* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Apple dezvaluie noul iPhone 6 si iPhone 6 Plus Started at 10-09-2014 04:55 by MonkY Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=85344 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MonkY Date : 10-09-2014 04:55 Title : Apple dezvaluie noul iPhone 6 si iPhone 6 Plus Desi am promis in timpul conferintei Apple (pe care am urmarit-o discutand live pe ChatBox cu gamerii pasionati de tehnologie) ca voi astepta si nu voi posta o stire despre noile iPhone-uri la cald, nu cred ca am somn pana nu pun pe hartie (chiar si digitala) cateva cuvinte. Dupa cum probabil ma cunoasteti deja, sunt genul care pune plusurile si minusurile negru pe alb (in cazul nostru mai mult alb pe gri) si imi place sa trag o concluzie, chiar daca este cel mai probabil mult prea personala si nu foarte agreata. Pentru ca in final, aici vorbim despre un produs care ma intereseaza pe mine, si nu "vocea multimii". Prin urmare, nu are rost sa procedez precum mai toate site-urile si sa va zapacesc cu date tehnice pe care le puteti gasi pe orice site de specialitate, si ma gandesc sa listez un cat mai corect duo de argumente pro si contra, minusuri si plusuri, toate legate de ce este OK la noul iPhone 6 si iPhone 6 Plus - si bineinteles, ce nu este OK la ele. So, let's do it! iPhone 6 & iPhone 6 Plus positive features: 1. Diversitate - in sfarsit ma voi bucura sa nu mai aud chestii de genul "Apple nu stie sa faca decat un telefon, cu un singur design". Daca stam si ne uitam la ce line-up avem in momentul de fata (si ce au avut), cred ca exista ceva pentru fiecare. Mai exact avem asa: iPhone 3-3GS - policarbonat - diagonala 3.5" iPhone 4-4S - sticla - diagonala 3.5" iPhone 5-5S - aluminiu - diagonala 4" iPhone 5C - policarbonat - diagonala 4" iPhone 6 - aluminiu - diagonala 4.7" iPhone 6+ - aluminiu - diagonala 5.5" Cu aceasta ocazie voi scapa si de cei care urau produsele Apple doar pentru ca nu se incadra in trendul de "let's all do phablets". Culmea este ca i-am vazut pe multi dintre aceia care spuneau ca vor diagonale mai mari, postand dupa lansare chestii de genul "pfoaai, e prea mare". In concluzie, pe unii nu-i poti multumi niciodata, no matter what. Un hater va ramane un hater pana nu va vedea probabil sigla preferata montata in mod penibil pe partea frontala a unui smartphone - in ideea ca nu care cumva sa uiti ce marca de telefon ai. Ah, am zis ca nu trec la rautacisme, asa ca pe scurt, cred ca Apple a demonstrat acum ca se poate "mula" si dupa ceea ce vrea publicul. Probabil Steve Jobs ofteaza de undeva de sus, dar, viata merge inainte. 2. Upgrade software + hardware - asta e deja un "combo" obisnuit la Apple, care fata de competitie, nu scoate niciodata un model mai slab decat anteriorul. Probabil ati prins partea de prezentare cu noul procesor A8, care e a doua generatie pe 64bits, si care desi are un numar aproape dublu de tranzistori (2 miliarde vs 1 miliard), ocupa mai putin spatiu si consuma cu pana la 50% mai putin. Si asta desi ofera un spor de performanta de pana la 25% mai mult pe partea de CPU si pana la 50% mai mult pe partea de GPU. Totul desigur, in combinatie cu noul iOS 8 care se va lansa odata cu iPhone 6. Pe mine sincer deja ma plictisesc cei care posteaza chestii de genul "Welcome to 2012 Apple", injurand de mama focului ca Apple nu vine cu 16 core-uri, 4 GB RAM si procesoare tactate ca pe desktop PC-uri, de-ti iau foc in mana sau consuma bateria in cateva ore de full load. Probabil sunt cei care n-au pus in viata lor mana pe un iPhone si nu stiu cat de bine merg lucrurile pe un dual core optimizat in draci. 3. Rezolutia - da oameni buni, o sa ma injurati aici. Feel free to do it! Eu sunt unul dintre cei care ma bucur ca Apple nu a trecut la aberatii gen "rezolutie QHD sau 4K". Mi se pare o risipa atat de mare de resurse si o chestie atat de useless sa pui pe un 5"-6" rezolutii care pana si pe un monitor de 24" ar fi un pic overkill. Un consum de curent aiurea pt. o rezolutie cu un ppi care depaseste cu mult vederea 20/20 a unei persoane normale care nu se uita la al sau smartphone de la distanta de 5cm. Mie orice in jur de 300-330ppi mi se pare mai mult decat OK pentru un smartphone normal la cap. Iar iPhone 6 are 326ppi (asa cum am avut si pe iPhone 5 si 5S), pe cand iPhone 6+ mi se pare ca a sarit un pic calul, cu 401ppi - mai ales ca este o rezolutie "atipica" pentru Apple. Dar nah, probabil acum vor fi multi fericiti pt. ca au "FullHD pe telefon". 4. Conectivitate - nu mai aduc in discutie aici super LTE-ul lui peste (care acum suporta 20 benzi si ajunge pe la viteze demne de WiFi, cu upto 150Mbps), insa iarasi sunt happy pt. ca scap de plangaciosii cu "Apple, eu vreau NFC!". OK, am si eu vreo 3 device-uri prin casa cu NFC... nu i-am simtit nevoia (avand in vedere ca la noi in tara e aproape inexistent), dar daca poporul a vrut NFC, in sfarsit, Apple a introdus si asta. Iar pe partea de WiFi, stiti foarte bine ca Apple a fost cam tot timpul "rege" (v-am si facut nenumarate teste de-a lungul timpului)... Well, cam pierduse putin teren fara 802.11ac. Acum vine Apple si cu ac pe iPhone 6. Happy now? 5. Touch ID - pe cand aveam iPhone 5, singurul motiv important pentru care imi doream un iPhone 5S, era "nebunia" de Touch ID. Ma bucur sa vad ca au continuat, ba chiar imbunatatit, tehnologia. La fel cum ma bucur enorm ca nu au adoptat o solutie stil Samsung, prin care sa micsoreze butonul de Home, iar scanarea amprentei sa se faca prin "swipe". I hate that! Chiar si cu riscul ca telefonul sa aiba niste margini mai mari, Home-ul este "iconic" pentru Apple. Ma bucur ca n-au renuntat la el, sau nu au venit cu idei ala LG cu buton pe spatele telefonului! 6. Autonomie - la acest capitol sunt sigur ca vor sari multi pe mine. Eu am demonstrat de-a lungul timpului (vedeti threadul de i5 si cel de optimizari) ca la modul in care folosesc eu un smartphone, ma tinea linistit 2-3 zile (setari de genul WiFi Always On, Brightness 60% - adica nu ceva conservativ, cum stau acum pe Android, unde brightness mai mult de 25% imi termina bateria in mai putin de o zi - in acelasi stil de usage). Chiar si cu o baterie "batrana" (la urma urmei i5-ul are 2 ani de cand il "chinui") inca tine cel putin 2 zile. Ceea ce pt. mine e decent. Acum, Apple vine cu baterii mai mari atat pe iPhone 6 cat si pe iPhone 6+, dar nu trebuie sa uitam ca avem si rezolutii mai mari, si diagonale mai mari. Cumulate insa cu ideea ca procesorul consuma cu 50% mai putin, tind sa cred ca estimarile Apple (ca de obicei) sunt foarte realiste, si foarte OK. Astfel, daca la un i5 si i5S Apple estima upto 10hrs talk time pe 3G, la i6 avem upto 14hrs iar la i6+ avem upto 24hrs! Si internet usage-ul pe 3G a crescut: la i5 8hrs, i6 10hrs, i6+ 12hrs. Serios acum, nu e o revolutie, dar avand in vedere ca ambele sunt mai rapide, mai mari, imping mai multi pixeli, pt. mine e o evolutie al naibii de OK. 7. Camera - aici o sa vedeti ceva ciudat. Sa nu va mire ca vedeti camera atat la pro cat si la contra. Fiind la partea de pro, ma bucur ca Apple a venit si cu OIS (Optical Image Stabilization), chiar daca doar pe iPhone 6+. Imi place ca au trecut si ei la filmari 1080p la 60FPS (fata de 5S unde aveam "doar" 1080p la 30FPS), dar cel mai mult imi place ca au dus Slow Motion-ul si mai departe. Daca pe 5S puteai face Slo-mo la 120FPS, acum poti face la 240FPS, and that's just crazy! Also, un alt punct pozitiv e faptul ca in sfarsit Apple a mai invatat ceva de la Sony (la urma urmei, le foloseste senzorii, nu?), si a introdus Video Stabilisation. Chiar era nevoie de asta, impreuna cu noul feature de Continuous Autofocus pe video. Mai multe puncte pozitive voi posta (daca vor exista) dupa un hands-on. E foarte greu sa spui ceva despre o camera daca nu o testezi, in special in low light. Si trebuie sa spun ca ma astept la acei Focus Pixels de pe noua camera iSight, sa actioneze ca in cazul HTC/Canon in low light. Acolo unde se prefera "faster & larger pixels", in locul a "cat mai multe milioane de pixeli, no matter what". Si nu trebuie sarit peste faptul ca acest nou senzor stie de Phase Detection Auto Focus, tehnologie care se regaseste pe camere foto DSLR profi. 8. Storage heaven - da, stiu! Apple nu are suport pentru microSD-uri. Multe alte telefoane bune nu au, si nu moare nimeni. In schimb insa, a venit cu niste optiuni care ar trebui sa satisfaca si pe cel mai mare nebun dintre noi. Mai exact, acum avem optiuni de 16GB, 64GB si 128GB. Da, 128GB baby! Cine vrea mai mult pe un smartphone, il sfatuiesc sa se orienteze spre un HDD extern pe WiFi or something... sau sa se gandeasca daca nu face ceva aiurea. 9. Designul - iarasi o ciudatenie, pentru ca o sa gasiti acest lucru si la parti negative. Fiind la partea de plus, voi spune ca imi place cum au mers pe ideea de "rotunjime" si cum au pastrat feelingul de premium. Nu am pus mana pe un i6, dar toti cei care au facut-o la prezentare au zis "wow, pare chiar mai usor decat vechiul iPhone". Asta pentru ca datorita greutatii distribuite si a marginilor rotunjite, totul continuat cu ecranul cu margini rotunjite (parca seama cu ce vedem la unele modele Lumia), la care vine metalul rotunjit... cum sa zic, e heaven. Butoane stilate si care arata intr-un mare fel, fara biz-biz-uri gen sigle pe partea frontala (cred ca daca scria Apple pe fata nici nu ma mai uitam la ei). Ce poti sa spui, e un produs Apple. E normal sa fie maniaci cu design de exceptie. 10. Ecranul - Apple a avut dintotdeauna mania asta cu calibrarea unui panou, si este probabil si motivul pentru care am refuzat eu vreo 5-6 iPad Air-uri care nu se prezentau exemplar. In cazul de fata, avem acelasi IPS Full sRGB cu brightness la 500cd/m2, dar ca bonus acum, de la un contrast de 800:1 in cazul unui iPhone 5S (care stim ca nu era extrem de stralucit in lumina puternica), ajungem la unul de 1300:1 (pt. i6+) si 1400:1 (pt. i6). Mai avem si functii gen "Dual-domain pixels for wider viewing angles" care sincer nu stiu cat de bine lucreaza, insa eu n-am vazut nimic in neregula cu views angle la iPhone 5-5S. 11. Features - la asta a stat intotdeauna bine Apple. Nu voi vorbi despre HealthKit, Pay, FaceTime, Motion & Co... ci la simple exemple care te ajuta cu adevarat sa folosesti un telefon, in special unul cu diagonala mai mare. Stiti ca Steve Jobs avea mania cu "ecranul trebuie sa fie fix cat sa ajungi cu degetul in toate colturile fara sa muti telefonul in n pozitii". Well, Tim Cook nu si-a tinut "promisiunea" si a facut diagonalele din ce in ce mai mari, dar a adus totodata si 2 functii care sa faca mai usor de folosit un telefon mai mare. Acestea sunt Display Zoom si Reachability. In felul acesta cu un double tap pe home ecranul "fuge" in partea de jos, pentru a ajunge mai usor la partea de sus a ecranului... sau icoanele sunt mai mari, etc... Sunt "micile" tweak-uri pe care doar folosindu-le zi de zi iti dai seama cat de folositoare sunt. iPhone 6 & iPhone 6 Plus negative features: 1. Sapphire screen - hai mai oameni buni! M-ati omorat cu fab-urile alea de safir, cu faptul ca ajungeti sa produceti vreo 100 de milioane de unitati pe an... si in final, revenim la sticla (chiar daca e ea "ion-strengthened glass")? Asta e, probabil la Huawei e petrecere acum, iar tudyniuz isi comanda deja vreo 10 bucati (de Huawei P7 Sapphire Edition, desigur). 2. Rezolutia fragmentata - unul din marile avantaje pentru Apple a fost (si inca mai este) faptul ca nu are parte de fragmentarea de pe Android. Au avut doar cateva rezolutii, si trecerea de la "standard" la Retina a insemnat dublare de pixeli. La fel si la iPhone 6, vorbim de multiplicare "automata" a rezolutiei (adica developerii nu vor munci extra pentru noul iPhone 6), insa iPhone 6 Plus vine ca... musca in, stiti voi ce. Da, probabil unii developeri se vor bucura de 1920x1080 (de exemplu cei care fac jocuri pentru console - pentru ei portarea va fi mai facila), insa majoritatea vor adauga un "frack it, one more resolution we need to take care of". Nu stiu exact cum va rezolva Apple problema, dar e o problema in plus, oricum am lua-o. 3. Camera - aici vreau sa ma leg de faptul ca e urat sa vad cum Apple "copiaza" un "feature" care nu-mi place deloc. Acela ca iese in exterior acel ring al camerei. Chiar daca acest lucru te va ajuta sa "sprijini" smartphone-ul pe masa la un unghi mai OK pt. tine, si te scapa si de micro zgarieturi pe spatele din aluminiu... tot e urat. E urat! Apple si fanbotii vor explica probabil ca a fost necesar pt. ca nu era loc. Sa fiu sincer, preferam sa mai creasca grosimea cu 1-2mm decat sa vad chestia aceea. Dar pe mine unul probabil nu ma va afecta, pentru ca sunt genul care foloseste back cover. Si am vazut ca scot niste back cover-uri din piele foarte dragute... Anyway, un alt punct negativ la camera: upgrade de la ƒ/2.2 (pe i5S) la ƒ/2.2? Pai ce-i asta? Eu chiar speram la un ƒ/1.8 sau macar un ƒ/2.0... Sa speram insa ca vor face diferenta acei "ultrapixeli". Si ultimul downside, camera frontala. Pai daca vedeti ca e "mania selfie-urilor" si unii scot front cameras chiar si cu 5Mpx, voi ramaneti tot la 1.2Mpx? Nu zic, pt. FaceTime e super decent, dar... not good enough selfies. Macar la frontala s-a facut upgrade de la ƒ/2.4 la ƒ/2.2. Dar cel mai rau, pentru mine care imi doream un 4.7", cel mai aiurea e ca au introdus OIS doar pe varianta de 5.5". La naiba! 4. Designul - Nu stiu sincer ce-a fost in capul celor de la Apple cand au venit cu "benzile" acelea pe spate. Da, inteleg ca e al naibii de greu sa gasesti solutii pentru antene (si antene serioase), sa vrei si semnal puternic, sa nu ai parte nici de inca un "antenna-gate", dar totusi, mi se pare oribile. Again, eu probabil voi avea back cover, nu ma deranjeaza, dar parca n-au legatura cu restul telefonului. As fi preferat sa vad chiar si ceva ca la iPad-urile cu 4G... o banda undeva sus... sau poate mai stilizat, ca la HTC. Insa, la naiba... aici au ratat-o! 5. Wireless charging - eu unul nu sunt deloc atras de tehnologia asta, si de cele mai multe ori am observat ca face mai mult rau decat bine, insa trebuie sa recunoastem: iPhone 6 nu are wireless charging. Chiar daca-mi place mie sau nu, nu are! So it sucks! Acum, sa ma explic si de ce nu ma atrage ideea. In primul rand, pentru ca la mine la telefon se vorbeste in draci... cateodata primesc tone de telefoane pe zi. Ori daca as avea wireless charging si l-as pune tot timpul, iar l-as ridica, iar l-as pune la loc, si tot asa... varza s-ar face bateria aceea. Iar al doilea motiv este ca pana acum n-am vazut un charger wireless care sa incarce decent. Majoritatea nu se pot compara nici macar cu un amarat de USB 2.0 (450mAh), daramite sa vorbim de 2.1Ah. Ori asta de multe ori, la o baterie mare, e crima si pedeapsa (se incarca in jumatate de zi?). 6. Extra storage - sunt iarasi cinstit, si daca mie unul 64GB mi se pare enorm pe telefon (avand si Dropbox si alte nebunii gen WiFi Storage), trebuie sa recunosc ca mi-ar fi placut un card reader integrat. Atentie, am zis card reader, ceva care sa vada SD-uri, nu microSD-uri. In felul acesta s-ar pupa cu majoritatea camerelor foto de pe piata. Da, stiu ca au adaptor/card reader, dar totusi, n-ar fi fost rau o solutie "integrata". 7. Where is my favourite colour?!? Apple, pe bune acum. Hai ca dupa alb nu ma omor, dar ce-ai avut cu negrul meu? Chiar asa, de cand a devenit "Space Grey" o alternativa la "Black"? Sau "Silver" alternativa la "White"? Hai ca inteleg ca la alb e mai complicat din cauza acelor margini rotunjite ale ecranului, dar negru este deja pe fata... era chiar asa de greu sa faci spatele complet negru? Si benzile acelea pt. antene negre? Ca sa fiu si eu (si probabil multi altii) fericit? Frack it again! Cam acestea ar fi plusurile si minusurile pe care un om care doarme pe el la ora 04:51, le vede dupa conferinta Apple, dupa ce a studiat o groaza de "hands-on"-uri, de interviuri, de poze, de comparatii, etc... Sunt multe intrebari la care nu am raspuns: de exp. cat RAM avem pe iPhone 6 si 6 Plus? Ce alte diferente mai sunt de hardware intre i6 si i6+? Cand vor fi disponibile variantele pe alb si negru? Cand va fi disponibil oficial in Romania? Care va fi pretul la liber? And so on... dar cu siguranta vom primi ceva raspunsuri in zilele care urmeaza. Voi updata postul cu argumente pro si contra, in caz ca e cazul. Va las in continuare sa-mi spuneti ce va place si ce nu va place... imi cer scuze daca am gresit cate ceva prin articol sau daca am sarit ceva... iar pentru toate cele, va astept pe threadul oficial: http://www.consolegames.ro/forum/f81-apple/80438-iphone-6-a/. Will you buy one? Which one? And why? P.S. Sorry guys, dar pentru Apple Watch chiar nu mai am suficienta STA + INT ca sa produc ceva enchanted. Daca doreste cineva sa preia stafeta, be my guest. Btw, ii rog pe "haterii Apple" sa incerce sa fie decenti in caz ca vor sa posteze pe-aici. Am obosit de cate chestii anti-iPhone si anti-Apple am citit in ultimele ore... de parca ar fi firma lui Lucifer si produsele includ si doi-trei draci la pachet... Thanks! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : MonkY Date : 10-09-2014 05:01 Mai adaug si cateva imagini sugestive de pe site-ul oficial al celor de la Apple. Mai multe detalii si comparatii intre modele puteti gasi aici: Apple - iPhone - Compare Models (http://www.apple.com/iphone/compare/). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : MonkY Date : 10-09-2014 05:10 Si hai sa punem filmuletele prezentate si reclamele de pe TV gasite: http://youtu.be/FglqN1jd1tM http://youtu.be/RS5mzvqWM-c http://youtu.be/-ZrfXDeLBTU http://youtu.be/SHPACRa6Vq8 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : sexbobomb91 Date : 10-09-2014 08:13 Chiar foloseste ecran de acesta? https://www.youtube.com/watch?v=5R0_FJ4r73s -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : erik95 Date : 10-09-2014 08:23 Mi se pare dezamagitor. In primul rand din cauza faptului ca si-au abandonat niste principii, lanseaza mai multe telefoane si lanseaza 2 telefoane mari. In al doilea rand nu mi se par un upgrade: rezolutia e mica la standardele actuale (cel putin la i6), camera nu aduce nimic nou (decat pe i6+) si designul mi se pare nereusit. Pe partea de putere de procesare n-am nicio grija, telefoanele lor s-au miscat intotdeauna bine. Singurele plusuri pe care le vad sunt autonomia si capacitatea mare de stocare, dar asta doar pentru unii. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : cashonly Date : 10-09-2014 09:09 mai dar in primul post zici: iPhone 4 - sticla - diagonala 3.5" iPhone 4S - sticla - diagonala 4" au aceeasi diagonala sa sti, le detin pe amandoua. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : razvanrazy Date : 10-09-2014 09:25 Da, acolo a gresit el, obosit find. O sa modifice later. Oricum, o functie foarte misto, la camera, pe care ai omiso, este HDR video. Mie personal mi se pare interesanta. In rest, un articol foarte echilibrat si chiar astept sa pun mana pe el, eventual la un prieten (ca sa nu fie legat cu 1000 de chestii in magazine) si ma hotarasc dupa aia. In mod clar e cazul sa-mi retrag 4s-ul si sa trec la un alt telefon care sa ma tine 2-3 ani. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : cashonly Date : 10-09-2014 09:28 hm, hdr video? se poate asa ceva? chiar ca e interesant, probabil se foloseste de senzorul rapid, daca filmeaza cu 90 fps impartit la 3fps (atatea ai nevoie pentru hdr) rezulta video la 30fps, dar cred ca senzorul este muuult mai rapid de atat, era la 5s de 120fps... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : tudyniuz Date : 10-09-2014 10:38 Totusi, e vorba aia cu: Da ce aduce nou? Intrebare la care poti raspunde doar spunand ca e mai mare si mai subtire. Cred ca am ajuns la un punct cu telefoanele astea la care nu mai vedem nimic nou si trebuie sa ne bucuram de micile imbunatatiri primite de fiecare telefon la fiecare noua generatie. Marimea ecranului e acum perfecta din punctul meu de vedere la i6, marginile insa nu sunt la fel de mici precum la competitie, asta cred ca ma deranjeaza cel mai mult. Dungile alea de pe spate nu arata chiar atat de rau pe varianta neagra. Trebuie insa vazute personal ca sa ne dam seama ce si cum. Ma bucura enorm faptul ca avem 240fps la 720p. Mi se pare wow. Nici GoPro nu are asa ceva. Sunt insa trist ca nu avem video in 4k. Si am mai zis asta, imi doream 4k doar pentru crop, nimic altceva. Ce mi se pare mie deranjant insa, si am spus-o de 1000 de ori si o voi mai spune in continuare pana inceteaza sa fie adevarat este ca: Atunci cand alti producatori preiau idei implementate de Apple, se spune imediat ca s-a copiat. Atunci cand intregul OS preia tot ce e mai bun de la competitie, creste in dimensiuni desi s-a mers mereu pe ideea de one-handed use, si cand blamezi NFC doar ca sa il preiei tu, e deranjant. Si nu e deranjant ce face Apple, putin imi pasa care de la care copiaza, ma deranjeaza fanboysmele. Sunt si de partea cealalta, dar nu intr-un asemenea hal. Cat despre smartwatch, nu m-a impresionat deloc. Design-ul mi se pare foarte nereusit, aratand exact precum competitia. Postase trickz un link interesant (http://nothingjustworks.com/android-may-have-just-won-the-smartwatch-war/), v-as recomanda sa il cititi. Nu vreau sa repet ce scrie acolo, dar mi se pare un punct de vedere extrem de cinstit. Daca ar fi sa aleg un smartwatch acum, tot Moto 360 as alege. Apple Watch pare a avea un OS nu foarte intuitiv si destul de greu de folosit, insa a prezentat anumite aspecte noi. Rotita aia, pe cat o blamati voi, mi se pare o idee foarte buna. Poate nu neaparat toate felurile in care e folosita, dar faptul ca s-au bazat mult pe ea. Se vede ca au "furat" angajati de la companii de ceasuri. Si ca tot zicea Razvan de stangaci, sorry dude, ceasurile se tin doar pe mana stanga. Indiferent ca esti stangaci sau dreptaci, acolo e locul ceasului. Chiar si cu un pret mai mic si cu o autonomie peste cea de 1 zi anuntata, tot nu sunt interesat. Asa cum nu sunt interesat nici de Moto 360. Nu vad inca utilitatea la asa ceva. Am impresia ca Apple au intrat in jocul asta doar pentru ca au fost fortati de competitie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : pitagora Date : 10-09-2014 10:42 Nu stiu ce culoare sa iau, parca goldul de pitzi nu mai e asa de sexy -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : iry Date : 10-09-2014 10:44 Telefonul arata foarte bine, acele dungi de pe spate nu ma deranjeaza atata timp cat eu pun husa intotdeauna (nu cred ca m-ar deranja si fara). Singurul minus ar fi camera de pe spate, acel ring iesit in afara. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : razvanrazy Date : 10-09-2014 11:47 Aha, deci se poate (https://www.idevice.ro/2014/09/10/apple-watch-permite-schimbarea-orientarii-ecranului-pentru-a-fi-utilizat-la-ambele-maini/) :D Nu ca m-ar interesa in mod direct acest accesoriu, dar e bine ca se poate :P -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : thafifth2006 Date : 10-09-2014 11:49 Am fost fan iphone din 2007, am avut de la 2g pana la 5 si sincer ma bucur ca am trecut pe android. Cum sa scoti un telefon care sa coste peste 3000 ron cu specificati din 2012....? si aici ma refer la i6 pe care multi o sa il cumpere.....de i6+ nu stiu ce sa zic aceasi treaba, pacat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : OlBlueEyes Date : 10-09-2014 12:07 Treaba e clară , telefoanele bat pasul pe loc . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : razvanrazy Date : 10-09-2014 12:17 Nu neaparat. Stai putin sa o luam altfel. Treaba e clara. Apple a facut in 2 ani (de cand se ocupa Ive de ambele) ce au facut restu in app 4-5. Momentan le-au adus la acelasi nivel cu restu. Poate mai adauga 2-3 chestii in S-uri, dupa care vin cu lucruri noi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : nurv Date : 10-09-2014 12:27 OBS: Si eu am fost fan iPhone multi ani, am avut iPhone 3GS, 4 si 4S, iPAD1, 2 si 4. Acum folosesc Android. E doar un telefon cu un design bun, specificatii bune si un sistem de operare exceptional. Nu mai are nici pe departe impactul pe care l-a avut iPhone 4 [dpdv al inovatiilor privind design-ului si materialele folosite]. Se pare ca Jony Ive nu mai are inspiratia de alta data. Benzile de pe spate arata extrem de urat plus ca pentru mine are un look prea rotunjit. Nu are nevoie de specificatii mai puternice pentru ca sistemul de operare este foarte optimizat. Dar lipseste acel "nu stiu ce" care a facut o data din produsele Apple ceva ce s-a diferentiat fata de concurenta. Crede-ma, pentru mai mult de jumatate din succesul iPhone este meritul iOS si a bibliotecii imense de aplicatii de foarte buna calitate. Pretul iPhone nu este pentru hardware-ul relativ modest la nivel de 2014 ci pentru intreg ecosistemul Apple care este Premium [iCloud / AppStore / iOS / OSX]. Insa la fel de premium este si ecosistemul GOOGLE si cel al Microsoft. Windows Phone este un sistem de operare mai rapid decat iOS... Cat despre gluma lui MonkY ca Apple e o firma satanica, s-ar putea sta la discutii oculte langa o bere rece multa vreme pe marginea acestui subiect A nu se uita că Steve Jobs a făcut parte, în tinereţe, din Mişcarea New Age. New Age este o mişcare socială şi religioasă ce are ca scop o “nouă ordine mondială” şi lupta împotriva creştinismului, adică exact aceleaşi scopuri ca şi organizaţia malefică Illuminati. Astfel se explică ataşamentul lui Steve Jobs (unul din fondatorul lui Apple) faţă de simboluri ce ţin de ocultism şi Illuminati. De asemenea, Wooz este si a fost ateu si mason [a declarat chiar el asta]. Marul muscat, simbolu pacatului, sigla Apple pusa in oglinda la 45 de grada una langa alta da imaginea unui sarpe vazut din fata si multe alte chestii dinastea, pretul primului computer al lor a fost 666.66$, etc. Astia care se stiu cu ocultismu [nu ma numar printre ei] au spus ca in siglele lor sunt tot feluri de simboluri oculte si masonice sau cu interpretare oculta. Totusi mult prea multa lume extra indoctrinata si disperata pentru a le cumpara produsele exorbitant de scumpe care, desi au meritele lor privind calitatea premium si sistemul de operare bine scris, la o analiza obiectiva nu fac nimic in plus fata de cele ale concurentei. Sincer nu am auzit pe nimeni vanzandu-si organe pentru vre-un telefon cu Android sau Windows dar am citit stiri de chinezi prosti care au facut asta pentru iPhone si iPAD. Acum desigur noi trebuie sa ramanem integrii si doar sa ne amuzam pe baza acestor lucruri, toate pot fi simple coincidente... sau nu. Insa eu cred ca e posibil sa fie influente oculte si un sambure de adevar in toata povestea. Asa ca mai stii, poate ca sunt satanici... Pur si simplu nu e normal sa fii atat de disperat la nivel mondial pentru un produs extrem de scump care la o analiza la rece n-are nimic in plus fata de concurenta. PS: Chiar daca te superi pe mine, poti sa punctezi cate puncte negative vrei tu, oricine te citeste isi da seama ca nu esti deloc impartial si chiar si in punctele negative pe care le expui te exprimi in asa fel incat ori par nesemnificative ori par "features". Sorry, asa esti perceput. Si nu oricine este impotriva Apple este hater Apple asa cum ne numesti. Poate nu suntem altceva decat oameni neindoctrinat de produsele lor overexpensive, pe care le-am detinut si ne-am lamurit de ele. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : AndyTiME Date : 10-09-2014 12:27 negru este deja pe fata... era chiar asa de greu sa faci spatele complet negru? Si benzile acelea pt. antene negre? Ca sa fiu si eu (si probabil multi altii) fericit? Frack it again! +1 =D> -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : razvanrazy Date : 10-09-2014 13:41 Preturi relativ ok - Telefoane , Apple - Quickmobile (http://www.quickmobile.ro/telefoane/filtre/marca-apple) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : nurv Date : 10-09-2014 13:44 Sa dai intre 35 si 50 de milioane pentru un telefon mobil nu inseamna ca firma e satanica, inseamna ca tu esti posedat. Sau poate ambele. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : razvanrazy Date : 10-09-2014 13:51 Sau poate chiar vrei ceva de calitate, pe care sa poti sa-l tii mai mult de 1 an si sa poti face si update la software peste 1 an. Oricum, o parte fff mica il va lua cu banii jos. Cei mai multi dintre noi vor face rate sau vor lua la abonament. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : nurv Date : 10-09-2014 13:58 Ia absolut orice model de varf de la SONY, HTC, LG, etc... costa cu 1000 RON mai putin decat cel mai ieftin iPhone si facel CEL PUTIN acelasi lucru daca nu mai mult. Si nu au nimic calitativ in minus fata de iPhone. Si o sa il tii linistit minim un an si o sa faci update de soft la fel de linistit si peste 1 an. Incerc sa gasesc un motiv real pentru care sa dau intre 35 si 50 de milioane pentru un iPhone 6. E thread de iPhone 6 ma gandesc, nu thread de Let's worship iPhone 6... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : razvanrazy Date : 10-09-2014 14:06 Dar nu te obliga nimeni sa dai. Eu nu am dat niciodata atat de mult pe un iPhone. Cel mai mult am dat 14 mil pe 4S. Nu te pune nimeni sa-l iei la inceput, la fel cum nu te pune nimeni sa-l iei sigilat. Sau sa-l iei, in vreun fel sau altu. Mai zi-mi tu un alt telefon, inafara de iPhone, mai vechi de 3 ani, care inca mai poate face update la ultima versiune de software. Nici macar Nexus-rile de atunci nu mai fac lucru asta. Asta daca vrei sa o luam asa. Eu am zis-o in nenumarate randuri. HTC One arata genial si daca ar fi avut iOS, l-as fi luat fara sa stau pe ganduri. Si la urma urmei, ei asta ne-au oferit cu iPhone 6. E fix HTC One cu iOS. Intr-adevar, puteau lansa un design complet diferit si mult mai bun, asta e problema lor. REPET. Noi nu suntem obligati sa cumparam absolut nimic. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : OlBlueEyes Date : 10-09-2014 14:07 Title : Apple dezvaluie noul iPhone 6 si iPhone 6 Plus Exact același lucru il putem spune si la mașini , ce are in plus ultimul tip de s class fata de un Maybach ? Dacă vrei cumperi , dacă nu...nu . Lucruri " mărunte "care fac diferența + ca platesti firma. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : flavi_us Date : 10-09-2014 14:14 OBS: Si eu am fost fan iPhone multi ani, am avut iPhone 3GS, 4 si 4S, iPAD1, 2 si 4. Acum folosesc Android. E doar un telefon cu un design bun, specificatii bune si un sistem de operare exceptional. Nu mai are nici pe departe impactul pe care l-a avut iPhone 4 [dpdv al inovatiilor privind design-ului si materialele folosite]. Se pare ca Jony Ive nu mai are inspiratia de alta data. Benzile de pe spate arata extrem de urat plus ca pentru mine are un look prea rotunjit. Nu are nevoie de specificatii mai puternice pentru ca sistemul de operare este foarte optimizat. Dar lipseste acel "nu stiu ce" care a facut o data din produsele Apple ceva ce s-a diferentiat fata de concurenta. Crede-ma, pentru mai mult de jumatate din succesul iPhone este meritul iOS si a bibliotecii imense de aplicatii de foarte buna calitate. Pretul iPhone nu este pentru hardware-ul relativ modest la nivel de 2014 ci pentru intreg ecosistemul Apple care este Premium [iCloud / AppStore / iOS / OSX]. Insa la fel de premium este si ecosistemul GOOGLE si cel al Microsoft. Windows Phone este un sistem de operare mai rapid decat iOS... Cat despre gluma lui MonkY ca Apple e o firma satanica, s-ar putea sta la discutii oculte langa o bere rece multa vreme pe marginea acestui subiect De asemenea, Wooz este si a fost ateu si mason [a declarat chiar el asta]. Marul muscat, simbolu pacatului, sigla Apple pusa in oglinda la 45 de grada una langa alta da imaginea unui sarpe vazut din fata si multe alte chestii dinastea, pretul primului computer al lor a fost 666.66$, etc. Astia care se stiu cu ocultismu [nu ma numar printre ei] au spus ca in siglele lor sunt tot feluri de simboluri oculte si masonice sau cu interpretare oculta. Totusi mult prea multa lume extra indoctrinata si disperata pentru a le cumpara produsele exorbitant de scumpe care, desi au meritele lor privind calitatea premium si sistemul de operare bine scris, la o analiza obiectiva nu fac nimic in plus fata de cele ale concurentei. Sincer nu am auzit pe nimeni vanzandu-si organe pentru vre-un telefon cu Android sau Windows dar am citit stiri de chinezi prosti care au facut asta pentru iPhone si iPAD. Acum desigur noi trebuie sa ramanem integrii si doar sa ne amuzam pe baza acestor lucruri, toate pot fi simple coincidente... sau nu. Insa eu cred ca e posibil sa fie influente oculte si un sambure de adevar in toata povestea. Asa ca mai stii, poate ca sunt satanici... Pur si simplu nu e normal sa fii atat de disperat la nivel mondial pentru un produs extrem de scump care la o analiza la rece n-are nimic in plus fata de concurenta. PS: Chiar daca te superi pe mine, poti sa punctezi cate puncte negative vrei tu, oricine te citeste isi da seama ca nu esti deloc impartial si chiar si in punctele negative pe care le expui te exprimi in asa fel incat ori par nesemnificative ori par "features". Sorry, asa esti perceput. Si nu oricine este impotriva Apple este hater Apple asa cum ne numesti. Poate nu suntem altceva decat oameni neindoctrinat de produsele lor overexpensive, pe care le-am detinut si ne-am lamurit de ele. 1. Illuminati nu mai exista de secole bune, terminati cu tampeniile. 2. Francmoseneria nu are absolut nicio treaba cu satanismul, ba chiar e cea mai mare prostie sa zici asta. Trust me. ;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : MonkY Date : 10-09-2014 14:27 Chiar foloseste ecran de acesta? Din pacate, pana nu se va face un review serios, nu avem de unde sa stim. Intr-adevar, ca design arata la fel... insa daca nu ma insel in clip-ul respectiv se vorbea de faptul ca ar fi safir (lucru pe care am inteles mai tarziu ca l-au corectat, si ca nu ar fi de fapt safir). Personal, cred ca n-ar fi riscat Apple sa mearga pe marginile acelea din sticla rotunjite, daca nu ar fi fost super siguri pe faptul ca e al naibii de rezistent la zgarieturi. Mi se pare dezamagitor. In primul rand din cauza faptului ca si-au abandonat niste principii, lanseaza mai multe telefoane si lanseaza 2 telefoane mari. Culmea e ca majoritatea pana acum se plangeau ca Apple nu scoate ceva si pentru ei si ca au oferta limitata. Acum ca au mai multe modele, inseamna ca si-au incalcat principiile? Sau doar ca s-au orientat spre ce se vrea pe piata? La urma urmei, Apple face produse pe care le vinde... iar principiile nu se vand, mai deloc. rezolutia e mica la standardele actuale (cel putin la i6) Eu zic nu ca rezolutia lor e mica, ci ca exagereaza prea mult ceilalti (si doar la anumite modele). Mai au un pic si scot ecrane de mobil in 4K. A considera QHD-ul un standard pe un 5", e o aberatie. Uita-te la un i5 sau 5S, si daca tu vezi distanta dintre pixeli cu ochiul liber... inseamna ca da, depasesti 20/20 la vedere si iti trebuie rezolutie mai mare. 99% din restul oamenilor nu vad acea distanta, so it's ok. Dupa "Standardele actuale", toti care avem TV-uri FullHD suntem obsolete... pt. ca standardul pe la flagship-urile producatorilor este 4K. camera nu aduce nimic nou (decat pe i6+) Cred ca ar trebui sa asteptam sa vedem niste teste reale. Camera de pe 5S era deja una din cele mai bune si ma indoiesc ca cea de la i6 va fi mai prejos. Da, poate nu te atrage ca nu are 16-20Mpx, cum se lauda altii. Sincer, eu as renunta la orice ora la cei 13Mpx de pe Note 3-ul meu in schimbul celor 8Mpx de pe i5 (nici macar 5S). Nu exista termen de comparatie intre ele, iar cei 13Mpx sunt frectie la picior de lemn (varza la focus, stabilizare aproape zero, procesare lenta, culori sterse - singurul loc unde exceleaza un pic e in lumina naturala, dar vorba aceea, acolo sunt ok majoritatea camerelor). mai dar in primul post zici: iPhone 4 - sticla - diagonala 3.5" iPhone 4S - sticla - diagonala 4" au aceeasi diagonala sa sti, le detin pe amandoua. Am rectificat, vroiam sa scriu de 3GS cu 3.5"... Merci! Treaba e clară , telefoanele bat pasul pe loc . Tu ai vazut cele 2 grafice din pozele de mai sus? Ma refer la asta (http://www.consolegames.ro/forum/attachments/f114-tech-news/231695d1410314455-apple-dezvaluie-noul-iphone-6-si-iphone-6-plus-iphone_6_cpu.jpg) si asta (http://www.consolegames.ro/forum/attachments/f114-tech-news/231699d1410284985-apple-dezvaluie-noul-iphone-6-si-iphone-6-plus-iphone_6_gpu.jpg). Eu zic ca e o evolutie foarte decenta... daca s-ar fi intamplat asta la PC-uri de exp. acum am fi avut niste rachete. Iar in afara de putere, se evolueaza pe unde se poate: gen faster WiFi, faster LTE/4G, better camera, better screen, more sensors... Sa fiu sincer, a ajuns sa conteze mai mult software-ul decat hardware-ul. Multi isi cumpara un HTC pentru ca le place Sense-ul, asa cum unii nu cumpara Samsung pt. ca urasc Touchwiz-ul. Sa dai intre 35 si 50 de milioane pentru un telefon mobil nu inseamna ca firma e satanica, inseamna ca tu esti posedat. Sau poate ambele. Aproape nimeni nu-si mai cumpara telefoane "la liber" din Romania, cu exceptia celor care isi permit... iar pentru ei nu-mi fac griji. Cat despre firme, mai toti au avut flagship-uri care in Romania au sarit de 35 de milioane. Atat Samsung cat si HTC. Pacat ca la noi se speculeaza in draci produsele noi si de la un pret real din Germania de 499 EUR la noi sare de 30 milioane. Nu stiu, poate romanii nostrii le sufla cu aur inainte de a le vinde... In aceeasi ordine de idei, daca a da 35 de milioane pe un smartphone (care iti produce niste bani daca lucrezi cu el), oare cum s-o numi cand dai mai mult de 35 de milioane pe o placa video (care doar iti mananca niste bani)? Revenind, eu unul cred ca voi trece la un iPhone 6 (cel de 4.7") din mai multe motive. In primul rand, m-am saturat de Android si de ale sale bug-uri ca de mere padurete. In al doilea rand, nu mai vreau phablet... si cred ca un 4.7" are marimea ideala (pt. mine cel putin). Desi ma enerveaza ca nu au scos i6 in varianta neagra, cred ca va iesi o combinatie perfecta intre un i6 Space Grey si o husa noua din piele neagra. Leather & Steel, my favourite combo. Recunosc ca acum cochetez si cu ideea ca daca tot a scazut pretul, sa merg pe un 5S. Mic, usor... si acum mai ieftin. Dar, om trai si om vedea... time to check my bank advisor! :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : x2z Date : 10-09-2014 14:42 Breaking News: Apple a descoperit marimea ideala a display-urilor unui smartphone: 4,7" si 5,5". Acum doi ani acestea erau numite "palete", iar acum sunt "perfecte" Intr-o nota mai putin ironica, eu nu am vazut mari diferente intre un display iPhone si unul 1080p. Poate ca asta vorbeste despre calitatea display-ului in sine. Camera e ok cu anumite minusuri, dar cred ca in iPhone 6 va fi mai buna. Totusi, nu mi se pare ca trebuiau neaparat sa lase dimensiunea de 4" fara un model updatat. Avand in vedere cat de mult au mers pe ideea de utilizare a smartphone-ului cu o singura mana, probabil aveau in continuare o baza f mare de adepti in sensul asta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : MonkY Date : 10-09-2014 14:50 Breaking News: Apple a descoperit marimea ideala a display-urilor unui smartphone: 4,7" si 5,5". Cred ca esti tu rautacios. In afara de fanboys Android, n-a zis nimeni ca Apple a descoperit marimea ideala cu noile iPhone 6-uri... Marime ideala care oricum difera de la om la om, si de la ce isi doreste fiecare de la un smartphone. Asa cum unuia i se poate parea mare un smartphone cu 3.5", la fel altuia i se poate parea mic un 5.5". N-avem toti maini la fel de mari, asa cum nu avem toti aceleasi cerinte. Si cred ca Apple cu 5S + 6 + 6Plus impaca pe toata lumea. Acum doi ani acestea erau numite "palete", iar acum sunt "perfecte" Mie un 5,5" mi se pare paleta si acum in 2014, nu doar acum doi ani. Totusi, nu mi se pare ca trebuiau neaparat sa lase dimensiunea de 4" fara un model updatat. Avand in vedere cat de mult au mers pe ideea de utilizare a smartphone-ului cu o singura mana, probabil aveau in continuare o baza f mare de adepti in sensul asta. Man, iPhone 5S-ul e un smartphone care merge perfect... A spune acum ca e "invechit" sau ca e pacat ca nu a fost updatat (mai ales ca iOS 8 zboara pe el), e cam exagerat. Uite eu nu mi-am permis sa-mi iau un 5S, dar acum ca a scazut pretul, ma gandesc serios la el. In continuare va avea multi "adepti" printre cei care vor un telefon mic. E super snappy, face poze bune... conteaza asa mult ca e "de anul trecut"? Pentru mine sincer, nu... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : x2z Date : 10-09-2014 14:56 Pai iPhone 5S mi se pare si mie o solutie buna in continuare, de aceea il voi si pastra. Dar exista si oameni care vor sa faca upgrade, dar poate nu la 4.7" sau 5.5". Cat despre "palete" - ne uitam prin posturile din 2012, cand a aparut moda 4.7-4.8" la droizi. Vedem care erau reactiile. :) LE:http://www.androidauthority.com/samsung-steve-jobs-big-phones-523734/ :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : MonkY Date : 10-09-2014 15:11 Pai iPhone 5S mi se pare si mie o solutie buna in continuare, de aceea il voi si pastra. Dar exista si oameni care vor sa faca upgrade, dar poate nu la 4.7" sau 5.5". Da, cred ca ai dreptate... La urma urmei n-ar fi stricat un 5SS (cu A8), insa atunci n-ar mai fi redus pretul la el si nu cred ca ar fi fost prea multi care sa aleaga un 5SS in locul unui i6 la acelasi pret. Cat despre "palete" - ne uitam prin posturile din 2012, cand a aparut moda 4.7-4.8" la droizi. Vedem care erau reactiile. :) Da man, dar uita-te si la ce telefoane erau atunci. Ce bezel-uri (margini) imense si ce grosime aveau. Cum un 4.7" acum 2 ani sarea instant de 150 grame (si asta folosind PLASTIC). Apple a ajuns la 4.7"-ul asta metalic si are totusi doar 129 de grame. Uita-te la impresiile celor care s-au jucat cu el, si care spun ca "li s-a parut mai usor decat 5S-ul" si "mai usor de folosit". Din 3 motive: 1. asa cum am mai spus, datorita marimii si distribuirii greutatii 2. datorita marginilor rotunjite (se muleaza mai bine in mana, desi unii ar considera asta un motiv in plus ca sa scapi mai usor un telefon din mana) si 3. datorita grosimii (vorbim totusi de 6.9mm). Uite, ca sa nu spuna cineva ca sunt "biased", la fel de aproape de perfectiune mi se pare Galaxy Alpha (despre care am tot vorbit, si lasam deoparte ce a copiat si cum - deja am zis ca nu mai conteaza pentru mine asa ceva, si sa se copieze toti intre ei, daca fac lucrurile mai bune). 4.7", Super AMOLED in 720p... foarte subtire, usor, si in sfarsit a folosit si Samsung metal (aluminiu). Din pacate insa, doar pentru frame. Daca era si spatele metalic, era perfect. La fel ca si iPhone 6-ul, are aceleasi belele: gen camera care iese in exterior, lipsa card reader... Peste care vine plasticul acela (oribil). Otherwise, daca iese la pret bun, eu zic ca orice fan Android ar trebui sa arunce o privire asupra lui. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : poiuyt Date : 10-09-2014 15:51 pentru mine tot 5s ramane baza :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : Razzosinni Date : 10-09-2014 15:55 Am mai spus-o : traim in 2014, toate telefoanele sunt uriase. TOATE. Folosesc iOS de o gramada de timp, nu imi plac telefoanele mari. Daca a facut si Apple un telefon mai mare, credeti-ma pe cuvant ca nu o sa imi iau unul cu Android doar fiindca noul iPhone are un display mai mare. Phandroizii (care desi sunt extrem de incantati de telefoanele lor, mor de grija mea si a astora cu aifonuri) sunt foarte fericiti acum fiindca Apple a actionat impotriva principiilor de dinainte. Evident, daca avea tot 4", era tot jalnic, fiindca si acum era mult prea mic. Hotarati-va, ba. Eu sunt mai pornit ca niciodata sa pun mana pe un iPhone 6. Aproape ca nu merita sub nicio forma upgrade-ul de la 5S, dar o sa il iau. Sa mor daca nu. Si daca trebuie sa fac credit. Dispretul asta absolut nejustificat si atitudinea asta de caini scapati din cusca atat a unor utilizatori Android, cat si a producatorilor de hardware ma tin foarte departe de OS-ul ala. Cred ca asta e singurul motiv pentru care nu l-am incercat de la 2.2. Nu vreau sa fac parte din tabara aia care imi lasa constant impresia ca e formata in mare parte din frustrati si complexati. Citesc MacRumors zilnic si nu imi vine sa cred cat sunt de civilizati oamenii pe-acolo. Sustinatorii Android, in schimb... fereasca Dumnezeu. Reclamele celor de la Samsung sunt absolut detestabile - daca ma faci sa cred ca sunt retardat fiindca am un iPhone despre care tu ai impresia ca are o baterie jalnica, cu siguranta nu o sa iti cumpar tie produsul pentru un feature care economiseste bateria. Prezinta-ti feature-ul complet "standalone", sau daca il compari cu altul, fa-o intr-un mod neagresiv si inteligent. Ideea e sa ma atragi si sa ma transformi in clientul tau, nu sa vrei sa ma faci sa ma simt prost fiindca folosesc altceva. Mi se par niste principii elementare de marketing de care multi (nu doar Samsung) fac abstractie. Precizare esentiala : nu m-am referit la nimeni de pe forum, fiindca aici chiar se poarta discutii civilizate si oamenii isi exprima dezamagirile intr-un mod normal. Vorbesc despre atitudinea generala a unora si a altora. Cel de 4.7" imi place, insa asa cum am mai spus, mi se pare mare diferenta de rezolutii intre acesta si cel de 5.5". Cred sincer ca cel de 5.5" e o amenintare pentru iPad Mini, dar asta ramane de vazut. Nu ma surprinde ca in afara de speed bump-ul de rigoare, ecranul mai mare si design-ul cel nou nu au existat imbunatatiri consistente sau feature-uri serioase. E exact aceeasi poveste ca la iPhone 5. Si sper sincer ca la 6S, S-ul sa nu vina doar de la sapphire, ci de la un upgrade considerabil. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : tudyniuz Date : 10-09-2014 16:07 Sunt atatia care au zis ca sunt fani Apple pe forum, dar respectivii macar nu pretind sa fie altceva. Si nu e nimic in neregula cu faptul ca iti plac produsele unei companii. Cu oamenii astia nu ai de ce sa nu te intelegi. Discutiile vin de la cei care pretind ca sunt impartiali cand balanta lor e clar inclinata intr-o parte. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : MonkY Date : 10-09-2014 21:01 Nimeni nu-i perfect :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : Mayhem Date : 10-09-2014 22:40 Tehnologii de camera, OS-uri mai bune/ mai rele, procesoare, memorii etc. toate smartphoneurile dispun dar, cand va veni un producator cu un smartphone sa-mi arate ca in sfarsit cercetari in domeniul bateriilor au rezultat intr-o baterie care poate sa sustina un consum de curent al telefonului intre 3 si 5 zile eu o sa vin si o sa spun shut up and take my money pentru ca e frustrant ca in epoca telefonului cel mai destept sa te tina bateria o zi, maxim de pe-o zi pe alta. Cat despre noul telefon Apple mie mi se pare foarte bine ca exista un competitor ca Apple, de ce? (am android) pentru ca omul care are nevoie/vrea un smartphone sa zica "ba da pe care sa il aleg?". -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : fpalexb Date : 11-09-2014 00:11 MonkY (http://www.consolegames.ro/forum/members/monky/) doresc sa-ti multumesc pentru aceasta prezentare foarte amanuntita, pentru care ti-ai pierdut dimineata de miercuri, in timp ce multi dintre noi dormeam ai facut un rezumat foarte bun al telefoanelor lansate de catre Apple. Primul telefon Apple pe care l-am avut a fost iPhone 3G (care era un material incredibil de bun), apoi am avut iPhone 4S si apoi iPhone 5, utimele doua modele achizitionate din USA de pe pagina lor oficiala. Legat de pret, acum am verificat iar pretul versiunii de 4.7 inch cu 16GB capacitate de stocare este aproximativ 2.300 RON. Sunt fan produse marca Apple, dar sunt dezamagit in acest moment ca nu au pastrat si versiunea de iPhone 5 / 5S, care era ideala pentru palma. http://youtu.be/O99m7lebirE Din ce vad electronic, nu imi place materialele folosite pentru noul model si mi se pare ca arata mai bine iPhone 5 / 5S, urmeaza sa-l tin in mana poate imi schimb parerea dar nu cred. Cea mai mare dezamagire a mea este ca au renuntat la productia iPod Classic 80 GB / 160 GB, care este cel mai bun "music player" digital, pentru ca are baterie foarte buna (meniu simplu, suficient si putine culori), capacitate foarte mare si durabilitate foarte buna (eu detin unul de 6 ani si este la fel de bun ca in prima zi). AlexB -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : chesterb Date : 11-09-2014 00:44 Iar începe disputa între fanboys. Treaba e simplă, vrei un telefon fare face de toate, iei Android, doar că nu ai materialele premium din care este făcut iPhone. Nu am văzut până acum niciun telefon Android care să aibă calitatea pieselor Apple. Pe partea cealaltă, ai un telefon solid făcut din piese rezistente, dar iOS-ul este limitat, cum a fost întodeauna. Limitat dar stabil. Eu am fost şi sunt mulţumit de iPhone. Prefer să am un telefon care nu se desprinde în 10 bucăţi când îl scap pe jos. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : Privatul Date : 11-09-2014 01:16 HTC ONE M8 E la fel de premium ca orice iphone. Plus ca nu e atat de urat ca si iphone 6. Ce e amuzant e urmatorul aspect: Iphone 4 era perfect pentru ca putea fi folosit cu o singura mana. Iphone 5 era si mai perfect pentru ca putea fi folosit de orice zidar cu o singura mana. Iphone 6 e exceptional fiindca poate fi folosit cu doua maini. Brusc nu mai rad fanboy-ii apple de dimensiunile 4.7 si 5.5 si acum sunt perfecte pentru nevoiile lor. Iar daca mai zicem ca iphone 6 are exact acelasi caracteristici ca si nexus 4 lansat acum 2 ani http://i.imgur.com/4eyAVcN.jpg e clara situatia. Sa nu uitam si ceasul apple care brusc nu mai e copiat de la samsung/lg/etc ci e ceva nou revolutionar si nemaivazut. Penibil si asta o spune un utilizator de Nexus 5, M8, si 4S deci care e impartial pe cat se poate -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : Espiritus Date : 11-09-2014 01:19 @chesterb "Daca vrei un sistem de operare stabil, iei iPhone. Daca vrei un telefon care face de toate, iei iPhone si ii faci jailbreak." Poate sunt eu superficial, dar principalul avantaj pe care l-am vazut la iPhone a fost design-ul, si, hell, it's always been gorgeous. Dar iPhone 6 e un telefon urat. E un telefon urat facut din materiale premium, ceea ce e cu atat mai trist. Benzile alea de alte culori nu au nici cea mai mica logica, modelul negru lipseste complet si in niciun caz nu ii pun husa, iar marginile rotunjite ii darama toata eleganta de alta data. Pentru asta, nu voi cumpara un iPhone 6. Nu fac poze profesionale cu telefonul si nu am pretentia ca telefonul sa faca asta, dar vreau sa pot face poze de calitate cu camera frontala. Acum ca l-au facut mai mare decat OnePlus One, macar ar fi putut pune o camera frontala decenta. Pentru asta, nu voi cumpara un iPhone 6. Nu am cerut niciodata un procesor mai puternic, pentru simplul motiv ca nu exista nicio aplicatie in care 5S sa nu se descurce impecabil si chiar sa fie loc de mai bine. Pana si batranul 4S se misca exemplar in absolut toata utilizarea de zi cu zi, si nici in jocuri nu mi-e rusine cu el. Toata lumea a vrut o autonomie mai mare, care poate s-ar fi putut obtine daca nu se aduceau functii inutile. Pentru asta, nu voi cumpara un iPhone 6. Daca Apple continua in ritmul asta, voi ramane la 5S pana cand apare iOS 13, pe care telefonul meu sa nu-l mai suporte. (Da, sunt prea fanboy ca sa ma ating de Android inca) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : erik95 Date : 11-09-2014 08:31 Iar începe disputa între fanboys. Treaba e simplă, vrei un telefon fare face de toate, iei Android, doar că nu ai materialele premium din care este făcut iPhone. Nu am văzut până acum niciun telefon Android care să aibă calitatea pieselor Apple. Pe partea cealaltă, ai un telefon solid făcut din piese rezistente, dar iOS-ul este limitat, cum a fost întodeauna. Limitat dar stabil. Eu am fost şi sunt mulţumit de iPhone. Prefer să am un telefon care nu se desprinde în 10 bucăţi când îl scap pe jos. HTC One, Sony Xperia si cred ca mai sunt si altele. Sunt telefoane premium (metal, sticla), pana si Note 4 e facut din metal si piele (?). @MonkY: Principiile alea au vandut destul de bine. Pana la urma iPhone era cea mai buna alegere pentru cei care doreau un telefon mai mic. Cat despre rezolutie, am vazut telefoane 720p si 1080p puse unul langa celalalt, mie mi s-a parut ca exista o diferenta, dar poate doar mi s-a parut. Si camera, sunt convins ca e buna, problema e ca nu va fi una dintre cele mai bune existente pe piata. Cam asta e marea problema a telefonului, nu va fi cu nimic mai bun decat restul si nu aduce aproape nimic nou fata de predecesorii sai. Practic nu vad motivul pentru care cineva ar renunta la un iPhone 5/5S sau la un flagship Android pentru un iPhone 6. Si ultima chestie pe care nu o inteleg, cum de le-au facut asa de mari. iPhone 6 e cat un telefon de 5', iar iPhone 6+ e putin mai mare decat un Note 4 si mult mai mare decat LG G3. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : razvanrazy Date : 11-09-2014 09:44 Hai sa o luam pe rand... HTC ONE M8 E la fel de premium ca orice iphone. Plus ca nu e atat de urat ca si iphone 6. Fata de la iPhone 6 este absolut geniala (ma refer strict la ala pe negru) este stilata si da senzatia de premium. Spatele este 95% HTC One. Nu poti sa spui ca iPhone 6 este urat, daca HTC One este frumos. In cel mai rau caz, spui ca sunt ambele la fel de frumoase. ..Iar daca mai zicem ca iphone 6 are exact acelasi caracteristici ca si nexus 4 lansat acum 2 ani http://i.imgur.com/4eyAVcN.jpg e clara situatia. Normal, daca faci comparatia pe anumite lucruri. Adu-ti amintea comparatia dintre o piatra si un iPad. Mergand pe comparatia ta, e absolut la fel cu asta (http://www.nwradu.ro/wp-content/uploads/2014/09/dacia-versus-bmw.jpg), nu ? Dar normal, comparatia aia cu Nexus 4 a fost facuta de un frustrat, care tine sus si tare ca androidul lui e mai bun si mai inovator. Iti recomand sa citesti acest (http://www.nwradu.ro/2014/09/iphone-6-si-o-analiza-despre-ce-inseamna-acum-revolutionar/) articol si sa faci un dus rece. Cred ca ai nevoie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : iry Date : 11-09-2014 10:23 Pentru toti haterii (treaba cu impartialitatea e de porc, nu mai tine, mai taiati din ele da-le dracu), ia uitati aici, nexus-ul vostru sau mega super ultra cool samsung sau WHATEVER, le regasiti in pozele alaturate cumva? Rautate mai mare ca androizii nu am vazut in viata mea, tind sa cred ca sunteti mai rai ca cei din tabara INDIEstation 4 (a se citi playstation 4, sau cum doriti). Daca scoateau terminal de 4'' tot nu era bine, apareau imediat ca ciupercile dupa ploaie; hahaha hahaha hahaha ati ramas in urma, tot 4'' hahaha. Daca au scos acum doua modele, ecran mai mare, tot au aparut androizii; ahaha ahahah ahaha noi aveam asa ceva in 2012. Auzi si tu ce treaba: VALEU AIFONU COSTA 30 -35 KK? NO Sh!t Sherlock: ia spune-ne aici, ce te-a facut sa dai 25 -30 kk pe un samsung sau nexus? Care au fost motivele? Da ma costa, ai bani dai, nu ai bani nu dai. Dar retine un amanunt: la 30kk iei macar un produs premium, si nu PLASTICUL INFECT pe care il gasesti de exemplu la samsung (imi place sa-i numesc si xerox eu, e doar o parere personala). Dar acolo nu se pune, asa-i? Acolo nu se mai plange nimeni ca un telefon de plastic costa 25-30kk? Cred ca este asa o regula generala in ultimul timp, de cate ori Apple fac un update unui produs, urmeaza valul asta de hate (se poate numi efect de turma?). Edit: tocmai acum am dat de aceasta stire. Multi care citesc tech stiu ca de ceva luni bune samsung au avut vanzari foarte scazute odata cu lansarea s5. E posibil ca faci asemenea lucruri, doar ca sa-ti faci si mai multa reclama pe baza altuia? Stiti cum zic, precum bicies care apar la capatos si spun ca au fost cu nu stiu ce actor/fotbalist/manelist celebru. Ma intreb cine-i retardatul de la ei care vine cu asemenea idei. De tot rasul. http://youtu.be/vA8xPyBAs_o LAME. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : razvanrazy Date : 11-09-2014 10:46 Pentru cine intereseaza conferinta, o aveti aici pe toata. https://www.youtube.com/watch?v=38IqQpwPe7s -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : flavi_us Date : 11-09-2014 10:49 Putin ironic ca un Apple fanboy sa vorbeasca despre efectul de turma. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : x2z Date : 11-09-2014 10:58 @Razvan: m8 arata excelent. I6 are dungile acelea grosolane, come on. :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : tudyniuz Date : 11-09-2014 11:15 @iry: Nu te supara man, dar daca intru pe topicurile cu orice alt telefon inafara de iPhone, indiferent ca e Samsung, HTC, Nexus sau LG, de fiecare data din partea ta au venit comentarii "rautacioase" si ai facut misto comparand cu iPhone. Asa ca de ce te miri ca acelasi tratament il regasesti si in topicurile cu iPhone? Also, tot te iei de plasticul ala, bata-l sfantu sa-l bata, dar tot tu ziceai ca tu iti pui mereu husa la telefon. So, what's the point? Mai conteaza cu adevarat materialele premium pentru tine din moment ce ascunzi telefonul sub o husa de plastic de 20RON? Think about it, poate intelegi ce-ti zic. Eu repet, n-am treaba cand iry zice ca iPhone in sus, iPhone in jos. Nu s-a ascuns ca e fan Apple niciodata, ba din contra, eu m-am luat doar de cei care fac pe impartialii si pe obiectivii. Anyway, cititi articolul pus de Razvan pe pagina precedenta. Il consider foarte echilibrat si desi pana la urma prezinta o idee subiectiva, eu unul tind sa fiu intr-o mare parte de acord cu ce e prezentat acolo. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : MonkY Date : 11-09-2014 11:50 Eu n-am inteles faza cu "welcome to 2012 Apple"... daca-mi arata cineva un telefon care se misca la fel de fluent ca un i6 (sau chiar si ca un 5s) in orice aplicatie, si asta in 2014, nu 2012... eu il mananc! Faza asta cu 2012 a venit probabil de la vreun hater care acum cativa ani compara iPhone-ul cu o piatra... si spunea ca nici piatra si nici iPhone-ul nu au memory card slot si nici nu stiu de Flash. Brusc, cand Google a scos telefon care nu are nici memory card slot si nici nu mai suporta Flash (da da, acelasi super Nexus 4 si Nexus 5), nu mai vorbim de o piatra, ci spunem ca e "feature". Pai in cazul asta, as putea sa fiu si eu hater si sa zic "welcome to 2007 Google", ca pe atunci era iPhone fara card si fara flash. Asa m-am plictisit de haterii care nu-si vad piatra din ochi dar in schimb dau in Apple de zici ca le-a furat banii din buzunar. O tot dau cu Androidul ca e open, si atatea restrictii cate am avut pe OS-ul lui peste, atatea bug-uri si atatea probleme... n-am avut pe niciun alt OS (intrece cu desavarsire pana si Windows Vista). Iar cei care-mi spun ca nu e adevarat, ii invit pe XDA sa vada "valea plangerii"... E atat de bine optimizat incat pana si Google spera ca din Android L (sau 5.0) sa rezolve in sfarsit problema cu bateria si sa treaca in sfarsit la un runtime decent (Art). Toti se plang de stuttering, lag-uri, aplicatii care crasheaza, baterie cu probleme, camera cu tzaspe megapixeli dar care scoate numai chestii "blurate" si out of focus.... iar daca vine cineva si zice "uite ce ok e la mine pe iPhone", incepe cu "Apple is evil", si "iOS-ul e limitat". Asta cu iOS-ul e limitat mi se pare atat de funny... poti sa pui widgets, sa pui skins, theme, etc. si pe un iOS... dar ce rost are? Daca incerci sa-l faci sa mearga la fel de prost ca un Android, poti via jailbreak - il faci si instalezi 40.000 de chestii (efecte, ... Da, nu ar fi stricat un pic de extra customizare... dar prefer ceva mai simplist decat sa procedez ca pe Android unde am pus widgets and stuff, si dupa aceea le-am scos repede pt. ca fie imi consumau prea multa baterie, fie prea mult RAM. La fel cum vad ca multi dintre fanii Android vor neaparat "Google Experience" (adica un OS "naked"). Oricum iOS 8 aduce atat de multe tweak-uri, incat eu probabil nici nu voi mai face jailbreak la iPhone. La iPad am nevoie, pt. ca urasc spatiul acela pierdut intre icoane... Si multora le scapa din vedere ecosistemul Apple si modul in care isi trateaza clientii. Hai sa va dau un simplu exemplu comparativ intre Samsung si Apple: mi s-a busit Samsungul luat din Korea, l-am dus la service. M-au intors aia si pe fata si pe dos... ca e vina mea, ca i-am facut update (intr-adevar, i-am dat sa-si faca update via Kies, dar asta cerea device-ul, in mod oficial). In final au gasit ei de ce sa se lege, cum ca nu e invoice-ul pe numele meu (luasem prin cineva, normal... doar nu ma duceam eu in Korea). Le-am zis ca nu conteaza ce si cum, vreau jucaria reparata, platesc post garantie si asta e. In momentul in care au auzit de post-garantie, au zis sa-l las... m-au sunat sa-mi spuna ca "s-a ars placa de baza si trebuie comandata alta". Pretul placii de baza si inlocuirea ma costa cam 80% din pretul total, prin urmare le-am zis PASS! Mi-am luat jucaria si m-am dus la un service "de cartier"... a doua zi m-au sunat sa-mi spuna ca l-au reparat si m-a costat ceva modic. Deci seriozitate din parti. M-au si mintit pe fata... nici nu mi-au acceptat invoice original, de la magazin Samsung, cu garantie internationala. In comparatie... ma duc la Newcom cu un produs Apple... si imi dau seama cand ajung acolo ca am uitat factura si garantia acasa. La care ei imi spun "nici nu era nevoie". I was like... wow! Au rezolvat finut, fara scandaluri si fara sa-mi bage in ochi chestii de genul "userul e de vina". Apropos de chestia asta cu Android is open, si ai voie sa-ti pui ce custom ROM vrei... Atat LG cat si Samsung (nu stiu sigur daca si HTC procedeaza la fel), isi scriu undeva in bootrom faptul ca ai incercat sa pui alt ROM decat al lor... Am avut deja n cazuri in care clientilor li s-a refuzat garantia pe acest motiv, desi cand l-au dus la garantie era cu ROM-ul oficial. Pai, fara suparare... ori suntem open, ori suntem mai inchisi decat Apple? Pentru ca la Apple, faci jailbreak, dai restore la original... si nu-ti zice nimeni nimic. So yeah... dai un ban, dar stai in fata. Nu mai vorbim de calitatea aplicatiilor iOS vs Android... Damn, acum imi dau seama ca fara sa vreau am fost atras din nou in "Apple vs restul lumii". La naiba... n-am vrut. Uite, ca sa nu fiu rautacios si sa nu creada cineva ca-mi place doar de iOS, mie a inceput sa-mi fie dor de Symbian si de simplitatea si stabilitatea de alta data (ca sa nu mai vorbesc de baterie). Ah, si a inceput sa-mi placa de Windows Phone, care incet-incet adauga noi functii... si e al naibii de stabil. Si nu doar ca e stabil, dar reuseste sa mearga super fluid pe configuratii cam ca la iOS (adica de 3-4 ori mai mici cerinte decat la Android). Mda, si iar ma intorc la Android... Sorry, dar momentan mi se pare un fel de Windows imbacsit cu de toate, cu fragmentare prea mare, cu optimizari aiurea. La fel ca si Windows-ul, degeaba e el "open" daca pentru a folosi un amarat de device am ajuns sa am nevoie de antimalware, antivirus, antiwhatever... Mi-a venit recent un client, care avea saracul (nu prea se pricepea el la tehnologie, dar nah) nici mai mult nici mai putin de 3 programe antivirus. A zis ca "sa fie sigur". Daca asta inseamna "open-ul" Android, atunci mai bine ma lipsesc... Funny fact: in timp ce scriam la nebunia de mai sus, suna telefonul. Android, desigur (ca asta am acum)... El suna, dar ecranul inchis. Apas pe Home, nu se intampla nimic, ecranul ramane inchis. Apas pe Power, inchide apelul. Sublim! N-am patit niciodata asa ceva pe un device cu iOS. Asa cum n-am patit niciodata sa nu-mi sune Clock Alarm-ul... si-am ratat un meeting din cauza asta. Am in momentul de fata 4 device-uri cu Android. Toate cu probleme (deja a devenit vedeta Nexus 7 2013-ul meu)... Si da, sunt satul sa-mi spuneti "numai la tine se intampla". Toate problemele le-am gasit discutate si rediscutate pe tone de site-uri... Cei care nu aveti probleme, probabil ori ati fost norocosi (ori eu nu-mi mai cumpar un device scump "la noroc"), ori nu le folositi suficient... Comparativ, din clientii nostrii care vin cu telefoanele avand diverse probleme, cred ca 90% sunt cu Android. Restul Windows, Bada si iOS. Si daca la flagship-uri sunt probleme, sa vedeti ciudatenii la telefoanele mai modeste... unde nu mai poti instala nimic desi ai spatiu, sau se duce bateria in cateva ore de standby desi nu arata nimic la battery usage. Si lista ar putea continua pana maine. Acum, threadul asta ar fi trebuit sa fie despre iPhone 6 si iPhone 6 Plus, dar eram ferm convins ca vor incepe haterii sa dea in stanga si in dreapta... De bine de rau, iPhone-ul e cel mai bine vandut smartphone din lume, iar numarul device-urilor cu iOS vandute pana acum se apropie de (tineti-va bine) 1.000.000.000 de unitati (da, un miliard, si e o singura firma)! Appstore-ul are clar cele mai bune aplicatii si jocuri, oricat ati incerca sa calculati altfel. Apple are cel mai mare rating de customer satisfaction in toate statisticile facute de firme serioase. Ecosistemul lor lucreaza cel mai bine (iOS cu MacOS) impreuna. iOS-ul e cel mai fluid OS de mobile, chiar si cand vorbim de device-uri mai vechi. iOS 7-ul are 91% rata de instalare la clienti, pe cand Kit Kat-ul de-abia sare de 20% (si e un haos general, cu Jelly Bean la 26% si Gingerbread la 13%). Prin urmare, poate oricare dintre voi sa spuna ca om fi fost un miliard de prosti, ca androidul e mai fiabil si mai fluid, ca mint firmele de rating... ca sunt mai multe apps & games pentru Android... pentru ca eu unul n-o sa-l cred. But that's just me. P.S. Daca imi voi permite, imi voi cumpara si un Note 4... dar sincer il vreau doar pentru Gear VR. Uite d-asta n-are Apple. Sac! ---------- Post added 11-09-2014 at 11:54 ---------- Update: ca sa nu se simta tudyniuz lezat, ma declar si eu fan Apple*. Am zis! :) *daca sunt fan Apple, acum ce trebuie sa fac, sa arunc toate device-urile cu Android din casa, sau cum? Ma simt... amenintat! :evil: ---------- Post added 11-09-2014 at 11:55 ---------- Update #2: n-am dormit de 2 zile. So don't mind me. Android rulez! Not! =)) ---------- Post added 11-09-2014 at 11:59 ---------- Update #3: la naiba, acum mi-am dat seama ca Samsung-ul meu de 55" foloseste tot Android. Vrea cineva sa ma scape de el? Simt ca ma urmareste... :D ---------- Post added 11-09-2014 at 12:00 ---------- Update #4: Apple, daca imi asculti rugamintile (in fiecare zi de 3 ori - dimineata, la pranz si seara), te rog sa lansezi un TV Apple (nu Apple TV), o masina Apple si neaparat o bautura Apple (care sa bata Coca Cola, desigur). Multumesc! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : Pira Date : 11-09-2014 16:01 Citesc si ma amuz teribil. Am un HTC One, credeti-ma ca sunt mega multumit de el, nu regret achizitia iar telefonul se misca impecabil, mai ales cu Sense 6 si pot spune (parere personala) ca nu se compara cu S-urile de la Samsung, ca sa nu mai vorbim de calitatea materialului. Ca sa fiu scurt si sa punctez ce e esential si o tin tot personal: Eu nu am vazut la Note 3, HTC One (M7, M8) ca banalul ala de Facebook sa ruleze atat de fin la scroll ca la un Iphone, indiferent ca e 4, 4S. Deci am vorbit aici doar de o amarata de aplicatie... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : dtancu Date : 11-09-2014 19:06 Problema de baza e ca singurul lucru inovator pe care il aduce turma de telefoane Android e pretul :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : cryyo Date : 11-09-2014 19:31 M-ar interesa cum se aude la el, semnal, acumulator ...si incredebil cat de important a ajuns pt mine...TIMPUL DE INCARCARE. Pun banu' jos daca astea le are la superlativ . In rest..'succesuri' la dezbaterea pa rami ,procesoare, aluminiu, fier...si alte plastice :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : MonkY Date : 11-09-2014 19:32 dtancu: de obicei ne descurcam cu preturile... ori avem pe cineva care aduce de-afara (odata ce garantia oricum e internationala), ori luam la abonament la pret redus. De exp. eu mi-am luat i5 la lansare la un pret mult mai mic decat am dat pe S4 la lansare. Note 3-ul la fel, cand l-am achizitionat, era cam la acelasi pret cu un 5S. Dar s-ar putea spune "bine, dar Note-ul are ecranul dublu, etc...", asa ca nu e o comparatie fair. Pira: si HTC One M8 e frumos, da-l naibii... insa are banda aceea cu sigla care ma lasa perplex. Puteau sa puna si ei butoane acolo... sau sa dispara complet. Asa cum am zis, mi se pare o aberatie sa pui sigla pe partea frontala... De cate ori te uiti la el trebuie sa-ti aduci aminte ce marca de telefon ai :evil: cryyo: asteptam sa vedem un review serios. Pe mine deja m-au sunat cativa clienti sa le fac comanda din Germania. M-au distrat 2 dintre ei. Cand i-am intrebat "ce model vrei? iPhone 6 sau 6 Plus?"... mi-au raspuns "Ia-le pe amandoua, ma decid dupa!" :evil: P.S. The Apple Fanboy Master is back! Give me Apple's! :P -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : Pira Date : 11-09-2014 20:14 E horror banda aia, o numesc lipsa de imaginatie si cu siguranta odata cu noul M9(?) vor tine cont de asta dupa atatea critici. Nu am specificat nimic cum ca HTC One-ul ar fi estetic superior Iphone-ului sau ca ar fi o bijuterie ca si design, ma refeream strict la OS. :) Calitatea materialelor la Iphone cred ca primeaza in fata oricarui smartphone actual. Si o spune un Androider. B-) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : Privatul Date : 11-09-2014 20:47 Pentru toti haterii (treaba cu impartialitatea e de porc, nu mai tine, mai taiati din ele da-le dracu), ia uitati aici, nexus-ul vostru sau mega super ultra cool samsung sau WHATEVER, le regasiti in pozele alaturate cumva? Rautate mai mare ca androizii nu am vazut in viata mea, tind sa cred ca sunteti mai rai ca cei din tabara INDIEstation 4 (a se citi playstation 4, sau cum doriti). Daca scoateau terminal de 4'' tot nu era bine, apareau imediat ca ciupercile dupa ploaie; hahaha hahaha hahaha ati ramas in urma, tot 4'' hahaha. Daca au scos acum doua modele, ecran mai mare, tot au aparut androizii; ahaha ahahah ahaha noi aveam asa ceva in 2012. Auzi si tu ce treaba: VALEU AIFONU COSTA 30 -35 KK? NO Sh!t Sherlock: ia spune-ne aici, ce te-a facut sa dai 25 -30 kk pe un samsung sau nexus? Care au fost motivele? Da ma costa, ai bani dai, nu ai bani nu dai. Dar retine un amanunt: la 30kk iei macar un produs premium, si nu PLASTICUL INFECT pe care il gasesti de exemplu la samsung (imi place sa-i numesc si xerox eu, e doar o parere personala). Dar acolo nu se pune, asa-i? Acolo nu se mai plange nimeni ca un telefon de plastic costa 25-30kk? Cred ca este asa o regula generala in ultimul timp, de cate ori Apple fac un update unui produs, urmeaza valul asta de hate (se poate numi efect de turma?). Edit: tocmai acum am dat de aceasta stire. Multi care citesc tech stiu ca de ceva luni bune samsung au avut vanzari foarte scazute odata cu lansarea s5. E posibil ca faci asemenea lucruri, doar ca sa-ti faci si mai multa reclama pe baza altuia? Stiti cum zic, precum bicies care apar la capatos si spun ca au fost cu nu stiu ce actor/fotbalist/manelist celebru. Ma intreb cine-i retardatul de la ei care vine cu asemenea idei. De tot rasul. http://youtu.be/vA8xPyBAs_o LAME. Penibil tot postul tau si vad ca nu te dezici in a continua pe trendul asta. Iti arat sute de posturi ale posesorilor de iphone care ziceau ca 4.5 e paleta de ping pong. Acum brusc e dimensiunea perfecta 4.7. N-am dat pe nexus nici macar 20 de milioane deci mai taie din sumele alea. Si da, eu aveam in 2012 la 16 milioane ce ai tu acum la aproape 35. Intradevar eu sunt ala prost fiindca am avut mai repede si la mai putini bani aceiasi tehnologie (big irony inserted here). Zic sa astepti iphone 6s sa iti aduca wireless charging display qhd si slot de card. Oricum nu fii trist fiindca incepe si apple sa copieze cu succes ce era in voga acum 2 ani ca si ecran mai mare, nfc si altele. Totul la un pret pentru bossi -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : MonkY Date : 11-09-2014 21:10 Iti arat sute de posturi ale posesorilor de iphone care ziceau ca 4.5 e paleta de ping pong. Sa ne arati te rog ce posesori de iPhone au zis ca 4.5 e paleta... Eu nu cunosc pe nimeni care a trecut de la i4 sau 4S la un i5 sau 5S si sa fi spus ca e prea mare. Ba din contra, impresia pe care o ai cand treci de la un i4/4S la un i5/5S este ca e mai mic. Exact ca in reclama celor de la Apple, impresia e data de faptul ca e mult mai usor (cu vreo 30 de grame, datorita inlocuirii sticlei cu aluminiu) si mai subtire cu 2mm. Cine spune ca iPhone de 4.5" e paleta, e probabil vreun frustrat Android care n-a pus in viata lui mana pe un i5/5S. De fapt, probabil acelasi frustrat care a lansat si imaginea de mai jos (cea cu iPhone 10). Si da, eu aveam in 2012 la 16 milioane ce ai tu acum la aproape 35. Aha, deci tu esti unul din cei cu "welcome to 2012". My friend, daca tu chiar crezi ceea ce spui, inseamna ca esti hater si nu faci diferenta dintre 2 produse complet diferite. Tu nu vei avea nici in 2016 (nici daca-l iei moka) iOS, asa cum nu ai avut nici in 2012 fluiditatea si fiabilitatea unui iPhone. Nexus-ul din 2012 se misca mai prost cu al lui quad core decat un iPhone din 2010 cu dual core. Si da, normal ca ai dat 16 milioane... e un produs ieftin, caruia i se cojeste sticla pe el, atat de bine e facut. Btw, eu am dat 15 milioane pe i5 cu 32GB. Zic sa astepti iphone 6s sa iti aduca wireless charging display qhd si slot de card. Wireless charging-ul (asa cum am explicat de n ori - probabil ai dat skip la ce nu-ti place) e momentan o gogoritza useless (care mai si strica bateria). Citeste si motivatia si poate o sa intelegi. Cat despre slot cardul despre care vorbesti, ma bufneste rasul. Ia vezi, al tau Nexus are slot card? Nuuuu? Dar vai, cum e posibil asa ceva la un produs atat de avansat tehnologic?!? =)) P.S. Apple rulez! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : MonkY Date : 11-09-2014 21:31 P.P.S. Asta cu QHD si 4K pe telefoane la fel, mi se pare o alta aberatie. Si cel mai distractiv e ca vine de la oameni care inca folosesc TV-uri si monitoare cu diagonale imense, dar cu maxim FullHD (1080p). E o logica tipica androizilor: de ce sa nu consumam resurse aiurea (baterie, cpu/gpu usage/ram)? Nu-i nimic, poate acum ca tot trece si Android la 64bits si poate pune mai mult de 4GB RAM... poate in sfarsit un Android cu procesor la 3Ghz, cu 8 core-uri si 8GB RAM se va misca la fel de bine ca un iPhone (depasit tehnologic desigur) cu 2 amarate de core-uri la 1.2-1.4Ghz si 1GB RAM! Inainte se plangea lumea de Microsoft cu Windows care cere din ce in ce mai multe resurse aiurea. Acum ca face Google asta, se cheama avans tehnologic. LOL! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : d@nn Date : 11-09-2014 22:28 Mda, intrebarea este: si eu ce-mi cumpar? Ma enerveaza nespus faptul ca cele doua modele sint diferite ca si specificatii, vreau si eu OIS, dar nu cu matahala aia de ecran... Dupa sincera mea parere de iphonist convins since 2007, tura asta au cam dat cu bita in balta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : razvanrazy Date : 11-09-2014 22:35 De unde stii ca sunt diferite ca specificatii ? Din ce au anuntat ei oficial, doar faptul ca PLUS-ul are stabilizator optic difera (inafara de marime, desigur). Eu o sa-mi iau iPhone 6 de 4.7. Mi se pare mare din ce am vazut in poze, dar astept sa pun mana pe el. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 57] Author : d@nn Date : 11-09-2014 22:42 OIS, baterie, rezolutie si ppi ecran, intoarcere ecran home ca la ipad, toate doar pe 6+. Pentru mine sint destule diferente, si e foarte posibil sa fie si diferente interioare, in special pe partea de ram. Am impresia ca 6 e cum a fost 5C anul trecut, fratele mai mic si mai low cost. Adevaratul iphone e 6+, si e cit china. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 58] Author : Espiritus Date : 11-09-2014 22:50 Penibil tot postul tau si vad ca nu te dezici in a continua pe trendul asta. Iti arat sute de posturi ale posesorilor de iphone care ziceau ca 4.5 e paleta de ping pong. Acum brusc e dimensiunea perfecta 4.7. N-am dat pe nexus nici macar 20 de milioane deci mai taie din sumele alea. Si da, eu aveam in 2012 la 16 milioane ce ai tu acum la aproape 35. Intradevar eu sunt ala prost fiindca am avut mai repede si la mai putini bani aceiasi tehnologie (big irony inserted here). Zic sa astepti iphone 6s sa iti aduca wireless charging display qhd si slot de card. Oricum nu fii trist fiindca incepe si apple sa copieze cu succes ce era in voga acum 2 ani ca si ecran mai mare, nfc si altele. Totul la un pret pentru bossi Citeste ce a scris Monky mai sus, e mesajul ala lung, structurat, si argumentat... De fapt, raspunsul e la fel ca produsele Apple - inteligent, elegant, simplu si de efect, sincer. Nu, nu ma lingusesc pe langa administrator in speranta de a primi premium, ci vreau sa evidentiez atitudinea unui fan Apple in comparatie cu atitudinea ta(MODERATED), a unui fanbot Android. Tu in continuare nu vrei sa intelegi nimic, si probabil nimeni nu te va putea descuia la minte, la fel cum nimeni nu va rezolva vreodata esecul ala de sistem de operare pe care il folosesti. 5C nu e fratele mai mic si low cost al 5S-ului, ci varianta imbunatatita dpdv al autonomiei a 5-ului. Daca ma intebi, adevaratul iPhone e 6, iar 6+ o incercare de a acapara si piata de phablets, pe langa utilizatorii clasici de iPhone. Am editat eu - va rog sa nu sariti calul ca nu aveti MOTIV - vorbim totusi despre niste obiecte si/sau tehnologii -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 59] Author : iry Date : 11-09-2014 22:50 Zic sa astepti iphone 6s sa iti aduca wireless charging display qhd si slot de card. Oricum nu fii trist fiindca incepe si apple sa copieze cu succes ce era in voga acum 2 ani ca si ecran mai mare, nfc si altele. Totul la un pret pentru bossi - Cum am mai zis si o sa mai zic: da 5,5 mi se pare paleta de ping pong, inclusiv aici la Apple. Chiar daca 4'' este ideal pentru un telefon, 4,7 nu este departe. Nu o sa-mi iau noul iphone, inca am 5-ul de care sunt super multumit :D - Nu am nevoie de wireless charging, poate tu ai, din cate am inteles super telefonul tau din 2012 tine undeva la cateva ore. Gresesc? - Simti nevoia de sd card pe telefon? Foarte bine, eu nu. Ai grija insa pe viitor, Samsung deja a scos noul model fara slot card. Sa nu urmeze si al tau. - Display qhd? LOL. - Pretul de bossi? Pai man, fiecare dupa posibilitati, si cu ce-i place. Gusturile nu se discuta. - Sa copieze si Apple man, au fost copiati destul, intelegi? :) In rest, numai bine. Si imi cer scuze pentru postul de azi dimineata (partea legata de ps4), stiu ca am suparat ceva colegi/prieteni pe aici. Nu a fost nimic cu intentie, eram doar putin iritat. :rulez: :x -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 60] Author : Dant3 Date : 11-09-2014 23:16 Pentru tomi ti haterii (treaba cu impartialitatea e de porc, nu mai tine, mai taiati din ele da-le dracu), ia uitati aici, nexus-ul vostru sau mega super ultra cool samsung sau WHATEVER, le regasiti in pozele alaturate cumva? Rautate mai mare ca androizii nu am vazut in viata mea, tind sa cred ca sunteti mai rai ca cei din tabara INDIEstation 4 (a se citi playstation 4, sau cum doriti). Daca scoateau terminal de 4'' tot nu era bine, apareau imediat ca ciupercile dupa ploaie; hahaha hahaha hahaha ati ramas in urma, tot 4'' hahaha. Daca au scos acum doua modele, ecran mai mare, tot au aparut androizii; ahaha ahahah ahaha noi aveam asa ceva in 2012. Auzi si tu ce treaba: VALEU AIFONU COSTA 30 -35 KK? NO Sh!t Sherlock: ia spune-ne aici, ce te-a facut sa dai 25 -30 kk pe un samsung sau nexus? Care au fost motivele? Da ma costa, ai bani dai, nu ai bani nu dai. Dar retine un amanunt: la 30kk iei macar un produs premium, si nu PLASTICUL INFECT pe care il gasesti de exemplu la samsung (imi place sa-i numesc si xerox eu, e doar o parere personala). Dar acolo nu se pune, asa-i? Acolo nu se mai plange nimeni ca un telefon de plastic costa 25-30kk? Cred ca este asa o regula generala in ultimul timp, de cate ori Apple fac un update unui produs, urmeaza valul asta de hate (se poate numi efect de turma?). Edit: tocmai acum am dat de aceasta stire. Multi care citesc tech stiu ca de ceva luni bune samsung au avut vanzari foarte scazute odata cu lansarea s5. E posibil ca faci asemenea lucruri, doar ca sa-ti faci si mai multa reclama pe baza altuia? Stiti cum zic, precum bicies care apar la capatos si spun ca au fost cu nu stiu ce actor/fotbalist/manelist celebru. Ma intreb cine-i retardatul de la ei care vine cu asemenea idei. De tot rasul. http://youtu.be/vA8xPyBAs_o LAME. Nu stiu ce se întâmplă în ultima vreme pe forum, cred ca e ceva in aer. Nu ma așteptam sa vad doi useri atât de vechi cu doua postari atât de acide. Pe iry incerc sa-l înțeleg, poate a avut paharul plin, deși nu e o scuza, dar pe domnul de mai jos nu pot sa-l înțeleg. Ma scuzați pt off dar parca în trecut eram mai uniți, ne respectam mai mult. Nu uitați totuși ca aceasta comunitate este încă ceva special, ceva care in trecut avea un dar extraordinar, nu stiu, pt mine era un moment de relaxare dupa ore de stres din viata cotidiana, un forum cu oameni care scriu articole bune doar din pasiune. Câteva cuvinte pt. MonkY, sper sa nu înțelegi greșit, cred ca esti un om foarte ocupat, am vazut ca te odihnești din ce in ce mai puțin, nu e deloc bine dar nu fac morala nimănui. Te rog sa înveți sa asculți si alte pareri, nu mai judeca pe nimeni atâta timp cât au o părere pertinenta. In ultima vreme ai pus si tu gaz pe foc, nu te cert, nu cert pe nimeni, nu imi permit! Haideti sa nu uitam de unde am plecat (cu acest forum) si unde am ajuns. Mi-ar fi plăcut sa va cunosc personal, pt ca de cele mai multe ori am citit lucruri minunate scrise de cativa băieți minunați. Va doresc o seara buna si vă promit ca nu mai intervin pe acest topic. O sa încerc pana se liniștesc apele sa stau în umbra asa cum au făcut-o si alți useri, obosiți poate de aceste scandaluri. PS: nu uitați de semnătura mea, CG are nevoie de noi dar si noi avem nevoie de CG! Citeste ce a scris Monky mai sus, e mesajul ala lung, structurat, si argumentat... De fapt, raspunsul e la fel ca produsele Apple - inteligent, elegant, simplu si de efect, sincer. Nu, nu ma lingusesc pe langa administrator in speranta de a primi premium, ci vreau sa evidentiez atitudinea unui fan Apple in comparatie cu atitudinea ta ([MODERATED]), a unui fanbot Android. Tu in continuare nu vrei sa intelegi nimic, si probabil nimeni nu te va putea descuia la minte, la fel cum nimeni nu va rezolva vreodata esecul ala de sistem de operare pe care il folosesti. 5C nu e fratele mai mic si low cost al 5S-ului, ci varianta imbunatatita dpdv al autonomiei a 5-ului. Daca ma intebi, adevaratul iPhone e 6, iar 6+ o incercare de a acapara si piata de phablets, pe langa utilizatorii clasici de iPhone. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 61] Author : MonkY Date : 12-09-2014 00:07 Dant3: Eu acum chiar sunt fan declarat Apple... n-am timp sa ascult pareri de genul "welcome to 2012". Pe cele pertinente le iau de fiecare data in calcul, no worries. Poti sa ma certi cu Apple, i don't mind. Spre deosebire de altii eu ma joc zilnic cu ambele tabere (ba chiar 3 daca luam si Microsoft in calcul)... si m-am saturat de afirmatii aberante si chestii de genul "userii Apple sunt niste prosti, plini de bani si care nu pot gandi singuri fara ajutorul meu". In mod normal sunt doar niste device-uri... ar trebui sa nu punem atata "patos" la asa ceva, insa tocmai haterii te aduc la pragul in care zici "frack it, decat sa fac parte din tabara unuia care gandeste atat de low, mai bine ma consider fanboy Apple si gata". E mai curat si mai cinstit (cum zicea si tudyniuz). So, here i am, a fanboy Apple! Nu stiu daca ai observat, dar majoritatea celor care au postat ciudatenii (ca altfel nici nu stiu cum sa le spun), nici macar n-au citit articolul/postul initial. Asta denota ca oricum postau contra, indiferent de ce scriam sau daca argumentam in 2-3 randuri sau 200-300 de randuri. Pentru ca deh, la unii nu conteaza cifre, statistici, evaluari, testele, real life usage-ul, parerile utilizatorilor, etc.. Nope, conteaza doar ca Apple sucks si Google (sau introduceti orice alta firma aici) rulez! Acela nici macar nu e un fanboy Google, ci e un hater Apple. So, e motivul pt. care am ales sa ma despart de tabara Android (nu fizic, glumeam... voi pastra si voi folosi in continuare device-urile cu Android pe care le detin), si sa ma alatur unora care nu au ochelari de cal si nu pierd atata timp injurand ce-a mai scos cealalta tabara. Cred ca am incercat sa scriu cat se poate de structurat, pro si contra, sa argumentez fiecare lucru in parte, pentru ca oricum a fost degeaba. Si cand vei face lucrul asta si tu, iti garantez ca la un moment dat ti se va pune pata vazand atata ignoranta si lipsa de interes in ceea ce "construiesc" ceilalti. Si in final chiar nu inteleg de ce imi dai a nu stiu cata oara acelasi sfat. Ce-ar trebui sa fac, sa accept ca voi fi un prost daca imi voi lua un device Apple? Sau sa spun "bravos mai, de-abia am ajuns si noi la nivelul vostru din 2012"? Stiind ca nu e asa, imi pare rau, dar nu voi accepta... Iar treaba asta n-are nici cea mai mica legatura cu faptul ca sunt admin. N-a primit nimeni ban pt. asta, n-a fost nimeni sanctionat... si nici nu va fi. Prin urmare, maine dimineata la ora 8:00, voi avea preorder facut la modelul de 4.7", 64GB, Space Grey. Amen! P.S. Si nu, nu dau niciun ban pe el! Beat that, Android fanboys! :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 62] Author : rodarkone Date : 12-09-2014 00:13 Dant3 din postul de mai sus inteleg ca tu esti asa baiat bun si nu vrei sa te certi cu nimeni si dai asa sfaturi unora si altora, insa ceea ce nu iei tu in considerare este ca nimeni nu ti-a cerut parerea si uneori poate fi interpretat foarte malitios acest lucru, mai ales ca postezi asa offtopic ... pe un thread care deja starneste atat de multe "controverse" pentru nimic, doar niste obiecte/tehnologii care oricum intr-o perioada foarte scurta de timp vor fi considerate perimate. (mea culpa daca altul a fost mesajul si sunt eu prea prost sa-l inteleg). Pentru cei care au postat fara "auto-cenzura" o simpla rugaminte incercati sa fiti pragmatici, faceti un pas inapoi si ganditi inainte sa postati pentru a depasiti sentimentul de "dragostea" pentru un obiect sau pentru o companie si aratand mai mult respect aproapelui (in cazul de fata colegul forumist) pentru ca la sfarsitul zilei Dant3 are dreptate CG are nevoie de comunitate si comunitatea are nevoie de CG sau mai pe romaneste si mai grobian "sa nu ne cacam unde mancam". -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 63] Author : Dant3 Date : 12-09-2014 00:37 Eu nu dau sfaturi doar imi spun parerea, mi-am cerut scuze pt offtopic. Poate nu ai urmărit discuțiile din ultima vreme, nu numai de pe acest topic. Sunt bun cand nu sunt luat peste picior, in rest sunt un păcătos, nu întorc obrazul când sunt pocnit. PS: altul a fost mesajul si cu siguranță nu esti prost. Păcat de atitudine, am observat ironia din postarea ta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 64] Author : MonkY Date : 12-09-2014 01:28 Despre noul iPhone mai discutam si noi? :D Am asteptat sa se faca 12:09 la nemti si degeaba, nu poate fi precomandat... inca... :(( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 65] Author : rodarkone Date : 12-09-2014 01:39 Nu a fost ironie - a fost doar o observatie, atitudinea pozitiva de cele mai multe ori este luata in "deradere" mai ales ca am sesizat ca si tu incerci sa introduci glumite, apoi sa fii serios ... e un pic derizoriu, pentru cineva care vrea sa te "atace" este foarte usor sa o faca (chiar si involuntar :D). La general eu zic sa ramanem la subiectul threadului si sa continuam civilizat conversatia (fie ea inversunata sau aprinsa) insa in limitele bunului simt, sincer mie imi pare rau ca se ajunge foarte usor la insulte si flame cand vorbim despre niste nimicuri de genul -> telefon mobil. Al meu e mai mare ca al tau, al meu e mai albastru sau mai mirobolant ... doar un utilizator frustrat/nesigur si care nu si-a cumparat telefonul din dotare printr-un raport corect calitate/pret/functionalitate/posibilitati materiale poate sa pice in astfel de capcane. Sunt convins ca toti cei angrenati pana acum in discutie au motive excelente pentru a isi justifica alegerea facuta, insa important este ca fiecare e liber sa-si cumpere ce vrea (si eu unul ma bucur ca traim in aceasta lume diversificata). Cat despre iphone 6/6+ pentru mine este o mare dezamagire ... o foarte mare dezamagire. 1. pretul este exorbitant (primul telefon de 1012 euro in Franta / 999 euro in Germania / 789 lire in UK referindu-ma evident la varianta high end... e doar un indicator al tupeului - Apple isi trateaza utilizatorii ca pe niste simplii muritori cu care ei impart "ambrozia" ) 2. design-ul nu este unul pe placul meu: camera iesita in afara / dungile gen "plastic ieftin" de pe spate puteau fi mascate cumva, iar marimea este una pe care eu unul nu o agreez, 3 elemente de design care sunt (pentru mine) show stopper. 3. din pacate voi trebui sa "stick with Apple" datorita multitudinii de software-uri si servicii pe care le-am cumparat de al ei, din fericire inca pot sa-mi aleg un alt model (5s) care desi este mai putin performant imi ofera continuitate si traiesc cu speranta ca la anul voi primi un upgrade care sa ma satisfaca. Puncte pozitive eu nu am primit de la Apple ... din pacate - key-featurile prezentate ma lasa rece (... am discutat cu multe persoane in ultima vreme si cam toti au spus aceelasi lucru, unde este inovatia ?!? ) Sunt curios (in afara de monky) cati vor cumpara unul dintre cele 2 noi iphone-uri? Ce model va tenteaza ? De ce ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 66] Author : Privatul Date : 12-09-2014 03:43 P.P.S. Asta cu QHD si 4K pe telefoane la fel, mi se pare o alta aberatie. Si cel mai distractiv e ca vine de la oameni care inca folosesc TV-uri si monitoare cu diagonale imense, dar cu maxim FullHD (1080p). E o logica tipica androizilor: de ce sa nu consumam resurse aiurea (baterie, cpu/gpu usage/ram)? Nu-i nimic, poate acum ca tot trece si Android la 64bits si poate pune mai mult de 4GB RAM... poate in sfarsit un Android cu procesor la 3Ghz, cu 8 core-uri si 8GB RAM se va misca la fel de bine ca un iPhone (depasit tehnologic desigur) cu 2 amarate de core-uri la 1.2-1.4Ghz si 1GB RAM! Inainte se plangea lumea de Microsoft cu Windows care cere din ce in ce mai multe resurse aiurea. Acum ca face Google asta, se cheama avans tehnologic. LOL! Zic totusi sa avem habar de ce vorbim ca sa fie o discutie constructiva. Imi incarc telefonul doar wireless de aproximativ 8 luni si am battery wear 0%. Deci falsa treaba asta. Sunt telefoane cu sistem de operare android care sunt construite pe 64 bits deci si afirmatia asta e falsa. Nu am nevoie de card pentru ca google drive e mai ieftin si mai safe decat icloud. Am telefonul de cand s-a lansat si nu s-a cojit nimic la el si mai am cunostiinte cu nexus 5 care n-au nicio problema deci iar o afirmatie falsa. Si daca tot vreau sa iau un telefon sa am cel mai rapid SO o sa iau fara nicio discutie Lumia cu windows. Deci recapitulam? Cel mai rapid sistem de operare-windows Cel mai customizabil-Android Cel mai sigur-Bb -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 67] Author : flavi_us Date : 12-09-2014 06:13 Sariti pe pre-order. :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 68] Author : MonkY Date : 12-09-2014 08:01 Sunt telefoane cu sistem de operare android care sunt construite pe 64 bits deci si afirmatia asta e falsa. Atata timp cat nu exista niciun sistem de operare Android pe 64bits (inca), telefoanele acelea sunt degeaba pe 64bits. Si parca spuneai ca aveai in 2012 tehnologie pe Android care pe Apple deabia acum apare. Pai cum asa? Apple are OS pe 64bits de un an si Android are zero? Acum ce pot sa mai zic, decat sa raspund in acelasi stil: "Welcome to 2013 Google". Nu am nevoie de card pentru ca google drive e mai ieftin si mai safe decat icloud. Vezi, exact genul aceste de ipocrizie nu-l mai suport la fanii Google. Cand ai vorbit despre iPhone ai batut apropos-uri ca e de varza si ne-ai transmis ironic sa asteptam urmatorul iPhone 6S ca poate se introduce si card. Dupa care ti-ai dat seama ca de fapt nici telefonul tau cu Android nu are card, si ai introdus faza cu "eu am google drive". Pentru informatia ta, exista Google Drive si pe iOS, asa cum exista si iCloud. In timp ce pe Android nu exista decat Google Drive. Acum cine ofera mai multe optiuni? Am telefonul de cand s-a lansat si nu s-a cojit nimic la el si mai am cunostiinte cu nexus 5 care n-au nicio problema deci iar o afirmatie falsa. Si daca tot vreau sa iau un telefon sa am cel mai rapid SO o sa iau fara nicio discutie Lumia cu windows. Eu vorbeam de Nexus 4 (odata ce am spus ca se cojeste sticla - sau stratul exterior cu care e tratata). La Nexus 5 ce sa se mai cojeasca pe spate, ca e plastic ordinar (bine, la cat costa e si normal). Btw, eu n-am nimic impotriva celor care agreeaza plasticul - fiecare cu placerea sa. Eu unul insa nu mai suport sa vad atata plasticaraie pe device-uri care costa o caruta de bani. Deci recapitulam? Cel mai rapid sistem de operare-windows Cel mai customizabil-Android Cel mai sigur-Bb Asta cu "cel mai rapid sistem de operare-windows phone" de unde ai scos-o? Tu ai vazut ce rezultate da in benchmark-uri, in testele de browser? Cat de slab e optimizat pentru 3D incat multi developeri pur si simplu renunta in a mai scoate jocuri pe Windows Phone si cer celor de la Microsoft sa rezolve odata pt. totdeauna SDK-ul acela varza? Cel mai customizabil... sunt de acord ca e Androidul. Iar cu siguranta BB-ului, avand in vedere ca BB is almost dead, but it's safe? Nu comentez. Ai uitat sa introduci in "top" si cel mai fiabil OS: iOS. Cel mai fluent/rapid OS: iOS. Cel mai usor de folosit OS: iOS. Cel mai putin fragmentat OS: iOS. Cel mai optimizat OS pt. mobile: iOS. Cele mai bune aplicatii si jocuri de mobil sunt pe... iOS. Si lista ar putea continua... dar n-are rost. ---------- Post added 12-09-2014 at 08:14 ---------- 1. pretul este exorbitant (primul telefon de 1012 euro in Franta / 999 euro in Germania / 789 lire in UK referindu-ma evident la varianta high end... e doar un indicator al tupeului - Apple isi trateaza utilizatorii ca pe niste simplii muritori cu care ei impart "ambrozia" ) Nu te supara Darkie, dar ce indicator de tupeu e asta cand ofera o varianta cu 128GB, pe care multi si-o doreau? Nu te obliga nimeni sa cumperi cu 128GB, poti la fel de linistit sa iei de 16 sau 64GB. Daca asta e tupeu, pai atunci cei care scot telefoanele din platina, aur cu pietre swarovski si alte alea ce mai sunt? Ei iti ofera o gama foarte variata de modele... tu alegi pe care ti-o doresti si pe care ti-o permiti. Cateodata suntem si noi (adica unii dintre noi), culmea culmilor. Apple e singurul producator care ofera telefon cu 128GB integrati... si nu e inovatie, este tupeu. Anul trecut la aceiasi bani cu care acum poti sa-ti iei un 128GB, iti luai de 64... ce-i rau in asta? La fel si varianta de 32GB, anul asta iti iei de 64GB, in aceeasi bani. Also, nu inteleg cum de te uiti tu la un phablet... Eu i-am zis pass chiar si cu rezolutia marita si OIS-ul integrat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 69] Author : razvanrazy Date : 12-09-2014 09:20 Eu vreau iPhone 6, de 64GB. Chiar astept sa vad daca la abonamentul pe care-l am acum la vodafone (poate chiar ceva extra la optiuni si mai putin sau egal cu ce am acum, ca bani) reusesc sa-l scot la 2k ron. Ar fi ok pentru un telefon ce-l voi tine cel putin 2 ani. Desi parca mai degraba as mai strange inca o luna bani si mi l-as lua de nou de la Altex (sau orice alt magazin), numai sa nu mai fiu nevoit sa interactionez cu ratatii aia de la service Regenersis (service-ul Vodafone), in caz de vreo problema. Oricum, pana in februarie/martie mai e ceva. Dar sper sa apuc sa pun mana la cineva pe iPhoine 6, sa ma conving 100% ca merita (desi in mod clar, diferenta dintre 4S si 6 o sa fie enorma). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 70] Author : rodarkone Date : 12-09-2014 09:35 Din cate imi aduc eu aminte flagship-ul iphone 5s a costat "doar" 899 EU - nu s-a depasit bariera de 1000 niciodata pana acum. Hai sa iti explic de ce e nesimtire (si ma refer aici la ce consider eu ca e cel mai scump lucru la acest telefon - si anume memoria de stocare) Sa platesc in 2014 - pe 128 GB de memorie 200 EU mi se pare aberant, mai ales ca nu este o memorie super high end. 799 pentru modelul cu 16 GB pentru 100 EU iti aduce 48 GB in plus pentru 200 EU iti aduce 112 GB in plus => cei care cumpara modelul de 64 GB sunt un pic tzepiti de sistem pentru ca, daca am fi corecti cei 100 EU platiti in plus are trebui sa le aduca 56 GB (=> modelul ar trebui sa aibe 72 GB pentru a fi "echitabil" si corect) Evident un fanboy face calculele asa: 64 GB = costa 899 128 GB costa 999 => 64 GB costa 100 EU (deci din costul telefonului de 999 / 200 EU este doar costul memoriei - restul de 799 fiind costul telefonului) iar modelul cu 799 are 16 GB free :) Insa pe planeta asta nimic nu e free, mai ales cand vorbim de produse premium. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 71] Author : tudyniuz Date : 12-09-2014 11:10 Atata timp cat nu exista niciun sistem de operare Android pe 64bits (inca), telefoanele acelea sunt degeaba pe 64bits. Si parca spuneai ca aveai in 2012 tehnologie pe Android care pe Apple deabia acum apare. Pai cum asa? Apple are OS pe 64bits de un an si Android are zero? Acum ce pot sa mai zic, decat sa raspund in acelasi stil: "Welcome to 2013 Google". Sa fim seriosi, avantajele sistemului pe 64bits a fost fix pix, nu a adus niciun plus concret de viteza sau putere in plus. Majoritatea aplicatiilor de pe 5s, iar cand spun majoritate ma refer la 95%, ruleaza in 32bits. Eu vorbeam de Nexus 4 (odata ce am spus ca se cojeste sticla - sau stratul exterior cu care e tratata). La Nexus 5 ce sa se mai cojeasca pe spate, ca e plastic ordinar (bine, la cat costa e si normal). Btw, eu n-am nimic impotriva celor care agreeaza plasticul - fiecare cu placerea sa. Eu unul insa nu mai suport sa vad atata plasticaraie pe device-uri care costa o caruta de bani. Sa inteleg ca husele pe care ziceai ca le pui tu pe telefon sunt plastice scumpe? :) Asta cu "cel mai rapid sistem de operare-windows phone" de unde ai scos-o? Tu ai vazut ce rezultate da in benchmark-uri, in testele de browser? Cat de slab e optimizat pentru 3D incat multi developeri pur si simplu renunta in a mai scoate jocuri pe Windows Phone si cer celor de la Microsoft sa rezolve odata pt. totdeauna SDK-ul acela varza? E vorba mai mult de experienta pe care o ai ca utilizator cu telefonul. Se simte mult mai snappy un Windows fata de iOS si Android. Degeaba te iei de testele de browser, acolo e probabil singura diferenta intre cele doua. Si sa nu uitam, mai mult ca sigur vorbim doar de cateva milisecunde. Ai uitat sa introduci in "top" si cel mai fiabil OS: iOS. La cate probleme si figuri mi-a facut mie iOS in ultimul an, ma indoiesc ca e cel mai fiabil. Din partea mea Android a fost mult mai ok. Cel mai fluent/rapid OS: iOS. Again, Windows e mai snappy la utilizarea de zi cu zi. Cel mai usor de folosit OS: iOS. A fost pana acum cateva generatii. Ti-as sugera sa dai telefonul unei persoane mai varstnice sa vezi cum se descurca cu Android versus iOS. Eu am facut testul asta si Android pare mai usor de folosit. Nu poti spune tu care e mai usor de folosit, tu le cunosti pe amandoua si nu esti obiectiv. Cel mai putin fragmentat OS: iOS. Corect, dar cu noile rezolutii se poate sa se schimbe treaba. In momentul asta insa ai dreptate. Cel mai optimizat OS pt. mobile: iOS. Corect. Cele mai bune aplicatii si jocuri de mobil sunt pe... iOS. Corect. Eu zic totusi asa, in ultimul an am avut 7 telefoane. Unele le-am tinut doar o saptamana, altele cateva luni. Am avut si Windows, si iOS si Android. Diferentele? Minime! Sa fim seriosi, ce am facut eu a fost nitpicking la fiecare model, indiferent de platforma. Are fiecare problemele lui insa in final la o utilizare de zi cu zi sunt diferente mici. Asadar ramane doar ca fiecare sa faca alegerea potrivita pentru el. Eu zic totusi sa mai incercati telefoanele de pe piata si sa fiti deschisi la alte variante decat cele pe care le sustineti sau cu care v-ati obisnuit. Pentru fanii Android: Voi chiar credeti ca toate sutele de milioane de iPhone-uri vandute pana acum au fost cumparate de tampiti? Chiar credeti ca toti oamenii aia sunt nebuni ca mereu cumpara Apple? Uitati-va si voi ce ecosistem are Apple, cum mai nou te lasa sa preiei apeluri de pe telefon direct pe calculator. How cool is that? Pentru fanii Apple: Valabil acelasi lucru: Chiar credeti ca majoritatea (Android are cota mai mare pe piata) e nebuna? S-au vandut aproape la fel de multe Galaxy S precum iPhone, chiar credeti ca aia sunt toti tampiti sau ca isi cumpara telefoanele doar datorita marketingului? Incercati si voi un Android cu mintea deschisa. Ori va place, ori nu, dar nu mai fiti inchisi la minte. Eu unul voi avea la un moment dat un i6. Sunt convins de asta. Pe langa faptul ca e un gadget nou si vreau si eu sa il incerc, mi-e dor de iMovie iar acel 240fps e awesome. Pacat ca nu avem 4k. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 72] Author : MonkY Date : 12-09-2014 11:19 rodarkone: Nu stiu ce intelegi tu prin "flagship". Pentru mine atat iPhone 6 cat si iPhone 6 Plus sunt flagship-uri, doar ca pentru target diferit. Tu te uiti la phablet, eu ma uit la cel de 4.7", care costa fix cat a costat 5S-ul de anul trecut, dar cu spatiu dublu la acelasi pret (nu mai vorbim de diagonala mai mare sau alte minunatii). Deci perfect pt. mine (pacat ca n-am OIS, dar asta e). Daca tu vrei phablet si vrei 128GB... well... platesti nene. Asa am vrut si eu iPad Air cu 128GB si am platit de mi-au sarit capacele. A meritat fiecare cent. Cat despre memoriile folosite, tocmai, ca nu sunt niste jeg-uri de memorii, si de obicei Apple foloseste cele mai scumpe si mai fiabile memorii nand flash de pe piata (si care sa si poata fi produse en-gros). Presupun ca ai auzit de Hynx. Referitor la "sa platesc in 2014..." n-ai auzit ce spune lumea pe-aici? Ca Apple e in 2012... deci platesti ca in 2012 :) In alta ordine de idei, au dat drumul la preorder pe .de. ---------- Post added 12-09-2014 at 11:35 ---------- P.S. Estimarile de livrare sunt ca naiba, nu prea au legatura cu data de 19 Septembrie. De exp. la iPhone 6 de 64GB estimarea este 8 Octombrie - 15 Octombrie, pe cand cea de iPhone 6 de 128GB este 26 Septembrie - 1 Octombrie. Acum face comanda si la 6 Plus... sa vedem :) ---------- Post added 12-09-2014 at 11:39 ---------- Mda, cel de 5.5" de 128GB deja nu mai e "pe stoc".... Asta asa, ca tot zicea darkie si ceilalti ca e prea scump... @-) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 73] Author : tudyniuz Date : 12-09-2014 11:40 La mine apare pe 20 la mediamarkt. Iti fac rezervare daca vrei. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 74] Author : x2z Date : 12-09-2014 12:06 Title : Apple dezvaluie noul iPhone 6 si iPhone 6 Plus Eu daca mai aud o data ca iOS e cel mai simplu de utilizat, imi crap 5s-ul. :)) E absolut cel mai neintuitiv soft, unde pentru a opri netul(3g) trebuie sa intri in 84 de meniuri. Ca sa ii scoti si sound si vibratii si sa il faci silent total, la fel. Deci ce naiba e usor? Ca ai un "desktop" full de icons?! Este doar rapid si, relativ, stabil. MonkY, sa stii ca si pe iPhone mi s-a blocat ecranul cand am fost sunat :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 75] Author : MonkY Date : 12-09-2014 12:33 tudyniuz: ca sa fie moka, trebuie sa-l iau de la un client... Merci, astept! x2z: Ca sa opresti netul, nu trebuie sa intri in 84 de meniuri, ci doar sa faci swipe up, si ai buton de 3G. Habar n-am daca e din jailbreak sau nu, eu asa am avut si pe 3GS (dar era swipe down)... Iar ca sa opresti sunetul si toate cele, n-ai buton fizic de Silent? Sau dai volume down... sau swipe up si Mute? :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 76] Author : x2z Date : 12-09-2014 14:50 Title : Apple dezvaluie noul iPhone 6 si iPhone 6 Plus Nu nu ai niciun buton fara jailbreak :) nici partea cu mute nu functioneaza. daca folosesti telefonul cu ring&vibrate switchul va comuta pe vibratii nu pe mute total. Ps: doar ce si-a luat un restart 5s ca nu mai vroia sa sune pe nimeni :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 77] Author : denists66 Date : 12-09-2014 16:38 It's super, super good For the first time ever We did it again =)) https://www.youtube.com/watch?v=8EePrfd9HnI -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 78] Author : MonkY Date : 15-09-2014 07:56 Si iata ca deja a inceput Samsung "mistocareala": http://youtu.be/oxhSnNZH3Rk Daca eram in locul celor de la Apple, in secunda doi renuntam la a mai comanda/fabrica toate componentele fabricate de Samsung pentru un iPhone. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 79] Author : erik95 Date : 15-09-2014 13:53 N-o sa renunte la nimic, insa probabil ca vor avea un proces. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 80] Author : MonkY Date : 17-09-2014 02:28 Intr-adevar, lumea si-a dat seama ce varza e noul iPhone 6, prin urmare preorderul de data aceasta nu a fost decat de 2 ori mai mare decat la iPhone 5, cand recordul a fost de 2 milioane de unitati precomandate in prima zi. 4 milioane in prima zi de precomenzi... o fi bine, o fi rau? Apple Confirms Record-Breaking Four Million First Day Pre-Orders for the iPhone 6 and 6 Plus - Mac Rumors (http://www.macrumors.com/2014/09/15/preorders-iphone-6/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 81] Author : AngelOfPain Date : 17-09-2014 04:00 Nu ca ar avea vreo relevanta numarul de unitati vandute cu calitatea, probabil stii si tu ca nu tot ce se vinde bine e si cel mai bun produs pe segmentul respectiv. Publicitatea e aur curat, multi producatori investesc mult mai mult in aceasta decat in produsul propriu-zis( nu ma refer la Apple, vorbesc in general). Niste exemple ar fi: Beats, Royal Canin, Pedigree, Bose, Colgate, etc. Pe mine ma deranjeaza grandomania multor "utilizatori" de smartphones, din ambele tabere. Stiu o gramada de persoane pentru care telefonul de ultima generatie e doar un accesoriu vestimentar, nu conteaza ca nu stiu sa il utilizeze cum trebuie, important e sa poata etala un telefon de +2000 lei, chiar daca nu si-l permit si il achizitioneaza in rate sau cu abonament de 40-50euro. Oricum, felicitari celor de la Apple, se pare ca iar au starnit interesul publicului. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 82] Author : MonkY Date : 17-09-2014 09:11 Tocmai, ca de la o firma gen Apple nu te astepti decat la un produs de calitate (chiar daca unora nu le place design-ul sau principiile din spatele lor), prin urmare din ce in ce mai multi comanda stiind ca nu risca la calitate. E si motivul pentru care eu unul l-am precomandat fara sa astept macar sa vad un reviews. Eu si alti vreo 4 milioane (in prima zi). Oricum, asa "urat" cum este, cred ca o sa bata iar niste recorduri. Referitor la grandomani... hehe, mai bine nu comentez. Sunt probabil aceiasi care isi cumpara BMW si-l lasa in fata blocului (sa se dea mare), pentru ca oricum n-are bani de benzina si CASCO pentru el :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 83] Author : pitagora Date : 25-09-2014 16:09 Eu nu am Casco la bmw, asta nu inseamna ca sunt grandoman/sărăcie. Il țin frumos in curte, nu la gard cum fac unii țărani, chiar daca au loc in curte. Eu am cu cei care stau la bloc si conduc masini noi/sh mai scumpe decat casele in care stau, vorba lui nea puya'. Nu as face Casco la nicio masina, pur si simplu sunt bani aruncați pe geam -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 84] Author : Mayhem Date : 25-09-2014 16:42 Pentru Cine zicea ca telefoanele apple sunt deosebit de bine construite si de calitate. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 85] Author : pitagora Date : 25-09-2014 16:48 stim. si 5s sufera de aceeasi problema. cu cat le fac mai subtiri cu atat o sa creasca riscul sa fie si mai indoite. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 86] Author : MonkY Date : 25-09-2014 17:05 Mayhem, se discuta deja despre asta pe threadurile dedicate: http://www.consolegames.ro/forum/f81-apple/80438-iphone-6-a/ si http://www.consolegames.ro/forum/f81-apple/85477-iphone-6-plus/. Da, e vorba despre iPhone 6 Plus, care fiind atat de subtire, daca ii aplici o forta prea mare, se indoaie. Asa cum o fac si alte telefoane... N-a inventat Apple aluminiul. Daca vrei sa te simti bine totusi, uite un test de indoit la un Samsung Galaxy S4. Care nu doar ca se indoaie, dar mai si crapa ecranul. Enjoy! http://youtu.be/SwdZzvCFhLo Si Samsung Galaxy S5 e foarte bun la partea asta: http://youtu.be/3_loMIE1p_4 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 87] Author : Mayhem Date : 25-09-2014 19:24 Am Samsung dar pot spune ca Apple este peste samsung din orice pozitie, a trebuit sa pun CM11 pentru a-l folosi cum trebuie pe al meu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 88] Author : MonkY Date : 25-09-2014 19:55 Culmea e ca si eu tot un Samsung am... Asta nu inseamna ca stau sa ma "inchin" la Samsung, chiar daca atunci cand a aparut Note 3-ul nu s-a agitat nimeni sa-i faca "bend test" si alte alea. Initial ma distra cand se intampla treaba asta doar la Apple... acum sa fiu sincer, a devenit obositor. Dar, e probabil "propaganda" si ar trebui sa invat sa ignor, mai ales dupa atatia ani de "mocking"... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 89] Author : Mayhem Date : 25-09-2014 20:43 Oricum hatingu asta e stupid, am fost mereu de parere ca e bine ca exista asa multi producatori de telefoane pe piata pentru ca avantaj TU, ai de unde alege, alegi ce iti place, ce iti convine si la cat iti permiti. Eu unul daca mi-as putea permite mi-as lua si un device ios si un device android si un device windows. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 90] Author : RonanN1 Date : 26-09-2014 15:38 Pentru Cine zicea ca telefoanele apple sunt deosebit de bine construite si de calitate. Nimeni nu zice asta...nici cei care au :)) cel putin eu am si n-am zis niciodata. ---------- Post added 26-09-2014 at 14:43 ---------- chiar daca atunci cand a aparut Note 3-ul nu s-a agitat nimeni sa-i faca "bend test" si alte alea. ...pai asta din cauza ca nu "s-a indoit", nu? (sau poate au existat cazuri izolate) Nu asa functioneaza logica? :P nimeni nu facea atata tam tam daca nu se intampla la scara larga. In cel mai bun caz se faceau cateva mistouri de genu: "haha, ia si la ala ce fraier ca o reusit sa indoaie telefonu in buzunar" si gata. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 91] Author : Mayhem Date : 26-09-2014 15:58 Acuma, la banii pe care ii cere Apple pe device puteau sa-l faca din titan si aliaj crom vanadiu, si tot se putea scoate rata de profit pe care apple o doreste. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 92] Author : Dant3 Date : 26-09-2014 16:02 Daca nu e adamantium tot degeaba -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 93] Author : MonkY Date : 11-10-2014 21:55 LOL: 1 Million iPhone 6 and 6 Plus Devices Preordered From Chinese Carriers in First 6 Hours :evil: 6小时预订量破百万_财经_腾讯网 (http://finance.qq.com/a/20141010/002400.htm) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 94] Author : Danny Date : 11-10-2014 23:18 在苹果获得国内“放行证”后,三大运营商以及各家电商开始摩拳擦掌。据悉,iPhone6/6 Plus将于10月10日在中国内地开卖,首批铺货量达650万部。售价方面,预计iPhone6起售价将为5288元(人民币),iPhone6 Plus的起售价格为6288元,届时,苹果官网及运营商版本产品将同时上市。   而在宣布苹果新品的内地销售时间后,据不完全统计,在三大运营商接受预订后的6个小时内,预订量已经超过了100万部。   运营商争夺iPhone用户   苹果公司表示,用户可于10月10日(星期五)在苹果中国官网预订,还可在10月14日预约,17日到苹果店提取。   “苹果的两款手机是iPhone有史以来最大的革新。”中国电信广东分公司方面对记者表示,电信方面将于10月17日在全国超过6700家门店发售iPhone6和iPhone6 Plus。   中国电信广东分公司方面表示,新iPhone手机具备全网通4G功能,不仅可以通过中国电信天翼4G极速网络体验丰富的互联网应用,还可以通用于境内外其他运营商的4G网络。   中国联通方面也表示,预约iPhone 6/6 Plus,无需换号就能续办新的合约计划。   而移动则推出了裸机和合约机两个版本,其中裸机属于全网通型号,选择购买裸机的用户将会获得2个月每月2GB的流量,而今年12月底前在移动授权的分期付款渠道中购买裸机的客户则可以享受分期付款购机实惠。合约机方面,移动提供12、18、24、36个月的合约期,让用户在58至588元的套餐中选择。   有消息指出,在苹果首批铺货的650万部iPhone 6/6 Plus中,中国移动的定制机就超过了50%的比例,再加上中国移动还公开出售裸机,并对裸机用户提供大量流量补贴,可以预见,中国移动将会一改在3G时代初期的尴尬。   从2007年开始,中移动就开始与苹果接触,希望能直接引入iPhone。但是,乔布斯对中移动提出的一连串疑问,显示了当时他对TD-SCDMA技术以及产业成熟度完全不看好,双方的谈判在2009年一度中断。   4G时代中移动明确转向TD-LTE标准,并从一开始就推动TD-LTE与FDD的融合。这从技术上给了中移动和苹果双方再度回到谈判桌前的基础。库克接任苹果CEO之后,他与中移动的交流也更加频繁。   此外,目前国内除了移动、联通以及电信三大运营商接受用户预订iPhone 6外,苏宁、迪信通和京东等社会渠道也可以直接预订新的iPhone。   苹果仍为最大赢家   虽然内地缺席首发,但苹果的销量依然强劲。据悉,iPhone6和iPhone6 Plus两款机型在开售3天之后就突破1000万部的大关,这也刷新了此前iPhone系列的销售纪录,而第三方信息表明,截至目前iPhone6和iPhone6 Plus的销量已经达到了2100万部。   在过去的两周时间里,iPhone6与iPhone6 Plus的销售势头并没有丝毫减缓的态势,并且从销量数据来看,iPhone6要比iPhone6 Plus的销量更大。这样的销售情况对于国内三大运营商来说是一个好消息,但值得注意的是,无论在任何时候,iPhone对于任何一家运营商来说都是一把双刃剑。   一位电信行业业内人士向记者表示,在电信市场和语音业务进入缓慢增长的阶段后,看上去明星终端策略使运营商在高端用户争夺战以及自身的战略转型中找到了一条“捷径”,不过在用户量高增长的背后却是亏损的现实。   在2010年,中国联通跟苹果合作的第一年就因为高额3G补贴而利润下滑,销售亏损32.3亿元,其中3G终端销售因为补贴过高而带来的亏损就达到31.7亿,iPhone补贴占了相当大比重。但iPhone明显提高了联通手机用户的ARPU值(每月平均用户贡献收入),从40元多元提高到100多元,并从中国移动手中抢到了不少高端用户。   而对于三大运营商来说,今年形势发生变化,受“营改增”以及OTT等影响,运营商收入增加但利润下滑的趋势无可避免。从中国移动8月份公布的中期业绩报告来看,中国移动上半年营收为3247亿元,同比增长7.1%,股东应占利润为577亿元,同比下降8.5%。   “运营商传统业务都在萎缩,新的收入增长主要靠流量实现,但现在流量方面的投入比收益大。”独立电信分析师马继华此前接受记者采访时表示。   而中国移动内部人士也对记者表示,苹果的最大贡献在于带来高ARPU值的用户,这是未来运营商竞争的关键因素之一。   本报综合 Interesant. :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 95] Author : MonkY Date : 11-10-2014 23:22 De Google Translate ai auzit? ;) https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Ffinance.qq.com%2Fa%2F20141010%2F002400.htm -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 96] Author : MonkY Date : 13-10-2014 18:02 Pfoai, ce nebunie! Deci totalul precomenzilor la iPhone 6 si iPhone 6 Plus DOAR in China este de (tineti-va bine) 20 de milioane de unitati! Comparativ cu US/UK si alte cateva tari unde precomenzile au ajuns la 4 milioane de unitati. Detalii pe Bigger Than Bigger: iPhone 6 And iPhone 6 Plus Pre-Orders In China Top 20 Million Units | Redmond Pie (http://www.redmondpie.com/bigger-than-bigger-iphone-6-and-iphone-6-plus-pre-orders-in-china-top-20-million-units/) (no Google Translate needed) ;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 97] Author : tudyniuz Date : 13-10-2014 18:58 Mda, 100mil cu totul intr-un an? Eu zic foarte posibil. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 04:21.