* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Sony a anuntat cate console a vandut pana in prezent Started at 13-08-2014 16:04 by AndRewqp Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=84718 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : AndRewqp Date : 13-08-2014 16:04 Title : Sony a anuntat cate console a vandut pana in prezent Probabil ca ieri nu a fost conferinta pe care o astepta toata lumea sau cel putin pentru majoritatea fanilor, dar printre noile jocuri anuntate, Sony a anuntat oficial ca au depasit borna de 10 milioane de console vandute pana in data de 10 august. Mentionez ca cifrele se refera la unitati vandute, nu "shipped" asa cum au obiceiul publisherii sa anunte si semnifica vanzarile la nivel global, nu pe o anumita regiune. Aceste 10 milioane de unitati vandute in primele 9 luni, daca ma intrebati pe mine, este enorm de mult, iar Andrew House, CEO SCE, a oferit o declaratie prin care precizeaza faptul ca lansare PS4 reprezinta cea mai importante si rapida crestere a unei console cu sigla PS: The responses we have received for the PS4 system's unique gameplay experiences powered by the network, along with its vast game portfolio has been phenomenal, and I am absolutely delighted that PS4 was able to reach this commemorative milestone in less than 9 months. We're so grateful for the enormous support from PlayStation gamers worldwide, and we look forward to bringing even more exciting content and services in the months ahead." De asemenea daca vorbim de jocuri, vreau sa va informez ca Sony a reusit sa vanda peste 30 de milioane de jocuri, atat retail si cat si in format digital. Sper ca japonezii sa nu se culce pe o urechea acum cand au ajuns sa se bucure de atata succes, deoarece ei trebuie sa intelega ca au un install base foarte mare si automat foarte multi "clienti" care doresc jocuri de calitate si cat mai diverse. Ce parere aveti, este o surpriza aceasta informatie? Merita Sony sa vanda atatea console in aproximativ 9 luni? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : MonkY Date : 13-08-2014 16:14 Eu zic ca suma de 10 milioane nu e nici prea rea, dar nici foarte mare (comparativ cu alte device-uri: sa luam exemple smartphone-uri, tablete, laptop-uri). Pe mine insa ma ingrijoreaza mai mult cea de a doua cifra, mai ales in raport cu prima: 30 de milioane de jocuri (atat digital cat si retail) la 10 milioane de console. Asta inseamna ca in medie s-au vandut 3 jocuri per consola... ceea ce este EXTREM de putin si nu demonstreaza decat un singur lucru: NU SUNT JOCURI! Inca... Eu ma gandesc ca mi-am cumparat cam 20 de jocuri. Daca ar fi multi ca mine, ar insemna ca sunt la fel de multi care nu si-au cumparat niciun joc, sau maxim unul. Ceea ce e grav! Sunt curios daca acelasi raport este si la Microsoft sau Nintendo. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : pitagora Date : 13-08-2014 16:25 Sa comparam vânzările de ps4 si Xbox one cu vânzările de Wii( nu Wii u). Știam ca Wii a fost cea mai bine vânduta consola dupa 2005 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : AndRewqp Date : 13-08-2014 16:29 MonY nu te supara dar nu putem compara consolele cu tablete sau telefoane, targeturi complet diferite, pentru o consola avem un gamer, iar pentru tableta/telefon orice om de pe aceasta planeta care isi permite. in plus ultimele apar anual verisiuni noi si imbunatatie, pe cand o consola are un ciclu de viata mai lung, astfel fanii au timp mai mult sa-si achizioneze una. avand in vedere ca reprezinta cea mai mare lansare din istoria consolelor si daca analizam si competitorii, XO si in special WiiU, cred ca putem spune fara retineri ca reprezinta o cifra extrem de mare :) si din pacate chiar nu sunt jocuri, dar mai mult ca sigur situatia se va schimba anul viitor -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : MonkY Date : 13-08-2014 16:33 pitagora: daca am face lucrul asta intre PS4 si Wii, am compara mere cu pere. Wii-ul a fost la lansare 249$, pe cand PS4 a fost 399$. E ca si cand ai incerca sa compari vanzarile in Romania dintre Dacia Logan si Volkswagen Golf 7. Asta fara sa luam in calcul ca dupa putin timp Wii-ul a ajuns la 199$, adica jumatate din cat costa un PS4. Si nici nu iti trebuia PS Plus... Cel mai frumos si corect ar fi sa se compare vanzarile PS4 cu vanzarile la PS3 sau PS2... ---------- Post added 13-08-2014 at 16:38 ---------- AndRewqp: comparam doar din punct de vedere statistic, nu ma intereseaza cine cumpara si cine isi permite o consola sau un smartphone care costa de 3 ori mai mult decat o consola. Pentru ca la urma urmei, Sony se poate uita in acele statistici si sa vada asa: "Intr-un an am vandut 100 de milioane de smartphone-uri, 50 de milioane de laptop-uri, si 10 milioane de console - Hmm, oare unde vom investi in R&D si PR in continuare mai mult?". Din punctul asta de vedere, e o cifra mica. Ei spun lucrul asta pt. ca vand aproape dublu fata de Xbox One... si asta le gadila orgoliul (si au si de ce, e meritul lor). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : pitagora Date : 13-08-2014 17:59 Nu e vorba de comparat, m-ar interesa in cate unității s-a vândut Wii si in cate ps4+ Xbox one+Xbox 360+ps3 cred ca tot mai multe Wii-URI s-au dat:)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : eneea Date : 13-08-2014 18:23 Cifra de 30 de milioane de jocuri cred ca se refera la jocurile exclusivesau e gresita , ma indoiesc ca exista vreun consolist care sa-sila noua si fi cumparat o consola noua si sa nu-s cumpere mai mult de 3 jocuri in primele luni...vreo doua jocuri iti cumperi direct cand iti iei consola. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : AndRewqp Date : 13-08-2014 18:48 Title : Sony a anuntat cate console a vandut pana in prezent Nu se refera la jocurile eclusive si nu stiu daca e gresita sau nu, sa stiti ca nu toata lumea isi cumpara multe jocuri chiar daca isi permit, in prinul rand nu au fost lansate destule jocuri care sa atraga pe toata lumea :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Se7en Fury Date : 13-08-2014 18:54 Este o cifră normală, 30 de milioane de jocuri, aţi uitat că există şi o piaţa sh, şi o funcţie de share. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : fpalexb Date : 13-08-2014 19:10 Sunt detinator de consola Xbox One, dar cred ca este o cifra importanta pentru Sony succes in continuare si la fel cum spunea AndRewqp sa nu se culce pe o ureche si sa mentina la nivel inalta ca sa-i impinga si pe ceilalti competitori la mai multe realizarii. Pe mine nu ma intereseaza niciuna dintre companii, vreau doar sa fiu "afectat" pozitiv de catre concurenta lor :). AndRewqp: comparam doar din punct de vedere statistic, nu ma intereseaza cine cumpara si cine isi permite o consola sau un smartphone care costa de 3 ori mai mult decat o consola. Pentru ca la urma urmei, Sony se poate uita in acele statistici si sa vada asa: "Intr-un an am vandut 100 de milioane de smartphone-uri, 50 de milioane de laptop-uri, si 10 milioane de console - Hmm, oare unde vom investi in R&D si PR in continuare mai mult?". Din punctul asta de vedere, e o cifra mica. Ei spun lucrul asta pt. ca vand aproape dublu fata de Xbox One... si asta le gadila orgoliul (si au si de ce, e meritul lor). Eu cred ca la acest capitol nu se vor uita cate unitati au vandut, se vor uita unde au marja de castig cea mai mare si care are potentialul cel mai mare de vanzarea a extra serviciilor. AlexB -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : solaru Date : 13-08-2014 19:46 Cifra nu e gresita, dar nu tine cont e piata SH - cu cat baza instalata e mai mare, cu atat piata SH e mai mare, mai dinamica si cu preturi mai mici. Si mai trebuie sa luam in calcul ca "jucatorul uzual" nu colectioneza jocuri si nici nu joaca toate jocurile de n-shpe ori, ci le vinde mai departe ca sa-si ia altele...dar cum jocuri nu prea sunt...asta e! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : rodarkone Date : 13-08-2014 20:13 Pana la urma eu nu inteleg de ce va pasa cat si cum se vinde fiecare consola - chiar asa de calculati sunteti in viata de zi cu zi si luati decizii doar conform cu avantul anumitor branduri - sa fim seriosi :) Gamer opinion -> Daca ar fi trebuit sa aleg dintre Wii U, PS 4 sau Xbox One - as fi ales vis-a-vis de jocurile aparute - pentru ca asta e important pentru un gamer. Ma doar fix in cur ca o platforma vinde 2 console (cum e Wii U) insa daca apare un joc ca Mario Kart 8, Zelda Windwaker sau New Super Mario Bros U / New Super Luigi U in mod sigur imi voi cumpra consola doar sa le joc pe astea. Pe Xbox One insa nu ma atrage nici un joc - pana acum, insa cand va aparea primul joc care sa ma convinga sa cumpar consola (Tomb Raider de exemplu) in mod sigur o voi cumpara. PS 4 l-am cumparat sa ma joc Metal Gear "demo" (si am ales PS4 pentru ca era mai ieftin decat Xbox One) insa de atunci n-am mai jucat nimic, nici nu am mai cumparat jocuri pentru ca le cumpar inca pe PS3 si le joc pe PS3 (atat cat le joc) de ex Wolfenstein New Order am jucat 3-4 ore si am abandonat :) Deci per ansamblu in afara celor "nesiguri" pe alegerea facuta si a fanboy-ilor ... cui ii pasa ? PS: un exemplu "clasic" am cumparat Virtual boy si am jucat Wario Land ... care este excelent, un joc foarte foarte bun - insa consola a fost abandonata - imi pare rau pentru achizitie .. NU, in nici un caz. Consola este o mizerie - insa nu inseamna ca nu are cel putin 1 joc bun (am inteles ca si Jack bros e misto insa nu am avut ocazia sa-l cumpar). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : AndRewqp Date : 13-08-2014 20:17 dar nimeni nu a spus ca trebuie sa-ti alegi consola pe baza vanzarilor, chiar se insista pe ideea sa-ti alegi platforma pe baza preferintelor personale si a jocurilor, indiferent ce zice x-ulescu sau review-ul :) este pur si simplu o informatie. bineinteles, poate fi relativa aceasta informatie dpdv al producatorului, care isi doreste ca produsul sa fie accesibil de pe cea mai populara consola, vezi cazul titanfall :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : rodarkone Date : 13-08-2014 21:52 Maestre nu a fost cu bataie spre tine :) am inteles ca este o stire :) insa directia in care a luat'o discutia :) Imi cer scuze daca te-ai simtit atins (nu a fost directionat) :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : MonkY Date : 13-08-2014 23:43 Darkie oricum nu le cumpara dupa numarul de vanzari... ci dupa numarul de modele lansate. De exp. daca au iesit 12 variante de 3DS, chiar daca s-au vandut 100 bucati in lume, el le vrea pe toate 12. 8 PSP-uri, 6 Vita-uri, d-astea... =)) P.S. De curiozitate, ce consola o ai in cele mai multe variante? Si cate variante? :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : Metaf Date : 15-08-2014 11:07 Tocmai ce-am terminat de postat ceva similar, cumva offtopic, pe un alt thread. Realitatea este ca pe current gen, nu prea sunt jocuri. Piata SH sau nu, share sau nu, cam numeri pe degete jocurile disponibile. E nevoie de jocuri ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 18:04.