Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: LG vine cu primul 4K OLED TV

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    LG vine cu primul 4K OLED TV

    Foarte multi dintre noi isi doresc de ceva vreme tehnologie OLED in sufragerie, iata ca in sfarsit cei de la LG fac acest pas anuntand primul 4K OLED TV. Acestia vor lansa luna viitoare doi modele de televizoare cu aceasta tehnologie, unul de 65" (65EC9700) si unul de 77" (77EG9700). Cele doua modele se vor lansa pentru inceput doar in Korea de Sud, lansarile internationale venind la scurt timp dupa. Pretul modelului de 65" va fi de aproximativ 12.000$. Pretul celui mai mare nu a fost inca anuntat, se speculeaza insa ceva apropiat de 15.000$.

    Desi Sony si Panasonic sunt cei care au anuntat primii aceste panouri la CES 2013, iata ca LG fura din nou startul asa cum a facut-o si pe piata smartphone-urilor si va fi primul sa vanda astfel de televizoare. La inceputul acestei luni au lansat modele OLED in SUA, insa doar 1080p, cu preturi de pana in 4000$.
    Attached Images Attached Images lg-4k-oled-tv.jpg

  2. #2 SP
    Member mastakilla's Avatar
    Nu cred ca ma insel , chiar e pe rafturi de ceva timp .... la Carrefour parca, chiar m-am minunat cat de subtire era, dupa care am vazut in descriere oled

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz si mastakilla: postati si voi modelele, ca sa vedem exact despre ce vorbim. Oricum, kudos to LG pentru ca iar a "furat" startul. Din pacate pretul e al naibii de prohibitiv... dar, sa speram ca incet-incet scade.

  4. #4 SP
    Member mastakilla's Avatar
    Imi cer scuze , cred ca m-am bagat aiurea , eram entuziasmat de oled ...cred ca nu era 4k

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, probabil te refereai la modelul 55EA9800, care seamana cu cel din imaginea postata de tudyniuz. Adica acesta. Insa este doar 1080p si maxim 55", pe cand cele noi 4K sunt 65" si 77". Mai au si 55EC9300, dar tot 1080p.

    Sper sa scoata si OLED non-curved, pentru ca nu imi plac deloc astea curbate...

    ---------- Post added 25-08-2014 at 17:26 ----------

    Vad ca deja e un mini-review la varianta de 55": LG 65EC9700 Review - 65 inch Smart 4K OLED TV Passive 3D. Din pacate, e tot curbat... damnit!

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu inteleg ce nu iti place la ecranele curbate. Am avut posibilitatea atat sa ma joc, dar si sa ma uit la niste filme pe un 4K curbat de la LG si am ramas placut impresionat. Nu neaparat de rezolutie, ci de ecranul curbat care dadea impresia ca iti umple mai bine campul vizual.

    Trebuie insa sa te afli la o distanta perfecta pentru a resimti efectul curbarii cum trebuie, in rest e ca oricare alt TV obisnuit.

  7. #7 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Problema principala cu ecranele curbate este ca trebuie sa fie suficient de mari pentru a creea acel efect de umplere a campului vizual. Altfel, daca vorbim de un 60' si de trei spectatori, pur si simplu cei aflati la "extreme" vor percepe imaginea usor deformata. Da, intr-un mod mai suparator decat deformarea creata de perspectiva angulara specifica vizualizarii unui ecran plat. Afara de cazul in care cei trei sunt "umar la umar" si privesc ecranul de la 1,5 m .

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Adevarat, dar asta se intampla din cauza felului in care sunt redate culorile la extremitati. Odata cu aparitia OLED ar trebui ca situatia sa se imbunatateasca.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    What AlanPoe said! Dar la mine nu de ceilalti ma doare asa tare... cat de faptul ca eu sunt un om maniac dupa "perfectiune". Ori daca tu-mi iei o linie dreapta si mi-o afisezi pe un plan concav... s-a terminat. Imi iei ceva ce ar trebui sa fie un cerc perfect si vad marginile "indoite"... s-a rupt filmul. Desi unghiul de curbura la prima vedere pare a fi destul de mic... pe mine m-a enervat la culme ce-am vazut. Recunosc, ca era pe un 80" si ma uitam de la maxim 2m... poate pe un 65" n-o fi atat de rau. Oricum, no curved screen for me.

    ---------- Post added 25-08-2014 at 23:56 ----------

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Adevarat, dar asta se intampla din cauza felului in care sunt redate culorile la extremitati. Odata cu aparitia OLED ar trebui ca situatia sa se imbunatateasca.
    Din ce spun mai multi care si-au achizitionat deja... intr-adevar OLED-ul are unghiurile de vizualizare mult imbunatatite... insa "perspectiva" data de curbat tot ramane. La aceea nu ai ce face, pur si simplu. You either like it or hate it.

  10. #10 SP
    Junior Member Metaf's Avatar
    "Curbatul" o sa aiba nisa lui ... si cam asta o sa fie (o altfel de experienta vizuala).

    Oricum, din nou, placut surprins de LG.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 5 Last Post: 26-09-2012, 05:10
  2. Media Library - CES 2011 Oled By Nestea in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 15-12-2011, 08:03
  3. Replies: 9 Last Post: 18-10-2011, 16:29
  4. Replies: 6 Last Post: 31-08-2011, 12:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts