* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Conectare internet Started at 28-01-2016 13:56 by Geozaurusrexus Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=97266 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Geozaurusrexus Date : 28-01-2016 13:56 Title : Conectare internet Salut. Am achizitionat recent un xbox 360 si vreau sa stiu cum ma conectez la internet pentru a juca jocurile online. Mentionez ca nu l-am luat nou ca sa pot beneficia de luna gratuita de internet, trebuie sa-mi cumpar eu gold membership. Intrebarea mea este, dupa ce cumpar gold membership, cum fac ca sa ma conectez la internet ? Primesc instructiuni atunci cand il cumpar ? Banuiesc ca am nevoie de un router ca sa ma conectez, nu ?? Am nevoie de vreun cablu special ceva ? Rog seriozitate.. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : razvanrazy Date : 28-01-2016 14:00 Pai da. Iti trebuie router si cablu care sa plece din router in Xbox. Nu-ti trebuie neaparat Xbox Live Gold pentru a te conecta. Poti face asta si fara sa achiti. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Geozaurusrexus Date : 28-01-2016 14:35 Pai da. Iti trebuie router si cablu care sa plece din router in Xbox. Nu-ti trebuie neaparat Xbox Live Gold pentru a te conecta. Poti face asta si fara sa achiti. Ce fel de cablu am nevoie ? Da eu nu vreau doar sa ma conectez la internet, eu vreau si sa pot juca online jocuri, si de asta am auzit ca trebuie sa cumpar xbox gold/ live cum se cheama... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : razvanrazy Date : 28-01-2016 14:37 Un cablu normal (ethernet), la fel cum legi router de PC. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : ProLover14 Date : 30-01-2016 23:41 Merge și prin wireless să te conectezi:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Genu85 Date : 19-03-2016 23:15 salut. problema mea este urmatoarea: din cand in cand consola (modata - lt2) se deconecteaza de la live si singura rezolvare este sa dau rr la router. tin sa mentionez ca daca fac testul pt net totul iese ok pana la testarea pt live. aveti idee de ce face asa? apropo, ma conectez la internet prin wirreles... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : tudyniuz Date : 19-03-2016 23:44 Poate pentru ca nu ai ultima varianta de firmware pe consola. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : JamiroQuai Date : 20-03-2016 18:40 Solutia este sa-ti stergi profilul din memorie (ai grija sa selectezi DELETE PROFILE ONLY) si sa-l redownloadezi de pe xbox live. Problema asta apare si la mine frecvent. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : ZeroSkillNoob Date : 20-03-2016 20:32 salut. problema mea este urmatoarea: din cand in cand consola (modata - lt2) se deconecteaza de la live si singura rezolvare este sa dau rr la router. tin sa mentionez ca daca fac testul pt net totul iese ok pana la testarea pt live. aveti idee de ce face asa? apropo, ma conectez la internet prin wirreles... Problema este ca.... Nu inteleg dece ai consola modata,daca vrei sa intri pe live. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : bogdanval Date : 23-03-2016 13:53 salut. problema mea este urmatoarea: din cand in cand consola (modata - lt2) se deconecteaza de la live si singura rezolvare este sa dau rr la router. tin sa mentionez ca daca fac testul pt net totul iese ok pana la testarea pt live. aveti idee de ce face asa? apropo, ma conectez la internet prin wirreles... Haa... Si nu ti-ai luat ban de la M$? L.e. Daca nu ai consola modata "dual nand" nici nu ar trebui sa se conecteze la M$ Trimis de pe al meu D2303 folosind Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : bigZ Date : 30-06-2016 15:13 Salutare tuturor Intampin ceva probleme cu o consola si as avea nevoie de cateva sfaturi in acest sens. Concret: Nepotul meu are un Xbox 360 si acum cateva zile a primit un joc, joc care nu este pe un CD ci este un cartonas cu acel cod de download pe el. Problema este cand vreau sa il conectez la internet (nepotul nu a avut consola pana acum legata la net).Imi gaseste reteaua wireless, se conecteaza dar apoi imi da o eroare ca nu poate sa isi ia IP.Laptopuri (3, producatori diferiti),telefoane (5 bucati, 3 producatori) si Xboxul fiului meu (Xbox One) se conecteaza fara probleme si primesc IP numai pe acel 360 nu vrea sa mearga si basta. Internetul este de la RDS, modemul wireless este al meu, setata de mine si, asa cum am spus merge pe multe alte device-uri.A mai intampinat cineva aceasta problema, ceva idei despre cum as putea sa o rezolv? Multumesc anticipat! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : cj_quest Date : 30-06-2016 16:59 @bigZ Incearca sa conectezi consola prin fir, pentru a fi sigur ca ai ultime versiune de firmware. Apoi ar trebui sa mearga si pe wi-fi. Pentru a da redeem unui joc digital, insa va trebui sa te loghezi cu un cont microsoft, gamertag, etc. Spor. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : bigZ Date : 30-06-2016 20:06 Salut, Am incercat si cu fir si tot merge. Banuiala.mea este ca ca nu merge pt ca am incercat cu cablul direct de la provider si nu am cum sa bag user si parola (net de la Rds, se stiu problemele cu logarea). Singurul lucru pe care nu l-am incercat este sa bag cablu din routerul wireless direct in consola. Daca nici asa nu merge nu stiu ce as mai putea incearca. Stiu ca trebuie sa ma conectez cu cont microsoft. Tocmai ce am configurat un xbox one pt fi'miu si la ala a mers struna. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : cj_quest Date : 01-07-2016 02:51 Singurul lucru pe care nu l-ai incercat e cel ce ar trebui sa rezolve problema. Adica un router, cel in care intra cablul de rds. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 09:51.