Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Recomandare telefon cu ecran mare >5.5 si pret cat mai mic

  1. #1 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

    Recomandare telefon cu ecran mare >5.5 si pret cat mai mic

    Va rog sa-mi recomandati si mie un telefon cu ecran >5.5 si cu un pret nu foarte mare, am nevoie pentru un mos care nu vede bine

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Trebuie sa fie neaparat smartphone? Intreb pentru ca si noi am incercat pt. bunici tot felul de variante, si au preferat pana la urma asa numitele "telefoane pentru seniori" (Alcatel, Vodafone & Co. au asa ceva). Ii iei eventual asa ceva pt. vorbit, si o tableta pt. citit...

    Dar daca trebuie neaparat smartphone, eu zic ca un >5.5 va fi foarte greu de folosit pt. cineva in varsta... As recomanda un maxim 5", pe care as pune launcher-ul Necta (facut special pt. seniori). Spun ca ar fi greu de folosit pt. ca la naiba, eu ma uit la al meu 5.5" si e greu, e mare... e incomod, nu-l pot purta intr-un buzunar.

    O alternativa, pt. cineva care avea nevoie sa vorbeasca la telefon, skype, dar totusi sa poata citi mult mai usor... eu am gasit ca solutie un Asus Fonepad, care la 7" accepta si cartela GSM si poti vorbi ca la un telefon. Practic e o tableta mai ieftina... setezi totul intr-un custom DPI care sa fie mai OK pt. utilizator, si e de vis. Intr-adevar, asta e si mai greu de purtat, dar e alta viata pt. citit, browsing, skype, etc...

  3. #3 SP
    Junior Member Bisti's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Va rog sa-mi recomandati si mie un telefon cu ecran >5.5 si cu un pret nu foarte mare, am nevoie pentru un mos care nu vede bine
    Pentru tine sau pentru mos?

  4. #4 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    El e mosul care nu vede bine
    Evident ca pentru mos.

  5. #5 SP
    Junior Member Bisti's Avatar
    Pana mea ... Daca e pentru cine cred eu, Nokia 640XL - 700 lei maxim, nou.

    Daca e pentru el (desi stiu ca merge de ani buni pe iOS), ii recomand HTC10 sau Huawei P10.

  6. #6 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ahahaha, nu e pentru mine, o sa ma uit la nokia si la asus ... ma uitam la samsung note dar e al dracului de scump, chiar si modele mai vechi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  7. #7 SP
    Junior Member Bisti's Avatar
    Pai spune nene ce vrei. Android/WM/iOS. Banii pe care ii ai. Ce face cu el. pffff.

  8. #8 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Skype si browsing si sa se poata conecta la alte device-uri (gen smartwatch / fit bit)

    Nu e problema cu caratul, va sta probabil 99% timp in casa.

    Bani .. as zice <1000 ron am gasit niste modele chinezesti extrem de ieftine (ceva de genu 80-150EU cu ecran 5.7 - 6") dar din cate am vazut, asa din avion, au rezolutia destul de mica (960x720 - sau mai mica in functie de model) nu prea au ram (1-1.5 GB) unele au android destul de vechi (5 sau mai jos)

    Stiu ca exista unele mai de calitate mio? parca si One+ .. insa cred ca astea sunt mai scumpe.

  9. #9 SP
    Junior Member Bisti's Avatar
    OK. Deci, doar pentru Skype si telefon ia cu incredere Lumia 640XL. E mai mult decat suficient si e intuitiv.

    Daca vrei Android (ca sa se lege la wearables) ia Xiaomi Mi Max sau Redmi Pro sau Redmi Note 4.
    Alte chinezarii nu recomand.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In nici-un caz Lumia. Hardware bun in software de rahat. Pt. ce zici tu, sa se conecteze la alte device-uri, 99% din cazuri nu vei avea soft pt. Windows Phone. Nu mai vorbim de apps, unde Microsoft nu doar ca nu si-a revenit, dar parca e din ce in ce mai prost (si am un feeling ca vor renunta pur si simplu). Sa nu mai vorbim ca oricat de mare ar fi diagonala la Lumia, vei avea aceeasi tastatura inghesuita de 2 lei, fara posibilitatea de a o schimba. So, big NO!

    Pt. Android cu diagonala mare si specificatii decente pana in 1000 RON, ce as putea sa-ti recomand ar fi:
    1. Huawei P9 Lite, Dual Sim, 16GB, 4G, Black - 899 RON - 5.2", IPS, 1920 x 1080 - aici poti sa mai pui cam 200 RON si sa iei varianta 2017. Cred ca e unul din cele mai vandute telefoane la noi cu raport foarte bun pret/calitate.
    2. Samsung Galaxy J7 (2016), 16GB, 4G, Black - 999 RON - 5.5", AMOLED, 1280 x 720 - il recomand mai ales daca vrei butoane fizice, nu doar pe ecran - de baza pt. seniori...
    3. Xiaomi Redmi Pro Dual Sim, 64GB, 4G, Auriu - 999 RON - 5.5" AMOLED, 1920 x 1080 - vezi si tu daca gasesti promotie si la culoarea neagra. Sub 1000 RON doar asta auriu era.

    Bafta!

  11. #11 SP
    Junior Member MareleVlad's Avatar
    Redmi Note 4X cu Snapdragon. Sa nu iei varianta cu MTK pentru ca tine bateria la jumatate. Cu snapdragon ai display time de 9 ore :-)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 14 Last Post: 06-11-2014, 14:52
  2. Atari sarbatoreste 40 de ani de Pong pe cel mai mare "ecran" By Tudoran in forum Stories & Other News
    Replies: 2 Last Post: 26-11-2012, 19:27
  3. Guinness premiaza cel mai mare ecran HD ! By Mika in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 30-09-2009, 07:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts