* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Probleme TP-Link TL-WR1043ND Started at 01-08-2013 13:46 by Snoopz Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=75656 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Snoopz Date : 01-08-2013 13:46 Title : Probleme TP-Link TL-WR1043ND Salut! Am si eu cateva probleme cu acest router care in mare parte isi face treaba ..mai putin ce voi enumera mai jos. Incep cu prima problema , poate cea mai deranjanta si anume : trebuie sa dau restart la router dupa o perioada indelungata de timp in care nu am intrat in setarile sale . I-am facut astazi ultimul update , insa nu pot spune daca problema persista sau nu , timpul fiind prea scurt. A doua problema o am cu viteza pe wireless , dupa o multime de setari facute tot nu am reusit sa scot o viteza domestica , mentionez ca folosind acelasi tip de abonament (Fiberlink 2), cu alte routere (un SMC cu aprox aceleasi caracteristici si un tp-link acelasi model) vitezele sunt net superioare(ma refer atat la Utorrent cat si la testele de viteza facute pe speedtest folosind acelasi server (intre 39-45 mbps download pe celelalte routere si 5-8 mbps download pe routerul in cauza) ). Am incercat sa fortez conectarea pe standardul N , sa renunt la criptare , sa deschid porturile de care are nevoie utorrentul spre exemplu , insa totul fara rezultat . Existe vreo solutie pentru aceste probleme ? Fac din intamplare obiectul garantiei ? Multumesc anticipat! L.E : daca voi folosi un custom fw exista vreo sansa sa scap de problemele astea ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : AlanPoe Date : 02-08-2013 19:23 Salut, sa inteleg ca problema ta este utorrentul doar? In rest, nu intampini alte dificultati? Intreruperi sau deconectari? Eu sunt cu prima versiune de firmware (mi-a fost lene sa fac upgrade) si a trebuit sa-l resetez o singura data intr-un an (desi e recomandat s-o faci mai des). Singurul lucru pe care l-am facut eu ca setare a fost sa rezerv un IP pentru un anumit MAC (Xbox-ul la mine) apoi am activat DMZ pe acel IP. Restul se conecteaza prin DHCP (ip dinamic). De asmenea, am lasat puterea la maximum (default) si banda in lungimile standard (b-g-n, tot default). Custom firmware ar fi DD WRT insa e recomandat doar daca stii foarte bine ce faci si ai nevoie de functiile suplimentare pe care le poti folosi (ex.: VPN), altfel poti chiar sa-l faci sa functioneze mai prost. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : MonkY Date : 02-08-2013 19:41 Scapa de TP-Link... e ca o ruleta ruseasca... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : Snoopz Date : 03-08-2013 00:11 Salut, sa inteleg ca problema ta este utorrentul doar? In rest, nu intampini alte dificultati? Intreruperi sau deconectari? Eu sunt cu prima versiune de firmware (mi-a fost lene sa fac upgrade) si a trebuit sa-l resetez o singura data intr-un an (desi e recomandat s-o faci mai des). Singurul lucru pe care l-am facut eu ca setare a fost sa rezerv un IP pentru un anumit MAC (Xbox-ul la mine) apoi am activat DMZ pe acel IP. Restul se conecteaza prin DHCP (ip dinamic). De asmenea, am lasat puterea la maximum (default) si banda in lungimile standard (b-g-n, tot default). Custom firmware ar fi DD WRT insa e recomandat doar daca stii foarte bine ce faci si ai nevoie de functiile suplimentare pe care le poti folosi (ex.: VPN), altfel poti chiar sa-l faci sa functioneze mai prost. Salut! Intampin probleme peste tot mai nou , pe LAN merge foarte ok , iar pe wireless e chin. Nu imi merge de nicio culoare mai nou netul pe wireless , se conecteaza 2-3 minute , dupa imi spune ca nu mai am net sau pur si simplu ma deconecteaza dupa cateva minute (am incercat pe mai multe deviceuri sa ma conectez si nu e nicio diferenta) Exista vreo sansa sa-l schimb ? Vechiul SMC ii da clasa peste tot :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : MonkY Date : 03-08-2013 00:24 Pai daca are probleme, sigur ca exista sanse sa-l schimbi. Doar ca daca ti-l schimba cu acelasi TP-Link, e la noroc. Daca ai cumparat de la eMag/Altex... ai cele 30 de zile timp in care poti sa-l inapoiezi. Daca ai depasit cele 30 de zile, e mai complicat. Recomand un Dlink, Linksys sau Asus. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Snoopz Date : 04-08-2013 20:01 Cand am fost cu treaba la magazinul respectiv , am vorbit printre altele si de problemele care au aparut la router , iar ei mi-au spus ca mi-l schimba doar in cazul in care problemele se manifesta si la ei in magazin. Ma gandeam ca vor inventa tot felul de motive care sa-i scuteasca de schimbarea routerului avand in vedere ca routerul face figuri doar pe wireless , iar problema cu nerecunoscutul adresei pentru setari apare doar dupa un anumit timp de la restartarea routerului(cca. 1 ora si dureaza pana la urmatorul restart). Multumesc pentru raspunsuri! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 20:29.