Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 34

Thread: Samsung Galaxy S5

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    Samsung Galaxy S5

    Cei de la Samsung au trimis o invitatie pentru un eveniment ce pare ca va fi lansarea noului Galaxy S5. Zvonurile arata urmatoarea configuratie:
    • display 5.25-inch QHD (2,560×1,440) Super AMOLED
    • Exynos 6 sau Snapdragon 805 processor (simplu sau LTE)
    • 3 GB of RAM
    • 32/64 GB
    • camera foto 16 mp
    • camera foto frontala 3.2 mp
    • baterie 3,200 mAh
    • kitkat 4.4
    • posibil senzor amprenta
    • doua variante de carcasa: una din metal (banuit a costa 800euro), una din plastic (~600 euro)
    Dezvaluirea oficiala se asteapta a fi pe 24 februarie, sunt sigur ca vom afla mai multe informatii pana atunci.
    Attached Images Attached Images galaxy_s5.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer speram sa nu depaseasca 5"... iar partea cu metal = 800 EUR si plastic = 600 EUR mi se pare de-a dreptul peste stangul. Adica, diferenta de material + constructie nu ar trebui sa fie mai mare de 20 EUR (gasesti de exp. case-uri de aluminiu extrem de bine facute chiar si sub 20 EUR)... Mi-ar fi placut ideea de cadru metalic + spatele din piele... dar cred ca ma voi multumi si cu un unibody.

    Snapdragon 805 acela e un monstru... cu 4 core-uri Krait 450 la 2.5Ghz. (deci teoretic avem 4 x 2.5Ghz = 10Ghz). Iar GPU-ul (Adreno 420) daca nu ma insel va fi primul GPU de mobile care e certificat DirectX 11... si se lauda cu 40% mai multa viteza decat anteriorul Adreno.

    La fel, LPDDR3-ul ruleaza la 1600Mhz (ati ghicit, aproape ca intr-un PC)... singurul sau pacat e ca ramane pe 32bits in continuare, deci tot maxim 3GB vom vedea.

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si tot Touch Wizz? Sau asculta de Google si se calmeaza? Nu stiu ce sa zic de 5,25". Eu cu 5" nu am probleme la utilizarea cu o mana, sper ca 5,2" sa nu fie prea mult.

    Se zvonea ca scot Galaxy S din plastic si Galaxy F (sau whatever) din materiale premium.

    Pentru mine e cam no-buy, din cauza bloatware-ului din Touch Wizz.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ideea e ca hardware-ul si in special RAM-ul au ajuns la un asemenea nivel incat nici nu-ti mai pasa de TouchWiz... Pur si simplu pui alt launcher, ignori TouchWiz-ul si aia e. Sau daca te stressezi suficient, pui un ROM cu AOSP or something si ai 100% Google Experience, fara nimic de la Samsung.

    Sunt curios de senzorul de amprenta, cum si unde va fi implementat... avand in vedere ca ultimele design-uri nu prea lasa loc pe partea frontala de un cititor de amprente. Prin urmare, pe spate... aka HTC (patent fight, anyone?).

    Oricum, sunt curios daca in sfarsit vor renunta la plastic... si daca da, cate zeci de grame in plus va avea monstrul?

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Si tot Touch Wizz? Sau asculta de Google si se calmeaza? Pentru mine e cam no-buy, din cauza bloatware-ului din Touch Wizz.
    Pentru S4 a existat Google Edition, cu softul pur. Sunt sigur ca si pentru S5 va exista alternativa "din fabrica".

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    O sa apara, precum la S4, la multe luni distanta, timp in care apar alte flagship-uri iar S5 nu mai e la fel de interesant sau tentant.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai, daca urmam firul epic pe care merge Samsung lately... cam in momentul in care se rezolva marile bug-uri cu S5, apare Note 4 care il va spulbera. Si pe sistemul asta, la doar cateva luni dupa ce ti-ai luat flagship-ul, iti pare rau ca n-ai mai asteptat un pic

  8. #8 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Eu nu inteleg de ce merg mai departe de Full HD. Mai degraba as pune un super IPS cum e la Apple. O avea doar 326 ppi, dar se vede superb. Din punctul meu de vedere e inuman amoled-ul intr-un loc luminos.

    Cat despre fluiditate & ****, vin de la S4. Mi s-a parut un smartphone foarte bun. Nu am avut crash-uri, nu am avut slow downs si il folosesc exact ca pe 5s. E drept si eu aveam setat alt launcher default.(Nova) Asa ca sunt de acord total cu MonkY, Snapdragon 805 si 3GB de ram asigura performanta.

  9. #9 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Au aparut deja screenshot-uri din Antutu. Daca e sa fie reale, specificatiile telefonului sunt destul de departe de ce se zvonea...
    Attached Images Attached Images galaxy-s5-antutu-4.jpg galaxy-s5-antutu-3.jpg galaxy-s5-antutu-2.jpg galaxy-s5-antutu-1.jpg

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca la procesor s-au "zgarcit" si nu au trecut la 805, in schimb la camera chiar vad 16Mpx... E putin peste Note 3, dar din pacate cred ca are doar 2GB RAM

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pe langa specificatii, eu ma uit la ecran. Daca e doar fullHD si nu QHD cum se zvonea, acolo scrie ca ar avea 480ppi, asta rezulta intr-un ecran de 4,6". Eu am dubii ca e vorba despre S5.

    Cum Sony a facut Z1 Compact, s-ar putea si asta sa fie ceva asemanator si poate (sper) facut din materiale de calitate. Asa s-ar motiva specificatiile obisnuite ale telefonului. Dupa cum arata bara de sus, pare a rula un Android stock, sau cel putin ceva foarte apropiat. Poate e un nou Nexus facut de Samsung, poate e un Samsung care ruleaza Android stock, mai mic si din materiale bune.

    Eu chiar nu cred ca e vorba de Galaxy S5.

  12. #12 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Ecranul qhd a revenit pe lista zvonurilor. Aparent vor fi doua versiuni, cu diferente mici intre ele.
    Attached Images Attached Images samsung-s5-antutu.jpg

  13. #13 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Leaked Details Point To Fingerprint Sensor In Galaxy S5 Used For Unlocking, Custom Shortcuts, Hiding Private Data, And More

    Cititorul de amprente revine in joc, alaturi de functii care il deosebesc de rivalul de la Apple precum scurtaturi catre aplicatii si acces la foldere ascunse.

  14. #14 SP
    Senior Member iPaul's Avatar

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar

  16. #16 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Metal-clad Galaxy S5 with better specs said to arrive in May as part of a 'luxury' F line by Samsung

    Pe scurt, varianta de metal va face parte dintr-o gama premium, cu preturi premium.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am primit o oferta de la Altex: precomanda Smartphone SAMSUNG Galaxy S5, Black si primesti un Flip Wallet gratuit. Limitat pentru primele 100 de comenzi.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Kinda failed...


  19. #19 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca e cum zice baiatul asta, e mare dezamagire. Camera e si ea slaba.


  20. #20 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Slab, slab, dar nu stiu cate telefoane pot fi spalate la masina de spalat si inca sa mai mearga


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  2. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  3. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  4. Replies: 2 Last Post: 25-11-2011, 16:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts