Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 48

Thread: Samsung prezinta noul Galaxy S6 si Galaxy S6 Edge

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Samsung prezinta noul Galaxy S6 si Galaxy S6 Edge

    Dupa nenumarate leak-uri si teasere, in cadrul MWC 2015 (Mobile World Congress), Samsung a anuntat si prezentat mult asteptatul Galaxy S6. Si asa cum am vazut in diverse imagini, acesta are si un frate cu margini curbate in stilul lui Note Edge si care se va numi (cum altfel) Galaxy S6 Edge. Inainte de toate cele, trebuie mentionat ca Samsung nu procedeaza precum Apple, si ambele modele nu vor fi disponibile incepand de maine sau saptamana viitoare, ci incepand cu 10 Aprilie 2015. So hold your horses!

    Inainte de a trece la analiza noului flagship S6, trebuie sa ne reamintim ca Samsung a avut mari probleme cu seria anterioara (S5 mai exact) si care nu a avut nici pe departe succesul modelelor precedente. Prin urmare, S6 trebuia neaparat sa convinga publicul ca Samsung nu si-a pierdut avantul.

    Astfel, atat pentru Galaxy S6 cat si pentru Galaxy S6 Edge, Samsung a renuntat complet la plastic. Spatele din plastic a fost inlocuit cu sticla (remmember iPhone 4, 4S?) iar frame-ul care semana cu metalul a fost inlocuit cu un cadru metalic (aluminiu). La o prima vedere ati spune ca Samsung a facut pasul intr-o directie buna (fiind criticati de-a lungul timpului ca pentru pretul platit pe un astfel de flaghsip, plasticul ieftin nu avea ce cauta). La o vedere mai ampla insa, se pare ca Samsung se apropie prea mult de ceea ce face Apple cu iPhone-ul si Google cu Nexus-ul. Mai exact, cardul de expansiune (microSD-ul) a disparut complet. Si mai rau, bateria este acum fixa (non-replaceable).

    Colac peste pupaza (de parca ar vrea sa arate ca ei o pot comite mai rau decat a facut-o Apple cu iPhone 6), acum camera este iesita extrem de mult (in opinia mea) in exterior. De ce Dzeu nu au preferat sa puna o baterie mai mare si au ales aceasta solutie oribila (ca si Apple), nu stiu. In fine...

    Daca nu v-ati enervat (asa cum am facut-o eu, care chiar daca sunt fan Apple imi doream ca S6-ul sa aibe numai plusuri), si inca mai doriti sa aflati ceva despre noul S6, well... am vazut totusi si ceva extra si bun: acum butonul care se ocupa de scanarea amprentei a devenit mai destept, si nu mai este necesar sa faceti swipe - functioneaza la fel ca TouchID-ul de la Apple. Si dupa una calda, una rece: S6 nu mai are absolut nicio treaba cu waterproof-ul. Sorry.

    Atat Galaxy S6 cat si S6 Edge au un display cu o diagonala de 5.1", QHD (2560 x 1440), Super AMOLED. Diferenta este ca S6 Edge are ecranul in stil "Dual Edge" - dar din pacate acesta nu functioneaza ca in cazul lui Note Edge (adica nu sunt ecrane separate), ci vorbim doar de o curbura a ecranului.

    Sub capota vom avea un CPU Octacore de tip Exynos Quad la 2.1Ghz si Quad la 1.5Ghz (ca de obicei insa, configuratia procesorului va fi diferita in functie de regiuni). Camera principala este de 16Mpx cu Optical Image Stabilisation, si avem 5Mpx pe camera frontala. Avem 3GB RAM si storage in variante de 32GB, 64GB si 128GB.

    Pe partea de conectivitate avem cam tot ce ne putem dori: WiFi 802.11ac, MIMO, Dual-Band, Bluetooth 4.1, NFC, Infrared... iar USB-ul a fost downgradat la USB 2.0. In continuare avem senzori gen accelerometru, senzor de lumina, giroscop, senzor de proximitate, compas, barometru, hrm, senzor de amprenta... Functiile de tipul Ultra Power Saving Mode, Download Booster, SHealth 4.0, Samsung Pay, Sound Alive+, S Finder, S Voice, etc... toate exista in continuare (deci zvonurile legate de o varianta TouchWiz cat mai compacta si mai apropiata de Google Experience nu au fost adevarate). Desigur, ca sistem de operare Samsung va merge pe Android 5.0 (Lollipop).

    Ca dimensiuni, S6 are 134.4 x 70.5 x 6.8mm si 138g pe cand S6 Edge are 142.1 x 70.1 x 7.0mm si 132g. Bateria lui S6 este de 2550mAh pe cand a lui S6 Edge de 2600mAh (mai mica decat chiar si la S5 care avea baterie de 2800mAh). Din pacate, noua baterie este... Non replaceable! Sorry again.

    Despre preturi inca nu stim nimic concret. Cu siguranta vom sti mai multe odata cu apropierea zilei oficiale (10 Aprilie 2015). Pentru mai multe imagini cu cele doua noi flagship-uri Samsung va astept pe threadul oficial: http://www.consolegames.ro/forum/f11...ung-galaxy-s6/. Iar mai jos aveti doua filmulete de tip "hands-on" de la The Verge. Enjoy! Si nu uitati sa postati opinia voastra referitoare la noul S6. Thanks!

    Hands-on Samsung Galaxy S6:



    Hands-on Samsung Galaxy S6 Edge:

    Attached Images Attached Images galaxy_s6_1.jpg galaxy_s6edge.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gata, am urcat si toate imaginile oficiale aici: http://www.consolegames.ro/forum/f11...6/#post1224912. Sunt curios cum vi se par cele doua noi modele...

    ---------- Post added 02-03-2015 at 04:58 ----------

    Am recitit si eu stirea (la rece) si parca am scris prea multe chestii negative despre S6. A nu se intelege gresit, nu am vrut sa fiu rautacios... poate e din cauza ca aveam asteptari prea mari (si vroiam sa vad ceva cu adevarat revolutionar). De exp. S6 Edge mi se pare ca arata superb ca design (poate pentru ca e in sfarsit ceva "altfel"). Daca n-ar fi renuntarea la microSD, bateria fixa... la care se adauga camera iesita in afara, sticla pe spate (de ce nu aluminiu sau real leather?), as fi zis WOW! Asa insa, am impresia ca au mers prea departe in a copia un iPhone si au pierdut ceea ce avea Samsung ca mare avantaj.

    Tineti minte cand a iesi iPhone-ul (5 parca), si incepusera haterii sa-l compare cu o piatra (spunand ca nici piatra nu are extensie de memorie, nici piatra nu are baterie interschimbabila si ca nici piatra nu suporta flash)? Sunt sigur ca aceiasi hateri acum vor spune ca la Samsung sunt features... Well... vedem, poate pana va iesi pe piata, in varianta retail va suporta si microSD iar partea din spate va putea fi desfacuta. One can only hope, right?

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mie mi se pare foarte ok designe-u, astept sa pun mana pe el (ma refer la SGS 6, Edge-u mi se pare in continuare, o mizerie).

    Nu ai specificat ceva foarte interesant, dpdv al camerei, ceva ce pe mine, personal, m-a dat pe spate. Faptul ca are un f de 1.9 la ambele camere, ceea ce mi se pare incredibil si la fel, pentru ambele camere, avem live HDR (nu am vazut niciun alt aparat foto asa ceva, dar poate nu sunt eu prea bine informat ).

  4. #4 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Mi se pare mie sau la secunda 20 din primul clip seamana cu partea de jos de la Iphobe 6? Si cand spun seamana ma refer la o flatare din partea lui Samsung.

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu imi place nimic la S6. Nimic

    Design-ul e slab fata de ce speram eu, are prea multe elemente de peste tot incat imi displace total. Spatele aduce prea mult cu Nexus 4, camera iesita e de pe 1020, partea inferioara arata identic cu un iPhone mai nou, liniile de pe banda de aluminiu sunt exact ca la Moto X 2014, should I continue? E de apreciat ca, din cate au spus multi pana acum, Touchwizz (cu doi z!) e mult mai cuminte, ziceau ca au renuntat la 40% din bloatware si cred ca e un pas bun inainte. Unele chestii sunt ok, acel f/1.9 pe mine nu ma da pe spate, sa nu uitam ca discutam de un senzor extrem de mic. Citeam niste comentarii pe undeva si se certau unii ca o sa scoata poze mai bune decat un DSLR. Ma baieti...

    Interesant e doar Edge. De ce mizerie Razvane? Se face in sfarsit ceva diferit. Avem telefoane curbate pe verticala, pe orizontala, acum avem margini rotunjite, la anul poate primim un Galaxy X Ball, in forma de bila. Cum S6 imi displace, Edge mi se pare cel putin interesant, iar in mana cred ca il simti grozav fiind mai mic decat Edge-ul mare. Abia astept sa pun mana pe unul.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razvanrazy: merci de corectie. Intr-adevar, nu am prins partea cu f/1.9. E bine de stiut asta... mai ales ca noul M9, desi are 20Mpx, se pare ca sta foarte prost la calitatea imaginii (cel putin asa au spus cei care l-au testat la MWC - orice se poate intampla pana la varianta retail).

    Cat despre S6 Edge, repet... el nu este precum Note Edge. Nu doar ca nu are extra ecran/e pe margine, dar partea aceea aduce mai mult cu rotunjirea pe care o gasim la unele Lumia, iPhone 6/6Plus... doar ca este mult mai mare curbura ecranului. Imi imaginez ca pt. swipe stuff e foarte OK, insa n-am idee cum e ca ergonomie (cand il tii in mana) sau daca nu se duce rezistenta telefonului la naiba...

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Interesant e doar Edge. De ce mizerie Razvane? Se face in sfarsit ceva diferit. Avem telefoane curbate pe verticala, pe orizontala, acum avem margini rotunjite, la anul poate primim un Galaxy X Ball, in forma de bila. Cum S6 imi displace, Edge mi se pare cel putin interesant, iar in mana cred ca il simti grozav fiind mai mic decat Edge-ul mare. Abia astept sa pun mana pe unul.
    Pai da, este interesant, asta pot spune si eu, DAR l-ai folosi ? Cum il tii in mana fara sa atingi "marginile laterale" care nu exista ? Inteleg, hai sa evoluam, dar daca facem o sfera cu touch, pe care trebe sa o tinem in mana mereu, cum facem sa nu atingem ce nu trebuie ?

  8. #8 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Nici mie nu-mi place , daca o sa mai aibe si pret de I5s sau I6 ..este si mai clar.

    poate pe negru arata mai bine totusi.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    poate pe negru arata mai bine totusi.
    Pe negru e FINGERPRINT MAGNET! La ce le-o fi trebuit spatele din sticla... numai ei stiu.

  10. #10 SP
    Member Snake's Avatar
    Mai mai, dar nici nu seamana!



    S-a dus dracului ideea de inovatie. Hai sa copiem cat de mult putem! Noroc cu Edge-ul, ca pare mai deosebit!

  11. #11 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Cum zice un internaut si bine zice: The photocopier seems to be working pretty well

    ps: nu stiu daca ati aflat, BUT: Samsung PAY? Are U f@cking kidding me?? Incredibil.

  12. #12 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Imi facusem oarecum sperante de la S6, mai ales ca vreau sa fac un upgrade anul asta. Fura toti idei unii de la altii si fura prost. Camera iesita in afara nu ma deranjeaza asa tare, dar non removable battery and no SD card? Yeah, no.

    Sa vedem ce aduce HTC anul asta.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Sa vedem ce aduce HTC anul asta.
    Pai HTC deja a aratat ca nu face nimic: http://www.consolegames.ro/forum/f11...9/#post1224920. Noul M9 este un M8 cu mici modificari. Cu o camera iesita in afara (oh, not again) si care din teste pare a fi execrabila (desi e de 20Mpx si cu OIS).

  14. #14 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Prea multe lucruri negative? Mie mi se pare ca ai fost exagerat de bland.

    Cu Galaxy S6, Samsung a renuntat la doua dintre cele mai iubite feature-uri ale lor. Au pus intotdeauna atat de mult accent pe bateria replaceable. Presupun ca acum si ei sunt wall huggers, nu? La fel si cu cardul Micro SD. Unii se laudau cu storage de 160GB pe telefoanele lor. Cred ca fanboy-ii au luat foc.
    Design-ul e cel mult submediocru. Nu vorbesc de camera iesita in afara, astea sunt fineturi de care nu am pretentia sa tina cont Samsung. Dar sticla? Ce e in neregula cu aluminiul? Sau vine si ala prin 2020? Pur si simplu, luat per ansamblu, telefonul e urat. Da, e altceva fata de cele de dinainte, dar tot e urat.

    Imi imaginez, oricum, ca display-ul e superb din moment ce e Quad HD. De asemenea, apreciez ca TouchWiz are mai putine aplicatii inutile si ca senzorul de amprente a fost regandit si implementat mai bine. Ceva despre care am vazut ca nu s-a vorbit nimic a fost noul sistem de plati. Nu vreau sa fac niciun fel de remarca cu privire la calitatea serviciului, dar numele... "Samsung Pay" ? Pe bune? Adica cat timp le-a luat?

    Am apreciat mult mai mult S5 la vremea lui, chiar si cu spatele tip șvaițer, constructia de plastic si sistemul biometric de o calitate clar inferioara. Tocmai fiindca avea slot-ul pentru cardul Micro SD si bateria care putea fi inlocuita. Pe deasupra, mai era si waterproof. Si cumva astea sunt feature-urile prin care se distingea Samsung de ceilalti producatori. Sigur, competitia e buna intotdeauna, esentialmente, cumparatorul are numai de castigat din asta. Si Apple a deschis cat de cat sistemul pentru 3rd party keyboards, extensions si mai stiu eu ce. La naiba, au preluat pana si trend-ul cu nenorocitile alea de lopeti. Si Samsung a implementat senzor de amprente, a schimbat materialul telefonului, a lansat la 4 luni dupa Apple Pay, Samsung Pay (inca nu pot sa cred ca se numeste asa) etc.

    Si asa, de incheiere, o remarca de "hater". Mi-am amintit de reclama aia alarmant de cretina de la Samsung, dupa lansarea iPhone 6/6 Plus, cand urmareau cei doi retardati (asa-zisi angajati Apple) prezentarea, si unul era extaziat de ecranele mai mari, in timp ce celalalt ii amintea ca Samsung face telefoane mari din 2012. Asadar, : "Fara card Micro SD, fara replaceable battery, facut din sticla? Welcome to 2010, Samsung."

    Acum observ ca nu am spus nimic de Edge. Nu stiu, ii acord mult prea putina importanta, e un concept indraznet, dar care pentru mine nu prezinta interes.

  15. #15 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    I think I'll stick to my Note 4, for the time being.

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by iry View Post
    ps: nu stiu daca ati aflat, BUT: Samsung PAY? Are U f@cking kidding me?? Incredibil.
    Mie mi se pare interesant si indrazneg Samsung Pay, prin simplu fapt ca au facut precum Apple, adica au luat totul de la zero si nu s-au aliat cu altii. Si au adus o chestie foarte misto (inca nu pricep exact cum functioneaza), prin care se poate plati cu telefonul si la POS-urile care suporta doar card normal (ori cu cip, ori doar cu banda magnetica) si trebuie doar apropiat telefonul de acel POS si, cumva, transmite acel mesaj criptat direct catre server, fara a mai fi nevoie de banda magnetica sau cip. Sper ca am inteles bine...

  17. #17 SP
    Junior Member Bobo Man's Avatar
    ---------- Post added 02-03-2015 at 13:57 ----------

    [/COLOR]
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pai HTC deja a aratat ca nu face nimic: http://www.consolegames.ro/forum/f11...9/#post1224920. Noul M9 este un M8 cu mici modificari. Cu o camera iesita in afara (oh, not again) si care din teste pare a fi execrabila (desi e de 20Mpx si cu OIS).
    Camera la de HTC nu are OIS.

  18. #18 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Edge-ul e cel mai frumos telefon vazut de mine dar poate ca am eu gusturi ciudate

  19. #19 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Generatiile astea de smartphone-uri sunt ca jocurile Fifa, COD si AC in fiecare an same **** dar in alta cutie.

  20. #20 SP
    esbhrwvnjfkajhd SeikQ's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Mie mi se pare interesant si indrazneg Samsung Pay, prin simplu fapt ca au facut precum Apple, adica au luat totul de la zero si nu s-au aliat cu altii. Si au adus o chestie foarte misto (inca nu pricep exact cum functioneaza), prin care se poate plati cu telefonul si la POS-urile care suporta doar card normal (ori cu cip, ori doar cu banda magnetica) si trebuie doar apropiat telefonul de acel POS si, cumva, transmite acel mesaj criptat direct catre server, fara a mai fi nevoie de banda magnetica sau cip. Sper ca am inteles bine...
    ceva ceva ai inteles . Metoda respectiva merge la POS-urile care stiu de Contactless. Adica functioneaza exact precun un card contactless.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 04-09-2014, 08:53
  2. Replies: 20 Last Post: 19-08-2014, 23:08
  3. Replies: 90 Last Post: 07-07-2013, 15:04
  4. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  5. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts