Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Microsoft ne arata viitorul cu display-uri si gadget-uri subtiri

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    Microsoft ne arata viitorul cu display-uri si gadget-uri subtiri

    2015 ar putea fi numit anul Microsoft. Si de ce nu? Nici nu a inceput bine anul si au avut conferinta de prezentare a noului sistem de operare Windows 10, a integrarii noii console Xbox One in ecosistem, a prezentarii noului headset de realitare virtuala Hololens, a unui smart TV dedicat mediului business si putem continua. Da putem continua cu prezentarea lor la GDC in Martie, cand au de gand sa arate lumii ce poate noul lor DirectX12, cu prezenta la Mobile World Congress unde au de anuntat noi membri ai familiei Lumia, cu lansarea din vara a noului Windows 10...

    Si nu se opresc aici. Tocmai au lansat un video in care impartasesc lumii viziunea lor referitor la gadgeturi portabile, display-uri subtiri si flexibile, interactiunea cu ele si cum ar putea ele sa ne faca viata mai usoara. Personal consider ca Microsoft este pe calea cea buna, chiar daca este blamat de multa lume pentru ceea ce este - un gigant informatic, pentru influenta lor negativa, in cele mai multe cazuri, de-a lungul ultimilor ani asupra a tot ceea ce tine de software si mici dezvoltatori. In ultima perioada au reusit sa se reapropie de oameni, in mare parte prin angajarea a unor persoane tinere cu "lipici" la public, si ma refer la Satya Nadela, Phil Spencer si Joe Belfiore, prin lansarea unor produse accesibile, prin PR si ascultarea activa a parerilor cumparatorilor, dar si printr-o viziune a viitorului.

    Videoclipul poate fi urmarit mai jos. Va doresc vizionare placuta si nu va sfiiti sa ne impartasiti parerea voastra dupa vizionare!

    Attached Images Attached Images 2787343-hololens7.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Parerea mea sincera e ca viseaza la niste prostii. Device-urile n-au pic de bezel, trebe sa le tinem ca pe platouri. Da cea mai mare prostie mi se pare chestia aia, ca o carpa, cu ecran pe ambele parti. Dupa ce alege ce are de ales si da "pagina", se vede ca nu-i ia comanda pe colt. Si cum naiba vorbeste cu ala ? Ala cum o vede ? Unde e camera ?

    Inafara de spitale si agentii de marketing, chiar nu vad utilitatea unor astfel de ecrane.

  3. #3 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Pai din astfel de vise apar minunile tehnologice de care ne bucuram astazi. Uita-te nu mai departe de tableta ta iPad: cu un singur deget minimalizezi materialul video din YouTube (progresiv, nu drag & drop). Apoi videoul continua sa ruleze micut, in dreapta paginii. Un gest swipe si videoul a disparut. Apoi cu degetele facute manunchi poti minimaliza orice aplicatie. Cu patru degete pe verticala expui taskbarul oar cu un singur deget imaginea ajunge pe televizor.

    Eu am ramas tablou prima oara cand am folosit camera de PS4 si joculetul cu robotei. Folosind iPadul (si probabil orice alt smart device care poate functiona Playstation App) am desenat cu degetul un tanculet din profil, deci 2d. Ma asteptam ca tancul sa fie un "biscuit", adica toata silueta sa aiba aceeasi grosime (inclusiv tunul). Ei bine nu, a stiut din cate tuse am trasat ca acela e un element subtire. Cand am facut swipe catre camera, roboteii au inceput sa se joace cu jucaria desenata de mine in 3d, iar turela avea un tun, nu o "lamela" de aceeasi grosime cu tancul. Le poti desena orice, iar ei vor primi jucaria si se vor juca cu ea.

    Toate acestea sunt gadget-uri sau simple gimmick-uri, sunt constient de asta, insa fara viziune am folosi si acum device-uri ce ar fi semanat mai degraba cu Nokia "banana" decat cu un smartphone.

    LE: Stiu, stiu, sunt un copil mare and I go ga-ga 'bout this kind of $h!t

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    E foarte adevarat ce zici si sunt constient ca asta este tendinta tehnologica pentru viitorul nu foarte indepartat.

    Tot un asemenea concept au avut si cei de la Corning acum 3 ani.

    Mare parte din ce e in film e deja realizabila (dar cu bezeluri la ecrane), diferenta e ca in urmatorul deceniu pretul se va prabusi la tot, de la ecrane la cipuri de conectivitate si baterii - vorbesc despre ecranele mari si foarte mari.

    Bratara din aia cu ecran la 360 de grade / circular, exista deja (e ecran color eink), atata doar ca momentan are bezeluri si nu e flexibil.

    La ecrane vezi la CES si la Siggraph prototipuri functionale care devin mainstream in 3-4 ani maxim.

    2013 si 2014 au avut prototipuri de ecrane curbate, iar acum incep sa apara si sa intre in mainstream. Vor urma cele flexibile in urmatorii ani.

    Bezel-less, la stadiu de prototip (functional) deja exista (ecranele freeform de la Sharp... care si astea vor intra in productie si le vom vedea in diverse locuri in anii urmatori, in special la masini).

    O sa asistam la o explozie de wearables si tot felul de mini device-uri de pus prin casa sau alte locuri... device-uri always connected.

    Dar ce scop ? Tot ce este portabil, cu cat devine mai subtire, o sa tina mai putin de o zi bateria.

    Cu cat evolueaza tehnologia cu chestii inutile, cu atat o sa ne dorim (ca in I, Robot) sa revenim la chestiile clasice, la masinile care polueaza dar unde simti vibratiile motorului, la o tableta pe care sa o poti tine in mana fara sa-ti fie frica sa apesi pe ecran din greseala, samd.

  5. #5 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Well, intotdeauna vor exista visatori si vise realizabile doar partial sau deloc. Dupa cum vor exista si cei rezistenti la schimbare precum si cei care (re)gasesc valoarea in lucrurile conventionale sau clasice. Cred ca toti ne dorim un pic din fiecare .

  6. #6 SP
    Member Plavs's Avatar
    astept cu nerabdare sa vad lucruri concrete in anul 2015 din partea microsoft

  7. #7 SP
    Junior Member boyfromthemooon's Avatar
    Mai bine am curata lumea de gunoaie, poluare si boschetari... earth doesn't need all this tech crap...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 18-01-2015, 17:35
  2. Microsoft scade preturile la DLC-uri By Walkman in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 08-07-2010, 09:43
  3. Arme si gadget-uri din Ghost Recon By Payutzu in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 30-03-2010, 19:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts