* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Tastatura PS3 Started at 27-12-2009 04:46 by Geonebun Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=17150 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Geonebun Date : 27-12-2009 04:46 Title : Tastatura PS3 Ce recomandati pt ps3 , ce gel si ce tip de tastatura ? Eu as prefera una mai mare wireless , se potrivesc cele normale la ps3? Tastatura aceea mica care se pune pe controler a folosit o cineva ? e buna ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Vaipa Date : 27-12-2009 05:04 Foloseste cu incredere orice tastatura si mouse usb. Nu te abera cu gadget-uri de pus pe controller cind poti folosi ceva normal si mult mai ieftin. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : MonkY Date : 27-12-2009 05:08 Chiar nu inteleg la ce Dzeu va trebuie tastatura si mouse la PS3... Pentru asta nu aveti PC ? Se duce draq toata ideea de consola daca in loc sa stati aruncati in fotoliu sa va jucati relaxati, stati pe masa/birou cu tastaturi, mousi, etc... Ken, daca tot vrei ceva interesant, ia un Logitech Dinovo Mini (ai poza mai jos) sau mergi pe cea care se pune pe controller (vezi la webpredator) ;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : Vaipa Date : 27-12-2009 05:13 Daca e consola nu inseamna ca trebuie sa fim masochisti. Sony a pus la dispozitie browser de web and stuff, precum si posibilitatea folosirii de periferice cu un scop (practic ca sa nu se mai incalte lumea cu fesul pe virtual keyboard, daca au posibilitatea). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : paul Date : 27-12-2009 05:24 Vaipa cred ca MonkY a reactionat asa pentru ca a vazut ca ai scris "mouse" si probabil s-a gandit ca va jucati cu mouse si tastatura, nu cu controller. Asta e, e tarziu, n-a fost atent. Sunt aproape sigur ca Ken vrea doar sa scape de virtual keyboard si pe buna dreptate, dureaza mult pana scrii daca nu esti obisnuit. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : MonkY Date : 27-12-2009 05:44 Vaipa... am "browser and stuff" si pe iPhone. Ce fac, imi pun si acolo tastatura ? Stai ca am browser si pe Wii... imi iau si acolo una ? Hmm, mai am browser si pe HTPC. Inca una la PC... and so on. Bestial, stau cu 20 de tastaturi ca sa nu fiu "masochist". Daca tot vrea omul sa scrie ceva "relaxat" pe consola, recomanda-i Dzeului ceva mic, wireles (cum este cea dedicata pt. DualShock sau cea de la Logitech la care am pus poza, eventual una de HTPC)... nu "orice tastatura si mouse usb". Pentru mine unul asta se cheama masochism... paul: chiar daca e tarziu, incerc sa fiu atent la ce recomand, nu sa-mi bat joc de oameni... in cazul de fata de Ken, care a cerut o recomandare la o tastatura wireless (si nu un mouse). Ori Vaipa, din prea multa atentie, ii recomanda tastatura si mouse USB. In fine, poate e chiar tarziu si nu mai inteleg eu. Sunt curios... daca cer o parere despre un mouse cu fir pt. PS3, o sa-mi recomande o tastatura wireless ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Vaipa Date : 27-12-2009 05:48 Ar fi excelent daca s-ar putea juca jocuri cu mouse/tastatura.. insa eu personal nu am dat de vreunul care sa te lase sa faci asa ceva. Revenind on-topic, depinde foarte mult si de ce setup ai. Eu imi scot fiecare consola printr-unul din monitoare si audio-urile prin computer, ceea ce face o tastatura/mouse prin zona sa fie ceva perfect normal. Daca vrei sa stai pe canapea, e un pic mai complicata treaba: ori iti iei prelungitor, ori un wireless eftin care sa mearga cu asta. Acum am vazut cit e DiNovo Mini ala .. ffs.. LE: Am recomandat tastatura USB pentru ca exista modele care vin cu inca un port USB incorporat ceea ce face atasarea unui mouse foarte usoara. Iar daca sistemul permite, de ce sa nu folosim? Acum, putem sa ne ducem in partea cealalta si sa remarcam inabilitatea PS3-ului de a comunica eficient in spatele jocului, si anume faptul ca trebuie sa intri mereu in meniu ca sa vorbesti cu cineva, sau ca nu are rost sa iti iei headset sa vorbesti cu oamenii cu care faci coop daca jocul nu te lasa (lucruri pe care XBOX-ul le are). Astfel, daca joci ceva gen Demon's souls in care nu ai pauza si trebuie sa scrii cuiva un mesaj, nu te apuci sa scrii cu 2 degete mari pe o tastatura puchinoasa, sau sa te aberezi cu un virtual keboard, pentru ca mori si iti pierzi munca. Daca ai o tastatura dai enter , scrii repede ce ai de scris, si esti inapoi in joc in 5 secunde. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : MonkY Date : 27-12-2009 05:55 Acum am vazut cit e DiNovo Mini ala .. ffs.. Este cam expensive, intr-adevar... dar e o opera de arta. Si daca stam bine si ne gandim, costa cam cat un joc Collectors Edition... sau cat 2 jocuri "just launched"... Eu o am de mai bine de un an si nu regret nici o secunda alegerea facuta (asta dupa ce am testat alte cel putin 10 tastaturi wireless "mini" - de obicei HTPC keyboards). Ca pret, probabil cea oficiala de la Sony e mult mai rentabila... dar mi se pare foarte putin ergonomica (nu inteleg nici in ziua de azi de ce nu au gandit un sistem ca la Xbox 360 unde chiar poti juca in timp ce scrii). Well, la urma urmei el decide... noi doar putem propune... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Srachi Date : 27-12-2009 09:53 Eu am un Logitech Mediaboard Pro pe care-l mai folosesc si la ps3, este o tastatura wireless bluetooth la care nici nu ai nevoie de mouse avand pe ea un touch pad precum au si laptopurile. Daca iti iei ceva iti recomand sa iti iei ceva care merge prin bluetooh, scapi de dongle-urile alea usb. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Geonebun Date : 27-12-2009 23:48 eu vreau tastatura doar pt chat , pt ca sunt multe trofee online si trebuie sa vb cu lumea , si pana scrii cu controleru te iau pandaliile , dar sa ii si mai explici .. nu stiam ca merge orice tip de tastatura , da ms. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : ReLLicK Date : 02-01-2010 23:41 in mare parte tastaturile usb merg la ps3...eu am incercat vreo 3 tastaturi...si toate 3 au mers... nu cred ca merg toate..da' marea majoritate merg :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : Mihail Date : 02-01-2010 23:46 Am citit doar primele 2 commenturi. Poti folosi orice tastatura pe usb, dar sa-ti iei si extensie pentru cablu. Ah, neaparat sa fie waterproof in caz ca versi berea pe tastatura. LG au tastaturi waterproof. Preturile se invart in jurul sumei de 50 roni. Tastatura o folosesc exclusiv pentru Playstation Home. Web & stuff am pe PC. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : Example03 Date : 11-01-2010 01:15 il sustin pe MonkY cu conceptia, sincer as vrea sa imi iau si eu o consola ps3 si nu o iau ca sa am un calculator si la televizor, daca ai controller nu iti mai trebuie nimic il poti folosi pe ala pe post de tastatura chiar daca scrii mai incet, se duce tot farmecu asa. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Hyp Date : 11-01-2010 14:31 example vb prostii..cum poti sa zici ca distrugi farmecul daca vrei sa scrii cu tastatura si nu controllerul intr'adevar farmecul il distrugi daca vrei tastatura +mouse ptr jocuri insa omul a cerut pentru chat...si o solutie cat mai ok..pentru a nu te chinui cu stanga dreapta prin tablul de litere...deci clar o tastatura se potriveste orice tastatura...asa ca conteaza de cat te tin buzunarele -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : Mihail Date : 11-01-2010 14:36 Pai daca vrea sa scrie ''buna ziua'' in 30 de minute cu controllerul, tu ii iei aceasta bucurie si il pui sa scrie in 3 secunde? se duce tot farmecul asa. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : paulone Date : 11-01-2010 16:39 Eu am un Logitech Mediaboard Pro pe care-l mai folosesc si la ps3, este o tastatura wireless bluetooth la care nici nu ai nevoie de mouse avand pe ea un touch pad precum au si laptopurile. Daca iti iei ceva iti recomand sa iti iei ceva care merge prin bluetooh, scapi de dongle-urile alea usb. super marfa tastatura asta de la Logitech pentru chat si web, eu caut de mult asa dar n-am gasit:((se gasesc numai tastaturile alea mici de la Sony... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Example03 Date : 11-01-2010 17:01 Pai daca vrea sa scrie ''buna ziua'' in 30 de minute cu controllerul, tu ii iei aceasta bucurie si il pui sa scrie in 3 secunde? se duce tot farmecul asa. :))) buna asta am zis parerea mea eu sincer as scrie mai mult cu controller-ul daca as avea, am comandat un ps3 din austria ca am niste neamuri pe acolo si abia astept sa vina ::naughty: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : Execitor Date : 11-01-2010 18:50 Eu am un Logitech Mediaboard Pro pe care-l mai folosesc si la ps3, este o tastatura wireless bluetooth la care nici nu ai nevoie de mouse avand pe ea un touch pad precum au si laptopurile. Daca iti iei ceva iti recomand sa iti iei ceva care merge prin bluetooh, scapi de dongle-urile alea usb.Si eu spun ca ii strica farmecul, este umpic incomod sa stai cu dita' tastatura in pat si sa scri, daca folosesti consola foarte mult pentru internet browsing se merita, dar ca sa scri in jocuri nu prea, in cel mai rau caz o dinaia aplicata pe controller dar aceea are tastele mici. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : Hyp Date : 11-01-2010 18:57 sunt multe solutii practice vedeti una mai sus de la monky: dinovo logitech plus cea standard de ps3 ce se ataseaza la controller [taste mici spui? atunci e mai bine sa dai stanga dreapta pe fiecare litera sa scrii?] farmecul nu il strica o tastatura..sunteti culmea... cum poate sa strice farmecul ceva ce iti usureaza treaba? pentru tine nu e practica pentru ca e mai mare...alegerea ta pentru mine si multi altii...alegem tastatura ca sa putem scrie in 30 de secunde un text de 100 de cuvinte. Nu 100 de secunde pentru un text de 30 de cuvinte -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : Mihail Date : 11-01-2010 18:57 E vorba de chat, oameni buni. Nu de jocuri, nu de internet, nu de altceva. Doar de chat. Consola e pentru jocuri si ocazional pentru chat. Pentru internet si alte balarii, avem PC. In jocuri nu scrii, in jocuri ai headset. Doar in chat si in PS Home folosesti tastatura. Credeti-ma, nu strica niciun ''filing''. Daca tu crezi ca esti mai cu ''filing'' ca scrii'' buna ziua si noapte buna'' in 30 de minute, atunci, prieteni buni, eu nu mai inteleg nimic. Repet, chat si PS Home = tastatura. Jocuri = controler. Sper ca am lamurit de data asta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : Example03 Date : 11-01-2010 19:56 asta e parerea noastra fiecare avem dreptul la una :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 21:42.