* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : 7 milioane de device-uri iOS au jailbreak in doar 4 zile Started at 09-02-2013 07:37 by MonkY Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=70254 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MonkY Date : 09-02-2013 07:37 Title : 7 milioane de device-uri iOS au jailbreak in doar 4 zile Evasi0n, primul jailbreak pentru sistemul de operare iOS 6.1 disponibil pe device-urile de la Apple, a fost lansat acum 4 zile. In acest timp, conform datelor de la Jay Freeman (omul care se ocupa de Cydia), aproximativ 7 milioane de device-uri s-au conectat cu iOS 6 si jailbreak-ul evasi0n pe store-ul sau. Acest lucru s-a vazut si s-a simtit extrem de bine, serverele Cydia fiind practic de neutilizat in mare parte a timpului. Jay Freeman ne mai spune si cum a fost impartita cifra de 7 milioane intre device-urile iOS. Mai exact, 5.5 milioane au fost iPhone-uri, 1.35 milioane au fost iPad-uri si 400.000 au fost iPod Touch. Eu unul cred ca e ceva normala aceasta nebunie de a scapa de "ingradirea" OS-ului de la Apple. Daca ne uitam in urma, jailbreak-ul la iPhone 3GS s-a lansat in 14 zile, cel de la iPhone 4 in 39 de zile, cel de la iPhone 4S in 98 de zile si in final, 136 de zile pentru iPhone 5 si iOS 6. Deci s-a "adunat" o oarecare tensiune in asteptare, lucru care cred ca a putut fi observat inclusiv in stock prices la Apple. Chiar sunt curios acum daca va exploda trecerea la iOS 6 (sunt ferm convins ca da), si care va fi efectul asupra vanzarilor device-urilor cu iOS (foarte multi cumparatori erau nehotarati tocmai pentru ca nu exista o solutie de jailbreak). Va reamintesc ca totusi numai anul trecut s-au vandut 136 de milioane de iPhone-uri... fara sa luam in calcul tabletele si iPod Touch-ul. Prin urmare, recomand pentru cei care-si doresc un device iOS sa-si achizitioneze acum, inainte ca Apple sa blocheze si acest tip de jailbreak. Pentru ca nu se stie, daca acum am avut de asteptat 136 de zile, poate pentru urmatorul vom astepta dublu. P.S. Dupa jailbreak si instalarea unor tweak-uri (precum FakeClockUp), trebuie sa recunosc ca atat iPhone 5-ul cat si iPad 4-ul se misca incredibil (ele practic fiind "limitate" de animatiile de tranzitie, care va reamintesc ca au aceleasi valori de la iPhone 3G incoace - cu alte cuvinte, toate par ca se misca la fel - odata scoasa acea limitare, o sa ramaneti suprinsi de cat de rapid e de fapt totul). Site-ul oficial pentru evasi0n: http://evasi0n.com/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : MonkY Date : 04-03-2013 03:11 De la saurik au venit ieri ultimele statistici: 14,051,500 de device-uri cu iOS 6 s-au conectat pe serverul Cydia, dintr-un total de 23 de milioane de device-uri cu iOS. Si asta doar in ultimele 30 de zile! Cine spunea ca "jailbreak-ul e mort"? :D Daca doriti sa faceti jailbreak, o puteti face... inca! But hurry up! :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 22:27.