Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 28 of 28

Thread: Apple mai castiga un proces

  1. #21 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    In cearta dintre ei sincer, nu ma intereseaza cine castiga. Ma refer la procese. Mi se par puerile, dar cum am zis mai sus, probabil n-au avocatii lor ce face. Si probabil fiecare din ei vrea mai multi bani, si daca se poate, concurenta sa nu mai vanda deloc. Desi culmea e ca Apple depinde de Samsung si invers.

    Pe partea de smartphones, acum am un Samsung Galaxy Note. Inainte am avut un iPhone 4 si 3GS. Urmatorul va fi un iPhone 5. Si dupa, Dzeu stie ce o mai iesi. Am trecut insa prin Nokia (N95, 6610, etc.), Asus P525, Dell Axim, Compaq iPaq... si desigur nebuniile vechi de caramizi Motorola. Deci dupa cum vezi, nu sunt fanul unei tabere... merg pe ce-mi place si care-mi satisface nevoile.

    Din experienta de pana acum, dintre Symbian, iOS, Windows Mobile, Android... trebuie sa recunosc ca cel mai stabil, cel mai rapid si cel mai ok (si dpdvd al aplicatiilor si jocurilor) este iOS-ul. Repet, din punctul meu de vedere... al unui tech geek caruia ii trec zilnic toate prostiile prin mana (pentru teste, repair, updates, fixes, etc.). Respect parerea fiecaruia, dar cum am mai zis, urasc ipocrizia. Mai exact pe aia care urasc orice produs de la firma X pentru ca urasc firma X in sine.

    Cat despre Samsung prins in off-side, la urma urmei si-au facut-o cu mana lor. De ce n-a dat Apple in judecata pe Asus de exp.? Well, pentru ca ei nu s-au apucat sa copieze absolut tot ce au prins? Pentru ca au venit cu chestii originale? Oricum e un lucru bun... dupa cum se vede procesul a prins bine si la Samsung, care a inceput sa-si schimbe interfata, designul...
    corect. aprob parerea ta 100 %. ceea ce a facut Samsung mi s-a parut o prostie imensa, depasita doar de perpetuarea lor in aceasta prostie. si i-a costat. din aspectul gadget-urilor lor actuale, se pare ca au invatat din asta. Sa speram ca nu vor mai face prostii, iar Apple nu si-o va lua in cap si va turna cu procese in stanga si in dreapta, crezandu-se zei, fiindca s-ar putea sa ii coste (in primul rand trebuie sa isi mentina calitatea propriilor produse la nivel inalt si sa inoveze mereu) - eu cred mereu ca toate se intorc la un moment dat, cum copierea i-a costat pe Samsung, asa si aceasta atitudine (desi indreptatita) s-ar putea ca un bumerang (sa speram ca nu prin calitatea produselor, ca deja apar semne de prin Asia in acest sens).

    Si eu sunt impartial, si, dupa cum am mai spus, cearta asta intre doi colosi mi se pare ca galceva intre 2 copii de gradinita. dar banul vorbeste.

    Ca si gadget-uri, ambii au produse nu bune, si f bune, si desigur fiecare va vedea ce e bine si ce nu in ele. Am vrut Iphone, dar nu am avut bani de el; am gasit si mi-a placut un GT S8500 Wave, si sunt ff multumit de el. Am Ipod de multi ani, si inca merge bine. MAC OS este un sistem de operare aproape ideal (am ramas sincer uimit de ce poate face), iar aici va mai curge multa apa pe Dunare pana sa se apropie un altul de el (la fel si IOS); chiar daca diversele versiuni de Linux mananca mai putine resurse si sunt ff utile, iar W7 si W8 au aratat ca MS a inceput sa invete din greselile trecutului. Samsung are electronice absolut extraordinare (eu am doar un monitor/ TV, dar am putut testa si altele, si WOW..).

    Deci toate au puncte slabe si puncte forte, si nu zic ca nu e bine sa intre pe teritoriul unde e celalalt mai bun, dar galceava asta a gastelor imi lasa un gust amar si o parere ff proasta despre managementul lor actual.
    Concurenta e buna, dar ura nu.

    ---------- Post added 14-09-2012 at 10:29 PM ----------

    Quote Originally Posted by iUser View Post
    Ma rog, multa cearta pentru nimic si aici si in tribunale. Nu cred ca cineva cumpara un Motorola pt. un simplu efect din browser... Il cumpara pt. ca nu are 600€ ca sa-si ia un iPhone.
    Eu nu sunt de nicio parte, am avut si iPhone si Nokia cu Symbian si Samsung , HTC cu Android. Cum a aparut un telefon mai bun ca actualul si imi permit sa-l cumpar, nu vad de ce as renunta la el deoarece nu are un mar sau un S pe spate...
    corect

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, sa mai ziceti ca nu o cauta cu lumanarea cei de la Samsung. Ia uitati noul lor ad:
    Attached Images Attached Images samsung-ad.jpg

  3. #23 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eh, sa mai ziceti ca nu o cauta cu lumanarea cei de la Samsung. Ia uitati noul lor ad:

    Aaaaand here comes the reply.
    Adevarul e ca asta e o chestie de perspectiva. iPhone 5 e foarte bun si sunt convins ca si Galaxy S III-ul,spre deosebire de alte telefoane cu Android,e un smartphone foarte puternic.
    Attached Images Attached Images applesamsung.png

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Firezu View Post
    Aaaaand here comes the reply.
    Dzeule... oare cand or sa termine cu cearta asta? In fine, ei sa fie sanatosi. Noi alegem oricum ce ne place... si ce ne permitem

  5. #25 SP
    Member biagyydog's Avatar
    imi aduce aminte de "cearta" intre producatorii germani de masini (daca nu ma insel BMW si AUDI) prin diverse reclame, peste care s-a bagat si presedintele Bentley (cu un anumit deget mijlociu ridicat..)..
    si eu care credeam ca banii aduc fericirea...

  6. #26 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    Re: Apple mai castiga un proces

    Eu unul cred ca Mar vrea sa elimine concurenta usor si sigur.Intai Samsung , acum Motorola , mai urmeaza SE si HTC

    Sent from my E15i using Tapatalk 2

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    Eu unul cred ca Mar vrea sa elimine concurenta usor si sigur.Intai Samsung , acum Motorola , mai urmeaza SE si HTC
    In cazul Samsung cred ca Marul si-ar dori sa ramana la facut frigidere, fier de calcat si televizoare. Pentru ca in rest, daca stam si ne gandim, procesorul, memoriile, chiar si o parte din LCD-uri, sunt facute de Samsung. Valabil si pentru LG, Sharp. Sunt dependenti unii de altii si cred ca fac doar un show mediatic pentru a face taberele fanilor cat mai inraite.

    Referitor la procesul cu Motorola, acolo e vorba de un singur patent... lucru pentru care zilnic se fac procese intre companii. Si e normal, odata ce companiile platesc bani seriosi pt. acele patents (inventii). Sa nu uitam ca Google a cumparat Motorola pentru un singur motiv: 17.000 de patents! Si ca dovada, in August Google a si deschis proces asupra Apple din cauza unui motiv, proces prin care incearca sa opreasca definitiv importul de iPhone-uri, iPod-uri, iPad-uri si diferite computere Apple. Insa masinaria Google lucreaza mai bine si nu prea e mediatizat un lucru de genul acesta. E mai interesant cand e vorba de Apple vs "rest of the world". Dar daca vor castiga, sa vedeti atunci mediatizare... Daca nu credeti, detalii aici.

    Cat despre HTC, acelasi lucru. Tocmai s-au folosit de patents ale Google pentru a da in judecata Apple. Detalii aici.

    Deci dupa cum se poate vedea, lumea vorbeste numai despre cum ataca Apple pe ceilalti... de faptul ca toti ataca Apple nu prea se discuta. Asta este, asa se intampla cand esti in top. Imi aduc aminte ca si Microsoft avea procese cel putin lunar...

  8. #28 SP
    Member biagyydog's Avatar
    mama lor de patente si inventii..
    acum ar trebui si egiptenii ori mexicanii (sau cine or fi fost primii) sa dea in judecate Muzeul Luvru (de ex.) ca folosesc modelul piramidei fara sa fi cerut drept de patentare de la inventatori samd.
    banii, banii si iar banii aduc toata mancatoria asta. daca ala e cel mai bun intr-un domeniu, adu oameni mai buni, fa inovatii, redu costurile etc. ca sa poti sa tii pasul cu el, nu fa procese peste procese. si intotdeauna respecta-te pe tine si pe competitorul tau, si mai ales fii profesionist.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  2. Apple planuieste doua iPhone-uri mai mari! By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 34 Last Post: 27-01-2014, 01:13
  3. Replies: 5 Last Post: 07-10-2013, 22:28
  4. Replies: 8 Last Post: 26-07-2013, 20:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts