Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Dell anunta un monitor ultra-wide QHD curbat pentru gaming

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Dell anunta un monitor ultra-wide QHD curbat pentru gaming

    Presupun ca daca iti achizitionezi noul Alienware Area 51 (anuntat oficial acum cateva zile), atunci iti doresti si un monitor (cel putin unul) pe masura! Dell nu sta pe ganduri si iti aduce primul monitor curbat ultra-wide. Modelul este Ultrasharp U3415W, are diagonala de 34" si o rezolutie 3440 x 1440 (deci avem un ratio de 21:9). Dell prezinta acest monitor ca fiind "the perfect display for gamers". Personal cred ca totusi un ratio 21:9 nu e tocmai ideal pentru gameri, insa cine sunt eu sa contrazic "piata"?

    Din pacate cei de la Dell nu au anuntat pretul, insa au specificat ca va fi disponibil in China in luna Noiembrie si worldwide in luna Decembrie. Revenim atunci cu detalii. Mai jos aveti cateva specificatii.
    • Screen: 34-inches diagonal, curved display, 21:9 ratio, 3440x1440 pixels, ultra-thin bezels
    • Refresh: 60Hz
    • Speakers: dual integrated 9 watt speakers
    • Connections: HDMI 2.0, MHL, DisplayPort and Mini DisplayPort
    • Stand: fully adjustable

    Later edit: am decis ca nu e corect sa lasam Ultra Wide 4K, atunci cand de fapt vorbim de rezolutie Ultra Wide QHD. Prin urmare referintele si titlul de 4K au fost corectate.
    Attached Images Attached Images dell_curved_monitor_u3415w.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu il consider 4K. Rezolutia verticala e prea mica. Singurul lucru interesant e ca e curbat, habar n-am cat de bine functioneaza asta la un monitor.

  3. #3 SP
    Junior Member Metaf's Avatar
    Daca intr-un post anterior mentionam ca un TV curbat ar putea avea doar o potentiala nisa, neajungand sa aiba vreun impact major in piata (parere personala evident), un monitor curbat ar fi doar un moft fara a reprezenta o solutie viabila si de viitor pentru un PC gamer.

    Cat despre a pune mai multe monitoare la un loc, tot pentru gaming (curbate sau nu, Dell sau nu), ei acest aspect, eu chiar nu il inteleg.

    PS: chair ca e dubios de mica rezolutia aia pe verticala.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nu il consider 4K. Rezolutia verticala e prea mica.
    Sincer, si eu as fi scris ca e un Ultra Wide QHD (asa cum ar fi fost corect), dar daca asa a aparut in stire... Cine stie, e posibil ca persoana care a preluat sa fi "exagerat". Nu de alta, dar vad ca LG de exemplu scrie corect la modelul in aceeasi rezolutie:
    Attached Images Attached Images um95_content_01.jpg um95_content_01_01.jpg

  5. #5 SP
    Member AccenT's Avatar
    Vazusem un clip pe youtube in care tipul spunea ca 21:9 i se pare extraordinar pt gaming.



    Singurul lucru care nu imi place la 21:9 e ca nu poti vedea cum trebuie filme/seriale facute in 16:9 (nu mai zic de 4:3, cred ca arata ridicol).

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare monitor 22 inchi wide By RvsS in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 25-10-2008, 17:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts