* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Noutati Apple: iPad Mini, iPad 4, iMac, Mac Mini & MacBook Pro Started at 23-10-2012 22:38 by MonkY Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=66218 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MonkY Date : 23-10-2012 22:38 Title : Noutati Apple: iPad Mini, iPad 4, iMac, Mac Mini & MacBook Pro Asteptam cu interes conferinta Apple de azi, bazandu-ma pe avalansa de informatii si zvonuri care circulau pe toate site-urile de profil si nu numai. In proportie de 99% stiam ca Apple va veni astazi cu noul iPad Mini (un iPad 2 dar de 7.9" in loc de 9.7"). Stiam ca va veni si noul MacBook Pro cu Retina Display, stiam ca iMac-ul si Mac Mini-ul vor veni cu un refresh (si inca ce refresh), insa, wow Apple! Un nou iPad? La asta nu cred ca se astepta nimeni. Nu am vazut nici macar cel mai mic zvon legat de iPad 4th gen (pe care unii deja il numesc iPad 3S), iar Apple chiar ne-a lasat cu gura cascata astazi. Voi incerca sa le iau pe rand si sa vedem care sunt atu-urile fiecarui produs Apple in parte. Primul trebuie sa fie iPad Mini. Cel pe care toti il asteptau (ca o competitie directa pentru Nexus si alte tablete de 7"). Si a venit. Cu o diagonala de 7.9" si un panou IPS (inca asteptam sa ni se confirme noul panel de tip IGZO de la Sharp), iPad Mini vine cu aceeasi rezolutie ca si iPad 2: 1024x768. Asta rezulta 163 PPI (departe de 264 PPI la iPad 3). Insa la iPad Mini, totul tine de ergonomie, de cat de usor se poate manevra cu o singura mana. Si asta pentru ca in varianta WiFi acesta nu are decat 308 grame! Cu 53% mai putin decat iPad-ul. Vine cu un procesor Dual-core A5 (exact ca si iPad 2) iar memoria se presupune ca va fi aceeasi: 512MB RAM. Marele sau avantaj (pe langa greutate si dimensiunile care-l fac extrem de portabil) insa mi se pare dat de faptul ca Apple a mers pe acelasi ratio ca si la celelalte iPad-uri. Nefiind widescreen, mie unul mi se pare mana cereasca pentru tot ceea ce tine de reading, browsing, etc. Este probabil si unul din motivele pentru care Phil Schiller nu s-a sfiit sa-l compare side by side chiar cu un Nexus, demonstrand faptul ca pe iPad Mini vei vedea cu 49% mai mult content decat pe un 7" widescreen. Avem dimensiunile de 200mm x 134.7mm si o grosime de doar 7.2mm, si in rest, cam tot ceea ce am putea gasi pe iPad 3. Bluetooth 4.0, WiFi dual 802.11a/b/g/n precum si LTE, jack de 3.5mm, speaker, microfon, giroscop, accelerometru, senzor de lumina, precum si noul Lightning connector. In plus, desi Apple nu spune nimic despre asta, se poate observa ca noul iPad Mini vine acum cu 2 speakers. Ah, si sa nu uitam de cele 2 camere: frontal avem 1.2Megapixels si 720p HD Video iar pe spate avem iSight camera la 5Megapixels f/2.4 si 1080p. Ca preturi si variante, iPad mini vine in 2 culori (clasicele alb si negru, doar ca de data aceasta designul e dat mai mult de liniile lui iPhone 5 mai mult decat "vechiul" iPad), si in 3 capacitati: 16GB la 329 USD, 32GB la 429 USD, 64GB la 519 USD. Pentru varianta cu LTE fiecare pret trebuie crescut cu 130 USD. Personal cred ca la 329 USD este un competitor serios pentru tabletele din categoria "7" cheap". Preorder-ul incepe din 26 Octombrie (peste 3 zile) si livrarile sunt estimate pentru 2 Noiembrie 2012. Ne mutam mai departe la surpriza serii (as spune a anului), si ca sa glumim un pic, i-as spune Noul Noul iPad! Sau, iPad 4th Generation. Sau iPad 4. Si de ce nu, iPad 3S? Oricum s-ar numi, practic este "vechiul" New iPad la care inima s-a schimbat din A5X in A6X (dual core A6X cu quad core graphics). Desi iPad 3-ul era deja rege la capitolul viteza, de data aceasta cu A6X putem spune ca este de 2 ori rege, acesta fiind in principiu de 2 ori mai rapid decat A5X. Personal pot spune ca la capitolul performanta, nu mai exista concurenta in materie de tablet-uri: iPad 4 este cel mai rapid! Din pacate nu stim nimic despre memorie (Apple are "obiceiul' de a nu ne incurca prea mult cu date tehnice), insa presupun ca vorbim tot de 1GB RAM (in sinea mea ma rog sa vad 2GB RAM, desi ca posesor de iPad 3 nu am simtit niciodata nevoia de mai mult de 1GB). Ce mai avem modificat fata de iPad 3: well, acum avem 1.2Megapixels camera si pe fata, precum si noul conector Lightning. In rest, pana nu vom vedea primul review la iPad 4, sincer nu mai vad nimic schimbat. Poate si aici vom avea parte de noul IGZO panel de la Sharp, poate vom vedea o autonomie mai mare (desi Apple nu a modificat nimic pe site referitor la asta) si de ce nu... poate acesta nu va mai suferi de supraincalzirea pe care o puteam regasi la iPad 3. Preturile raman exact aceleasi cu "vechiul" iPad 3 iar preorder-ul incepe din 26 Octombrie si livrarile sunt estimate pentru 2 Noiembrie 2012. Trecem la noul iMac, al carui design pe mine unul m-a lasat masca! Pentru cei care nu stiu, iMac-ul este calculatorul de tip "All in one" de la Apple (unde toate componentele sunt integrate in monitor). Sincer, am stat si m-am uitat la cat de subtire este, si inca nu inteleg unde au reusit sa introduca toate acele minunatii. Ganditi-va ca acum are un volum cu 40% mai mic decat generatia anterioara, iar la margini are 5mm! Daca l-ar fi facut mai subtire, te-ai putea taia in el! Cel mai important upgrade insa are loc la display. Acesta este acum cu 5mm mai subtire si foloseste un panel care este cu 75% mai putin reflexiv. Toata nebunia consuma cu 50% mai putin decat generatia anterioara. Si sa nu credeti ca se intampla asta datorita faptului ca se folosesc configuratii slabe. Oh no. Se vine acum cu procesoare Intel Quad Core i5 si i7 cu Turbo Boost 2.0, cu grafica 60% mai rapida (datorita lui Kepler - nVidia GTX 680MX in varianta de 27" si GT 650M in varianta de 21.5"), HDD cu noua tehnologie Fusion Drive (practic un HDD de pana la 3TB in combinatie cu un SSD de pana la 768GB), precum si conexiuni Thunderbold, USB 3, WiFi, Bluetooth. Nu a fost uitata nici camera 720P, Wireless Magic Mouse-ul sau Magic trackpad-ul. Si in final, OS X Mountain Lion. Totul la configuratii incepand de la 1299 USD pentru varianta de 21.5" si 1799 USD pentru varianta de 27". Varianta de 21.5" va fi disponibila din Noiembrie, iar cea de 27" din Decembrie! Mac Mini este jucaria pe care multi o viseaza in locul monstrului de calculator din dormitor. Si acesta a primit un refresh, fiind acum de 2 ori mai rapid. E o minune sa vezi ca in "calculatorul cat o palma" ai la dispozitie puterea unui i5 sau i7, Intel HD Graphics 4000, HDD upto 1TB si upto 256GB Flash (cu aceeasi tehnologie de caching denumita Fusion Drive). 4GB DDR3 la 1600Mhz impreuna cu porturile Thunderbolt, USB 3, WiFi, HDMI, Bluetooth... si chiar si un card slot, fac din Mac Mini o adevarata bijuterie. Preturile incep de la 599 USD (varianta i5 la 2.5Ghz si HDD de 500GB) si ajung la 999 USD (pentru varianta i7 la 2.3Ghz, 2 x 1TB HDD). MacBook Pro-ul este iarasi o nebunie care a primit un refresh. De data aceasta, avem Retina Display. 4 milioane de pixeli pentru modelul de 13" (cu rezolutia 2560 x 1600) si peste 5 milioane de pixeli pentru modelul de 15" (cu rezolutia 2880 x 1800). Puterea a crescut si ea cu ajutorul ultimelor procesoare Intel i7 si pana la 16GB DDR la 1600Mhz. HDD-urile sunt de fapt de tip flash si avem optiuni de la 128GB pana la 512GB. Pentru varianta de 13" avem Intel HD Graphics 4000 iar pentru cea de 15" Intel HD Graphics 4000 plus GT 650M cu 1GB DDR5. Printre altel, avem Thunderbolt, HDMI, USB3, Dual Mics, MagSafe 2, card SDXC, WiFi, Bluetooth 4.0, Webcam 720p, tastatura iluminata si multi-touch trackpad. Si toate aceste nebunii cu o autonomie de 7 ore (wireless web browsing) si 30 de zile in standby... si tipic Apple: acum cu 20% mai subtire! Practic este cel mai subtire si mai usor MacBook Pro creat vreodata! Incep sa ma intreb daca nu cumva incet-incet Apple va confunda MacBook Pro cu MacBook Air :D Anyway, preturile la MacBook Pro cu Retina Display incep de la 1699 USD si ajung usurel la 2799 USD! Ar mai fi o groaza de statistici (tipice Apple) si de cat de bine merg vanzarile lately... insa prefer sa va las sa va delectati cu noile produse (care vad ca intre timp au si aparut pe site-ul oficial: Apple (http://www.apple.com). Cu aceasta, inchid micul meu "keynote" si astept impresii pe tema noilor produse Apple (sau a refresh-ului la celelalte). In speranta ca nu am ratat nimic, promit sa revin si sa mai updatez stirea (si sa adaug imagini pentru fiecare produs in parte). Multumesc pentru atentie! Si bravos Apple! http://youtu.be/DSVCg1dZLo0 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : MonkY Date : 23-10-2012 22:39 Galeria de imagini cu noul iPad Mini si un filmulet de prezentare pentru iPad Mini: http://youtu.be/NizUEQdU_V0 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : MonkY Date : 23-10-2012 22:40 Galeria de imagini cu noul Apple iMac. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : MonkY Date : 23-10-2012 22:41 Galeria de imagini cu noul Mac Mini. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : MonkY Date : 23-10-2012 22:42 Galeria de imagini cu noul MacBook Pro Retina. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : JeNeI Date : 23-10-2012 22:45 Eu am vazut Live transmisiunea dar am pierdut partea cu iPad 4 ca s-a intrerupt.Am vizitat site-ul Engadget intre timp si m-am lasat cu impresia FML cand am vazut ca au lansat deja iPad 4. Oricum eu am iPad 2,deci nu am de ce sa ma plang,dar cei care au iPad 3 de nu mult timp sau chiar de la lansare este un FACEPALM. 6 luni ii extrem de devreme,dar ii cam inteleg pe cei de la Apple,cu toate tabletele noi care urmeaza sa se lanseze... Imi pare rau doar de cei care au iPad 3,pentru ca la acelasi pret a aparut unul si mai bun la timp de 6 luni. LE: Peste tot citesc ura oameniilor care recent si-au luat iPad 3. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : iUser Date : 23-10-2012 22:52 La asta m-am gandit si eu cand am vazut iPad 4, nu a fost lansat prea repede? "E foame de bani... E foame de bani, baieti!":) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : iry Date : 23-10-2012 23:05 Hmmm deci, parere personala la ce am vazut in seara asta: - noul ipad mini, ca posesor de ipad 3, nu cred ca merita investitia, rezolutia (toti asteptam retina pe el) cred ca o sa afecteze foarte mult vanzarea produsului. - mac mini, mai nimic de spus, decat acel upgrade binevenit. - iMac, aici Apple ne-a ''lovit'' cel mai rau, in sensul bun bineinteles :). iMacul arata demential. - macbook pro 13'' e binevenit in clubul retina. - ipad 4, aici sunt de acord cu ''ceilalti'' internauti, mi se pare stupid, ca in cateva luni de zile, sa apari cu upgrade la new ipad (incep sa ma simt ca un user de android care isi cumpara un samsung astazi, si peste cateva saptamani/zile se trezeste cu gadgetul depasit in totalitate :D). And some pics with THE BEAST:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : MonkY Date : 23-10-2012 23:06 Sincer, pe mine nu ma deranjeaza. Adica nah, ca posesor de iPad 3, probabil ar trebui sa fiu deranjat ca ar trebui sa "upgradez". Insa prefer asa, sa am de unde alege, decat sa stiu ca puteau sa scoata o varianta mai buna si au tinut-o acolo. Prefer acum decat peste 6 luni, dar aceeasi performanta. Asta inseamna ca la anul va fi ceva si mai bun! In plus, nu e nimeni fortat sa upgradeze... ecranul e acelasi, autonomia aceeasi, jocurile vor fi aceleasi (poate o exceptie de 2-3 titluri care vor avea grafica mai buna pe iPad 4th gen), dar cam atat. Deci practic e perfect pentru cei care inca nu si-au luat iPad 3... iar cei care au deja, sa fim seriosi... se vinde foarte bine iPad-ul 3 in ziua de azi. Pierzi banii pentru perioada in care l-ai folosit. Pentru ca in rest, are garantie Apple :) Personal astept detalii despre RAM, daca este ecran de tip IGZO si despre noul A6X. Daca sunt ceea ce-mi doresc eu, pentru mine merita si "doar" atat. Sincer, cu un A6X optimizat si IGZO, ar trebui sa vedem o autonomie cu cel putin 2-3 ori mai mare. Oare ne ascunde Apple ceva? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Caponescu Date : 23-10-2012 23:07 Un mac mini mi-as lua si eu sa schimb pc-ul din sufragerie, sa vedem la ce pret apare pe la noi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : CSergiu Date : 23-10-2012 23:08 Oare ce pret va avea Mac Mini? Ca suna tentant :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : Caponescu Date : 23-10-2012 23:10 Wow IMac-ul arata demential. @-) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : tudyniuz Date : 23-10-2012 23:11 Eu am fost plecat si n-am prins nimic. Pot vedea undeva intregul eveniment? Un link ar fi grozav. Pe mine ma enerveaza la culme diferentele de preturi intre US si EU. Adica cu banii de aici cumperi acolo mult mult mai mult. Se poate sa fie ceva taxe mai mari in EU s.a.m.d. dar diferentele sunt colosale. Pentru mine asta e un turn-off imens. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : iry Date : 23-10-2012 23:12 Eu am fost plecat si n-am prins nimic. Pot vedea undeva intregul eveniment? Un link ar fi grozav. Apple - Apple Events - Apple Special Event October 2012 (http://www.apple.com/apple-events/october-2012/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : tudyniuz Date : 23-10-2012 23:14 Apple - Apple Events - Apple Special Event October 2012 (http://www.apple.com/apple-events/october-2012/) Am mai incercat acolo, dar zice ca nu e inca available. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : MonkY Date : 23-10-2012 23:14 Oare ce pret va avea Mac Mini? Ca suna tentant :D Pai, am scris acolo: "Preturile incep de la 599 USD (varianta i5 la 2.5Ghz si HDD de 500GB) si ajung la 999 USD (pentru varianta i7 la 2.3Ghz, 2 x 1TB HDD)." -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : tudyniuz Date : 23-10-2012 23:15 Adica 600 euro pana la 1000 euro. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : iry Date : 23-10-2012 23:16 Am mai incercat acolo, dar zice ca nu e inca available. La mine vad ca merge, folosesc safari. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : JeNeI Date : 23-10-2012 23:16 Eu am fost plecat si n-am prins nimic. Pot vedea undeva intregul eveniment? Un link ar fi grozav. Pe mine ma enerveaza la culme diferentele de preturi intre US si EU. Adica cu banii de aici cumperi acolo mult mult mai mult. Se poate sa fie ceva taxe mai mari in EU s.a.m.d. dar diferentele sunt colosale. Pentru mine asta e un turn-off imens. Faza cu preturile nu ne incanta.Am luat un iPod touch 5 iar cu adaosul trimiterii in RO to ies mai bine. Apple - Apple Events - Apple Special Event October 2012 (http://www.apple.com/apple-events/october-2012/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : Razzosinni Date : 24-10-2012 00:21 Title : Noutati Apple: iPad Mini, iPad 4, iMac, Mac Mini & MacBook Pro Pentru mine,ce face Apple in momentul asta e dezgustator cu unele produse si pot spune ca nu am fost pana acum niciodata atat de dezamagit de ei. Am urmarit intregul keynote. - MacBook Pro Retina 13" - e exact acelasi lucru precum fratioru' cu ecran mai mare,ar fi putut fi lansat in iunie fara nicio problema. Dar sa stoarcem cat de mult putem. - Mac Mini - OK,un upgrade bun. - iMac - design de exceptie,imi place Fusion Drive si ca,exact cum era de asteptat,base model-ul e mai performant ca cel al generatiei anterioare. Hell,I'm getting one! :evil: - iPad 4 - mii de multumiri si toata stima de la cei care in urma cu 6 luni si-au cumparat iPad 3 (amazing,stunning,revolutionary,"resolutionary",millions of pixels!!!!!!) - macar e o gluma de upgrade,deci nu prea are de ce sa ne para rau. - iPad Mini - meeh. Affordable,dar parca tot un iPad 2 ar fi de preferat. E al doilea keynote pe care il privesc cu serioase retineri. Plus ca personal nu il mai suport pe Cook,nu are nici 10% din carisma si entuziasmul lui Jobs. It felt like buying diamonds,cum spunea cineva. Iar Schiller iarasi. Acum ma simt jignit din postura de client,am impresia ca sunt luat de prost. "Why is the iPad mini better than the 4th generation iPad? Because you can hold it in one hand." PENIBIL. Poate sa imi spuna oricine ce isi doreste,dar Apple o ia in jos grav. Ce am vazut in seara asta (exclusiv in ultima parte,prezentarile iPad) mi-a provocat un dispret fara de margini. Abia astept keynote-ul din decembrie cu iPad 6 si iPhone 5S. "We saw how fantastic the iPad 4 and the iPad Mini were,a lot of people use them in a million ways,so today we are introducing the 4th iPad this year and stay tuned ! Probably by the New Year's Eve we'll reward our customers with iPad 7." Puteti incerca sa ma contraziceti,sa veniti cu tone de contra-argumente,dar de la produs la produs simt cum fanboy-ul din mine primeste cate un pumn in gura. Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : MonkY Date : 24-10-2012 00:36 Pe mine ma distreaza ca pana acum se spunea ca Apple upgradeaza prea lent produsele... ca nu prea exista optiuni (de exp. era un singur iPad). Acum, ca fac asta, iar nu-s OK. Dzeu stie cum sa-i mai multumeasca pe unii. Mai ales ca noile produse sau refresh-ul nu e obligatoriu. Ce faci pe iPad2 faci si pe iPad Mini. Doar ca acum ai optiune, poti sa alegi un produs mai usor/mic. La fel si noul iPad. Daca nu te deranjeaza "vechiul", de ce sa upgradezi? Dar, daca nu ai un iPad3, sau ai doar 2, de ce sa nu ai o optiune mai buna? La fel si iMac, Mini sau MacBook Pro. Toate ruleaza foarte frumos acelasi OS, aceleasi Apps. Nu e ca la Android sa zici ca "pai trebuie sa schimb ca mai sus de Android 2.x nu poate". Nu e ca la Microsoft unde stii ca pe PC-ul tau XP merge bine, dar Windows 7 extrem de prost (sau deloc). Nope. Pur si simplu ai niste optiuni. Daca vrei le alegi, daca nu zici pass si astepti urmatoarea lansare. Either way, produsul tau Apple pe care-l detii inca ruleaza bine merci. Cel putin eu asa vad lucrurile, si cand vad ca toti zic "cah" la noul iPad ma intreb ce e asa grav ca au scos un produs de 2x mai rapid? Eu speram sa vad si stereo speakers, tbh... Dar, macar acum stiu ca daca o sa-mi iau iPhone 5, cu iPad 4 voi putea folosi linistit acelasi docking station, charger, etc. Is it that bad? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : tudyniuz Date : 24-10-2012 00:45 Eu am un singur lucru de comentat despre iPad 3 si 4. Sunt mai grele si mai groase decat iPad 2. Deci spun pas automat. Cum sa trec de la iPad 2 la ceva mai greu? Aceasi greutate si grosime? Ok. Mai greu si mai gros? Hai pa. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : MonkY Date : 24-10-2012 00:47 Ah, si inca ceva. La mine se foloseste Skype si FaceTime la greu pe iPad. Ma bucur ca in sfarsit au upgradat camera frontala la iPad 4, pentru ca era jenant... Now it's almost perfect. Daca nici nu se mai supraincalzeste si tine bateria mai mult: Perfect! Inca nu vad nimic rau in asta.... ---------- Post added 24-10-2012 at 12:52 AM ---------- Eu am un singur lucru de comentat despre iPad 3 si 4. Sunt mai grele si mai groase decat iPad 2. Deci spun pas automat. Cum sa trec de la iPad 2 la ceva mai greu? Aceasi greutate si grosime? Ok. Mai greu si mai gros? Hai pa. Stai man cu iPad 2, ca nu te obliga nimeni sa-l schimbi! Daca tie iti place, e perfect! Personal insa, cand vad calitatea textului sau imaginilor pe un iPad 2 sau 1 langa un iPad 3, ma bufneste rasul (ma simt ca atunci cand mai joc cate ceva pe un old PC in 800 x 600 ca nu tine mai mult, dupa care ma intorc la PC si dau drumul in 2560 x 1600 si-mi revine zambetul). Nu m-as mai intoarce la ceva non-Retina, nici daca m-ar plati cineva. But that's just me. Cat despre greutate... iar ma bufneste rasul. 50g in plus? Piece of cake (gasesti huse mai grele de-atat). Mergi si vezi ce spune lumea de Surface Pro, ca e bestial la 900 grame (insert evil laugh). Si grosime? 0.6mm in plus la tine se simt? WoW! N-am cuvinte... Eu i-am pus un back cover tocmai pentru ca ma "taia" la maini... mi se parea prea subtire (dap, chiar imi placea iPad 1, cel patratos si "grosolan", dar nu-mi placea spatele rotunjit). Apropos, ambele iPad-uri (1 si 2) pe care le-am vandut... merg si in ziua de azi ca in prima zi. Si-s full de jocuri si apps. Oamenii sunt super fericiti de tableta si nu cred ca vreunul din ei vrea iPad 4. Pentru ei, e mai mult decat suficient si ceea ce au (ba tind sa cred ca nici macar iPad 1 ala nu e folosit la maxim). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Mythul Date : 24-10-2012 08:27 iPad mini e genial....are si doar 350 g din cate am vazut. Acum trebuie sa strang bani pt craciun :/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : tudyniuz Date : 24-10-2012 10:59 Ce nesimtire frate. Iar o sa ziceti ca vin eu cu preturile, dar pe mine ma descurajeaza total. In US iMac de 27" incepe de la 1799 dolari. In EU, iMac de 27" incepe de la 1899 euro. Cum fac astia conversia, ca jur ca nu inteleg? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : iry Date : 24-10-2012 11:15 Ce nesimtire frate. Iar o sa ziceti ca vin eu cu preturile, dar pe mine ma descurajeaza total. In US iMac de 27" incepe de la 1799 dolari. In EU, iMac de 27" incepe de la 1899 euro. Cum fac astia conversia, ca jur ca nu inteleg? Lol, atat de mare e diferenta? jesus.... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : MonkY Date : 24-10-2012 11:16 Ce nesimtire frate. Iar o sa ziceti ca vin eu cu preturile, dar pe mine ma descurajeaza total. In US iMac de 27" incepe de la 1799 dolari. In EU, iMac de 27" incepe de la 1899 euro. Cum fac astia conversia, ca jur ca nu inteleg? Diferenta de taxe dintre UE si EU, pentru ceea ce vine din Asia (China in cazul de fata). Pana nu face Apple fabrici in UE, tot asa o sa le vedem. Sa vezi ce "frumos" e la Romanica, unde mai pui si profitul (nesimtit) al unora, plus TVA 24%. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : tudyniuz Date : 24-10-2012 11:24 Nu stiu pentru voi cum e, dar cand vad diferentele de preturi la orice produs, incep sa ma gandesc si la alternative. Si nu e vorba de cat costa aici, ci cat e dincolo. Si nu imi convine sa platesc mai mult cand de fapt nu face atat. Preturile din US mi se par decente sincer. 1300 euro pentru iMac-ul de 27 cu retina, quad core, 8 GB RAM. Si mai poti sa pui pe el diverse... Mai mult decat decent. Dar diferenta de pret e nesimtita. Asta e si motivul pentru care in EU nu au acelasi impact pe care il au dincolo. Daca chestia cu fabricile e de vina, mi se pare ca pierd foarte multe sanse neadaptandu-se pietei de aici. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : Snake Date : 24-10-2012 11:32 Pai tu nu vroiai sa-ti pui Windows pe toate cele? Ce mai stai pe ganduri? Daca vroiai sa te auto-convingi singur ca nu merita produsele Apple (care au fost dintotdeauna asa, in gama "premium"), atunci felicitari! Ai reusit! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : tudyniuz Date : 24-10-2012 11:34 Vai de mine cat suferi omule. Nu mai poti. Eu am laudat Apple cand a trebuit, dar stiu cand e cazul sa il si critic. Cu tine nu are rost sa intru in polemici iar, ca oricum esti ingust la minte. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : MonkY Date : 24-10-2012 11:35 Nu stiu pentru voi cum e, dar cand vad diferentele de preturi la orice produs, incep sa ma gandesc si la alternative. Vezi alternativa pe care ti-o doreai: Microsoft Surface RT United States - $699 for 64GB with a Touch Cover Germany - €679 for 64GB with a Touch Cover Damn, nici la ei nu iese la calcul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : Snake Date : 24-10-2012 11:52 Vai de mine cat suferi omule. Nu mai poti. Eu am laudat Apple cand a trebuit, dar stiu cand e cazul sa il si critic. Cu tine nu are rost sa intru in polemici iar, ca oricum esti ingust la minte. Man, eu te-am urmarit de cand cu polemica aiuristica de pe threadul cu The New iPad . Si acolo la fel ai facut, te-ai contrat cu toti si ai facut ca tine (si acum vinzi iPad-ul 2). Cu MacBook la fel, postezi peste tot ce scumpe sunt, dupa care ne spui ca ti-ai pune Windows pe toate device-urile. Esti fie foarte nehotarat (ceea ce n-ar fi rau, la urma urmei de-asta discutam pe forum) fie foarte sucit, lucru cu care esti debusolant. Eu nu am ceva cu tine personal, dar imi raman intipariti pe retina cei ca tine care sunt gigi contra atotstiutori care habar n-au despre ce vorbesc. Iti aduc aminte ca tu esti cel care nu vede diferenta intre Retina de pe iPad 3 si non-Retina de pe iPad 2, dar in schimb ti-ai dori un MacBook Air cu retina. Iar acum ai inceput sa te legi de o chestie care e de cand lumea si pamantul, cu faptul ca sunt preturi mai mici in US decat in UE. Welcome to Earth! Hello! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : MonkY Date : 24-10-2012 11:55 Chill guys... ca stau cu mana pe butonul cu cartonase rosii! Voi doi va contrati prea des, si devine obositor! Fiecare are dreptul sa-si aleaga ce doreste. Ce-i drept, tudyniuz m-a contrariat si pe mine de cateva ori, dar in final, e alegerea lui. Snake, vezi ca ai de dat un gin! Cand ti-am zis eu ca vine Apple cu o surpriza, nu m-ai crezut! Acum ce faci, pui iPad 3 la vanzare? :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : Snake Date : 24-10-2012 11:56 Sorry Monky, m-a luat valul! Da, dau ginul. Si iPad-ul inca nu-l dau. Astept varianta din Decembrie. Samsung style ftw! Cate unul pe luna daca se poate! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : tudyniuz Date : 24-10-2012 12:04 Snake, ai dreptate. Sunt foarte nehotarat. Si aste pentru ca am alternative la orice. Si am destule. Da, am zis ca nu vad diferenta intre iPad 2 si iPad 3. Tin minte cand am zis-o. Am avut o perioada mai lunga un iPad 3 pe mana. De ce crezi ca vand acum iPad-ul 2? Cum a zis si MonkY, dupa ce ai avut retina, nu o poti lua inapoi. La iPad 4 ma streseaza greutatea si grosimea mai mare, dar si faptul ca se incalzeste foarte mult fata de 2. Daca nu erau astea doua chestii, aveam de mult iPad 3 sau acum luam un 4. Ma plang de treaba cu preturile. Si stii de ce? Pentru ca am muncit cateva luni, am strans destui bani incat sa imi iau un Air foarte bine dotat. Si cand am intrat pe Apple.com si am vazut preturile, normal ca m-am enervat. De banii stransi puteam foarte bine sa imi iau la preturile din US acel Pro de 13" cu retina. Si mi-e ciuda. Intelegi? :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : Snake Date : 24-10-2012 12:14 Ma bucur ca ajungem pe aceeasi lungime de unda si apreciez ca recunosti si tu cum e cand muncesti atat de mult pentru gadget-urile astea. Pentru ca la fel am ajuns si eu sa fac si merg pe ideea "dau un ban dar stau in fata". Si vreau cel mai bun lucru pentru ca am muncit in draci pentru caruta aia de bani. Referitor la ce zici tu de Air din US, eu zic sa cauti pe cineva care sa te poata ajuta si sa-ti ia de acolo. Si sa-l aduca frumos in geanta si nu mai platesti taxe, vama sau alte alea. Referitor la iPad 4 care se incalzeste foarte mult fata de 2, aici m-ai lovit! De unde stii cat de tare se incalzeste iPad 4, pentru ca nici mama naibii nu a apucat sa faca teste pe el, exceptand pe cei de la conferinta Apple, care oricum nu au avut timp sa-l bibileasca. Poate vroiai sa spui iPad 3. Iar aici trebuie sa recunosc ca se incalzeste un pic dar nu s-a intamplat niciodata sa fie ceva ingrijorator. Eu il folosesc in husa si nici nu se simte. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : tudyniuz Date : 24-10-2012 12:17 Pai nu stiu de 4. Le-am bagat in aceasi oala cu 3-ul pana aflam mai multe detalii, dar se poate sa nu mai existe problemele astea la 4, ca au schimbat cablul de alimentare si atunci se poate sa dispara din probleme. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : MonkY Date : 24-10-2012 12:19 Pai nu stiu de 4. Le-am bagat in aceasi oala cu 3-ul pana aflam mai multe detalii Stii cum zice Basescu: Nu e bine domnu' chestor! :)) Stai sa-l vedem pe iFixit & Co, si dupa aceea vedem daca bagam la aceeasi oala. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : isis Date : 24-10-2012 20:07 Dupa cum vedem noi toti entuziastii ritmul in care lanseaza Apple noile produse, as vrea sa vad ca SONY si MS lanseaza la fel de dynamic noile console. I mean, cumparatori se vor gasi la greu. Nu mai tine faza cu consola trebuie sa iasa odata la 10 ani si e scumpa la 500Euro, cand Apple lanseaza ANUAL jucarii de tot felul la preturi de 2 ori mai mari. Asa functioneaza evolutia in IT, annual produse noi. Iar noi consumatorii sa avem de unde allege la preturi bune. Faptul ca iasa o consola odata la 10 ani face rau atat industriei IT, atat evolutiei IT cat si noua, consumatorilor de divertisment digital. Bravo Apple, rusine MS ? SONY. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : MonkY Date : 24-10-2012 20:35 Chiar am primit azi un telefon de la un mare distribuitor de componente PC din Romania (se intampla lately chestia asta, majoritatea sunand sa ne intrebe de ce nu mai avem comenzi ca "alta data")... si am discutat aproape o ora pe tema miscarilor din ultima vreme. Fara ca macar sa-i spun eu nimic de tablete, smartphones si alte alea... mi-a intarit fix ceea ce credeam si stiam. Si anume ca PC is dying. Conform estimarilor pe care le-au facut, le-au scazut vanzarile cu 75% fata de anul trecut... si dadea vina pe ceea ce face Apple, Google si Samsung. Cand l-am intrebat de ce nu isi schimba politica si sa inceapa sa vanda produsele care se vand bine... a ramas un pic nedumerit. Parea ceva de neconceput pentru el, care atatia ani a vandut placi video... sa inceapa sa ofere tablete & stuff. Mi s-a parut ca e o discutie asemanatoare cu cea pe care am avut-o cu ei atunci cand i-am intrebat de ce nu aduc si console. Si uite ca in ziua de azi au si console in oferta (desi la preturi mult prea mari). Ce a facut Apple acum nu e pe placul multora (in special a fanbase-ului obisnuit sa primeasca un update anual, nu la 6-7 luni), insa am impresia ca au facut chestia asta sa loveasca un pic si in Samsung si Microsoft. La urma urmei Samsung sunt cei care fac "refresh"-uri si la 3 luni, iar Microsoft trebuie sa-si lanseze in 2 zile noile produse. In felul acesta, cumparatorul va sta de 2 ori mai mult pe ganduri atunci cand va trebui sa-si aleaga noua "jucarie". Eu inca ma gandesc la iPad 4... care e cam "out of this world". Noi inca nu avem un joc care sa fie limitat de puterea unui iPad 3, si ei deja vin cu un iPad 4 de 2 ori mai rapid. Este fix invers fata de ceea ce vedem pe PC, unde avem jocuri care deja sunt limitate de puterea hardware. Bine, sunt si in alte clase, dar e totusi o discrepanta care pe multi ii ajuta in decizie. De exp. ce sa fac, sa-mi iau o placa video de 20 mil ca sa-mi mearga jocul X cu toate la maxim, sau de banii aceia sa-mi iau o tableta pe care sa ruleze TOATE jocurile existente (si viitoare)? Restul produselor lansate de Apple nu fac altceva decat sa le intareasca baza. Produse mai rapide, mai subtiri, cu consum mai mic, cu Retina... Adica o evolutie care mi se pare normala. Preturile nu mi se pare atat de normale, insa atunci cand vrei produse premium, platesti un pret premium. iPad Mini este dupa parerea mea "noutatea"... si chiar sunt curios ce efect va avea pe piata. Desi are un target bine stabilit (pentru cei care cred ca un iPhone/iPod e prea mic si un iPad 3/4 e prea mare), pretul il face un pic mai putin accesibil decat produsele concurentei. Ramane de vazut ce si cum se va intampla... dar sincer, daca mai vad vreo conferinta Apple anul acesta, ma sperii. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : Teo Date : 24-10-2012 21:01 ....De exp. ce sa fac, sa-mi iau o placa video de 20 mil ca sa-mi mearga jocul X cu toate la maxim, sau de banii aceia sa-mi iau o tableta pe care sa ruleze TOATE jocurile existente (si viitoare)?........ Eu am in pc o placa video de 30ron dar daca tot o zici, fii corect, cu o placa video de 20milioane iti merg TOATE jocurile si inca vor merge 2-3 ani. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : MonkY Date : 24-10-2012 22:01 Eu am in pc o placa video de 30ron dar daca tot o zici, fii corect, cu o placa video de 20milioane iti merg TOATE jocurile si inca vor merge 2-3 ani. 30 RON? Ce placa video e aceea? S3 Virge :evil: ? Da, ca sa fiucorect... pe o placa video de 20 de milioane de anul trecut, nu mai merge aproape nimic anul acesta (si nu 2-3 ani). Asta si pentru ca am trecut la 2560 x 1600. Ma gandesc cu groaza ca daca trecem la Retina Display sau 4K, placile de 20mil de anul asta, la fel... la anul vor fi useless. Ah da, poti sa joci in lower res... poti sa pui toate cele pe minim... dar nu cred ca ar da cineva 20mil pentru asa ceva. Atentie, eu ma refer la titlurile de top... graphic card killers, nu orice joculet de duzina care merge si pe placi video de 30 RON (inca ma intreb ce placa video e aceea, cea ma ieftina (si mai proasta) placa video noua in momentul acesta sub 100 RON e aproape imposibil. Si te joci solitaire pe ea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : cryyo Date : 24-10-2012 22:52 30lei?! Vreau si eu. Dau doua pachete de tigari si vreau restul inapoi.:D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : rodarkone Date : 24-10-2012 23:07 Foarte ciudat felul cum mi-a aparut textul - l-am sters si il rescriu mai tarziu :D Cred ca Firefox a devenit obsolete e momentul sa trec pe Chrome :D Oricum ideea de baza -> love the new iMac / don't like Ipad 4 marketing strategy - / like the Ipad mini -> logic step (dar vreau un pic mai multa putere) / don't like the mac mini bull**** / don't care about mac book pro :) la pretul platit se gasesc laptopuri mai bune (cred ca Apple viseaza cu ochii deschizi cand se arunca la preturile alea). Sunt EXTREM de curios daca noul Ipad / Iphone va avea OS de desktop :) nu m-ar mira. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : solaru Date : 24-10-2012 23:37 Da, ca sa fiucorect... pe o placa video de 20 de milioane de anul trecut, nu mai merge aproape nimic anul acesta (si nu 2-3 ani). Asta si pentru ca am trecut la 2560 x 1600. Ma gandesc cu groaza ca daca trecem la Retina Display sau 4K, placile de 20mil de anul asta, la fel... la anul vor fi useless. Monky, cred ca am inteles toti ca ai muscat din mar si gata...dar sper ca doar sa ai vrut sa subliniezi ideea ca PC-ul e mort si pe duca, pentru ca altfel cu o placa de top poti sa te joci linistit 2 ani cel putin, chiar tu ai dat exemplul perfomantelor placilor GTX590 si Radeon 6990 pe trei monitoare cu o rezolutie insumata de peste 4k, (http://www.consolegames.ro/forum/f114-tech-news/66147-e-oficial-noul-standard-tv-este-uhd/index2.html) si astea sunt placi lansate in martie 2011. Cat despre Apple... Sa ne aducem aminte ce spunea Steve Jobs despre IPad... diagonala IPadului este ideala... orice diagonala inferioara e de tot rahatu'...well, se pare ca rahatu' e din ce in ce mai gustos. Acelasi Steve zicea ca produsele Apple nu pot fi comparate cu cele ale concurentei... tot ce pot sa spun este ca acel IPad Mini arata intr-un fel langa Nexus 7. Sau poate ar trebui sa ne amintim ce declara Tim Cook despre IMaps... ca vor fi un produs minunat, superb diferit, etc...e posibil sa fie asa... dar peste cati ani? Ideea pe care vreau s-o subliniez este ca Steve a plecat inainte de transmite mai departe acel "ceva" care il facea diferit... iar Apple tocmai si-a pierdut incisivitatea si atitudinea de lider. E prima oara cand am vazut ca Apple a avut o atitudine de "urmaritor". Faptul ca scurteaza ciclul de viata al unui produs(in ciuda declaratiilor lui SJ) sau ca au ales sa lanseze produsele inainte cu 2 zile de lansarea Windows pentru a face cumparatorul sa se gandeasca de 2 ori... nu denota o atitudine de leader. Sa ma ierti da' miroase a frica... In rest ...:buddies: numai de bine! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : Caponescu Date : 24-10-2012 23:45 Dap, se pare ca gaming-ul de PC se duce in jos (http://www.gamingenthusiast.net/pc-games-sales-up-230-console-game-sales-down-28/). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : MonkY Date : 25-10-2012 01:47 solaru: eu doar am punctat un fapt. Nu trebuie sa fii si de acord cu el. Nu inteleg ce spui prin "muscat din mar" dar daca se refera la faptul ca sunt fanboy Apple... ma gandesc ca e irelevant atata timp cat nici macar nu detin un Mac, iMac, MacBook sau Mac Mini. Ce ti-am zis se bazeaza pe ceea ce vad ca se vinde bine lately (in speta tabletele, indiferent ca vorbim de Apple, Google, Samsung sau Microsoft). Ce a spus acel distribuitor este valabil si in cazul meu. Eu ca firma de IT, am cam renuntat la a mai vinde componente PC pentru ca fata de acum 6 ani am ajuns sa vindem de 20-30 de ori mai putin. Si tindem spre zero in ritmul acesta... caponescu: vezi ca e o mare diferenta intre ce am spus eu si ce exemplu ai dat tu. Eu am spus ca "PC is dying" si nu ca gaming-ul de PC "se duce in jos". E o mare diferenta (si ti-as recomanda sa citesti articolul asta (http://www.nytimes.com/2012/10/19/technology/microsoft-profit-falls-as-pc-sales-shrink.html?_r=0), prin care vei afla si singur cum de-a scazut Microsoft cu 22% fata de anul trecut datorita vanzarilor de PC). Dar chiar si in cazul gamingului de PC, situatia nu e deloc roz. A ajuns sa depinda o intreaga industrie de un singur joc (dap, atat de mult a contat Diablo III)? Asta e de rau (mai ales ca mie unul nici nu mi-a placut Diablo III - ma asteptam la ceva mult mai bun; nici macar nu l-am terminat, atat de boring mi s-a parut). Mai mult, PC gaming-ul acum cred ca se bazeaza 90% pe Steam. Well, surprise, surprise... Steam vrea sa treaca pe propriul device... care va fi ceva din "Post PC Era". Ori daca se va intampla asta si vor renunta la PC pentru a-si vinde propriul sistem (eu i-as zice consola)... atunci chiar e de rau. Anyway, vom trai si vom vedea. Faptul ca Apple e acum pe val (de ceva ani actually), indiferent daca ne place sau nu, e 100% real. Cu sau fara Steve Jobs. Vine si Google din urma... ceea ce in opinia mea ar trebui sa-i faca pe cei de la Microsoft sa "miroasa a frica"... si nu invers. Ma tem insa ca nici cei de la Microsoft nu sunt siguri pe propriul lor produs. Mai exact, vazand ca Apple a vandut peste 100 milioane de tablete in 2 ani si jumatate, ei spera sa vanda 5 milioane in 3 luni (ceea ce mi se pare extrem de putin... la urma urmei, la Windows 7 au vandut 600 milioane de licente). Ma asteptam sa reactioneze in forta, dar eu nu vad decat un pas timid... de zici ca vor sa testeze piata. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : isis Date : 25-10-2012 08:27 30 RON? Ce placa video e aceea? S3 Virge :evil: ? Da, ca sa fiucorect... pe o placa video de 20 de milioane de anul trecut, nu mai merge aproape nimic anul acesta (si nu 2-3 ani). Asta si pentru ca am trecut la 2560 x 1600. Ma gandesc cu groaza ca daca trecem la Retina Display sau 4K, placile de 20mil de anul asta, la fel... la anul vor fi useless. Ah da, poti sa joci in lower res... poti sa pui toate cele pe minim... dar nu cred ca ar da cineva 20mil pentru asa ceva. Atentie, eu ma refer la titlurile de top... graphic card killers, nu orice joculet de duzina care merge si pe placi video de 30 RON (inca ma intreb ce placa video e aceea, cea ma ieftina (si mai proasta) placa video noua in momentul acesta sub 100 RON e aproape imposibil. Si te joci solitaire pe ea. Noah lasa ca nu-I asa... si rezolutia ta e folosita de 1% din gamerii de PC, cea mai mare rezolutie e 1080p pentru ca asa sunt toate HDTV-urile si multi au HDTV-uri pe post de monitor [vorbim de entuziasti da]. Avem si noi GTX 580 pe care a mers cu tot ce vrei la maxim orice joc, cum poti sa spui ca nu mai merge nimic. Am un prieten cu GTX 480 care e vechi de 3 ani acusi si ruleaza in 1080p cu tot la maxim orice joc. Cine te citeste si nu stie te mai si crede. Si inca nu va iesi in 2013 joc care sa nu ruleze in 1080p cu totul la maxim pe GTX 580. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : MonkY Date : 25-10-2012 08:37 isis: 1080P (adica 1920 x 1080) sincer n-am avut niciodata un astfel de monitor (iar la TV am consolele conectate). Vreo 5-6 ani am avut 1920 x 1200. 2560 x 1600 a venit ca un upgrade "normal" pentru mine. Insa acum, daca te uiti peste tot, auzi Retina, 4K, 8K... Eu nu vorbeam la ce se intampla acum, ci (daca citeai corect ce ai subliniat chiar tu cu rosu) era vorba de 2-3 ani! Acel 1920x a rezistat cat a rezistat, insa (si ma uit acum la Apple pentru ca sunt singurii cu asa ceva), deja sunt pe piata cu 2880 x 1800, iar 4K e pe vine. Nu e vorba aici doar de "rezolutia mea". Si nu-mi spune te rog ca al meu 660Ti va fi capabil sa tina 2880 x 1800 in titlurile tari (si mai ales peste un an, doi), ca nu te cred. Iar 660Ti-ul asta are... cam o luna vechime. De-abia am cumparat-o si deja ma uit ca va fi obsolete daca apar monitoare cu "Retina". Oricum, viitor lung nu va avea... that's for sure! Si vorba ta, cine "ma citeste" nu trebuie sa ma si creada. Doar aberam pe-aici ca prostul, ca nu aveam altceva mai bun de facut... imi spuneam doar pararile personale, nu le bagam nicaieri pe gat. Iar eu vorbesc de experienta mea, si nu din auzite de la un prieten, care are un prieten care are un amic care joaca orice pe placa lui video de 30 RON. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : MonkY Date : 25-10-2012 08:55 Anyway, let's get back on-topic, pentru ca aici e vorba de noutatile Apple, nu despre PC. Si pentru ca veni vorba de asta, Apple se pare ca odata cu noul iPad 4, a lansat si un charger mai destept. Mai exact, acesta este de 12W (in loc de 10W cat era la iPad 3). Cu alte cuvinte, se presupune ca in sfarsit durata de incarcare la iPad 4 va vi la fel cu cea a iPad 2-ului. Apple 12W USB Power Adapter - Apple Store (UK) (http://store.apple.com/uk/product/MD836B/A/apple-12w-usb-power-adapter?fnode=3c) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : GreyhounD Date : 25-10-2012 09:14 Dap, se pare ca gaming-ul de PC se duce in jos (http://www.gamingenthusiast.net/pc-games-sales-up-230-console-game-sales-down-28/). ...tumbling 28% from a year earlier to $517 million And with the release of Blizzard’s Diablo III, May also saw the first time since July 2010 that the top-selling game overall was a PC-only title. That boosted PC video games sales up year-over-year to 230% or $80 million.” Asta ca sa fim "politically correct" si sa vorbim pe cifre. Cam mari diferentele in dolaros, chiar daca procentele sunt ametitoare, nu esti de acord? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : erik95 Date : 27-10-2012 20:41 Sa-mi dau si eu cu parerea, ca vad ca e la moda. iPad Mini mi se pare dezamagitor (nu am urmarit absolut niciun zvon), mi se pare absolut stupid ca in 2012 sa lansezi un device ce este la nivel de 2010. iPad 4 alta mare reusita. E puternic, dar a venit prea devreme, mult prea devreme. Mac-uri nu ma prea intereseaza, desi imi place designul noului iMac. Ce mi se pare foarte interesant in schimb, este modul in care fanii Apple isi schimba optiunile si atitudinea fata de o anumita politica de lansari. Acum cativa ani o tableta de 7' n-avea sens, acum e geniala; acum cativa ani aruncau cu noroi in concurenta pentru ca ofera prea multe produse si uneori intr-un interval de timp prea mic, acum e genial. A... si discutiile de pe acest thread sunt geniale: 660Ti a devenit cea mai tare placa, PCul moare, Apple rules si altele. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : isis Date : 28-10-2012 09:34 isis: 1080P (adica 1920 x 1080) sincer n-am avut niciodata un astfel de monitor (iar la TV am consolele conectate). Vreo 5-6 ani am avut 1920 x 1200. 2560 x 1600 a venit ca un upgrade "normal" pentru mine. Insa acum, daca te uiti peste tot, auzi Retina, 4K, 8K... Eu nu vorbeam la ce se intampla acum, ci (daca citeai corect ce ai subliniat chiar tu cu rosu) era vorba de 2-3 ani! Acel 1920x a rezistat cat a rezistat, insa (si ma uit acum la Apple pentru ca sunt singurii cu asa ceva), deja sunt pe piata cu 2880 x 1800, iar 4K e pe vine. Nu e vorba aici doar de "rezolutia mea". Si nu-mi spune te rog ca al meu 660Ti va fi capabil sa tina 2880 x 1800 in titlurile tari (si mai ales peste un an, doi), ca nu te cred. Iar 660Ti-ul asta are... cam o luna vechime. De-abia am cumparat-o si deja ma uit ca va fi obsolete daca apar monitoare cu "Retina". Oricum, viitor lung nu va avea... that's for sure! Si vorba ta, cine "ma citeste" nu trebuie sa ma si creada. Doar aberam pe-aici ca prostul, ca nu aveam altceva mai bun de facut... imi spuneam doar pararile personale, nu le bagam nicaieri pe gat. Iar eu vorbesc de experienta mea, si nu din auzite de la un prieten, care are un prieten care are un amic care joaca orice pe placa lui video de 30 RON. Well man, nici eu nu vorbesc din auzite de la un prieten care are placi de 30 ron, am avut in ultimii aproape 8 ani toate high end-urile posibile la placile grafice asa ca nu imi explica ca la un copil cum stau treburile ca nu tine. Man am / avem display 1080p de ani de zile, cum au toti entuziastii care se joaca pe PC, din cauza diagonalei mari. Ca tu nu ai avut, e irrelevant. Vreau sa iti spun ca gamerii pe PC nu au display-uri de 2560x1600 nici 1% si pana se va impune rezolutia 4k la monitoare si HDTV-uri, la preturi accesibile, vor trece minim 5-7 ani nu doi - trei. Nu compara faptul ca ai in tableta nu stiu ce rezolutie. Ca sa imi vand eu HDTV-ul 1080p pentru unul cu rezolutie 4K sau sa imi cumpar unul 4K de 102, 127, 150 sau 165cm, trebuie sa mi-l faci accesibil. Una e sa produci un display 4K de 10" si alta e sa produci un display 4K de 50", vorbim de costuri. Asa ca degeaba esti tu foarte excitat ca peste tot se vorbeste de 4K, pana cand 90% din gameri [PC/console] vor avea displa-uri 4K vor mai trece 10 ani, ca sa putem vorbi de un install base care sa ne ofere un support pentru discutii. Apoi tu te plangi de faptul ca o placa de top de astazi va sughita in 4K, dar esti foarte increzator ca noua generatie de console va rula 4K si in 3D. Esti foarte tare man. Pentru ca pana acum din ce a scapat de la SONY si MS, cipurile grafice din console vor fi mai slabe decat al tau GTX 660TI. Concluzia este atunci ca? Noi vorbim de 4K dar eu ma indoiesc ca urmatoare generatie de console va rula 1080p pe toata durata de viata. In 4K poate vei vedea ceva jocuri cu bile. 4K e ceva frumos, de viitor, dar exagerezi putin. Hai sa discutam de ce tehnologii avem acum, repet, pana se va impune 4K ca rezolutie standard ptr un HDTV si pana cand acel HDTV va avea un pret decent, vor mai trece multi ani. Vorbim de display dar nu vorbim de content. Si deocamdata, singurul device care ar putea oferi imagine nativa 4K este PC-ul [ala care moare si lu care ii tot trambitezi sfarsitul de nu stiu cand], in jocurile de PC [alea care mor si ele]. In rest nu ai nici un device capabil sa redea un film 4K, nu ai format de film 4K, nu ai nimic content nativ 4K. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : rodarkone Date : 28-10-2012 13:48 Hai sa nu ne oprim un pic si sa o recapitulam subiectul threadului - isis citeste ce ai scris si apoi cum se numeste thredul si pedepseste'te singur :) pentru ca esti 100 % offtopic - si threadul s-a dus intr'o directie de flamewar. Va rog sa continuam ontopic. Deci - revenind la subiect - aseara discutam cu un amic despre noul Ipad mini - si parerea lui mi s-a parut destul de valida, practic Ipad mini (un fel de ipad 2 cu ecran mai mic) costa acum mai scump decat un ipad 2 (care are totusi un ecran mai mare). Si nu sunt sigur ca datorita camerelor (mai bune pe mini) modelului de wifi (nu cred ca e relevant) si posibil ramului (mai mult pe mini ? / desi nu e precizat 100 % cat ram va avea un mini - tind totusi sa cred ca 1 GB) - se justifica pretul ridicat al lui mini si spun ridicat pentru ca daca il pun pe hartie alaturi de ipad 3 (the new ipad) mini-ul arata penibil de trist, sa nu mai spun alaturi de ipad4. (new ipad este de 1.5x mai rapid decat ipad 2 si ipad 4 este de 2 ori mai rapid ca new ipad => ipad 4 este de cel putin 3 ori mai rapid ca ipad mini si pretul este de 1.5 ori mai ridicat - asta doar asa la o privire din avion, sa nu mai spun rezolutia ecranului este de 4 ori mai mare la ipad 3 si densitatea de ppi aproape dubla. Cred ca Apple s-au cam impuscat singuri in picior cu ipad mini (cel putin cu modelul prezentat). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : MonkY Date : 28-10-2012 15:14 Sa-mi dau si eu cu parerea, ca vad ca e la moda. Nu e la moda. E un forum unde ne expunem opiniile, nu postam "la moda"! iPad Mini mi se pare dezamagitor (nu am urmarit absolut niciun zvon) Se vede ca nu ai urmarit.... mi se pare absolut stupid ca in 2012 sa lansezi un device ce este la nivel de 2010. Nu cred ca erau capabili in 2010 sa "comprime" un iPad 2 intr-un device atat de mic fara a sacrifica bateria. Ce mi se pare foarte interesant in schimb, este modul in care fanii Apple isi schimba optiunile si atitudinea fata de o anumita politica de lansari. Nu stiu despre fanii Apple cum e, dar unii cumparatori sunt open-minded. Altii sunt incuiati si nu vad decat X sau Y. Acum cativa ani o tableta de 7' n-avea sens, acum e geniala; acum cativa ani aruncau cu noroi in concurenta pentru ca ofera prea multe produse si uneori intr-un interval de timp prea mic, acum e genial. A... Acum cativa ani nici un smartphone de 4.5" - 5" nu avea sens... si uite ce bine o duc. Cum spuneam, piata evolueaza, unii sunt open minded, altii sunt incuiati si dezamagitor de blocati pe o anumita mentalitate. Iar iPad Mini nu are "clasicul" 7" cu ratio 16:9... ci cu 7.9" cu 4:3. Asta inseamna cu 35% mai mare "content area"... lucru pe care nu-l poti intelege pana nu incerci sa vezi o revista in Zinio (de exemplu). Pe un 7" cu 16:9 e crima si pedeapsa (faci zooom la fiecare articol in parte) pentru a putea citi... Deci da, daca ar fi scos tot ceva de genul acesta, ar fi fost un fail imens. si discutiile de pe acest thread sunt geniale: 660Ti a devenit cea mai tare placa Daca atat ai inteles tu din discutiile anterioare (cum ca 660Ti a devenit cea mai tare placa), atunci imi pare sincer rau pentru tine. PCul moare E in cadere libera... uita-te la cifre... Apple rules si altele. La fel... uita-te la cifre. Si altele! ;) isis: la tine nu mai pot sa raspund, pentru ca esti mult prea off-topic si foarte fixat pe ceea ce spui. Considera ca ai dreptate si nu poti fi contrazis, no matter what. It defeats a forum's purpose (aviz erik cu "e la moda"), but that's how it is. Enjoy the silence! :) P.S. Revin cu rugamintea de a ramane on-topic, legat de noile produse lansate. Pentru discutii despre "Moartea caprioarei"... ermm... "Moartea Domnului Lazarescu"... ermm... "Moartea PC-ului", va rog sa deschideti thread separat. Multumesc anticipat! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : Razzosinni Date : 28-10-2012 15:19 Cred ca Apple s-au cam impuscat singuri in picior cu ipad mini (cel putin cu modelul prezentat). De fapt,Apple isi bate cuie-n talpa de mult timp. Ultimul device "innovative" de la ei a fost iPad 3. Pentru ca dupa aceea,s'au dezis aproape complet de toate principiile adanc inradacinate in mentalul lui Jobs,care desi avea nenumarate defecte,s'a dovedit a fi un antreprenor desavarsit,guvernat de niste teorii extrem de sanatoase,tocmai cele care astazi i'au garantat lui Apple locul 1 la nivel mondial. 1. 3.5" is perfect - iPhone 5 : 4". Iar la ei pe site,si mai simpatic : "Not bigger. Just perfect." 2. 9.7" is perfect - iPad Mini. 3. Cred ca Apple s'a deosebit mereu de celelalte firme prin faptul ca nu a lansat noi produse la intervale de 3-6 luni,si mai ales,nu era totul atat de sinistru ca acum,doua iPad-uri lansate in aceeasi zi. Tocmai de asta erau si clientii atat de incantati. Dar acum,tot ei o dau cu "in sfarsit,o gama mai larga de produse". De asemenea,unii din cei care fac review-uri sunt si mai groaznici de atat. Pe thread'ul cu iPhone 5,cineva postase un review (cred ca Monky) cu un titlu fabulos : "The iPhone grew up. So should you." Needless to say,reviewer-ul se zbatea din toate incheieturile sa ierte si sa prezinte drept o evolutie fireasca lipsa de feature-uri ale noului iPhone. Cat de infantili au putut fi cei de la Apple ca au adaugat mereu cate ceva nou...:( In sfarsit,s'au maturizat datorita faptului ca nu au mai facut nimic si au actionat impotriva principiilor lor. E cu atat mai dezamagitor cu cat clientii par sa fie incantati de aceste schimbari. Acum ma simt ca un client Samsung. Intr'un interval de mai putin de un an,ies 3 variante ale unui produs. :)) Si daca tot sunt "produse premium" si orice obiect cu un mar muscat pe el face o caruta de bani...de unde elanu' asta pe ei ? Cu toate produsele astea pe banda rulanta. In continuare,compania face ravagii. Dar sunt convins ca oameni ca mine mai exista,cateva sute de mii sau cateva milioane,care incep sa isi puna serios intrebari. O sa'mi aud,parca vad "Steve Jobs nu mai e acolo". Da,asa e. Dar nu reusesc sa vad niciun motiv pentru care politica firmei ar trebui sa se schimbe atat de radical. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 57] Author : tudyniuz Date : 28-10-2012 15:41 Pe cat de putin m-a impresionat pe mine Steve Jobs, iar moartea lui nu m-a afectat cu nimic, nu mi-a placut niciodata de el. Mereu l-am comparat cu Gates. Gates e un filantrop, e un altfel de om. In fine, si eu sunt convins ca Apple o va lua serios la vale. Mai au putin de urcat, si ca orice alt produs lansat vreodata, dupa apogeu, vine declinul. E firesc. Si chiar am observat ca de cand nu mai e Jobs la carma companiei, au luat decizii complet neobisnuite pentru Apple. Exemplul de mai sus cu ecranul iPad-ului mi se pare cel mai bun exemplu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 58] Author : Mythul Date : 28-10-2012 23:41 Parerea mea e: 1. Au lansat iPad 4 la doar 6 luni de la aparitie pentru ca vrand nevrand iPad 3 are probleme(discutabil totusi) tehnice sub nivelul calitatii cu care ne-am obisnuit de la Apple, gen ca se incarca intr-un timp prea lung, supraincalzirea. Plus ca era pe vechiul tip de cablu si din motive stiute de ei s-au grabit sa treaca intreaga gama pe acel connector. In acest mod au "reparat" ca sa zic asa iPad 3 care a fost grabit sau lansat sub presiune, fara sa fie suficient testat/rezolvat toate problemele. 2. Personal cred ca era nevoie de un iPad mini pe piata pentru carti/reviste. O tableta mult mai portabila. 3. Da a fost Steve Jobs un geniul si un vizionar .... dar cred ca cea mai mare realizare a lui a fost ca a strans mai multi oameni competenti cu skilluri complementare si i-a pus sa lucreze impreuna ... plus da, avea carisma. Ma indoiesc ca vor scadea cei de la Apple in viitorul apropiat. Imi place foarte mult situatia actuala si lupta stransa intre Apple vs Android vs Windows . I-am dat saptamana aceasta o sansa la Windows 8 daca tot l-am primit gratis de la facultate si pot spune ca ZBOARA(da stiu caps lock) pe laptopul Dell din 2008. Felicitari Microsoft, iar daca nu se simteau asa de amenintati nu stiu daca imbunatateau asa mult Windowsul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 59] Author : MonkY Date : 29-10-2012 00:37 1. Au lansat iPad 4 la doar 6 luni de la aparitie pentru ca vrand nevrand iPad 3 are probleme(discutabil totusi) tehnice sub nivelul calitatii cu care ne-am obisnuit de la Apple, gen ca se incarca intr-un timp prea lung, supraincalzirea. Plus ca era pe vechiul tip de cablu si din motive stiute de ei s-au grabit sa treaca intreaga gama pe acel connector. In acest mod au "reparat" ca sa zic asa iPad 3 care a fost grabit sau lansat sub presiune, fara sa fie suficient testat/rezolvat toate problemele. True that! Insa eu cred ca "Fixing old issues (overheating de exp.) + adding new features (hd facetime camera, Lightning) + doubling cpu & gpu speed = Next product!". Adica, e ceva absolut normal, nu doar o "reparatie". S-ar putea sa mai avem ceva surprize, dar eu unul nu m-as hazarda in speculatii pana nu vad testat "for real" un iPad 4. 2. Personal cred ca era nevoie de un iPad mini pe piata pentru carti/reviste. O tableta mult mai portabila. E perfect adevarat si asta! Si un iPad 2 era mai mult decat perfect pentru asa ceva (printre altele), insa cred ca pretul ar fi trebuit sa fie un pic mai agresiv (mai mic cu macar 50 USD). Din pacate, multi il vad ca "tehnologie din 2010". Iar cei care fac asta, probabil ca or considera si iPhone 5, HTX One X+, Nexus 4 tehnologii din 2007, ca de-atunci cam toate folosesc acelasi touchscreen. Nu mai conteaza dimensiunile, autonomia, ppi-ul... nimic. E touchscreen? Atunci e clar vechitura! (yeah right) 3. Da a fost Steve Jobs un geniul si un vizionar .... dar cred ca cea mai mare realizare a lui a fost ca a strans mai multi oameni competenti cu skilluri complementare si i-a pus sa lucreze impreuna ... plus da, avea carisma. I agree. Si nu trebuie sa-l compar cu Bill Gates pentru asta... sunt 2 personaje complet diferite. Ar trebui ca toti cei care comenteaza despre cei doi, macar sa le citeasca biografiile... Din pacate, la multi merge si "din auzite". Ma indoiesc ca vor scadea cei de la Apple in viitorul apropiat. Imi place foarte mult situatia actuala si lupta stransa intre Apple vs Android vs Windows . Si mie imi place la nebunie faptul ca este concurenta. Din pacate, multi si-ar dori sa nu existe decat favoritul lor si-atat. I-am dat saptamana aceasta o sansa la Windows 8 daca tot l-am primit gratis de la facultate si pot spune ca ZBOARA(da stiu caps lock) pe laptopul Dell din 2008. De curiozitate, pune un Windows 7 cu toate cele la zi, si dezactiveaza Aero si efectele de tot. O sa te miri de cum "zboara". Ca un 2003 Server fara servicii pornite. E si normal, la urma urmei Windows 8 este un Windows 7 din care s-au eliminat o groaza de nebunii, si s-au pus dreptunghiuri. Oricum, free e bestial! Poate si ca upgrade merita (eu asa l-am luat, pe la 250 RON). Full, retail... n-as da niciodata atatia bani pe el! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 60] Author : iry Date : 29-10-2012 08:34 hahaha amazon: Amazon.com: Online Shopping for Electronics, Apparel, Computers, Books, DVDs & more (http://www.amazon.com/?_encoding=UTF8&camp=213733&creative=393193&linkCode=shr&tag=newtracking85-20) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 61] Author : MonkY Date : 29-10-2012 08:38 hahaha amazon: Amazon.com: Online Shopping for Electronics, Apparel, Computers, Books, DVDs & more (http://www.amazon.com/?_encoding=UTF8&camp=213733&creative=393193&linkCode=shr&tag=newtracking85-20) In caz ca scot imaginea... era vorba despre asta :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 62] Author : Mythul Date : 29-10-2012 10:46 Vine luna noiembrie si incep oamenii sa se uite dupa cadouri. Va fi o nebunie in acest Craciun. Nu cred ca a mai existat vreun an cu atatea "must have" gadgets/electronics. Avem: 1. iPad 3, iPad Mini, Retina Macbook Pro, iMac (WOW), iPhone 5 de la Apple 2. Nexus 7, Nexus 10, Nexus 4, S3, Kindle HD de la familia Android 3. Kindle cu backlight (am auzit ca e f bun) 4. Wii U , 3DS XL 5. Windows 8, Surface, Windows 8 tablets, laptops (u name it), Lumia 920 de la Microsoft & partners 6. PS3 Super Slim, Vita(???) de la Sony Nebunie totala. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 63] Author : MonkY Date : 29-10-2012 11:05 Pe langa ce ai spus tu, ar mai merita mentionat iPad 4, iPod Touch 5, iPod Nano, Windows 8 Phone, Nook HD, Macbook Air, Padfone 2, Galaxy Note II, Galaxy S3, Motorola Droid RAZR Maxx, HTC One X+, Chromebooks, etc... Si nici sa nu ne treaca prin gand sa enumeram aparate foto, tv-uri, receivere sau alte nebunii... Doar e criza, nu? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 64] Author : Razzosinni Date : 29-10-2012 12:24 Title : Noutati Apple: iPad Mini, iPad 4, iMac, Mac Mini & MacBook Pro Eu abia astept sa imi iau iMac-ul,dar nu stiu daca va aparea in Romania pana la Craciun. Oricum,ar fi putin probabil sa vedem un price drop in preajma Sarbatorilor la un produs atat de nou. Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 65] Author : erik95 Date : 29-10-2012 15:56 Nu cred ca erau capabili in 2010 sa "comprime" un iPad 2 intr-un device atat de mic fara a sacrifica bateria. De acord, nu am tinut cont de baterie. Dar restul este la nivel de sfarsit de 2010 - inceput de 2011. Nu stiu despre fanii Apple cum e, dar unii cumparatori sunt open-minded. Altii sunt incuiati si nu vad decat X sau Y. Sa fim totusi realisti. Sunt o multime de boi care cumpara produsele lor. Nu spun ca sunt toti la fel, dar sunt foaaaaaaaaarte multi. Acum cativa ani nici un smartphone de 4.5" - 5" nu avea sens... si uite ce bine o duc. Cum spuneam, piata evolueaza, unii sunt open minded, altii sunt incuiati si dezamagitor de blocati pe o anumita mentalitate. Iar iPad Mini nu are "clasicul" 7" cu ratio 16:9... ci cu 7.9" cu 4:3. Asta inseamna cu 35% mai mare "content area"... lucru pe care nu-l poti intelege pana nu incerci sa vezi o revista in Zinio (de exemplu). Pe un 7" cu 16:9 e crima si pedeapsa (faci zooom la fiecare articol in parte) pentru a putea citi... Deci da, daca ar fi scos tot ceva de genul acesta, ar fi fost un fail imens. Daca atat ai inteles tu din discutiile anterioare (cum ca 660Ti a devenit cea mai tare placa), atunci imi pare sincer rau pentru tine. Mda... te plangeai ca al tau 660Ti, cand se vorbea de placi de 2000+ lei, nu va face fata anul viitor (putin probabil). De aici, din punctul meu de vedere, rezulta ca 660Ti ar trebui sa fie un etalon, ceea ce nu este. E in cadere libera... uita-te la cifre... Da, e in cadere. Dar pana la moartea PCul, pe care o tot vezi de 5 ani incaoace, mai e destul de mult. E normal ca unii producatori sa aibe incasari mai mici, e criza, trebuie sa se adapteze. La fel... uita-te la cifre. Si altele! ;) Cifrele nu sunt chiart tot. Vreau sa spun ca e foarte probabil ca Dacia sa aibe un profit de 10 ori mai mare decat al celor de Porsche (actually, nu e chiar asa probabil), asta nu inseamna ca Dacia face masini mai bune. Nu spun ca nu au produse bune, doar ca se exagereaza foarte mult. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 66] Author : MonkY Date : 29-10-2012 17:00 Aha. Merci ca m-ai iluminat! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 67] Author : isis Date : 29-10-2012 19:14 Aha. Merci ca m-ai iluminat!MonK, da-mi numai un warn pentru asta, dar colegu forumist de mai sus a vrut sa spuna in limbaj elevat urmatoarele: Exista mult mai multe neveste grase decat dame bune de companie [scumpe dar bune rau], pe fiecare an TOT MAI MULTE. Ca nu mai au parte toti de bunaciuni sau nu si le permit, e alta treaba, ele is tot acolo. Doar ca se adreseaza unui segment tot mai exclusivist. De disparut? Never ;) Dame bune = placile grafice si pc-urile high end. Tot mai scumpe, tot mai greu de achizitionat, tot mai greu de intretinut. Neveste grase = consolele care stau cate 8 ani pe piata. Aceasi rezolutie prafuita, aceasi placa expirata zi de zi, aceleasi culori, aceleasi texturi, acelasi framerate [sau mai prost]. Tot mai accesibile, tot mai usor de cumparat, tot mai ieftine. Got my point? Esti fanboy si exagerezi la greu, mai mult decat aia care is batuti in cap cu placile video si pc-urile pe care le tot hulesti. Ai un forum, felicitari pentru munca. Doar ca tu te transformi aici intr-un dictator care isi impune cu agresivitate [prin BAN & stuff] parerile si opiniile. Care sunt contra, repede scoti cartonase. Daca tu vezi vreo smecherie sa vorbesti in acelasi context de rezolutii 4K si cat de bine arata si pe de alta parte sa teoretizezi la nesfarsit cu nu conteaza grafica si conteaza numai gameplay, fara cuvinte. Fun ai man si pe 600p, nu mai bate apa cu 4K, ca pe tine nu te intereseaza grafica. Sau nu man, pe tine te intereseaza doar ce iti place tie si atunci cu rahat in orice este contrat opiniilor tale care de cele mai multe ori sunt contradictorii. Daca nu conteaza grafica, termina in a te exprima cu atata efervexcenta in privinta 4K. Si daca conteaza, atunci termina cu pledoaria anti PC. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 68] Author : Caponescu Date : 29-10-2012 19:36 Offtopic: " Este fix invers fata de ceea ce vedem pe PC, unde avem jocuri care deja sunt limitate de puterea hardware." Da-mi un exemplu te rog. Ar trebui facut un topic "Moartea PC-ului" asta pt. a nu mai polua aiurea alte topicuri. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 69] Author : MonkY Date : 29-10-2012 21:54 isis: e ultima oara cand o sa te rog sa nu mai postezi off-topic. Daca ai primi warn/infractiune/ban, tu nu ai primi pentru opinii pro sau contra, ci pentru faptul ca in continuare postezi off-topic, chestii complet pe langa subiect. Daca ai o opinie legata de topicul acesta, be my guest. Daca nu, mergi linistit in alta parte unde poti sa vorbesti fara sens pe langa subiect pana nu mai poti! Merci! Nu stiu daca ai observat... si cu erik ma contrez. Poate si cu altii. Dar macar ei posteaza on-topic, opiniile proprii. Si atunci apare implicit si respectul reciproc (sau cel putin asta imi place sa cred, chiar daca nu suntem de acord unul cu celalalt). Tu mai ai un pic si bagi pumnul in gura oricui nu este de acord cu ceea ce spui tu (lucru care repet, fiind off-topic si cu repetitie, devine plictisitor). Si las-o mai usor cu jignirile si misto-urile, ca prea departe nu ajungi asa... si nu ma refer doar la forumul acesta, ci in general! ---------- Post added 29-10-2012 at 10:04 PM ---------- P.S. Ca sa lamuresc odata pt. totdeauna. Eu postez ca si voi in calitate de user, nu postez pe forumul "lu' mama". Insa ca admin/moderator, trebuie sa impun regulamentul. Si off-topic-ul, trolling-ul, jignirile si alte alea nu sunt trecute degeaba aici: http://www.consolegames.ro/forum/f51-help-desk/475-regulament-consolegames-ro/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 70] Author : MonkY Date : 30-10-2012 07:01 hahaha amazon: Amazon.com: Online Shopping for Electronics, Apparel, Computers, Books, DVDs & more (http://www.amazon.com/?_encoding=UTF8&camp=213733&creative=393193&linkCode=shr&tag=newtracking85-20) Intre timp a venit si raspunsul (dupa cum era de asteptat). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 71] Author : iry Date : 30-10-2012 11:17 4th Generation iPad Benchmarks Show 1.4GHz Dual Core Processor, 1GB of RAM - Mac Rumors (http://www.macrumors.com/2012/10/30/4th-generation-ipad-benchmarks-show-1-4ghz-dual-core-processor-1gb-of-ram/) Cu alte cuvinte, vand ipad 3 32gb 4g white like new:D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 72] Author : A_A_A Date : 31-10-2012 18:46 Dar care e treaba cu kindle fire? e chiar asa buna tableta? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 73] Author : MonkY Date : 31-10-2012 18:54 Dar care e treaba cu kindle fire? e chiar asa buna tableta? Eh e... Ce sa faca si Amazon? Daca era vorba de Nexus 10 sau 7, mai ziceam... Btw, iPad Mini se pare ca are cea mai mare rezistenta... cu peste 12:30 ore de autonomie! Detalii aici (http://www.engadget.com/2012/10/30/apple-ipad-mini-review/). iPad 4 rezista cam 11 ore... iar in benchmark-uri rupe tot. Detalii aici (http://www.engadget.com/2012/10/30/apple-ipad-review/). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 74] Author : tudyniuz Date : 31-10-2012 20:42 Se pare ca problema cu incalzirea tot n-au rezolvat-o. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 75] Author : MonkY Date : 31-10-2012 21:28 Se pare ca problema cu incalzirea tot n-au rezolvat-o. N-au reusit sa invinga legile fizicii :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 76] Author : tudyniuz Date : 31-10-2012 21:32 Le-a fost lene. Cu iPad 2 au reusit, si desi asta e mai puternic si etc, au trecut doi ani in care tehnologia a evoluat, deci scuze nu exista. Oare ei chiar se bazeaza pe faptul ca toata lumea foloseste huse? Eu unul nu cred ca am vazut vreodata mai mult de 2-3 iPad-uri fara huse. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 77] Author : Razzosinni Date : 31-10-2012 21:43 Title : Noutati Apple: iPad Mini, iPad 4, iMac, Mac Mini & MacBook Pro Eu nu mai cred de mult timp povestile cu autonomia la Apple. Al meu 4S e 100% dimineata,cu 3G-ul pornit si cu un uz relativ redus ( nici vorba de folosit incontinuu ),la 2 cand ajung acasa e undeva pe la 5-10% bateria. Si ei o tin tot cu 8-10 ore. La fel si cu iPad-ul. Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 78] Author : MonkY Date : 31-10-2012 21:45 Le-a fost lene. Cu iPad 2 au reusit, si desi asta e mai puternic si etc, au trecut doi ani in care tehnologia a evoluat, deci scuze nu exista. Oare ei chiar se bazeaza pe faptul ca toata lumea foloseste huse? Eu unul nu cred ca am vazut vreodata mai mult de 2-3 iPad-uri fara huse. Man, orice se incalzeste... Galaxy Note-ul meu frige cateodata. Chiar si iPad 2 se incalzea... insa ala era lent, avea bateria de cateva ori mai mica, leduri mai slabe pt. ecran, and so on. iPhone se incalzeste. Orice notebook/tablet se incalzeste (si unele in mod ingrijorator). Nu am vazut pana acum nimic serios care sa nu se incalzeasca. Vrei sa fie rece? Iei iPad 2 sau iPad Mini, sau o taleta mai lenta. Vrei sa ai viteza, go for it. Se incalzeste, ca are procesor serios. E ca si cand ai spune "Nu-mi iau i7, ca se incalzeste. Nu exista scuze: ia uite Celeron-ul ce rece e!". Sau (ca sa te parafrazez): "Aveam un Pentium la 2Ghz care nu sarea de 40 de grade. De ce am i7 care sare de 70 de grade? Tehnologia a evoluat, deci nu exista scuze". Grrr... ---------- Post added 31-10-2012 at 08:47 PM ---------- Eu nu mai cred de mult timp povestile cu autonomia la Apple. Al meu 4S e 100% dimineata,cu 3G-ul pornit si cu un uz relativ redus ( nici vorba de folosit incontinuu ),la 2 cand ajung acasa e undeva pe la 5-10% bateria. Si ei o tin tot cu 8-10 ore. La fel si cu iPad-ul. Ai o problema cu bateria... du-l la service. La mine iPhone 4 tinea 2 zile. WiFi Always On, Brightness 60%. De cand l-am dat femeii, tine 3-4 zile (ea nu-l foloseste asa mult). Testat odata fara WiFi (a fost crima), a tinut 5-6 zile. Insa recunosc ca nu foloseam 3G decat cand aveam nevoie de net pe drum. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 79] Author : A_A_A Date : 31-10-2012 21:53 Ai o problema cu bateria... du-l la service. La mine iPhone 4 tinea 2 zile. WiFi Always On, Brightness 60%. De cand l-am dat femeii, tine 3-4 zile (ea nu-l foloseste asa mult). Testat odata fara WiFi (a fost crima), a tinut 5-6 zile. Insa recunosc ca nu foloseam 3G decat cand aveam nevoie de net pe drum. Oare....Am un coleg de clasa care are 4 s de vreo 3 luni.La 12 cand vine la scoala e 100% iar la 6-7 e 20-30%.Si da...legile fizicii.... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 80] Author : MonkY Date : 31-10-2012 21:59 Oare....Am un coleg de clasa care are 4 s de vreo 3 luni.La 12 cand vine la scoala e 100% iar la 6-7 e 20-30%.Si da...legile fizicii.... Man, daca la service nu vrei sa-l duci... daca de setat nu stii/vrei sa-l setezi, atunci stai cu el asa. Asta nu e legea fizicii, ci a incapatanarii... Dovada: Apple iPhone 4S battery test is complete, meet our new champion [TEST] - GSMArena Blog (http://blog.gsmarena.com/apple-iphone-4s-battery-test-is-complete-meet-our-new-champion-test/) P.S. Colegul meu are 4S, il tine 2 zile cu WiFi pornit, 3 zile daca mai isi aduce aminte sa opreasca WiFi-ul. La fel, nici el nu foloseste 3G. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 81] Author : tudyniuz Date : 31-10-2012 22:25 Nu ai dreptate. Si pentru ca tot dai exemple cu procesoare, iti spun exact ce am patit eu. Pe scurt: Am avut un laptop HP cu i5, dual-core, si se incalzea in draci. Urla din toate gaurile, ardea pur si simplu, nu il puteai tine in brate. Era lent si prost. De vreo 6 luni am luat un Asus care zboara. Zboara! i7, quad-core, multi rami, placa video buna, etc. E gheata. Are si cadrul din aluminiu, si ajuta, dar tot se descurca exemplar. Ce vreau eu sa spun cu asta este ca se poate. Puteau face o tableta si rapida, si rece. Adica au scazut standardul la partea cu incalzirea tabletei. Daca se chinuiau, puteau. Si cand dai atat de multi bani pe o tableta, vrei sa fie cat mai buna posibil. Si din punctul asta de vedere, nu este. Am sa ma opresc aici, pentru ca orice reactie negativa impotriva iPad-ului 4, sau orice device Apple, primeste mereu scuze din partea ta pentru orice problema. Si nu cred ca ajungem nicaieri in ritmul asta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 82] Author : Mythul Date : 01-11-2012 00:02 Pentru unii incalzirea e un deal breaker. Eu personal prefer totul rece, maxim caldut. Poate altii au toleranta mai mare ca mine. Sunt curios cand va aparea iPad 4 la Mall cum va sta cu incalzirea, la Altex de exemplu iPad 3 -ul expus ardea. iPad Mini e foarte frumos, am vazut reviewul de la TheVerge, dar problema ar fi ca anul viitor sigur vor scoate iPad mini cu retina(doar e singurul din gama touch care nu are asa ceva) si automat prima generatie de mini va fi obsolete rau de tot. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 83] Author : MonkY Date : 01-11-2012 01:12 Nu ai dreptate. Si pentru ca tot dai exemple cu procesoare, iti spun exact ce am patit eu. Pe scurt: Am avut un laptop HP cu i5, dual-core, si se incalzea in draci. Urla din toate gaurile, ardea pur si simplu, nu il puteai tine in brate. Era lent si prost. De vreo 6 luni am luat un Asus care zboara. Zboara! i7, quad-core, multi rami, placa video buna, etc. E gheata. Are si cadrul din aluminiu, si ajuta, dar tot se descurca exemplar. HP, la multe modele (si in general dealtfel) sunt praf la ceea ce tine de racire. Am avut si noi cateva decedate pe-aici. Asus-uri, am vreo 3 pe aici, din care 2 sunt cu aluminiu. Intr-adevar, nu se incalzesc prea tare... dar SE INCALZESC! Nu are cum sa fie rece ca gheata un procesor care in full load se duce si la 80-90 de grade! Mai ales unul cu o placa video dedicata (mai sare si aia de 60-70 grade lejer). Dar vorba ta, nu mai zic nici eu nimic... ca la tine nu se aplica legile termodinamicii, ale fizicii in general. Felicitari, ai un i7 cu super placa video, care e rece ca gheata (sunt curios la tine unde se disipa toata acea caldura). Si o baterie care cand se incarca, o face prin inductie, nu se incalzeste deloc. Ai naibii astia de la Asus, ce aluminium, cupru si lithium folosesc ei... Te astept oricand la mine, sa-ti demonstrez ca acel Asus se va incalzi mai mult decat un iPad 3! Daca pierd eu, dau o lada de bere. Daca pierzi tu, postezi scuze public aici pe forum? Ce vreau eu sa spun cu asta este ca se poate. Puteau face o tableta si rapida, si rece. Adica au scazut standardul la partea cu incalzirea tabletei. Daca se chinuiau, puteau. Si cand dai atat de multi bani pe o tableta, vrei sa fie cat mai buna posibil. Si din punctul asta de vedere, nu este. Eu nu cred ca daca vroiau si puteau, nu o faceau. Au cazut multe capete mari pe la Apple (si vor mai cade in continuare, de data aceasta doar Scott Forstall si John Browett) din cauza aberatiei numita Maps (printre altele). Insa pot sa garantez ca nu va pleca nimeni de-acolo pentru ceea ce numesti tu "supraincalzire", care este un lucru cat se poate de normal (si nu vorbesc din auzite, am pus teste pe thread cu termometru profesional infrarosu). Daca unora 3-4 grade in plus li se pare mult, atunci sa spuna PASS. Sunt multe alternative in ziua de azi. Am sa ma opresc aici, pentru ca orice reactie negativa impotriva iPad-ului 4, sau orice device Apple, primeste mereu scuze din partea ta pentru orice problema. Si nu cred ca ajungem nicaieri in ritmul asta. Nu trebuie sa te opresti. Discutam pro si contra... tu vii cu contra, eu cu pro. Nu e ceva normal? Mai ales ca in Romania observ ca zace o mare masa de oameni (de obicei indoctrinati), oameni carora nici nu apuci sa le explici ce poate jucaria respectiva, ca doar la auzul numelui Apple si spun "e prost". Cineva trebuie sa vorbeasca si de punctele lor bune, ca nu degeaba sunt in top-uri in ultima vreme. Iar eu nu scuz pe nimeni (n-am primit vreodata ceva de la Apple ca sa o fac, si chiar daca as primi nu as face asa ceva), ci pur si simplu imi expun parerea. Ca sa-ti faci o idee ca am zis exact ce-am crezut, in secunda in care voi reusi sa-mi vand iPad 3-ul, imi voi cumpara iPad 4. Si eu consider ca Apple l-a scos cam devreme, dar ce sa-i fac, sunt un ahtiat dupa viteza. Vreau 2x speed ala, chiar si daca ar fierbe spatele (lucru de care ma indoiesc profund). Si sa lamurim odata pt. totdeauna chestia cu fanboysm-ul... ca i-am observat pe multi ca-i doare de mine atat de mult. La fel am patit cand laudam PS3-ul... eram facut fanboy Sony. Cand am inceput sa spun ca-mi place mai mult Xbox 360-ul si ma joc mai mult pe el (si am expus si motivele), am fost facut fanboy Microsoft. Printre amicii maniaci de HiFi, sunt cunoscut ca fanboy Yamaha. Inainte imi ziceau ca-s maniac cu NAD si PSB. La TV-uri la fel, fanboy Panasonic (desi inainte spuneau ca-i zapacesc cu Sony). La fotografie, sunt fanboy Canon. Si tot asa... WTH, nu mai imi poate place un anumit model de la firma X, ca sunt acuzat de tot felul de aberatii si sunt automat fanboy? M-a mai acuzat nu stiu care pe forum ca fac advertoriale (desi n-am scris in viata mea unul). Asa ca am rugamintea sa va opriti cu chestia asta. Daca maine imi va place Galaxy 10 (pe care sincer de-abia astept sa-l testez), o sa treceti la faza cu "MonkY e fanboy Google"? Eu postez pro sau contra in ideea ca daca nu as face-o eu, ar ramane cel care citeste numai cu impresiile unei singure laturi (negative dupa cum se vede). Si de cate ori am scris un review, am facut un test, am scris si de bune si de rele. Si daca luam Apple in colimator si va uitati la threadul cu iPad 3, pe mine ma veti gasi primul care face public problema X si Y (de exp. cea cu yellow screen, cea cu faptul ca se incarca greu, cea cu temperatura un pic mai mare, samd). Am zis foarte clar ca am schimbat 3 iPad3-uri pana am dat de ce vroiam. La iPad 2, la fel, am vorbit de bleeding... iPhone 3G-ul la mine a rezistat 2 saptamani, dupa care am renuntat la el pentru ca mi s-a parut prea lent. Si la fel, am zis asta public. La noi in casa iPad 3-ul este mai folosit decat calculatoarele din dotare (atat desktop cat si laptop). De ce? Asa, ca suntem fani Apple, sau pentru ca isi face treaba? N-am avut niciodata probleme cu supraincalzirea. Daca aveam, a doua zi eram la Apple Store sa-l schimb. Eu in momentul de fata nu am niciun motiv sa schimb iPad 3-ul. De fapt, e unul singur: iPad 4! :evil: Deci hai sa fim seriosi, sa le luam cu plusuri si minusuri... sa nu aruncam cu noroi aiurea. Tudyniuz de exp. a ajuns unul din subiectele funny la mine la munca, in mare parte datorita nehotararii (si probabil si al faptului ca e tot timpul contra produsului pe care si-l doreste si ajunge sa-si ia ceva mult mai slab/prost din cauza unei "chichitze" de care se agata - vezi cazul lui cu iPad2). Deja mai e un pic si se fac pariuri pe ce device isi va alege pana la urma. Eu as paria ca nu-si va lua un device Apple. Voi ce ziceti? :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 84] Author : tudyniuz Date : 01-11-2012 17:02 Eu as paria ca nu-si va lua un device Apple. Voi ce ziceti? :D Ai pierdut. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 85] Author : MonkY Date : 01-11-2012 18:17 Ai pierdut. Am gresit, trebuia sa pariez pe "iPad" :)) Felicitari! Ce ti-ai comandat pana la urma? Ai gasit undeva mai ieftin, sau tot asa, te-au plimbat aia pe la Apple Store? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 86] Author : tudyniuz Date : 01-11-2012 18:19 A fost totul ok de data asta. Am sa postez pe aria dedicata dupa ce imi formez niste prime impresii, sa nu mai poluez aici. :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 87] Author : A_A_A Date : 02-11-2012 18:22 Man, daca la service nu vrei sa-l duci... daca de setat nu stii/vrei sa-l setezi, atunci stai cu el asa. Asta nu e legea fizicii, ci a incapatanarii... Dovada: Apple iPhone 4S battery test is complete, meet our new champion [TEST] - GSMArena Blog (http://blog.gsmarena.com/apple-iphone-4s-battery-test-is-complete-meet-our-new-champion-test/) P.S. Colegul meu are 4S, il tine 2 zile cu WiFi pornit, 3 zile daca mai isi aduce aminte sa opreasca WiFi-ul. La fel, nici el nu foloseste 3G. Chestia e ca l-a dus la garantie si i-au spus ca merge perfect.E posibil sa se descarce din 3 g pornit?Il foloseste doar cand are nevoie de internet mai rapid. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 88] Author : MonkY Date : 02-11-2012 19:11 Chestia e ca l-a dus la garantie si i-au spus ca merge perfect.E posibil sa se descarce din 3 g pornit?Il foloseste doar cand are nevoie de internet mai rapid. 3G-ul consuma mult mai mult decat GSM-ul. Acum important e si cum isi tine brightness-ul (orice peste 60% mi se pare exagerat - comparativ, cam pe toti userii cu Galaxy-uri isi tin de obicei pe 25% - Auto), si daca face push la email la greu (fetch e suficient), daca sta tot timpul cu location/gps activ, bluetooth, etc. Also, daca are Jailbreak si e instalat ceva aiurea... Ii recomand sa incerce un reset la setari si sa-si formateze bateria (sa o descarce complet dupa care sa o incarce la 100%, de 2-3 ori). P.S. Acum... daca are un defect si cei de la garantie ii spun ca merge perfect, sa faca test cu: video playing si audio playing pentru o ora, si daca nu-i da conform specificatiilor de la Apple, poate sa-l schimbe! Daca nu, reclamatie la Apple... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 89] Author : Razzosinni Date : 02-11-2012 20:04 Title : Noutati Apple: iPad Mini, iPad 4, iMac, Mac Mini & MacBook Pro Pentru mine nu e cine stie ce problema,deoarece il am deja de o gramada de timp si stiu ca fara 2 incarcari zilnice,una pana la 100% si una pana la jumatate,nu rezista. 3G-ul consuma fara niciun dubiu cel mai mult si e de vina si Jailbreak-ul,desi nu am decat cateva tweak-uri instalate. Dar am nevoie si de JB si de 3G,ca atare,there's no way out. :) Nu ma plang de asta,cum am spus,doar ca autonomia telefonului meu e de mult sub 10 ore. Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 90] Author : A_A_A Date : 10-11-2012 23:25 3G-ul consuma mult mai mult decat GSM-ul. Acum important e si cum isi tine brightness-ul (orice peste 60% mi se pare exagerat - comparativ, cam pe toti userii cu Galaxy-uri isi tin de obicei pe 25% - Auto), si daca face push la email la greu (fetch e suficient), daca sta tot timpul cu location/gps activ, bluetooth, etc. Also, daca are Jailbreak si e instalat ceva aiurea... Ii recomand sa incerce un reset la setari si sa-si formateze bateria (sa o descarce complet dupa care sa o incarce la 100%, de 2-3 ori). P.S. Acum... daca are un defect si cei de la garantie ii spun ca merge perfect, sa faca test cu: video playing si audio playing pentru o ora, si daca nu-i da conform specificatiilor de la Apple, poate sa-l schimbe! Daca nu, reclamatie la Apple... Pai...cam tot ce ai spus tu e on, nu stiu daca si lumozitatea, dar in principiu,da.Thanks! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 91] Author : MonkY Date : 11-11-2012 01:10 Man, eu pot sa-ti dau un exemplu foarte recent, cu un iPod 4G vandut de mine... care la persoana care l-a cumparat nu mai tinea nici 2-3 ore de muzica! L-am resoftat, n-am mai pus jailbreak, setat brightness la 50%, location services off, bluetooth off, facetime off, push email off... si dupa 14 ore de muzica in continuu, de-abia daca folosea 50% din baterie. Initial si eu as fi zis ca e defect... Oricum ar fi, daca ai probleme cu un device Apple la care ai garantie, mergi cu el si stai pe capul lor pana il rezolva. Si daca cei de la Orange/Vodafone se fac ca ploua, fa-le reclamatie la Apple.... sau mergi direct la service Apple (gen Noumax) si explica-le situatia. S-ar putea sa te rezolve ei direct cu replacement. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 92] Author : AndRewqp Date : 11-11-2012 02:55 MonkY eu mai am garantie pana in februarie 2013 si am mari probleme cu bateria. am fost la noumax dar mi-au zis ca este activat un senzor de umiditate, telefonul este SH si habar nu aveam ca cei de la Apple au instalat asa ceva pe telefoane. m-am documentat putin si am aflat urmatoarea chestie: Apple isi schimba politica cu privire la senzorii de umiditate | iDevice.ro (http://www.idevice.ro/2011/01/31/apple-isi-schimba-politica-cu-privire-la-senzorii-de-umiditate/) oare daca m-as duce la iStyle as avea o sansa sa-mi schimbe telefonul sau macar sa-mi faca ceva la baterie? voi ce ziceti? chiar ma enerveaza si e foarte frustrant ca dupa ce este tinut toata noaptea la incarcat, 100%, dupa 5 minute de wifi scade la 98... :| am ramas pur si simplu :| este vorba despre un i4s -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 93] Author : MonkY Date : 11-11-2012 11:11 Man, daca e activat senzorul de umiditate... atunci e normal sa nu-ti schimbe in garantie. Dar poti sa ceri post-garantie (contra cost), sau daca tu crezi ca e bateria de vina, iti poti cumpara un kit (baterie iPhone 4S + surubelnite) la 10-20 Lire de pe ebay, si ai baterie noua. Uite aici cat de simplu o schimbi: Installing iPhone 4S Battery - iFixit (http://www.ifixit.com/Guide/Installing+iPhone+4S+Battery/7111/1) Presupun ca ai incercat sa instalezi de la zero, nu (sau macar reset settings)? Nu de alta, dar WiFi-ul de pe iPhone mie intotdeauna mi s-a parut exceptional (la battery usage). Comparativ cu Android, unde ori se pierde, ori consuma mult... eu la iPhone nu am avut oprit wifi-ul niciodata, si nu se simtea la baterie. La fel cum presupun ca ai facut si un "battery calibration". Adicatalea incarcat la charger (neaparat charger-ul Apple de 5W sau 10W, nu USB la calculator) 100% si peste (il lasi sa incarce 30min - 60min chiar si dupa ce el iti arata 100%). Dupa care descarcat pana se inchide iPhone-ul. Faci treaba asta de 3 ori, si soft-ul care se ocupa cu estimarea bateriei se recalibreaza. Bafta! ---------- Post added 11-11-2012 at 10:50 AM ---------- Btw man, vezi ca daca a intrat apa in el si nu a fost niciodata desfacut si curatat... exista sansa sa iti apara n soiuri de probleme (cum ar fi corodarea conexiunilor). De aceea iti recomand sa-l desfaci (daca tot schimbi bateria) sau sa-l duci la un service unde sa il si ia la puricat (si sa-l curete complet pe interior). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 94] Author : AndRewqp Date : 11-11-2012 12:52 pai l-am desfacut si nu are probeleme de genul acesta de coroziune. telefonul e din anglia si din cate am inteles si umiditatea crescuta activeaza senzorul de umiditate, la mine cel de la mufa jack e activat si nu e foarte rosu, e mai rozaliu. oricum m-am documentat si eu putin si mai multa lume se plange de aceasta problema dupa noul ios si am descoeprit cateva fixuri :) o sa le incerc si eu astazi si o sa revin cu cateva pareri, poate nu sunt singurul cu problema aceasta. btw am shsh pt 5.1.1 in ultima instanta o sa trec inapoi pe ios 5 si vedem cum se comporta. GoTo: Settings/Privacy/Location Services/System Services (scroll to the bottom). Turn off: Genius for Apps Location-Based iAds Traffic GoTo: Settings/General/Cellular Turn off: iTunes Passbook Updates Reading List Reboot your phone (turn it off/on) Plus I turned off push for email -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 95] Author : MonkY Date : 11-11-2012 12:57 La fel, si Facetime, daca nu folosesti... da-i disable. De cele clasice (Bluetooth, Push, Location) presupun ca nu are rost sa-ti mai amintesc, nu? :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 96] Author : AndRewqp Date : 11-11-2012 13:03 ok man :) mersi mult pentru sugestii. acum o sa-i fac un complet cycle si dupa intra in teste sa vedem :) o sa-i dau si un restore inainte -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 18:59.