* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Care este consola favorita ? Started at 03-03-2010 02:08 by MonkY Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=20927 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MonkY Date : 03-03-2010 02:08 Title : Care este consola favorita ? Desi probabil lupta se va da intre cele 3 console importante (Wii, PS3 si Xbox 360), chiar sunt curios ce veti alege. La urma urmei, sunt cativa care inca mai considera PS2 ca fiind consola favorita... sau de ce nu PSP sau NDS pentru ca au nevoie cel mai des de portabilitate. Prin urmare, un nou poll prin care vrem sa aflam care este consola favorita a userilor CG. Si daca se poate sa si spuneti de ce. Multumim anticipat ! Incep eu, care o sa votez (contrar asteptarilor multora care ma considera fan PS3) cu Microsoft Xbox 360. Votez cu 360 poate si pentru ca am mult mai multe jocuri de 360 decat de PS3 (130 vs 52)... dar in primul rand pentru ca are "vechime" mai mare si pentru ca mi se pare mult mai ergonomic controllerul (pentru un bosorog ca mine conteaza, in special la sesiuni mai lungi de gaming). P.S. Va anunt din start sa nu incepeti un flame x vs y... vem doar sa stim care consola va place mai mult. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Bitza Date : 03-03-2010 09:27 I go for PS3 pentru ca asta am si sunt ff multumit de el. Am avut posibilitatea de a ma juca si testa Xbox 360,dar de fiecare data nu m-a convins sa-mi dorect unul.Nu m-am impacat prea bine cu meniul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : DeianD Date : 03-03-2010 10:08 Votat PS3 :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : GuCOZA Date : 03-03-2010 10:37 Subscriu la ce a zis Bitza -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : ciypriyan Date : 03-03-2010 13:27 votat microsoft xbox 360 :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : weriwulf Date : 03-03-2010 17:22 Am xbox 360, PSP si PS3. Am votat PS3, it's my favorite! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : paunstefan Date : 03-03-2010 17:33 PS3 , e singura care o am. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : anes Date : 03-03-2010 18:11 Am PS3 si XBOX 360.Am votat cu XBOX 360,imi place mult mai mult XBOX 360 decat PS3. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Donely Date : 03-03-2010 18:18 PS3 = artileria grea =D>:rulez: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Payutzu Date : 03-03-2010 18:56 am votat PS3,dar cu jumatate de inima:(( pt ca cealalta jumatate imi spunea sa votez cu x360. avand ambele console a fost mai dificil dar totusi ps3 e 51% din 100% -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : Skaar Date : 03-03-2010 19:17 Am votat x360 din cauza controller-ului ergonomic si al celor mai bune exclusivitati: Gears of War si Mass Effect. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : TiBiKiMiR Date : 03-03-2010 19:29 Am votat Ps3 pt ca asta detin...nu am avut si nici nu cred ca-mi iau vreodata x360. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : urioc Date : 03-03-2010 19:35 ps3. privirea lui kratos imi da destui fiori acum, desi eram foarte tentat sa votez super nintendo -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Khan Date : 03-03-2010 19:40 Alo baietii, daca faceti click pe numarul de voturi putem afla si singuri ce ati votat si ce nu. No more post hunting, pls :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : slabunator Date : 03-03-2010 20:33 Alo baietii, daca faceti click pe numarul de voturi putem afla si singuri ce ati votat si ce nu. No more post hunting, pls :) Prin urmare, un nou poll prin care vrem sa aflam care este consola favorita a userilor CG. Si daca se poate sa si spuneti de ce. Multumim anticipat ! --- In cazul meu este Playstation-ul. A fost prima mea consola serioasa si cea cu care m-am distrat cel mai bine. Pe PS1 am jucat pentru prima oara majoritatea genurilor pe care le joc si azi, si poate ca suna siropos, dar prima dragoste nu se uita niciodata :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : calin PS3 Date : 03-03-2010 20:56 am votat ps3 l-am testat si imi cumpar unul pe 8 aprilie(ziua mea)!!!:rulez: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Runn3rX Date : 03-03-2010 21:52 Votat PS3 , asta detin dar in curand incerc si 360 si poate-mi schimb parerea . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : Khan Date : 03-03-2010 22:38 --- In cazul meu este Playstation-ul. A fost prima mea consola serioasa si cea cu care m-am distrat cel mai bine. Pe PS1 am jucat pentru prima oara majoritatea genurilor pe care le joc si azi, si poate ca suna siropos, dar prima dragoste nu se uita niciodata :) Check it out ;) Numai useri care au explicat de ce. votat microsoft xbox 360 :D Am xbox 360, PSP si PS3. Am votat PS3, it's my favorite! Votat PS3 :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : k1du Date : 04-03-2010 02:48 Votat PS3 :rulez: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : rodarkone Date : 04-03-2010 03:16 Motivele pentru care am votat SNES -> pur si simplu imi rapeste cel mai mult timp in ultima vreme - descopar jocuri vechi si "noi" si consider ca este de departe cea mai tare consola 16 biti existenta, sincer imi lipseste din top consola mea favorita Gameboy ... probabil ca aia ar fi fost alegerea fara drept de apel. Interesant ar fi sa avem o ordine a preferintelor - pentru ca astfe s-ar da posibilitatea si altor console sa castige puncte - In cazul de fata eu as acorda asa Locul 1 -> Super Nintendo (singura consola retro .. stinghera in TOP) Locul 2 -> Sony PS3 Locul 3 -> Xbox 360 Locul 4 -> Nintendo Wii (totusi nu-si are rostul aparitia lui Gamecube, practic Wii este un gamecube) Locul 5 -> PSP (care lipseste cu desavarsire din top) Locul 6 -> DS Locul 7 -> PS2 Locul 8 -> PS Locul 9 -> xbox Era de preferat sa avem categorii (topuri) distincte Nintendo home|Sega home | Nintendo portabile | Sony home | Atari home | Microsoft home | Sony portable | Sega Portable NES | master system | gameboy | - | -| -| -| Game Gear Snes | mega drive (32x / mega cd) | gameboy color| - | -| -| -| Nomad n64 | saturn | gameboy advance | playstation (psone) | jaguar | -| -| -| - | - gamecube | dreamcast | gameboy advance SP (micro) | playstation 2 (phat+slim+psx)| - | xbox |- | - wii | - | ds (dsl sau dsi) | playstation 3 (slim) | - | xbox 360 | psp (psp go) | - In ordine cronologica (a perioadelor de dupa video games crush) - evident merg imbunatatiri la acest tip de top ... si sunt binevenite (e totusi 2 noaptea) De asemeni am introdus in tabel cele mai comerciale console (sau daca preferati cele cu succes mai mare comercial incercat sa fac si analogiile) - si pe cat se poate am incercat sa evit "exoticele" - virtual boy, atari lynx - desi la vremea lui era competitor "serios" pentru gameboy, nec turbo express (la fel un competitor pentru gameboy), gp32, gp2x, gizmondo, ngage (competitor al gameboy advance ului - practic lansate in aceeasi luna), neo geo (aes, cd) si multe altele -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : Tomcraft Date : 04-03-2010 03:35 Ps3 in special pt exclusivitatile cele mai bune ( uncharted , killzone , god of war, mgs 4, infamous, heavy rain ) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : RonanN1 Date : 04-03-2010 10:23 Consola mea favorită n-apare în Poll - SEGA Dre@mcast. Ea a dat startul în ceea ce înseamnă on-line gaming (plus alte aspecte). http://www.youtube.com/watch?v=j3NfgF08EQE http://www.youtube.com/watch?v=e27kjhZXQqE ...așa că restul să treacă pe la caserie. Dar ca s-aleg una din Poll - hmmmm...aleg X360-ul. Deoarece are o gamă largă de jocuri japanese =D> (maniac shooters în special). Urmat de Nintendo Wii =D> (onrail paradise!) B-) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : maniac360 Date : 04-03-2010 10:56 PS3 categoric, pentru fiabilitate, exclusivitati si filme bluray. Pe xbox360 m-am jucat de vreo doua ori in ultimele 4 luni. Daca n-ar fi fost Bayonetta cred ca as fi putut linistit sa-l bag in cutie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Quasivasi Date : 04-03-2010 14:38 Votul meu meu merge clar spre PS3 si nu spre XboX360 (am avut 360 si am renuntat la el in favoarea PS3) deoarece: - tehnologia inovatoare (Cell) - Blu-Ray - design - fiabilitate - backed up de reputatia PS2'ului - stiu ca nu ma va lasa la greu si ca vor aparea jocuri noi si peste 5 ani Pe locul doi ar fi fost PS2 => legenda continua :rulez: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : The Antagonist Date : 04-03-2010 20:40 Am votat pentru Xbox 360. Pentru exclusivitati, controllerul si Xbox LIVE. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : Khan Date : 05-03-2010 00:14 PS3 categoric, pentru fiabilitate, exclusivitati si filme bluray. Pe xbox360 m-am jucat de vreo doua ori in ultimele 4 luni. Daca n-ar fi fost Bayonetta cred ca as fi putut linistit sa-l bag in cutie. Lol @ username :O) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : kside Date : 05-03-2010 11:40 Eu merg 80% pe PS3. Face de toate. La multimedia exceleaza, jocurile care sunt exlusive sunt peste cele de X360. Multe din jocurile pt X360 sunt porturi ne-reusite de pe PC (Risen, Divinity 2, ca sa dau doar 2 exemple). Pacat ca la portabile nu e PSP. Nu a avut cine stie ce jocuri faine in ultima vreme dar sunt cateva cu muuuult peste DS (GoW CoO, Monster Hunter FU, Daxter). Din nou multimedia portabil (x264 480p pe component --> amazing). 10% Si 10% ar merge la X360 - numai pentru Fable (2,3 si cate mai apar) : super joc! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : Cristy Date : 05-03-2010 12:18 Eu am votat ps3 ,este cel mai frumos design, imi plac jocurile lui (killzone , gta iv , godfather bf2 etc...) am testat un xbox360 dar nu prea ma satisface , la fel si nintendo wii asa ca mi-am luat un ps3 (si un psp) si sunt foarte multumit de ele! Daca ar fi sa pun pe primele locuri ar fi: 1. PS3:1st: 2. PSP:2nd: 3. Wii:3rd: 4. Xbox360:)4 5. Others:)5 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : Khan Date : 05-03-2010 20:12 Eu merg 80% pe PS3. Face de toate. La multimedia exceleaza, jocurile care sunt exlusive sunt peste cele de X360. Multe din jocurile pt X360 sunt porturi ne-reusite de pe PC (Risen, Divinity 2, ca sa dau doar 2 exemple). Pacat ca la portabile nu e PSP. Nu a avut cine stie ce jocuri faine in ultima vreme dar sunt cateva cu muuuult peste DS (GoW CoO, Monster Hunter FU, Daxter). Din nou multimedia portabil (x264 480p pe component --> amazing). 10% Si 10% ar merge la X360 - numai pentru Fable (2,3 si cate mai apar) : super joc! Hai ca intre 360 si PS3 ma abtin sa comentez dar come on. Jocuri pe PSP cu muuuuult peste DS? Ce jocuri de DS ai jucat, de curiozitate? Si daca varful de lance pentru Xbox 360 e Fable 2 e clar cat de mult ai cautat ceva bun pe consola Microsoft. Spune-mi mai mult de 5 porturi de jocuri de PC facute (anual) pe 360 ca vad ca spui ca sunt multe. (:| -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : Zero Date : 05-03-2010 20:19 Eu am avut Play Station 2 si Xbox 360 iar acum am un Play Station 3 pentru mine favorita este ps3 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : SeikQ Date : 05-03-2010 20:21 Votat PS3 pt ca asta am. Chiar daca am schimbat deja 3 PS3 pana acum, inca sunt multumit. Mi-ar placea o consola PS3 cu software 360 :D, sau macar cu functiile lui 360. m-am jucat pe consola unui amic si mi-a ramas clar care o sa fie urmatoarea consola :D o 360 elite sexoasa rau -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : kside Date : 06-03-2010 05:44 Hai ca intre 360 si PS3 ma abtin sa comentez dar come on. Jocuri pe PSP cu muuuuult peste DS? Ce jocuri de DS ai jucat, de curiozitate? Am avut o vreme un DS cu Legend of Zelda: Phantom Hourglass si Metroid Prime Hunters Controlul era interesant, dar grafica e cam 2D !!! 52279 52280 N-am avut ocazia sa joc alte chestii "faine" dar, mie mi s-a parut ca (eu) nu sunt publicul tinta pt DS. Animal Crossing, Mario & Co, nu sunt jocuri care-mi plac. Sunt din tabara celor pentru care grafica si multimedia conteaza. Pe PSP poti sa-ti pui niste episoade sa te uiti, jocurile sunt mai mult 3D decat 2D etc... 52282 52283 52284 52285 In final conteza pentru fiecare ce-i place nu? Si daca varful de lance pentru Xbox 360 e Fable 2 e clar cat de mult ai cautat ceva bun pe consola Microsoft. Am X360 de 2 saptamani. O:) Si l-am luat special pt Fable 2. Shootere joc pe PC, si nu cu gamepad, cu mouse. Nu ma joc nici simulatoare (auto/navo/sport). RPG-uri, Action / Adventure se preteaza cel mai bine pe gamepad si tv. Oblivion, Fallout 3, Sacred 2, Risen, Divinity 2, Dragon Age, Mass Effect 1+2 --> pe PC = net superioare din toate pct de vedere. Astept sa-mi vina Lost Oddyssey, Magna Carta 2, Infinite Undiscovery, sa vad si eu ce si cum. Daca mai stii vre-un RPG (western style) cam in genul Fable 2, exclusiv pe X360 - zi-mi si mie (please). Spune-mi mai mult de 5 porturi de jocuri de PC facute (anual) pe 360 ca vad ca spui ca sunt multe. (:| List of video games exclusives (seventh generation) - Wikipedia, the free encyclopedia@@AMEPARAM@@/wiki/File:Wiki_letter_w.svg" class="image">Wiki letter w.svg cate sunt exclusive pe an? E mai mult rosu decat verde. List of Xbox 360 games - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Xbox_360_games) E discutabil aici cuvantul "port". Multe jocuri au fost dezvoltate in paralel. Aici "port" - adica exista si varianta de PC. Eu zic ca nu e "port" un joc aparut pe PC la un an distantza ca Halo 2, Gears Of War 1 de ex. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : Ayrton Date : 08-03-2010 19:34 Desi nu am PS3,am apucat sa ma joc cateva ore bune pe el,si m-a impresionat,si o sa am unul destul de curand.A doua consola in topul meu este PSP. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : zinodaur Date : 13-03-2010 01:08 Boooooo ! Pollul e biased catre consolele moderne. [-( Votul meu merge catre Nintendo Entertainment System. Alea DA jocuri ! :D Din optiunile prezente... hmm :-? Nu stiu ce sa aleg intre PS2 si PS3. Cred ca o sa merg cu PS3. Chiar daca PS2 mi-a reamintit ce sunt jocurile pe consola, PS3 e ce le place copiilor la moda acum. B-) SUNT LA MODA! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : psycho-07 Date : 16-03-2010 04:59 votat PS3 :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : Razielim Date : 19-03-2010 04:11 PS3 bineinteles! L-am luat in ziua de lansare in EU. De ce? In nici un caz nu am ales PS3 pentru grafica sa, BlueRay, free PSN.........normal sunt un plus, dar cel mai solid motiv a fost mostenirea pe care o are ca brand. Am inceput serios cu PS1, apoi PS2..........si asa mai departe. Si nu cred ca ma voi despartii de brandul PlayStation atata timp cat va avea exclusivele cu care ne-a obisnuit. De mentionat ca am jucat cam pe toate modelele aprox recente ca: SNES, Gameboy,SEGA Mega Drive, Xbox. Legat de Xbox360, pot spune ca bate PS3 la anumite capitole cum ar fi LIVE, controllerul ca ergonomie si design(butoanele insa ca feedback le prefer pe cele de PS3). Multe titluri exclusive din libraria 360, mi-as fi dorit sa fie si pe PS3, cel putin primele doua Halo le consider capodopere, la fel Fable, si lista poate continua. Cu toate astea o sa raman la PS3, nu au scos inca cei de la Microsoft un titlu care sa ma faca sa imi doresc foarte tare un 360(poate o continuare a celor de la Oddworld Inhabitants a titlurilor Oddworld Stranger's Wrath sau Abe's Oddysee..............:rulez:, plus ca uneori nu am timp de astea de PS3............I-|. ---------- Post added 19-03-2010 at 03:18 AM ---------- Boooooo ! Pollul e biased catre consolele moderne. [-( Votul meu merge catre Nintendo Entertainment System. Alea DA jocuri ! :D Din optiunile prezente... hmm :-? Nu stiu ce sa aleg intre PS2 si PS3. Cred ca o sa merg cu PS3. Chiar daca PS2 mi-a reamintit ce sunt jocurile pe consola, PS3 e ce le place copiilor la moda acum. B-) SUNT LA MODA! Da intradevar aia de care spui tu ca sunt la "MODA" isi aleg jocurile dupa poza de pe coperta........:)). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : RaverX Date : 19-03-2010 04:38 Multe titluri exclusive din libraria 360, mi-as fi dorit sa fie si pe PS3, cel putin primele doua Halo le consider capodopere Asta nu e o problema mare, presupun ca orice gamer consolist are si un PC, iar Halo 1 si 2 le poti juca si pe PC (si inca la calitate mai buna - rezolutie mare, aniso, AA, etc). Insa Uncharted 1/2 nu cred ca va iesi vreodata pe PC, asta e faza, jocurile de pe XBOX cam ies si pe PC, ca au Microsoftul in spate... Eu am acum XBOX 360 si sunt relativ multumit de ea, e foarte puternica, daca tinem cont de varsta ei, cateodata mai bag un demo nou de pe XBOX Live si inca mai prind momente cand raman socat de ce grafica buna poate randa. Insa vreau PS3, BluRay-ul e un plus enorm, problema cred ca va fi controllerul, cel de XBOX 360 e foarte reusit - ergonomic, greu, are un feeling excelent, dar cred ca se rezolva si la PS3 cu un Logitech Chillstream sau ceva third party. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : FormableTube Date : 19-03-2010 09:19 Ps3(pentru GOW si altele:) ) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : Snoopz Date : 23-03-2010 11:48 PS3 e ce le place copiilor la moda acum. Zau? Nu prea cred ..din N motive.Un copil la moda isi ia placa video ca sa joace jocurile piratate:evil:,considerand "plesnitza" varza pentru ca nu se poate moda :evil::naughty: . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : subaru Date : 28-03-2010 14:38 Ps3 Dominator se stie :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : Alex De Large Date : 28-03-2010 15:15 Asta nu e o problema mare, presupun ca orice gamer consolist are si un PC, iar Halo 1 si 2 le poti juca si pe PC (si inca la calitate mai buna - rezolutie mare, aniso, AA, etc). Insa Uncharted 1/2 nu cred ca va iesi vreodata pe PC, asta e faza, jocurile de pe XBOX cam ies si pe PC, ca au Microsoftul in spate... Eu am acum XBOX 360 si sunt relativ multumit de ea, e foarte puternica, daca tinem cont de varsta ei, cateodata mai bag un demo nou de pe XBOX Live si inca mai prind momente cand raman socat de ce grafica buna poate randa. Insa vreau PS3, BluRay-ul e un plus enorm, problema cred ca va fi controllerul, cel de XBOX 360 e foarte reusit - ergonomic, greu, are un feeling excelent, dar cred ca se rezolva si la PS3 cu un Logitech Chillstream sau ceva third party. Si eu sunt de aceeasi parere referitor la XBOX 360 si PC, sunt prea multe jocuri comune intre cele doua, bineinteles exista si exclusive, dar jocurile comune dintre un PC si un PS3 sunt foarte foarte putine cu exceptia celor multi-platforma care sunt pe toate consolele si PC. Asa ca nu vad de ce cineva cu un PC high-end si-ar lua XBOX 360, are prea putine exclusive bune fata de un PC sa merite achizitionarea (parerea mea strict personala!). Daca nu ai un PC de gaming serios e complet alta poveste. Si am mai auzit povestea cu controller-ul XBOX 360 fiind mai ergonomic cica, imi spune si mie careva de ce? Mie unul mi se pare exact opusul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : ShpioOn Date : 31-03-2010 12:07 Am fost fanboy Sony declarat insa de cand am dat o sansa 360-ului ( si tare bine imi pare ca am facut-o) nu mai pot spune ca imi place una mai mult decat alta, soo.. pentru mine cel putin PS3 = XBOX 360! :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : CrysMM Date : 16-04-2010 02:13 Comparatie intre console desktop D: si portabile???? Cam .... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : romey Date : 16-04-2010 09:17 Votat PS3 desi nici un ps pe care le-am avut nu m-au dezamagit(am avut si PS si Ps2 in toate formele lor). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : klausn Date : 05-07-2010 23:13 Cu siguranta Sony PlayStation 3 deoarece BluRay it's my favourite -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : Anderul Date : 15-12-2010 14:28 Xbox 360 all the way! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : HoTSaucE Date : 01-01-2011 23:57 Pentru mine xbox360 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : Arbitrer Date : 12-02-2011 20:23 Imi place mai mult xbox 360 pentru ca ma joc halo (de la 7-8 ani) si fabe (11 ani cred) deci normal.Si PS e bun,dar nu ma atrage :). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : Dasani Date : 12-02-2011 22:03 XBOX 360.Controllerul e mult mai friendly si jocurile multiplatform arata putin mai bine.Insa iubesc PS3'ul pentru exclusivitatile sale. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : Razzosinni Date : 12-02-2011 22:43 XBOX 360.Controller mult mai accesibil,si desi exista posibilitatea sa ma insel,sunt de parere ca are o grafica mai buna decat cea a PS3-ului.Totusi,un mare minus pentru exclusivitati.(Alan Wake,Gears Of War 2 etc.) Minunile gen Wii,DS sau PSP ies automat din discutie la capitolu' "console favorite". -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : Ares Date : 13-02-2011 00:06 XBOX360, desi exista posibilitatea sa ma insel,sunt de parere ca are o grafica mai buna decat cea a PS3-ului. daaaaaaaaaa , muuuuuuuuuuuuuuult mai buna, cu ffffffffffffffffffffffffff mult mai buna , diferenta este ca de la cer la pamant -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : GuCOZA Date : 13-02-2011 00:21 Sa stii ca nu trebuie sa dai cu capu-n tastatura ca sa scrii,poti folosi linistit si prelungirile alea doua cu mai multe ramificatii mai mici denumite brate, respectiv maini. Revenind la subiect, imi place X360 pentru faptul ca are un suport multiplatform mai bun, desi in ultima vreme cele doua console s-au apropiat d.p.d.v. al calitatii. Ca si controllere, depinde de gust, mie unul cel de 360 mi se pare un pic cam maricel, desi intradevar e mai ergonomic ca cel de PS3, controlleru celor de la Sony reprezinta o referinta in domeniu, un obiect deja intrat in istorie. Acum totul depinde de preferinte si cam ce exclusivitati vrei, cat despre grafica si performantele tehnice ale celor doua console, deja prapastia s-a mai micsorat la jocurile multiplat, poate doar la exclusivitati s-ar putea face o mica departajare... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : Ares Date : 13-02-2011 02:16 Sa stii ca nu trebuie sa dai cu capu-n tastatura ca sa scrii,poti folosi linistit si prelungirile alea doua cu mai multe ramificatii mai mici denumite brate, respectiv maini. ai pus coditza la tz ,:rulez: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : tudyniuz Date : 13-02-2011 03:56 Mie imi plac toate dar preferata mea trebuie sa fie PS2. Din generatia noua e greu sa decid. Wii nu intra in discutie, dar PS3 si Xbox360 au avantajele si dezavantajele lor. PS3 are grafica si exclusivele, Xbox360 are controllerul si online. Eu zic PS2 :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : SiLl3nTKiLl Date : 16-02-2011 03:02 xbox 360 :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : I_Fabian_I Date : 16-02-2011 04:24 PS3 dar saptamana asta cred ca ami iau si un Xbox360 nu mai rezist -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 57] Author : Merdiso Date : 18-02-2011 10:47 PS3 ! Imi place si DS3-ul foarte mult (iubesc stilul de controller "clasic", nu "Alienish"), cu toate ca si controller-ul 360-ului este confortabil, mai putin D-Pad-ul desigur. Singurul avantaj al Xbox-ului dupa parerea mea este calitatea un pic mai buna a jocurilor multi-platform in comparatie cu PS3. Personal consider si Xbox 360 o consola buna, mai ales de la Jasper incoace. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 58] Author : SkyBorg Date : 22-02-2011 22:11 360 deoarece poti face si miscare[exista accesorii speciale si pentru xbox 360 nu numai pentru Wii cum ar fi Kintec(sper ca am scris bine)]si poti juca jocuri ca pe PS3 si etc.Eu nu am nici-o consola dar din cate am vazut 360 rulezz :rulez: EDIT: Din cate m-am documentat eu "Kintec"(daca asa se scrie)este un fel de webcam care inregistreaza ce faci nu? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 59] Author : Ares Date : 22-02-2011 23:21 ps3! dar respect si 360 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 60] Author : playgame Date : 02-03-2011 21:46 PS3. Pe locul 2, la mica distanta, Xbox 360. PS360 owns! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 61] Author : carcru Date : 26-05-2011 13:36 Dacă era inclusă N64 aia o votam. Am votat wii-ul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 62] Author : Nefraim Date : 26-05-2011 13:49 PS3, pentru exclusivitatile extraordinare si pentru fiabilitate. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 63] Author : solecon Date : 27-05-2011 17:04 Pentru jocurile absolut superbe, Super Nintendo ('cuz it's SUPER). Ca aspect, cel mai mult imi place N64. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 64] Author : emanuel Date : 27-05-2011 17:46 playstation 2 - are jocuri de calitate cat xbox 360 & ps3 la un loc. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 65] Author : Moromete Date : 27-05-2011 19:02 Cauza si efect... P.s. nu am reusit sa-l termin, am fost la 2 oua de platina:)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 66] Author : daniel_ardx Date : 15-08-2011 20:15 sal ps3 normal -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 67] Author : RaverX Date : 15-08-2011 20:33 Detin PS1 (modelul nou), PS2 (silver, slim), PS3 (fat, 60 gb), XBOX (crystal), XBOX 360 (Falcon, 60 gb) si am butonat si Wii. E greu sa aleg o favorita, dar daca trebuie... PS3, dintr-un singur motiv : exclusivitatile beton. Fara KZ2, KZ3, Uncharted, Uncharted 2, Resistance, Resistance 2, etc probabil ca as fi renuntat la jocurile pe console. Pe locul 2 : XBOX 360 : controller MULT mai bun (parere personala, nu dati cu pietre), grafica mai buna in jocurile multiplatforma (texturi mai bune, iluminare mai buna, antialiasing de caliatet, etc). Si pe locul 3 : PS2 slim : o consola extrem de longeviva si fiabila. Plus ca e si incredibil de mica, e incredibil cu au reusit sa inghesuie totul in PS2 slim. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 68] Author : daniel_ardx Date : 15-08-2011 21:38 sa inteleg ca daca ai fi putut sa le votezi pe toate ai fi facuto?:D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 69] Author : isis Date : 16-08-2011 14:56 Pe locul 1 PS2 [din cauza faptului ca nu pot compara ce am simtit jucand Tekken si alte nebunii pe ea - probabil si fiindca a fost prima consola] Pe locul doi PS3 si Xbox 360. Pe locul 3 iPAD si PSP -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 70] Author : awaytokill Date : 26-08-2011 16:26 PS3\m/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 71] Author : IceBlast13 Date : 04-10-2011 22:38 Title : Consola favorita 1. PS3 :psx: 2. PS2 :psx: 3. PSX :psx: 4. Xbox 360 5. PSP 6. Xbox :shaworma: :reptile: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 72] Author : Sosetila Date : 05-10-2011 05:47 S-a ticnit lupul, doar 6 la SNES. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 73] Author : Venom911 Date : 05-10-2011 08:54 1. PS2 2.Xbox 3.Xbox 360 4.PS3 5.NintendoDS -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 74] Author : kane86 Date : 09-10-2011 01:34 Votez cu Xbox360 pentru controller si dashboard, care parca e mai user friendly fata de cel de la PS3. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 75] Author : Nestea Date : 20-12-2011 08:13 Prefer xbox decat ps3 cu radiatii inclus :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 22:00.