* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Android FAQ - pune o intrebare, primesti un raspuns Started at 10-11-2014 20:54 by RonanN1 Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=86986 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : RonanN1 Date : 10-11-2014 20:54 Title : Android FAQ - pune o intrebare, primesti un raspuns Acest thread este dedicat nelamuririlor si problemelor ce nu necesita un nou thread. | AndRewqp (c) Trec direct la subiect: Eu am abonament la Orange - Pantera 55 si cu el am o tona de optiuni & beneficii printre care si Orange Cloud 50GB. Intrebarea mea este cum salvez un nou contact in telefon si NU in Orange Cloud? Mereu cand vreau sa salvez mi se deschide meniul Orange Cloud si deja ma dispera. Eu oricum am setat AutoSync deci nu vad rostul sa-l salvez direct acolo... Am cautat pe web si n-am gasit nimic decat raspunsuri generice. Am incercat tot si nimic...8-| Am mers in apps si am intrat pe Orange Cloud ca sa resetez defaults si butonul este gri (inactiv). Pe nano sim nu mai pot salva nimic (deoarece am depasit 250 de numere) dar as vrea sa le salvez in telefon... Faza e ca la inceput am putut salva 2-3 numere insa dupa ce mi-am activat nano sim-ul s-a supra scris, ca sa zic asa, optiunea de a salva. Nu se poate pune alta default? Asa cum e la Home, de ex. Unde poti alege... Mai jos cateva poze: *p.s. Am oprit app-ul si tot optiunea aia de salvat o am. Am dat clear data, clear acahe si tot aia... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : RonanN1 Date : 10-11-2014 21:23 Am rezolvat: am dezinstalat aplicatia, am ales optiunea dorita dupa care am reinstalat-o si acum am cele 3 optiuni. ...asta da solutie de anu 2014. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : RonanN1 Date : 11-11-2014 20:13 Vreau sa-i fac root (rutare sau cum saracia ii zice) telefonului meu. Ce soft imi recomandati? OS-ul meu este: Android v4.4.4 (KitKat) iar modelul este Sony Xperia Z3 (am inteles ca si asta conteaza). Thanks :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : tudyniuz Date : 11-11-2014 22:49 Eu de regula am cautat topicurile dedicate de pe xda pentru ca ai acolo mereu toate prostioarele de care ai nevoie: [ROOT][UB][D6653/D6603/D6633] ADV STOCK KERN… | Sony Xperia Z3 | XDA Forums (http://forum.xda-developers.com/z3/development/root-stock-kernel-twrp-v01-test-28-09-t2889794) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : RonanN1 Date : 17-11-2014 19:02 Aveti idee cum mut google search bar-ul mai sus? (acolo a fost initial insa l-am inlaturat si acum il vreau inapoi). N-am nevoie de custom launchers, sunt super multumit de Xperia Home, insa ma enerveaza ca nu mai pot muta bara acolo sus. Singurul loc in care o pot pune este in acel "home screen". Thanks. Pe net am tot cautat insa n-am gasit raspuns. *p.s. Bara STA acolo, by default, insa nici cum nu o pot pune. Am atasat o poza random ca exemplu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : RonanN1 Date : 22-11-2014 20:33 Stie cineva cum pot scoate/elimina/sterge textul "swipe to ublock" sau cum ii pot schimba coloarea in negru macar? Merci. Your Homescreen Screenshots (Android) | Single Post View (http://www.consolegames.ro/forum/singlepost.php?p=1190025&postcount=17) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : tudyniuz Date : 22-11-2014 20:36 Ai probabil nevoie de un launcher care sa te lase sa scrii ce doresti tu. By default nu poti. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : RonanN1 Date : 22-11-2014 20:40 Merci de raspuns, am gasit un app: Fireflies lockscreen si ala cred ca ma poate ajuta :) vad dupa ce vin din oras ca acum n-am timp sa-l setez :shaworma::buddies: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Csander Date : 22-11-2014 23:39 Da, ai nevoie de o aplicatie care sa iti faciliteze modificarea lockscreen-ului. Poti incerca si WidgetLocker Lockscreen (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.widgetlocker&hl=en). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Vid Date : 19-05-2015 09:06 Salut! Am un Nokia 301 de pe care aş vrea să transfer contactele pe un android (mini S4). Nu merge nicicum; 301 nu e compatibil cu Nokia Suite, Kies nu mă ajută. Ştiţi vreo posibilitate? Varianta cu sincronizarea de cont Google nu e o soluţie deocamdată (deşi e soluţia cea mai simplă, gen). Am nevoie de un soft practic ce mă ajută cu transferul ăsta... Idei? Mulţumesc! ---------- Post added 19-05-2015 at 14:13 ---------- Am rezolvat. Cu Nokia PC Suite (Nokia Suite nu suportă 301) conform ghidului: Transfer contacts from Nokia to Android Mobile in the easiest way (http://www.slideshare.net/siripuramrk/transfer-contacts-from-nokia-to-android-mobile-in-the-easiest-way) În caz că se mai "loveşte" careva de problemă. Scuze de dublu post, dar n-am putut edita postul anterior. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : cryyo Date : 03-10-2015 14:48 Buna! Se poate conecta un TV Box Android la internet direct prin cablu UTP fara router ?! Multumesc ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : RonanN1 Date : 07-10-2015 01:10 Va merge messengere app? Mie-mi tot da "Unfortunately, Messenger has stopped." dupa ultimul update si se pare ca nu-s singurul cu problema asta :/ 44.0.0.2.51 Unfortunately, Messenger has stopped working (Facebook) - FORCE STOP & CLEAR DATA = NO HELP - Android Enthusiasts Stack Exchange (http://android.stackexchange.com/questions/125142/unfortunately-messenger-has-stopped-working-facebook-force-stop-clear-dat) ---------- Post added 07-10-2015 at 20:26 ---------- Ca de obicei am rezolvat singur prooblema :) Am dezinstalat aplicatia, am optimt telefonul cateva ore, am instalat-o si totul merge ok. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : Mask Date : 26-10-2015 23:14 Am si eu o problema, sper sa ma poata ajuta cineva. Am un mare battery drain, provocata de Android Core Apps - mai exact Contacts Storage. Nu stiu din ce cauza, pana acum a consumat 10% din baterie numai asta (chiar si cu el locked, ii face woke mereu telefonului presupun) Am incercat sa caut un fix cu problema asta dar fara niciun noroc. Doar probleme asemanatoare cu a mea. Telefonul este un Huawei P8 lite cu Android 5.0 (rooted. Tin sa mentionez ca exact acelasi lucru se intampla si inainte de root) Multumesc! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Templier Date : 27-10-2015 02:05 New [26-10, 23:52] Mayhem: sau daca nu iti sta pe creier poti astepta pana primesti update la 6.0 New [26-10, 23:52] Mayhem: daca tot i-ai facut root poti incerca sa instalezi cyanogenmod sa vezi daca problema persista New [26-10, 23:50] Mayhem: Lollipop este in general cunoscut pentru battery drain si memory leak, de aceea se si lauda google ca au reparat multe probleme de genul asta lansand android m. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 16:01.