* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Tips: Formare plasma Started at 06-08-2008 09:32 by MonkY Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=375 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MonkY Date : 06-08-2008 09:32 Title : Tips: Formare plasma Well, desi multi spun ca face parte din categoria Mythbusters, la cate mi-au trecut prin mana, va spun sincer ca nu as mai achizitiona vre-o plasma fara sa trec prin perioada de "formare". Nu va recomand sa va luati dupa ce spunea Nea Sandel la magazin cu chestii gen "Astea nu mai au dom'le nevoie, ca sunt ultima generatie". Sa fim seriosi, nu sunt motoare ca sa stii ca li se face rodajul in fabrica, iar restul se cheama fizica si chimie. Pe scurt, daca la un LCD nu aveti nevoie sa faceti asa ceva, intrucat o "lampa" nu are nevoie de "incalzire" si nici cristalele lichide... la o plasma e recomandat ca o perioada de minim 200 de ore sa-i faceti urmatorii pasi: 1. Indiferent de model, scoateti din modul Dynamic, Extreme, Super Bright din momentul achizitionarii. 2. Setati pe Cinema, Normal, Standard (in functie de producator/model/etc) 3. Setati Brightness si Contrast sub 50% (30-40% is ok) 4. Inarmati-va cu un player si cu un dvd/bluray care sa stiti ca este 16:9 (adica acopera tot ecranul, si nu este vre-un format cinema, cu benzi negre sus si jos). De preferat ca filmul respectiv sa fie FullHD in cazul in care ecranul este FullHD. Also, alegeti un film cu multa miscare si culori. 5. Start the player, folosind functia de Repeat. Verificati ca filmul sa nu aibe spatii negre pe margini (nu numai sus/jos ci si stanga dreapta). In cazul in care chiar nu detineti asa ceva, setati Overscan On sau folositi functia de Zoom (in ultima instanta). Nu folositi subtitrare. Nu lasati pentru primele sute de ore pe canale cu sigle, pe imagini statice, chiar si jocuri. Trust me, cele cateva sute de ore de formare a fosforului, a mix-ului de gaz si ce mai gasim prin ultimele generatii, merita tot efortul. Dupa aceea, happy time. Setati dupa cum va place, dar stati departe de modurile Dynamic & Co... moduri care de fapt nu sunt concepute sa ruleze decat pe TV-urile de prezentare, in locuri unde bate lumina in TV si trebuie neaparat sa ia "ochiii" clientului. Va garantez ca un TV care merge in mod Dynamic, ii scadeti durata de viata la jumatate. Bafta, si enjoy your TV ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : paul Date : 07-08-2008 20:26 Daca faci asa reduci riscul sa ramana "urme" de imagine daca e un film/joc pe pauza ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : MonkY Date : 07-08-2008 20:47 Daca faci asa reduci riscul sa ramana "urme" de imagine daca e un film/joc pe pauza ? Dap. Am vazut atatea exemple... mai ales la modelele vechi. Unde din prima zi, l-a luat si l-a pus pt. cei mici pe Cartoon Network. Si-atat. Dupa cateva luni, pe orice alt post se putea observa sigla de la Cartoon Network :D Un alt exemplu clasic este la monitoarele din aeroport si mall-uri. Care cateodata afiseaza si zile intregi aceeasi imagine, text, etc. Si e normal sa apara efectul de retentie. Nu va speriati, acelasi efect poate aparea atat la CRT-uri cat si la LCD-uri (desi mult mai greu). La modele mai recente, au fost implementate tot felul de sisteme anti-retentie. Pe langa faptul ca "amestecul" magic e mult mai stabil, sunt introduse si un fel de screensavere. Unele modele chiar au un sistem prin care misca imaginea (insesizabil) cu cate un pixel, pentru a preveni o aceeasi stare pe o singura zona. Altele au in meniu (de exp. in cel de service) un fel de tool care trece fiecare pixel prin toate nuantele de culori. In rest, no worries. Doar ca multi se iau dupa cei din magazine care habar nu au, si stau pe Dynamic si merg pe "incredere"... dupa care se mira ca au retentie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : Ionutz83 Date : 08-08-2008 10:41 Da, asa este, ai dreptate Monky. Eu am un LCD, si la LCD-uri nu prea sunt probleme de genul asta, iar de tinut il tin pe mod Standard, ca modul Dinamic nu imi place deloc. Problema este ca daca mergi in magazine si nu prea te pricepi, si il intrebi pe vanzator ce iti recomanda sa iti cumperi (LCD sau plasma), toti recomanda plasma, iar daca intri in discutii legate de fenomenul de retentie la plasme, majoritatea spun ca la modelele mai noi nu mai exista aceasta problema, doar la cele mai vechi, si uite asa merge omul cu plasma acasa si isi ia nevasta la bataie din cauza ca indiferent pe ce canal ar fi, apare imprimat canalul ACASA TV. :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : MonkY Date : 08-08-2008 12:15 Ionutz83, sa stii ca cel putin la Panny, de la generatia a10-a, s-a schimbat foarte mult calitatea panoului. Nu stiu daca este de la faptul ca sunt FullHD, dar posibilitatea de remanenta (cel putin la PY70-ul pe care l-am avut) se apropia foarte mult de zero. Chiar l-am lasat la un moment dat aproape o zi pe aceeasi imagine statica... si dupa 2 secunde a disparut orice "urma". La PY800 (cel actual) inca nu i-am terminat "rodajul", dar pare a avea aceeasi calitate :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Ionutz83 Date : 08-08-2008 13:29 Acuma recent si-a luat un prieten o plasma HD Ready, un Panasonic TH-37PV80P. Zicea tipul de la magazin ca astea model 80P sunt printre ultimele, ca cele 70P sunt mai slabe, prietenul meu inca nu l-a pus in functiune ca abia a terminat de renovat, dar astept sa vad si eu cum se comporta, si o sa-i printez si sugestiile tale din primul post, care sunt foarte folositoare, mai ales pentru cineva care habar nu are. Oricum, la el nu cred ca o sa fie problema daca apare fenomenul de retentie, ca el cel mai mult se uita la programul Spice Platinum si la filme XXX, asa ca nu cred ca o sa fie deranjat daca o sa-i ramana imprimata pe ecran o imagine de genul asta. :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : MonkY Date : 08-08-2008 13:42 PV80 sunt printre cele de ultima generatie, din pacate sunt HDReady si nu FullHD. Oricum, "regulile" sunt cam aceleasi. Si nu strica niciodata. Adica, sa fim seriosi, 200 de ore inseamna cam 2 saptamani, in care nici macar nu te chinui... il lasi sa functioneze singur :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : Donely Date : 08-08-2008 15:45 Daca nici Monky nu stie la plasme inseamna ca nimeni nu stie. 10X Bro=D>=D> -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : DRAGOS10 Date : 23-08-2008 11:49 acesti pasi se fac doar atunci cand iti achizitionezi o plasma, sau trebuie facut din cand in cand? eu am de aproape 2 ani plasma mai e valabil partea cu pasii de mai sus? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Donely Date : 23-08-2008 12:01 Numai in primele 200 ore de functionare de la achizitie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : Q Date : 23-08-2008 14:46 se recomanda chiar pina la 1000 pentru ca sa asiguri o formatare optima -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : RobertDinu Date : 02-10-2008 17:28 Daca nici Monky nu stie la plasme inseamna ca nimeni nu stie. 10X Bro=D>=D> Acum stiu unde sa trag la momentul achizitionarii . >:D< -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : nickdent Date : 06-01-2009 14:24 Salutare am achizitionat si eu o plasma Panasonic Th -42PY85 sunt in perioada de rodaj, de fapt mai am 42 de ore si termin rodajul.problema mea este :am niste purici pe ecran desi ca sursa folosesc ps3 cu un film pe blu-ray .am testat tot felul de cabluri HDMI de diferite lungimi si de la dif firme dar este la fel.Mai am o intrebare ptr Monky daca este binevoitor sa-mi raspunda cum trebuiesc facute reglajele in meniul service.multumesc anticipat -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : angellicus Date : 26-01-2009 01:20 Salut MonkY! Recent mi-am cumparat o plasma si un ps3! Am cumparat plasma inainte de a lua ps3 si nu stiam exact de ce aveam nevoie. Tipii de la Domo, cand am pomenit ps3, nu stiau sa imi zica nimic...Asa ca in cele din urma am ramas la o plasma LG 43pc51. Dupa cateva zile am observat ceva ciudat... cand ecranul e negru se vad urme ciudate de la meniul de ps3. Asta ma irita la culme si cred ca e vorba de efectul de retentie de care spuneai. Nu pot face ceva sa nu se mai vada sau e un motiv suficient de bun sa il returnez? Pls help...pentru consola ce e mai indicat hd ready sau full hd? Ms mult! Numai bine...il am de doua saptamani...Imi poti recomanda un model de plasma bun pt gaming la 20 de milioane? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : MonkY Date : 26-01-2009 01:55 nickdent: pentru surse HD nu ar trebui sa ai nici-un fel de purici. Sau cel putin de la orice distanta mai mare de 15cm :) Joaca-te si cu setarile de P-NR (MPEG NOISE REDUCTION), Sharpness/Contrast... insa repet, cu greu ar trebui sa poti sa "adaugi" purici pe tv-ul acela cu o sursa FullHD. Sa nu fie vre-un defect. Cat despre meniul de service, nu ai foarte multe optiuni, si daca nu stii ce faci, ai sanse sa-l busesti de tot. Eu unul m-am jucat doar cu overscanul pe anumite intrari. Pentru a intra in meniul de service tii apasat V- (pe TV, nu pe telecomanda) in timp ce apesi "0" pe telecomanda de 3 ori. Grija mare ! angellicus: Asa cum am spus-o de cateva ori... la cate belele am vazut cu LG, nu ma mai mira absolut nimic. Sincer, cand vine vorba de remanenta, singurele plasme pe care le pot recomanda ca fiind "bullet proof" sunt Panasonic si Pioneer. Si chiar si pe acestea mai apare efectul respectiv, dar la ultimele generatii este 100% faptul ca nu este decat temporar. Anyway, daca doresti sa-l pastrezi, incearca sa folosesti un soft sau un filmulet cu treceri foarte rapide pe diverse culori, contraste, etc... Poti incerca cu TVblink (http://www.tvblink.com/i_down.html) , Avia Guide To Home Theater, HQV Benchmark sau DVE (Digital Video Essentials). Sau poate de pe un disc care contine setupul THX (Star Wars de exp). Referitor la plasma buna pt. gaming la 20 milioane... cam greu. Cred ca singurul care se apropie de acel buget ar fi 42PV8... Bafta ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : angellicus Date : 26-01-2009 02:36 Ms de ajutor MonkY! Saptamana asta ma duc si le dau in cap cu plasma...Nu stiam de problemele legate de ele. O sa mai pun 7-8 milioane si iau un panasonic. Numai bine! :) As mai avea o intrebare. Ce e mai bine: hd ready sau full hd? Scuzati-mi ignorata in materie de plasme. :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : MonkY Date : 26-01-2009 02:46 angellicus: categorig Full HD. Gandeste-te, HD Ready de obicei inseamna 1280 x 720 (desi majoritatea HD Ready-urilor LCD au 1366 x 768 iar HD Ready plasme au 1024 x 768) iar Full HD inseamna 1920 x 1080. 1920 x 1080 = 2 Megapixeli, pe cand 1280 x 720 = 0.9 Megapixeli. Cu alte cuvinte, rezolutie dubla. Din pacate, nu multe jocuri au engine-uri atat de puternice incat sa permita rularea fluenta in Full HD... insa incet incet, apar din ce in ce mai multe titluri. In plus, este "future proof" (ca doar nu-ti vei cumpara un TV pe an, ca alti nebuni). Ar mai fi si avantajul filmelor BluRay, care sunt Full HD si poti vedea totul super ok. In plus, daca legi si un calculator... vei putea lucra in rezolutie maxima. Pe un 42", e o placere "munca" in fotoliu (iar pe un 50" e deja sublim)... :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : nickdent Date : 27-01-2009 01:10 Salut MonKY ms de ajutor,am in jur de 10 filme pe BLU-RAY toate au acei purici daca privesc de la 15 cm doar filmul BEOWULF care este ca un joc (desene) nu e realitate acesta merge beton si de la 10 cm ,am si un samsung HD dar pe el nu se vad acei purici din apropiere.Mai am o intrebare din cele 10 filme toate sun 16/9 full HD , plasma este setata 16/9 sau auto de ce am dungi jos si sus? avand in vedere ca o poza facuta cu aparatul foto 16/9 se vede pe tot ecranul ????????? MULTUMESC ANTICIPAT -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : h0stile Date : 27-01-2009 12:13 nickdent, ar fi indicat sa te documentezi putin pentru ca sunt destul de multe lucruri de spus. exista mai multe feluri de widescreen. acel 16:9 se traduce intr-o proportie de 1.78:1 in cinematografie. aici exista mai multe feluri de widescreen. alte 2 feluri ar fi 2.39:1 si 1.85:1 (acel 1 care se afla dupa : se refera la latura verticala a imaginii, iar prima valoare la cea orizontala). din cauza asta, cind procesezi un astfel de semnal si vrei sa il faci 1.78:1 (adik 16:9), e clar ca apare ceva letterboxing (dungi orizontale negre mai groase sau mai subtiri). alta solutie este sa faci crop de 16:9 din imaginea mai mare. in cazul asta nu vei avea nici o dunga neagra. rezulta deci ca totul tine de fiecare studio in parte (sau de regizor). mai jos ai niste linkuri care te vor ajuta sa intelegi mai bine fenomenul. ar fi indicat sa le citesti cu atentie. Widescreen (http://en.wikipedia.org/wiki/Widescreen) Aspect ratio (http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_(image)) Letterbox (http://en.wikipedia.org/wiki/Letterbox) List of common resolutions (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_common_resolutions) de la ultimul link te intereseaza mai ales sectiunea Movies. asa cum probabil o sa vezi acolo, urmatorul pas in materie de HDTV este 2160p (3840x2160) sau QuadHD ptr ca afiseaza de 4 ori mai multi pixeli decit 1080p. eta 2015. numai atunci vom avea acelasi nivel calitativ al imaginii (sau ma rog apropiat) de ceea ce se filmeaza azi. PS cred ca forumul are o problema cu linkurile de pe wikipedia. MonkY, check poza din atasament. cind ii dau edit arata ok, iar pe forum vezi si tu ce varza e postul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : MonkY Date : 27-01-2009 13:47 nickdent: vezi tu, de-aia imi plac mie plasmele. Pentru ca nu ma uit la ele de la 10-15cm. Nu de alta, dar nu vreau sa dau in epilepsie. Sa inteleg ca pe tine te deranjeaza ca plasma nu se vede bine de la 10cm pe cand lcd-ul se vede "beton" ?!? Dzeule mare... :nuts: h0stile: sper ca acum e ok :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : nickdent Date : 27-01-2009 14:37 MonKY mai inteles gresit, plasma nu se poate compara cu lcd este o difereta de la cer la pamant in toate privintele lcd-urile sunt cu mult inferioare plasmelor, eu nu ma uit de la 10 cm dar am obs dif intre PLASMA SAMSUNG HD si PLASMA PANASONIC FULLHD de la distanta aceasta ,eu credeam ca pot ajusta ceva din meniul service atat.scuze poate n-am fost destul de explicit anterior.apropo ce parere ai despre Lcd cu leduri (samsung) ? h0stile:ms de informatie! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : MSlv Date : 05-05-2009 00:51 Am un o plasma Samsung maricica, si sunt foarte multumit de cum se vede cu cablu ordinar de RDS (care nu sunt in stare sa innoiasca linia dar nici sa o sape sub pamant, dupa cum mi-a zis un "ganditor calificat" care a venit la domiciliu dupa o reclamatie. Singura problema e ca am observat ca in ultima vreme, oricat de putin sta pe un post cu ceva fix, retine imaginea aia, ramane pe fundal. Daca dau pe realitatea si au aia un titlu fix cu nush ce, in plasma aia. De curatat se curata frumos, are o functie care matura ecranul de la alb la negru pe orizontala (signal pattern) si dupa niste minute ecranul e curat ca lacrima. Dar iar dau pe... protv de exemplu... dupa un minut, cand schimb, sigla ramane vizibila in colt... E normal/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : MonkY Date : 05-05-2009 01:01 Nu, nu e normal... dar... it's a Samsung plasma ! Lasand gluma deoparte si ororile pe care le-am vazut pe plasme Samsung si LG (recunosc, de generatii mai vechi, pentru ca mi-am pierdut interesul in a ma uita la orice alta plasma care nu poarta sigla Panasonic sau Pioneer)... nu e normal sa ai retentie atat de rapida. N-ar fi rau sa dai o fuga la vre-un magazin care are acelasi model, si sa observi daca face la fel. Daca da, asta este... o sa incepi lupta cu morile de vant. Daca nu, atunci fuguta la service cu el (de fapt, vor veni ei sa ti-l ridice) si sa ti-l schimbe (spune-le clar ca "celelalte" nu fac asa). Bafta multa ! P.S. Si please, data viitoare, nu mai spune si tu "plasma Samsung maricica". Un model, diagonala, nume... ar fi ajutat de 100 de ori mai mult... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : MSlv Date : 05-05-2009 09:10 da, stiu, scuze, dar sunt la Bucuresti acuma si nu am in fata "plasma maricica" ca sa ma uit dupa model. :%% O sa revin dupa urmatoarea vizita acasa cu mai multe detalii. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : MSlv Date : 20-05-2009 10:16 Am revenit cu modelul. Era vorba despre o plasma Samsung PS-50C62H (daca am tinut minte corect 1 minut). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : MonkY Date : 20-05-2009 15:58 MSlv: din pacate, la acel Samsung e destul de normal. Eu te-as sfatui exact ce te-am sfatuit si mai sus. Sa mergi la ei in magazin si sa vezi daca acelasi model expus face la fel. Daca da, asta este. It's a Samsung plasma... Daca nu, ai motiv de schimbare in garantie. Bafta multa ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : MSlv Date : 20-05-2009 20:48 mda... am cautat si eu pe net putin si am inteles ca e o generatie mai veche... Probabil asta a fost motivul pentru pretul foarte bun (4000 si ceva de lei pt 50" plasma de firma)... Partea buna e ca nu ramane nimic definitiv pe ecran, are vreo 2-3 moduri de curatare dintre care cel putin unul a avut pana acum eficienta 100% (signal pattern, adica imaginea se misca pe orizontala, trece de la alb la negru prin cateva nuante de gri). O sa incerc sa ajung la carfur zilele astea sa vad daca mai e vreunul expus si daca are aceleasi simptome. Mersi pt sfaturi si ajutor si scuze inca o data pt faza cu "plasma Samsung maricica", o sa incerc sa nu se mai repete. :p Dar mi s-a parut ca suna dragutz :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : maweryck Date : 02-09-2009 21:17 Sunt si eu curios cat de importanta mai este aceasta perioada de formare a plasmei la modele noi de la Panasonic cu panel G12. ? Intreb pt ca maine tre sa-mi soseasca un Panasonic TX-P42U10 ( Produits - Comparez les produits - France (http://www.panasonic.fr/html/fr_FR/373248/module/general/compare/products/displayResult.html?p=TX-P42U10&p=TX-PF42S10) ) si vreau sa-l formez cum trebuie de la inceput .Sunt la primul "flat screen TV" si nu vreau sa fiu dezamagit sau sa-mi para rau . Initial am vrut sa iau un P42S10 dar am avut probleme cu magazinele online :(:( ( era pe stoc dar defapt nu era ...) Linkul este en francais pt ca doar pe panasonic.fr am gasit informatzii oficiale despre el . Nu prea stiu mare lucru ( defapt aproape nimic ) despre modelul asta U10 si ma gandeam ca poate ma ajuta monky cu cateva sfaturi despre Pana-urile astea de genratzie mai noua . Sper sa nu-mi para rau cu TV-ul asta ....chiar daca e entry level ( cea mai ieftina plasma 42" FULL-HD ) ma gandesc ca pana la urma e Panasonic si are panel G12 ....n-are cum sa fie dracu chiar atat de negru :( Multumesc si bafta :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : Q Date : 02-09-2009 22:27 entry level insa tot este full HD (1920 x 1080) din ce vad acolo asa ca sigur nu are cum sa-ti para rau, nu-mi pare mie care am un amarit de TH-42PV70 (HD ready 1024 x 768) si sincer sint extrem de multumit, raport pret/calitate excelent ... singura problema ar fi faptul ca trebuie atentie la imagini statice indiferent cit de formatat a fost, nu stiu cum o fi la G12 insa la al meu chiar si dupa 400 ore de functionare din care 200 ore tinut pe imagini HD fara elemente statice, am avut surpriza ca dupa aprox. 6 ore de Assassin's Creed sa ma trezesc ca a ramas bara de viata imprimata destul de bine, am reusit sa o sterg dupa 3 reprize de tinut pe alb din meniul de service insa totusi ramine ca si punct slab la plasme. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : MonkY Date : 02-09-2009 22:47 Ba de entry levels sa-ti fie cel mai frica. Si nu pentru ca panoul ar fi mai slab (ba din contra, la majoritatea seriilor panourile sunt identice) ci pentru "taierile" facute din procesorul de imagine (de multe ori fara prea multe teste ulterioare - vezi problema de flickering cu G10 (modelul, nu panoul) )... Cat despre perioada de formare a plasmei, desi unii zic ca e un mit la generatiile noi, eu zic ca nu e. Si cred ca oricine intelege un pic de chimie si fizica isi da seama ce se intampla in interior. Iar eu ma indoiesc profund ca baietii la fabrica din Cehia sau Spania stau sa le "incalzeasca". Sa nu mai vorbim de calibrare (traiasca meniurile de service)... Important e ca retentia (sau burning-ul) nu mai este forever si de cele mai multe ori e inobservabil (doar pe negru) si pentru o scurta perioada de timp. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : maweryck Date : 02-09-2009 23:20 Moooaamaaa...deci e chiar groasa treaba !!:-SS Nu stiu cum o sa fac rost de un player blu ray si 200h inseamna minim 2 saptamani de mers non-stop ...pfff:( .Vaaaiii...mi-am luat belea pe cap :wall: .Sa inteleg ca ideal ar fi vreo 2 saptamani sa-l tzin numai pe vre-un blu ray ...deci nici vorba de Realitatea tv sau antena 3:(. Cu Brightness si Contrast sub 50% (30-40% ) nu e chiar asa de greu ...dar cu celelalte ... Dar nu o pot incalzi si mai repede , altfel ? :D ....De exemplu s-o forjez tare de tot de la inceput poate se da pe brazda mai repede lol lol LE : Multumesc Monky ...desi mi-ai cam luat zambetul de pe buze :p -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : MonkY Date : 02-09-2009 23:40 Stai linistit maweryck... aici de obicei vorbim doar departile "rele". Pentru ca dupa ce vezi ce imagine are, ce contrast, culori, etc... o sa-ti dai seama ca a meritat efortul. Nu trebuie sa-l tii 200h in continuu... nu moare nimeni daca mai te uiti si la o emisiune pe tv, ceva... insa sa faci zoom sa nu fie ceva static pt. perioade lungi. P.S. Nu, nu forja "tare", ca sa nu-ti ia foc fosforul din el :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : sonoio1078 Date : 16-10-2009 16:30 sal la toata lumea. am si eu o nelamurire si sper sa ma ajute cineva care se pricepe. mi-am cumparat de curand o plasma panasonic TX-P42X10 si la volum mai mare distorsioneaza difuzoarele destul de rau, si parca cel din stanga mai rau decat cel din dreapta. trebuie sa precizez ca am UPC digital. volumul tv-ului il tin cam la jumate (adica vreo 35 din 63) si reglez volumul general din receiverul UPC. nu am incercat pana acum cu dvd sa vad daca distorsioneaza si pe dvd. e ceva normal sau tre sa le dau un telefon celor de la panasonic? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : Q Date : 16-10-2009 18:49 Joacate cu setarile de sunet, respectiv inalte/joase vezi daca scad distorsiunile desi chiar si asa la aprox. 55% din maxim nu ar trebui sa "distorsioneaza difuzoarele destul de rau". Este posibil in principal din cauza joaselor sa taie in frecventa deci incearca cu joase la minim. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : MonkY Date : 16-10-2009 21:08 sonoio1078: vezi daca nu cumva e setat pe Speech in loc de Music (se aude mult mai rau) si vezi cum stai cu Bass-ul. Nu mai stiu daca la modelul acela exista si optiune de Surround. Oricum, indiferent de setari n-ar trebui sa distorsioneze... eu as suna la service Panny in secunda 2 :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : sonoio1078 Date : 16-10-2009 23:40 este setat pe music si da, are si surround. treaba e ca nu l-am testat inca pe dvd si ma gandesc ca ar putea fi si din cauza semnalului UPC digital, dar distorsioneaza destul de rau si parca mai mult pe difuzorul din stanga...ma rog...cred ca o sa sun la pana sa vedem care e treaba. ms mult pt sfaturi. o sa revin dupa ce vb ce baietii de la panasonic;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : kintax Date : 28-10-2009 05:55 Title : Dilema Plasma vs.LCD si Plasma Samsung vs.Panasonic Salutare tuturor. Ca tot se apropie sezonul rece si implicit voi sta mai mult la TV si filme, m-am hotarat sa reciclez Goldstarul si sa-mi iau o plasma sau LCD. Problema e ca distanta de vizionare e de 3m si dupa lungi studii pe net m-am lamurit ca-mi trebuie minim 42", drept urmare m-am apucat sa caut LCD/Plasme peste acea diagonala. Bugetul meu nu depaseste 4000lei si variantele la care m-am gandit sunt: LCD: LG46LH5000, plasma: Panasonic TX-P46S10 si Samsung PS50B530. De vreo saptamana tot citesc review-uri, comparatii, articole etc...Tinand cont ca eu ziua nu stau acasa ci numai seara si noaptea sunt hotarat 80% spre plasma. Am citit pe acest forum ca tot s-a discutat de unele modele insa vin si eu cu o propunere (TX-P46S10 vs. PS50B530), exceptand diferenta de 4", care credeti ca s-ar merita mai mult? Am citit ca samsungul ar avea culori mai vii, iar panasonicul are o usoara tenta de verde-maro, asta fiind dezamagirea mea principala. Se stie ca Samsung a avut probleme la generatiile sub seria 5 iar seriile noi de la Panasonic ar fi best ever made. Cel mai mult la Samsung imi este frica de burn in... voi ce credeti ? PS: MonkY am vazut ca tu esti expertul pe aici, daca ai timp da-mi si mie o parere. ms. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : MonkY Date : 28-10-2009 07:33 kintax: pentru mine de ceva vreme la capitolul plasme nu mai exista decat Pioneer si Panasonic. Cum insa Pio in Romania (vezi preturile pt. Kuro) a venit la preturi exorbitante... la care adaugam faptul ca panel-urile de la Pio deja sunt fabricate de Panny... ramai cu un singur raspuns posibil (la un buget acceptabil). Orice altceva ar fi oricum off-topic, LCD-urile neavand ce cauta aici (ai thread dedicat pt. vs aici: http://www.consolegames.ro/forum/f32-hifi/1608-plasma-vs-lcd/). Din pacate seria S10 nu am testat-o. Desi este tot cu panel G12, faptul ca nu este NEOPDP nu-mi face cu ochiul. Insa repet, la buget redus, merge si asa (ai 400Hz in loc de 600Hz, 8bit in loc de 10bit, no THX, 30.000:1 in loc de 40.000:1 contrast real, procesor de imagine Vreal Pro 3 in loc de 4). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : nameless_fear Date : 28-10-2009 22:28 Well, desi multi spun ca face parte din categoria Mythbusters, la cate mi-au trecut prin mana, va spun sincer ca nu as mai achizitiona vre-o plasma fara sa trec prin perioada de "formare". Nu va recomand sa va luati dupa ce spunea Nea Sandel la magazin cu chestii gen "Astea nu mai au dom'le nevoie, ca sunt ultima generatie". Sa fim seriosi, nu sunt motoare ca sa stii ca li se face rodajul in fabrica, iar restul se cheama fizica si chimie. Pe scurt, daca la un LCD nu aveti nevoie sa faceti asa ceva, intrucat o "lampa" nu are nevoie de "incalzire" si nici cristalele lichide... la o plasma e recomandat ca o perioada de minim 200 de ore sa-i faceti urmatorii pasi: 1. Indiferent de model, scoateti din modul Dynamic, Extreme, Super Bright din momentul achizitionarii. 2. Setati pe Cinema, Normal, Standard (in functie de producator/model/etc) 3. Setati Brightness si Contrast sub 50% (30-40% is ok) 4. Inarmati-va cu un player si cu un dvd/bluray care sa stiti ca este 16:9 (adica acopera tot ecranul, si nu este vre-un format cinema, cu benzi negre sus si jos). De preferat ca filmul respectiv sa fie FullHD in cazul in care ecranul este FullHD. Also, alegeti un film cu multa miscare si culori. 5. Start the player, folosind functia de Repeat. Verificati ca filmul sa nu aibe spatii negre pe margini (nu numai sus/jos ci si stanga dreapta). In cazul in care chiar nu detineti asa ceva, setati Overscan On sau folositi functia de Zoom (in ultima instanta). Nu folositi subtitrare. Nu lasati pentru primele sute de ore pe canale cu sigle, pe imagini statice, chiar si jocuri. Trust me, cele cateva sute de ore de formare a fosforului, a mix-ului de gaz si ce mai gasim prin ultimele generatii, merita tot efortul. Dupa aceea, happy time. Setati dupa cum va place, dar stati departe de modurile Dynamic & Co... moduri care de fapt nu sunt concepute sa ruleze decat pe TV-urile de prezentare, in locuri unde bate lumina in TV si trebuie neaparat sa ia "ochiii" clientului. Va garantez ca un TV care merge in mod Dynamic, ii scadeti durata de viata la jumatate. Bafta, si enjoy your TV ! cele 200 de ore de formare trebuie sa fie continue? sau pot sa rulez cate 2 ore de ex, urmate de pauza si iar de la capat? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : MonkY Date : 28-10-2009 23:17 Nu, nu continue... dar e de preferat sa tii macar 2-3 ore. Pui un film care sa ocupe tot ecranul (no zoom), ceva 16:9 nativ, cu miscare multa, etc. fara subtitrare... ii dai cu loop, sa vezi ce misto iese culoarea :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : kintax Date : 29-10-2009 05:34 Da Monky ai dreptate aici, diferenta intre un G12 normal si NEOPDP este vizibil mare. Am stat vreo 30min intr-un altex si clar e mare, in special la culori...Seria S10 de la Pany chiar are culori cu o tenta spre maro si verde ceea ce nu suport. Samsung pe de alta parte avea niste culori uimitoare, la fel si Pany G12. Acum sa-mi iau unG12 de 42" as putea insa e prea mic intrucat am cam 3m pan la canapea. Din cate ai auzit sau testat...ce probleme pot sa am cu o plasma Seria 5 B de la samsung...totusi un PS50B530 am gasit pana in 4000ron si la cum se vede chiar e f tentant. Daca il formatez chiar si 300 de ore si jocuri moderat, doar TV si Blueray mai mult oare pot avea surprize? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : nameless_fear Date : 29-10-2009 17:37 Mi-am comandat Panasonic Viera TX-P50S10E (mutumiri pentru ajutor si lui Monky) in sfarsit, doar maine o sa il primesc. @Monky: crezi ca asa ceva e ok de folosit pentru formare? Evangelos Angelides - Downloads (http://www.eaprogramming.com/downloads/download_main.htm) desi aici vad ca sunt poze care se deruleaza, nu e un film in miscare. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : MonkY Date : 29-10-2009 20:22 Poti sa folosesti si astfel de burnin dvd's. De obicei trec rapid prin toate culorile/nuantele posibile... Insa tu avand BluRay, ma indoiesc ca nu ai tu un film 16:9 care sa merite pus. After all, burnin dvd-ul acela este in format DVD (SD) si nu FullHD. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : nameless_fear Date : 31-10-2009 12:44 intensitatea culorilor nu are relevanta la formare? la ce nivel e mai bine sa le setez? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : MonkY Date : 31-10-2009 14:51 Lasa culoarea pe medium (asa cum probabil va ramane forever). Mai jos dai contrastul si luminozitatea. Mai bine spune-ne cum se vede jucaria, chiar daca nu e inca "formatata" :) Vei observa in timp o nuantare mai buna a culorilor, dar asta nu inseamna ca trebuie sa se vada prost din start. Chiar sunt curios daca esti multumit de jucarie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : nameless_fear Date : 31-10-2009 18:12 pe deplin multumit! evident ca am umblat din start putin la setari sa vad ca functioneaza corect, totul merge brici. la 40% brightness si contrast se vede excelent, cred ca de 50% nici nu va fi cazul sa trec vreodata. Am testat PS3-ul pe bluray, am testat in jocuri, am testat xboxul, am test TV, am testat poze pe cititorul SD, am testat PC, totul imaculat. multumesc de pont ;) o singura intrebare mai am acum: cand scot semnal de pe PC pe TV, am optiunea de a-l pune pe maxim 60hz. E suficient? am cum sa pun mai mult? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : MonkY Date : 31-10-2009 19:28 Scoate semnalul din PC pe HDMI. Daca nu ai HDMI la placa video, cumpara cablu sau convertor DVI-HDMI (dar nu vei avea si sunet). In mod normal 1920 x 1080 de pe PC vei scoate in 50 sau 60Hz. E normal. Iti recomand 50, dar vezi pe care ai flicker, pentru ca tine si de placa video. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : nameless_fear Date : 01-11-2009 00:10 pe HDMI scot. La 50hz vad flicker. La 60hz e ok. Doar ma gandeam daca nu cumva poate iesi mai mult, dar probabil ca nu scoate placa mea video din laptop. Si asa daca tot te-am incalzit :) : abia acum am obervat ca atunci cand scot semnatul de la PC pe TV prin HDMI (in 1080p) ramane o margine neagra. Adica desktopul nu acopera tot ecranul. Am umblat la toate setarile dar tot nu i-am dat de cap. E setat pe 1920x1080, pe tv arata ca e pe 1080p, dar tot e mai mica imaginea decat ecranul. Unde gresesc? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : MonkY Date : 01-11-2009 04:33 Nu, nu ai cum sa scoti mai mult. 1080 este in 24p format cinematografic, 50Hz si 60Hz pentru restul. Marginile le poti rezolva in 3 moduri. (1) din setarile la placa video, ai setari de overscan, (2) din setarile TV-ului, ai un mod overscan on/off (daca nu ma insel face un overscan de 5% - cam mult dupa parerea mea) si (3) din meniul de service al TV-ului poti seta marginile pentru fiecare input in parte (ai grija ce faci acolo). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : aramisalin Date : 25-11-2009 22:38 Monky urmeaza sa-mi achizitionez si eu o plasma ( Panasonic ) si nu-s hotarat deloc ce model sa-mi cumpar. Ideea este ca nu dispun decat de 6000 RON(+- ceva daca e cazul) si la banii astia nu stiu ce sa aleg. Ma refer la diagonala, la serii G,S,V,Z , la paneluri , la 400 sau 600 Hz , NEOPDP sau nu, THX sau nu..... Da-mi un sfat cu niste argumente solide ca nu vreau sa arunc banii pe geam...ca i-am strans greu, ca fiecare din noi. Nu reusesc de nici o culoare ce sa aleg de 50 sau 46 as vrea diagonala. chiar nu ma pricep si am citit extrem de multe forumuri despre plasme dar...nu m-am lamurit. Noroc ca am dat peste voi si am vazut ca te pricepi. Plasma va fi folosita pentru tv (rds) , un wd live pentru filme si cam atat. Multumesc anticipat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : MonkY Date : 25-11-2009 22:57 Salut aramisalin si bine ai venit pe forum. La buget de 6000 RON ai de ales intre: P42V10 (42" cu toate goodies-urile) sau P50G10 (diagonala mai mare dar pierzi cateva goodies). Fiind vorba mai mult de TV (RDS)... mai bine ne-ai spune de la ce distanta te uiti. Si in functie de distanta, iti pot spune pe ce as merge eu :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : aramisalin Date : 25-11-2009 23:05 Multumesc de urare. Cam 2 -3 metri e distanta de vizionare. P50G10 e NEOPDP ( 600Hz ) ? daca da...cred ca merg pe asta ca e si o diagonala mare.P50G10E ? de la ce vine E ? Multumesc mult de promptitudine! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : MonkY Date : 25-11-2009 23:21 Da, P50G10 este NEOPDP, are 600Hz. Nu are THX, Digital Cinema Color, 24p Smooth Film, DLNA... si cam atat cred. Ah, si cred ca are 1 HDMI mai putin. Si bineinteles, designul diferit. Dar daca ai loc, go for the bigger one ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : aramisalin Date : 25-11-2009 23:31 Merg pe asta atunci. De la ce vine "E" din coada? Tu ce ti-ai lua? :) lasand la o parte seria Z si banii. Am vazut mai sus pe "nameless_fear" ca si-a luat TX-P50S10E. De ce ai optat pentru acela si ce parere ai? MonkY multumesc inca o data. ma bazez pe tine :) merg maine aici in Oradea la reprezentanta sa vad daca au pe stoc si-l iau. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : MonkY Date : 26-11-2009 02:05 aramisalin: nebuniile cu E in coada banuiesc ca sunt pt. Europe. Era o perioada in care puteam sa-ti spun cu siguranta care este cu stand, care este cu wallstand, care e fara nimic... acum insa, ma omoara si pe mine cu denumiri bizare... Nu m-ar mira ca de fapt vanzatorii sa puna diverse litere in coada pt. "diversiune" :) Cat despre P50S10, sunt sigur ca a optat pt. el datorita bugetului. E totusi cu 1500 RON mai jos... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : nameless_fear Date : 26-11-2009 11:54 Merg pe asta atunci. De la ce vine "E" din coada? Tu ce ti-ai lua? :) lasand la o parte seria Z si banii. Am vazut mai sus pe "nameless_fear" ca si-a luat TX-P50S10E. De ce ai optat pentru acela si ce parere ai? MonkY multumesc inca o data. ma bazez pe tine :) merg maine aici in Oradea la reprezentanta sa vad daca au pe stoc si-l iau. eu am optat pt asta in primul rand din cauza bugetului, TX-P50S10E e pe la 5000 lei. dar, acum dupa ce l-am testat si am putut sa compar si cu modelele mai scumpe, pot sa spun ca sunt foarte multumit, diferentele care exista sunt mai ales legate de dotari, vizual eu cel putin nu pot sa le vad (in afara designului exterior). deci as merge tot pe TX-P50S10E pentru ca merge impecabil si are toate accesorile pe care le voi folosi. etapa de formare am oprit-o undeva la 100 de ore, pur si simplu am avut autoinvitati tot timpu sa vada "scula" si nu am mai putut sa o continuu; dar nu sunt probleme. daca vrei alte informatii te rog sa ma intrebi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 57] Author : aramisalin Date : 26-11-2009 22:47 cum se vede pe cablu sd "nameless_fear" ? Banuiesc ca ai RDS nu? nu gasesc nicaieri pe stoc P50G10 si nu stiu de ce...nici chiar 46! :( Ce am gasit pe unde am fost azi in Oradea doar 42 au pe stoc iar dupa internet nu ma bag. Am lsat peste tot cartea de vizita sa ma sune. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 58] Author : nameless_fear Date : 26-11-2009 23:37 pe cablu sd se vede normal, am digitv. insa mai mult de o ora iti spun sincer ca nu m-am uitat. nu il dischid pt sd nici sa ma impusti :P . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 59] Author : MonkY Date : 04-12-2009 07:00 Un articol interesant pentru "fanii" care vor sa-si arda plasmele: HDGURU.Com Plasma TV “Burn-In”: Fact or Myth? (http://hdguru.com/plasma-tv-burn-in-fact-or-myth/826/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 60] Author : Enthroll Date : 04-12-2009 14:24 Tin sa le multumesc lui MonkY si nameless_fear care mi-au dat palme si m-au adus pe drumul cel bun + tips :D. let me explain myself: Acum 1 an eram fixat pe LCD-uri si nici nu ma gandeam la plasme pt jocuri, (vazusem un model mai vechi care avea IR dupa 40min lasat pe un meniu - in 5 min disparuse total however) fiind "prins" in plasa de mituri "burn-in" si Image Retention. myth busted cam cu vreo 5 ani in urma daca nu ma insel. Dupa ce mi-a dat reply MonkY pe theadul LDC vs Plasma am inceput sa cercetez cu manutele si ochisorii mei si am ajuns la urmatoarea concluzie: plasma it's an amazing choice pt acuratetea culorilor, blacks, contrast, timp de raspuns, Picture Quality freak's choice. :p mai ales daca tii TV-ul intr-o camera mai "intunecata". nameless_fear mi-a impartasit din experienta personala plasma-wise. thanks again mate! booon, apoi am decis ca vreau Plasma ca si upgrade (de la un 32" 720p/1080i LCD) si dupa mute cercetari am dat peste minunata bestie Panasonic TX P42V10. :D:D=D> factori de decizie: THX mode, NeoPDP, 24p @ 96hz, Panasonic :D and all the other goodies. l-am comandat alaltaieri, abia astept sa-mi ajunga, omg! :-SS THX on Baraka & Planet Earth cred ca e mind blowing. is cam offtopic, sorry but i needed to share my enthusiasm. intreabari: ar trebui sa stau departe de THX mode in perioada de formare sau dimpotriva? (din cate stiu nu pot fi modificate setarile cand acest mod este activ; pt ca nu e nevoie of course) cum e cu IFC on la jocuri? ajuta sau nu? thanks again mates! :rulez: ps: initial am vrut 50" dar dupa ce am luat masuri in camera am ajuns la concluzia ca e prea huge. pps: number of the beast post :evil: Panny beast :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 61] Author : MonkY Date : 04-12-2009 14:34 Da, pentru inceput iti recomand sa nu-l tii pe THX... desi nu va sari in aer, stai linistit. Mai ales la ultimele generatii, e din ce in ce mai greu sa faci retentie... Insa, e chestie de fizica/chimie faptul ca plasma are nevoie de ceva timp de formare (se poate vedea si cu ochiul liber diferenta de culori dupa cateva sute de ore de folosire). Prin urmare, iti recomand sa nu o "obosesti" din start... Let it warm-up, dupa care, go go THX (desi s-ar putea sa-ti placa mai mult custom mode) :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 62] Author : kane86 Date : 04-12-2009 17:48 Mie tocmai mi-a aparut o pata in centrul ecranului. Se vede doar pe anumite culori, mai inchise si putin combinate. Precizez ca am un Samsung 32R81... Aveti idee daca se poate remedia ceva? Desi parca se mareste pata...Presupun ca face obiectul garantiei nu? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 63] Author : MonkY Date : 04-12-2009 17:56 Daca as vrea sa fiu rautacios, te-as intreba "Cine te-a pus sa-ti iei Samsung" dupa care ar urma "Ce legatura are un LCD cu threadul de plasme ?" :)) Dar cum nu sunt... revin cu o mica idee. First of all, verifica ce ai prin zona magnetic. Boxe, antene, etc... Chiar daca nu ai, schimba-i pozitia... am mai dat de cazuri d-astea gen Twilight Zone (relee prin zona). Daca nici asa nu se intampla nimic, prepare for service. Daca e LCD, singurul noroc e sa se fi dus lampa. Ca altceva n-au ce sa-ti schimbe (iar de electronica ma indoiesc ca tine). O alta explicatia "de la tara" pentru ce ai patit e ca s-au "scurs cristalele lichide"... chestie pe care am intalnit-o la cateva LCD-uri de notebook (lovite). Unde singura solutie a fost alt monitor. Sper ca nu e cazul tau. Bafta ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 64] Author : kane86 Date : 04-12-2009 18:20 Recunosc ca mi-a placut cum arata si nu am auzit ca ar avea probleme, spre deosebire de LG de ex. Singurele electronice de pe langa el e Xbox-ul si sursa sa, dar sunt dedesubt, la mai mult de 20 cm. Cred ca o sa il duc la garantie. Mersi pentru info :D. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 65] Author : Enthroll Date : 11-12-2009 12:11 Mi-a ajuns aseara V10-ele and all i can say is: OH MY GOD !!! @-)@-)@-) pics here http://www.consolegames.ro/forum/f60-console-club/217-ce-ne-am-cumparat-azi/index193.html#post230225 So l-am pus pe Normal cu Brightness si Contrast sub mediu (26 din 60) ca nah, pana se formeaza si tot m-a lasat masca. detalii in scene intunecate, culori naturale, black is stunning, miscare foarte smooth cu IFC off ;), ce sa mai... prima mea plasma sunt super fericit. apoi am vrut sa vad cum e THX-ul: am pus Galąpagos BD and... and... WOW ! cu modul asta nu te uiti la tv, FACI PARTE DIN SCENA! @-) foarte multe momente de " **** cum se vede...". :-B o sa revin cu detalii dupa ce mai aduna ore, pana atunci l-am pus pe Normal si i-am lasat sa mearga cu HD feed. :yes: ps: am jucat un pic Dead Space.. asa da nene! :D i can see in the dark !!!! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 66] Author : MonkY Date : 11-12-2009 13:17 Bravos Enthroll ! Ai facut o alegere buna ! Ma mir, pentru ca sunt atatia fani LCD care nici macar nu mai incearca sa compare... ei stiu una si buna: LCD RULEZ ! Asta este, can't fight with all of them :) Referitor la dark scenes, un mic sfat, stiind ca ai PS3. Joaca-te cu setarea de la Video Output Settings, numita RGB Full Range. S-ar putea sa-ti fie mai ok pe Limited (in special in dark games). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 67] Author : Enthroll Date : 11-12-2009 13:31 Referitor la dark scenes, un mic sfat, stiind ca ai PS3. Joaca-te cu setarea de la Video Output Settings, numita RGB Full Range. S-ar putea sa-ti fie mai ok pe Limited (in special in dark games). pai e pe Limited ;). asa era si inainte. ;) the best! pe Full nu se vad detaliile in dark scenes. btw, inainte eram fanboy LCD :) now i've seen the light !! lol ma rog, dupa cateva luni de research si comparat pe viu am ales modelul asta. asa ca venind din lumea LCD si aveam un model poor, pot spune ca diferenta e HUGE :) never going back. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 68] Author : MonkY Date : 11-12-2009 14:23 Stiu ca nu vei rezista tentatiei... dar fa-i totusi "incalzirea". Si V10 are mici probleme cu remanenta, insa mai bine nu-ti mai zic, ca dupa aia numai dupa asa ceva te uiti :)) Serios, am facut marea greseala sa o invat pe Cris cum e cu defectele la LCD, plasme, etc... Mare greseala. Saraca, acum cand se uita la un TV, nu mai vede imaginea de ansamblu. Imi arata probleme de tearing, dithering prost, banding... etc... Ah, sa atasez cu ocazia asta si un small pic made by me 3 years ago... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 69] Author : Enthroll Date : 11-12-2009 15:05 isi face incalziera in timp ce scriu aici :D. am vazut poza aia la tine pe site ;) era inclus in research-ul de care ziceam :p. stiu si eu de problemele astea dar... i blame it on the signal :evil:! pana acum nu am vazut decalt la o poza pe panny. in rest... all good! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 70] Author : Enthroll Date : 14-12-2009 12:36 dupa 4 zile de V10... se pare ca incepe sa-si arate puterile setul asta... :) it gets better and better. in continuare merge pe Normal cu 26 Contrast si Brightness (din 60 maxim). un lucru de observat: Standard Definition arata ireal de bine !! :) acum la un aspect mai ciudat... MonkY, ai idee daca pot sa verific la ce refresh rate merge? te intreb pentru ca observ "flicker" in imagini cu o intensitate luminoasa mai mare... nu e deranjant dar stii cum e.. odata ce ai vazut... mai ales cand ma uit in alta directie, cu coltul ochiului se vede. CRT style. :)) acum stiu V10 merge la 100Hz (sau ar trebui) numai ca am senzatia ca merge la 50Hz, intelegi ce vreau sa zic? e ciudat pt ca miscarea e smooth si naturala iar in imagini de intensitate luminoasa medie sau minima nu se observa. thanks! in rest.. it's a beauty! the black... @-) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 71] Author : MonkY Date : 14-12-2009 12:42 Enthroll, V10 merge la 600Hz, nu 100. Bine, e sub field, practic e un 100Hz "re-procesat". Incearca sa dezactivezi IFC-ul ala (Intelligent Frame Creation) care la chestii statice (de exp. ferestre sau tab-uri din Windows) e posibil sa faca un mic flicker. P.S. Daca e vorba de PS3 sau Xbox 360, incearca si in 50 si in 60Hz, si vezi cum e mai ok. De exp. la mine pe HTPC cel mai bine e in 59Hz. Don't ask me why... Pe PS3, X360... never seen any flicker. Dar eu stau si cu IFC dezactivat (e activ doar pt. filme 24p). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 72] Author : Enthroll Date : 14-12-2009 13:41 IFC e off. am incercat si on si off, e la fel flicker-wise. face la fel si pe Xbox 360, si pe ps3 si pe SD card (poate aici e mai evident chiar). PC-ul nu e legat. asta e ca stiu ca e 100Hz plus sub-field-ul ala nebun, de aceea mi se pare ciudat, la cifrele alea nu ar trebui sa vad flicker. poti sa-mi spui te rog cum schimb Hz-urile din PS3 sau Xbox 360? :-/ sau te referi la TV? pt ca la TV nu am gasit asemenea meniu. thanks ! ps: oare e de la sursa de curent? e posibil ? :-? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 73] Author : MonkY Date : 14-12-2009 14:08 Enthroll, n-ar trebui sa vezi flicker deloc. Acum, chestia cu flickerul mi-a mai spus-o cineva cand a venit la mine la un test (vroia sa se decida daca vrea LCD sau plasma). A zis ca lui ii sare in ochi, etc... Nu l-am contrazis, ca nu stiu ce vede omul prin ochii lui. Cert este ca acum are tot un V10 (i-am facut o vizita de curand). Si cand l-am intrebat "si cu 'flicker-ul' cum a ramas" mi-a raspuns ca e posibil sa fie o chestie pana te obisnuiesti. Cat despre Hz, la Xbox 360 cand alegi rezolutia, intai pune in 60Hz, dupa care in 50Hz... si te intreaba "vrei sa ramana in 50Hz ?". La TV nu ai asa ceva. Oricum nu conteaza, shouldn't flicker at all. IFC-ul mai face chestia asta pentru ca totusi e un filtru pentru miscare... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 74] Author : Enthroll Date : 14-12-2009 14:29 merci mult pentru raspunsuri! ti-am zis,nu e deranjant pt ca nu afecteaza miscarea. anyway, nu imi aduc aminte sa fi vazut flicker pe alte plasme, dar uite ca o sa fiu foarte atent cand mai intru printr-un showroom. am fost acum 1 an la un amic acasa care avea un Panasonic (don't remember the model) si nu m-a deranjat nimic. sper doar sa nu fie ceva in neregula cu unitatea pe care o detin. :-SS thanks again! :) o dreg eu cumva. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 75] Author : Snake Date : 14-12-2009 18:22 Enthroll eu iti recomand sa il tii pana treci de perioada de "incalzire". Dupa care daca nu esti multumit, service cu el. Am fost si eu la cineva de curand care si-a luat tot V10 si n-am observat urma de flickering. Dar recunosc ca nu ne-am uitat decat la filme FullHD si la un pic de Wii gaming. Super TV, n-am cuvinte ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 76] Author : Enthroll Date : 16-12-2009 12:11 Ok, se pare ca devine din ce in ce mai greu sa observ flicker-ul, ceea ce inseamna ca nu eram eu obisniut cu tehnologia din spatele plasmei, venind din lumea LCD. in continuare il tin pe Normal cu Brightness si Contrast low, are vreo 100h, il mai las pana pe la vreo 200h. status: - negrul incepe sa devina din ce in ce mai deep. - culorile incep sa devina "vii" si mai naturale - flawless motion - retentie nu am vazut dar nici nu l-am lasat cu orele pe imagini statice. gaming cu pauze :p cand e modul 24p activ pt filme, in meniu nu gasesc decat 24p smooth film care e defapt interpolare si nu prea-mi place. preferinta personala. ok e smooth and so on dar isi pierde din magia aia... prefer "judder" :tooth: dar mai mult as fi preferat sa pot schimba in 96Hz sau 60Hz, insa se pare ca la modelele din europa (V10E) nu exista aceasta posibilitate, ci doar in US (TC V10). mofos... presupun ca 24p merge la 48Hz, right? ah, modelelor europene le mai lipsesc Custom Mode. anyway sunt super multumit de el! :x and it gets better and better! @-) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 77] Author : MonkY Date : 16-12-2009 12:34 Enthroll, am uitat sa-ti spun. Chiar ieri l-am sunat pe amicul cu flickerul, sa-l intreb daca a mai patit... si mi-a zis ca nu, nu a vazut asa ceva. Cat despre Custom, daca vrei neaparat, intra in meniul de service si joaca-te pe una din setarile predefinite. Dar remmember, noteaza-ti orice modifici... si cu grija ! :) P.S. Si eu stau cu IFC pe off... judderul acela oricum se mai si proceseaza din player, si prefer si eu "originalul" :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 78] Author : Enthroll Date : 16-12-2009 13:11 pai nu am motiv sa ma bag in service menu pentru ca nu o sa folosesc Custom, THX din ce am vazut era fantastic iar pt jocuri o sa ma joc cu setarile din Game mode sau o sa folosesc THX si acolo, o sa vad dupa "break-in". ah, o mai spun inca o data: Standard Definition (chiar si 624x352) se vede ireal de bine si detaliat! =D> tot citisem ca plasma face minuni cu SD, dar nu credeam ca e atat de mare diferenta! :rulez: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 79] Author : Snoopz Date : 18-12-2009 18:43 Salutare Monky! Am o nelamurire(problema...mai bine spus) ..aseara am scos LCD-ul din priza(Sony Bravia KDL-32L4000) ,iar azi dimineata cand l-am bagat .. am observat ca se aude un sunet ciudat in el(mentionez ca nu prezinta nici un semn cum ca ar fi defect,functioneaza perfect). sunetul=zici ca face scurt,e ca la priza .. atunci cand nu face atingere bine. Ma poti ajuta? nu face tot timpul,dar imi este ca daca il duc la garantie sa nu ma trimita cu el acasa...sau sa umble vreun "mester" in el PS:Scuze ca am postat pe acest thread,dar am evitat deschiderea altuia nou. L.E: as vrea sa te intreb daca merita sa il schimb cu TV-ul asta (http://domo.ro/Audio-Video/Televizoare/LCD_TV/Philips/LCD_TV_Philips_FullHD_32PFL5604H),sa duc sony-ul in alta camera Multumesc Anticipat -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 80] Author : kane86 Date : 21-12-2009 03:45 Mie tocmai mi-a aparut o pata in centrul ecranului. Se vede doar pe anumite culori, mai inchise si putin combinate. Precizez ca am un Samsung 32R81... Aveti idee daca se poate remedia ceva? Desi parca se mareste pata...Presupun ca face obiectul garantiei nu? Imi cer scuze din nou pentru offtopic (desi vad ca incet incet s-a transformat in thread cu probleme TV LCD :P ), dar nu pot sa remarc ceva remarcabil in Romania: Pe data de 9 am sunat la Bacol Service (unul dintre service-urile Samsung), au venit baietii mi-au luat TV-ul aflat in garantie de acasa, peste 10 zile mi l-au adus cu display-ul schimbat. Nu vreau sa le fac reclama dar recomand tuturor care au TV Samsung sa apeleze la ei, chiar sunt prompti si profesionisti (am apelat si la alte 2 firme din lista inainte, si la unii era nr inexistent, iar la altii mi-a raspuns o tanti comunista, foarte sictirita). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 81] Author : Enthroll Date : 03-02-2010 12:16 so, revin dupa formare (si o luna) cu 3 cuvinte: amazing picture quality !!! :) flicker-ul nu-l mai observ deloc, ori tine de formare ori de obisnuinta mea, everything is smooth. when in doubt, go for plasma. be gentle with her at first and she will reward you greatly ;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 82] Author : Enthroll Date : 13-02-2010 22:22 cum eram intr-o stare de facut poze cu coltul meu de rai, here is the Panny V10 beauty in THX mode: 49226 49227 ps: in real life arata mai bine :p -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 83] Author : maniac360 Date : 18-09-2010 07:59 Stiu ca nu vei rezista tentatiei... dar fa-i totusi "incalzirea". Si V10 are mici probleme cu remanenta, insa mai bine nu-ti mai zic, ca dupa aia numai dupa asa ceva te uiti :)) Serios, am facut marea greseala sa o invat pe Cris cum e cu defectele la LCD, plasme, etc... Mare greseala. Saraca, acum cand se uita la un TV, nu mai vede imaginea de ansamblu. Imi arata probleme de tearing, dithering prost, banding... etc... Ah, sa atasez cu ocazia asta si un small pic made by me 3 years ago... Monky, azi am vazut postul tau legat de defectele LCD-urilor si mi-am adus aminte ca am vazut efectul de "banding solarisation" pe un monitor LG lcd, al unui prieten, in urma cu cateva luni si la momentul respectiv nu stiam cum se numeste. Am incercat sa reduc acel efect din contrast/luminozitate si din refresh insa tot era vizibil in anumite scene. In absenta unui fix firmware se poate face ceva? E o problema a procesorului de imagine sau a panoului lcd? Scuze ca postez intr-un thread pentru plasme, insa n-am vrut sa deschid un topic nou. Mersi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 84] Author : MonkY Date : 27-09-2010 12:46 maniac360: sorry, de obicei bandingul sau solarisation-ul tine de procesorul de imagine (si de adancimea de culori suportata de acesta). In afara de un nou firmware/chipset care sa rezolve problema singura modalitate de a scapa de ea este sa te joci cu Gama (setezi mai jos) si luminozitatea... insa in felul acesta o sa mai pierzi din detalii (dar macar nu-ti mai sare bandingul in ochi). Bafta ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 85] Author : x2z Date : 12-12-2011 15:35 Pentru ca mi-am cumparat asa ceva, PANASONIC TX-P42UT30E, postez si aici. Cum mai e cu formatarea ? Pot sa ma si joc pe parcursul celor 200 de ore ? Eu nu prea folosesc TV-ul decat pentru consola, respectiv un film/serial. E ok daca l-as formata cu "materialele" astea ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 86] Author : MonkY Date : 12-12-2011 18:26 x2z: incearca macar pentru o perioada mai scurta sa-l tii cu cateva filme (fullscreen), fara subtitrare, cu brightness si contrast sub 50% in mod Cinema (stai departe de Dynamic)... Imaginile statice din start nu fac bine deloc. Mai ales in jocuri unde o sa ai health bars sau mai stiu eu ce pentru perioade de timp mai lungi. Asta e perioada de break-in pentru gazul din celulele plasmei... Chiar daca e ultima generatie, chimia si fizica sunt greu de invins :) P.S. Totodata pot spune ca am vazut plasme Panny care n-au avut parte niciodata de perioada de "acomodare", si nu au probleme cu retentia... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 87] Author : mario78 Date : 03-01-2012 15:23 Salutare tuturor! sunt nou pe acest forum si de apoape doua luni posesor al plasmei pany 50VT30. Am si eu o mare problema, ptr ca nu am citit mai nimic despre plasme inainte de achizitie, m-am pomenit dupa 3 saptamani cu sigla A1 si Pro tv, mentionez ca am tinut tv-ul pe normal dar contrastul pe la 80%. Dupa ce am vazut sigla,si am citit pe forum, am scazut contrastul la 50% nu m-am mai uit pe acest canal sau cand ma uit ii dau zoom ca sa scot sigla in afara. Se vede pe fond alb , albastru sau verde umbra siglei si tot de atunci am descarcat de pe net un set de 20 jpg-uri 1080p cu imagini de alb , rosu , verde si albastru pe care le rulez in slide show cand nu sunt acasa cu setarile pe dinamic. Am vazut o imbunatatire dar inca nu au disparut in totalitate. Voi scapa de ele de tot ? in ce orizont de timp?( au trecut 3 saptamani de cand fac ce am scris mai sus) Exista riscul sa mai apara iarasi? Nu ma uit niciodata mai mult de 2-3 ore pe un canal Multumesc! PS Alte sfaturi ca sa nu mai am surprize? In rest imaginea este dementiala:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 88] Author : MonkY Date : 03-01-2012 16:08 mario78: sorry to hear that... mai ales la ultima serie VT30... In mod normal, trebuia sa-ti dispara in cateva minute/ore... Presupun/sper ca ai facut "incalzirea" dar nu cu contrast la 80%... Anyway, daca nu ti-au disparut nici cu setul acela de imagini pe diverse culori, vezi ca in meniul de service exista o functie de "curatare" a ecranului (o linie care trece pe tot ecranul, o linie neagra pe un fond alb... trebuie lasat cateva ore). Daca nici asa nu se rezolva, da un telefon la service (insa ma tem ca remanenta nu este acoperita de garantie). Sa ne tii la curent. Chiar sunt curios ce se intampla (mai ales ca ma batea gandul sa upgradez 50VT20-ul cu un 55VT30). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 89] Author : mario78 Date : 04-01-2012 12:05 Salut! Din nefericire nu i-am facut incalzirea, asa cum spuneam nu am citit pe forumuri inainte sa o cumpar. Stiu despre bara in miscare, am lasat-o cateva ore buna timp de trei zile, s-a mai atenuat dar nu s-a dus de tot. Eram curios daca au mai fost si alte cazuri, ca din ce citesc pe forumuri nimeni nu se plange de probleme de genul asta, si ma gandesc daca tv-ul meu nu are o problema? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 90] Author : MonkY Date : 04-01-2012 12:18 Ia legatura cu cei de la service. Iti recomand sa suni la mai multi (vezi ca ai in fisa de service mai multe firme reprezentante). Poate, cine stie, vei gasi o explicatie la unul din service-urile Panasonic, pentru ca nu este normal. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 91] Author : mario78 Date : 04-01-2012 13:25 Multumesc! Daca pana la sf lunii nu scap de retentie o sa sun la service. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 92] Author : Ulen80 Date : 24-01-2012 17:44 Servus! MonkY: Dupa rodajul de 200 de ore, folosirea modului Dynamic mai reprezinta un risc? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 93] Author : MonkY Date : 24-01-2012 17:50 Servus! MonkY: Dupa rodajul de 200 de ore, folosirea modului Dynamic mai reprezinta un risc? Salut! Sincer, nu recomand folosirea modului Dinamic nici chiar dupa rodaj. Nu neaparat pentru riscuri, cat pentru faptul ca nu-mi place cum arata. La colorimetru scoate niste valori bizare rau (dar se vede si la ochi). Cine stie, poate daca tweakuiesti modul Dynamic foarte bine... Ca idee, modul Dynamic este pentru prezentare, in special in shop-uri unde este lumina extrem de puternica... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 94] Author : Ulen80 Date : 24-01-2012 17:57 I got it! Am modelul 42ut30e (entry level 3D). Exista vreo posibilitate neoficiala sa activez modul THX din meniul service? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 95] Author : mario78 Date : 05-02-2012 11:03 Salut Monky, am postat in urma cu o luna vis a vis de retentia de imagine pe care am avut-o cu plasma 50vt30, si anume sigla A1 de care nu am mai putut sa scap. Am sunat la Panasonic Romania, au venit , au constatat si au luat-o inapoi iar acum astept de la dealer-ul de la care am cumparat-o sa-mi trimita alta noua, iar de data asta am optat ptr urmatoarea dimensiune 55vt30, ptr care o sa platesc o mica diferenta. In concluzie remanenta "permanenta" la noile modele este mult mai prezenta decat la vechile modele ptr ca s-a scos plumbul din continutul gazului, din motive eco, dar asta face ca noile modele sa fie mult mai sensibile la remanenta daca nu ai grija de ele ca la carte. Numai bine! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 96] Author : MonkY Date : 05-02-2012 15:03 Oooo, deci se poate schimba la Panasonic pe baza problemei cu retentia? Hmm, stiam ca nu e acoperita de garantie! Merci ca mi-ai zis! :) Cum e 55VT30? Acela era urmatorul meu model pe lista (desi deja s-a anuntat generatia 2012 si parca as mai astepta)? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 97] Author : AngelOfPain Date : 05-02-2012 15:43 Si eu tot 50vt30 am, dar nu am intampinat absolut nici o problema! M-am jucat si 5-6 ore dar retentia a disparut tot timpul in maxim 5-10 minute. E adevarat, i-am facut rodajul ca la carte. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 98] Author : djxilaa Date : 07-02-2012 23:46 e normal sa se auda coolere(cred)?( fata de un fost lcd si un fost led care erau mult mai silentioase) plus un bazait destul de sesizabil pe o imagine completa alba'? ... de la inceput am sessizat cele 2 promleme"....intalnite pe 50st30 achizitionat de o saptamana... ... in rest ireprosabila": :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 99] Author : ccrys Date : 28-02-2012 04:49 Care este timpul maxim in care poate fi lasata plasma in primele 200 ore de functionare pe programe cu o sigla sau filme cu subtitrare? ---------- Post added 28-02-2012 at 03:54 AM ---------- LE:Am vazut ca ai scris intr un alt topic ca nu mai este nevoie de rodaj pt modele noi,maine imi ajunge 42G30E. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 100] Author : bambusache Date : 01-04-2012 12:53 Buna ziua.sunt nou pe acest forum...vreau sa imi achizitionez un PanasonicTX P42GT30E...in general vreau sa il folosesc pentru jocuri pe un PS3 si din cand in cand pentru filme,in general nu urmaresc emisiuni la tv..Insa sunt putin ingrijorat de ceea ce am citit cu privire la plasme,aceea problema cu imprimarea imaginiilor statice...As vrea sfatul dumneavoastra pentru acest model si daca m-ai prezinta riscul imprimarii imaginii.multumesc -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 101] Author : MonkY Date : 01-04-2012 15:42 e normal sa se auda coolere(cred)?( fata de un fost lcd si un fost led care erau mult mai silentioase) plus un bazait destul de sesizabil pe o imagine completa alba'? ... de la inceput am sessizat cele 2 promleme"....intalnite pe 50st30 achizitionat de o saptamana... ... in rest ireprosabila": :D Nu e normal sa se auda coolerele (decat poate daca e completelly silent in camera). Esti sigur ca se aud coolerele si nu sursele (ca un bazait)? Care este timpul maxim in care poate fi lasata plasma in primele 200 ore de functionare pe programe cu o sigla sau filme cu subtitrare? ---------- Post added 28-02-2012 at 03:54 AM ---------- LE:Am vazut ca ai scris intr un alt topic ca nu mai este nevoie de rodaj pt modele noi,maine imi ajunge 42G30E. E bine totusi sa nu risti... Nu e asa mare efort sa-l "formatezi" un picut... macar cu un film fullhd fullscreen. Buna ziua.sunt nou pe acest forum...vreau sa imi achizitionez un PanasonicTX P42GT30E...in general vreau sa il folosesc pentru jocuri pe un PS3 si din cand in cand pentru filme,in general nu urmaresc emisiuni la tv..Insa sunt putin ingrijorat de ceea ce am citit cu privire la plasme,aceea problema cu imprimarea imaginiilor statice...As vrea sfatul dumneavoastra pentru acest model si daca m-ai prezinta riscul imprimarii imaginii.multumesc Bine ai venit pe forum! Riscul exista la orice plasma si difera de la model la model. In majoritatea cazurilor insa este ceva temporar (se duce imaginea statica in 2-5-10 minute). Daca nu vrei sa existe aceasta posibilitate, go for LCD. Dar acolo vei avea alte probleme... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 21:21.