Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 90

Thread: Samsung Galaxy S8

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Samsung Galaxy S8

    Cred ca este timpul sa dam drumul unui thread dedicat urmatoarei iteratii din seria Samsung Galaxy S. Dupa esecul avut cu Note 7, ma astept de la Samsung sa vina atat cu un QC mult mai bun... cat si cu ceva features care sa ne determine sa-i "iertam". Zvonurile spun ca noul Galaxy S8 ar trebui sa iasa pe piata undeva pe la sfarsitul lui Martie 2017 - inceputul lui Aprilie 2017. Vom avea ca de obicei 2 variante (dar foarte probabil cu diagonale de 5.8" si 6.2") cu o mare acoperire a ecranului (se vorbeste despre 83%). S-ar putea ca multora sa nu le convina faptul ca Samsung a trecut de la standardul 16:9 la ceva ce ar putea fi numit 18.5:9.

    Desigur, vom vedea procesoare precum Qualcomm Snapdragon 835 in unele versiuni si ultimul Samsung Exynos in altele (probabil axat pe regiuni ca si pana acum - o chestie pe care personal o urasc), asa cum aproape sigur va fi in spate un Android Nougat.

    Desi diagonalele cresc (repet, sunt doar zvonuri), bateriile insa raman cam in aceeasi zona: 3000mAh si 3500mAh (pentru 5.8" si respectiv 6.2"). 4GB RAM va fi cu siguranta ceva standard, iar baza de storage pleaca de la 64GB. Si da, se pare ca vom avea in continuare suport pt. microSD (256GB).

    Conexiunea principala va fi facuta prin USB-C si da, va exista un jack de 3.5mm (in your face, Apple!). Camerele vor fi de 12Mpx cu f1.7 si 8Mpx (upgrade de la 5Mpx). O chestie care nu cred ca imi place... este faptul ca noul senzor de amprenta se va muta pe spate. Pentru restul detaliilor, ramane sa mai asteptam. Daca aveti noutati, please post them here!

    P.S. In mod normal, pentru multi ani la rand, Samsung si-a lansat noile Galaxy-uri in cadrul Mobile World Congress din Barcelona, la sfarsitul lui Februarie. Anul acesta insa, evenimentul denumit "Unpacked" va fi tinut cu o luna mai tarziu, pe 29 Martie in New York. Nu stim daca Samsung va astepta Unpacked-ul sau va da drumul la rachete la MWC... so stay tuned!
    Attached Images Attached Images concept-samsung-galaxy-s8s8-edge.jpg

  2. #2 SP
    Member iUser's Avatar
    This is the Samsung Galaxy S8, launching March 29 | VentureBeat | Mobile | by Evan Blass

    Eu regret trecerea de la S6 la S7. Bani aruncati aiurea. A fost un fel de trecere de la iPhone 6 la 6S, de exemplu. N-am ce comenta despre telefon, dar singura diferenta notabila intre S6 si S7, in folosinta de zi cu zi, este rezistenta la apa. L-am scapat de cateva ori si in chiuveta dimineata, in cada, mi-a alunecat din mana in mare, dar daca aveam S6 nu mai mergeam cu telefonul langa apa, simplu. Din punctul meu de vedere, S8-ul este adevaratul S7. Cred ca din toamna voi schimba tabara, sa vedem ce va oferi 7S.

  3. #3 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Daca zvonurile se adeveresc si cea mai mica diagonala va fi 5.8 voi zice pass... Mare pacat ca aveam asteptari de la el, dar 5.8 este imens...


    Sent from my iPad using Tapatalk

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu te gandi ca e ca la generatia anterioara... probabil un S8 de 5.8" va avea cam aceleasi dimensiuni cu un S7 de 5.1".

  5. #5 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    aaa da inteleg acum ce spui ca vor sa schimbe si ration-ul body-screen, am trecut complet cu vederea peste asta. daca se simte ca s6 care il am acum in mana atunci e bun . si inca o chestie, tot din zvonuri, ar creste cu 100 de dolari pretul pentru fiecare model.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    tot din zvonuri, ar creste cu 100 de dolari pretul pentru fiecare model.
    Pai trebuie sa-si scoata de undeva parleala cu Note 7-ul, nu?

  7. #7 SP
    Member PumaS's Avatar
    Macar de ar cere justificat acei 100 USD . Sincer eu nu as fi vrut sa schimb tabara. Ca si tableta folosesc un iPad care este ceva in plus fata de orice alt tab (sau cel putin de 2 ani nu am mai simtit nevoia sa incerc si altceva) dar cand vine vorba de mobile device m-am obisnuit cu interfata celor de la Samsung si mi ar parea rau sa trec la iPhone7Plus dar ma vad cumva fortat sa fac acest lucru . Din punctul meu de vedere ultimul telefon mobil Samsung in adevaratul sens al cuvantului a fost SamsungN9005 Note 3 (un telefon diferit) ulterior au inceput sa se apropie de iPhone din ce in ce mai mult, astept un pic de originalitate din partea Samsung .

    Gsmarena info :

    http://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s8-8161.php

    http://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s8_plus-8523.php

    Sent from my SM-G928F using Tapatalk

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sunt putin absurde pozele, eu zic sa nu va asteptati la asa ceva.

  9. #9 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Noutati Samsung will unveil something at MWC on February 26th: http://engt.co/2koytKI

  10. #10 SP
    Member PumaS's Avatar
    Sper doar sa nu fie acesta
    Attached Images Attached Images 3bdfd27b00000578-0-image-m-3_1483638932573.jpg

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ba eu cam asa cred ca va fi (din zvonurile de pana acum). Dar acela ce are de nu-ti place? Exceptand "goldeanul", desigur.

    P.S. Eu tot speram ca renunta si ei la sigla Samsung... daca tot au micsorat marginile, speram sa nu aiba spatiu suficient sa mai puna sigla. Dar ei nu, nu si nu! Godamnit!

  12. #12 SP
    Member PumaS's Avatar
    Cred ca forma overall ma deranjeaza. Ca si la s6 edge plus este mai mult oval decat patrat. Cat am avut s6edge+ in service pentru inlocuit display am folosit un Huawei Nexus 6P, foarte misto ca era o idee mai lat, bine este doar gustul si parerea mea .

    Sent from my SM-G928F using Tapatalk

  13. #13 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    http://venturebeat.com/2017/01/26/th...hing-march-29/

    Asta se pare ca e cel mai aproape de "real thing".

  14. #14 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    O imagine noua leakuita:
    Attached Images Attached Images gsmarena_005.jpg

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Poza e mega fake, se vede clar daca o deschizi la marimea originala.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tind sa cred ce a postat dinamovistu... nu de alta, dar asa apare si in alte leak-uri. Nu spun ca imaginea aceea nu e modificata in draci... dar si din alte surse cam tot acela e. Oricum, daca am inteles corect, la MWC 2017 (care incepe peste 5 zile) nu il vom vedea... ci mai degraba la sfarsitul lui Martie, inceputul lui Aprilie. Sper sa nu fie pe 1 Aprilie si sa nu bubuie...
    Attached Images Attached Images samsung-galaxy-s8-leak_323.jpg

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Se poate sa arate asa, dar poza aia e mega fake.

  18. #18 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Poza postata de MonkY nu e fake. 100% ala e telefonul. O sa stearga pe jos cu toata competitia, dpdv al designe-ului. Din punctul asta de vedere va fi greu pt competitori anul asta sa isi vanda produsele, in aceeași categorie de pret.

    Si se pare ca este o noua moda, cel putin anu asta, sa avem toate colturile ecranului rotunjite. Dpdv tehnic, este un lucru foarte bun, ca aveau nevoie de rezistenta la colturi si asta le ofera destula. Ramane problema de rezolvat - ce faci cu aplicatiile care afisau continut acolo, vor trebui sa fie adaptate.

    Si cand ma gandesc ca Apple va lansa doar un amarat de iPhone 7S, cu acelasi design de acum 3 ani...

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Si se pare ca este o noua moda, cel putin anu asta, sa avem toate colturile ecranului rotunjite. Dpdv tehnic, este un lucru foarte bun, ca aveau nevoie de rezistenta la colturi si asta le ofera destula.
    La mine e fix invers. Din punct de vedere tehnic minse pare ca e slabita rezistenta: niciodata sticla nu va fi la fel de rezistenta precum metalul. Mai mult, marginile rotunjite cam dau naibii ergonomia - ti se pare ca scapi telefonul din mana. Sa nu mai vorbim ca de la "rotunjeala" mai toate husele de protectie devin useless.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Si cand ma gandesc ca Apple va lansa doar un amarat de iPhone 7S, cu acelasi design de acum 3 ani...
    Eeeh, cum sa fie man asa? Din contra, cred ca anul acesta vom vedea cel mai diferit iPhone de la Apple (cu AMOLED - ca nu degeaba au cumparat sute de milioane de unitati), wireless charging, slimmer bezels, etc. Ma refer la iPhone 8.

  20. #20 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai stai man, ca ma refer la ecranul rotunjit la colturi, nu la ecranul rotunjit in parti (Edge) - vezi LG-u de mai jos, cam cum are si Xiaomi cu telefonu asta genial.

    Astfel, daca te uiti la ultima poza (de la un producator de carcase), sus, o sa vezi ca ecranul se rotunjeste si in colturi, inainte sa se rotunjeasca pe carcasa de metal, in parti.

    Oricum, mi se pare super tare ca (finally) renunta la branding-ul de pe fata.

    Si stai linistit cu Apple, ca nu-si strica traditia. Dupa iPhone 7 de anu trecut, anu asta vedem iPhone 7S. La anu vedem iPhone 8 cu Amoled si prajitor de paine sau ce naiba mai implementeaza si ei.
    Attached Images Attached Images b127de58-a45c-4272-ae2a-afa39b6fabfc.jpg 16760844-5528-4431-b4b6-49fa2d96566e.jpg c73f539a-4337-44c3-9793-cb8f74bd5700.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  2. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  3. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  4. Replies: 2 Last Post: 25-11-2011, 16:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts