* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Bucuresti orasul spargatorilor de masini Started at 08-05-2013 06:11 by apbaciu Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=73183 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : apbaciu Date : 08-05-2013 06:11 Title : Bucuresti orasul spargatorilor de masini Dupa cum bine stim cu totii , in Bucuresti se fura orice este la indemana celor care profeseaza aceasta "meserie" iar daca nu este la indemana se sparge un geam. Am vazut ca nu este un astfel de topic, insa in Romania cred ca cei normali la cap ar trebui sa colaboreze pentru a reduce numarul furturilor de masini si componente auto. Asadar avand o masina noua imi puteti spune cum v-ati descurcat de-a lungul anilor sa rezistati furturilor de oglinzi , radio , si altele ( spre exemplu eu am la masina un calculator de bord care pentru unii poate sa semene cu o tableta si ma tot gandesc cum o sa fac sa nu-mi fure acest calculator. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Dj Mo Date : 08-05-2013 07:51 In primul rand prelata pusa pe ea cat este parcata. Incearca sa o parchezi intr-un loc luminat. Alarma cu senzori de proximitate. Mai bine sa te trezeasca noaptea ca a sarit o pisica pe ea, decat sa o gasesti dimineata cu ceva lipsa. Daca se trag oglinzile, fie automat, fie manual, fa-o. Toate elementele astea, descurajeaza hotii datorita timpul necesar pentru "operatie". Alternative: 1. Angajezi un paznic. 2. Iei teren si iti construiesti casa cu garaj :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : silvian92 Date : 08-05-2013 08:34 Oglinzile poti sa le inscriptionezi cu numarul masini si nu o sa ai treaba -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : apbaciu Date : 08-05-2013 09:10 In orasul meu natal , Galati , nu am nicio problema deoarece stau la casa am garaj si are grija si o firma de paza sa nu se intample nimic special , insa in Bucuresti stau la bloc si intr-un cartier nu tocmai select : Calea 13 septembrie ( sector 5 ). Momentan am problema cu alarma pentru ca am fost la Viper si mi-au spus ca pt modelul meu de masina mai trebuie sa astept o luna. In privinta oglinzilor m-am gandit si eu la alternativa cu sablonare insa ma gandeam daca nu ar trebui sa pun si sistemul antifurt, il are cineva? se merita? Ideea cu prelata cred ca am sa o pun in practica :). O alta idee care ar fi amplasarea unei camere de securitate in fata scarii si sa-mi filmeze masina 24/24. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : Krusht Date : 08-05-2013 10:56 insa ma gandeam daca nu ar trebui sa pun si sistemul antifurt, il are cineva? se merita? Din proprie experienta iti recomand o furca din aia pe volan. Mi-a fost furat un Golf acum cativa ani din fata blocului si era dotat cu toate rahaturile (alarma, imobilizator etc.). Toata treaba a durat 20-30 secunde, cel putin asa mi-au spus amaratii aia de la Politie. Furca aia prezenta pe volan ii descurajeaza pe majoritatea pentru ca pierd prea mult timp indepartand-o. Legat de oglinzi, radiouri etc chiar nu m-ar fi deranjat sa mi le fure sau vandalizeze. As fi preferat sa am inca masina. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : darkpaul13 Date : 08-05-2013 11:26 In orasul meu natal , Galati , nu am nicio problema deoarece stau la casa am garaj si are grija si o firma de paza sa nu se intample nimic special , insa in Bucuresti stau la bloc si intr-un cartier nu tocmai select : Calea 13 septembrie ( sector 5 ). Momentan am problema cu alarma pentru ca am fost la Viper si mi-au spus ca pt modelul meu de masina mai trebuie sa astept o luna. In privinta oglinzilor m-am gandit si eu la alternativa cu sablonare insa ma gandeam daca nu ar trebui sa pun si sistemul antifurt, il are cineva? se merita? Ideea cu prelata cred ca am sa o pun in practica :). O alta idee care ar fi amplasarea unei camere de securitate in fata scarii si sa-mi filmeze masina 24/24. I-auzi baciule..suntem vecini..daca spui ca 13 septembrie(care e in buricul bucurestiului) nu e cat de cat select..atunci care e :)) ? In fine..cel mai bun mod este sa ii pui un dispozitiv de urmarire gps..se pune cartela de telefon si daca iti este cumva furata primesti coordonatele masinii..iar mai departe cu google maps..(doar in cazul in care iti este furata masina) Oricum prelata e sfanta mai ales daca ai acel calculator de bord la vedere...de cele mai multe ori hotii pun ochii pe masina cand ies la promenada seara..iar daca masina are prelata pe ea nu se mai obosesc ei sa dea prelata la o parte sa vada ce are inauntru s.a.m.d. Iar cu oglinzile..daca n-ai vreo dacie mai veche sau vreun bemveu mai vechi n-ai de ce sa-ti faci griji..de obicei hotii le fura ca sa si le puna la masinile lor sau ca sa le vanda la colt de strada pe 3 pachete de tigari si o sticla de bere.. Iar daca pui toate sistemele posibile si imposibile ajungi sa platesti mai mult decat daca ai fi inlocuit posibila oglinda furata.. Bucuresti nu e chiar vestul salbatic..si mai ales nu cartierul 13 sept..daca stateai in balta alba sau ferentari mai ziceam sa fii extrem de precaut dar asa cu prelata+alarma+eventual sistem gps rezolvi Eu am avut de-a face cu hotii o singura data prin 2000 sau 2001 cand mi-au furat roata de rezerva de la o dacie 1310 break fara alarma si fara prelata:p -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Mariush Date : 08-05-2013 11:31 Cumpara-ti o masina care sa nu atraga privirile, gen Dacia 1310, Oltcit, Lada 111 si nu mai ai probleme :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : RonanN1 Date : 08-05-2013 13:41 Nu uitati ca " romanu' " ce nu poate fura...strica :memetroll: http://www.youtube.com/watch?v=hG-_tz5YuZE ^putin umor :P -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : tudyniuz Date : 08-05-2013 18:46 Mie mi-au furat stema si un element cromat de pe masina. Si asta din parcarea unui mall. Sa nu mai vorbesc de zgarieturi si etc. Eu chiar nu cred ca exista vreo solutie incat sa te feresti de astfel de lucruri. Decat daca ai un garaj. Daca nu, nici alarma nu te ajuta. Daca iti vor stema de pe masina, cu tot cu alarma, le va lua 10 secunde sa ti-o scoata cu o ranga. Deci nu ii va impiedica prea mult. Nu cred ca iti pot intra in masina, cam toate masinile de prin 2005 incoace sunt aproape imposibil de deschis decat de cei care fura masini cu totul. Aia e o alta poveste. Cel mai bun sfat este: CASCO. Si asta la o firma serioasa care sa isi onoreze facilitatile. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : MonkY Date : 08-05-2013 20:21 Depinde si de cum aveti parcarea. De exp. daca aveti apartamentul aproape sau aveti posibilitatea... puneti o camera de filmat undeva unde nu se poate ajunge, care sa bata fix pe masina. E buna chiar si una nefunctionala, pusa de forma (dar nu la fel de eficace in caz ca e unul mai "indraznet" sau care are sapca/masca). Pentru chestii de interior, exista tot felul de alarme destepte. Sunt unele care vor darama si un cal, atat de puternice si enervante sunt. Vazusem inclusiv alarme care aveau sistem cu electrosocuri pe volan (care se activeaza in caz ca nu ai cartela de identificare la tine). Ca si tudyniuz insa, recomand un CASCO bun. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : apbaciu Date : 08-05-2013 20:43 Interesante alarmele de care spui tu, poti sa-mi arati de unde pot sa cumpar? Cat despre apartament eu stau la parter si cand ma trezesc si ma uit pe geam primul lucru pe car il vad este masina si la geamuri am gratii asa ca as putea pune o camera pe care nu o pot smulge hotii insa ma intreb cum o vor vedea ei ca sa se poata speria :). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : trickz Date : 08-05-2013 21:38 Fix de camere si alarme ii doare pe ei... In Bucuresti nu e furtul chiar asa mare cum se spune. Daca e sa fi disparut ceva de pe masina, SINGURUL motiv pentru care se intampla asta este daca unui nesimtit ii lipseste ceva de pe masina identica cu a ta si tu ai. Masinile se fura cu totul doar la comanda, sau daca este un model extrem de rar, care sa ii placa hotului. Nu se fura ca in filme, pentru "dezmembrari". -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : ffocus Date : 10-05-2013 15:06 In primul rand prelata pusa pe ea cat este parcata. Incearca sa o parchezi intr-un loc luminat. Alarma cu senzori de proximitate. Mai bine sa te trezeasca noaptea ca a sarit o pisica pe ea, decat sa o gasesti dimineata cu ceva lipsa. Daca se trag oglinzile, fie automat, fie manual, fa-o. Toate elementele astea, descurajeaza hotii datorita timpul necesar pentru "operatie". Alternative: 1. Angajezi un paznic. 2. Iei teren si iti construiesti casa cu garaj :D Prelata? Serios acum, PRELATA? Domnu motociclist, la noi e mai complicat. Pai cine naiba are timp sa o tot puna pe masina, sa o intinda de sforile alea.... plus ca iesi din casa curat si parfumat si ajungi in masina prafuit si transpirat tot :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Dj Mo Date : 10-05-2013 15:50 Ia intreaba-l pe florynd. Iti povesteste el. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 18:12.