Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 96

Thread: Noutati Apple: iPad Mini, iPad 4, iMac, Mac Mini & MacBook Pro

  1. #41 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ....De exp. ce sa fac, sa-mi iau o placa video de 20 mil ca sa-mi mearga jocul X cu toate la maxim, sau de banii aceia sa-mi iau o tableta pe care sa ruleze TOATE jocurile existente (si viitoare)?........
    Eu am in pc o placa video de 30ron dar daca tot o zici, fii corect, cu o placa video de 20milioane iti merg TOATE jocurile si inca vor merge 2-3 ani.

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Eu am in pc o placa video de 30ron dar daca tot o zici, fii corect, cu o placa video de 20milioane iti merg TOATE jocurile si inca vor merge 2-3 ani.
    30 RON? Ce placa video e aceea? S3 Virge ? Da, ca sa fiucorect... pe o placa video de 20 de milioane de anul trecut, nu mai merge aproape nimic anul acesta (si nu 2-3 ani). Asta si pentru ca am trecut la 2560 x 1600. Ma gandesc cu groaza ca daca trecem la Retina Display sau 4K, placile de 20mil de anul asta, la fel... la anul vor fi useless. Ah da, poti sa joci in lower res... poti sa pui toate cele pe minim... dar nu cred ca ar da cineva 20mil pentru asa ceva.

    Atentie, eu ma refer la titlurile de top... graphic card killers, nu orice joculet de duzina care merge si pe placi video de 30 RON (inca ma intreb ce placa video e aceea, cea ma ieftina (si mai proasta) placa video noua in momentul acesta sub 100 RON e aproape imposibil. Si te joci solitaire pe ea.

  3. #43 SP
    Banned cryyo's Avatar
    30lei?! Vreau si eu. Dau doua pachete de tigari si vreau restul inapoi.

  4. #44 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Foarte ciudat felul cum mi-a aparut textul - l-am sters si il rescriu mai tarziu

    Cred ca Firefox a devenit obsolete e momentul sa trec pe Chrome

    Oricum ideea de baza -> love the new iMac / don't like Ipad 4 marketing strategy - / like the Ipad mini -> logic step (dar vreau un pic mai multa putere) / don't like the mac mini bull**** / don't care about mac book pro la pretul platit se gasesc laptopuri mai bune (cred ca Apple viseaza cu ochii deschizi cand se arunca la preturile alea).

    Sunt EXTREM de curios daca noul Ipad / Iphone va avea OS de desktop nu m-ar mira.

  5. #45 SP
    Member solaru's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Da, ca sa fiucorect... pe o placa video de 20 de milioane de anul trecut, nu mai merge aproape nimic anul acesta (si nu 2-3 ani). Asta si pentru ca am trecut la 2560 x 1600. Ma gandesc cu groaza ca daca trecem la Retina Display sau 4K, placile de 20mil de anul asta, la fel... la anul vor fi useless.
    Monky, cred ca am inteles toti ca ai muscat din mar si gata...dar sper ca doar sa ai vrut sa subliniezi ideea ca PC-ul e mort si pe duca, pentru ca altfel cu o placa de top poti sa te joci linistit 2 ani cel putin, chiar tu ai dat exemplul perfomantelor placilor GTX590 si Radeon 6990 pe trei monitoare cu o rezolutie insumata de peste 4k, (http://www.consolegames.ro/forum/f11...hd/index2.html) si astea sunt placi lansate in martie 2011.
    Cat despre Apple...
    Sa ne aducem aminte ce spunea Steve Jobs despre IPad... diagonala IPadului este ideala... orice diagonala inferioara e de tot rahatu'...well, se pare ca rahatu' e din ce in ce mai gustos.
    Acelasi Steve zicea ca produsele Apple nu pot fi comparate cu cele ale concurentei... tot ce pot sa spun este ca acel IPad Mini arata intr-un fel langa Nexus 7.
    Sau poate ar trebui sa ne amintim ce declara Tim Cook despre IMaps... ca vor fi un produs minunat, superb diferit, etc...e posibil sa fie asa... dar peste cati ani?
    Ideea pe care vreau s-o subliniez este ca Steve a plecat inainte de transmite mai departe acel "ceva" care il facea diferit... iar Apple tocmai si-a pierdut incisivitatea si atitudinea de lider. E prima oara cand am vazut ca Apple a avut o atitudine de "urmaritor".

    Faptul ca scurteaza ciclul de viata al unui produs(in ciuda declaratiilor lui SJ) sau ca au ales sa lanseze produsele inainte cu 2 zile de lansarea Windows pentru a face cumparatorul sa se gandeasca de 2 ori... nu denota o atitudine de leader. Sa ma ierti da' miroase a frica...
    In rest ... numai de bine!

  6. #46 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Dap, se pare ca gaming-ul de PC se duce in jos.

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    solaru: eu doar am punctat un fapt. Nu trebuie sa fii si de acord cu el. Nu inteleg ce spui prin "muscat din mar" dar daca se refera la faptul ca sunt fanboy Apple... ma gandesc ca e irelevant atata timp cat nici macar nu detin un Mac, iMac, MacBook sau Mac Mini. Ce ti-am zis se bazeaza pe ceea ce vad ca se vinde bine lately (in speta tabletele, indiferent ca vorbim de Apple, Google, Samsung sau Microsoft). Ce a spus acel distribuitor este valabil si in cazul meu. Eu ca firma de IT, am cam renuntat la a mai vinde componente PC pentru ca fata de acum 6 ani am ajuns sa vindem de 20-30 de ori mai putin. Si tindem spre zero in ritmul acesta...

    caponescu: vezi ca e o mare diferenta intre ce am spus eu si ce exemplu ai dat tu. Eu am spus ca "PC is dying" si nu ca gaming-ul de PC "se duce in jos". E o mare diferenta (si ti-as recomanda sa citesti articolul asta, prin care vei afla si singur cum de-a scazut Microsoft cu 22% fata de anul trecut datorita vanzarilor de PC). Dar chiar si in cazul gamingului de PC, situatia nu e deloc roz. A ajuns sa depinda o intreaga industrie de un singur joc (dap, atat de mult a contat Diablo III)? Asta e de rau (mai ales ca mie unul nici nu mi-a placut Diablo III - ma asteptam la ceva mult mai bun; nici macar nu l-am terminat, atat de boring mi s-a parut). Mai mult, PC gaming-ul acum cred ca se bazeaza 90% pe Steam. Well, surprise, surprise... Steam vrea sa treaca pe propriul device... care va fi ceva din "Post PC Era". Ori daca se va intampla asta si vor renunta la PC pentru a-si vinde propriul sistem (eu i-as zice consola)... atunci chiar e de rau.

    Anyway, vom trai si vom vedea. Faptul ca Apple e acum pe val (de ceva ani actually), indiferent daca ne place sau nu, e 100% real. Cu sau fara Steve Jobs. Vine si Google din urma... ceea ce in opinia mea ar trebui sa-i faca pe cei de la Microsoft sa "miroasa a frica"... si nu invers. Ma tem insa ca nici cei de la Microsoft nu sunt siguri pe propriul lor produs. Mai exact, vazand ca Apple a vandut peste 100 milioane de tablete in 2 ani si jumatate, ei spera sa vanda 5 milioane in 3 luni (ceea ce mi se pare extrem de putin... la urma urmei, la Windows 7 au vandut 600 milioane de licente). Ma asteptam sa reactioneze in forta, dar eu nu vad decat un pas timid... de zici ca vor sa testeze piata.

  8. #48 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    30 RON? Ce placa video e aceea? S3 Virge ? Da, ca sa fiucorect... pe o placa video de 20 de milioane de anul trecut, nu mai merge aproape nimic anul acesta (si nu 2-3 ani). Asta si pentru ca am trecut la 2560 x 1600. Ma gandesc cu groaza ca daca trecem la Retina Display sau 4K, placile de 20mil de anul asta, la fel... la anul vor fi useless. Ah da, poti sa joci in lower res... poti sa pui toate cele pe minim... dar nu cred ca ar da cineva 20mil pentru asa ceva.

    Atentie, eu ma refer la titlurile de top... graphic card killers, nu orice joculet de duzina care merge si pe placi video de 30 RON (inca ma intreb ce placa video e aceea, cea ma ieftina (si mai proasta) placa video noua in momentul acesta sub 100 RON e aproape imposibil. Si te joci solitaire pe ea.
    Noah lasa ca nu-I asa... si rezolutia ta e folosita de 1% din gamerii de PC, cea mai mare rezolutie e 1080p pentru ca asa sunt toate HDTV-urile si multi au HDTV-uri pe post de monitor [vorbim de entuziasti da]. Avem si noi GTX 580 pe care a mers cu tot ce vrei la maxim orice joc, cum poti sa spui ca nu mai merge nimic. Am un prieten cu GTX 480 care e vechi de 3 ani acusi si ruleaza in 1080p cu tot la maxim orice joc. Cine te citeste si nu stie te mai si crede. Si inca nu va iesi in 2013 joc care sa nu ruleze in 1080p cu totul la maxim pe GTX 580.

  9. #49 SP
    Admin MonkY's Avatar
    isis: 1080P (adica 1920 x 1080) sincer n-am avut niciodata un astfel de monitor (iar la TV am consolele conectate). Vreo 5-6 ani am avut 1920 x 1200. 2560 x 1600 a venit ca un upgrade "normal" pentru mine. Insa acum, daca te uiti peste tot, auzi Retina, 4K, 8K... Eu nu vorbeam la ce se intampla acum, ci (daca citeai corect ce ai subliniat chiar tu cu rosu) era vorba de 2-3 ani! Acel 1920x a rezistat cat a rezistat, insa (si ma uit acum la Apple pentru ca sunt singurii cu asa ceva), deja sunt pe piata cu 2880 x 1800, iar 4K e pe vine. Nu e vorba aici doar de "rezolutia mea". Si nu-mi spune te rog ca al meu 660Ti va fi capabil sa tina 2880 x 1800 in titlurile tari (si mai ales peste un an, doi), ca nu te cred. Iar 660Ti-ul asta are... cam o luna vechime. De-abia am cumparat-o si deja ma uit ca va fi obsolete daca apar monitoare cu "Retina". Oricum, viitor lung nu va avea... that's for sure!

    Si vorba ta, cine "ma citeste" nu trebuie sa ma si creada. Doar aberam pe-aici ca prostul, ca nu aveam altceva mai bun de facut... imi spuneam doar pararile personale, nu le bagam nicaieri pe gat. Iar eu vorbesc de experienta mea, si nu din auzite de la un prieten, care are un prieten care are un amic care joaca orice pe placa lui video de 30 RON.

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Anyway, let's get back on-topic, pentru ca aici e vorba de noutatile Apple, nu despre PC.

    Si pentru ca veni vorba de asta, Apple se pare ca odata cu noul iPad 4, a lansat si un charger mai destept. Mai exact, acesta este de 12W (in loc de 10W cat era la iPad 3). Cu alte cuvinte, se presupune ca in sfarsit durata de incarcare la iPad 4 va vi la fel cu cea a iPad 2-ului.

    Apple 12W USB Power Adapter - Apple Store (UK)
    Attached Images Attached Images apple_ipad_charger_12w.jpg

  11. #51 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Dap, se pare ca gaming-ul de PC se duce in jos.
    ...tumbling 28% from a year earlier to $517 million
    And with the release of Blizzard’s Diablo III, May also saw the first time since July 2010 that the top-selling game overall was a PC-only title. That boosted PC video games sales up year-over-year to 230% or $80 million.”
    Asta ca sa fim "politically correct" si sa vorbim pe cifre. Cam mari diferentele in dolaros, chiar daca procentele sunt ametitoare, nu esti de acord?

  12. #52 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Sa-mi dau si eu cu parerea, ca vad ca e la moda. iPad Mini mi se pare dezamagitor (nu am urmarit absolut niciun zvon), mi se pare absolut stupid ca in 2012 sa lansezi un device ce este la nivel de 2010. iPad 4 alta mare reusita. E puternic, dar a venit prea devreme, mult prea devreme. Mac-uri nu ma prea intereseaza, desi imi place designul noului iMac.
    Ce mi se pare foarte interesant in schimb, este modul in care fanii Apple isi schimba optiunile si atitudinea fata de o anumita politica de lansari. Acum cativa ani o tableta de 7' n-avea sens, acum e geniala; acum cativa ani aruncau cu noroi in concurenta pentru ca ofera prea multe produse si uneori intr-un interval de timp prea mic, acum e genial. A... si discutiile de pe acest thread sunt geniale: 660Ti a devenit cea mai tare placa, PCul moare, Apple rules si altele.

  13. #53 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    isis: 1080P (adica 1920 x 1080) sincer n-am avut niciodata un astfel de monitor (iar la TV am consolele conectate). Vreo 5-6 ani am avut 1920 x 1200. 2560 x 1600 a venit ca un upgrade "normal" pentru mine. Insa acum, daca te uiti peste tot, auzi Retina, 4K, 8K... Eu nu vorbeam la ce se intampla acum, ci (daca citeai corect ce ai subliniat chiar tu cu rosu) era vorba de 2-3 ani! Acel 1920x a rezistat cat a rezistat, insa (si ma uit acum la Apple pentru ca sunt singurii cu asa ceva), deja sunt pe piata cu 2880 x 1800, iar 4K e pe vine. Nu e vorba aici doar de "rezolutia mea". Si nu-mi spune te rog ca al meu 660Ti va fi capabil sa tina 2880 x 1800 in titlurile tari (si mai ales peste un an, doi), ca nu te cred. Iar 660Ti-ul asta are... cam o luna vechime. De-abia am cumparat-o si deja ma uit ca va fi obsolete daca apar monitoare cu "Retina". Oricum, viitor lung nu va avea... that's for sure!

    Si vorba ta, cine "ma citeste" nu trebuie sa ma si creada. Doar aberam pe-aici ca prostul, ca nu aveam altceva mai bun de facut... imi spuneam doar pararile personale, nu le bagam nicaieri pe gat. Iar eu vorbesc de experienta mea, si nu din auzite de la un prieten, care are un prieten care are un amic care joaca orice pe placa lui video de 30 RON.
    Well man, nici eu nu vorbesc din auzite de la un prieten care are placi de 30 ron, am avut in ultimii aproape 8 ani toate high end-urile posibile la placile grafice asa ca nu imi explica ca la un copil cum stau treburile ca nu tine.

    Man am / avem display 1080p de ani de zile, cum au toti entuziastii care se joaca pe PC, din cauza diagonalei mari. Ca tu nu ai avut, e irrelevant. Vreau sa iti spun ca gamerii pe PC nu au display-uri de 2560x1600 nici 1% si pana se va impune rezolutia 4k la monitoare si HDTV-uri, la preturi accesibile, vor trece minim 5-7 ani nu doi - trei.

    Nu compara faptul ca ai in tableta nu stiu ce rezolutie. Ca sa imi vand eu HDTV-ul 1080p pentru unul cu rezolutie 4K sau sa imi cumpar unul 4K de 102, 127, 150 sau 165cm, trebuie sa mi-l faci accesibil. Una e sa produci un display 4K de 10" si alta e sa produci un display 4K de 50", vorbim de costuri. Asa ca degeaba esti tu foarte excitat ca peste tot se vorbeste de 4K, pana cand 90% din gameri [PC/console] vor avea displa-uri 4K vor mai trece 10 ani, ca sa putem vorbi de un install base care sa ne ofere un support pentru discutii.

    Apoi tu te plangi de faptul ca o placa de top de astazi va sughita in 4K, dar esti foarte increzator ca noua generatie de console va rula 4K si in 3D. Esti foarte tare man. Pentru ca pana acum din ce a scapat de la SONY si MS, cipurile grafice din console vor fi mai slabe decat al tau GTX 660TI. Concluzia este atunci ca?

    Noi vorbim de 4K dar eu ma indoiesc ca urmatoare generatie de console va rula 1080p pe toata durata de viata. In 4K poate vei vedea ceva jocuri cu bile. 4K e ceva frumos, de viitor, dar exagerezi putin. Hai sa discutam de ce tehnologii avem acum, repet, pana se va impune 4K ca rezolutie standard ptr un HDTV si pana cand acel HDTV va avea un pret decent, vor mai trece multi ani.

    Vorbim de display dar nu vorbim de content. Si deocamdata, singurul device care ar putea oferi imagine nativa 4K este PC-ul [ala care moare si lu care ii tot trambitezi sfarsitul de nu stiu cand], in jocurile de PC [alea care mor si ele]. In rest nu ai nici un device capabil sa redea un film 4K, nu ai format de film 4K, nu ai nimic content nativ 4K.

  14. #54 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Hai sa nu ne oprim un pic si sa o recapitulam subiectul threadului - isis citeste ce ai scris si apoi cum se numeste thredul si pedepseste'te singur pentru ca esti 100 % offtopic - si threadul s-a dus intr'o directie de flamewar.

    Va rog sa continuam ontopic.

    Deci - revenind la subiect - aseara discutam cu un amic despre noul Ipad mini - si parerea lui mi s-a parut destul de valida, practic Ipad mini (un fel de ipad 2 cu ecran mai mic) costa acum mai scump decat un ipad 2 (care are totusi un ecran mai mare). Si nu sunt sigur ca datorita camerelor (mai bune pe mini) modelului de wifi (nu cred ca e relevant) si posibil ramului (mai mult pe mini ? / desi nu e precizat 100 % cat ram va avea un mini - tind totusi sa cred ca 1 GB) - se justifica pretul ridicat al lui mini si spun ridicat pentru ca daca il pun pe hartie alaturi de ipad 3 (the new ipad) mini-ul arata penibil de trist, sa nu mai spun alaturi de ipad4. (new ipad este de 1.5x mai rapid decat ipad 2 si ipad 4 este de 2 ori mai rapid ca new ipad => ipad 4 este de cel putin 3 ori mai rapid ca ipad mini si pretul este de 1.5 ori mai ridicat - asta doar asa la o privire din avion, sa nu mai spun rezolutia ecranului este de 4 ori mai mare la ipad 3 si densitatea de ppi aproape dubla. Cred ca Apple s-au cam impuscat singuri in picior cu ipad mini (cel putin cu modelul prezentat).

  15. #55 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Sa-mi dau si eu cu parerea, ca vad ca e la moda.
    Nu e la moda. E un forum unde ne expunem opiniile, nu postam "la moda"!
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    iPad Mini mi se pare dezamagitor (nu am urmarit absolut niciun zvon)
    Se vede ca nu ai urmarit....
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    mi se pare absolut stupid ca in 2012 sa lansezi un device ce este la nivel de 2010.
    Nu cred ca erau capabili in 2010 sa "comprime" un iPad 2 intr-un device atat de mic fara a sacrifica bateria.
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Ce mi se pare foarte interesant in schimb, este modul in care fanii Apple isi schimba optiunile si atitudinea fata de o anumita politica de lansari.
    Nu stiu despre fanii Apple cum e, dar unii cumparatori sunt open-minded. Altii sunt incuiati si nu vad decat X sau Y.
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Acum cativa ani o tableta de 7' n-avea sens, acum e geniala; acum cativa ani aruncau cu noroi in concurenta pentru ca ofera prea multe produse si uneori intr-un interval de timp prea mic, acum e genial. A...
    Acum cativa ani nici un smartphone de 4.5" - 5" nu avea sens... si uite ce bine o duc. Cum spuneam, piata evolueaza, unii sunt open minded, altii sunt incuiati si dezamagitor de blocati pe o anumita mentalitate. Iar iPad Mini nu are "clasicul" 7" cu ratio 16:9... ci cu 7.9" cu 4:3. Asta inseamna cu 35% mai mare "content area"... lucru pe care nu-l poti intelege pana nu incerci sa vezi o revista in Zinio (de exemplu). Pe un 7" cu 16:9 e crima si pedeapsa (faci zooom la fiecare articol in parte) pentru a putea citi... Deci da, daca ar fi scos tot ceva de genul acesta, ar fi fost un fail imens.
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    si discutiile de pe acest thread sunt geniale: 660Ti a devenit cea mai tare placa
    Daca atat ai inteles tu din discutiile anterioare (cum ca 660Ti a devenit cea mai tare placa), atunci imi pare sincer rau pentru tine.
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    PCul moare
    E in cadere libera... uita-te la cifre...
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Apple rules si altele.
    La fel... uita-te la cifre. Si altele!

    isis: la tine nu mai pot sa raspund, pentru ca esti mult prea off-topic si foarte fixat pe ceea ce spui. Considera ca ai dreptate si nu poti fi contrazis, no matter what. It defeats a forum's purpose (aviz erik cu "e la moda"), but that's how it is. Enjoy the silence!

    P.S. Revin cu rugamintea de a ramane on-topic, legat de noile produse lansate. Pentru discutii despre "Moartea caprioarei"... ermm... "Moartea Domnului Lazarescu"... ermm... "Moartea PC-ului", va rog sa deschideti thread separat. Multumesc anticipat!

  16. #56 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Cred ca Apple s-au cam impuscat singuri in picior cu ipad mini (cel putin cu modelul prezentat).
    De fapt,Apple isi bate cuie-n talpa de mult timp. Ultimul device "innovative" de la ei a fost iPad 3. Pentru ca dupa aceea,s'au dezis aproape complet de toate principiile adanc inradacinate in mentalul lui Jobs,care desi avea nenumarate defecte,s'a dovedit a fi un antreprenor desavarsit,guvernat de niste teorii extrem de sanatoase,tocmai cele care astazi i'au garantat lui Apple locul 1 la nivel mondial.


    1. 3.5" is perfect - iPhone 5 : 4". Iar la ei pe site,si mai simpatic : "Not bigger. Just perfect."
    2. 9.7" is perfect - iPad Mini.
    3. Cred ca Apple s'a deosebit mereu de celelalte firme prin faptul ca nu a lansat noi produse la intervale de 3-6 luni,si mai ales,nu era totul atat de sinistru ca acum,doua iPad-uri lansate in aceeasi zi. Tocmai de asta erau si clientii atat de incantati. Dar acum,tot ei o dau cu "in sfarsit,o gama mai larga de produse".

    De asemenea,unii din cei care fac review-uri sunt si mai groaznici de atat. Pe thread'ul cu iPhone 5,cineva postase un review (cred ca Monky) cu un titlu fabulos : "The iPhone grew up. So should you." Needless to say,reviewer-ul se zbatea din toate incheieturile sa ierte si sa prezinte drept o evolutie fireasca lipsa de feature-uri ale noului iPhone. Cat de infantili au putut fi cei de la Apple ca au adaugat mereu cate ceva nou... In sfarsit,s'au maturizat datorita faptului ca nu au mai facut nimic si au actionat impotriva principiilor lor.

    E cu atat mai dezamagitor cu cat clientii par sa fie incantati de aceste schimbari. Acum ma simt ca un client Samsung. Intr'un interval de mai putin de un an,ies 3 variante ale unui produs. Si daca tot sunt "produse premium" si orice obiect cu un mar muscat pe el face o caruta de bani...de unde elanu' asta pe ei ? Cu toate produsele astea pe banda rulanta.

    In continuare,compania face ravagii. Dar sunt convins ca oameni ca mine mai exista,cateva sute de mii sau cateva milioane,care incep sa isi puna serios intrebari. O sa'mi aud,parca vad "Steve Jobs nu mai e acolo". Da,asa e. Dar nu reusesc sa vad niciun motiv pentru care politica firmei ar trebui sa se schimbe atat de radical.

  17. #57 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pe cat de putin m-a impresionat pe mine Steve Jobs, iar moartea lui nu m-a afectat cu nimic, nu mi-a placut niciodata de el. Mereu l-am comparat cu Gates. Gates e un filantrop, e un altfel de om. In fine, si eu sunt convins ca Apple o va lua serios la vale. Mai au putin de urcat, si ca orice alt produs lansat vreodata, dupa apogeu, vine declinul. E firesc. Si chiar am observat ca de cand nu mai e Jobs la carma companiei, au luat decizii complet neobisnuite pentru Apple. Exemplul de mai sus cu ecranul iPad-ului mi se pare cel mai bun exemplu.

  18. #58 SP
    Member Mythul's Avatar
    Parerea mea e:

    1. Au lansat iPad 4 la doar 6 luni de la aparitie pentru ca vrand nevrand iPad 3 are probleme(discutabil totusi) tehnice sub nivelul calitatii cu care ne-am obisnuit de la Apple, gen ca se incarca intr-un timp prea lung, supraincalzirea. Plus ca era pe vechiul tip de cablu si din motive stiute de ei s-au grabit sa treaca intreaga gama pe acel connector. In acest mod au "reparat" ca sa zic asa iPad 3 care a fost grabit sau lansat sub presiune, fara sa fie suficient testat/rezolvat toate problemele.

    2. Personal cred ca era nevoie de un iPad mini pe piata pentru carti/reviste. O tableta mult mai portabila.

    3. Da a fost Steve Jobs un geniul si un vizionar .... dar cred ca cea mai mare realizare a lui a fost ca a strans mai multi oameni competenti cu skilluri complementare si i-a pus sa lucreze impreuna ... plus da, avea carisma.

    Ma indoiesc ca vor scadea cei de la Apple in viitorul apropiat. Imi place foarte mult situatia actuala si lupta stransa intre Apple vs Android vs Windows .

    I-am dat saptamana aceasta o sansa la Windows 8 daca tot l-am primit gratis de la facultate si pot spune ca ZBOARA(da stiu caps lock) pe laptopul Dell din 2008. Felicitari Microsoft, iar daca nu se simteau asa de amenintati nu stiu daca imbunatateau asa mult Windowsul.

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    1. Au lansat iPad 4 la doar 6 luni de la aparitie pentru ca vrand nevrand iPad 3 are probleme(discutabil totusi) tehnice sub nivelul calitatii cu care ne-am obisnuit de la Apple, gen ca se incarca intr-un timp prea lung, supraincalzirea. Plus ca era pe vechiul tip de cablu si din motive stiute de ei s-au grabit sa treaca intreaga gama pe acel connector. In acest mod au "reparat" ca sa zic asa iPad 3 care a fost grabit sau lansat sub presiune, fara sa fie suficient testat/rezolvat toate problemele.
    True that! Insa eu cred ca "Fixing old issues (overheating de exp.) + adding new features (hd facetime camera, Lightning) + doubling cpu & gpu speed = Next product!". Adica, e ceva absolut normal, nu doar o "reparatie". S-ar putea sa mai avem ceva surprize, dar eu unul nu m-as hazarda in speculatii pana nu vad testat "for real" un iPad 4.
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    2. Personal cred ca era nevoie de un iPad mini pe piata pentru carti/reviste. O tableta mult mai portabila.
    E perfect adevarat si asta! Si un iPad 2 era mai mult decat perfect pentru asa ceva (printre altele), insa cred ca pretul ar fi trebuit sa fie un pic mai agresiv (mai mic cu macar 50 USD). Din pacate, multi il vad ca "tehnologie din 2010". Iar cei care fac asta, probabil ca or considera si iPhone 5, HTX One X+, Nexus 4 tehnologii din 2007, ca de-atunci cam toate folosesc acelasi touchscreen. Nu mai conteaza dimensiunile, autonomia, ppi-ul... nimic. E touchscreen? Atunci e clar vechitura! (yeah right)
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    3. Da a fost Steve Jobs un geniul si un vizionar .... dar cred ca cea mai mare realizare a lui a fost ca a strans mai multi oameni competenti cu skilluri complementare si i-a pus sa lucreze impreuna ... plus da, avea carisma.
    I agree. Si nu trebuie sa-l compar cu Bill Gates pentru asta... sunt 2 personaje complet diferite. Ar trebui ca toti cei care comenteaza despre cei doi, macar sa le citeasca biografiile... Din pacate, la multi merge si "din auzite".
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    Ma indoiesc ca vor scadea cei de la Apple in viitorul apropiat. Imi place foarte mult situatia actuala si lupta stransa intre Apple vs Android vs Windows .
    Si mie imi place la nebunie faptul ca este concurenta. Din pacate, multi si-ar dori sa nu existe decat favoritul lor si-atat.
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    I-am dat saptamana aceasta o sansa la Windows 8 daca tot l-am primit gratis de la facultate si pot spune ca ZBOARA(da stiu caps lock) pe laptopul Dell din 2008.
    De curiozitate, pune un Windows 7 cu toate cele la zi, si dezactiveaza Aero si efectele de tot. O sa te miri de cum "zboara". Ca un 2003 Server fara servicii pornite. E si normal, la urma urmei Windows 8 este un Windows 7 din care s-au eliminat o groaza de nebunii, si s-au pus dreptunghiuri. Oricum, free e bestial! Poate si ca upgrade merita (eu asa l-am luat, pe la 250 RON). Full, retail... n-as da niciodata atatia bani pe el!

  20. #60 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. iPad Mini Retina By MonkY in forum Apple
    Replies: 37 Last Post: 14-06-2015, 02:21
  2. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  3. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  4. iPad Mini By AndRewqp in forum Apple
    Replies: 38 Last Post: 04-01-2013, 21:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts