* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Mac OS Applications & Games Started at 08-02-2011 15:10 by siNcE Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=37871 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : siNcE Date : 08-02-2011 15:10 Title : Mac OS Applications & Games Curios ca de obicei sa vad ce programe sau jocuri folosesc si ceilalti pe acest sistem de operare am deschis acest thread. Ca sa sparg gheata incep eu :) Aplicatii: iWork'09 iLife'11 Vuze Boxee LimeChat Evernnote Adium Coda Socialite ScreenFlow Adobe LightRoom 3 Automator AppCleaner Bento Bodega Fetch Seashore SolarWalk UnRarX Logmein VLC KisMac Toast 10 Titanium 3D Weather Globe GeekTool (pentru scripturi) Altele programele care sunt fun: iAlertU, SeisMac, CamTwist, iLight Keybord, iPaint, Liquid Mac, Mac Saber, iStats, Ruler, WallSaver Games: And Yet it Moves Angry Birds Aquaria BlackJackHD Blush Braid Chainz Galaxy Chopper Civilization 4 Colonization Cortex Command Flight Control HD Gish Kapitan Brawe Lite League of Legends Lugaru Machinarium Magic Match Adventures Ninja Chicken Off-Road Velociraptor Safari Osmos Peggle Penumbra Overture Pinball HD Plants vs Zombies Poker HD Ranch Rush 2 Revenge of the Titans Samorst 2 Spore The Incident The Sims 3 Torchlight Trine Victory March World of Goo World of Worcraft Worms 3D Worms Reloaded Zen Bound 2 Zuma Deluxe -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Dj Mo Date : 08-02-2011 17:18 Iti dai seama ca daca punem 3-4 cate o lista ca a ta, a pocnit threadul. In mare, folosesc cam ce vine cu sistemul de operare. Pe langa, ar mai fi: Parallel Desktops, RealVNC, Microsoft Office, Paragon NTFS, UnRARX si inca o aplicatie prin care il folosesc pe post de telefon, prin bluetooth. Jocuri, nu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Graft Date : 08-02-2011 17:18 Mi-a fost lene să le scriu :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : nameless_fear Date : 08-02-2011 17:39 Vai, vai, daca ati pune voi doar aplicatiile pe care le-ati si cumparat ar fi o lume mult mai frumoasa :p -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : Dj Mo Date : 08-02-2011 17:40 Sunt cumparate domnu. Nu am jailbreak si la Mac. Doar la PS3. :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : nameless_fear Date : 08-02-2011 17:42 iti dai seama ca daca faci un total la aplicatiile alea, banii pentru un macbook pro reprezinta bani de tigari. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Dj Mo Date : 08-02-2011 17:43 Am cateva domnu. Office e mai scump. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : Graft Date : 08-02-2011 17:44 Vai, vai, daca ati pune voi doar aplicatiile pe care le-ati si cumparat ar fi o lume mult mai frumoasa :p Ce insinuezi īn primul rānd și īn al doilea scopul postului tău este ... care anume? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : nameless_fear Date : 08-02-2011 17:50 sugerez doar subtil, foarte, foarte subtil, ca un moderator sa schimbe numele thread-ului in "ce am ars azi de pe torrente". -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : siNcE Date : 08-02-2011 18:00 sugerez doar subtil, foarte, foarte subtil, ca un moderator sa schimbe numele thread-ului in "ce am ars azi de pe torrente". Eu am cumparate destule. O mare parte am pe dvd-uri originale si pot pune pozele. Scopul acestui thread a fost cu totul altul dar na... L.E: sa nu uit de cele la promotii si cele care sunt free. Dar ai dreptate toti din Romania (si nu numai) cumparam numai aplicatii originale pe Windows si Apple. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : Graft Date : 08-02-2011 18:08 sugerez doar subtil, foarte, foarte subtil, ca un moderator sa schimbe numele thread-ului in "ce am ars azi de pe torrente". Tu doar presupui sau ai și niște dovezi solide cu care īți poți susține afirmațiile? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : nameless_fear Date : 08-02-2011 18:17 haide, ia-o ca un barbat! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : Graft Date : 08-02-2011 19:04 Man, hai s-o dăm altfel: tu deschizi un thread īn care postezi poze cu toate prietenele pe care le-ai avut și susții că-ți plac fetele, și vin eu și-ți zic că nu-i adevărat, tu de fapt ești gay, īți plac baieții, dar arunc doar vorbe-n vānt, nu sunt sigur de ce afirm. Cum iei asta, ca un bărbat? Sau īn cazul exemplului, ca o fetiță? Ideea era că ai trollat ( probabil) involuntar cu torrentele, nu băga pe toată lumea īn aceeași oală doar pentru că locuiește īn Romānia. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : nameless_fear Date : 08-02-2011 19:16 e clar ca te simti cu musca pe caciula, vizat, parca te-as fi atacat eu cumva cu afirmatia ca ar fi mai frumos sa postam doar aplicatiile cumparate. nu man, era o constatare. nu trebuie sa stai in defensiva si apoi sa ataci, asa cum face orice criminal demascat. treaba ta ce faci cu pe minunatul OS pentru care toti te invidiem. macar Laurentiu e sincer. ce zici daca fiecare user de acum incolo scoate o lista grosolana de aplicatii, asa in jur de 50 - 100, si le atarna aici pe thread. ce ai reolvat? ce ai aratat? ce rost are threadul ma scuzati? daca vreti hai ca fac eu un efort si va enumar toate softurile existente pe macos. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : Graft Date : 08-02-2011 19:59 Nu mă simt cu nici o muscă pe căciulă, o mare parte din softurile pe care le folosesc vin default cu sistemul de operare, apoi mai sunt și cele free și pentru restul am licențe bundle. Da, am și două, maxim trei crackuite, recunosc. Dar de aici și pānă la a suporta acuze necinstite (chiar daca nu făceai referire directă la mine, ci la utilizatorii Mac OS), e cale lungă. Nu īnțeleg cu ce anume te deranjează existența acestui thread. Nu-ți place, nu intri pe el, cu atāt mai puțin să trollezi. Scopul lui (presupun) era să vedem ce folosește fiecare din noi și eventual să recomandăm ceva anume īn cazul īn care considerăm că-i folositor și pentru restul. Spre exemplu eu recomand CleanMyMac (http://macpaw.com/store/cleanmymac/), este foarte folositor cānd vrei să faci curățenie īn sistem, salvează spațiu irosit pe HDD. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : nameless_fear Date : 08-02-2011 20:24 .... Spre exemplu eu recomand CleanMyMac (http://macpaw.com/store/cleanmymac/), este foarte folositor cānd vrei să faci curățenie īn sistem, salvează spațiu irosit pe HDD. asa da, asa ceva devine interesant. ziceti-mi si mie, ca necunoscator in ale mac-ului, daca am nevoide de Word si Excel pe Mac, fara sa vreau sa cumpar office pt mac, ce pot sa aleg astfel incat sa salvez direct in format .doc si .xls, fara transformari suplimentare. exista asa ceva? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Dj Mo Date : 08-02-2011 20:32 Microsoft Office. http://www.microsoft.com/mac/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : nameless_fear Date : 08-02-2011 20:34 da man stiu ca este, dar nu vreau sa dau bani iar pe Office, vreau sa fie ceva nou pentru mine si ceva care sa profite de platforma mac mai mult, daca exista. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : Graft Date : 08-02-2011 20:34 Da, există suita iWork, Pages īți citește .doc, Numbers īți citește .xls Apple - iWork - Documents, spreadsheets, and presentations. The Mac way. (http://www.apple.com/iwork) Din păcate nu este gratuit, dacă asta căutai de fapt. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : Dj Mo Date : 08-02-2011 20:35 Nu stiu daca iWorks stie de .xlsx, .docx. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : Graft Date : 08-02-2011 20:40 Știe. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : nameless_fear Date : 08-02-2011 20:40 iWorks cred ca doar citeste dar nu si scrie direct in format .doc si .xls, cel putin asa face pe iPad. am vazut ca mai nou a aparut STORE On-line si pe Mac, ca si la iPhone si iPad. (cel putin asa cred eu ca e nou :P ) Oare am vreo sansa ca o aplicatie cumparata pentru dispozitive mobile sa fie valabila si pentru MacOS? Ar fi chiar prea frumos, asa as avea si iWorks :P -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : mikeee! Date : 08-02-2011 20:57 Nu, nu merge asa. Trebuie sa le cumperi separat. iWork este 400 lei la iStyle. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Graft Date : 08-02-2011 21:06 Ieși cu mult mai ieftin dacă le cumperi de pe App Store, 20 $ fiecare tool din suită, deci īn jur de 190 RON toate trei (Pages, Keynote, Numbers). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : Dudel Date : 08-02-2011 21:08 OpenOffice.org - The Free and Open Productivity Suite (http://www.openoffice.org/) Asta nu va place ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : nameless_fear Date : 08-02-2011 21:13 OpenOffice.org - The Free and Open Productivity Suite (http://www.openoffice.org/) Asta nu va place ? ah, deci asta merge si pe Mac? no asa mai merge. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : razvanrazy Date : 10-03-2011 12:15 Nici nu stiu unde sa intreb. Daca nu asta e locu, rog un moderator sa-mi mute post-ul. Am pus Safari pe calculator (Win 7) si arata foarte bine, vad ca incarca paginile foarte repede si chiar imi place, dar nu am gasit vre-o optiune de a importa bookmarks din Firefox. Exista asa ceva si nu am gasit eu ? sau se poate face altfel mai "neortodox" sa aduc alea ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : Dj Mo Date : 10-03-2011 12:25 Just go to Safari's Import Bookmarks... menu and navigate to your Firefox bookmarks file (usually located at ~/Firefox/Profiles/xxxxxx.default/bookmarks.html). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : razvanrazy Date : 10-03-2011 12:30 Tks Mo. Asta gasisem si eu, dar nu gasesc fizic optiunea de Import Bookmarks... LE: am gasit import (sunt eu praf ca era chiar prima chestie :))) ) dar nu gasesc unde isi salveaza firefox alea... LE2. am reusit sa import bookmarks dar nu stiu cum sa export din firefox si sa import in Safari parolele la toate site-urile -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 03:28.