Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Sonic Unleashed/Sonic and the Black Knight

  1. #1 SP
    Member Leni's Avatar

    Smile Sonic Unleashed/Sonic and the Black Knight

    ati jucat aceste doua jocuri? cum vi s-au parut...?!

    eu le-am terminat ambele, si-mi voi da cu parerea pe scurt......

    Sonic Unleashed: un joc superb, daca consideram stagiile de zi.exact cum trebuia sa fie de mult un joc Sonic next-gen 3D.Absolut superb....ah....mda, si mai sunt stagiile de noapte.cu ele am doar 2 probleme: 1)sunt prea multe si prea lungi in comparatie cu cele clasice 2)unde trebuia sarit pe platforme, locuri inguste etc. gen Mario, controlul e foarte prost, iti mananci nervii.daca ar fi doar brawling, si mai putin si mai scurt ar fi ideal.

    Sonic and the Black Knight: desi a primit multe critici, mie mi-a placut.de comentat am doar cateva detalii: dupa ce termini jocul, misiunile noi mi se par super-grele, desi pana la acel punct sunt accesibile(curba de dificultate creste prea brusc ). mi se pare ca sunt prea multe setari, arme, stats-uri, obiecte de folosit etc. that confuses me! Sonic should run real fast(sword or no sword!), si atat.mi-a placut chestia cu doua sfarsituri si credits-uri, dar trebuie sa recunosc ca in timp ce ma uitam la Credits injuram de mama focului si eram hotarat sa le scriu celor de la Sega email ca e incredibil cat de scurt e jocul...dupa ce am intrat din nou in Adventure mode si am vazut ca mai este, m-am linistit, si mi-a placut foarte mult ce intorsura ia povestea.Nu ma asteptam deloc!trebuie sa laud grafica, backgroundurile si decorurile, muzica, videourile si meniu-ul, toate geniale dupa parerea mea, nota 10 din 10.controlul mi s-a parut mai bun decat la Werehog, dar are locuri unde nu reuseste sa se ridice la nivelul asteptarilor.ah, si mi se pare nesimtire a doua batalie cu Lancelot(aka. Shadow)...super grea, si face tot atacul acela cu bila de foc, si ma scoate din sarite.mi se pare imposibil de batut.sa-mi zica cineva daca a reusit. ah, si a fost totusi scurta povestea(chiar daca foarte interesanta imi place ca respecta mitologia/istoria....si acele extras-uri cu carti, poze etc, super!...)

    si sa dau si note:

    Sonic Unleashed: Classic Sonic Stages 10/10 (Grafica, Sunet, Gameplay si Feeling, TOT!)
    Werehog Stages 6/10

    Sonic and the Black Knight: 8.5-9/10

    sunt curios de parerile si impresiile voastre

  2. #2 SP
    Junior Member Paranoia_Agent's Avatar
    Deci dac-ar fi sa-mi iau unul din ele, pe care sa mi-l iau?
    Zici tu ca Sonic and the Black Knight?

  3. #3 SP
    Member Leni's Avatar
    pai.....sincer......secventele de zi cu Sonic sunt exceptionale in Unleashed.....exact feelingul care trebuie sa-l aiba un joc Sonic....sunt....pur si simplu perfecte.daca n-ar fi partea cu werehog, care e un fel de Mario meets Battletoads foarte nereusit, jocul ar fi garantat undeva in top 10 al jocurilor de Wii, pe la 95/100 puncte, la nivelul la Zelda:TP si Mario Galaxy....Stagiile sunt superbe, iar gameplayul si controlul sunt foarte bune si intuitive, si portiunile cu 2D absolut nostalgia madness .din pacate, partile cu werehog, iti dau un sentiment de....umplutura...ca-s facute ca sa lungeasca jocul intr-un mod prost, chiar artificial, ptr ca nu ....nu e Sonic...e, cum spuneam, Mario+Battletoads+Bad Controls+Repetitive,Booring Enemies......iar Sonic and the Black Knight....are ca si plus, faptul ca decorurile, grafica, backgrounds,special effects, in-game-movies-urile, muzica sunt superbe, dar gameplay-ul are "boala" care o are si Sonic and the Secret Rings....adica, nu te poti intoarce ci se plimba sonic cu spatele, iar camera nu....deci e un fel de "oare ce-i in spatele meu?!?!" cand dai cu marsalierul(in Sonic Unleashed te poti intoarce si merge in orice directie)
    , iar stagiile sunt scurte si simple, ca si jocul in general.....dar daca consideri Sonic Unleashed doar ca si parte de Classic Sonic stages, sunt cam tot p-acolo ca si lungime(destul de scurte)...........si la Sonic atBK mai e treaba cu sabia.....mie mi se pare simpatica....ii da un pic de flair cool, gen Link.....adica un fel de sentiment "tas-tas...yes,da-i, da-i"....dar poate deveni plictisitor in stagiile cu prea multi inamici(plus ca iti amorteste mana)
    , si o sa preferi sa sari peste unii adversari decat sa dai din Remote....dar, contrar review-urilor, nu mi s-a parut o aditie atat de proasta.....ptr ca din puncte de vedere al gameplayului nu sare departe de Sonic-ul classic....doar ca atunci cand sari, dai si din Remote ca sa omori inamicii....dar e cool....problema e ca stagiile si gameplay-ul sunt mai slabe decat la sonic unleashed....dar are avantajul ca nu-ti mananci nervii cu Werehog.....

    acum dupa atat explicat ....scurt si la subiect....daca iti e dor de un joc Sonic ca lumea.....si-ti doresti sa joci un joc cu Sonic care sa aiba feeling de Sonic in sensul classic 100%....iti recomand Sonic Unleashed....dar fii pregatit de mancat nervi si jucat stagii de Platforming proasta care sunt obligatorii ptr a avansa, pe scurt....ca jumate din joc va fi un vis, iar cealalta jumate o dezamagire crunta........dar daca iti convine si un compromis cu stagii mai slabe si gameplay mai slab, deci de un joc unde nu vei fi niciodata complet uimit si cu zambetul pana la urechi, dar nici n-o sa-ti vina sa-ti tai venele de plictiseala si platforming jenant, ia-ti Sonic and the Black Knight.....depinde de tine, daca esti pregatit sa-ti iei constient un joc mai slab, dar fara dezamagiri majore, sau vrei unul care sa-ti ofere doua extreme...

  4. #4 SP
    Junior Member Paranoia_Agent's Avatar
    Bine bine, mi-am luat sonic unleashed. Daca nu imi place, you're in for a punching.

  5. #5 SP
    Member Leni's Avatar
    sigur o sa-ti placa...daytime stage-urile

  6. #6 SP
    Member Leni's Avatar
    well? astept pareri si impresii..... ai avut timp sa joci destul...si sa-l termini

  7. #7 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Recomand Sonic Unleashed, l-am jucat si pe Wii si pe PS3. Controlul si feeling-ul e in stilul clasic Sonic (cu exceptia werehog pe care mai bine nu-l mai adaugau).
    Ca sa intelegeti e atit de accesibil ca-l joaca ficamea de-l rupe.

  8. #8 SP
    Junior Member Paranoia_Agent's Avatar
    Asa...Leni, n-am avut timp sa-l termin ca "unii oameni mai si munceste" . But i'm getting there.

    Bon, impresii.

    Din toate review-urile pe care le-am citit, ma asteptam ca partea de Werehog sa fie abisal de proasta. Nimic mai departe de adevar. E foarte OK, singurul lucru de care as putea sa ma plang (dar overall pentru joc nu doar pentru Werehog) e controlul din wiimote care, cel mult, mediocru. Cu un controller de gamecube, se schimba povestea. Of course, this kinda beats the point of having a Wii dar, na...

    Surprinzator, e al doilea joc de la SEGA care, cu wiimote, e submediocru dar cu controllerul de GC e foarte misto (ma refer, evident, la NiGHTS care, indiferent de ce or zice altii, e excelent - si nu, nu l-am jucat p-ala de Saturn so shove it.).

    Overall, ii dau un 9 (ca arata bine, sunetul e OK, controlul cu controllerul de GC e bun, poveste n-aveam pretentii oricum).

    Acu', intrebarea e...sa iau si Black Knight?

    Later edit: Oricum toata faza cu Werehog-ul pute a Super Mario Galaxy de la distanta. But it's not such a bad thing.

  9. #9 SP
    Member Leni's Avatar
    nu stiu ce sa zic
    poti incerca si Black Knight...mie mi-a placut "the feeling of the whole thing"....chiar daca nu e atat de elaborat si cu feeling old-school ca si daytime level-urile din Unleashed....oricum, mie mi se par doua jocuri bune, nu exceptionale, dar bune....

  10. #10 SP
    Junior Member Paranoia_Agent's Avatar
    Tot nu l-am terminat. LOL. Pentru ca m-am apucat de Baroque (care zice ceva de rau de el si-o ia) si imi mananca noptile.

    Dar da, e un joc bun Unleashed.

  11. #11 SP
    Member Leni's Avatar
    grabeste-te.....ca apar in urmatorii 2 ani Metroid, Mario Galaxy, New Super Mario Bros. si Zelda noi de Wii.......si eu trebuie vara asta sa ma pun sa termin Okami si Wind Waker...

  12. #12 SP
    Junior Member Paranoia_Agent's Avatar
    Eh maica, le pastrez pentru pensie ca nu prea vad cand sa le termin in viitorul apropiat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 05-12-2011, 20:36
  2. User Review: Sonic and the Black Knight By Leni in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 17-09-2009, 18:10
  3. Sonic & The Black Knight Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 1 Last Post: 07-02-2009, 09:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts