Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Samsung Galaxy Note 3

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Samsung Galaxy Note 3

    Ieri a fost anuntat Note 3 si am zis ca ar fi bine sa avem un topic separat. Tot apar multe informatii legate de toate nebuniile pe care le poate face si acum le putem centraliza undeva. Pun din nou specificatiile:
    151.2mmx79.2mmx8.3mm
    5.7-inch SuperAMOLED 1080p display with 368 ppi pixel density
    2.3GHz Snapdragon 800 processor, or 1.9GHz Samsung Exynos Octacore depending on market
    Android 4.3
    13 megapixel rear camera, 2 megapixel front camera
    3GB RAM
    32 or 64GB storage
    MicroSDXC card storage expansion
    Bluetooth 4.0, WiFi 802.11ac, LTE Category 4
    3,200 mAh battery
    LED/IR combo
    Attached Images Attached Images pink-model-samsung-galaxy-note-3-out-market.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ceva poze cu telefonul, ceasul, dar si cu acel cover nou. Spatele si cover-ul sunt din piele.
    Attached Images Attached Images samsung_galaxy_note_3_hub-100052613-large.jpg samsung_galaxy_note_3_galaxy_gear.jpg samsung-galaxy-note-3.jpg samsung-note3-stylus-big.jpg samsung_galaxy_note_3_colours.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avand in vedere ca spatele este deja acoperit cu piele, ar fi fost interesant daca gandeau si ei un sistem gen "smart cover" (cum e la Apple), astfel incat sa nu mai acopere decat partea frontala. Dar nah, cerem prea multe...

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    A aparut la Altex la precomanda! "Doar" 3350 RON...

  5. #5 SP
    Banned DeMons's Avatar
    E si la Orange 3343 Ron

  6. #6 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    La Altex a fost de acum vreo 2 saptamani . Si parca mai ieftin.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dupa ce l-am butonat in timpul unui curs astazi, am ramas socat de faptul ca la ditamai specs, telefonul inca are lag si ocazional si acel vesnic stutter. Sunt tare curios cum ar rula in Android stock, pentru ca mie nu mi se pare normal sa ruleze asa. Dupa cat tam-tam s-a facut cu S4 ca are in continuare stutter, ma gandeam ca au rezolvat-o. Tot baga dotari inutile dar lucrurile de baza inca nu le fac cum trebuie.

    Mie mi-a placut mereu Note, si acum in sfarsit arata cat de cat mai decent cu spatele ala din plastic/piele, dar la ce specificatii are nu te astepti la lag sau stutter. Rusine

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: tot nu te-ai obisnuit cu ideea ca toate device-urile cu Android au acele probleme? Da, stiu ca unii au sarit de n ori pe mine si au incercat sa explice ca la ei nu exista asa ceva. Au spus-o si la Galaxy S2, si la Note si la Galaxy S3, dupa care la Note 2 si la S4... acum si la Note 3 & Co. Desi hardware-ul s-a dublat, triplat... RAM-ul s-a dublat, triplat... problema e tot acolo binemerci. Prin urmare se pare ca problema e "scalabila" indiferent de hardware.

    Pentru cei care au impresia ca o spun din rautate (ca as fi fanboy Apple), va reamintesc ca am avut Galaxy Note, Galaxy Tab, Galaxy S4... am Nexus 7 si inca vreo 3 device-uri cu Android in casa... m-am jucat si reparat sute de alti Androizi... Deci nu, nu am ceva cu Google sau Samsung. Doar ca imi place faptul ca e atat de customizabil, ca evolueaza atat de bine hardware-ul... insa software-ul (plecand de la kernel, securitate, stabilitate, ergonomie, performanta) este VARZA! Si in loc sa vad optimizare, pentru mine Android-ul devine din ce in ce mai mult asemanator cu Windows-ul. Vrea mai mult RAM, mai mult storage, mai multe resurse... iar cand vad un Samsung, vad tone de bloatware preinstalate si ruland (a se citi sugand) din baterie si resurse.

    Google ar trebui sa inceapa prin a taia din libertatea pe care o ofera. Pai cum sa dai tu accept unui joc sa se instaleze ca serviciu si sa plece la fiecare startup?!? E ABERANT! Cum sa permiti malware sa se vanda pe PlayStore? Wake up Google... you're drunk!

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Deci azi am pus Note 3 langa Nexus 5. Se misca comparabil, dar am simtit ca multitasking-ul e mai fluid pe Nexus, in timp ce Note 3 parca gafaie in anumite momente si desi are 3GB RAM, continua aplicatia mai greu si nu raspunde la touch dupa ce reiei aplicatia, are nevoie de o secunda sa isi revina.

    Unde s-a comportat insa mai bine decat Nexus 5, e la browsing. Aplicatia de pe TouchWizz numita simplu "Internet" se misca mai bine decat Chrome pe Nexus 5. Chiar e ceva dubios la mijloc. Nu vorbesc de incarcarea paginilor, ci pur si simplu navigarea lor si de navigarea prin meniul celor doua aplicatii, Chrome respectiv Internet.

    Din pacate nu am avut mai mult timp cu el, mi-ar fi placut sa studiez mai amanuntit diferentele. Si dupa ce stau de vreo doua saptamani cu Nexus 5, Note 3 e mult mai bine construit, dar spatele e tot plastic.

  10. #10 SP
    Member rareshica's Avatar
    Am pus ochii de cateva zile pe acest telefon!Craciunul acesta planuiesc sa imi schimb telefonul si optez intre Note 3 si iPhone 5S...Pana acum am avut si android(S2),iar in momentul de fata un 4S.Putin ajutor in a lua decizia?

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sunt complet diferite cele doua telefoane. Depinde ce intentionezi sa faci cu el, ce te intereseaza in principal la un telefon, si altele. Note 3 fusese redus de Black Friday pana la 2400 RON, atunci trebuia luat.

  12. #12 SP
    Member rareshica's Avatar

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mie pretul mi se pare foarte bun, 5S nu cred ca gasesti la banii astia.

  14. #14 SP
    Member rareshica's Avatar
    Am butonat un Note 2,pe Note3 nu am pus inca mana..Singurul "dezavantaj" sa zic asa,fata de iOS ar fi Android-ul(de aceea am renuntat la S2).Sistemul Android mi se pare mult prea "accesibil"?!iOS e mai elegant,mai aranjat...Intr-un final,cred ca raman la Note3

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    La cum arata iOS7, doar elegant nu mai e. Eu nu am luat Note 3 din cauza lui Touch Wizz care mi se pare greoi si plin de chestii absolut inutile. Si il face sa ruleze prost pentru ca nici nu e grozav optimizat.

  16. #16 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Daca vrei customizare serioasa, ecran mai mare, stylus, feature-uri, pret mai mic - Note 3. Vrei design elegant, build quality de nota 10, one-handed usage, stabilitate, ecosistem - 5S.

    Legat de iOS 7, aici e subiectiva povestea. Mie imi place de mor chestia cu transparenta, Control Center, cateva aplicatii arata mult mai bine, asa, mai clean etc. Si daca il vezi pentru prima oara dupa 6 ani de design vechi, tot simti ca e iOS. Daca ai spus ca Android ti se pare mai "accesibil" ( am impresia ca cu o usoara tenta peiorativa ), acolo nu exista limite la ce poti face cu aplicatiile, widget-urile etc. iOS e fundamental diferit : "endless rows of icons", cum zicea un phandroid candva.

  17. #17 SP
    Member rareshica's Avatar
    Multumesc de sfaturi ! Pana la urma,cred ca ramane Note 3(folosesc iOS de la aparitie,cand am pus mana pe 2G,dar iOS 7 nu ma impresioneaza cu nimic,e mult prea alb)

  18. #18 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Haha, imediat apare si Call of Duty
    Attached Images Attached Images bfkeo9icuaaigy6.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Samsung Galaxy Note II By mark in forum GSM
    Replies: 43 Last Post: 16-01-2013, 17:56
  2. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  3. Samsung Galaxy Note By Dant3 in forum GSM
    Replies: 5 Last Post: 13-04-2012, 07:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts