* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Keyboards guide/help/reviews Started at 06-05-2009 15:03 by h0stile Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=7922 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : h0stile Date : 06-05-2009 15:03 Title : Keyboards guide/help/reviews (initial raspuns la intrebarea lui eXist de pe topicul 'Ce ne-am cumparat azi', transformat in scurt timp intr-un mini ghid pentru cei care cauta o tastatura de calitate) Ce-i cu tastatura aia ? ...something special about it ? very special. Japanese design (made in Taiwan), taste mecanice made by Cherry (companie germana), N-key rollover si TOP NOTCH build quality. so, toate tastaturile din lume folosesc la ora actuala anumite tipuri de taste (nu vb aici de laser keyboard sau alte exotisme). locul 1 e detinut de capacitive switches (http://computer.howstuffworks.com/keyboard3.htm), dupa care, in functie de preferinte, exista spring buckling switches (cu arc) sau mechanical MX/ML switches (made by Cherry). pe ultimele locuri sunt rubber dome si membrane switches care ofera cea mai slaba senzatie tactila dar si cel mai mic pret (mai sunt si alte modele insa astea sunt cele mai raspandite). pentru o introducere in lumea tastelor mecanice facute de Cherry click here (http://geekhack.org/showwiki.php?title=Cherry+switches) pentru o explicatie a N-key rollover click here (http://en.wikipedia.org/wiki/Rollover_(key)) pentru cei curiosi sa isi testeze tastatura (rollover test) click here (http://rollover.geekhack.org/) pentru o lista a produselor Diatec Japan click here (http://www.diatec.co.jp/shop/list.php?cate_c=1) (sa nu dati pe versiunea in Engl pentru ca nu apar toate produsele, eventual folositi google translate). in plus, nu va uitati la modelele cu 91 si 108 taste pentru ca acelea au spaceul mai mic pentru a face loc tastelor folosite in japoneza ca sa schimbi alfabetul). pentru noi sunt valabile modelele cu 87 si respectiv 104 taste. importatorul Filco Japan in USA (care trimite si in RO) este aici (http://www.elitekeyboards.com/). tipul e fff de treaba si verifica personal fiecare tastatura inainte sa o trimita international ca sa se asigure ca nu pleaca de la el cu defecte de fabricatie si ca ajunge la client in stare perfecta (sa nu fii nevoit sa faci RMA din cauza unui astfel de defect si sa mai dai bani pe transport aiurea). in plus, orice tastatura comandata acum la el vine cu un red Esc cadou pe care ti-l schimbi singur. gata teoria, urmeaza practica. aceste taste (brown switches) nu mai opun rezistenta dupa ce ai trecut de jumatate, astfel incit ai impresia ca degetele parca iti zboara pe ele. este un feeling unic. nici nu trebuie sa apesi pina la fund ca sa faca contact insa eu abia sunt in perioada de obisnuinta cu ea si apas destul de tare. Filco mai are si alte modele bazate pe alte tipuri de taste. cele negre sau linear force cum sunt denumite in linkurile de mai sus opun rezistenta pe tot parcursul (insa senzatia e ca apesi pe niste taste mai tari) iar cele albastre (blue) scot un zgomot asemanator cu cel al tastelor cu arc folosite in tastaturile vechi IBM (spring buckling switches). comparativ cu rubber dome switches sau membrane switches folosite de obicei de catre logitech sau MS, diferenta e de la cer la pamant. alte tastaturi care folosesc cherry switches sunt steelseries 7G (de fapt un filco rebranded cu black/linear switches) si das keyboard (blue/clicky switches). eu insa vroiam tactile switches si atunci nu prea am avut alta alternativa. in afara de aceste tipuri mai exista si capacitive switches. Diatec produce linia de tastaturi Realforce bazata pe acest tip de taste (87G limited edition este cea mai noua versiune). ele sunt mult mai scumpe (aprox 300USD bucata) insa sunt cele mai bune tastaturi disponibile pe Terra la ora actuala. o alta companie care produce astfel de tastaturi este PFU cu seria Happy Hacking care a ajuns la modelul 2. va rog sa va abtineti de la comentarii privind pretul. valoarea unei tastaturi cu astfel de taste (gen Realforce sau Happy Hacking) nu scade in timp. pentru cei nostalgici care vor tastaturi noi cu mecanism bazat pe arc, Unicomp USA (http://pckeyboards.stores.yahoo.net//keyboards.html) produce asa ceva. build quality este sub orice critica, insa tactile feel este superb (cit m-am chinuit si nu am gasit vreun comentariu negativ la adresa lor). da, par a fi facute din topor, insa sunt extrem de fiabile iar din ce povestesc toti proprietarii, tactile feel este ffff bun. cele mai raspandite modele la ora actuala sunt Customizer 101, EnduraPro si SpaceSaver. so, daca ati crezut ca stiti care sunt cele mai bune tastaturi la ora actuala, guess again, u didn't. am cheltuit un weekend din viata mea facand sapaturi si citind forumuri, discutii, verificand preturi si informatii. so, cine isi doreste o tastatura de calitate si nu are asa de multi bani solutia e Filco USA sau Unicomp USA in functie de preferinte (sau Steelseries 7G pentru ca e un Filco rebranded sau Das Keyboard pentru cei care vor sa-si terorizeze vecinii). cine vrea calitate indiferent de pret, Realforce all the way (ebay sau direct din Japonia, eventual prin webpredator pe care il invit sa isi spuna parerea in legatura cu modelul lui (acelasi ca al meu doar ca full layout)). un articol fff bun despre mechanical switches gasiti aici (http://hothardware.com/cs/blogs/mrtg/archive/2009/03/08/mechanical-key-switch-keyboards-demystified.aspx) iar la final este un filmulet cu diverse modele printre care si Filco cu brown switches (modelul full layout 104) PS prin tastaturi de calitate ma refer la combinatia dintre tactile feel, build quality, N-key rollover si design profi (care in majoritatea cazurilor se traduce prin minimalist sau traditional). nu veti gasi astfel de tastaturi cu functii multimedia, macro keys si alte porcarii. cine vrea asa ceva sa caute in alta parte. de asemenea, cine vrea tastaturi cu traseu scurt (gen laptop) este iarasi invitat sa caute in alta parte. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Webpredator Date : 06-05-2009 15:09 Am cumparat si eu odata cu h0stile varianta Full ASCII - si rulz totally , scriu de parca as fi un urmat un curs intensiv de dactilografie :D Thunderstruck :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : eXist Date : 06-05-2009 15:17 Ok, deci clar tastatura se adreseaza entuziastilor. Cat a costat ? ... Eu momentan am Razer Lycosa. Am avut una de Steelseries, dar nu mi-a placut din cauza tastelor foarte ridicate. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : Taw Date : 06-05-2009 15:18 300ron+ o tastatura Filco d-aia.Tinand cont de faptul ca scriu foarte repede (zic eu) si cu una normala de 40ron...chiar nu-i vad rostul. Am mouse de 250ron si pad de 100ron dar tastatura mi se pare ca nu face diferenta niciunde.Am participat la multe concursuri de gaming, am vazut multi jucatori profi in actiune dar pe NIMENI n-am vazut cu o tastatura asa de scumpa. Plus ca am inteles ca ar fi foarte zgomotoasa, un mare minus pt mine. SS 7G costa 550ron in Ro, yeah right.:D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : Webpredator Date : 06-05-2009 15:28 ~130$ Merita banii , guys , nu e vorba de viteza , cat de calitate si feeling. Si cu un SEAT Leon FR mergi cu viteza, dar atunci de ce mai vinde Ferrari masini? Asta nu e tastatura de gaming , btw , iar SteelSeries e super dar e over-priced , parerea mea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Taw Date : 06-05-2009 15:31 ~130$ Merita banii , guys , nu e vorba de viteza , cat de calitate si feeling. Si cu un SEAT Leon FR mergi cu viteza, dar atunci de ce mai vinde Ferrari masini? Asta nu e tastatura de gaming , btw , iar SteelSeries e super dar e over-priced , parerea mea. Nu e de gaming, deci e pt secretare?:D elitekeyboards.com - Products (http://www.elitekeyboards.com/products.php?lang=en) Mi se pare mie sau doar versiunea 87keys e Tenkeyless? (pare ca are alt sunet) Totodata zici in post ca ai tst Realforce (cea mai tare), mai sus mentionand si Filco (cine vrea calitate la bani putini), dar eu din poza vad ca ai Filco.Nu prea am inteles.:) @Alex Ma cam tenteaza si pe mine. O sa vin la un "test-drive keyboard" la tine + 2 saorme.Ma primesti?:D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : h0stile Date : 06-05-2009 15:57 Taw, nici eu nu ii vedeam rostul pina nu am riscat si mi-am luat (impresionat de comentariile pozitive pentru ca nu am avut unde sa o testez inainte), iar alex, in disperare de cauza a riscat si el. nu ai cum sa sesizezi diferenta de feel decit in momentul in care pui efectiv mina pe asa ceva. daca nu ai incredere in mine, macar ai in el si daca poti sa o testezi la el, fa-o. DAR probabil ca nu ai citit tot cirnatul de text (hint: primul post) si ma 'enervezi' cind comentezi pe linga (joking dude, sper ca te-ai prins, dar chiar imi vine sa iti trag una uneori). am spus clar ca printr-o tastatura de calitate inteleg (tactile feel, build quality, N-key rollover si design profi). trei din cele trei criterii sunt obiective (in afara de primul care sa zicem ca tine de fiecare in parte). ca tu le ignori si preferi o tastatura ieftina, e problema ta, nu a noastra. e ca si cum te-as intreba de ce nu te limitezi la un fighting stick ieftin si vrei ceva custom sau mai scump. e aiurea sa te intreb asa ceva pentru ca in primul rind as da dovada de ignoranta deoarece, in mod evident, si in cazul unui fighting stick se aplica o serie de criterii obiective care dau o valoare ridicata unui astfel de produs scump/custom, criterii care nu pot fi negate, doar ignorate din diverse motive (personale, financiare, etc). later edit: dintre tastele de la cherry potrivite pentru gaming parerea generala este ca cele black/linear sunt cele mai bune (precum cele de pe steelseries 7G) insa datorita mecanismului ele sunt mai tari, opun mai multa rezistenta. tastele maro asa cum am eu si cu alex sunt bune pentru typing, insa se descurca fff bine si la gaming (iar alex poate sa confirme asta in urma experientei dobandite aseara). datorita mecanismului care nu mai opune rezistenta dupa ce ai trecut de jumatate, poti sa te joci cit vrei fara nici o problema. in plus, produc in zgomot gen click-clack fff placut si deloc siciitor gen das keyboard. tenkeyless=fara numpad, asta fiind motivul pentru care are 87 de taste. eu am modelul asta (http://www.elitekeyboards.com/products.php?sub=filco_keyboards,majestouch_87key&pid=fkbn87meb) iar alex are modelul asta (http://www.elitekeyboards.com/products.php?sub=filco_keyboards,majestouch_104key&pid=fkbn104meb). nu am Realforce. imi doresc una. nu am bani. balesc la poze. eXist, da aceste tastaturi au tastele mai inalte pentru ca se adreseaza celor care vor ca tasta sa aiba un traseu mai lung. daca asta reprezinta o problema, se rezolva usor cu un pad. alex, stii ca tre sa platesti royalties din shaorma aia, nu? :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : eXist Date : 06-05-2009 16:21 Da... LOL , ... tocmai vorbeam si eu Alex mai devreme. :D ... Daca te bat la Quake cu o tastatura de 10ron si cu un mouse de 20ron, ce faci ? :))) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : h0stile Date : 06-05-2009 16:25 lol...o vinde si isi ia genius...sau trust.. eh, that's not the point. nu devii superman cu asa ceva. e vb de confort, investitie, dorinta/obsesia de a avea ceva de calitate. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Webpredator Date : 06-05-2009 16:44 Astea nu sunt gaming boards. Subscriu la ce a zis h0stile. Dap , un showroom / test-drive ar fi indicat , ar mai calma spiritele "reticiente" :D Peace now & start to value quality ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : h0stile Date : 06-05-2009 17:04 alex, cum iti ziceam. faptul ca au N-key rollover le face mai gaming boards decit altele care se lauda cu chestia asta (si daca apesi 4-5 taste concomitent dau chix). oricum pe USB maximul e de 6 taste chiar si pentru cele cu N-key rollover datorita limitariilor impuse de interfata. N-key rollover este disponibil numai pe PS/2 (poate unul din cazurile rare cind older hardware=better hardware). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : Taw Date : 06-05-2009 17:05 Mane, eu nu vad black/linear si maronii la ei pe site, vad doar 4 modele, 2 cu 104keys, alte 2 cu 87, diferenta facand-o butonul ala "N-numaistiucum". -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : h0stile Date : 06-05-2009 17:50 pai ele sunt negre sau maro SUB key-cap, sub capacelul tastei....vezi poza atasata. :) anyway, impartirea pe elitekeyboards e simpla. ei au 4 tastaturi in oferta acum. 2 cu 104 taste si 2 cu 87. cele 2 cu 104 taste au acelasi tip de taste (maro ca in poza de mai sus). diferenta dintre ele este ca una are N-key rollover si alta nu. N-key rollover nu se refera la un buton anume, lol, ci la faptul ca poti sa apesi concomitent cite taste vrei si ti le inregistreaza pe toate, chestie pe care tastaturile normale nu o fac..fa testul din primul post si te lamuresti. cele 2 cu 87 de taste au taste diferite. FKBN87M/EB Tactile Touch are maro, iar FKBN87ML/EB Linear Force negre. again, nu capacelul tastei e maro sau negru, ci partea superioara a mecanismului tastei peste care vine capacelul. diferenta intre brown cherry si black cherry o gasesti in linkurile din primul post si am si explicat eu (tactile vs linear force). ambele tastaturi cu 87 de taste au N-key rollover. din cite am inteles, elitekeyboards va avea dupa 15 mai si tastaturi Filco cu taste de tip blue cherry (ca Das Keyboard) care fac zgomot. ca feeling tactil (din cite am inteles din ce am citit pentru ca nu am pus mina) aceste taste albastre se apropie de cele maro, nu de cele negre, doar ca fac muuuult zgomot, la fel ca tastaturile vechi pe arc. some ppl dig that.... toate aceste tipuri de taste (black, brown, blue) fac parte din seria MX mechanical switches de la Cherry care se caracterizeaza prin 4mm travel si 50mil apasari. stiu, te chiaunesc de cap la inceput atitea tipuri de taste, insa daca le iei la puricat si intelegi cum se comporta fiecare poti sa iti dai seama ce ti se potriveste sau macar ce ti-ai dori. ---------- Post added at 05:50 PM ---------- Previous post was at 05:08 PM ---------- avind in vedere ca nu exista nici un showroom la noi, da, iti asumi un risc. eu initial am vrut das keyboard. cind m-am lamurit cit de zgomotoasa e, m-am uitat la steelseries. cind am inteles ca nu are nici urma de tactility am scos-o si p-asta de pe lista. mi-a mai placut si Matias Tactile Pro 2 (http://www.matias.ca/tactilepro2/), o tastatura facuta de canadieni care foloseste un tip de taste patentat de ei insa se pare ca sunt probleme destul de mari cu ea. so, din floare in floare am ajuns sa aflu de Filco, Realforce, Happy Hacking, Unicomp, etc... si mi-am luat de citi bani am avut si ce am crezut ca mi se potriveste. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : eXist Date : 06-05-2009 17:59 Matias Tactile Pro 2 (http://www.matias.ca/tactilepro2/) , pare sa fie o clona penibila de iMac G3 Keyboard ... am recunoscuto din start. http://webideas.com/images/imac/usb_kbrd_bberry_sm.jpg http://www.matias.ca/tactilepro2/resources/images/TP2_Header_2.jpg -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : h0stile Date : 06-05-2009 18:15 eh, sa nu fim rai, Matias este partener Apple, altfel nu vad de ce Apple ar vinde produse Matias pe propriul lor store. in plus, Matias a tot facut tastaturi gen Apple ca alternativa la cele originale (daca nu cumva si cele originale sunt facute de fapt tot de ei), gen Steelseries - Filco. PS iar mecanismul patentat de ei se pare ca e destul de interesant, pacat ca au mari probleme cu electronica. din ce spun ei pe site, cica tactile 3 iese in 2010. avind in vedere ca tactile 2 a iesit in 2007, asta inseamna o diferenta de 3 ani. ce dreak le trebuie atit nu stiu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : eXist Date : 06-05-2009 18:20 Cel putin tastatura asta are ceva mai folositor... intrari USB. :))) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : h0stile Date : 06-05-2009 18:25 right, doar ca in calc bagi 2 USBuri, unul pentru tastatura si unul ptr dock.....no kidding (http://jseliger.com/2007/10/18/product-review-matias-tactile-pro-2/)!!!! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : Thousandstars Date : 06-05-2009 18:54 I noticed this forum via a trackback link. As h0stile noted, the Tactile Pro 2 isn't a very good keyboard. But I'm typing this on the Unicomp Customizer, which I wrote about here (http://jseliger.com/2008/05/07/product-review-unicomp-customizer-keyboard) and can recommend. Of the tactile and rugged keyboards, it seems to be the winner. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : Taw Date : 06-05-2009 20:17 Deci eu daca vreau sa-mi iau o tastatura d-asta cu 104 butoane nu am optiunea sa-mi iau cu mecanism negru?Adiq oleak mai tari? Cei mai buni jucatori de Starcraft din lume folosesc Samsung DT-35, oare asta ce mecanism o avea? Pt asa tastatura trebuie si o "husa" d-aia sa nu se depuna praful pe ea, parca tu, hostile, ti-ai luat o husa d-aia daca nu ma insel.La ce bani este? Oricum presimt ca in viitorul apropiat ajunge si la mine o tst d-asta smekera, nush dc am eu presimtirea asta. :D ---------- Post added at 08:17 PM ---------- Previous post was at 07:13 PM ---------- Tu hostile zici ca tanjesti la asa ceva (http://forums.vr-zone.com/hardware-arena/276810-topre-realforce-review.html)? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : Khan Date : 06-05-2009 20:35 This keyboard is heavy. It's spec'ed at 1.4kg, and the weight is mostly in the base. It's heavy enough that you won't accidentally be sliding it around your work area. Stiu ca nu tii asa ceva pe brate, dar mi se pare exagerat. Plus ca n-ai nici tasta de Windows, fara de care nu stiu daca mai pot trai :) Imi place totusi designul, imi aduce aminte de laboratorul de informatica din '96 de la generala :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : h0stile Date : 06-05-2009 21:44 Thousandstars, I had doubts on the Matias until I read your review. then, I decided to move on and found geekhack.org which I recommend for all your keyboard needs. The Topre Realforce was too expensive for me, so I've settled with a Filco and it's a great choice. on top of that majestouch from geekhack.org (and the owner of elitekeyboards.com) is always available to answer your questions. I decided not to get a Unicomp because of the noise, but other than that, they should feel great. Khan, da, aia e grea insa mie imi place varianta cu 87 de taste care e super. la modelul asta ai switchuri si iti configurezi singur tastele respective (deci poti avea si windows key fara nici o problema). vezi linkul de mai jos. eventual folositi google translate. Taw, nu, nu modelul ala, modelul cu 87 de taste (http://www.diatec.co.jp/shop/det.php?prod_c=598). modelul din link are tastele configurate diferit in functie de degetele care aterizeaza pe ele 35g/45g/55g. mai exista o versiune cu toate tastele 55g pentru cei care nu vor un feeling light, ci taste care opun o rezistenta mai mare la apasare. era un tip pe ebay care vindea asa ceva pina saptamana trecuta. acu vad ca a disparut. cit priveste acoperitoare pentru ele, nu merita aduse din Japonia. eu obtinusem un pret de vreo 80USD pentru un cover ceea ce e prea mult. s-ar putea insa sa ma descurc altfel :) ---------- Post added at 09:44 PM ---------- Previous post was at 09:03 PM ---------- PS Khan, asta pe care am luat-o eu are 980gr iar eu stau cu ea ori pe picioare (se simte nevoia unui pad dar e ok), ori in fata pe birou (depinde cum am chef). e putin cam scurta de tinut in fata burtii, dar na, e ok si asa. eu nu folosesc deloc numpadul si nu avea sens sa imi iau una full. o sa incerc sa fac si un filmulet cu camera ca sa auziti clickurile. mie imi place la nebunie cum suna (am postat un link cu un articol care are si un filmulet, vedeti in posturile anterioare). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : Khan Date : 07-05-2009 00:36 La mine la o tastatura nu conteaza atat de mult posibilitatea de configurare. Am trait cu 101-US si cu o tastatura 101 raman cu pozitia traditionala a tastelor. Sunetul trebuie sa fie intr-adevar o componenta principala a unei tastaturi bune, si pe langa asta eu am descoperit ca mai am o problema... latimea partii stangi a cadrului tastaturii. Am obiceiul de a sprijini palma de coltul tastaturii, calibrandu-mi astfel degetele pentru o pozitie la scris. Daca distanta asta e prea mica sau prea mare.. scriu decalat cu o litera si imi ia ceva sa ma obisnuiesc. Cand vine vorba de tastaturi sincer sa fiu pana acum cand a fost sa cumpar ma duceam mereu dupa "cea mai ieftina" tocmai prin prisma sunetului care il produc aceste tastaturi :) Treaba cu greutatea e mai mult o reactie soc decat un minus pe care il vad la o tastatura. Exista netbookuri de greutate mai mica... Inca imi caut motive sa detin o tastatura profi, abia abia se profileaza ceva :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : h0stile Date : 07-05-2009 01:03 astia de la filco au un super wristpad pe 2 nivele (ti-l pozitionezi cum vrei) si alex care si l-a luat jura ca e cea mai buna chestie since...shaorma FKBPR/B Leather Palm Rest - Full Size Palm Rest for "Majestouch" keyboards - elitekeyboards.com - Products (http://www.elitekeyboards.com/products.php?sub=filco_keyboards,accessories&pid=fkbprb) sunt full piele si cica isi merita banii. eu regret ca nu mi-am luat acum insa luna viitoare imi comand si eu unul lung chiar daca am tastatura scurta ca sa pot tine mina stinga putin mai in lateral si sa nu imi cada de pe pad. ar fi misto daca ar face alex niste poze cu padul si tastatura lui si sa le puna aici. exista si modelul scurt insa e identic ca pret FKBPRM/B Leather Palm Rest - Medium Size Palm Rest for "Majestouch" Tenkeyless keyboards - elitekeyboards.com - Products (http://www.elitekeyboards.com/products.php?sub=filco_keyboards,accessories&pid=fkbprmb) ma rog si asta ar merge pentru ca probabil l-as tine putin mai spre stinga fata de tastatura. The soft genuine leather FKBPRM/B medium size palm rest combines style with comfort in a smaller size that fits Tenkeyless FILCO, or other compact keyboards. The interior is made from memory foam that is divided into two different heights which allows you to move the palm rest back and forth to suit your desired level of support. A heavy steel base with a cloth covering provides stability and just the right amount of traction to hold its place, yet still remain easy to move over your desk when needed. Additionally, the leather is coated with textured polyurethane that provides water and stain resistance. la o adica e bun si ca arma :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Taw Date : 07-05-2009 10:34 @h0stile Mersi pt link, dar ma intereseaza o tastatura cu 104key, cu 2 enter-uri. Deci sg optiune pt mine ar fi cea a lui Alex. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : Webpredator Date : 07-05-2009 14:17 Poze , as requested As face si cu shaoarma , daca nu acum + ca as fi off-topic :D :D ESC-ul rosu e montat , precum si WASD Kit - dupa cum se vede :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : nameless_fear Date : 07-05-2009 14:19 inlocuieste repede poza ca ai niste scapari acolo scrise pe hartia din coltu dreapta sus :P -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : Webpredator Date : 07-05-2009 14:25 Poza e pentru tastatura si palm-rest. Puteau sa fie si cutite de vanatoare imbibate in sange pe langa ea :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : Taw Date : 07-05-2009 14:44 Ai vreo folie protectoare pt tst?Ca e pacat sa se depuna praful pe ea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : Webpredator Date : 07-05-2009 15:33 Exista..se pot face custom , din plexi ...solutii sunt. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : h0stile Date : 07-05-2009 17:07 ea vine in cutie cu o folie de plastic tare (dar transparenta) cu forma tastaturii...se poate folosi aia pina cind apare ceva mai bun la orizont. daca nu baga alex o poza cu ea pina diseara cind ajung acasa, postez eu una. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : Webpredator Date : 07-05-2009 17:28 Nu pun poze cu folii , sorry :) Nu au personalitate , nu se preteaza topicului ! :P Insa sper sa posteze h0stile o poza cu coverul original Filco disponibil la ei pe site :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : h0stile Date : 07-05-2009 18:51 nici o sansa cu ala :) las ca fac eu o poza diseara si o pun aici daca iti e lene.... :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : h0stile Date : 07-05-2009 20:18 the promise este perfecta momentan, mai ales ca e moKa. pe viitor insa sper sa fac rost de ceva mai frumos. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : Taw Date : 07-05-2009 20:41 "Carcasa" e perfecta, nici nu mai trebe luata alta. De ce amandoi aveti ESC rosu?:D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : h0stile Date : 07-05-2009 20:48 pentru ca iti vine cadou un key-cap ESC rosu pe care ti-l pui singur. scoti ESCu negru il pui pe asta....daca vrei bineinteles. PS am zis io ca CUMPAR alta? am zis ca fac rost de alta :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : Solozaur Date : 08-05-2009 05:47 am intrat pe forumul ala si m-am uitat pe la review-uri, sper sa nu se supere nimeni ca intreb dar niste tastaturi cu toate eceste tehnologii dar mai frumoase nu se gasesc? cam toate arata ca alea de le aveam pe 586 doar ca is negre. Sau cu taste multimedia ( ptr media player in special ) Eu acum detin o tastatura Razer Lycosa, cea mai proasta achizitie facuta vreodata, dar sunt curios daca exista vreun review la ea facut de cineva care stii toate treburile de care vorbesti tu hostile. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : h0stile Date : 08-05-2009 09:31 ba da, mai frumoase ar fi Steelseries 7G (o Filco rebranded cu taste Cherry MX linear force) sau Das Keyboard care a ajuns la versiunea a treia si care are taste Cherry MX tactile clicky (fac zgomot mai mare). vezi ca in primul post am pus un link spre un articol dedicat tastaturilor cu taste mecanice iar pe pagina respectiva (undeva mai jos) este un filmulet cu diverse modele. as far as design goes, Filco au un design modern (comparativ cu Unicomp sau Realforce) dar totusi minimalist pentru ca asta e targetul. cine vrea o tastatura frumoasa cu taste mecanice si cu posibilitatea de a configura tastele poate sa arunce o privire pe artlebedev.com la Optimus Maximus insa nu stiu citi dintre voi ar da 1700USD pe una. in plus, nu stiu cit de confortabil e sa tastezi pe asa ceva datorita formei/pozitiei tastelor, insa 1. e frumoasa si 2. faci ce vrei tu din tastele respective. iti recomand sa te uiti aici (http://geekhack.org/showwiki.php?title=Keyboard+Links). este cea mai tare colectie de linkuri pe care am gasit-o eu. te intereseaza sectiunile Manufacturers si Shopping cu mentiunea ca o parte din producatorii mentionati acolo fac tastaturi de toate tipurile. daca vrei insa ceva similar cu cele mentionate aici in topic, atunci trebuie sa te uiti dupa 'mechanical switches' sau 'Cherry switches' in descrierea modelului respectiv. :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : Solozaur Date : 08-05-2009 15:01 hmm sunt surprins ca steelseries au asa cv la vanzare, dupa teapa care am luat-o cu razer eram convins ca astea axati doar pe gaming vand doar "prostii colorate frumos" -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : h0stile Date : 08-05-2009 15:20 tastatura de la steelseries are tastele de tipul linear force ceea ce inseamna ca tre sa apesi pina jos si tasta opune rezistenta all the way. din cauza asta tastele sunt un pic mai greu de apasat, insa pentru unele persoane tocmai acest lucru confera o senzatie de siguranta. ar fi bine sa o testezi undeva daca te decizi sa o iei. eu iti spun cum se comporta din ce am citit pentru ca nu am pus mina pe ea. ca si feeling uite aici o descriere When pressing a key on a tactile keyboard you can feel with your finger the point where the keystroke is registered. At that point there's a sudden drop in force against your fingertip and it feels like the key "gives away". If a switch has absolutely no tactility it's called linear. Most people prefer at least some tactility. Different switch types have very different amounts of tactility, from strongest to none: buckling springs > Alps > blue Cherry > brown Cherry > Topre > black Cherry steelseries are taste de tip black Cherry (si este de fapt o Filco rebranded) Realforce sau Happy Hacking = Topre capacitive switches (cele mai scumpe) Filco (modelul meu si al lui Alex) = brown Cherry (Filco are si tastaturi bazate pe black sau blue Cherry) das keyboard=blue Cherry (design original, tastele suna un pic diferit de alte tastaturi cu blue cherry, fiind un sunet mai pitzigaiat sau cel putin asa mi se pare mie, insa sunt blue Cherry inauntru, asta e sigur) ALPs sunt niste taste folosite in niste tastaturi mai vechi. firma care facea tastele astea a murit. mai nou sunt unii care fac 'ALPs copies', niste clone ale tastelor originale. asemenea taste (clonele) se gasesc de ex in ABS M1 (http://www.abs.com/app/Keyboard_M1_details.asp) buckling springs= arc = Unicomp USA (link in primul post) daca vrei ceva nou sau IBM model M daca vrei vechi. PS nu-mi zi de razer. mie tre sa imi vina mamba sapt viitoare si un steelseries sx. :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : Webpredator Date : 08-05-2009 15:44 Solozaur - Razer au inceput cu o super tastatura => Tarantula , nu uita de ea ! Dupa aia au picat in cap...din pacate cu Lycosa / Artcosa ... entry level keyboards , at best cu pret de mid-level...din pacate ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : h0stile Date : 09-05-2009 15:58 cam asa suna tastatura cu mentiunea ca sunetele sunt mai 'calde' in realitate decit ceea ce auziti aici. inregistrarea suna putin artificial...nu stiu...anyway..sunetele sunt mai placute decit ceea ce se aude, insa puteti macar sa va formati o idee. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : Solozaur Date : 11-05-2009 22:25 Sincer si Lycosa arata si parea exceptionala din review-uri si poze, dar cand am inceput sa o folosesc mi-am dat seama de defecte! Nu zic neaparat de feelingul la tastare pentru ca sincer nici nu stiu care e diferenta (cand am sa am ocazia sa tastez pe o minunatie ca modeul pe care il aveti voi o sa am o oarecare idee) dar m-a dezamagit mult pentru este aproape imposibil de vazut caracterele de pe taste cu lumina tastaturii stinsa, chiar si la lumina zilei! Iar al2lea lucru care m-a dezamagit foarte tare este ca peste vreo 2-3 saptamani de utilizare pe unele taste invelisul de meterial cauciucat a inceput sa faca mici bule de aer si unele s-au rupt de atunci. PS: Sunetul tastelor din inregistrarea aia suna ok, luand in considerare calitatea inregistrarii! Cel putin dupa parerea mea :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : h0stile Date : 12-05-2009 01:03 Solozaur, merita sa incerci si de ce nu, sa iti si cumperi. anyway, inca o tast. cu Cherrys (in 3 versiuni - blue, brown si black) [iqmore] JAKi JD002 ????????????? - Coolaler BB??????? (http://forum.coolaler.com/showthread.php?t=179231) mai recomand sa aruncati un ochi si pe la DSI (mai ales pe sectiunea mechanical keyboards insa sunt si in celelalte sectiuni tastaturi cu taste mecanice; uitati-va dupa Alps sau Cherry in titlul). ceva mai exotic http://www.notestation.com/stainlesssteeldesktopkeyboardwithtrackballkbm-ctd-001.htm sau ceva mai haios (nu are legatura cu tastaturile) http://www.notestation.com/tty_sbb500ss.htm -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : Solozaur Date : 12-05-2009 02:02 Wow ceasul ala chiar pare interesant, am gasit si un review in HD la el! Chiar ma bate un gand sa-l achizitionez. http://www.youtube.com/watch?v=LW9IQou5xkA -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : Khan Date : 28-05-2009 22:39 h0stile - pe mine m-ar coafa asa ceva: Das Keyboard III im Shop getDigital.de (http://www.getdigital.de/products/Das_Keyboard_III) Ce parere ai dpdv al profesionalismului tastaturii? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : h0stile Date : 30-05-2009 15:48 da, o stiu, o luasem si eu in considerare pina cind am auzit ce zgomot scoate. am tot citit si pe forumuri si multi se pling ca daca scrii fff mult cu ea te cam face de nervi zgomotul produs de taste. pentru o auditie vezi aici (http://hothardware.com/cs/blogs/mrtg/archive/2009/03/08/mechanical-key-switch-keyboards-demystified.aspx) (la finalul articolului). Das Keyboard are taste Cherry MX Blue care sunt tactile+clicky (de unde si zgomotul caracteristic). inca o auditie ai aici (http://geekhack.org/showwiki.php?t=5902) precum si un mini-review (http://geekhack.org/showwiki.php?t=4698) plus ceva discutii pe seama ei. e important sa citesti si discutia pentru ca trecerea de pe o tastatura 'normala' pe una cu taste mecanice ia ceva timp si tipul respectiv a mai postat niste updates. ce nu spune insa el (sau poate spune si nu am observat eu) este ca Das atrage praful ca un magnet. daca poti sa te obisnuiesti cu zgomotul si cu ideea de a o curata de praf in continuu, atunci e o achizitie buna. ar mai trebui sa citesti si acest topic (http://geekhack.org/showthread.php?t=4691) unde se mentioneaza unele probleme cu Das daca tastezi repede un anumit sir de taste. ca sa intelegi mai bine problema ai putea citi postul asta (http://geekhack.org/showpost.php?p=78119&postcount=156) de la pagina 11. concluzia e ca daca vrei sa nu ai asemenea probleme iti trebe musai ceva pe PS/2. intre timp, cei de la das keyboard au recunoscut pe blogul (http://www.daskeyboard.com/blog/?p=82) lor problema si promit ca se va rezolva odata cu urmatoarea versiune. daca tu crezi ca te afecteaza si nu poti sa mai astepti pina cind apare, atunci ai alte variante de tastaturi cu cherry MX Blue gen Scorpius M10 (http://geekhack.org/showwiki.php?t=5364) care insa nu se ridica la design-ul lui Das (si care are si probleme de soldering) dar e la juma de pret. Are si Filco unele dar nu cred ca vrei sa dai o caruta de bani ca sa le iei direct din Japonia si in plus sunt cu 108 taste nu cu 104 (ca sa schimbi alfabetul in japoneza). cam astea ar fi modelele lor asta (http://www.diatec.co.jp/shop/det.php?prod_c=509) si asta (http://www.diatec.co.jp/shop/det.php?prod_c=566). multa lume inca asteapta si o versiune cu 104 taste (US version), iar cind vor scoate cu siguranta o vei gasi pe elitekeyboards.com so, daca crezi ca nu te va afecta problema respectiva, daca iti place zgomotul pe care il scoate si daca vrei sa ai grija de ea des, atunci go for it. eu nu tastez chiar atit de repede asa ca pe mine zgomotul m-am indepartat de ea, insa asta e mai mult chestie de gust. mie imi plac brown cherrys dpdv al zgomotului pe care il scot. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : h0stile Date : 30-05-2009 16:34 inca o chestie. aveti aici un softuletz freeware care merge si pe vista si pe windows7 si cu care puteti remapa taste. eu mi-am mapat backspace in loc de caps lock si * in loc de tilda (prima tasta, de langa 1). de fapt, sistemele suportate sunt Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, Windows Server 2008 si Windows 7. have fun! Homepage Keytweak (http://webpages.charter.net/krumsick/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : DeathWings Date : 07-06-2009 02:39 Ce parere aveti despre Razer Tarantula? Nu mi-am luat si nici nu ma bate gandul, m-a rugat o cunostinta sa ii recomand o tastaura dintre Logitech G15 si Razer Tarantula, pentru cineva care joaca CSS. Eu am recomandat Tarantula si nu regret decizia, dar vroiam sa stiu si parerile voastre -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : h0stile Date : 07-06-2009 15:41 mie nu-mi place G15. este overpriced si nu stiu daca ai timp sa te uiti pe mini-LCD-ul ala. in plus, ca build quality, plasticul de la capacul meu de WC se poate lauda mai mult decit G15. rezulta ca Tarantula ar fi de preferat dintre cele doua insa daca persoana respectiva are finante ar putea sa se uite si la Steelseries 7G sau chiar o Filco (7G fiind descendenta tot din Filco). N-key rollover este destul de important in gaming, iar aici Filco straluceste (ca sa nu mai vorbesc de build quality). da, nu ai macro/media keys. eu nu mai joc nimic pe PC insa webpredator este incintat de achizitia lui (http://elitekeyboards.com/products.php?sub=filco_keyboards,majestouch_104key&pid=fkbn104meb) dpdv gaming. in alta ordine de idei, Topre tocmai a lansat versiunea English 103 pe alb (http://www.diatec.co.jp/shop/det.php?prod_c=607) pe negru (http://www.diatec.co.jp/shop/det.php?prod_c=606) PS pot sa trec cu vederea de buildquality (oarecum) cind produsul exceleaza din alte puncte de vedere. un astfel de exemplu ar fi asta (http://pckeyboards.stores.yahoo.net/keyboards.html), ei fiind cred printre ultimii producatori ramasi in US de tastaturi cu taste pe arc. de remarcat ar fi Customizer, Endurapro si SpaceSaver. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : Nariggar Date : 09-06-2009 19:59 Va recomand Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000, o tastatura buna atit la office cit si la gaming. Materialele folosit sint de buna calitate, plasticul este foarte bine finisat, vopsea de pe taste e foarte buna (nu se sterge), restpad-ul e dintr-un burete imbracat intr-un material ce imita pielea fin lucrata foarte bine. Pot fi setate diferite profiluri si are 18 butoane customizabile (pentru fanii tweaking-ului) plus inca 10 cu dubla functie prin apasarea tastei FLock. Soft-ul dat de MS e destul de stufos iar driver-ul este foarte bine scris. Merita mentionat si faptul ca este o tastatura rezistenta la intruziuni lichide (apa, sucuri, etc), contactul de sub taste este complet imbracat in plastic in genul pozei postate de h0stile. Personal agreez aceasta tastatura si pentru forma sa, faciliteaza scrierea cu 2 miini la o viteza rezonabila, nu se mai simte oboseala din incheieturi, fapt datorat atit formei cit si restpad-ului. Poate ca nu e cea mai buna tastatura insa cei care vor ergonomie merita sa arunce o privire. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : h0stile Date : 10-06-2009 11:08 ce tare, tastatura asta am folosit-o vreo 3 ani (noua Filco chiar pe asta a inlocuit-o). eu m-am simtit foarte bine cu ea insa trecerea de la rubber la mecanic keys este ca si cum ai trece de la un celeron la un quad core. in plus, in tot timpul cit am avut-o, o singura persoana a spus ca s-ar acomoda cu ea, restul au spus ca nu ar lua asa ceva niciodata. cred ca romanul este reticent ideei de tastatura ergonomica si prefera formatul clasic. cine insa vrea o tastatura ergonomica, atunci 4000 este o alegere foarte buna. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : h0stile Date : 24-06-2009 15:08 beware the Germstopper (https://usm.channelonline.com/mainline/storesite/Products/index.co?id=M004787260) keyboard/mouse bundle. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : Webpredator Date : 24-06-2009 16:02 Big LOL -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : RonanN1 Date : 22-09-2009 11:29 ...am o problemă şi habar n-am ce să-i fac: Atunci cānd vreau să folosesc ghilimele/apostrof...trebuie să apăs tasta și apoi să dau space ca să-mi apară semnul (nu-mi apare așa...de la sine ca orice literă/semn/etc). Iar dacă apăs de două ori...īmi arată dintr-o dată două/patru seturi de ghilimele - wtf?! Tasta merge, deoarece Țț merg fără probleme...pe RO. De la ce să fie problema? :( Tastatura e pe USB, am īncercat și PS/2...și tot așa. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : RonanN1 Date : 26-09-2009 01:46 ...nimeni, nimic? :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : zinodaur Date : 05-10-2009 02:03 RonanN1, am aceeasi problema ca si tine ! Ai cumva Windows 7 ? Tastatura ta e de la Genius ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 57] Author : RonanN1 Date : 05-10-2009 08:38 RonanN1, am aceeasi problema ca si tine ! Ai cumva Windows 7 ? Tastatura ta e de la Genius ? Da, am Windows 7 iar tastatura e Trust. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 58] Author : zinodaur Date : 05-10-2009 08:56 Sa fie oare de la Windows 7 ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 59] Author : Mario Date : 05-10-2009 09:50 Exagerati cu tastaturile astea,adica am fost odata la un concurs wcg la forte si era baiatul acela bebe in teg,ii vedeam pe toti cu tastaturi jmechere dinalea la n milioane,el nu asvea o tastatura simpla ,defapt aia care default de la computer si ii batea pe toti,nu se simtea incomodat nu nimic... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 60] Author : RonanN1 Date : 05-10-2009 09:54 Exagerati cu tastaturile astea,adica am fost odata la un concurs wcg la forte si era baiatul acela bebe in teg,ii vedeam pe toti cu tastaturi jmechere dinalea la n milioane,el nu asvea o tastatura simpla ,defapt aia care default de la computer si ii batea pe toti,nu se simtea incomodat nu nimic... q tab enter -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 61] Author : Wargasm Date : 08-10-2009 13:56 Exagerati cu tastaturile astea,adica am fost odata la un concurs wcg la forte si era baiatul acela bebe in teg,ii vedeam pe toti cu tastaturi jmechere dinalea la n milioane,el nu asvea o tastatura simpla ,defapt aia care default de la computer si ii batea pe toti,nu se simtea incomodat nu nimic... Logic, pentru ca alea sunt cele mai bune. Am incercat o groaza de tastaturi si tot cele simple imi plac. Plus ca daca ai draci, o rupi in doua si apoi cumperi alta fara sa plangi dupa qashqai. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 62] Author : zinodaur Date : 13-10-2009 21:13 Ronan, ai rezolvat problema aia ? Ca eu inca o mai am. :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 63] Author : RonanN1 Date : 13-10-2009 23:10 Ronan, ai rezolvat problema aia ? Ca eu inca o mai am. :( ...n-am rezolvat. M-am cam obișnuit :p -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 64] Author : h0stile Date : 13-10-2009 23:59 Logic, pentru ca alea sunt cele mai bune. Am incercat o groaza de tastaturi si tot cele simple imi plac. Plus ca daca ai draci, o rupi in doua si apoi cumperi alta fara sa plangi dupa qashqai. ...cred ca ati gresit topicul. data viitoare aveti report pentru offtopic. Ronan, trebuia sa ma tragi de mineca. eu nu am mai intrat p'aici cam de multisor si s-ar putea sa o cam raresc oricum. momentan nu am windows 7 ca sa verific insa am avut beta-ul instalat si nu imi amintesc de asa ceva. verifica in control panel la keyboard settings ce setari sunt. iti face asa in orice program? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 65] Author : RonanN1 Date : 14-10-2009 00:25 Da, face la fel īn orice program... ...după cum am zis...tastatura e īn perfectă stare de funcționare, dacă folosesc Ț īn pune din prima dar cānd vreau să pun ghilimele...trebuie să dau pe tastă de două ori sau sa dau odată și un space. *p.s. ...mai pățesc așa și la semnul ăsta ~ Am făcut și testul acela din meniu (click here and hold down a key to test repeat rate)...și acolo tot așa face. Sincer să fiu...m-am obișnuit...dar cānd scriu mai rapid...mai ales proiecte pentru școală...e dezastru. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 66] Author : I condoe I Date : 28-11-2009 17:54 Am vrut sa comand o tastatura Majestouch Tactile Touch NKRO dar mi se pare cam exagerat shippingul. Pentru DT-35 am platit cam 10 dolari transportul. La Majestouch e 48 @-) Voi de unde le-ati luat? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 19:11.