* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Care sunt sursele voastre principale de jocuri? Started at 25-03-2015 06:19 by MonkY Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=90737 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MonkY Date : 25-03-2015 06:19 Title : Care sunt sursele voastre principale de jocuri? A trecut ceva vreme de cand nu am mai avut un poll nou, asa ca hai sa dam un refresh. De data aceasta vom incerca sa aflam care sunt sursele principale de achizitii console, accesorii console si desigur cel mai important, jocuri console! Nu are rost sa listam aici toate site-urile, ci doar pe cele despre care se discuta mai des pe CG - prin urmare, sa nu va plangeti va rog ca nu exista magazinul favorit. In cazuri de genul acesta, selectati va rog "Alte surse" si spuneti-ne si noua care sunt acele surse extra. Poll-ul este strict gandit pentru romani (de aceea nu veti vedea magazine gen bestbuy, gamestop, toyrus sau mai stiu eu ce). Thanks in advance! Poll-ul este de tip multiselect, deci puteti alege mai multe variante de raspuns. As usually, voturile sunt secrete :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Leni Date : 25-03-2015 09:17 Am votat site-urile de pe care comand de obicei (altex/media galaxy, gamerland, zavvi, amazon), respectiv locurile prin care imi place sa ma plimb si sa cumpar, in general magazine si targuri unde nu se pricep dar au cate ceva in materie de gaming (magazine de electronice mai mici, magazine de muzica care aduc uneori jocuri...sau de ex. la Sighisoara era un Second de haine care a adus la un moment dat jocuri si controllere de N64, aratau imaculat, ca noi (inclusiv joystickul de la controllere) si le vindeau cu 2-3 max.5RON fiindca nu stiau ce sunt...erau aruncate intr-o cutie alaturi de veioze, casetofoane si telecomenzi de TV...evident m-am dus si le-am luat toate), am considerat ca Nintendo Store se refera la eShop (de aici cumpar pentru 3DS...transforma consola intr-una cu adevarat portabila, deoarece nu trebuie sa mai car cu mine un rucsac de jocuri :D). Am votat si "Alte surse", deoarece destul de des comand de pe ebay (.uk si .de) de la selleri care trimit in Ro. Super poll, felicitari :yes: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : BizZare Date : 25-03-2015 09:28 In principal din schimburi, apoi bazar CG si olx, insa daca aceste surse nu dau roade atunci apelez la Altex(rezervare in magazin). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : nameless_fear Date : 25-03-2015 12:23 Playstation Store Romania FTW! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : tudyniuz Date : 25-03-2015 12:29 Cand eram in RO 70% din jocuri le luam de pe bazar. Imi placea sa ma intalnesc cu oameni de pe forum sa cumpar/vand/schimb un joc. Era o tranzactie cu un anumit farmec. Acum insa majoritatea le iau fie din magazin, fie de pe un site gen OLX unde la o saptamana de la lansare jocurile deja se gasesc pe la 30EUR. Asa procedez de vreo doi ani. La zavvi apelez prea rar pentru ca nu au oferte prea bune in ultima vreme, iar din Romania cumpar 1-2 jocuri pe an. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : lucian43 Date : 25-03-2015 13:34 le fur din magazine :( you need a magnetic key for alpha security case :evil::evil::evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : rodarkone Date : 25-03-2015 14:24 Exista 2 scenarii (scheme pe intelesul tau lucian43): 1. ori esti doar un teribilist care isi doreste sa impresioneze cu orice pret - ceea ce e un lucru rau pentru ca ti-ai ales "wrong role-model" adica a "pozezi" in hot (gainar/borfas/talhar) 2. ori esti hot ceea ce presupune ca esti tip de om dintr-o clasa inferioara, dar caruia ii lipsesc elementele care ne fac civilizati: "compasiune", "respect fata de semeni", "respect fata de legi", "scrupule" si in general lipseste coloana vertebrala ... in sensul ca respecta doar elementele de putere absoluta "forta" si "violenta" si in timp vei degenera (statistic vorbind) si vei deveni doar un numar care va umple o camera supraincarcata de indivizi cu "aptitudini" similare insa in diverse stagii (mai avansate sau mai putin avansate) unde ... cel mai probabil vei fi violat/batut si batjocorit (avand in vedere inclinatiile tale spre jocuri video se presupune ca esti mult mai "slab" ca si individ respectiv nu faci parte din clasa de "alpha male" care domina penitenciarele din Romania). Cu alte cuvinte traiesti intr-o lume trista (oricum o privesti). In scenariul 1 - mai ai o sansa, pune mana rapid pe carte si depaseste'ti conditia (respectiv anturajul care probabil est ede foarte proasta calitate) In scenariul 2 - nu am cum sa te sfatuiesc, trebuie singur sa iti depasesti conditia de hot (ceea ce eu unul cred ca este imposibil) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : MonkY Date : 25-03-2015 14:31 De ce sunteti toti asa seriosi in ultima vreme? Eu cred ca omul a glumit... Sau nu si am inteles eu gresit? :-? Oricum, vad ca momentan Altex + Bazar = Rulez! Cu alte cuvinte, retail-ul si sursele romanesti sunt baza! Dar, trebuiesc mai multe voturi ca sa ne dam seama... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Alexthelion Date : 25-03-2015 14:50 Okazii>CG>Altex>Playstation Store (digitale) si mai rar, OLX. Preferand varianta fizica cand vine vorba de jocuri, optiunile astea au dat mereu roade pentru mine. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : poiuyt Date : 25-03-2015 14:56 OLx , Altex Olx a venit ca sursa alternativa la un momendat , pentru ca altex s-a dovedit a fi neserios, dupa care am realizat ca pt asta mai si plateam in plus.. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : BizZare Date : 25-03-2015 15:06 Majoritatea celor de pe okazii/olx is cam ciudati, tin cu dintii de preturi de parca nu ar vrea sa vanda si se mai comporta si de parca ti-ar face o favoare. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : robertfelixx Date : 25-03-2015 15:22 Altex/OLX/Bazar CG (in format fizic) , digital Xbox Marketplace/Ebay -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : kukenstein Date : 25-03-2015 17:51 Majoritatea celor de pe okazii/olx is cam ciudati, tin cu dintii de preturi de parca nu ar vrea sa vanda si se mai comporta si de parca ti-ar face o favoare. Asa e. Cei care vand online uneori nu stiu sau pur si simplu nu vor sa stie ca au un produs la pret de magazin sau foarte putin sub acel pret. Acum cca 5 ani bagam si eu bani in achiztii day one s.a.m.d. dar cand am realizat ca pierd enorm m-am reprofilat pe aria de bazar si olx/tocmai in proportie 100%. Am mai intalnit si aici pe forum cazuri de jocuri la 60 de lei in magazin si 50 de lei la "colegu". Cu siguranta se vand si alea pentru ca multi nu se uita la pret, cred... :-? Sigur, eu intru in categoria celor care joaca jocuri din 2008-2009 si tot asa, jocuri care nu sunt la prima tinerete, aceste jocuri se gasesc la 25-50 de lei in functie de titlu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : lucian43 Date : 26-03-2015 00:23 Exista 2 scenarii (scheme pe intelesul tau lucian43): 1. ... 2. ... am murit de ras =)) De ce sunteti toti asa seriosi in ultima vreme? Eu cred ca omul a glumit... you got the point m8 <:-P -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : rodarkone Date : 26-03-2015 00:31 Ma abtin in a promova "prostul gust" fie el si la nivel de gluma. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : lucian43 Date : 26-03-2015 01:43 Trebuie sa ne mai descretim fruntile uneori, nu trebuie sa te superi, si trebuie sa recunosc ca nu am mai fost jignit asa de nici un hater pe nici un forum ca pana acum. "i think your karma is broken mate, you need to breathe..." Anyway to be ontopic: De obicei urmaresc ofertele pe Altex/Emag, sau am un tip serios pe okazii care imi livreaza cele mai bune titluri, sigilate la un pret bun. Chiar ieri am cumparat un joc din GameStop, desi il aveam deja, am tinut neaparat sa il iau pentru colectie "complete edition" i'm not a thief :)) Am atasat si un insoric mai vechi cu comenzile livrate de pe emag/altex ;;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Leni Date : 27-03-2015 12:19 Trebuie sa ne mai descretim fruntile uneori, nu trebuie sa te superi, si trebuie sa recunosc ca nu am mai fost jignit asa de nici un hater pe nici un forum ca pana acum. "i think your karma is broken mate, you need to breathe..." Anyway to be ontopic: De obicei urmaresc ofertele pe Altex/Emag, sau am un tip serios pe okazii care imi livreaza cele mai bune titluri, sigilate la un pret bun. Chiar ieri am cumparat un joc din GameStop, desi il aveam deja, am tinut neaparat sa il iau pentru colectie "complete edition" i'm not a thief :)) Am atasat si un insoric mai vechi cu comenzile livrate de pe emag/altex ;;) Nu te mai preface, se vede ca acea chitanta e falsificata iar istoricul acela e clar in photoshop :)) :P -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : b615dub Date : 30-03-2015 19:35 In principal Altex/OLX, dar la jocurile de la Ubisoft direct de la sursa :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : tacconi Date : 02-04-2015 13:51 Intrebare. Eu dacă adun procentajul tuturor nu ar trebuii sa-mi dea 100%? Este sf polul asta, nici macar nu poti spune ca in loc de % trebuia pus nr persoane pt ca este cu virgulă! Adica nu poti spune ca a fost votat altexu de 6 persoane virgulă3! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : GreyhounD Date : 02-04-2015 14:55 tacconi, polul este 'multiple choice'. Asta inseamna ca un user poate vota mai multe variante, deci insumarea procentajelor nu va da in vecii vecilor 100%. Partea a doua, procentajul nu inseamna numar de persoane ci ponderea optiunilor de poll care a fost votata, deci rezultatul poate fi cu virgula. Inainte sa incerci sa postezi, judeca ;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : tacconi Date : 02-04-2015 15:06 Multumesc, deci exista o explicatie plauzibilă, chiar simplă! (Eram in ceată) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : raducucosmin Date : 05-04-2015 20:12 Mostly ps store (uk, us sau ro). Imi place sa am acces instant, mai ales pentru pre-orders, sa pot plati unele jocuri fara sa stie sotia cat am cheltuit si apoi jocurile care-mi plac foarte mult le pot cumpara SH la preturi foarte mici pentru colectie -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : bicepsul Date : 10-04-2015 11:19 PS Store si Altex in principal si daca sunt pe buget restrans OLX/CG. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : itachi72 Date : 13-04-2015 18:56 bazar cg ce e ala e site sau ceva ca nu am gasit pe google -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : raducucosmin Date : 13-04-2015 19:00 Bazar consolegames este sectiunea de bazar a acestui forum -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 17:42.