Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 87

Thread: OnePlus One: Nexus eater!

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    OnePlus One: Nexus eater!

    Majoritatea ar spune ca momentan flagship-ul bang for the buck este Nexus 5. Lansat in noiembrie anul trecut, acesta a venit cu specificatii de top la un pret extrem de competitiv. Ei bine, cei de la OnePlus au venit cu un telefon care sa dea cu Nexus 5 in laturi. Este vorba de OnePlus One. Adica doi. Precum Nexus 5 la vremea sa, acesta vine cu specificatii de top la un pret si mai mic. Avem un procesor Snapdragon 801 fata de 800 din Nexus 5, un ecran de 5.5" fata de 4.95", 3GB RAM fata de 2GB RAM si o camera de 13MP fata de cei 8MP din Nexus 5. Aparent Nexus 5 nu mai are nicio sansa. Bang for the buck momentan pare sa fie acest Oppo.

    Un alt plus fata de Nexus 5 este constructia. Problema mea cea mai mare cu Nexus 5 au fost materialele, iar aici cei de la OnePlus ofera materiale mai bune decat Samsung sau LG. Telefonul este facut din magneziu, iar spatele poate fi schimbat dupa bunul plac cu bambus, plastic sau chiar metal. Pozele mai jos.

    Spre deosebire de Samsung, HTC si LG, OnePlus lanseaza telefonul cu Cyanogenmod preinstalat si nu avem niciun skin plin de bloatware. Avem un Android asa cum trebuie, curat si plin de functii care profita de tehnologia telefonului.

    Telefonul se va lansa la inceputul lui mai la pretul de 299$ pentru varianta de 16GB si 349$ pentru cea de 64GB.
    Attached Images Attached Images oneplus_one.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Se pare ca vom avea parte de prima conversie valutara corecta pentru acest telefon. Intr-un comunicat de presa, OnePlus a anuntat urmatoarele preturi:
    Attached Images Attached Images oppooneplusone-preturi.jpg oneplus-one-covers.jpg

  3. #3 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Il vreau. De unde il cumpar la pretul asta? Sau se fac 3 telefoane pentru fotografiile de presa?

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu se stiu inca detalii concrete vizavi de locul de unde poti cumpara telefonul. Unele surse au spus ca se va comercializa doar pe baza de invitatie, astfel fiind nevoit sa primesti o invitatie participand la tombole si chestii de genul asta. Alte surse vorbeau despre Google PlayStore unde telefonul va aparea la mijlocul lui mai. Mie ultima varianta mi se pare putin probabila, nu cred ca pune Google un competitor pentru Nexus 5 direct in Playstore, mai ales ca are un pret mai mic.

    Cand se anunta ceva oficial, o sa revin cu informatia.

  5. #5 SP
    Junior Member shimrut's Avatar
    Nu văd de ce nu ar pune. Atât timp cât în PlayStore există SGS 4 și HTC One cu Android stock, 1+ cu CM nu pare atât de imposibil. Google nu-și scoate bani din platforma hardware ci din software. Ori, după cum văd eu lucrurile, cu cât sunt mai mulți oameni care au acces la serviciile Google, cu atât mai bine pentru Larry & Sergey.

  6. #6 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nu se stiu inca detalii concrete vizavi de locul de unde poti cumpara telefonul. Unele surse au spus ca se va comercializa doar pe baza de invitatie, astfel fiind nevoit sa primesti o invitatie participand la tombole si chestii de genul asta. Alte surse vorbeau despre Google PlayStore unde telefonul va aparea la mijlocul lui mai. Mie ultima varianta mi se pare putin probabila, nu cred ca pune Google un competitor pentru Nexus 5 direct in Playstore, mai ales ca are un pret mai mic.

    Cand se anunta ceva oficial, o sa revin cu informatia.
    Poate prin magazinul oficial Oppo din europa ? ? http://europe.oppostyle.com/

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    @shimrut: Pai cele doua mentionate de tine au preturi mai mari decat Nexus 5, de acolo si aparitia lor pe Playstore. HTC M8 se vinde la 700$, dublu fata de Nexus 5. Oppo OnePlus ar veni in varianta de 64GB la acelasi pret cu Nexus 5 de 16GB. Daca mai punem la socotela ca are specificatii mai bune, deja nimeni nu ar mai fi interesat de Nexus 5. Nu cred ca se impusca singuri in picior.

  8. #8 SP
    Junior Member shimrut's Avatar
    Din câte știu, Google oricum nu câștigă nimic din hardwareul Nexus 5. E un telefon creat pentru a vinde platforma Android stock. Citeam niște articole acum ceva timp care ziceau că s-ar putea chiar să renunțe la Nexus (1, 2, 3). Plus că, teoretic, anul ăsta trebuie să apara Nexus 6. Care mai mult ca sigur va avea specificații peste 1+. Eu zic că au de câștigat de pe urma includerii 1+ în PlayStore.

  9. #9 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    O eroare destul de mare in acest articol este ca telefonul OnePlusOne nu este creat de firma Oppo ci de noua companie a fostului vice presedinte Oppo, Pete Lau, care a demisionat la inceputul lunii Noiembrie si a creat compania One Plus One, de unde si numele telefonului . Degeaba o sa cautati pe in magazinul oficial Oppo din europa ca nu o sa gasiti acest dispozitiv. Mai multe sanse aveti pe site-ul producatorului si anume Home - OnePlus.net la sectiunea HOW TO GET ONE si o sa va apara un countdown cu 14 ore ramase pana la lansare . Dupa lansare, cred ca in urmatoarele zile o sa aflam cat va costa si cum sa il achizitionam si de la noi din tara.

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Haha, intradevar. Prima informatie pe care am gasit-o l-a numit Oppo OnePlus One. De acolo insa mi-a scapat faptul ca in alte parti nu a fost numit asa. Am corectat. Mea culpa.

  11. #11 SP
    Member theSrN's Avatar
    a venit momentul fagaduit si a picat site-ul

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Asta da campanie: Phone Smash - OnePlus.net
    Attached Images Attached Images untitled.png

  13. #13 SP
    Member theSrN's Avatar
    dap, foarte misto ideea. oricum, sunt foarte interesat de noul device, pretul este mai mult decat accesibil pentru specificatiile sale. problema ramane: de unde il cumparam? :-s

  14. #14 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Bai ce telefoane vor astia sa spargem....pai daca avea LG Flex-ul, sau Lumia 1020 sau Note 3-ul oare merita sa-l spargem doar de dragul unui One+ ?

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mie imi vine sa sparg Note 3

  16. #16 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    Stati asa sa vad daca am inteles eu bine, daca ma filmez cand imi sparg telefonul primesc un oneplus one? Cool, oricum aveam un telefon care nu il mai foloseam.

    L.E. Nevermind, in lista cu tarile nu exista Romania

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu nu, nu orice telefon. Intra pe link-ul ala si ai o lista cu telefoanele "compatibile"

    Asa am si eu un Nokia mai vechi si m-as fi bagat la o spargere.

    LE: Am gasit Note 3 fake cu 50EUR, l-as lua ca sa particip

  18. #18 SP
    Member theSrN's Avatar
    Dar conform listei de mai sus, nu intai aleg ei 100 oameni și apoi spargi telefonul?

  19. #19 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    Exista si varianta sa iei un 'Live Demo Unit'

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by TheProfessoR View Post
    Dar conform listei de mai sus, nu intai aleg ei 100 oameni și apoi spargi telefonul?
    Ba da, aplici spunand ce si cum vrei sa faci iar apoi filmezi toata treaba. Cine are Apple Care pentru iPhone are voie sa il schimbe odata indiferent cat de distrus e, cine se baga?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:53
  2. Nexus One By paul in forum GSM
    Replies: 18 Last Post: 19-07-2010, 22:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts