* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Cat de mult cheltui lunar pe jocuri, accesorii si console? Started at 06-07-2012 15:50 by MonkY Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=62727 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MonkY Date : 06-07-2012 15:50 Title : Cat de mult cheltui lunar pe jocuri, accesorii si console? E vara, e lumea in concediu/vacanta... prin urmare e timpul pentru un nou poll, nu? :evil: De data aceasta, haideti sa aflam cam care este bugetul pe care si-l aloca un consolist pentru jocuri/accesorii/console in fiecare luna. Avand in vedere insa ca sunt luni mai grele (cum sunt perioadele de sarbatori de exp.), incercati sa faceti o medie... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Graft Date : 06-07-2012 23:00 Mai ușor cu miștocăreala, dacă nu aveți nimic interesant/relevant de spus, abțineți-vă de la tastat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : RonanN1 Date : 07-07-2012 08:19 Avand in vedere ca nu prea ma mai atrag jocurile video ~ 50 EUR pe luna. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : Marinake Date : 07-07-2012 08:22 Avand in vedere ca nu prea ma mai atrag jocurile video ~ 50 EUR pe luna. Auzind asta de la tine incep sa ma ingrijorez. ON:Lunar cheltui in jur de 100 de ron ca sa vorbim pe limba noastra , dar de indata ce nu ati pus si optiunea asta am pus ~50 euro. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : MonkY Date : 07-07-2012 12:04 Eu am zis 100 EUR pe luna pentru ca asa cum am spus... ar trebui sa facem o medie. Si daca intr-un an mai punem si o consola (in jur de 300 USD), mai punem si perioada de Craciun... mai bagam si cate un Collectors Edition, cam pe-acolo cred ca ajunge :) La urma urmei sunt luni in care de-abia merita sa iei un joc, doua (si acelea la super oferta). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : RaverX Date : 07-07-2012 12:19 Eu am zis 100 EUR pe luna pentru ca asa cum am spus... ar trebui sa facem o medie. Si daca intr-un an mai punem si o consola (in jur de 300 USD), mai punem si perioada de Craciun... mai bagam si cate un Collectors Edition, cam pe-acolo cred ca ajunge :) La urma urmei sunt luni in care de-abia merita sa iei un joc, doua (si acelea la super oferta). Aceeasi curiozitate o am si eu, de ce sunt sumele in euro? (si in USD la console, ciudat)... Cred ca majoritatea isi iau salariile (sau alte venituri) in lei, "valuta" oficiala e tot leul, etc. Si ca sa fiu ontopic (cat de cat) cheltui cam 200-300 lei pe luna, dar depinde enorm de luna, sunt luni in care nu cumpar nimic (sau cumpar 1-2 jocuri foarte ieftine) si sunt luni cand cheltui peste 2000 lei/luna ca iau multe titluri Collector's. Am si uitat sa spun, asta a fost anul trecut, anul asta am lasat-o mult mai moale, strang bani ca sa ma mut de la garsoniera la 2 sau 3 camere si bugetul pt jocuri a fost serios afectat, iau doar ce gasesc la pret foarte, foarte, foarte bun. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : x2z Date : 07-07-2012 13:56 Votez 50 euro pe luna, dar cred ca in medie ies la un joc pe luna, depinde de productivitatea anului in materie de jocuri :). Apoi daca am rabdare, cumpar sh sau, desi acum nu mai e valabil, odata cu problemele zavvi, cumpar de prin alte parti mai ieftin, cred ca ies la o medie de 100-150 lei pe luna. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : MonkY Date : 07-07-2012 14:06 Aceeasi curiozitate o am si eu, de ce sunt sumele in euro? (si in USD la console, ciudat)... Cred ca majoritatea isi iau salariile (sau alte venituri) in lei, "valuta" oficiala e tot leul, etc. Sumele in EUR pentru ca suntem in Uniunea Europeana, unde moneda de baza este EUR. Chiar daca tot ce cumparam din tara este in RON, sa nu uitam ca de fapt pretul in RON este conversie de la EUR, plus TVA! Also, ESRP-urile sunt date in USD, GBP si EUR. Nu au auzit de RON publisherii :) P.S. Inclusiv tot ceea ce platesti (gaze, benzina, curent, telefonie, internet), toate le platesti in functie de EUR. Asa ca sa nu ne ascundem dupa deget si sa credem ca RON-ul merita mai multa atentie decat trebuie (mai ales acum cand e in cadere libera). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : RaverX Date : 07-07-2012 14:27 P.S. Inclusiv tot ceea ce platesti (gaze, benzina, curent, telefonie, internet), toate le platesti in functie de EUR. Corect. Le platesc in functie de euro, dar NU in euro. Pana si ce-mi cumpar din afara tot in lei platesc, cardul imi converteste leul in euro/dolar/lira. Salariul mi-l iau in lei, calculele mi le fac in lei. Dar probabil ca-s eu mai prostanac, restul lucrati cu euro... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : MonkY Date : 07-07-2012 15:51 Curs valutar BNR, calcul instantaneu TVA - www.convertor.ro (http://convertor.money.ro/) It helps! :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : cryyo Date : 07-07-2012 17:47 Eee, eu am trecut pe 'avarie'. Cheltuiesc 18lei pe luna. Atat cat pica abonamentul de PS Plus luat pe un an.:p -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : Cristy Date : 10-07-2012 19:35 Cheltuiesc in jur de 150 lei pe luna... dar sunt luni si luni... Sunt luni cand nu imi cumpar nimic , si sunt luni cand imi iau cate 2-3 jocuri... Am pus optiunea de ~50 Euro -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : Razzosinni Date : 19-07-2012 21:22 100 - 300 ron. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : lucian43 Date : 20-07-2012 14:51 50 - 100 euro pe an ! cumpar doar 1~2 titluri/an, de top :D (gen Battlefield 3, Fight Night Champion, Red Dead Redemption). High Rate and Most Popular. :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : s0whaT Date : 31-07-2012 13:03 Eu cheltui mai rar cam vreo 50 euro . Si cand zic mai rar ma refer la 50 de euro pe 2 - 3 luni . Am avut "febra" cumparaturilor cand mi am luat PS3 . 100 euro pe luna -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : OlBlueEyes Date : 31-07-2012 13:18 Eu cheltui mai rar deoarece nu ma pot lasa de 1 joc pana nu-i fac platina si momentan ma chinui cu ninja gaiden sigma + de mai bine de o luna a fost ultima mea achizitie care m-a costat 30 de euro. A si au mai fost 2 achizitii pe pc Diablo 3 si crysis 2 inca 50 de euro ambele. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Alexandru Date : 21-09-2014 00:35 Am dat din întâmplare de acest poll, și am început să calculez cât am cheltuit anul acesta.. în ultimele 3 luni (vara) am cheltuit undeva pe la 2.500 lei, iar in cele 9 luni ale acestui an 4.500 lei. *(media e undeva pe la 500 lei, deși în 2012 când am votat, rareori depășeam 50 de eur pe lună) Mie unul mi se pare cam mult.. de aceea probabil o să o las mai moale, eventual să pun ceva bănuți deoparte pentru un PS4. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : Trefla Date : 21-09-2014 01:10 300-400 E http://media.giphy.com/media/Gi4NdFVDv35pC/giphy.gif -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : Kratos Date : 13-02-2015 06:07 La mine depinde de luna. Daca ies mai mult de 3 jocuri bune nu prea am de ales si sar pana la 100 - cam aceasta e limita mea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : Leni Date : 21-02-2015 19:36 undeva un jur de 30-40euro in majoritatea lunilor...cateodata pana in 50 sau 100euro. recordul meu a fost de vreo 200-220euro cand am fost in concediu prin germania(2011 parca) si tocmai aparusera cateva jocuri interesante de wii (xenoblade, mario galaxy 2 si nici nu mai stiu...metriod other m...DKC returns...nu mai stiu exact), si m-am dus cu bani la mine pentru a le lua. pe console n-am cheltuit niciodata mai mult de 200euro (190euro pe wii luat de la budapesta in 2007, 150euro pe wii u in 2014, 120euro pe 3ds in 2013). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 16:24.