Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Google Chromecast: rival pentru Apple TV

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Google Chromecast: rival pentru Apple TV

    Desi exista numeroase "stick-uri destepte" care ruleaza Android, iata ca cei de la Google lanseaza unul mai oficial. Acest dongle se conecteaza la HDMI-ul televizorului si nu este necesar sa ai un telefon/tableta cu acelasi sistem de operare pentru a-l folosi. Acesta transforma orice TV intr-un smart TV si se poate conecta si direct la receiver in cazul in care nu mai aveti sloturi libere in televizor. Spre deosebire de Apple TV, Google Chromecast nu face o dublura a imaginii de pe telefon/tableta direct pe ecranul televizorului. Acesta transforma device-ul vostru intr-o telecomanda capabila sa controleze toate aplicatiile de genul YouTube, Netflix, etc. Este capabil sa ruleze Flash, dar nu si Silverlight sau videoclipuri Quicktime.

    Chromecast functioneaza cu device-urile cu Android si iOS, Windows si Mac OS. Nu functioneaza cu alte sisteme de operare, nici Windows Mobile.

    Il puteti comanda de aici cu 35$: Chromecast

    In SUA a fost sold-out la scurt timp de la lansare.
    Attached Images Attached Images googlechromecast.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate Chromecast-ul nu rivalizeaza nici macar cu chinezariile Android de pe piata... Cine vrea gaseste pe la un pret asemanator Android on a stick cu quad core, 1GB RAM, Mali 400, 4-8GB spatiu, microSD, Bluetooth... adica aproape tot ce ai nevoie pentru "full Android experience on TV". Chromecast-ul vine cu Marvell DE3005 + Azurewave chip... si doar 512MB RAM. Deci e doar o jucarie "dedicata" serviciilor gen Netflix si cam atat. Dar, petnru 35 USD... nu e rau.

    Btw, cei de la iFixit au facut deja teardown: Chromecast Teardown - iFixit

  3. #3 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Chiar nu inteleg de ce l-au facut cat un stick usb ci nu un "box" cum este roku si Apple TV dar este interesanta ideea

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  5. #5 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Chiar nu e rau , daca il schimb in locul unui Apple TV 3 e upgrade sau downgrade ?

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla0874 View Post
    Chiar nu e rau , daca il schimb in locul unui Apple TV 3 e upgrade sau downgrade ?
    Depinde. Daca ai un ecosistem Apple in spate (iPad, iPhone, MacBook), nu se compara nimic cu un AppleTV... Otherwise, poti spune ca e la fel.
    Cea mai mare diferenta intre produsele cu Android si AppleTV am observat-o la sharing sau AirPlay. De exp. orice arunc de pe un iPhone, iPad pe un AppleTV, trece instant pe TV... pe cand via Android, exista cateodata si 30-40 de secunde de waiting (n-am inteles niciodata de ce). Mai rau e atunci cand playezi ceva de pe YouTube sa zicem. AppleTV-ul ia automat HD, face caching si pleaca instant... Google ia SD si stai de te plictisesti. Si chestia asta mi s-a intamplat cu vreo 3 Android USB sticks, vreo 5 mobile cu Android (cel mai rapid fiind S4), cu 2 tablete Android si SmartHub-ul de pe Samsung F8000.

    Daca ai un HTPC legat la PC, am prezentat si o alternativa la AppleTV, in caz ca te intereseaza doar AirPlay-ul: http://www.consolegames.ro/forum/f81...lay-airserver/

  7. #7 SP
    Senior Member Trefla's Avatar

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Amazon vine cu un rival pt. Chromecast: Fire TV Stick. Mai multe detalii pe Fire TV Stick - Official Site - Shop Now.
    Attached Images Attached Images 2014-10-29_115952.png feature-hero-v2.jpg feature-performance._v322851106_.jpg

  9. #9 SP
    Manager paul's Avatar
    $49.99.
    Tech Specs:
    Chromecast with Google TV

    Resolution
    - Up to 4K HDR, 60 FPS
    - Supports resolutions up to 4K and high dynamic range (HDR)
    Video Formats
    - Dolby Vision, HDR10, HDR10+for stunning picture quality.
    Audio Formats
    - Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos (pass-through)
    Ports
    - HDMI to plug directly into the TV
    - USB Type-C power
    Dimensions & Weight
    - Length: 6.4 in (162 mm)
    - Width: 2.4 in (61 mm)
    - Height: 0.5 in (12.5 mm)
    - 1.9 oz (55 g)
    Colors
    - Snow
    - Sunrise
    - Sky
    Connectivity
    - Wi-Fi 802.11ac (2.4 GHz / 5 GHz)
    - Bluetooth®
    Operating System
    - Android TV OS

    Voice Remote

    Weight
    - 2.2 oz (63 g)
    Mic
    - Integrated microphone for Google Assistant
    Power
    - 2 AAA batteries included
    Compatibility
    - Requires Chromecast (Google TV)
    Dimensions
    - Length: 4.8 in (122 mm)
    - Width: 1.5 in (38 mm)
    - Height: 0.7 in (18 mm)
    Sensors
    - Accelerometer
    Connectivity
    - Bluetooth®
    - IR to control TV, soundbar, or receiver
    Our best Chromecast yet, now with Google TV
    Chromecast with Voice Remote & Google TV:
    Attached Images Attached Images chromecastwithgoogletv_snow_upright_v2.max-1000x1000.jpg

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    M-au spart cu acele culori: "Snow white, Sunrise si Sky blue". Really? Si negrul unde e?
    Also, in 2020 sa vii fara standard AX (WiFi6) e cam de porc. Mai ales ca in continuare nu poate fi conectat pe cablu gigabit. Dar, la 49.99$ merge si o chinezarie d-asta alba...

  11. #11 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Care e scopul acestui dispozitiv? E pentru oamenii care inca nu au Smart TV?

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sau pentru cei care au un SMART TV care nu e cu Android TV, sau e foarte vechi (de exp. la parintii mei nu mai functiona Netflix si HBO, pt. ca nu se mai updatau aplicatiile). Sau pentru cei care vor sa transforme orice alt monitor intr-un SMART TV, de exp. Atata timp cat are HDMI, of course.

  13. #13 SP
    Member renatoman's Avatar
    nasol..eu alaltaieri am cumparat un Chromecast 3..daca stiam ca apare jucarica asta mai asteptam oleaca...eu l-am luat pt mirror din aplicatia Telekom TV. Cu altceva nu mergea.

  14. #14 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai se stia. Au tot fost leaks in ultimile cateva saptamani si cu el si cu Pixel 5 si boxa si cam tot.

  15. #15 SP
    Member renatoman's Avatar
    nu am dat prea mare importanta..stiam de dispozitiv de mai demult..am cautat pe magazinele online, si am luat din stock.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. HTC va produce o tableta pentru Google By trickz in forum Tech News
    Replies: 12 Last Post: 06-10-2014, 12:38
  2. Scadere de preturi pentru Google Drive By FlyingPotatoes in forum Tech News
    Replies: 10 Last Post: 25-03-2014, 16:39
  3. Replies: 5 Last Post: 07-10-2013, 22:28
  4. Apple si Google lucreaza la console de jocuri By trickz in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 28-07-2013, 11:54
  5. Replies: 0 Last Post: 26-07-2013, 08:32

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts