformat. Asta inseamna ca la Ultimate Battle va trebui sa faceti alegerea: fie alegeti mai multi luptatori mai slabi, fie mai putini dar mai puternici. Aceasta alegere este mai grea decat pare, deorece luptele sunt configurate sa fie la inceput "doar" grele, iar spre sfarsit diabolic de grele, si de asemeni trebuie sa luati in considerare ca majoritatea luptatorilor se pot transforma in versiuni mai puternice ale lor in timpul luptei (SSJ, SSJ3, fuziune etc.) dupa ce trece un anumit timp, oferind jocului si o latura putin strategica. La indeplinirea misiunilor in Ultimate Battle veti primii "bani" cu care puteti cumpara si echipa luptatorilor tot felul de obiecte care imbunatatesc aptitudinile, unele obiecte fiind mai folositoare pentru unii luptatori, iar altele pentru altii, adaugand inca o picatura de strategie jocului. Luptatorii personalizati cu powerup-uri pot fi folositi de asemenea si in alte moduri ale jocului. In modul Duel practic sunteti pusi sa formati doua echipe, a voastra si cea adversa, alegeti stagiul si jucati pana va saturati. In acest mod puteti sa creati scenarii si lupte de care tot timpul ati fost curiosi cum se vor derula(de ex. Vegetto vs. Gogeta sau Bardock vs. Goku) si va veti distra mult cu el, desi dupa o vreme va veti plictisi complet. Jocul poate fi jucat atat cu WiiRemote+Nunchuk, cat si cu classic controller sau controller de Gamecube. Controlurile pentru prima varianta pun mult accept pe miscarea remote-ului si nunchuk-ului, dar miscarile sunt multe iar nu tot timpul puteti sa le executati rapid si corect(sau nu sunt sesizate), iar natura arcade al jocului va va penaliza pentru asta. Astfel va veti trezi de multe ori frustrati si injurand. Problema asta se poate remedia folosind un controller classic(Classic Controller sau Gamecube Controller) cu care controlul este intuitiv si comod, putand fi realizate combo-uri si barari rapide, jocul devenind foarte distractiv asa, fara nici cea mai mica urma de frustrare(poate doar cea ca nu prea simti ca joci pe Wii). Dupa cum spuneam, fiecare luptator are aptitudini speciale si atacuri specifice, o gramada, variind de la zbor, bile de energie etc. si pana la finisher moves, toate copiate din desenul animat pentru a se potrivi fiecarui personaj, oferindu-le personalitate. Nu va faceti insa griji, fiecare jucator foloseste exact aceleasi control-uri pentru un anumit tip de atac chiar daca il executa altfel decat restul luptatorilo, iar jocul are si un mod de Training, in care veti fi invatati pas cu pas, de la lovituri cu pumnul simple si evitare a inamicului pana la cele mai complicate atacuri si combo-uri. Trebuie doar sa aveti rabdarea de a juca de la cap la coada acest mod, si va veti putea apuca cu incredere de restul(personal recomand succesiunea Training->Dragon History->Duel[for more training]->Ultimate Battle). Stagiile sunt un aspect important al jocului, fiind cele mai mari pentru un fighting game din cate am vazut eu pana acum. Sunt practic niste spatii imense care evoca atmosfera desenelor(de la orase si paduri pana la naveta spatiala al lui Freezer si planete extraterestre, sau chiar Iadul), in care sunteti liber sa va miscati in toate directiile, avand posibilitatea chiar si de a fugi sau a va ascunde de inamici in spatele diferitelor obiecte(cladiri, stanci etc.). Fiind atat de mari, veti folosi zburatul si bilele de energie care urmaresc inamicul mult, iar uneori veti fi bucurosi ca ati putut fugi ca sa va incarcati Ki-ul necesar atacurilor speciale, dar alteori veti fi enervati de faptul ca inamicul are spatiu sa fuga si trebuie sa jucati de-a soarecele si pisica pe imensele stagii. Un element care din punctul meu de vedere merita un "thumbs up" este modul in care sunt facute stagiile, in special obiectele(copaci, cladiri, masini, stanci etc.). Ma refer la faptul ca ele sufera pe parcursul luptelor de tratamentul pe care-l cunoasteti si din desenul animat: atunci cand loviti adversarul cu o putere destul de mare ca el sa fie proiectat in obiectele decorative, acesta va trece prin ele spargandu-le in bucati. Este un detaliu mic, dar foarte de efect, care creaza feelingul specific seriei cu lupte "putin" exagerate, si va va da multa satisfactie. Sunet Muzica jocului este una draguta in meniu-uri, dar una foarte slaba in timpul luptelor. Nu sunt piese cu care v-ati familiarizat in timpul orelor pierdute in fata televizorului, ci doar muzica instrumentala cu tenta rock si techno. Acest lucru este cu atat mai frustrant, cu cat ne gandim ca varianta japoneza a jocului beneficiaza de piesele originale din serial, si acest aspect important a fost practic intentionat minimalizat la cateva sound-uri repetitive si generice. Totusi este de laudat faptul ca personajele sunt dublate de actorii care le-au imprumutat vociile si in serial, si aveti la alegere intre varianta japoneza si cea engleza a vociilor. De asemeni un detaliu mic dar cu efect mare este faptul ca la inceputul luptei fiecare luptator are o anumita replica, care insa variaza in functie de relatia dintre adversari. Astfel de exemplu veti avea o mica conversatie specifica situatiei cand luptati cu Goku impotriva lui Bardock(este tatal lui Goku pe care insa nu l-a intalnit niciodata, pentru cei care nu stiu), cu Broly impotriva lui Goten(Goten este fiul lui Goku, si arata exact cum arata Goku in tinerete, iar Broly avea boala pe Goku atunci cand erau mici, pentru cei care nu cunosc situatia) etc. Este distractiv sa vezi cum isi schimba replica si atitudinea fata de adversar fiecare luptator, in functie de relatia si sentimentele fata de acesta, si denota faptul ca s-a acordat o oarecare atentie acestui detaliu. Grafica Grafica nu este una spectaculoasa, dar totusi creaza atmosfera specifica stil anime la care va asteptati de la un joc Dragonball. Animatiile sunt bine facute, in special la Finisher Moves care sunt specifice pentru fiecare luptator in parte, cu atentie la detaliile care fac ca Dragonball sa se diferentieze de alte jocuri si desene animate. Luand in considerare natura jocului, grafica isi indeplineste pe deplin sarcina, lasand loc doar de comentarii celor care cumpara un joc ca sa stea sa admire texturi. Pentru cei care vor sa se bate pana la exasperare cu personajele Dragonball intr-o atmosfera specifica insa este mai mult decat acceptabila grafica. Multiplayer Desi ar trebui sa fie un aspect important pentru acest gen de joc, multiplayerul dezamageste. Pe acelasi televizor ies la iveala dezavantajele stagiilor enorme deoarece se imparte ecranul in doua. Pe de o parte nu veti mai vedea mediul inconjurator ca lumea din cauza dimensiunilor partii voastre de ecran, iar pe de alta parte atunci cand vreti sa va ascundeti de adversar acesta poate vedea unde sunteti si ce faceti sau va pregatiti sa faceti. La varianta de a juca online nu exista aceste probleme, insa n-am reusit inca sa joc acest mod. Nu stiu daca nu sunt destui amatori sau sunt probleme cu serverele dar nu gaseste adversari. Nota finala Pentru fanii seriei este un fighter in stil arcade foarte bun, si foarte fidel in ceea ce priveste crearea atmosferei Dragonball. Pentru cei care nu sunt fani sau nici nu cunosc seria recomand jocul doar in cazul in care sunt fani ai jocurilor arcade de care insa te poti plictisi repede, deoarece tot farmecul consta in personaje si situatiile, jocul fiind creat mai mult pentru a multumi fanii seriei, nu criticii. De asemenea accentul a fost pus pe detalii pe care doar daca esti familiarizat cu serialul poti sa le cunosti si sa le apreciezi. In consecinta, daca esti fan al seriei si ai un Wii, poti sa cumperi jocul sa te distrezi o vreme cu el si sa-l mai joci, si dupa ce te-ai plictisit de el, ocazional ca sa reduci din stres si sa te deconectezi de problemele de zi cu zi. Daca insa n-ai nici o tangenta cu Dragonball, te vei plictisi aproape imediat de joc, care nu va avea nici un farmec in acest caz. Totusi jocul este in general unul bun, cu multe minusuri mari, dar si multe plusuri mari, fiind undeva la mijloc intre "distractiv like hell" si "damn, so disappointing". Parerile si sugestiile, respectiv completarile voastre sunt bine venite. Multumesc. Story: 9/10 Gameplay: 8/10 Sunet: 8/10 Grafica: 10/10 Multiplayer: 5/10 Nota Finala: 8/10 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : MonkY Date : 29-10-2009 02:47 Ai scris ceva, nu gluma. Felicitari ! Fanii ar trebui sa fie incantati :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : nops66 Date : 29-10-2009 03:36 Cat am putut sa joc jocul asta pe vremea cand aveam wii. :x Gogeta SSJ4 all the way baby! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : Leni Date : 29-10-2009 15:33 Ai scris ceva, nu gluma. Felicitari ! Fanii ar trebui sa fie incantati :) Multumesc pentru aprecieri. Da este un fan-game exceptional, dar din pacate chiar acest lucru il face sa fie doar un joc mediocru pentru cei care nu sunt fani si pentru care nu are "wooow,awsoooomeeeee"-effectul. Dar se pare ca cei de la Atari "put their bets on the right horse" de ceva ani, si au vanzari bune...cel putin presupun, altfel nu-mi explic de ce scot atatea jocuri bazate pe aceasta serie. Cat am putut sa joc jocul asta pe vremea cand aveam wii. :x Gogeta SSJ4 all the way baby! Yeah, de-aia e ultimul adversar la Ultimate Battle...si mai are si ceva powerups.......:)) m-am chinuit cu Gogeta SSJ+Goku SSJ+ Bardock si abia am reusit sa-l bat. he's fast as hell...juct can't keep up with him. Singurii care se pot apropia cat de cat sunt Gogeta si Vegetto :D dar si cu ei trebuie sa stii sa lupti pana ca altfel ai muscat-o :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : G3ox Date : 29-10-2009 22:45 Acesta este jocul meu preferat pe PS2 , eu de obicei jucam cu Teen Gohan iar prietenul meu era cu Kid Boo.L-am batut de nenumarate ori , dar acesta a gsit un hack cu care ma batea la perfect , atunci m-am gandit ca trebuie sa ma las de joc :))....good times -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Leni Date : 30-10-2009 03:42 Acesta este jocul meu preferat pe PS2 , eu de obicei jucam cu Teen Gohan iar prietenul meu era cu Kid Boo.L-am batut de nenumarate ori , dar acesta a gsit un hack cu care ma batea la perfect , atunci m-am gandit ca trebuie sa ma las de joc :))....good times Preferatul meu e Bardock :D cel fel de hack a gasit prietenul tau? :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : PwJBoy Date : 02-11-2009 23:13 Probabil prin Gameshark sau Code-X. Saaauu...power ups :D Frumos review.Totusi mie mi-a placut mai mult story-ul Tenkaichi 2 dar facand un rezumat,Tenkaichi 3 e cel mai bun. Acum asteptam Raging Blast sa vedem daca-l intrece. Preferatul meu a fost Trunks w/Sword -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : G3ox Date : 02-11-2009 23:38 cel fel de hack a gasit prietenul tau? :D facea atacul lui Kid Boo care te arunca in aer , apoi il executa din nou inainte sa apuc sa ma ridic si tot il repeta pana ma batea :P -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Leni Date : 03-11-2009 00:59 Probabil prin Gameshark sau Code-X. Saaauu...power ups :D Frumos review.Totusi mie mi-a placut mai mult story-ul Tenkaichi 2 dar facand un rezumat,Tenkaichi 3 e cel mai bun. Acum asteptam Raging Blast sa vedem daca-l intrece. Preferatul meu a fost Trunks w/Sword Multumesc pentru aprecieri, sunt bine venite. Din pacate n-am jucat BT 2, deci nu-mi pot da cu parerea, insa story-ul la BT 3 este.....ceea ce trebuie sa fie...adica saga-urile din Dragonball, si atat. eu zic ca acest joc nici nu are nevoie de mai mult in ceea ce priveste storyul....iar despre Raging Blast si eu sunt curios sa aflu mai multe, am citit si vazut tot lucruri bune despre el.... PS. mda, Trunks w/ Sword este personajul meu preferat din desene...si ca urmare pe locul 2 in topul preferintelor.recunosc ca despre bardock am aflat doar dupa ce am luat jocul, si am vazut special-ul pe youtube doar ptr ca nu stiam ce-i cu personajul asta....:D altfel Trunks cu sabie in stadiu de SSJ rulezzzz...:D facea atacul lui Kid Boo care te arunca in aer , apoi il executa din nou inainte sa apuc sa ma ridic si tot il repeta pana ma batea :P aaaaah....da....si eu stiu cu unii sa fac asa repede atacurile si sa incarc in timp ce inamicul zboara prin aer ca sa le pot executa din nou....problema e ca daca intarzii si cu o secunda, sau inamicul e sayajin care stie Wild Sense atunci poate sa evite atacul si dup-aia iti da...:D am patit-o eu cu COM-ii uneori:D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : weriwulf Date : 11-11-2009 01:36 Nice one, congrats. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : Leni Date : 11-11-2009 23:38 Nice one, congrats. multumesc mult. inseamna mult aprecierile voastre ptr mine :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : GreyhounD Date : 12-11-2009 17:54 Bravo Leni, ma bucur ca te-ai tinut de cuvant. La mai multe :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : Leni Date : 12-11-2009 21:20 Bravo Leni, ma bucur ca te-ai tinut de cuvant. La mai multe :D multumesc. din pacate de imediat 3 saptamani n-am avut timp sa mai scriu un review. adevarul e ca nici nu prea stiu ptr care joc sa scriu. problema este ca sunt anul4 si am licenta...si deja a trebuit sa ma apuc, de aceea stau mai prost cu timpul saptamanile astea(acum imi fac documentatia=de citit vreo 20articole,fiecare de 100-150 pagini....and they are boooooring:D) anywho, voi reveni sper weekendul asta cu un review. poate la un joc de DS :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 14:59.