Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: Apple mai castiga un proces

  1. #1 SP
    Member iUser's Avatar

    Apple mai castiga un proces

    Dupa ce Apple a castigat procesul impotriva sud-coreenilor de la Samsung, inca un producator de telefoane mobile si tablete a pierdut in fata americanilor. Compania Motorola a fost acuzata de folosirea unui patent detinut de Apple, si anume efectul "rubber-banding". Desi in luna aprilie a acestui an, Motorola a recunoscut incalcarea patentului, in luna august au schimbat strategia, negand folosirea acestuia. Se pare ca nu au fost ajutati de nicio strategie, iar tribunalul din Munchen le-a dat dreptate celor de la Apple.

    Acum, totul depinde de suma pe care compania din California este dispusa sa o plateasca tribunalului. Pentru 32 milioane de dolari, Apple poate obtine blocarea folosirii patentului, pentru inca 12,9 milioane de dolari, Motorola va fi obligata sa retraga de pe piata toate device-urile ce folosesc patentul, iar pentru inca 12,9 milioane de dolari se vor retrage toate telefoanele si tabletele afectate de pe teritoriul Germaniei.

    Ramane de vazut ce suma va plati Apple si daca Motorola va face apel deciziei.
    Attached Images Attached Images apple_vs_motorola.jpg

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Apple mai castiga un proces

    Astept procesul pt mărul lui Adam

  3. #3 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Mda, deja imi este clar ca Apple a inceput sa piarda teren pe piata tabletelor si smartphoneurilor iar acum incearca sa isi recupereze pierderile prin gunoaie de acest gen.
    Tipic, ma bucur ca am scapat de gunoiul care se numeste iPhone

  4. #4 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    E deja paranoia pura. Am inteles procesul cu Samsung,am incercat sa studiez si sa vad care au fost cauzele,dar deja o iau pe aratura cu datul in judecata.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stati linistiti, ca la nivelul asta, toti dau in judecata pe cine pot. Samsung da in judecata pe Apple, Apple pe Samsung, Samsung pe Motorola, Motorola pe Sun, Sun pe Google... si tot asa. Chestia cu patent-urile pe care le detin are mai mare importanta decat banii pe care-i iau din procese.

    Si ca sa fiu si mai on-topic, Samsung incearca de ani buni sa baneze vanzarile Apple in Korea. De ce? Ca asa vrea muschiul lor. Ce-ar insemna sa vina Dacia sa ceara interzicerea vanzarii de BMW si Mercedes, pe motiv ca le strica vanzarile?

  6. #6 SP
    Member biagyydog's Avatar
    sunt curios daca ii vor da in judecata si pe cei de la LG (parca ei, ori niste subcontractori de-ai lor produc celebrele ecrane Retina, cel putin la inceput - imi cer scuze anticipat daca nu este adevarat). cu Samsung nu s-au sfiit deloc (bine, ura mare intre ei), desi Apple iau anumite componente tot de la subcontractori Samsung (incurcate ite..).
    si astept momentul in care roata se va intoarce si pt ei, ca deh, nu exista plata fara rasplata.

  7. #7 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    In momentul asta,Apple e un imperiu. Din aceasta cauza,cel putin 90% din ceilalti producatori ar pierde fara niciun dubiu daca i'ar actiona in instanta. Nu sunt convins nici de impartialitatea vreunui tribunal. Ce am observat in ultima vreme e ca Apple vrea sa isi ingroape complet concurenta. Ma indoiesc ca e teama de a pierde teren in piata,cum spunea cineva mai sus. Vanzarile exclud acest lucru. Vor sa fie "singurii si unicii". Si au inceput un proces de exterminare care va face ravagii in economie in foarte scurta vreme.
    Ma indoiesc ca "se va intoarce roata". Si daca se va intampla,multe alte companii vor avea de suferit inaintea lor.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Trebuie sa-si merite si firmele lor de avocatura caruta de bani nu? Desi avocatul acela la procesul din US al lui Samsung, s-a facut complet de ras. N-a fost in stare (de la distanta de cativa metri) sa spuna care dintre device-uri este iPad si care este Galaxy Tab. No offense... dar insemna ca nici macar nu cunostea produsul pentru care se lupta. Era vorba de bani, si atat.

    Mai urat a fost ca imediat masina "anti-Apple" a sarit imediat la lupta... aruncad pe net chestii cum ca de fapt Apple ii da in judecata pentru ca ei au patent pe forma respectiva. Nu e adevarat, nu exista niciun astfel de patent (si nici nu ar permite FCC-ul patentarea formelor geometrice clasice, cum ar fi patrulaterul). Va dati seama ce s-ar mai da in judecata atunci toti pentru orice?

    ---------- Post added 14-09-2012 at 07:25 PM ----------

    Quote Originally Posted by Firezu View Post
    In momentul asta,Apple e un imperiu. Din aceasta cauza,cel putin 90% din ceilalti producatori ar pierde fara niciun dubiu daca i'ar actiona in instanta. Nu sunt convins nici de impartialitatea vreunui tribunal. Ce am observat in ultima vreme e ca Apple vrea sa isi ingroape complet concurenta.
    Gresesti. Apple a pierdut de-a lungul timpului o groaza de procese, iar cel mai recent acum cateva luni in Japonia (tot pe baza unui patent): Apple Loses Patent Lawsuit Against Samsung in Japan - Bloomberg. Deci chestia cu "nu pierde ca e un imperiu" nu prea tine.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Oricum Samsung si-o merita. Eu inteleg ca la smartphone-uri, ok... nu prea ai ce sa faci, sa pui icoane rotunde ca sa nu semene homescreen-ul cu cel de la Apple. Dar sa ajungi sa copiezi pana si mufele, cablurile, incarcatorul... mi se pare un pic cam "in your face Apple". Daca ar fi fost o firma chinezeasca, toata lumea ar fi ras. Asa insa, nu prea e de ras.
    Attached Images Attached Images apple-iphone-usb-cable-2007-vs-samsung-galaxy-tab-usb-cable-2010.jpg samsung_copies_apple.jpg samsung-charger.jpg

  10. #10 SP
    Member iUser's Avatar
    Attached Images Attached Images applesamsung-500x384.jpg

  11. #11 SP
    Member biagyydog's Avatar
    mie, ca si utilizator de rand (2 telefoane samsung +1 monitor, ipod, MAC OS in VM) mi se cam r*pe de toata prostia asta a lor, dar in acelasi timp stiu ca intr-un final toata galceava asta de gaste de gradinita ma va afecta.
    cum ? simplu: pret, calitate, intoxicare cu reclame la enspemii de produse.
    de ce nu s-or multumi doar sa scoata produse bune si competitive ? nu, ei vor bani, primul loc in top si daca se poate suprematie peste tot si toate (un fel MS in OS). pai asta da in cap tocmai unei idei de libertate, democratie exprimata tocmai de device-urile lor.
    eu, ca simplu utilizator dependent de produsele lor nu pot decat sa il citez pe Puya: "e foame de bani, baieti"

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by iUser View Post
    Ce usor e sa cauti niste poze pe net si sa le postezi mai departe... Dar n-ar fi bine inainte de toate sa ne documentam mai bine? Se compara acolo un Samsung din 2006 cu iPhone-ul din 2007. Doar ca Apple avea designul respectiv din 2005 (codename Purple). Pe-asta n-ai mai gasit-o pe Google?
    Attached Images Attached Images apple_2005.jpg apple-designs_2005-2006.jpg

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Oricum imaginea asta cred ca spune totul
    Attached Images Attached Images samsung_before_and_after_iphone.jpg

  14. #14 SP
    Member biagyydog's Avatar
    deci esti pro Apple, pro Samsung ? sau esti obiectiv, iar acum arati ca intr-adevar Samsung a fost prins in off-side ?

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by biagyydog View Post
    deci esti pro Apple, pro Samsung ? sau esti obiectiv, iar acum arati ca intr-adevar Samsung a fost prins in off-side ?
    In cearta dintre ei sincer, nu ma intereseaza cine castiga. Ma refer la procese. Mi se par puerile, dar cum am zis mai sus, probabil n-au avocatii lor ce face. Si probabil fiecare din ei vrea mai multi bani, si daca se poate, concurenta sa nu mai vanda deloc. Desi culmea e ca Apple depinde de Samsung si invers.

    Pe partea de smartphones, acum am un Samsung Galaxy Note. Inainte am avut un iPhone 4 si 3GS. Urmatorul va fi un iPhone 5. Si dupa, Dzeu stie ce o mai iesi. Am trecut insa prin Nokia (N95, 6610, etc.), Asus P525, Dell Axim, Compaq iPaq... si desigur nebuniile vechi de caramizi Motorola. Deci dupa cum vezi, nu sunt fanul unei tabere... merg pe ce-mi place si care-mi satisface nevoile.

    Din experienta de pana acum, dintre Symbian, iOS, Windows Mobile, Android... trebuie sa recunosc ca cel mai stabil, cel mai rapid si cel mai ok (si dpdvd al aplicatiilor si jocurilor) este iOS-ul. Repet, din punctul meu de vedere... al unui tech geek caruia ii trec zilnic toate prostiile prin mana (pentru teste, repair, updates, fixes, etc.). Respect parerea fiecaruia, dar cum am mai zis, urasc ipocrizia. Mai exact pe aia care urasc orice produs de la firma X pentru ca urasc firma X in sine.

    Cat despre Samsung prins in off-side, la urma urmei si-au facut-o cu mana lor. De ce n-a dat Apple in judecata pe Asus de exp.? Well, pentru ca ei nu s-au apucat sa copieze absolut tot ce au prins? Pentru ca au venit cu chestii originale? Oricum e un lucru bun... dupa cum se vede procesul a prins bine si la Samsung, care a inceput sa-si schimbe interfata, designul...

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Apple mai castiga un proces

    Nu se ajunge nicaieri in ritmul asta, samsung sau apple nu au inventat dreptunghiul, asa se poate discuta p�nă...Cu riscul poate de a supara fanii apple, samsung, nokia mai spun cateva lucruri:
    1.samsung a inceput sa facă telefoane tip plăcintă, performante, dar ur�te.
    2.apple cu iphone 5 nu m-a dat pe spate, l-au alungit si pot sa vad 16/9 in sf�rşit, de ce as cumpăra un iphone 5 si nu un 4s? ah da, sa fiu trendy...
    3 nokia rip( a fost marca mea preferata, mai exact seria E)
    O părere personala, prefer plăcinta samsung galaxy note 2, tot vroiam o tableta nexus. Pt mine un minus mare la iphone,nu pot sa trimit muzica prin bluetooth, cel putin asa am inteles de la amicii mei care au acest telefon. De multe ori am fost pus in situaţia asta, sa trimit sau sa primesc diferite melodii. Nu stiu daca telefoanele de la apple citesc fişiere mkv sau flac, de aceea va intreb pe voi. Iphone 4s e un telefon ft frumos, dar nu vreau sa iau dupa mine si laptop, tableta, telefon.
    In concluzie iphone 5 plus ipad 3(1200 euro), plăcinta oribila 500-600.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DanTe23 View Post
    Nu se ajunge nicaieri in ritmul asta, samsung sau apple nu au inventat dreptunghiul, asa se poate discuta p�nă
    Tu nu citesti ce s-a scris inaintea ta, nu? Tocmai am zis ca asta cu dreptunghiul e o aberatie aruncata pe net de niste fanboys... nu a dat nimeni pe nimeni in judecata din cauza ca foloseste aceeasi forma geometrica. E simplu bulls$#t
    Quote Originally Posted by DanTe23 View Post
    Pt mine un minus mare la iphone,nu pot sa trimit muzica prin bluetooth, cel putin asa am inteles de la amicii mei care au acest telefon. De multe ori am fost pus in situaţia asta, sa trimit sau sa primesc diferite melodii.
    Amicii tai nu se pricep sau n-au auzit de AppStore. Sunt cateva sute de aplicatii care fac asta. Printre care unele free. Chiar si in Cydia gasesti alternative. E posibil sa dai de cine stie ce Nokia care nu primesc via Bluetooth melodii decat de pe un alt Nokia, caz in care, get a Nokia! Sau send it by email, ftp, dropbox, file sharing, etc...
    Quote Originally Posted by DanTe23 View Post
    Nu stiu daca telefoanele de la apple citesc fişiere mkv sau flac, de aceea va intreb pe voi.
    Chiar nu citesti ce se mai scrie pe forum, nu? Cred ca pe threadul de iPhone, iPad, iOS... s-au dat exemple zeci de playere mkv. Mie-mi place XBMC-ul, care citeste ORICE fel de format. Insa recunosc ca nu prea ma uitam la filme pe iPhone. Le vizionez pe iPad-ul placinta, ca am o varsta totusi...

  18. #18 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Apple mai castiga un proces

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Tu nu citesti ce s-a scris inaintea ta, nu? Tocmai am zis ca asta cu dreptunghiul e o aberatie aruncata pe net de niste fanboys... nu a dat nimeni pe nimeni in judecata din cauza ca foloseste aceeasi forma geometrica. E simplu bulls$#t

    Amicii tai nu se pricep sau n-au auzit de AppStore. Sunt cateva sute de aplicatii care fac asta. Printre care unele free. Chiar si in Cydia.

    Chiar nu citesti ce se mai scrie pe forum, nu? Cred ca pe threadul de iPhone, iPad, iOS... s-au dat exemple zeci de playere mkv. Mie-mi place XBMC-ul, care citeste ORICE fel de format. Insa recunosc ca nu prea ma uitam la filme pe iPhone. Le vizionez pe iPad-ul placinta, ca am o varsta totusi...
    De obicei nu citesc acel thread, nu pot sa imi spun o părere fara sa apară interpretări, de aceea am pus o intrebare aici, scuză-mă pt indolenţa. Nu stau sa derulez pagini pe un thread sa vad aceleaşi inepţii. Sunt prea multi fani care asteapta o părere diferită...apoi incepe potopul
    PS eu numesc plăcinta galaxy note

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vezi, asta e diferenta intre fanboys si cei care chiar se documenteaza inainte. Eu inainte de a-mi achizitiona un produs, in primul rand stau si studiez forumurile pe tema acelui produs. Si de cele mai multe ori, xda-developers e o sursa super ok. Acolo vezi cel mai simplu ce probleme sunt, ce merge si ce nu.

    Un fanboy insa nu va intra niciodata pe threadul "concurentei", decat poate sa posteze repede un flame si sa dispara... Pentru el oricum produsul respectiv este prost din start, asa ca de ce sa se mai documenteze?

  20. #20 SP
    Member iUser's Avatar
    Ma rog, multa cearta pentru nimic si aici si in tribunale. Nu cred ca cineva cumpara un Motorola pt. un simplu efect din browser... Il cumpara pt. ca nu are 600€ ca sa-si ia un iPhone.
    Eu nu sunt de nicio parte, am avut si iPhone si Nokia cu Symbian si Samsung , HTC cu Android. Cum a aparut un telefon mai bun ca actualul si imi permit sa-l cumpar, nu vad de ce as renunta la el deoarece nu are un mar sau un S pe spate...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  2. Apple planuieste doua iPhone-uri mai mari! By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 34 Last Post: 27-01-2014, 01:13
  3. Replies: 5 Last Post: 07-10-2013, 22:28
  4. Replies: 8 Last Post: 26-07-2013, 20:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts