Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 96

Thread: Noutati Apple: iPad Mini, iPad 4, iMac, Mac Mini & MacBook Pro

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe mine ma distreaza ca pana acum se spunea ca Apple upgradeaza prea lent produsele... ca nu prea exista optiuni (de exp. era un singur iPad). Acum, ca fac asta, iar nu-s OK. Dzeu stie cum sa-i mai multumeasca pe unii. Mai ales ca noile produse sau refresh-ul nu e obligatoriu. Ce faci pe iPad2 faci si pe iPad Mini. Doar ca acum ai optiune, poti sa alegi un produs mai usor/mic. La fel si noul iPad. Daca nu te deranjeaza "vechiul", de ce sa upgradezi? Dar, daca nu ai un iPad3, sau ai doar 2, de ce sa nu ai o optiune mai buna? La fel si iMac, Mini sau MacBook Pro. Toate ruleaza foarte frumos acelasi OS, aceleasi Apps. Nu e ca la Android sa zici ca "pai trebuie sa schimb ca mai sus de Android 2.x nu poate". Nu e ca la Microsoft unde stii ca pe PC-ul tau XP merge bine, dar Windows 7 extrem de prost (sau deloc). Nope. Pur si simplu ai niste optiuni. Daca vrei le alegi, daca nu zici pass si astepti urmatoarea lansare. Either way, produsul tau Apple pe care-l detii inca ruleaza bine merci. Cel putin eu asa vad lucrurile, si cand vad ca toti zic "cah" la noul iPad ma intreb ce e asa grav ca au scos un produs de 2x mai rapid? Eu speram sa vad si stereo speakers, tbh... Dar, macar acum stiu ca daca o sa-mi iau iPhone 5, cu iPad 4 voi putea folosi linistit acelasi docking station, charger, etc. Is it that bad?

  2. #22 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am un singur lucru de comentat despre iPad 3 si 4. Sunt mai grele si mai groase decat iPad 2. Deci spun pas automat. Cum sa trec de la iPad 2 la ceva mai greu? Aceasi greutate si grosime? Ok. Mai greu si mai gros? Hai pa.

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, si inca ceva. La mine se foloseste Skype si FaceTime la greu pe iPad. Ma bucur ca in sfarsit au upgradat camera frontala la iPad 4, pentru ca era jenant... Now it's almost perfect. Daca nici nu se mai supraincalzeste si tine bateria mai mult: Perfect! Inca nu vad nimic rau in asta....

    ---------- Post added 24-10-2012 at 12:52 AM ----------

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu am un singur lucru de comentat despre iPad 3 si 4. Sunt mai grele si mai groase decat iPad 2. Deci spun pas automat. Cum sa trec de la iPad 2 la ceva mai greu? Aceasi greutate si grosime? Ok. Mai greu si mai gros? Hai pa.
    Stai man cu iPad 2, ca nu te obliga nimeni sa-l schimbi! Daca tie iti place, e perfect! Personal insa, cand vad calitatea textului sau imaginilor pe un iPad 2 sau 1 langa un iPad 3, ma bufneste rasul (ma simt ca atunci cand mai joc cate ceva pe un old PC in 800 x 600 ca nu tine mai mult, dupa care ma intorc la PC si dau drumul in 2560 x 1600 si-mi revine zambetul). Nu m-as mai intoarce la ceva non-Retina, nici daca m-ar plati cineva. But that's just me.

    Cat despre greutate... iar ma bufneste rasul. 50g in plus? Piece of cake (gasesti huse mai grele de-atat). Mergi si vezi ce spune lumea de Surface Pro, ca e bestial la 900 grame (insert evil laugh). Si grosime? 0.6mm in plus la tine se simt? WoW! N-am cuvinte... Eu i-am pus un back cover tocmai pentru ca ma "taia" la maini... mi se parea prea subtire (dap, chiar imi placea iPad 1, cel patratos si "grosolan", dar nu-mi placea spatele rotunjit).

    Apropos, ambele iPad-uri (1 si 2) pe care le-am vandut... merg si in ziua de azi ca in prima zi. Si-s full de jocuri si apps. Oamenii sunt super fericiti de tableta si nu cred ca vreunul din ei vrea iPad 4. Pentru ei, e mai mult decat suficient si ceea ce au (ba tind sa cred ca nici macar iPad 1 ala nu e folosit la maxim).

  4. #24 SP
    Member Mythul's Avatar
    iPad mini e genial....are si doar 350 g din cate am vazut. Acum trebuie sa strang bani pt craciun :/

  5. #25 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ce nesimtire frate. Iar o sa ziceti ca vin eu cu preturile, dar pe mine ma descurajeaza total.

    In US iMac de 27" incepe de la 1799 dolari. In EU, iMac de 27" incepe de la 1899 euro. Cum fac astia conversia, ca jur ca nu inteleg?

  6. #26 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Ce nesimtire frate. Iar o sa ziceti ca vin eu cu preturile, dar pe mine ma descurajeaza total.

    In US iMac de 27" incepe de la 1799 dolari. In EU, iMac de 27" incepe de la 1899 euro. Cum fac astia conversia, ca jur ca nu inteleg?
    Lol, atat de mare e diferenta? jesus....

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Ce nesimtire frate. Iar o sa ziceti ca vin eu cu preturile, dar pe mine ma descurajeaza total.

    In US iMac de 27" incepe de la 1799 dolari. In EU, iMac de 27" incepe de la 1899 euro. Cum fac astia conversia, ca jur ca nu inteleg?
    Diferenta de taxe dintre UE si EU, pentru ceea ce vine din Asia (China in cazul de fata). Pana nu face Apple fabrici in UE, tot asa o sa le vedem. Sa vezi ce "frumos" e la Romanica, unde mai pui si profitul (nesimtit) al unora, plus TVA 24%.

  8. #28 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu stiu pentru voi cum e, dar cand vad diferentele de preturi la orice produs, incep sa ma gandesc si la alternative. Si nu e vorba de cat costa aici, ci cat e dincolo. Si nu imi convine sa platesc mai mult cand de fapt nu face atat. Preturile din US mi se par decente sincer. 1300 euro pentru iMac-ul de 27 cu retina, quad core, 8 GB RAM. Si mai poti sa pui pe el diverse... Mai mult decat decent. Dar diferenta de pret e nesimtita. Asta e si motivul pentru care in EU nu au acelasi impact pe care il au dincolo. Daca chestia cu fabricile e de vina, mi se pare ca pierd foarte multe sanse neadaptandu-se pietei de aici.

  9. #29 SP
    Member Snake's Avatar
    Pai tu nu vroiai sa-ti pui Windows pe toate cele? Ce mai stai pe ganduri? Daca vroiai sa te auto-convingi singur ca nu merita produsele Apple (care au fost dintotdeauna asa, in gama "premium"), atunci felicitari! Ai reusit!

  10. #30 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Vai de mine cat suferi omule. Nu mai poti. Eu am laudat Apple cand a trebuit, dar stiu cand e cazul sa il si critic. Cu tine nu are rost sa intru in polemici iar, ca oricum esti ingust la minte.

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nu stiu pentru voi cum e, dar cand vad diferentele de preturi la orice produs, incep sa ma gandesc si la alternative.
    Vezi alternativa pe care ti-o doreai: Microsoft Surface RT

    United States - $699 for 64GB with a Touch Cover
    Germany - €679 for 64GB with a Touch Cover

    Damn, nici la ei nu iese la calcul.

  12. #32 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Vai de mine cat suferi omule. Nu mai poti. Eu am laudat Apple cand a trebuit, dar stiu cand e cazul sa il si critic. Cu tine nu are rost sa intru in polemici iar, ca oricum esti ingust la minte.
    Man, eu te-am urmarit de cand cu polemica aiuristica de pe threadul cu The New iPad . Si acolo la fel ai facut, te-ai contrat cu toti si ai facut ca tine (si acum vinzi iPad-ul 2). Cu MacBook la fel, postezi peste tot ce scumpe sunt, dupa care ne spui ca ti-ai pune Windows pe toate device-urile. Esti fie foarte nehotarat (ceea ce n-ar fi rau, la urma urmei de-asta discutam pe forum) fie foarte sucit, lucru cu care esti debusolant. Eu nu am ceva cu tine personal, dar imi raman intipariti pe retina cei ca tine care sunt gigi contra atotstiutori care habar n-au despre ce vorbesc. Iti aduc aminte ca tu esti cel care nu vede diferenta intre Retina de pe iPad 3 si non-Retina de pe iPad 2, dar in schimb ti-ai dori un MacBook Air cu retina. Iar acum ai inceput sa te legi de o chestie care e de cand lumea si pamantul, cu faptul ca sunt preturi mai mici in US decat in UE. Welcome to Earth! Hello!

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Chill guys... ca stau cu mana pe butonul cu cartonase rosii! Voi doi va contrati prea des, si devine obositor!
    Fiecare are dreptul sa-si aleaga ce doreste. Ce-i drept, tudyniuz m-a contrariat si pe mine de cateva ori, dar in final, e alegerea lui.
    Snake, vezi ca ai de dat un gin! Cand ti-am zis eu ca vine Apple cu o surpriza, nu m-ai crezut! Acum ce faci, pui iPad 3 la vanzare?

  14. #34 SP
    Member Snake's Avatar
    Sorry Monky, m-a luat valul! Da, dau ginul. Si iPad-ul inca nu-l dau. Astept varianta din Decembrie. Samsung style ftw! Cate unul pe luna daca se poate!

  15. #35 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Snake, ai dreptate. Sunt foarte nehotarat. Si aste pentru ca am alternative la orice. Si am destule. Da, am zis ca nu vad diferenta intre iPad 2 si iPad 3. Tin minte cand am zis-o. Am avut o perioada mai lunga un iPad 3 pe mana. De ce crezi ca vand acum iPad-ul 2? Cum a zis si MonkY, dupa ce ai avut retina, nu o poti lua inapoi. La iPad 4 ma streseaza greutatea si grosimea mai mare, dar si faptul ca se incalzeste foarte mult fata de 2. Daca nu erau astea doua chestii, aveam de mult iPad 3 sau acum luam un 4.

    Ma plang de treaba cu preturile. Si stii de ce? Pentru ca am muncit cateva luni, am strans destui bani incat sa imi iau un Air foarte bine dotat. Si cand am intrat pe Apple.com si am vazut preturile, normal ca m-am enervat. De banii stransi puteam foarte bine sa imi iau la preturile din US acel Pro de 13" cu retina. Si mi-e ciuda. Intelegi?

  16. #36 SP
    Member Snake's Avatar
    Ma bucur ca ajungem pe aceeasi lungime de unda si apreciez ca recunosti si tu cum e cand muncesti atat de mult pentru gadget-urile astea. Pentru ca la fel am ajuns si eu sa fac si merg pe ideea "dau un ban dar stau in fata". Si vreau cel mai bun lucru pentru ca am muncit in draci pentru caruta aia de bani.

    Referitor la ce zici tu de Air din US, eu zic sa cauti pe cineva care sa te poata ajuta si sa-ti ia de acolo. Si sa-l aduca frumos in geanta si nu mai platesti taxe, vama sau alte alea.

    Referitor la iPad 4 care se incalzeste foarte mult fata de 2, aici m-ai lovit! De unde stii cat de tare se incalzeste iPad 4, pentru ca nici mama naibii nu a apucat sa faca teste pe el, exceptand pe cei de la conferinta Apple, care oricum nu au avut timp sa-l bibileasca. Poate vroiai sa spui iPad 3. Iar aici trebuie sa recunosc ca se incalzeste un pic dar nu s-a intamplat niciodata sa fie ceva ingrijorator. Eu il folosesc in husa si nici nu se simte.

  17. #37 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai nu stiu de 4. Le-am bagat in aceasi oala cu 3-ul pana aflam mai multe detalii, dar se poate sa nu mai existe problemele astea la 4, ca au schimbat cablul de alimentare si atunci se poate sa dispara din probleme.

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pai nu stiu de 4. Le-am bagat in aceasi oala cu 3-ul pana aflam mai multe detalii
    Stii cum zice Basescu: Nu e bine domnu' chestor!
    Stai sa-l vedem pe iFixit & Co, si dupa aceea vedem daca bagam la aceeasi oala.

  19. #39 SP
    Banned isis's Avatar
    Dupa cum vedem noi toti entuziastii ritmul in care lanseaza Apple noile produse, as vrea sa vad ca SONY si MS lanseaza la fel de dynamic noile console. I mean, cumparatori se vor gasi la greu. Nu mai tine faza cu consola trebuie sa iasa odata la 10 ani si e scumpa la 500Euro, cand Apple lanseaza ANUAL jucarii de tot felul la preturi de 2 ori mai mari. Asa functioneaza evolutia in IT, annual produse noi. Iar noi consumatorii sa avem de unde allege la preturi bune. Faptul ca iasa o consola odata la 10 ani face rau atat industriei IT, atat evolutiei IT cat si noua, consumatorilor de divertisment digital. Bravo Apple, rusine MS ? SONY.

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Chiar am primit azi un telefon de la un mare distribuitor de componente PC din Romania (se intampla lately chestia asta, majoritatea sunand sa ne intrebe de ce nu mai avem comenzi ca "alta data")... si am discutat aproape o ora pe tema miscarilor din ultima vreme. Fara ca macar sa-i spun eu nimic de tablete, smartphones si alte alea... mi-a intarit fix ceea ce credeam si stiam. Si anume ca PC is dying. Conform estimarilor pe care le-au facut, le-au scazut vanzarile cu 75% fata de anul trecut... si dadea vina pe ceea ce face Apple, Google si Samsung.

    Cand l-am intrebat de ce nu isi schimba politica si sa inceapa sa vanda produsele care se vand bine... a ramas un pic nedumerit. Parea ceva de neconceput pentru el, care atatia ani a vandut placi video... sa inceapa sa ofere tablete & stuff. Mi s-a parut ca e o discutie asemanatoare cu cea pe care am avut-o cu ei atunci cand i-am intrebat de ce nu aduc si console. Si uite ca in ziua de azi au si console in oferta (desi la preturi mult prea mari).

    Ce a facut Apple acum nu e pe placul multora (in special a fanbase-ului obisnuit sa primeasca un update anual, nu la 6-7 luni), insa am impresia ca au facut chestia asta sa loveasca un pic si in Samsung si Microsoft. La urma urmei Samsung sunt cei care fac "refresh"-uri si la 3 luni, iar Microsoft trebuie sa-si lanseze in 2 zile noile produse. In felul acesta, cumparatorul va sta de 2 ori mai mult pe ganduri atunci cand va trebui sa-si aleaga noua "jucarie".

    Eu inca ma gandesc la iPad 4... care e cam "out of this world". Noi inca nu avem un joc care sa fie limitat de puterea unui iPad 3, si ei deja vin cu un iPad 4 de 2 ori mai rapid. Este fix invers fata de ceea ce vedem pe PC, unde avem jocuri care deja sunt limitate de puterea hardware. Bine, sunt si in alte clase, dar e totusi o discrepanta care pe multi ii ajuta in decizie. De exp. ce sa fac, sa-mi iau o placa video de 20 mil ca sa-mi mearga jocul X cu toate la maxim, sau de banii aceia sa-mi iau o tableta pe care sa ruleze TOATE jocurile existente (si viitoare)?

    Restul produselor lansate de Apple nu fac altceva decat sa le intareasca baza. Produse mai rapide, mai subtiri, cu consum mai mic, cu Retina... Adica o evolutie care mi se pare normala. Preturile nu mi se pare atat de normale, insa atunci cand vrei produse premium, platesti un pret premium.

    iPad Mini este dupa parerea mea "noutatea"... si chiar sunt curios ce efect va avea pe piata. Desi are un target bine stabilit (pentru cei care cred ca un iPhone/iPod e prea mic si un iPad 3/4 e prea mare), pretul il face un pic mai putin accesibil decat produsele concurentei. Ramane de vazut ce si cum se va intampla... dar sincer, daca mai vad vreo conferinta Apple anul acesta, ma sperii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPad Mini Retina By MonkY in forum Apple
    Replies: 37 Last Post: 14-06-2015, 02:21
  2. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  3. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  4. iPad Mini By AndRewqp in forum Apple
    Replies: 38 Last Post: 04-01-2013, 21:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts