Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Red Steel 2

  1. #1 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar

    Red Steel 2

    Am jucat cu interes Red Steel. Ok din multe puncte de vedere. Acum ca deja a fost lansat Red Steel 2, sa ne dam cu parerea despre evolutia fata de 1.

    Va mai dura ceva pana pun mana pe el, dar sa fim pregatiti. Poate mai salveaza fata Nintendo Wii. Din punct de vedere grafic nu poate fi revolutionar, pe gameplay ma bazez. Daca grafic la fi cel putin la nivelul The Conduit, va fi ok pentru mine. Totusi, din ce vad in prezentari, pare ceva in genul XIII.

    Red Steel 2 Release Date - Wii





    Inca ceva, ma roade curiozitatea in legatura cu motion plus daca are parte de o implementare decenta.
    Attached Images Attached Images red_steel_2.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    nu gasesc jocul nicaieri....Il are cineva?

  3. #3 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Eu l-am gasit pe Ebay la 30 lire cu tot cu transport. Din pacate am cardul secatuit

  4. #4 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar

  5. #5 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Se pare ca Ubisoft au dat iar lovitura cu RE2, joculetul are un gameplay interesant si o grafica mai mult decit decenta.

  6. #6 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    trebuie sa-mi ajunga si mie zilele astea jocul.. sunt chiar curios cum e.

  7. #7 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    de unde l-ai comandat?

  8. #8 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    de pe amazon, 30 lire.

  9. #9 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    are si motion ala? Ca eu nu am la Wii......

  10. #10 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Eu am cumparat varianta normala, fara motionplus.. eu am mp, insa nu prea il folosesc..

  11. #11 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Dar din cate am inteles Red Steel 2 nu se poate juca fara aceasta chichineata motion plus....Sau ma insel?

  12. #12 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Nu te inseli

    Also, we recently got confirmation from Nintendo Power itself that the game will be "Wii MotionPlus exclusive," a phrase we can only interpret to mean "you need a MotionPlus dongle to play it." (Are you guys comfortable with calling it a dongle? That's such a lovely word. Don-gle.)
    http://www.joystiq.com/2009/04/30/re...ve-cel-shaded/
    http://redsteelgame.uk.ubi.com/red-s...page=wiimotion

  13. #13 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    gata!! Il am diseara cu motion d'ala cu tot!!!

  14. #14 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Rasko sa nu spargi TV-ul, . Be calm...

  15. #15 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Daca nu ma asiguram ca am bratara de la controler stransa pe mana asta se intampla. Este absolut incredibil cat de mult te solicita acest joc din punct de vedere fizic. Se joaca doar in picioare si in echipament sportiv.

    Wii rulz! Este un joc superb!!!

  16. #16 SP
    Senior Member Pastilutza's Avatar
    Rasko,poate ai timp de un review dupa ce il termini.Nu cred ca sunt singurul doritor de review la acest joc.Pana atunci,have fun.

  17. #17 SP
    Banned theclaw37's Avatar
    Jocul este superb. Este o combinatie de FPS cu Sword Fighting din Sports Resort. Sabia se manevreaza exact asa cum te-ai astepta, grafica este pretty much.. "WOW", pentru wii. AI-ul poate fi si "al dracu" daca vrea.

    Cel mai misto este ca este tip RPG. Ai "Hidden moves" pentru sabie (atacuri speciale), upgrade-uri si arme noi, iar misiunile ti le alegi tu (sau questuri), in ce ordine vrei. Are si o puternica aroma de "free roam" in sensul ca in bucatile de oras prin care te plimbi la un moment dat, poti, de exemplu, sa iei toate strazile si stradutele la rand, sa te plimbi pe ele.

    Jocul nu are "loading screens" ci atunci cand intri intr-o alta "zona" (pe o alta bucatica de harta), de-obicei intrarea facandu-se printr-o usa cu buton, personajul tau apasa butonul si asteapta sa se deschida usa. Imaginea nu ramane nemiscata, ci jocul "continua" ca si cum cineva ar astepta in fata unei usi. Timpul de deschidere a usii coincide cu timpul de load.

    Trecerea de la handgun la sabie este foarte simpla. Alt FPS jucat de mine pe wii a fost CoD: Modern Warfare. Ca o comparatie intre tintitul in MW si cel din Red Steel 2, Ubisoft le-a dat clasa celor de la Infinity Ward. Tinta se misca foarte fluid, si pentru a trage cineva nu-ti trebuie cine stie ce skilluri, lucru care nu e valabil la MW, unde era destul de greu. Un alt feature care poate fi comparat cu unul din MW este faptul ca atunci cand tii apasat A, miscarea tintei in marginile ecranului nu mai misca si orientarea jucatorului, ceea ce permite ochirea mai buna, vederea fiind nemiscata.

    Controlul nu este deloc facut pentru "hardcore gamers", cum as putea spune in cazul MW. RS2 foloseste destul de putine butoane pentru controlul efectiv (facem exceptie de selectarea armei, intrarea in meniu, intrarea in objectives etc.). Totul este 90% intuitiv (las 10% pentru eventualele buguri, desi deocamdata nu am avut parte de asa ceva).

    Jocul este intretesut cu cinematics de o splendoare formidabila. Desigur, grafica din cinematics este un pic mai buna decat cea din jocul efectiv, insa se imbina foarte bine si nu creeaza o discrepanta totala. Am avut parte de o surpriza placuta cand la un moment dat in joc, inauntrul cinematicului eu trebuia sa apas diferite butoane sau sa fac diferite figuri pentru ca personajul meu sa poata duca in siguranta mai departe actiunea din acest filmulet. (ceva gen stilul Heavy Rain de pe PS3, desigur, mai rudimentar, dar nevertheless interesant).

    Inca un lucru foarte interesant ar fi faptul ca dupa fiecare batalie (sau grup de batalii, deoarece cateodata inamicii vin in wave-uri) viata personajului tau revine la maxim. Cu alte cuvinte daca reusesti sa treci cu bine de o batalie, totul e ok, viata revine la maxim pentru urmatoarea. Din acest motiv nu am vazut sa existe med-packuri.

    Evident, banii sunt moneda de schimb in joc (in baza careia cumperi arme, skilluri etc.). Banii pot fi obtinuti din spargerea/distrugerea obiectelor gasite pe strada (BTW - Butoaiele de metal dau o gramada de bani asa, ca sfat), din nimicirea inamicilor, sau din misiuni. Gloantele nu sunt o mare problema deoarece se gasesc cutii cu gloante mai peste tot, si pot fi si cumparate din banii proprii.

    Trecand la grafica, nu ma asteptam sincer sa vad o asa detaliere pe wii. Daca nu esti un maniac al texturilor crisp si al rezolutiilor astronomice, grafica este aproape perfecta. Stilul de "comic-book" al joculetului este destul de fad. Realismul detaliilor isi are si el locul in reprezentarile din Red Steel 2, desi nu va asteptai la realism gen Crysis. Per total, grafica multumeste aproape orice ochi.

    In concluzie, RS2 este un joc foate "action-packed", care, cu ajutorul Motion-Plus, face miscarea sabiei cat mai naturala si mai distractiva posibil. Este, intr-adevar, un FPS+RPG aparte, care ofera o experienta inegalabila nici de PC, nici de PS3 (Xbox nu am dar ma indoiesc ca exista ceva similar). Ar putea sta foarte bine ca prim paragraf intr-o lista intitulata: "Cateva motive pentru care merita sa-ti iei un Wii"

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Red Steel 3 dezvaluit By erik95 in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 04-05-2010, 20:30
  2. Red Steel 2 Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 16 Last Post: 27-03-2010, 10:47
  3. Red Steel 2 amanat By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 29-07-2009, 22:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts