Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Un nou "head mounted display" de la Sony. Acum si 3D!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Un nou "head mounted display" de la Sony. Acum si 3D!

    Nu stiu cati dintre voi inca viseaza la un head mounted display care sa fie capabil sa afiseze acea realitate virtuala pe care o gasim in mod constant prin filmele science fiction, si nu stiu cati dintre voi ati fost complet dezamagiti de modelul de anul trecut, insa un lucru e cert: Sony continua sa progreseze. Anul acesta vine cu modelul HMZ-T2 care pe langa greutate mai mica, redesign, casti si suport pentru 24p cinema display, aduce si 3D-ul in vizor! Acest model ar trebui sa ajunga pe rafturile magazinelor in data de 13 Octombrie, iar pretul (in Japonia) este de 70,000 YEN (aproximativ 894 USD). Pricy, dar pentru pasionati, pretul nu conteaza, nu?

    Ca date tehnice, Sony HMZ-T2 va veni cu doua panouri denumit "Organic EL" capabile de 1280 x 720 (grr, inca nu avem FullHD) si un unghi de vizualizare de 45 de grade, va fi capabil sa simuleze un camp vizual de aproximativ 20 metri, si va reda sunet 5.1 Virtual Surround. Se va conecta via HDMI (no wireless, sorry) si va avea aproximativ 300 grame (600 grame cu tot cu cabluri).

    Acum ca Google face din ce in ce mai des parada cu al sau Project Glass, sunt sigur ca vom vedea din ce in ce mai multe astfel de device-uri pe piata, si nu doar proiecte pe hartie sau prin filme si reclame din viitor.

    Sursa (in japoneza): HMZ-T2 | Sony Personal 3D Viewer.
    Attached Images Attached Images noul_headmount_display_3d_sony_hmz-t2.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai jos aveti si cateva imagini cu produsul. Enjoy!
    Attached Images Attached Images hmz-t2_1.jpg hmz-t2_2.jpg hmz-t2_3.jpg hmz-t2_4.jpg hmz-t2_5.jpg hmz-t2_6.jpg hmz-t2_7.jpg

  3. #3 SP
    Member maravela's Avatar
    Ca sa vezi, nu am stiut ca cel de anu trecut nu era 3D.

    Eu sunt foarte curios de evolutia acestor aparate, de cat sa-mi cumpar un tv urias, mai bine imi cumpar niste "ochelari" d-astia.

    Sunt foarte curios de modelul inca in teste si probe, conceput de John Carmack si alti baieti.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Haha, ce ma distreaza ca am intors imaginea, dar am uitat de sigla Sony. Well, asa ramane, in ideea ca se vede ok in oglinda

    Referitor la datele tehnice, eu sunt curios... oare fiecare ecran in parte are 1280 x 720, sau impreuna?

    Oricum, personal mi se pare ca e destul de annoying de folosit (ma gandesc la sesiuni de gaming prelungite). Stiu ca ma deranjeaza si ochelarii 3D care nu au decat 25 grame, daramite sa stai cu 300-600 grame pe cap cateva ore?!? Si mai ales, legat cu un cablu de tv/calculator/consola...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 22 Last Post: 24-02-2012, 19:31
  2. Sony 3D Head Mounted Display By erik95 in forum HiFi
    Replies: 0 Last Post: 09-01-2011, 23:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts