* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Zvon: Sony incepe productia PS4 la sfarsitul anului! Started at 06-07-2011 05:35 by MonkY Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=46807 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MonkY Date : 06-07-2011 05:35 Title : Zvon: Sony incepe productia PS4 la sfarsitul anului! Conform unor surse ale celor de la Digitimes, doi mari producatori de componente din Taiwan (Foxconn si Pegatron Technology - cei care dealtfel s-au si ocupat de productia si asamblarea consolei PlayStation 3) au inceput pregatirile pentru noua consola a celor de la Sony: PlayStation 4. Se presupune ca pregatirile au ca scop inceperea asamblarii spre sfarsitul anului 2011, astfel incat undeva la inceputul lui 2012 Sony sa poata livra pe piata cel putin 20 de milioane de console, direct in ziua lansarii. Personal nu stiu ce sa zic, avand in vedere ca spre sfarsitul anului cei de la Sony aduc pe piata si noua consola portabila PSP Vita... Nu le sta in obicei sa "aglomereze" perioadele de lansare si fabricatie in felul acesta... Insa, dupa problemele financiare pe care le au, pe langa problemele de imagine cauzate de caderea PSN-ului, probabil ca cineva acolo sus s-a suparat. Mai ales ca s-a luat probabil in calcul si lansarea unei console concurente de la Nintendo... Wii U. Desigur, nu va puteti astepta ca PS4 sa se apropie de reclama de acum 10 ani or so, la PlayStation 9 (cea cu globul), insa zvonurile spun ca la bordul noii console vom avea un competitor serios pentru Kinect. Well, avand in vedere ca PS3-ul face 5 ani in Noiembrie, am putea spune ca a avut un lifespan incomparabil cu PS2, insa trebuie sa avem in vedere si evolutia atat hardware cat si software din ultima perioada (deh, acum ceva anisori nu exista Apple cu iOS-ul, nu exista Android-ul). Nu putem decat sa asteptam si sa va tinem la curent cu orice informatie referitoare la PS4. Intre timp, threadul http://www.consolegames.ro/forum/f15-sony-playstation-3/18883-playstation-4-a/ deja vuieste de zvonuri... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : emanuel Date : 06-07-2011 10:28 pai si de ce ps3 a avut un lifespan incoparabil cu ps2 ? pt ca daca se lanseaza ps4 in 2012, asta inseamna ca ps3 va avea 6 ani de viata, exact la fel ca ps2 - care a fost lansat in 2000, iar ps3 a venit in 2006 = 6 ani. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : reltih_floda Date : 06-07-2011 12:00 sunt curios de design si ce parte tech va avea ps4.exista aceste informatii undeva? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : cryyo Date : 06-07-2011 12:06 Hm, eu care mi-am dorit asa mult sa vad o noua consola de la Sony ma tem acum cu graba asta sa nu o dea in balarii. Inceputul lui 2012?! Pfff, ce dreak, a inebunit lupu' MonkY, sa fi pus si tu un link, un linkoi, un linkut, ceva...:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : SirAndrew Date : 06-07-2011 12:27 uite: PlayStation 4 to go into production in late 2011 (http://fudzilla.com/home/item/23283-playstation-4-to-go-into-production-in-late-2011) mie mi se par aberatii. daca era adevarat Sony urla cat putea de tare ca sa creeze hype pentru noua consola... vorbeau la E3 numai despre Playstation 4. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : MonkY Date : 06-07-2011 12:30 pai si de ce ps3 a avut un lifespan incoparabil cu ps2 ? pt ca daca se lanseaza ps4 in 2012, asta inseamna ca ps3 va avea 6 ani de viata, exact la fel ca ps2 - care a fost lansat in 2000, iar ps3 a venit in 2006 = 6 ani. Diferenta este ca PS2 inca se va mai vinde, pe cand pentru PS3 sunt planuri de a-l retrage de pe piata/inlocui cu PS4. Pe cand PS4 va fi out, PS2 va avea 12 ani si va continua sa se vanda/produca, pe cand PS3-ul va avea 5-6 ani si acolo va ramane. Asta doar daca nu cumva vor reusi sa reduca extraordinar de mult costurile de fabricatie pentru PS3 si sa rezolve problema compatibilitatii PS2. In felul acesta, ar putea renunta la PS2 si nu la PS3. Dar sincer, ma indoiesc profund ;) MonkY, sa fi pus si tu un link, un linkoi, un linkut, ceva...:) Nu te ajuta cu nimic, trust me... In plus, e vorba de 3 linkuri, am extras o concluzie, pentru ca altfel spuneam povesti aici. A nu se ignora faptul ca l-am trecut ca zvon, desi tipii respectivi erau gata sa jure ca sursa lor e 100% genuine. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : cosminbad Date : 06-07-2011 12:48 Daca o sa ofere compatibilitate pentru jocurile PS3, noua consola va fi mai apreciata. Pentru ca se lanseaza o gramada de titluri in toamna-iarna pt PS3. Ar fi pacat ca din 2012 sa nu se mai produca PS3. Eu zic ca sunt doar zvonuri. Daca nu e zvon, atunci in urmatoarea perioada ar trebuie sa auzim si cate o stire oficiala, legat de asta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : alin18 Date : 06-07-2011 14:06 Eu zic ca sunt doar zvonuri!Cum spunea si SirAndrew, la E3 trebuiau sa vorbeasca numai de PS4. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Dj Mo Date : 06-07-2011 14:34 uite: PlayStation 4 to go into production in late 2011 (http://fudzilla.com/home/item/23283-playstation-4-to-go-into-production-in-late-2011) mie mi se par aberatii. daca era adevarat Sony urla cat putea de tare ca sa creeze hype pentru noua consola... vorbeau la E3 numai despre Playstation 4. Care ar fi interesul sa creeze "hype" in jurul lui PS4 cand ei vor sa vanda anul asta, VITA? Cred ca este mai important ca oamenii sa se gandeasca numai la produsul care va iesi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : FuriaAlba Date : 06-07-2011 14:48 Ma indoiesc ca vor scoate inca o consola anul acesta.Pai ganditi-va...iese Vita si intre timp ei anunta ca vor scoate Ps4 pe piata prin decembrie :| cine naiba se mai deranjeaza sa cumpere Vita ? stiu ca n-au legatura insa oamenii n-au atatia bani pentru console.Anu asta a iesit 3ds,deasemnea cei de la Sony Ericsson au scos un telefon Playstation... au si ei atata minte sa se gandeasca ca "hopa poate nu vor cumpara oamenii consola noastra asa repede ca au iesit si altele" Daca va iesii Ps4 in viitorul apropiat,cel mai probabil se va intampla in 2012. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : pufy Date : 06-07-2011 14:59 Am impresia ca Michael Pachter spunea cum ca Sony va trebui sa scoata o consola noua deoarece atat Microsoft cand Nintendo vor fi concurenti mari pe piata in viitorul apropriat cu noile lor console(Parca la Pach Attack am vazut :-? ). Personal sunt foarte curios ce vor avea de oferit fiecare in parte desi dupa ar trebui sa scoata foarte multe exclusivitati individuale ca sa ne dam seama in ce directie vom merge sau nu cu noile console :D. In materie de gameplay atat Kinect cat si Move simt ca nu m-au atras foarte mult(am tinut Move-ul cam 3-4 saptamani jucandu-ma foarte putin). Jocul Sorcery inca nu a aparut sunt curios daca si celelalte jocuri move vor fi tinute pana la lansarea noului PS :face: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : krOOm Date : 06-07-2011 15:30 Mie mi se pare foarte tarziu inceperea productiei..la ps3 a durat 4 ani numai dezvoltarea CPU-ului plus teste plus alte chestii...eu zic ca ps4 este construit cum am mai spus, ii mai trebuie carcasa si jocurile dezvoltate pentru el bag mana in foc ca daca ma duc si cotrobai prin fabrica/fabricile unde se fac PS gasesc PS4 pe vreo masa ceva, bagat in teste ,:evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : MonkY Date : 06-07-2011 16:00 Ma indoiesc ca vor scoate inca o consola anul acesta. Dar cine a spus ca vor scoate anul acesta? De-abia spre sfarsitul anului se rezolva toata planificarea legata de materiale, design, testing, linie de productie, etc... Avand in vedere cum a facut Sony pana acum, probabil se vor lansa initial pe piata nipona, dupa aceea in US. Ori asta inseamna ca cel mai devreme la jumatatea lui 2012 o sa vedem noi PS4 prin Europa. Daca nu cumva se vor decide sa faca un international launch, desi ma indoiesc profund ca pot reusi in atat de scurt timp. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : livon swonk Date : 06-07-2011 18:17 Conform unor surse ale celor de la Digitimes, doi mari producatori de componente din Taiwan (Foxconn si Pegatron Technology - cei care dealtfel s-au si ocupat de productia si asamblarea consolei PlayStation 3) au inceput pregatirile pentru noua consola a celor de la Sony: PlayStation 4. Se presupune ca pregatirile au ca scop inceperea asamblarii spre sfarsitul anului 2011, astfel incat undeva la inceputul lui 2012 Sony sa poata livra pe piata cel putin 20 de milioane de console, direct in ziua lansarii. Pina acuma Sony a trimis spre vinzare maxim 15 milioane de PS3-uri in oricare an fiscal de cind a inceput sa faca PS3-ul. 20 de milioane in ziua lansarii pare foarte exagerat. Unde ar sta ele cit timp se aduna aceste cantitati? Stocarea de marfa costa bani. Cine ar putea face atitea console in asa de scurt timp? Cine ar cumpara aceste console, pentru ca Sony nu isi vinde singura consolele, ea vinde console la distribuitori, corect? Din cite am inteles eu de altundeva, zvonul afirma ca Sony se asteapta sa vinda 20 de milioane in primul an. Sa analizam: daca pretul PSVita este sa fie luat ca un semn pentru noua directie in care merge Sony, atunci nou PS4 va avea un pret mult mai bun la lansare decit PS3-ul a avut la vremea lui. Acest lucru ar putea intr-adevar sa indreptateasca previziuni de vinzari mult mai bune decit pentru PS3 la lansare. De asemenea, acu ca Kaz Hirai e sef la Sony Computer Entertainment, se prea poate ca Sony sa incerce sa "se razbune" pe competitorii sai cu o lansare surprinzator de rapida a unui PS4 competitiv, inovativ si cu un pret bun. Toate acestea ar merge in schimb impotriva planului de 10 ani a PS3-ului, care dupa parerea mea mai are in el un RealSlim si citeva reduceri de pret. Poate in 2013, si fara sa inlocuiasca PS3-ul. PS4 cu PSeye a la Kinect, PS Move2 si casca VR cum ar fi, ce ziceti? Bani si camera capitonata sa ai. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : petrutz13 Date : 06-07-2011 18:51 Zvon...Sony nu au nici un motiv pentru a scoate o noua consola, PS3 inca nu si-a aratat adevarata putere. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : Clopotarul Date : 06-07-2011 18:55 Xbox News: Ubisoft 'extremely limited' by PS3 and 360 - ComputerAndVideoGames.com (http://www.computerandvideogames.com/310551/news/ubisoft-extremely-limited-by-ps3-and-360/) Ubisoft is once again banging the drum for the arrival of next-generation consoles, claiming that its development options are left "extremely limited" by PlayStation 3 and Xbox 360. Company CEO Yves Guillemot said in April that the long console cycles being enjoyed by Xbox 360 and PlayStation 3 were hurting industry creativity. UK boss Rob Cooper echoed his view, remarking that Ubi wanted new consoles "sooner rather than later". %% -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : cryyo Date : 06-07-2011 19:22 Zvon...Sony nu au nici un motiv pentru a scoate o noua consola, PS3 inca nu si-a aratat adevarata putere. Sa i se dea ban acu si pt urmatoarele veti. :lol: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : AndRewqp Date : 06-07-2011 19:32 nu am avut timp sa citesc toate posturile, dar IMHO urmatorul PS si Xbox vor fi anuntate in 2012 si vor fi scoase pe piata la sf lui 2012 inceputul lui 2013 (xbox), sfarsitul lui 2013 (playstation). poate intre timp vor anunta un handheld si cei de la microsoft :-? punct, vedem peste 1-2 ani cine a avut dreptate :P -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : kobayashi Date : 06-07-2011 19:47 Asa cred si eu ca ceva ceva tot se va anunta la urmatorul E3 si ca cel mai devreme vom vedea o consola noua de la Microsoft sau Sony in iarna lui 2012-primavara 2013. Dar n-ar strica sa ne faca o surpriza mai repede:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : cryyo Date : 06-07-2011 20:10 Interes crescand asupra problemei. Am gasit mai multe saituri care 'fierb' la acest zvon. Cred ca atacurile hacking asupra retelei PlayStation de prin aprilie joaca un rol important in decizia Sony de a lansa, oarecum precipitat, o noua consola. Precipitat din perspectiva faptului ca Sony anticipa o durata de viata a lui PS3 de 10 ani !!!!!!! Dar concurenta 'naste' monstri..nu-i asa ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : darkpaul13 Date : 07-07-2011 00:18 este posibil sa se produca "urmasul" PS3-ului insa cred ca doar pentru ca dezvoltatorii de jocuri sa aiba timp sa realizeze launch title-uri..si nimic mai mult..parerea mea... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : MonkY Date : 07-07-2011 00:55 Lifespan de 10 ani nu ar fi o problema daca-l mai tin la vanzare inca 4 ani... Dar personal cred ca ar fi prea mult... sa avem pe piata in acelasi timp PS2, PS3, PS4, PSP, PS Vita... Cred ca un PS3 cu backward PS2 la un super pret (cam cat costa PS2-ul acum), un PS4 for "next-gen" si Vita ar fi suficiente :) Bine, ar fi suficient si doar un PS4 cu backward compatibility langa un Vita... dar ma indoiesc ca se va intampla asa ceva. Unde mai punem ca pretul va fi prea sus pentru a avea un target suficient de mare. Sincer, eu sper ca PS4 sa fie cu adevarat next-gen, indiferent de pret. Adicatalea, sa fie capabil de randari in 4K 3D... chiar daca iese la 1000 USD din start. Pentru ca prefer sa nu-l cumpar din start si sa astept sa se ieftineasca, decat sa ma trezesc ca dupa 1 an, doi, apare un developer si zice "Gata, am folosit 100% din puterea consolei. Doar atat poate" :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : Razielim Date : 07-07-2011 05:20 Nu stiu ce sa spun, personal nu simt nevoia unui nou PS4, mi-am luat PS3-iul in ziua lansarii in Europa si sunt mai mult decat multumit de experienta pe care am avut-o pana acum, am senzatia ca abia acum incepe "distractia" la fel cum s-a intamplat pe inainte de a apare PS3 cu PS2-ul (vezi GoW, Shadow of the Colosus). Nu cred in aceasta teorie ca PS4 e aproape, bineinteles ca cercetarea pentru PS4 a inceput imediat ce s-a finalizat SDK-ul pentru PS3 si cu siguranta au niste cifre la indemana cei de la Sony, dar mai devreme de iarna 2013 sau 2014 primavara nu vad PS4. Iarasi o parere personala Wii-U e o greseala din partea celor de la Nintendo s-au cam grabit, Wii inca vindea bine doar ca nu era pentru hardcore gameri, acestia au deja un PS3 sau un XBOX360 si nu cred ca se gandesc la Wii-U. Si odata cu Wii-U gimik controller faill, cred ca consolele se vor reintoarce la radacini: pure gameplay and the old controller. Uitati-va ce se intampla cu 3DS la nivel de vanzari-sub asteptari, la fel cred ca v-a pati si PSVita desi este un concept genial atat ca hardware cat si ca implementare.........pe aceeiasi linie Kinect, pe principiul se vinde gimik, si noi avem. PSMove l-am achizitionat e super conceptul.....da unde-s jocurile?.....poate il salveaza Socerer. In concluzie ce vreau sa spun ca daca cu generatia asta nu o vor scoate la capat cu Kinekt, Move, Vita si in final Wii-U vom avea parte de o despartire brutala de asanumitul casual gaming. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : cryyo Date : 07-07-2011 11:31 Sincer, eu sper ca PS4 sa fie cu adevarat next-gen, indiferent de pret. Adicatalea, sa fie capabil de randari in 4K 3D... chiar daca iese la 1000 USD din start. Masaru Kota (CFO) declara nu's pe unde ca, citez: “Este inimaginabil sa ne gandim ca investitile vor fi la fel de mari ca si la PS3“. Deci nu stiu cat de "next-gen" va fi urmatoarea consola de la Sony. Fara bani mai greut sa scoti ceva foarte performant. Dar in afara de cativa entuziasti nici nu cred ca exista asteptari mari de la PS4. Unii, de fapt, nici nu si-ar dori o noua consola. PS3 nu si-a atins potentialul !!! Si stiti ceva cred ca au dreptate. Daca ma gandesc ca am uimit, de fapt nu eu, niste tineri cu grafica de PS3, si asta anul acesta nu acu 5 ani ce mai e de spus. Consola Wii cu 7 poligoane s-a vandut in draci ! Deci cine naiba are nevoie de '4K 3D' ?! :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : fylipdan Date : 07-07-2011 13:22 E posibil sa lanseze PS4 la anul, dar cu o singura conditie, sa fie 100% compatibil cu toate accesoriile PS3, cu jocurile de PS3 si de ce nu PS2 sau PSP (daca ii pun si un cititor de UMD). Adica sa produca doar consola sa o poata vine chiar si fara accesorii. Altfel mi se pare mult prea repede. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : MonkY Date : 07-07-2011 13:41 Consola Wii cu 7 poligoane s-a vandut in draci ! Daca esti asa convins ca Wii nu are nevoie un succesor, poate le explici si celor de la Nintendo cat de idioti sunt ca vor sa scoata una mai puternica, dar fara sens. Lumea vrea 7 poligoane, nu HD-uri... Pfft. Deci cine naiba are nevoie de '4K 3D' ?! :) In maxim 2 ani 4K va fi noul "Full-HD" iar 3D-ul pe orice fel de device... Deci probabil ca raspunsul la intrebarea ta va fi "Toata lumea?" -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : Ike Date : 07-07-2011 14:40 Masaru Kota (CFO) declara nu's pe unde ca, citez: “Este inimaginabil sa ne gandim ca investitile vor fi la fel de mari ca si la PS3“. Trebuie luata in considerare probabilitatea mare ca succesorul sa fie dezvoltat pe aceeasi linie, adica tot bluray, aceeasi arhitectura cpu samd. De aici si costuri mai mici. Privit din punctul asta de vedere, potentialul tehnologiei ps3 va fi atins prin ps4 ;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : cryyo Date : 07-07-2011 15:22 Posibil si asta, sa fie un fel de PS3 II. :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : Razielim Date : 07-07-2011 18:47 In maxim 2 ani 4K va fi noul "Full-HD" iar 3D-ul pe orice fel de device... Deci probabil ca raspunsul la intrebarea ta va fi "Toata lumea?" OK poate in 2 ani vom avea rezolutii 4K, insa o configuratie care sa suporte 4K-progresive 3D va trebui sa randeze de doua ori aceeisi frame asta la cel putin 60Hz, daca facem calculele incepe sa ne ia cu migrene, iar ca pret nici nu vreau sa ma gandesc. Cu toti stim ca 3D-ul de care beneficiem astazi este un compromis, nu avem parte de 60 x 60 frames per secunda pentru a insuma cei 120Hz necesari pentru 3D, se folosesc de o tehnica, un fel de bufer care multiplica frame-urile "lipsa"...si toate acestea in 720p, adica HD ready. Asa ca mai degraba ma astept la un PS4 care sa fie intradevar fullHD 3D adica 1080p dar cu efecte gen MLAA aliasing, streaming textures, etc si un pret acceptabil. Chir si daca PS4 va fi lansat in 2013-2014, un TV 4K 3D va fi mult prea scump pentru mase, asa ca ma indoiesc ca vom avea asemenea tehnologii la un pret accesibil. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : panda crib Date : 07-07-2011 19:44 PS3 nu si-a atins potentialul !!! Inca mai sunt omeni care mai cred porcariile astea? PS3-ul are 5 ani, ce crezi tu ca poti sa mai scoti din consola aia? Nici macar jocuri full HD nu poate sa scoata la o grafica decenta. Poate ca PS3 e mai performant decat Xbox 360 dar povestile astea cu "inca nu a fost impins la maxim" sunt deja balarii. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : MonkY Date : 08-07-2011 09:49 OK poate in 2 ani vom avea rezolutii 4K, insa o configuratie care sa suporte 4K-progresive 3D va trebui sa randeze de doua ori aceeisi frame asta la cel putin 60Hz, daca facem calculele incepe sa ne ia cu migrene, iar ca pret nici nu vreau sa ma gandesc. Nu trebuie sa te ia cu migrene, si nici de pret sa nu fugi. Ca idee, iPad 3 cu Retina Display va avea 2048 x 1536 rezolutia... deci aproape de 4K (3K si ceva). Deci daca in late 2011 (sau early 2012) un dispozitiv MOBIL poate avea aproape 4K la un pret accesibil, de ce n-ar putea si o consola? Cu toti stim ca 3D-ul de care beneficiem astazi este un compromis, nu avem parte de 60 x 60 frames per secunda pentru a insuma cei 120Hz necesari pentru 3D, se folosesc de o tehnica, un fel de bufer care multiplica frame-urile "lipsa"...si toate acestea in 720p, adica HD ready. Este un compromis acum, pentru ca nu tine partea hardware. In momentul in care va exista "accelerare 3D", vom putea vorbi de un hit de maxim 10-20% pentru afisare 3D fata de 2D. Insa PS3-ul (ca si celelalte console dealtfel) nu a fost gandit cu asa ceva din start. Inca un motiv pentru care o noua consola trebuie gandita "de la zero". Asa ca mai degraba ma astept la un PS4 care sa fie intradevar fullHD 3D adica 1080p dar cu efecte gen MLAA aliasing, streaming textures, etc si un pret acceptabil. Este posibil sa se intample si asa ceva, si Sony sa realizeze un fel de PS3+ dar cu un Move care sa rivalizeze cu Kinect-ul. Insa atunci nu s-ar mai potrivi cu timeline-ul pe care-l doreste Sony pentru consolele sale. Cu alte cuvinte, in 2-3 ani ar fi "prea slaba". Sincer pe mine poate nu m-ar deranja... intrucat m-am obisnuit cu politica Apple de "unul pe an". Insa stim cu totii ca Sony nu prea sta bine la partea de "backward compatibility"... si nu ma incanta ca la fiecare an sa nu mai pot juca ce am cumparat anul trecut... sau sa tin 20 de console Sony ca sa pot juca orice. Chir si daca PS4 va fi lansat in 2013-2014, un TV 4K 3D va fi mult prea scump pentru mase, asa ca ma indoiesc ca vom avea asemenea tehnologii la un pret accesibil. Nu se stie niciodata cum va evolua piata... Asa s-a spus si despre 3D-ul actual acum 2 ani. Si uite ca totusi 3D-ul e mai mult decat accesibil. Gasesti monitoare 3D chiar si pana in 1000 RON. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : Razielim Date : 08-07-2011 20:23 In mare parte ceea ce spui tu MonkY e adevarat. Sincer mi-as dori si eu ca sa am 64 de players online in Batllefield3 si efectele si rezolutiile de pe PC, si sunt constient ca numarul jucatorilor per match in B3 in varianta pentru PS3 e strict legat de puterea consolelor actuale......insa vin si intreb merita acest sacrificiu, in sensul ca Sony sa lanseze PS4 in 2012? Cati useri vor fi disponibili sa dea cel putin 400$ sau euro pe o noua consola? Stim bine ce s-a intamplat in primi 2 ani de viata ai PS3-ului in care producatorii marilor franchize isi puneau problema daca sa investeasca in productia joculu astfel incat sa apara si pe PS3. Noroc cu firstpartiurile care au mai incurajat pe cei thirdparties. Stim cu toti ce inseamna lansare unei noi generatii de console, dureaza 2-3 ani cel putin pana sa avem parte de jocuri care se apropie de potentialul consolei......si de aici formula pana pe console ai grafica aia pentru care au fost gandite apar noi placi video care oricum vor depasii acele console.....e un cerc vicios. Cred ca ar trebui mai degraba ca developeri sa se concentreze cu configuratiile PS3 si sa lucreze la poveste, gameplay, lucruri care sunt mai importante decat o grafica de top......si ca o nota personala, pentru mine PS3 mi-a adus multe sadisfactii insa din toata experienta de pana acum pot spune ca am ramas cu un gust "acrisor". Si am sa argumentez, singurele jocuri care au intrat la categoria "legendare" si au avut acel ehilibru aroape perfect intre gameplay-poveste-grafica sunt: Metal Gear4 (2008) si Heavenly Sword (2007), Bioshock (aici pot fi acuzat de subiectivism, normal gusturile nu se discuta).Asta nu inseamna ca un Uncharted, Killzone, God of War sau LittleBigPlanet nu m-au impresionat insa le-a lipsit acel ceva intalnit la jocurile de PS1 si PS2 vezi: Oddworld Abe Oddisey si Exodus, Critical Depth, seria Legacy of Kain, ICO, Shadow of the Collossus si lista poate continua. Daca stam sa analizam diferentele intre un Uncharted2, God of War3 si un joc de top de pe PC gen Crisys2 sau Witcher2 diferentele din punct de vedere tehnic sunt imense, daca e sa discutam de poligoane, shadere sau alte chestiuni tehnice, insa artistic le depaseste un Uncharted 2 sau 3 care poate fi considerat low-poly in comparatie cu Crisys2 de pe PC. Si aici vroiam sa ajung sa concluzionez de cele mai multe partea artistica face atmosfera si intaresc un gameplay si o poveste solida si nu poligoanele, vertecsi sau shaderele. Si mai se naste o intrebare: un nou PS4 ne v-a aduce jocuri mai calitative sau jocuri shiny, dar fara personalitate? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : MonkY Date : 09-07-2011 00:58 Totul tine de cat de bine va lucra Sony cu developerii, atat pe partea de hardware cat si software. Depinde si de cat de usor vor putea fi folosite devkit-urile... depinde si de cat de mult va fi diferita arhitectura la PS4 fata de PS3. Pentru ca daca de exp. vor scoate un "convertor" care sa usureze munca developerilor, atunci orice joc ar fi acum in development poate fi lansat direct pe PS4. Cat despre cercul vicios... nu este neaparat grafica, sau consola in sine cea care defineste un joc bun sau prost... Si pe cea mai tare placa video din lume, un joc prost va ramane tot un joc prost. Insa macar pe o configuratie puternica, developerul nu mai are nici-o scuza. Nu mai poate veni sa ne spuna "Sorry ca v-am oferit texturi slabe in rezolutie de 640 x 360 la 30fps... dar macar aveti 3D si Move, nu?". Hell no. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : mark Date : 10-07-2011 09:51 :xbox: intra in overdrive acum... got to make :xbox:720 :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : MonkY Date : 10-07-2011 10:37 :xbox: intra in overdrive acum... got to make :xbox:720 :D Parca vad ca Microsoft pentru a veni cu ceva deosebit... pune un fel de OtherOS... Windows 8 pe noua consola :D Nu de alta, dar deja update-ul urmator va aduce Dashboard-ul la o forma ca pe Windows Phone 7... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : mark Date : 10-07-2011 14:01 Bagati ceva pronosticuri hardware daca tot suntem la capitolul zvonuri, poate se inspira Sony :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : RaverX Date : 10-07-2011 14:06 Bagati ceva pronosticuri hardware daca tot suntem la capitolul zvonuri, poate se inspira Sony :evil: PlayStation 4 Secrets (http://www.edepot.com/playstation4.html) Mi se par speculatii realiste. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : mark Date : 10-07-2011 18:33 Cam increzatori baietii de acolo... Multe se vor regasi probabil doar in PS5. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : RaverX Date : 10-07-2011 18:59 Cam increzatori baietii de acolo... Multe se vor regasi probabil doar in PS5. De ce ? Mie unele specificatii mi se par chiar slabe, de exemplu memoria sistem (DDR4). PS3 are XDR, memorie foarte rapida, DDR4 nici nu stiu daca ar fi un upgrade. Si la cantitate mi se pare destul de putin, de exemplu de la PS2 (4 MB system) la PS3 (256 MB system) c crescut de 64 ori cantitatea, de la PS3 (256) la PS4 (1024) creste doar de 4 ori. Iar placa video sper sa fie bazata pe altceva, pe ceva ce n-a aparut inca, probabil GTX680. In rest mi se par specificatii decente. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : mark Date : 10-07-2011 21:32 Consola nu a fost niciodata un PC. Softul merge pe console pt ca e optimizat, de ce trebuie sa comparati consola cu PC-ul tot timpul? Numai asa va cumparati ceva daca o are mai mare decat a vecinului? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : cryyo Date : 10-07-2011 21:52 Pe partea grafica nu cred ca va avea puterea mai mare decat a unui GTX 285. Spun asta ca ma gandesc cum racesti ceva mai mult de 285. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : Clopotarul Date : 16-07-2011 09:49 PS4 concept packed with futuristic tech would make Sony proud | DVICE (http://dvice.com/archives/2011/07/ps4-concept-pac.php#1) Evolving on the slim PS3's design, Dumary's PS4 concept is made out of 60 percent recyclable materials, magnesium alloy and carbon, sucks zero watts while in standby and has a switch that automatically turns off power from the outlet every 30 minutes and draws power from its rechargeable battery for about five minutes. In Dumary's world, physical media is still alive and kicking. The PS4 console has a 3D Blu-ray optical drive, 1.5TB hard drive, DLNA, five USB 3.0 ports (two on front, three on back), support for 4K resolution, wireless HDMI or DPConnect-compatibility for up to six HDTVs and a controller with a touchscreen that resembles early Wii U fan mock-ups. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : mark Date : 16-07-2011 10:23 Foarte fain. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : iPaul Date : 20-07-2011 07:42 Eu sincer sper sa apara cat mai devreme ,PS3-ul si-a atins potentialul ,unele jocuri au lag,dau exemplu pe inFamous 2 ,unele harti facute de useri nici nu se pot juca de lag si multe alte jocuri au inceput sa aibe lag ,consula numai este de actualitate,grafica a fost buna timp de 5 ani dar deja s-a invechi ,deci cu cat apare mai devreme cu atat mai bine .Eu personal as da si $500,$600 pe un PS4 si astazi daca ar aparea si sunt convins ca nu sunt singurul ,tinand cont ca un PS3 250/320GB este $400 eu zic ca $500,$600 ar fii un pret decent . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : CxZ Date : 27-07-2011 14:01 Daca va avea si backward compatibility cu jocurile PS3 si sigur va avea sa apara cat mai repede si sper sa nu aiba problemele lui XBOX 360 la lansare sa fie o consola rezistenta. Game-padul sa il schimbe neaparat... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : emanuel Date : 27-07-2011 14:15 Eu personal as da si $500,$600 pe un PS4 si astazi daca ar aparea si sunt convins ca nu sunt singurul ,tinand cont ca un PS3 250/320GB este $400 eu zic ca $500,$600 ar fii un pret decent . la lansare ps3 avea u npret de 500-600$, iar rezultatul a fost o vnazare catastrofala. Sony nu va mai face aceiasi greseala cu ps4. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : RaverX Date : 27-07-2011 17:46 In sfarsit vad si eu niste poze care chiar arata "real", nu ozn-uri photoshopate. Oricum nu mai e foarte mult pana la aparitie si am 2 argumente cand zic asta : 1. Ciclul de 6 ani dintre PS1 si PS2 si dintre PS2 si PS3 2. Au inceput sa apara din ce in ce mai multe zvonuri despre PS4. Cand se intampla asa ceva e clar ca "se pregateste ceva", nu iese fum fara foc. In toamna anului viitor vedem consola in Japonia si cu putin noroc o prindem tot in 2012 si in Europa. Daca nu...tot apare si la noi in primavara anului 2013 (cum am mai zis de multe ori deja si cu mai multe luni in urma). Si acum o sa apara si aia care zic ca e prea devreme pt PS4, ca mai dureaza inca 4-5 ani, etc, etc. Hai sa fim seriosi. Peste 4-5 ani o sa va uitati la PS3 exact cum va uitati acum la un PS2. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : CxZ Date : 27-07-2011 18:24 Eu cred ca pe la sfarsitul lui 2013 va aparea in Europa :p. Daca PS4 va avea backward compatibility sa apara si mai repede de 2013 dar este greu.. Sunt curios ce mai inventeaza haterii ce eroare o mai avea si PS4 'Blue Light of Dead' :));;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : maravela Date : 27-07-2011 18:50 Cea mai mare schimbare pe care mi-o doresc la PS4, este un nou gamepad cu o ergonomie mai buna decat a actualului. Daca 360 are ceva bun, are gamepadul care e minunat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : cryyo Date : 27-07-2011 19:03 Ce-mi dorec eu de la PS4 e... sa apara. /:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : RaverX Date : 27-07-2011 19:51 Cea mai mare schimbare pe care mi-o doresc la PS4, este un nou gamepad cu o ergonomie mai buna decat a actualului. Daca 360 are ceva bun, are gamepadul care e minunat. Mare adevar spui. Din pacate 99.99% controllerul va fi extrem de asemanator cu asta de la PS3 (care la randul lui a fost aproape identic la forma cu cel de la PS2). Sunt multi care prefera controllerul PS3, dar eu nu inteleg de ce. E mult prea mic si fragil. Plus ca trigerr-ele sunt o gluma :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : x2z Date : 27-07-2011 21:33 Ca e mic si fragil nu ar fi o problema atat de mare, dar stick-urile nu sunt la fel de ergonomice ca la 360, ceea ce conteaza enorm in economia unui joc. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : cryyo Date : 08-08-2011 22:55 Citez o stire de pe net: "Cipurile Qualcomm vor transforma telefoanele in dispozitive mai puternice decat consolele de joc." Cipul Snapdragon S4 (28nm) va genera o putere suficient de mare pt. a invinge si celebrul PS3 din generatia curenta. Grafica va curge si va fi mai rapida decat pe consolele actuale. In asteptarea lui PS4 pregatiti-va sa va conectati telefonul la plasma si sa trageti pe linie moarta indragita voastra consola. :evil: Sa mai zica cineva ca nu e timpul de o revolutie din parte celor de la Microsoft si Sony ! Next-gen chips to make phones more powerful than PS3 | News | TechRadar UK (http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/next-gen-chips-to-make-phones-more-powerful-than-ps3-989039) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : MonkY Date : 09-08-2011 02:02 In roadmap-ul Qualcomm, daca nu ma insel, peste 2 ani era asteptat CPU cu 4 core-uri la 2.5Ghz... S4 "de-abia" este un dual core la 1.5Ghz, ceea ce ma indoiesc profund ca este peste actuala generatie de console. Asta cu procesoare rapide pe telefoane mai e cum mai e, dar ce ziceti daca anul acesta iPad 3 vine cu 2048 x 1536? Adica o rezolutie pe un portabil de 9.7" mai mare decat ce ai acasa pe un 50"? Parca vad ca la anul nu se mai poarta FullHD-ul si se trece ori la 4K ori la "Retina Display" si pe TV-uri :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : AVoF Date : 09-08-2011 02:10 Vreau 8192 × 4320 .Speculand, a aproximat cineva cam ce senzor are ochiul nostru? implicit, in ce rezolutie vedem? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : Mika Date : 09-08-2011 02:23 La o cautare pe Google, se pare ca ochii au ceva de genul 576 megapixeli, dar acest numar vine dintr-o singura sursa care e apoi reprodusa peste tot: Clarkvision Photography - Resolution of the Human Eye (http://www.clarkvision.com/imagedetail/eye-resolution.html) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 57] Author : MonkY Date : 09-08-2011 02:44 Da, insa nu va exista vreodata ceva care sa ofere sute de megapixeli pe o diagonala de ... sa zicem maxim 2m. Pentru ca omul are vedere periferica, ar trebui ca monitorul sa fie concav/sferic si sa ajunga sa ne inconjoare (cel putin in partea din fata - ca ochi in spate inca nu avem). Si de fapt asta aduce mai repede a realitate virtuala. Si astfel ajungem la Retina Display... Nu sunt prosti cei de la Apple. Ei au adus cam la maxim cat putem percepe noi ca pixeli per cm (sau per inch daca doriti). Ori daca pe un 9.7" la iPad 3 vom avea cam 3 Megapixeli, ar insemna ca pe un 50" (care este vazuta ca cea mai ok diagonala pentru un living room normal la cap) sa avem 15 Megapixeli. Dar luand in calcul factorul numit distanta (ca nu ne uitam la 50" de la aceeasi distanta ca si la un tablet), cred ca se poate imparti linistit la un factor de 2 (sa zicem 1x per metru). Nu e un calcul stiintific, dar ar insemna cam 7,5 megapixeli pentru a vedea o imagine perfecta pe un 50" de la 2m. Deci foarte apropiat de noua generatie de TV-uri 4K. Bine, 4K in 16:9 este 4096 x 2304, adica adica 9 megapixeli. Pentru filme se ia in calcul asa numitul Digital Cinema 4k (care la ratio 2.39:1 are cam 7 megapixeli, iar la ratio 1.85:1 are aproximativ 8.5 megapixeli). Pe scurt, 4K este noul pas. Daca vreuna din consolele din urmatoarea generatie nu va suporta 4K, nu va avea decat de pierdut. Stiu ca multi vor spune "Mie imi ajunge si FullHD randat la 60FPS"... probabil si mie mi-ar ajunge. Dar se va ajunge exact la ce a citat cryyo mai sus. Si anume ca un tablet sau un device portabil sa ofere rezolutii mai mari decat consola din casa. Ceea ce nu este deloc normal... si nu ar duce decat pierderi celor de la Sony si Microsoft. Nintendo sunt sigur ca se va multumi doar cu FullHD. Sper ca ceilalti sa nu o faca. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 58] Author : mark Date : 09-08-2011 11:00 iPad 3 va avea rezolutie retina 100%, pasul spre dual-core pt mobile s-a facut deja. Sony daca vrea sa tina pasu (sa tina pasu nu sa bata orice pe piata cum facea pana acum cel putin cu procesorul) trebuie sa scoata PS4 cu procesor/chip video suficient de puternic incat sa duca continut soft rulat minim la retina display. Tare cred ca producatorii de console asteapta o versiune "speciala" a procesorului i7 de la intel bazat pe ivy bridge (cel putin Microsoft). Tehnologie superioara, putina caldura emanata, viteza mare si cu o editie "speciala" sa beneficieze si de un chip video integrat in procesor ceva mai rapid ca pe versiunile stock. Sunt doar niste idei... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 59] Author : RaverX Date : 09-08-2011 15:12 Intrebarea e daca se merge spre rezolutii mai mari sau spre 3D. Ca 4K si 3D in acelasi timp nu cred ca va fi posibil in urmatoarea generatie. Sincer mie mi-ar conveni sa fie 2D si la rezolutie cat mai mare. Oricum ar fi asta inseamna ca va trebui sa ne luam televizoare noi, in curand HDMI si Full HD va fi cum e azi component si HD ready si apoi va deveni ca si compozit si SD... Adica in 2-3 ani max un TV LED high end Full HD de azi va fi cum e acum un CRT... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 60] Author : Bogdan Date : 09-08-2011 15:33 Am senzația, defapt... certitudinea că primavara lui 2012 ne va reînflori sufletele! Multe întrebări se învârt în jurul viitoarei console, urăsc așteptarea, este un punct culminant prelungit. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 61] Author : AVoF Date : 09-08-2011 23:22 Desi si eu mi-as dori ca anul viitor sau in cel mai apropiat timp sa avem noua generatie de consola dar nu cred ca le vom avea mai devreme de 2013-2014, de ce? inca cele actuale nu prea se simt sub categoria PC, daca va amintiti acea perioada in care au aparut 360 si ps3 (~2006) se simtea foarte aspru vechimea consolele din vremea aceea (GC,Xbox,PS2), jocurile pe aceste console aratau destul de rau si se miscau de asemenea.Cele de pe gen actuala inca arata foarte bine si se misca ok, intr-adevar, tot timpu e loc de mai bine dar... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 62] Author : Bogdan Date : 10-08-2011 01:15 Desi si eu mi-as dori ca anul viitor sau in cel mai apropiat timp sa avem noua generatie de consola dar nu cred ca le vom avea mai devreme de 2013-2014, de ce? inca cele actuale nu prea se simt sub categoria PC Diferența este mare, poate chiar mai mult de atât, dar nu vreau să devin răutăcios, deși aș fi doar realist. Depinde la ce configurații te gândeai tu. Trebuie mai întâi să vezi cum rulează un joc pretențios pe platformă PC (configurație pro). Vei observa dacă le vei pune cap la cap că multe efecte sunt nule pe platforma PS3, simplifică multe detalii, efecte... este normal, consider ca și-a făcut treaba. Consider exclus pronosticul tău :). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 63] Author : RaverX Date : 10-08-2011 01:57 Normal ca daca te joci pe TV de la distanta si esti atent la ce trebuie sa faci in joc n-o sa vezi problemele grafice ale generatiei actuale de console. Insa daca stai mai aproape de TV (sau joci pe monitor si stai aproape) si esti atent la grafica o sa vezi imediat ca lucrurile nu stau asa bine. Multe texturi sunt spalacite si in general imaginea e stearsa pentru ca se folosesc texturi de rezolutie mica si se randeaza in 720p (sau chiar mai jos). O generatie noua de console este necesara. In primul rand trebuie ca noua generatie sa poata randa in 1080p fara probleme (preferabil chiar mai mult si facut downsampling pe actualele TV-uri). Apoi e nevoie de mai multa memorie grafica pt texturi, gandeste-te ca un PS3 are doar 256 MB de memorie grafica. Si in cele din urma e nevoie de mai multa putere, un 7600GT (cam asa ceva e in PS3) e de mult timp "expirat", il mai tine la suprafata procesorul Cell si optimizarile facute la sange, dar optimizarile astea au o limita. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 64] Author : mark Date : 10-08-2011 12:39 Am simtit diferenta asta de grafica PC-PS3 chiar acum 2 saptamani. Eram in concediu, renuntasem la PS3 de ceva luni in favoarea PC-ului mai nou si jucasem pe TV multe jocuri in 1080p detalii max. Bun, vazusem ca inFamous 2 si-a facut aparatia si cum primul mi-a placut am fost la un prieten si i-am imprumutat consola 1 saptamana + jocul. Trebuie sa spun ca jocul e excelent dar grafica e prastie fata de ce ma obisnuisem anterior cu PC-ul. Chiar m-a deranjat, foarte mult jagiezzz rezolutia mica 720p. In rest parea ok, filmuletele erau ok dar acele margini ale texturilor iti sareau pur si simplu in ochi, nasol. L-am jucat ca mi-a placut jocul insa se simte clar ca consolele actuale sunt in urma chiar si cu rezolutiile actuale. Eu as miza pe o noua consola cat de curand, hai Sony ca poti. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 65] Author : MonkY Date : 10-08-2011 12:46 Consola e facuta sa stai sa te joci aruncat in fotoliu... eventual cu prietenii. E gandita sa fie usor de folosit, sa te relaxezi, sa te distrezi... nu sa stai sa numeri texturile, vertex shaderii si ce fel de AAA este aplicat. Fara update-uri de drivere, fara jde mii de patch-uri, fara fix-uri, fara clone pt. ca jocul original nu vrea sa porneasca... fara upgrade-uri peste upgrade-uri... fara bug-uri care sa te lase in mijlocul jocului, fara instalari de cate 50GB pe hard... fara addon-uri fara de care nu poti juca multiplayer... fara sa iti pui problema ca "ala ma bate tot timpul pt. ca el are 200FPS si eu am 30"... and so on. Doar: Insert game, Play and have fun! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 66] Author : mark Date : 10-08-2011 13:43 O mare parte din ce ai zis Monky fac acum pe pc. Stau pe canapea, am mouse si tastatura mica wireless, PC e legat la TV, am controler si jocurile sunt jucate la fel ca pe consola (tot bagi discu in pc si un install si l-ai jucat) dar se vad mult mai bine la asta ma refeream. Nu fac vs de nici o culoare. Doar ca eu am avut aceleasi conditii de folosire si am vrut sa joc un PS3 exclusive care m-a cam speriat cand l-am pornit, cautam setari pe la consola sau TV ca mi se parea aiurea cum se vede :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 67] Author : Clopotarul Date : 10-08-2011 14:11 Will PS4 go for NVIDIA (http://myona.com/2011/08/09/will-ps4-go-for-nvidia%E2%80%99s-project-denver/) People take away the bad lesson from the PS2 and PS3. The mistakes Sony made with both systems was to put their money worth in developing a brand new processor mostly on their own (the Emotion Engine in the PS2 and the Cell in the PS3) rather than simply turn out to ATI or NVIDIA well ahead of time and collaborate with them to offer the best possible processor they can provide. Both the EE and the Cell were outrageously expensive to develop, a nightmare to program for, and I’m sure we do think that the PS2 and PS3 would have been just as successful without them. Without the Cell, the PS3 could have probably launched with a price tag of around $499 for the premium model and come roaring out of the gate. Project Denver would also be monstrous enough to decode HVDs at 4k resolution a.k.a film resolution video, which would suit for PS4. It makes a too much of sense for movie studios to use these HVDs to distribute their films to movie theater than the current hugely expensive spindles they use now. The more movie theaters that use these discs, the more the costs are slashed down and the more viable it becomes for the audience who eventually will become the consumers. Initially, people with projectors in their basements will need those too. Soon after, people with 4k resolution TVs (which will be quite common since that is the easiest way to do glassless 3D at 1080p) will also pen that down on their shopping list. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 68] Author : erik95 Date : 10-08-2011 16:04 Consola e facuta sa stai sa te joci aruncat in fotoliu... eventual cu prietenii. E gandita sa fie usor de folosit, sa te relaxezi, sa te distrezi... nu sa stai sa numeri texturile, vertex shaderii si ce fel de AAA este aplicat. Fara update-uri de drivere, fara jde mii de patch-uri, fara fix-uri, fara clone pt. ca jocul original nu vrea sa porneasca... fara upgrade-uri peste upgrade-uri... fara bug-uri care sa te lase in mijlocul jocului, fara instalari de cate 50GB pe hard... fara addon-uri fara de care nu poti juca multiplayer... fara sa iti pui problema ca "ala ma bate tot timpul pt. ca el are 200FPS si eu am 30"... and so on. Doar: Insert game, Play and have fun! Au fost asa. Acum ca au servicii online s-a schimbat treaba. Update-uri peste update-uri exista si pe console (chiar in destule cazuri), bug-uri sunt si pe console, cu restul nu am avut niciodata experiente (nici macar pe PC). Ca sa nu mai vorbim de instalari (chiar citeam ieri ca Rage va avea un install de 22Gb pe X360). Probabil ca si pe PC va fi la fel de mare, doar ca pe PC il voi instala mai repede (pentru ca-l voi lua de pe Steam, deci nu voi fi limitat de viteza de citire a unitatii optice). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 69] Author : RaverX Date : 10-08-2011 16:27 Update-uri peste update-uri exista si pe console (chiar in destule cazuri), bug-uri sunt si pe console Din pacate erik95 are dreptate, eu de fiecare data cand deschid XBOX-ul sau PS3-ul sunt anuntat ca exista un nou update. Recunosc ca le deschid cam rar, insa oricum e frustrant. La jocuri e la fel, bag un joc (relativ nou) si imediat imi spune ca exista un patch... Insa nu asta e problema, ci afirmatia "consola e facuta sa te distrezi, nu sa numeri texturile". Nu cred ca numara nimeni texturile, dar grafica e importanta. Altfel am putea juca toti pong, ca e foarte distractiv. Trebuie sa evolueze si grafica, daca tot exista tehnologie hai s-o punem la lucru, nu sa fim limitati de un 7600GT sau de un X1950 Pro. Da, au fost placi bune la vremea lor, dar sunt de mult depasite, mai fac fata datorita optimizarilor si a diverselor artificii, dar eu de-abia astept un nou Playstation si un nou XBOX ca sa vad un nou salt. Pt ca asta e adevarul : faptul ca aproape toate jocurile apar pe console (nativ sau portate) limiteaza mult grafica, n-am mai vazut demult un joc care sa ma lase cu gura cascata. Tin minte cum evolua grafica in anii 1996-2006, ceva de speriat. Apoi parca s-a oprit. Stiu ce soc am avut cand am vazut Quake1 in 800x600 accelerat 3D, ce diferenta fata de 320x200 software... Si ce mult mi-a placut cum arata Unreal, ce lumini, ce efecte... Mai recente mi-au ramas in minte Half Life 2 si Unreal Tournament 3. Apoi Crysis. De atunci...nimic. Poate cineva sa zica un joc care arata mult mai bine ca si Crysis ? Si au trecut peste 5 ani de atunci... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 70] Author : AVoF Date : 10-08-2011 16:43 Brusc mi-am amintit de Half Life 2, n-am mai avut sentimentul asta la grafica unui de joc de vreo 5 ani.Mare dreptate ai cand zici ''Tin minte cum evolua grafica in anii 1996-2006'' si totusi cel mai evoluat joc dpdv grafic este Crysis1 care a fost lansat in 2007 dar tehnologia din spatele lui lucra pe la inceputurile anului 2006 cand au aparut ceva demo-uri din joc.Pentru a nu incepe un flame , mentionez ca in opinia mea acest joc are cea mai buna grafica EVER dar tot o data existand poate zeci de jocuri mai de calitate pe console. Pentru cine nu stie cum arata la maxim: http://www.youtube.com/watch?v=Z5AiwIfLnA0 posibil sa fie un pic modificate texturile dar pe parcursul jocului sunt multe momente care te lasa cu gura cascata, ba chiar daca e jucat cu un gamepad devine si mai placut. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 71] Author : mark Date : 10-08-2011 17:07 Asa e totusi sa nu o dam ca PC-ul e mai tare ca PS3-ul ca asta e clar. Eu vreau sa apara alta consola din motivul pentru care noi comparam acuma grafica. Consolele "next gen" actuale sunt cu mult depasite si trebuie recunoscut lucrul asta. Personal mi-ar placea o surpriza de la Sony in noiembrie: PS4 cu joc bundle UNCHARTED 3 :evil: Imi place sa visez..... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 72] Author : RaverX Date : 10-08-2011 17:14 Personal mi-ar placea o surpriza de la Sony in noiembrie: PS4 cu joc bundle UNCHARTED 3 :evil: Imi place sa visez..... Da, chiar ca visezi. Uncharted 3 apare pe PS3, aia e clar, folosesc acelasi engine grafic din Uncharted si Uncharted 2. PS4 probabil va apare in toamna anului 2012. Surpriza ar fi sa apara Uncharted 4 tot atunci... Si eu vreau neaparat un Killzone 4. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 73] Author : blondutzu Date : 10-08-2011 17:14 hmm...nu stiu cat de atenti sunteti voi la detalii, insa mie nu imi trebuie mai mult de uncharted 2 din punct de vedere grafic. Sa fie toate jocurile de PS3 la aceeasi calitate cu uncharted si nu ma intereseaza nimic mai mult. Vreau gameplay si story .... grafica imi e suficienta cu ce avem acum. Bineinteles nu zic nu unei console mai puternice insa in niciun caz nu simt cu disperare nevoia unui PS4. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 74] Author : Bogdan Date : 10-08-2011 17:41 Eu de exemplu când am achiziționat Heavy Rain, God of War III, Uncharted I, II și multe altele de nivel ridicat, și când spun asta fac referire la grafică, sunet, dar în principal storyline, un joc care beneficiază de poveste poate avea minusuri grafice fără a suferii prea mult, în multe jocuri online nu ai timp să admiri picăturile de ploaie, dar un joc cu un ritm mai lent necesită evident o grafică mai bună, asta pentru a te introduce perfect în atmosferă. Așadar, grafica nu este primordială, dar eu personal sunt în așteptarea viitoarei console, nu pun bariere, accept viitorul cu brațele deschise din acest punct de vedere. Acum îmi aruncă priviri urâte suparatul "slab" PS3. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 75] Author : paunstefan Date : 10-08-2011 18:10 Eu cred ca PS4 o sa apara la sfarsitul lui 2012 sau la inceputul lui 2013, cred asta din cauza diferentei de 6 ani intre PS1 si PS2, respectiv PS2 si PS3. Dar nu cred ca odata ce o sa apara PS4, PS3-ul o sa fie abandonat. PS2-ul inca se fabrica dupa aproape 12 ani de viata. PS1 s-a fabricat pana in 2006, inainte sa apara PS3. De aceea cred ca si PS3 o sa se fabrice paralel cu PS4 si o sa apara in continuare jocuri bune pentru el ( GoW2 a aparut in 2007, cand PS3-ul era deja lansat). Din partea mea, PS4 poate sa apara oricand, pentru ca mai sunt o gramada de jocuri de PS3 care as vrea sa le joc. In legatura cu grafica, chiar sunt curios cum o sa arate jocurile din generatia urmatoare. Intre PS2 si PS3 e o mare diferenta, mi-ar placea sa vad aceeasi diferenta intre PS3 si PS4. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 76] Author : pufy Date : 10-08-2011 18:56 Dar oare cei de la Sony se gandesc sa-l scoata cat mai repede pentru a concura cu cei de la Nintendo? Mai exact cu WiiU.Personal dupa ce am incercat si Xbox si Ps3 am ramas la Ps3 desi amandoua mi-au placut ,exclusivitatile celor de la Sony au reusit sa ma cucereasca. Desigur cei de la Nintendo nu sunt mai prejos,Wii-ul ma fascinat mereu iar unele exclusivitati sunt amazing :D. Ce incerc eu sa inteleg este urmatorul aspect:WiiU va aparea in 2012 ,va avea suport third party,exclusivitati incredibile,jocuri hardcore + acel controler care se implementeaza foarte dragut cu gameplayul oricarui joc..iar daca Sony intarzie cu Ps4 nu va pierde din vanzari? Prin intarziere ma refer la ideea de a fi lansat dupa WiiU. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 77] Author : Sosetila Date : 11-08-2011 03:08 Nu cred ca o sa-l scoata in acelasi timp cu WiiU,deoarece trebuie sa studieze consola,marketul etc. Si pufy,te rog,in caz ca nu ai wii,nu spune nimic de exclusivitati,deoarece singurile exclusivitati sunt:super mario galaxy 1&2,the legend of zelda twilight princess(desii acesta mi s-a parut cel mai plictisitor joc din serie,daca vream sa fiu un lup si sa stea o creatura enervanta pe mine ma jucam okami),metroid trilogy&other M si donkey kong country returns. Deci pana la urma "exclusivitatile" de la nintendo le putem numara pe degete,si daca luam in comparatie cu alte titluri care nu au fost scoase pe wii sunt relativ putine. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 78] Author : Privatul Date : 13-08-2011 23:49 Se mai stiu ceva noutati legate de restrictia multiplayer legata de revanzarea jocurilor sh de ps3? PS: Stiu ca nu aici e topicul dedicat insa e 12 noaptea si nu am mai dormit de 19 ore si chiar nu stiu dupa ce sa dau search sa gasesc -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 79] Author : pufy Date : 14-08-2011 00:38 Nu cred ca o sa-l scoata in acelasi timp cu WiiU,deoarece trebuie sa studieze consola,marketul etc. Si pufy,te rog,in caz ca nu ai wii,nu spune nimic de exclusivitati,deoarece singurile exclusivitati sunt:super mario galaxy 1&2,the legend of zelda twilight princess(desii acesta mi s-a parut cel mai plictisitor joc din serie,daca vream sa fiu un lup si sa stea o creatura enervanta pe mine ma jucam okami),metroid trilogy&other M si donkey kong country returns. Deci pana la urma "exclusivitatile" de la nintendo le putem numara pe degete,si daca luam in comparatie cu alte titluri care nu au fost scoase pe wii sunt relativ putine. Sunt total de acord cu tine desi imi spui sa nu-mi dau cu parerea.Stiu exclusivitatile de la Wii deoarece cand m-am decis am analizat totul in fiecare aspect.Fiecare om are gusturi diferite ,unii prefera casual altii prefera "hardcore".Wii este pentru casual si a avut vanzari foarte bune la exclusivitatile sale. Microsoft care are titluri bune a incercat sa atraga sa atraga multimea casual si a reusit cu Kinect precum si Sony cu Move dar aici este alta mancare de peste. WiiU vrea sa atraga atat casual cat si hardcore si probabil va reusi deoarece cat mai multi develepori sunt interesati de noua consola si fii sigur ca vor scoate exclusivitati pentru consola. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 80] Author : Clopotarul Date : 17-08-2011 21:01 PS4 Concept Design (http://www.ps4playstation4.com/PS4-Concept-Design-React) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 81] Author : alin_e Date : 17-08-2011 21:58 PS4 Concept Design (http://www.ps4playstation4.com/PS4-Concept-Design-React) Sunt atat de multe concept design-uri pe tot felul de pagini de net...nu cred ca le contorizeaza cineva.Sony n-ar trebui sa schimbe controller-ul(nu substantial cel putin),poate doar sa-l faca mai "eficient"(comparativ cu controller-ul x360).Si in plus... consola arata ca o sacosa in imaginile de mai sus.Va putea fi oare atarnata de perete?:> Daca da,e un must-have. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 82] Author : Sosetila Date : 17-08-2011 22:13 Genul acela de "concept design" e pe diferite siteuri de multi ani,stiu ca prin 2004 am vazut pe utub o imagine cu ps3 in care consola se transforma in robot si alte chestii,pana la urma sunt facute de fanboyz care nu se gandesc cum ar fi sa te joci cu asa ceva (de exemplu,o sacosa) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 83] Author : DiablQ Date : 13-02-2012 21:27 Contul de PSN va ramane aceeasi si pe ps4 nu? ca nu stai sa faci alt cont cand ai multe jocuri sau trofee...Scuzati de intrebare -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 84] Author : AizenKs Date : 22-02-2012 20:31 Normal ca va ramane acelasi cont deoarece SEN este unic,nu sunt mai multe SEN-uri.Oricum nu va aparea pana prin 2013 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 85] Author : cryyo Date : 23-02-2012 21:00 AMD vrea sa acapareze piata consolelor. Dupa ce au motorizat consolele de la Microsoft si Nintendo (inclusiv WiiU) cei de la AMD au luat in colimatoriu si pe cei de la Sony incercand sa faca o intelegere cu ei pt. viitoarea consola PS4. AMD working on GPU for next Sony console - VideoGamer.com (http://www.videogamer.com/news/amd_working_on_gpu_for_next_sony_console.html) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 02:09.