Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 137

Thread: Noul Nexus 7 - 2013

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Noul Nexus 7 - 2013

    Intrucat Google a anuntat noua iteratie a tabletei (care probabil va inlocui Nexus-ul 7 folosit de jumatatea mea), am zis ca ar trebui sa avem si un thread dedicat. Mai multe detalii gasiti aici: http://www.consolegames.ro/forum/f11...ate-de-pixeli/. Postati aici reviews, benchmarks si impresii personale (sa nu uitam si de vesnicele tweak-uri necesare Android-ului).

    Nexus 7 Noul Nexus 7
    Data lansare Iunie 2012 Iulie 2013
    OS Android 4.2.2 (Jelly Bean) Android 4.3 (Jelly Bean)
    Processor 1.2GHz, quad-core NVIDIA Tegra 3 1.5GHz, quad-core Qualcomm Snapdragon S4 Pro
    Memory 1GB 2GB
    Display 7-inch IPS 7-inch IPS
    Resolution 1280 x 800 1920 x 1200
    Pixel Density 216 PPI 323 PPI
    Storage 8GB / 16GB /32GB 16GB / 32GB
    Front Camera 1.2-megapixel 1.2-megapixel
    Rear Camera None 5-megapixel
    Cellular Optional (HSPA+) Optional (LTE)
    WiFi 802.11/b/g/n 802.11/a/b/g/n
    Bluetooth 3.0 4.0 LE
    Connectivity NFC NFC, SlimPort, wireless charging
    Navigation GPS / GLONASS GPS / GLONASS
    Accelerometer Yes Yes
    Gyroscope Yes Yes
    Ports microUSB, 3.5mm audio microUSB and HDMI (SlimPort), 3.5mm audio
    Battery 4,325mAh 3,950mAh
    Weight 340gr 317.5gr
    Dimensions 198.5 x 120 x 10.5 mm 201 x 114.3 x 7.9 mm
    Pricing $200 (16GB), $250 (32GB), $300 (32GB, WiFi + mobile data) $230 (16GB), $270 (32GB), $350 (32GB, WiFi + mobile data)
    Attached Images Attached Images nexus_7_2013_1.jpg nexus_7_2013_2.jpg nexus_7_2013_3.jpg nexus_7_2013_4.jpg nexus_7_2013_5.jpg nexus_7_2013_6.jpg

  2. #2 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Mi se pare tentanta oferta. Mai ales ca au pus 2GB de ram, avand in vedere cat de gurmanzi sunt droizii.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nu inteleg designul acesta... sincer. Micsoreaza spatiul pe verticala, dar maresc in draci spatiul pe orizontala. Inteleg ca il tii mai ok in landscape mode... dar totusi cred ca e un pic exagerat. Mai ales ca nici nu are butoane capacitive sau o gramada de senzori... Cred ca daca iei spatiul de sus si cel de jos si le pui impreuna, iti iese de un smartphone de 4-5"

  4. #4 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Total de acord. Dar aspectul general mi se pare mai reusit decat la 7-le vechi. Imi place ca e extrem de minimalist. Totusi, tot legat de desgin. Oare nu acoperi difuzoarele cu palmele, in landscape?

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    Total de acord. Dar aspectul general mi se pare mai reusit decat la 7-le vechi. Imi place ca e extrem de minimalist.
    Pai, nu la fel de minimalist era si vechiul Nexus 7?
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    Oare nu acoperi difuzoarele cu palmele, in landscape?
    Ba da, dar asta e totusi o problema la toate tabletele... singura solutie era montarea lor pe fata, care ar fi distrus design-ul. Eu la iPad de obicei nu am probleme in landscape... poti "ocoli" usor zona cu speaker-ul. Ba chiar te poti ajuta de palma ca sa "redirectionezi" sunetul spre tine

  6. #6 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Ce nu imi placea mie foarte tare la vechiul 7, era pattern-ul de pe spate

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehehe. La mine e fix invers. Imi place pattern-ul de la cel vechi. Ii confera o aderenta mai buna (cred ca e singura tableta pe care o folosesc fara back cover). La asta nou, sper sa nu alunece cam repede din mana. Depinde de cat de "cauciucat" va fi materialul. Din poze pare insa a fi un plastic chior...

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Au facut cei de la AnandTech un "Mini" Review (care e mai mare de 10 ori decat celelalte full reviews - i love these guys) la noul Nexus 7. Enjoy:
    AnandTech | Nexus 7 (2013) - Mini Review.

    Si o mica prezentare plus ceva detalii despre Android 4.3:
    Attached Images Attached Images nexus7-9538.jpg

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si sa nu uitam si de iFixit care au facut un teardown (serios ca de obicei): Nexus 7 2nd Generation Teardown - iFixit.
    Attached Images Attached Images 6blfuuqbz5ouch1d.jpg dkdfcwe3shzniy3k.jpg

  10. #10 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Poate asa gasesc si eu un nexus 7 SH la un pret bun

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Poate asa gasesc si eu un nexus 7 SH la un pret bun
    Cu siguranta pe-al meu il voi da la pret bun

    P.S. De fapt e al femeii... dar ea nu are nimic impotriva upgrade-urilor

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Deja se gaseste destul de ieftin. Si eu ma gandesc serios sa il vand, macar recuperez ceva din bani pentru modelul nou. De cand l-am luat asteptam modelul nou care sa aduca imbunatatirile necesare, iar modelul nou mi-a indeplinit toate dorintele. Daca e ok cu bateria, il iau 100%

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cea mai importanta functie, despre care am observat ca nu vorbeste multa lume, este cea legata de TRIM. Multi dintre posesorii de Nexus 7 s-au plans de faptul ca in timp aceasta devine extrem de lenta... pana la punctul in care iti vine sa dai cu ea de pamant. Acest lucru se datoreaza faptului ca Android 4.22 nu avea implementata functia de TRIM pentru nand storage... Din cate am inteles la noul Nexus 7 e rezolvata problema si fix-ul respectiv va ajunge si la actualele Nexus-uri 7 prin update la 4.3.

    Atentie insa, TRIM-ul respectiv il face cand este in idle. Sa nu va asteptati sa instalati 4.3 si gata, problem solved. Lasati-l sa-si faca treaba

  14. #14 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Google Nexus 7 (2013) Unboxing


  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu e la precomanda pe niciun site european gen amazon

    M-am hotarat sa il iau

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca gasiti pe undeva prin UE, postati aici va rog...

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am primit raspuns de la mediamarkt.nl si mi-au zis ca in doua saptamani s-ar putea sa aibe tableta, insa nu e nimic oficial, preturi nici atat. Oricum persoana de la relatii cu clientii mi-a zis in mail ca imi va da un alt mail cand stiu exact.

  18. #18 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sunt foarte indecis ce sa fac. Oscilez intre Nexus asta si iPad Mini. Asta doar pentru ca am gasit Mini sigilat la acelasi pret.

    Mi-e foarte frica sa nu regret Nexus asa cum am facut cu prima generatie care e acum pe la o matusa. Iar iPad Mini are specs slabute si ecranul e slabut. Dar e Apple.

    Imi place Nexus foarte mult, dar aspect ratio ala de 16:9 ma omoara, si mi-e frica si de baterie care la primul Nexus 7 a fost varza. Nu vreau sa imi depasesc bugetul cu "noul iPad Mini ce urmeaza sa apara.

    Si Nexus 7 nu l-am gasit niciunde in niciun magazin sau site din Europa.

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Tudor, cauta pe okazii, ca am inteles ca deja sunt cativa care vand. Nu stiu daca cu precomanda sau deja il au, n-am apucat sa caut.
    Cat de iPad Mini, nu mai bine mai astepti 1-2 luni sa apara 2nd gen ?

    Sau poti sa-ti iei noul nexus si sa-l vinzi cand apare iPad Mini 2

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: eu as mai astepta un pic sa apara iPad 5/noul iPad Mini. Dar vorba lui razvanrazy, daca nu rezisti, ia-ti acum un Nexus 7 si il vinzi daca nu te satisface. Intr-adevar, ratio-ul acela e super enervant pt. browsing, carti si mai ales reviste sau imagini... insa ai avantajul ca il tii mult mai usor cu o mana. Din pacate, nu le poti avea pe toate.

    Eu am atat de mari asteptari de la urmatorul iPad 5 incat nici nu ma mai gandesc la chestii d-astea micute (mai ales daca vor trece la slimmer bezel si il vor face mai usor). Am ramas la ideea ca imi trebuie ceva mic si usor de folosit cu o mana (gen i5, maxim Nexus 4) + ceva cu o diagonala serioasa, ca sa nu ma chinui sa fac non-stop pinch to zoom.

    Cu Nexus 7 langa mine, aproape de fiecare data ajung sa ma mut pe iPad 5 sau pe PC... O sa ramana lui Cris (pt. ea e perfect).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 11 Last Post: 27-08-2013, 17:42
  2. Noul Xbox 360 - 2013 By MonkY in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 14 Last Post: 01-08-2013, 13:32
  3. Replies: 0 Last Post: 29-07-2013, 12:47
  4. Replies: 50 Last Post: 21-05-2013, 03:29
  5. Google va prezenta noul Nexus luna aceasta By iUser in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 09-10-2012, 17:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts