Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast
Results 61 to 80 of 90

Thread: Samsung Galaxy S8

  1. #61 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai bufnici si unboxtherapy sunt etalon? Eu doar de astia doi m-am luat.

    Cat despre update, el a schimbat in default in 1080p rezolutia, la lansare nu a fost activ. Nu stiu de ce va plangeti din moment ce poti alege ce rezolutie vrei. Nu v-am auzit nemultumiti ca iphone-ul nu filmeaza din start in 4k si trebuie sa intrati in setari sa alegeti asta. E acelasi lucru.

  2. #62 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razvanrazy: daca ai postat in vre-un filmulet, e posibil sa nu-l fi vazut. Nu prea ma mai uit la review-uri pt. asa ceva, pt. ca n-as da niciodata aproape 1000 de euro pe un device cu Android. Poate cand se mai ieftineste, mai citim un review, mai ne bucuram de update-urile scoase de producator... Nu, nu stiam de chestia cu "1080P"... Dar, vorba lui tudy, e bine ca poti sa schimbi.

    tudyniuz: comparatia dintre a intra setarile camerei si a primi un telefon in alta rezolutie decat cea specificata, mi se pare un pic hilara. Mai ales ca a schimba setari la camera foto nu iti schimba numarul de pixeli ai senzorului, pe cand la Samsung da, se schimba nr. de pixeli afisati pe ecran. Dar nu asta e marea problema, ci faptul ca Samsung isi face estimarile de anduranta si viata a bateriei bazandu-se pe rezolutia default (care ai ghicit, este acel semi 1080p, nu WQHD), ceea ce schimba un pic lucrurile. Si da, vad ca au aparut discrepante si in rezultatele de la benchmark-uri gen Antutu. Daca aruncati o privire o sa vedeti ca unele S8-uri si S8+-uri dau mult mai bine decat altel S8-uri si S8+-uri. Asta asa, de parca nu era haos printre Android devices...

    Una peste alta, e totusi un nice feature, ca poti sa faci downsize la rezolutie... astept telefonul la care sa poti sa faci upsize!

  3. #63 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai si aici poti face upsize, daca esti pe HD sau Full HD

    Tudor, consider ca ar fi o prostie astronomica sa fie setata camera pe default in 4K, sa ocupi memoria interna cu 5-10 min de filmare cand poate nici nu ai pe ce veadea acel 4K (cum e cazul la mine, unde nici Mac-u nu ma tine sa rulez fluent un 4k movie). + ca la camera se marketeaza cu up to 4k video resolution, sau iti spune ca poti 720p@240fps, 1080p@60fps si 4K@30fps, sau ceva de genu, dar la ecranul S8 nu zice up to...

    MonkY, nu postasem in film, cred ca am postat link cu asta, dar conteaza prea putin. Ideea e ca se stia cu ceva vreme inaintea lansarii, de acest "feature". Nu e neaparat un lucru rau. Ce e deranjant e felul in care marketeaza si vand produsul. La cum arata, nu cred ca ai nevoie de prostii de genu asta, sa pacalesti clientii sa-ti cumpere produsul. Dar nah...

  4. #64 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Corect. E un telefon bun. Poate cel mai bun Android de pana acum, cu un design care le-a iesit de data asta (cu mici exceptii)... si nu cred ca au castigat mare branza setand rezolutia mai mica. Dar nah, trebuiau sa faca ei ceva "special" (si aici includ si rezolutia non-standard, care da de furca la multe aplicatii - de filmarile in 16:9 ce sa mai zic)...

  5. #65 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    tudyniuz: comparatia dintre a intra setarile camerei si a primi un telefon in alta rezolutie decat cea specificata, mi se pare un pic hilara. Mai ales ca a schimba setari la camera foto nu iti schimba numarul de pixeli ai senzorului, pe cand la Samsung da, se schimba nr. de pixeli afisati pe ecran.
    Se schimba numarul de pixeli ai ecranului? Cum? Pleaca jumatate dintre ei? Imi pare rau ca unii chiar o sa ia a bun ce spui tu aici.

    Daca ati ajuns sa va luati de astfel de nimicuri, auzi, ca nu e rezolutia din fabrica cea maxima pentru display , e clar ca nu prea aveti de ce sa va luati la telefonul asta.

  6. #66 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai ca stii bine la ce m-am referit... Am scris altfel, ca sa nu te stressezi asa tare. Stai linsitit, chiar n-am de ce sa-mi iau telefonul asta. Nu la banii astia - poate la cel putin 30% mai ieftin, mai discutam! Si atunci l-as lua pt. VR si alte prostioare. Desi nici acolo parca nu as risca din cauza ratio-ului aiurea. Initial ma bucuram ca au diagonala mai mare in body mic. Acum vad ca ma lovesc de aceleasi urate bare negre. Yuck!

    P.S. Cand m-am jucat cu S8+, avea acelasi lag tipic Android... Pacat de hardware-ul pe care-l are, daca inca mananca bataie de la un telefon de anul trecut, cu specificatii tehnice mult mai slabe. Si care culmea, cu tot ecosistemul premium al lui Apple, e chiar mai ieftin! Dar, pentru un fan Android, e inca una din cele mai bune alegeri.


  7. #67 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Guys, cum e cu autonomia bateriei? In ultimele saptamani telefonul meu ma dezamageste si ma lasa la greu la capitolul asta, si desi sunt plecat si e nebunie, parca as lua un S8 sa fiu mai linistit ca ma pot baza pe el. Pe net reviews sunt impartite la capitolul asta.

  8. #68 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Guys, cum e cu autonomia bateriei? In ultimele saptamani telefonul meu ma dezamageste si ma lasa la greu la capitolul asta, si desi sunt plecat si e nebunie, parca as lua un S8 sa fiu mai linistit ca ma pot baza pe el. Pe net reviews sunt impartite la capitolul asta.
    Cu toate setarile pe auto, nu stiu daca ma tine bateria de dimineata pana seara in timpul unei folosiri normale (e-mailuri cea mai mare parte, putin instagram si facebook, putina camera si fara jocuri). Nu ma plang! Se putea si mai rau.

  9. #69 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    L-am luat pana la urma ca ma lasa bateria la Nexus in ultimul hal.

    Eu unul nu sunt foarte impresionat de telefon sincer sa fiu. Design-ul e foarte reusit, dar cam atat. Ecranul e extrem de vizibil si in soare puternic purtand si ochelari de soare, lucru pe care nu l-am intalnit la multe telefoane pana acum, auto brightness care a fost mereu o problema la Samsung, e ok acum, si ma bucur ca s-a rezolvat, quick charge 2.0 nu mi se pare mult mai rapid decat prima generatie, tehnologie pe care o aveam si pe nexus, touchwizz sau cum ii mai zice acum a fost cumintit bine de tot si e primul meu Samsung fara bloatware. Iar per total, telefonul e ok, nu simt ca am sarit din caruta in beamveu, nu e mai rapid decat cel vechi, camera mi se pare ca sufera de acelasi sindrom samsung cu prea multa saturatie si HDR. Edge lightning nu merge, fingerprint scannerul e pus prost si cu greu il nimeresc, iris scanner e o prostie.

    Pacat ca aveam nevoie urgent de telefon, altfel cred ca eram mai multumit de un OnePlus 5, si ramaneam si cu mult mai multi bani in buzunar.

  10. #70 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    quick charge 2.0 nu mi se pare mult mai rapid decat prima generatie, tehnologie pe care o aveam si pe nexus
    Actually, procesorul (Snapdragon 835) stie QC 3.0 si chiar si QC 4.0, dar se pare ca Samsung a decis sa nu suporte decat QC 2.0. E posibil sa se rezolve prin update de firmware asa cum e posibil ca Samsung sa nu mai riste (ca la Note). Am vazut un clip in care tipul spunea ca de fapt e limitat la QC 2.0 din cablul original cu care vine... deci daca ai un charger QC 3.0, poti incerca un alt cablu care suporta. Desi personal, consider ca veti killari bateria mult mai repede. Asta daca nu bubuie

  11. #71 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu ma bag la asa ceva, tocmai ca sa nu bubuie Eu am fost doar surprins ca i-am auzit pe multi prin reviews spunand ca de la 10% la full se incarca in sub o ora, iar asta categoric nu se intampla, e pe la 1h20-1h30 pentru o incarcare completa de pe la 10%.

    Ce am remarcat astazi, si poate tine doar de uzul meu, e ca merge mai prost intr-o anumita privinta decat vechiul Nexus 6P care are doi ani. Concret: In multi-screen, adica avand doua aplicatii deschise in acelasi timp, anume Sygic de navigatie si Google Play Music, telefonul asta se misca mult mai prost. Aplicatia de navigatie ramane mult in urma de fiecare data, se blocheaza si e greu de navigat prin ea. Asta in timp ce aceleasi doua aplicatii rulate simultan pe 6P merg absolut perfect. Sunt dezamagit de asta, nu doar procesorul e mai bun la Samsung, are si mai multa memorie RAM, si totusi nu merge la fel de bine. Se pare ca Touchwizz lasa o amprenta grea asupra fluiditatii telefonului, care e doar la fel de fluid precum un 6P de acum doi ani.

    In alte aplicatii rulate simultan nu am intampinat probleme, insa cu cele doua pe care le-am folosit mult timp in ultimii ani, vad ca am o viata mai grea. Pacat. Pana acum sunt cam dezamagit de telefon

  12. #72 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    La fel si eu. Pana apare OnePlus (4/5) nu am alta optiune. Ar mai fi fost Huawei cu care m-am impacat foarte bine in trecut, dar noul design mi se pare oribil. Sincer, Samsung S8 nu mi se pare un telefon de top decat la pret.

  13. #73 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ati gasit ceva fix sau workaround pentru cretinitatea butonului dedicat lui bixby? E enervant sa am un buton degeaba, pe care daca il apas primesc un Google Now nereusit si care imi da stiri doar despre mondenitati si "celebritati". Cred ca e cea mai cretina parte a telefonului, cu fingerprint scannerul parca m-am obisnuit.

  14. #74 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai nu ziceai man ca e misto la Samsung, ca poti dezactiva orice bloatware vrei?

    Bine, hai ca te iert... incearca asta: https://play.google.com/store/apps/d...orks.bxactions si spune-ne daca a mers.

  15. #75 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Incercasem si eu vreo 5 aplicații si nu mergea niciuna. Asta vad ca e ok si am scapat de bixby. Asta pana nu face samsung ceva sa o blocheze si pe asta.

  16. #76 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    A reusit cineva sa foloseasca Samsung Pay in Romania? Mi-as lua un Gear S3, dar daca nu am Samsung Pay l-as lua cam degeaba.

    Am incercat APK-uri, am schimbat tara din Play Store, am incercat cu VPN, curatat cache si alte prostii dar tot nu reusesc sa il pacalesc si sa il instalez direct din Play Store.

  17. #77 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Au trecut doua luni de cand l-am luat si il consider unul dintre cele mai proaste telefoane pe care le-am avut in ultimii ani.

    - modulul GPS nu mai merge de nicio culoare, indiferent de setari, indiferent ca e Google Maps sau alta aplicatie de navigatie
    - lag si stutter in unele aplicatii, inclusiv in cele Google
    - butonul Bixby e din nou blocat doar pentru bixby
    - tastaturile externe merg prost, se ridica foarte incet din bara
    - bluetooth 5.0 face figuri cand am conectat ceasul (S3 Frontier) si inca o pereche de casti bluetooth

    Pozitive ar fi:
    + camera exceptionala
    + ergonomie

    Cam atat, naiba sa-l ia. Astept noul Pixel (vechiul Nexus 6P se misca ireprosabil prin comparatie).

  18. #78 SP
    Member felixanu's Avatar
    Eu am renuntat la Samsung inca de la S3. Si atunci am dat o groaza de bani pe el, nici acum cu S8.ul problemele de lag nu au fost rezolvate. Acest model exceleaza la design, la ergonomie ce sa zic, sta bine in mana dar cu cititorul de amprente situat langa camera m-a terminat, nu stiu cum poti sa te obisnuesti. Camera o fi ea buna dar nu cred ca o depaseste pe cea a lui google pixel sau HTC U11. Cele doua device.uri nexus 6P si 5x, se misca extraordinar de bine. Sincer o alternativa mai buna la S8 ar fi LG G6, un telefon care nu s-a bucurat de hype-ul lui S8, dar mi se pare mai bun.

  19. #79 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu mi-e clar daca l-ai folosit sau nu, mai ales ca ai zis ca n-ai mai avut Samsung de la S3. Oricum, stiu persoane mega multumite de telefon, care nu intampina problemele si frustrarile mele, insa pe mine dupa 2 luni deja m-a dus in punctul in care nici nu mai vreau sa il folosesc, si e de departe cel mai folosit device al meu in viata de zi cu zi. Iar Samsung S8 consider ca nu se descurca pentru nevoile si cerintele mele.

    LE: Si era sa uit, naiba sa ii ia, nu imi merge aplicatia de la DJI pentru drona pe telefon, din cauza rezolutiei Scot drona cu telefoanele altora

  20. #80 SP
    Member felixanu's Avatar
    Nu l-am deținut dar am umblat destul de mult pe el, fratele meu îl are. Și el întâmpină cam aceleași probleme. Eu am sa aștept pixel 2

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  2. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  3. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  4. Replies: 2 Last Post: 25-11-2011, 16:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts