Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Nvidia Shield Console

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Nvidia Shield Console

    Am postat stirea aici legata de marele anunt facut de Nvidia in cadrul Game Developers Conference 2015, iar aici voi posta absolut tot ce gasesc referitor la nebunia aceasta. Chiar daca are in spate Nvidia Grid si poate rula jocuri de PC (via streaming), avand OS-ul Android cred ca se potriveste cel mai bine in sectiunea Android. Pretul va fi de 199$ si se va putea achizitiona incepand cu luna Mai 2015.

    Haideti sa vedem care este configuratia noii console de la Nvidia:


    Processor
    NVIDIA® Tegra® X1 processor
    256-core Maxwell™ GPU with 3GB RAM

    Video Features
    4K Ultra-HD ready with 4K playback and capture up to 60 fps (VP9, H265, H264)

    Audio
    7.1 and 5.1 surround sound pass through over HDMI
    High-resolution audio playback up to 24-bit/192 kHz over HDMI and USB
    High-resolution audio up-sample to 24-bit/192 kHz over USB

    Storage
    16 GB

    Wireless
    802.11ac 2x2 MIMO 2.4 GHz and 5 GHz Wi-Fi
    Bluetooth 4.1/BLE

    Interfaces
    Gigabit Ethernet
    HDMI 2.0
    Two USB 3.0 (Type A)
    Micro-USB 2.0
    MicroSD slot
    IR Receiver (compatible with Logitech Harmony)

    Software Updates
    SHIELD software upgrades directly from NVIDIA

    Gaming Features
    NVIDIA GRID™ game streaming service
    NVIDIA Share
    NVIDIA GameStream™

    Power
    40 W power adapter

    Weight and Size
    Weight: 23 oz / 654 g
    Height: 5.1 in / 130 mm
    Width: 8.3 in / 210 mm
    Depth: 1.0 in / 25 mm

    Operating System
    Android TV™, Google Cast™ Ready
    Attached Images Attached Images nvidia_shield_made_to_game.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am reusit sa gasesc toate partile filmate la GDC 2015 referitoare la conferinta in care Nvidia a prezentat consola. Enjoy!


















  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai ca am gasit si ceva imagini in rezolutii mai decente cu Nvidia Shield Console + Shield Controller + Shield Remote. I like them!
    Attached Images Attached Images nvidia_shield_and_shield_controller.jpg nvidia_shield_only.jpg nvidia_shield_remote.jpg

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    La 200$ e mai mult decat tentant. Daca ofera ceva pachet cu niste jocuri incluse, I'm sold

  5. #5 SP
    Banned cryyo's Avatar
    200$ + un hard extern. Sau te vei baza doar pe serviciul de streaming ?
    Domnilor dar nu ar fi trebuit ca aceasta consola sa aibe o unitate optica, mai mult spatiu de stocare si ceva mai multi RAM ? Nu stiu, intreb.
    Pare mai de graba un HTPC multimedia foarte smecher.

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai de ce sa aibe nevoie de asa ceva, cand este doar un fel de OnLive ? Tot ce joci, joci de pe serverele lor, acolo este puterea de procesare. Tu ai doar usa prin care accesezi camera lor.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai mare maestru razvanrazy, eu credeam ca din conferinta, plus postul initial de aici plus cel de aici era totul (sau aproape totul) explicat. Nu e la fel ca un OnLive ci seamana mai mult cu un Ouya mai performant (as spune cel mai rapid Android device din acest moment) + OnLive mai performant (la fel, cel mai bun serviciu de streaming din acest moment) + DX12 capabilities. Eu de exp. nici nu l-as lua pentru Grid/OnLive... ma gandesc ce nebunie de emulatoare voi putea rula pe asa ceva (mai ales cu acel gamepad). Yummy!

    cryyo: la cate posibilitati de stocare are, sigur ii gasesc eu ceva prin zona sa nu fie nevoie sa mai cumpar. Am la microSD-uri, la USB stick-uri si HDD-uri pe USB de ma impiedic de ele. La naiba, scot microSD de 64 din Note 3 (ca si-asa zace degeaba, telefonul ala nici in ziua de azi nu imi da acces sa scriu orice pe microSD) si-l infig in Shield. Sigur ai si tu ceva pe-acolo cryyo... dar nah, daca intr-adevar vrei spatiu imens de stocare, ii poti lega si un NAS cu n TBytes de date (de exp. pt. HTPC cu Plex sau Xbmc).

    Referitor la unitate optica... la fel, poti sa conectezi una pe USB (inclusiv BluRay)... insa ca si Apple si altii, si eu consider ca a cam murit de mult suportul asta. Bine, pt. mine nu va muri niciodata pentru ca sunt un audiofil si am o groaza de SACD-uri (de exp.), dar ma uit ca pe Surface Pro 3 (tableta) n-am avut niciodata nevoie de unitatea optica... pe iPad la fel... pe iPhone la fel... pe PC s-a pus stratul de 2cm de praf (bine, eu nici nu ma joc pe PC... iar atunci cand o fac, mai toate jocurile sunt via Steam sau alte surse digitale).

    P.S. Referitor la emulatoare: pe mine ma bate gandul de ceva vreme sa-mi iau asa ceva (un Android cu gamepad incorporat - ala PSVita). El suporta din start 12 emulatoare... si ca performante e destul de slabut. As spune ca e de vreo 10 ori (cel putin) mai lent decat un Shield Console. Acum ca a venit Nvidia cu o alternativa (si nu ma interesa sa fie mobila, ba chiar si JXD S7800B-ul acela ma gandeam sa-l rulez via mirroring sau HDMI output pe TV), why not?

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Crytek Cevat Yerli Talks Nvidia Shield Crysis 3


  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Nvidia Shield Console

    Si avem primul "review": Nvidia Shield Review: Do You Want an Android TV Game Console?.

    Concluzia mi s-a parut geniala: "Buy it for me."

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    A aparut si review-ul pe Anandtech: The NVIDIA SHIELD Android TV Review: A Premium 4K Set Top Box. Si cam asa arata interfata:



    In teste bag de seama ca la performanta grafica este peste orice alt device cu Android si iOS, dar la CPU cam mananca bataie de la un iPad Air 2, care totusi este un device mobil, fata de Nvidia Shield TV care e "always on".

    Bonus: playback tests in 4K si game recording:




  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si cateva filmulete oficiale:






  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La 10 luni dupa ultimul post, readuc threadul la viata, in speranta ca mai gasesc posesori de nVidia Shield Console (la naiba, de fapt au numit-o nVidia Shield Android TV Box)... Sunt curios ce Dzeu se intampla cu developmentul la nVidia, pentru ca numarul de jocuri si aplicatii a ramas cam acelasi. Si e mare pacat, avand in vedere ca jucaria se misca impecabil, arata bine, gamepadul si telecomanda sunt de nota 10...

    Stie cineva vreo metoda de a instala extra stuff, chiar si ne-oficial?

    ---------- Post added 12-04-2016 at 03:35 ----------

    Update: metoda de sideload cea mai simpla ar fi asa:



    ---------- Post added 12-04-2016 at 03:38 ----------


  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sa inteleg ca ai una si n-ai ce face cu ea ?

  14. #14 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Pai MonkY se instaleaza banuiesc .apk-urile ca la orice Android, cu "Allow instalation from unknown sources". Si ca la orice Android il poti customiza in functie de preferinte.
    Anyway consola e faina, am putea sa-i zicem mai degraba media-center decat consola, dar na...cu sigla nVidia pe ea e mai greu

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu e bre consola, astea sunt vrajeli, sunt niste media playere cu acces la internet.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Sa inteleg ca ai una si n-ai ce face cu ea ?
    Pai cateva luni a stat prin cutie, ca toate celelalte. Si acum am inceput si eu sa le iau pe rand... am ajuns la Shield si ma mir ca nu vad foarte mare miscare pe front (desi a primit ultimul update de Android TV). Oricum am reusit azi-noapte sa joc vreo 5-6 ore
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Pai MonkY se instaleaza banuiesc .apk-urile ca la orice Android, cu "Allow instalation from unknown sources". Si ca la orice Android il poti customiza in functie de preferinte.
    Da, la security m-am jucat de multicel... .apk-uri puteam sa instalez, insa nu le vedeam (sau cel putin trebuia sa ma duc in submeniul lui peste sa caut aplicatiile instalate manual). Dar am rezolvat instaland un sideloader (Sideloader Launcher) si HAlauncher. Cu astea vezi tot. Also, am mai instalat si Aptoide, care mai are extra stuff.
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Anyway consola e faina, am putea sa-i zicem mai degraba media-center decat consola, dar na...cu sigla nVidia pe ea e mai greu
    E foarte misto (mai ales dupa reducerea de pret) si ca media-center, si e ok ca o mini-consola.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nu e bre consola, astea sunt vrajeli, sunt niste media playere cu acces la internet.
    In cazul asta e un media player care are un gamepad mai misto decat cel de PS4 (pacat ca inca asteapta un update ca sa poata fi functional touch-ul)... un player pe care poti sa joci (nativ) Borderlands, Doom 3, Half-Life 2, GTA, Portal, jocurile de la Telltale and so on (plus jocurile de Android TV, desigur). Un player care via GeForce Now iti permite sa te joci sute de jocuri AAA in 1080p la 60fps (as vrea sa spun asta despre toate consolele "next-gen"). Mai e totodata un player care cu nVidia Gamestream (si cu ajutorul unui PC cu GTX, normal) iti permite sa te joci frumos din living tot ce ai pe PC chiar si in 4K. Cam al naibii player, as zice...

    P.S. Oricum e best looking media player, console, sau cum vreti sa-i spuneti. Mai ales cu stand-ul acela metalic, mai ca merita sa-ti cumperi asa ceva doar si pentru modul in care arata. E ceva altfel si e pacat ca nVidia nu reuseste sa monetizeze prea mult pe partea asta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Nvidia Shield Tablet By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 19-11-2014, 17:38
  2. Urmasul lui nVidia Shield este o... tableta! By MonkY in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 22-07-2014, 21:00
  3. Half Life 2 si Portal vin pe Nvidia Shield By MonkY in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 12-05-2014, 21:44
  4. nVidia Shield By Dant3 in forum Jocuri PC
    Replies: 21 Last Post: 12-11-2013, 13:16
  5. Replies: 11 Last Post: 31-07-2013, 15:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts