Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 58

Thread: E oficial: noul standard TV este UHD

  1. #21 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    dacblood are dreptate in mare masura...este foarte putin probabil ca saltul de la actuala generatie de console la viitoarea sa fie asa de mare cum a fost intre precedenta si actuala...costuriile ar fi prea mari...iar la pretul de 300-400$/E nu cred ca o consola va putea rula 4K in materie de jocuri(la filme tot ce e posibil)...

  2. #22 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ai zis bine "actual", insa 4K nu e nici pe departe actual. Initial va fi doar pentru premium users (tin sa-ti amintesc ca sunt useri care joaca in rezolutii chiar si mai mari de 4K, folosind multi-monitor configs)... si probabil in cei 2-3 ani in care se va impune, vor ajunge la zi si producatorii de chipuri grafice. De fapt, ei deja sunt stressati de chestii gen Retina, care se apropie "ingrijorator" de mult de 4K.

    Multumim pentru anunt. Cum a fost calatoria in viitor? Tot asa bumpy sau au mai rezolvat problemele?
    Nu man nu joaca nimeni in rezolutii 4K nici in configuratii 3-monitor. Acolo avem rezolutia de [1920*3] adica 5760 x 1080 asta inseamna 6220800 pixeli fata de 7516800 pixeli care inseamna 4K. 4K e cu 20% mai mare decat o rezolutie obtinuta cu 3 monitoare. Pe rezolutie 4K, nici un GTX 690 dual GPU nu face fata la un motor graphic pretentios ruland in DirectX11 cu detalii ridicate si filtrele de calitate activate.

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post
    Nu man nu joaca nimeni in rezolutii 4K nici in configuratii 3-monitor. Acolo avem rezolutia de [1920*3] adica 5760 x 1080 asta inseamna 6220800 pixeli fata de 7516800 pixeli care inseamna 4K. 4K e cu 20% mai mare decat o rezolutie obtinuta cu 3 monitoare. Pe rezolutie 4K, nici un GTX 690 dual GPU nu face fata la un motor graphic pretentios ruland in DirectX11 cu detalii ridicate si filtrele de calitate activate.
    Sorry, but you're wrong! Eu m-am jucat la un client pe 3 x Dell U2711 si asta inseamna nu 3 x 1920 x 1080 ci 3 x 2560 x 1440. Adica 11 Mpx! Mult peste 4K. Si nu avea "decat" un SLI de GTX 670-uri... n-am verificat cate FPS-uri avea in Dirt2 (atat avea pe PC, cu un super volan) insa sunt sigur ca era peste 60FPS la cat de fluent mergea.

    Eu ma gandesc cu groaza, ca daca mi-as mai lua inca 2 x U3011, ar insemna 3 x 2560 x 1600. Adica peste 12Mpx. Grrr. Bine ca nu se va intampla niciodata, ca nu-s atat de maniac (si plin de bani)
    Quote Originally Posted by isis View Post
    Pe rezolutie 4K, nici un GTX 690 dual GPU nu face fata la un motor graphic pretentios ruland in DirectX11 cu detalii ridicate si filtrele de calitate activate.
    Uite aici testele pentru Triple monitor gaming pe GTX 590: Triple monitor gaming on GeForce GTX 590 and Radeon 6990 - DX11: Colin McRae DiRT 2
    Si aici unul pentru Triple monitor gaming pe GTX 680: Articles : Three Times The Fun: Surround on the GeForce GTX 680 | GeForce

    Deci dupa cum vezi, se poate

  4. #24 SP
    Banned isis's Avatar
    SLI de GTX 670 = GTX 690. Si DIRT2 e un joc cu motor graphic vechi. Is curios cum iti mergea BF3 in DX11 4xAA ULTRA pe configuratia aia.

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post
    SLI de GTX 670 = GTX 690. Si DIRT2 e un joc cu motor graphic vechi. Is curios cum iti mergea BF3 in DX11 4xAA ULTRA pe configuratia aia.
    In momentul in care vei avea 4K pe un singur monitor (fie el chiar si 30"), atialiasing-ul gen 4xAA va fi useless. Eu la mine pe 30" si 2560 x 1600 si deja il dezactivez pentru ca este aproape egal cu zero (cu sau fara AA e acelasi lucru). Daca la mine si e dot pitch-ul atat de mic incat AA-ul nu mai conteaza, iti dai seama ca in 4K nu mai e necesar. Si uite asa ai mai castigat niste FPS-uri

  6. #26 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    In momentul in care vei avea 4K pe un singur monitor (fie el chiar si 30"), atialiasing-ul gen 4xAA va fi useless. Eu la mine pe 30" si 2560 x 1600 si deja il dezactivez pentru ca este aproape egal cu zero (cu sau fara AA e acelasi lucru). Daca la mine si e dot pitch-ul atat de mic incat AA-ul nu mai conteaza, iti dai seama ca in 4K nu mai e necesar. Si uite asa ai mai castigat niste FPS-uri
    Buna remarca, la rezolutia asta AA nu isi mai are rostul. Mai ales daca vorbim de display-uri de pana la 50"

  7. #27 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si apropos de 4K "ieftin", aveti aici o solutie de la Intel: AnandTech - A Cheaper Way to 4K: Intel’s Collage Driver


  9. #29 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Cateva jocuri (Battlefield 3, Crysis 2, Batman AC si NFS MW) rulate de cei de la Digital Foundry in 4K. Mai multe screenshot-uri in link. Si cate un video pentru fiecare, dar mie mi se blocheaza Flash-ul cand incerc sa le rulez.
    Digital Foundry vs. 4K gaming • Articles • Eurogamer.net
    Attached Images Attached Images 3.jpg 12.jpg 321.jpg 1920x-1.jpg 1920x-2.jpg 1920x-12.jpg 1920x-13.jpg 1920x-112.jpg 1920x-123.jpg 1920x-1123.jpg 1920x-13455.jpg 1920x-11234123.jpg 4441.jpg 123123.jpg 12314123.jpg 123124123.jpg 123124123123.jpg asdf.jpg

  10. #30 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Au ajuns televizoarele deja in magazine:
    Attached Images Attached Images image.jpg image.jpg

  11. #31 SP
    Member TheSpider's Avatar
    acolo scrie 19 999 euro? ca daca e asa ma duc sa iau si eu cateva, mai dau si la prieteni.

  12. #32 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    LG - 19.999

    Sony - 24.999

  13. #33 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Cu acei bani iti iei o masina .
    Si eu care credeam ca 30 de milioane pe un TV Full HD e mult

  14. #34 SP
    Member Mariush's Avatar
    inca ceva taiat de pe lista de cumparaturi pe 2013

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe, tocmai am vazut stire pe RTV despre faptul ca in magazinul Sony a venit primul televizor 4K. Desi nu au specificat modelul, au zis ceva de o diagonala de peste 2 metri, ceea ce ma face sa cred ca e vorba despre un model de 80". Si a venit si pretul (tineti-va bine): 26.000 EUR!

    Eu atat ma intreb: o fi cu TVA sau fara? Ca sa stiu cati bani sa iau la mine

  16. #36 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar

  17. #37 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    mai bine imi iau 4 leduri de 42 si e aceelasi lucru (ca marime - la o fractiune din pret) ca la partea de imagine, nu exista nimic care sa redea 4K (in afara de proiectoare) si nimic nu este filmat in 4k INCA

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Da, dar n-ai loc in avion de TV in 4K
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    la partea de imagine, nu exista nimic care sa redea 4K (in afara de proiectoare) si nimic nu este filmat in 4k INCA
    Gresit! In 4K se filmeaza de cel putin 5-6 ani. Vezi Origin, Origin II, Red One, etc... Iar de redat, chiar si YouTube reda filmulete in 4K. Hell yeah, pana si camerele foto au ajuns sa filmeze in 4K (vezi anuntul Canon referitor la EOS-1D C). Sau si mai haios, GoPro stie sa filmeze in 4K (si e 399 USD)... dar din pacate, la doar 15FPS (au promis un upgrade in viitor pentru 24FPS).

    Ne gandim la PS4 unde s-a specificat clar (si oficial) ca va suporta nativ 4K pentru filme... am vazut probabil toti testele de pe Project Shield in care rula film in 4K (si vorbim de o consola portabila)... am vazut anunturile pe care diverse studiouri si televiziuni l-au facut referitor la faptul ca vor trece in 4K... Ne place sau nu, it will happen!

    Tot ca fapt divers, Jocurile Olimpice din Londra au fost filmate in 8K

    P.S. Mai e mult pana va deveni "mainstream"... dar in anul in care FullHD exista pana si pe telefoane cu diagonale de 4-5", nu mi se pare asa o mare minune sa avem 4K pe 50-60". Sincer cred ca 4K nu are sens pe ceva mai mic de 50", dar sunt ferm convins ca in foamea dupa bani, vom vedea pana si 30-42" in 4K...

  19. #39 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Si GoPro Hero 3 Black filmeaza 4K

  20. #40 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu ma gandeam prin prisma cumparatorului de azi, consumator de Emisiuni TV, Filme, Jocuri - evident nu cred ca e cineva care sa isi ia asemenea deviceuri "at the moment" mai ales ca pretul este prohibitiv.

    PS: parca black ul este cel mai scump din serie -

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. GameCase este primul controller oficial pentru iOS 7 By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 7 Last Post: 25-09-2013, 11:38
  2. HDMI 2.0 este oficial: 4K la 60FPS! By MonkY in forum Tech News
    Replies: 12 Last Post: 06-09-2013, 00:56
  3. Replies: 14 Last Post: 01-02-2013, 00:47
  4. E-74 este noul RROD? By SublimingSun in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 171 Last Post: 26-04-2011, 18:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts