Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Google anunta noile device-uri Nexus!

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Google anunta noile device-uri Nexus!

    La aproximativ un an de la lansarea lui Nexus 5 si ceva mai mult de la cea a lui Nexus 7, iata ca in sfarsit primim device-uri noi. Astazi Google a anuntat noul Nexus 6, care va fi facut de Motorola si se bazeaza extrem de mult pe Moto X (2014), mai multe info mai jos. In plus de asta, inlocuitorul lui Nexus 7, poate chiar si al anticului Nexus 10, a fost prezentat tot astazi. El va fi produs de HTC si se numeste Nexus 9.

    Sa incepem cu telefonul. Asa cum se zvonea de ceva vreme, acesta este construit de Motorola si este in mare o versiune scaled up a lui Moto X. Ecranul telefonului este un colos de 6" cu o rezolutie Quad-HD. Procesorul este de ultima generatie, un Snapdragon 805 la 2.7GHz. 2.7GHz, crazy! Avem 3GB RAM, camera de pe spate imprumutata de la Moto X cu 13MP, cea frontala are 2MP iar bateria este de doar 3220mAh. Pe langa asta, avem si doua speakere frontale care promit o experienta audio excelenta. Daca Nexus 5 s-a bazat in mare parte pe LG G2, a avut totusi schimbari radicale de design care l-au ajutat sa se distanteze de acesta. Din pacate, sau poate din fericire, Nexus 6 este identic cu Moto X. Partea buna este ca de aceasta data nu s-au mai facut economii la materialele folosite si avem acelasi cadru din aluminiu de pe telefonul Motorola. Este cel putin ciudat faptul ca asa zisul "dimple" specific telefoanelor Motorola este prezent si pe Nexus 6. Oare pentru a reduce din costurile de design? Oricum, design-ul este unul reusit, insa nu pare sa aibe o identitate proprie pe piata. Telefonul se va lansa incepand cu luna noiembrie iar preturile vor incepe de la 500EUR pentru 32GB si 550EUR pentru 64GB. Preturile nu sunt inca oficiale insa asta spun numeroase surse din Germania. Sunt curios cati vor fi tentati de un phablet Nexus.

    Un mic clip:


    Trecand la tableta, avem de a face cu ceva complet diferit fata de ce ne asteptam. Desi se zvonea ca tableta va fi construita de HTC, nu stiu cati se asteptau la un aspect ratio de 4:3. Pentru mine e de departe cea mai mare surpriza. Tableta este construita din materiale de calitate, asa cum HTC ne-a obisnuit cu ultimele sale flagshipuri. Avem un spate usor rotunjit iar marginile sunt metalice. Specific HTC sunt si speakerele frontale care sunt aceleasi boom speakers de pe HTC One. Apoi, ecranul tabletei este unul de 8.9inch, cu un aspect ratio de 4:3 si o rezolutie de 2048x1536. Suna cunoscuta rezolutia? Ei bine, este identica cu cea de pe iPad-urile Retina. Sub capota avem un procesor de la Nvidia: Tegra K1. Din pacate, avem doar 2GB RAM. Desi avem destule device-uri high end cu 3GB RAM, este cel putin dubios ca Nexus 9 are doar 2GB RAM, mai ales ca vorbim de o rezolutie mai mare decat pana acum. Tableta va fi disponibila pe alb sau negru, in varianta de 16GB pentru 399EUR, 32GB pentru 480EUR sau 32GB+4G pentru 599EUR.



    Ambele device-uri se vor lansa la inceputul lui noiembrie si vor rula Android L. Ce este L? Tot astazi Google a dezvaluit ca este vorba de Android Lollipop. Topicul dedicat il gasiti aici: http://www.consolegames.ro/forum/f11...-5-0-lollipop/
    Attached Images Attached Images andoid.jpg

  2. #2 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Au lansat doua tablete

  3. #3 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Cam cat vine in lei pretul Nexus 6?...intreaba Mosul, vrea sa stie

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pentru preturile in RON mai trebuie asteptat, mai ales ca vor primi vesnicul adaos comercial.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, asa cum am mai zis, nu-mi displace designul la Nexus 6... specificatiile sunt OK (ramane de vazut cum sta la camera de 13Mpx), insa la naiba... inca un phablet? Eu initial am crezut ca s-a prostit Apple cu iPhone 6 Plus, luandu-se dupa Samsung & LG... dar macar toti cei 3 isi permit, pentru ca au si modele mai normale la cap. Insa Google se reprezinta printr-un singur model... care in cazul de fata e... un phablet. Inseamna ca la naiba, nu mai inteleg eu cum merg lucrurile si toata lumea vrea palete de ping-pong. Please, wake me up when this bull**t is over!

    Tableta insa imi face cu ochiu'. O sa vad maine cu ce vine Apple, si vedem daca al meu Nexus 7 2013 va primi un upgrade via Nexus 9 sau voi renunta complet la Android si pe tableta si merge pe iPad Mini or something. Nu de alta, dar nu inteleg cum Dzeu de au ramas la 2GB RAM, cand unii dintre noi avem device-uri cu Android si 3GB RAM de acum un an... Cine stie, o fi un semn ca noul Android 5.0 incepe sa fie optimizat pt. lower RAM?

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    La tableta pentru mine conteaza doar autonomia, care a fost cam varza pe orice Nexus sau alta tableta cu Android pana acum. Daca e cel putin la fel de ok precum la iPad, 100% e urmatoarea mea tableta. Acel 4:3 e superb, rezolutia la fel, Androidul curat, totul e exact ce imi doream eu de la o tableta. Chiar sper sa fie bateria cum trebuie, atat.

  7. #7 SP
    Member Snake's Avatar
    Hai frate inca o paleta? Si tu Brutus? Nu ma asteptam de la Google la asa ceva. Iar probabil la anul, ca sa fie in trend, Nexus 7 telefonul va avea fix 7inch diagonala. Asta inseamna ca in 2-3 ani vor scoate un singur produs - telefonul tableta de 8". Doamne ajuta!

  8. #8 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Hai frate inca o paleta? Si tu Brutus? Nu ma asteptam de la Google la asa ceva. Iar probabil la anul, ca sa fie in trend, Nexus 7 telefonul va avea fix 7inch diagonala. Asta inseamna ca in 2-3 ani vor scoate un singur produs - telefonul tableta de 8". Doamne ajuta!
    Nu e chiar atat de mare, desi are ecranul imens, dimensiunea verticala e aceeasi ca la iPhone 6 Plus (159 mm).

  9. #9 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by flavi_us View Post
    Nu e chiar atat de mare... dimensiunea e ca la iPhone 6 Plus
    Mi-a placut cum ai judecat. Nu e chiar atat de mare, dar e la fel ca un iPhone 6 Plus - care e IMENS.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Exact de asta imi era "frica"... de faptul ca vor ajunge "etalon" produse precum Note 3/4, Nexus 6, LG G3, HTC One M8, iPhone 6 Plus. Nu e mare dom'le, e cat celelalte palete de ping-pong!

  11. #11 SP
    Member Buyk's Avatar
    Tehnologia evoluează, toți încearcă sa vina cu ceva revoluționar, probabil ca peste câțiva ani telefoanele si phableturile vor fi cat o foaie de hârtie fapt ce va permite îndoirea lor fara nici cea mai mica problema, ce pot sa zic pe mine la asta ma duce imaginația.
    Daca acum vreo 3 ani făceau '' telefoane '' de 6 inchi probabil arătau ca un fund de tăiat ceapă, acum de bine de rău măcar încadrează bine display-ul pe toate device-urile.
    Sunt sigur ca nu vor mai reveni la telefoanele clasice de dimensiuni mici, moda e sa ai paleta... daca esti om mare ai avantaj ne facem buzunare de popa la comanda
    Sper ca piața de telefonie mobila pe viitor sa rămână totuși diversificata din punct de vedere al dimensiunilor si sa nu faca un obicei prost de a scoate doar monștri.

  12. #12 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Mi-a placut cum ai judecat. Nu e chiar atat de mare, dar e la fel ca un iPhone 6 Plus - care e IMENS.
    Te-ai gandit vreodata ca poate unora le plac paletele alea? Ti-am dat exemplul cu iPhone pentru ca pana si ei si-au calcat pe orgoliu si au facut telefoane mari, PENTRU CA SE CER! Nu ai cum sa multumesti pe toata lumea, dar Note-urile se vand foarte bine, iPhone 6 Plus se vinde foarte bine, si Nexus 6 se va vinde la fel de bine.

  13. #13 SP
    Member ymess's Avatar
    Quote Originally Posted by flavi_us View Post
    Te-ai gandit vreodata ca poate unora le plac paletele alea? Ti-am dat exemplul cu iPhone pentru ca pana si ei si-au calcat pe orgoliu si au facut telefoane mari, PENTRU CA SE CER! Nu ai cum sa multumesti pe toata lumea, dar Note-urile se vand foarte bine, iPhone 6 Plus se vinde foarte bine, si Nexus 6 se va vinde la fel de bine.
    Iphone 6 se vindea bine oricum ... ce mai conteaza cati inchi are ecranul...

    Si eu eram impotriva phableturilor pana cand am apucat sa butonez note 2 si note 3, chiar si S3 la vremea lui cu ecran de 4.8 mi se parea exagerat. Intr-adevar depinde de gustul fiecaruia, dar pentru mine, 5 sau 5.5 inchi pare perfect. Dar nu cred ca marimea ecranului conteaza extrem de mult in experienta de utilizare, iPhone 5 si Note 3 mi se par in continuare printre cele mai bune telefoane scoase in utlimii ani, alaturi de HTC One. Iar acum, telefonul actual de 4.3 inchi pare cam micut, desi as trece oricand la iPhone 5 sau chiar 4s, telefonul sa se miste bine, asta e important.

    On: Cam scumput Nexus 6, nu ma incanta deloc designul...In schimb toata admiratia pentru tableta, foarte promitatoare, poate vom aveam in sfarsit un competitor redutabil pentru iPad.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe mine ma mira foarte tare ca majoritatea a ignorat faptul ca Google a anuntat 3 noi produse, si nu doar doua. Mai exact, mai nimeni nu vorbeste despre Nexus Player, care pare a fi un Chromecast mai destept. Nu doar ca poti face streaming via WiFi 802.11ac acum, dar Google (Asus mai exact) ofera si un gamepad pentru Nexus Player. Cu alte cuvinte, un competitor pentru produsul celor de la Amazon (Fire TV) si Apple TV... si de ce nu, al lui PlayStation TV. Jucaria are 4.7" diametru si vine cu 8GB storage intern. Mai multe detalii inca nu avem... chiar si pe pagina oficiala lipsesc specificatiile. Am inteles ca va fi disponibil doar din Google Play Store incepand cu Noiembrie 2014.
    Attached Images Attached Images player-entertainment.jpg player-gaming.jpg player-gaming2.jpg player-gaming3.jpg player-grid1.jpg player-grid2.jpg player-hero.jpg player-overview.jpg player-puck.jpg player-purchaseflow.jpg player-remote.jpg

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Apropos de Nexus 9 si de cat de apreciata pare a fi tableta celor de la Google... acum cateva luni a fost anuntata cam aceasi tableta (tot K1, tot 2GB RAM), doar ca purta numele nVidia Shield Tablet. Doar ca nah, nefiind Google, era "naspa". Eu ca specificatii le vad cam la fel, ba chiar vad multe avantaje la Shield Tablet (better gaming suport, microSD, camera frontala de 5Mpx, e mai usoara, are bass reflex, are functii gen GameStream, ShadowPlay... are stylus si e la pret mai mic). Well, c'est la vie, cum ar spune americanu'
    Attached Images Attached Images nexus9_vs_nvidia-shield.png

  16. #16 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dar nu are 4:3, cea ce pentru mine e huge

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Acum ca a fost anuntat iPad Air 2, sunt curios cine Dzeu mai isi ia Nexus 9... in afara celor care vor neaparat sa fie tableta cu Android (si pana si la ei am indoieli)

    Oricum, de-abia astept un review iPad Air 2 vs Nexus 9... Fight!

  18. #18 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ai dreptate man. Nici nu mi-am dat seama.

  19. #19 SP
    Member Snake's Avatar
    Concurenta e buna si ma bucur ca vine si Google cu produse mai premium. Preturile premium insa am impresia ca sunt 'impuse' pentru a nu-si ataca proprii sai parteneri. Cred ca daca le scoteau cu 100$ mai ieftine, a doua zi erau cu reprezentantii LG, Samsung, Lenovo si altii la usa!

  20. #20 SP
    LCM
    Junior Member LCM's Avatar
    Trendul e pe palete, ca asa e in tenis. Desi e mai greu de manevrat, un phablet e mai comod pt net, asta vazand personal prin trecerea de la 4 inch la 6 la telefon. In prezent functia de voce la telefon a trecut in plan secund, iar partea de date e in prim-plan. Pt asta marimea conteaza!
    On: noile Nexus arata bine, ramane de vazut daca autonomia si-a revenit sau avem parte de aceeasi problema la Google.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Google Nexus 7 By calin_kalf in forum Android
    Replies: 37 Last Post: 08-02-2014, 17:18
  2. Google Nexus 10 Help! By Radu9501 in forum Android
    Replies: 3 Last Post: 10-02-2013, 01:59
  3. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:53
  4. Replies: 23 Last Post: 02-11-2012, 15:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts