Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Samsung mai pierde un contract. TSMC intra in scena!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Samsung mai pierde un contract. TSMC intra in scena!

    Despre "razboiul" Apple vs Samsung nu cred ca mai are rost sa discutam, pentru ca este un subiect care in ultima perioada aproape ca atinge ridicolul... insa nu putem sa nu discutam despre cei care vor prelua contractele de productie ale unui gigant precum Apple. Daca partea de panouri LCD a fost preluata de LG (si in curand Sharp cu IGZO), astazi am aflat ca productia procesoarelor va fi preluata de catre TSMC. Acesta va putea in sfarsit sa produca noul procesor Apple A6x la tehnologie de 28nm (el fiind in momentul actual produs la 32nm), pentru simplul motiv ca A6x este singurul procesor produs "in house" si nu detine patente Samsung (asa cum se intampla la A5 si A5x). Daca toate testele vor fi OK si se va face fata cererii, e posibil ca TSMC sa preia si productia noului chip A7, care ar putea intra pe piata in a doua jumatate a anului 2013.

    Nu stiu cat de buna va fi solutia pentru Apple, insa sunt sigur ca Samsung mai primeste o lovitura. Nu-i nimic, am putea spune... cu aceasta ocazie se vor putea ocupa de propriile produse, desi nu cred ca le strica profitul scos din productia zecilor de milioane de unitati pentru Apple.
    Attached Images Attached Images a6x_cpu.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Pai, da, dar daca as fi fost Apple as fi facut acelasi lucru; nu cred ca isi mai pot permite sa lucreze cu Samsung in conditiile in care au fost deja depasiti pe piata de mobile (si lucrurile nu arata prea roz pentru ei din zvonurile care au inceput sa circule in legatura cu Galaxy S4 - deja S3-ul face mai multe lucruri mai bine decat iPhone 5).

    Urasc nevoia de disclamer-e, dar here goes: n-am nici un fanboism Apple sau Samsung, folosesc Galaxy S3 si Macbook Air si sunt multumit de amandoua, nu vreau sa incep un flame cu comment-ul de mai sus.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Partea funny este ca Samsung nici nu ar trebui sa se poata compara vreodata cu Apple pe sectiunea de mobile. Adica, sa fim seriosi, Samsung are 100 de modele de smartphones pe piata, Apple are 1 (sa zicem 3 daca luam in calcul si modelele "vechi" precum 4S si 4). Daca ar fi sa punem in aceeasi "oala" pe Nokia, Samsung, LG, HTC, Motorola, RIM, Sony, Erricson... Apple cu un singur smartphone ar trebui sa aiba aproximativ 1% din piata (maxim). Si cu toate astea, Apple ajunge pe la 20% din piata, ceea ce este ENORM.

    Teoretic, iPhone 5 ar trebui sa fie un produs "de nisa", mai jos chiar si decat Blackberry... iar faptul ca are succes atat de mare (Apple chiar nu face fata cererii), e normal sa enerveze pe altii care se chinuie cu zeci de produse, astfel incat sa atinga un target cat mai mare de cumparatori.

    Culmea este ca nu Samsung ar trebui sa fie cel mai "stressat" dintre competitori, ci Nokia. Nokia care pana la aparitia iPhone-ului detinea undeva in jur de 70% din piata... a ajuns acum sa fie sub 20%.

    Competitia e buna, eu unul nu ma cramponez atat de tare de numele care e scris pe un smartphone, ci de cat de bun e respectivul device. Daca imi satisface nevoile, chiar nu-mi pasa daca e Apple, Samsung, Nokia or whatever. Dar ma stresseaza la maxim chestia asta cu patentele, cu datul in judecata pentru chestii puerile... Daca o vor tine tot asa, o sa ajunga ori sa produca doar unul din ei smartphone-ul cu anumite forme (definite din patent), ori vor ajunge sa vanda ceva de genul: Samsung doar in Korea si Europa, Apple in US si China... in functie de unde au castigat procesele. Si e aberant... eu zic ca au loc toti pe piata, si sa ne lase pe noi consumatorii sa alegem ce ne place mai mult.

    Referitor la ce spui tu despre S3 care face mai multe lucuri bine decat iPhone 5, e o discutie serioasa de purtat. Eu unul m-am jucat cu ambele, plus Galaxy Note 2, plus HTC One X, si-am ales iPhone 5. Poate si pentru ca am un mic "ecosistem" Apple si orice aplicatie, film, album cumpar... il am pe toate cele (iPad, iPhone, Apple TV). Daca vorbim de benchmark-uri si de viteza aplicatiilor, S3 pierde categoric in fata unui iPhone 5. Singurul care se apropie, este Galaxy Note 2... dar care din pacate pierde din cauza dimensiunii. Parerea mea

  4. #4 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Da, logic ar fi sa nu se faca o comparatie intre un producator cu 1,000 de modele si altul cu 3, insa numitorul comun este vanzarea, deci profitul, si la asta ma refeream. Pur si simplu GS3 se vinde mai bine decat iPhone 5, atata tot.

    Cu patent war-ul sunt total de acord cu tine, e ridicol si retardat, dar asta este... Sper sa fie doar o "faza", ca in moda. Tot de almighty buck e vorba...

    Cu benchmark-urile S3 vs iPhone 5 stiu ca 5-ul a iesit mai bine, insa: 1. nu stiu cate dintre valori sunt observabile cu ochiul liber; 2. daca esti in "ecosistem" Google (i.e. ai adresa de gmail, folosesti gtalk, google calendar, youtube, etc) o platforma Android e mai dezirabila any day of the week uneia iOS; 3) daca vrei sa folosesti widget-uri, o alta tastatura, aplicatie pentru calendar, music player, orice altceva, Android e raspunsul (la 2) si 3) m-am referit cand am spus ca S3-ul face lucruri mai bine); 4) daca esti deja in ecosistem Apple iPhone 5 e extraordinar. Nu pentru ca e singura alegere, ci pentru ca e intr-adevar excelent pentru ecosistemul Apple. Si eu personal mi-am dat seama de asta foarte recent, de cand am inceput sa folosesc MacBook Air in fiecare zi. Am inceput sa-l folosesc de nevoie si acum nu l-as mai lasa din mana.

    Cred ca Nokia s-ar fi apucat mai bine sa faca telefoane pe Android, sunt convins ca ar fi avut un succes mult mai mare decat pe WP. Iar ca design industrial nu cred ca altcineva in afara de ei ar putea fi o concurenta serioasa pentru Apple. Dar se pare ca au avut mare nevoie de safety net-ul oferit de preluarea de catre M$, asa ca s-au dus si ei acolo unde au putut obtine cat mai multi bani cat mai repede.

  5. #5 SP
    Member solaru's Avatar
    Sa nu ne amagim... daca Nokia alegea Android in acest moment nu mai exista. In lumea Android nu mai este loc de multa de vreme pentru altcineva decat Samsung si Google/Motorola, toti ceilalti doar supravietuiesc - HTC e cel mai bun exemplu - face aparate extraordinare, integrarea cu Android e mai buna decat la Samsung si totusi nu e suficient ca sa domine piata. Samsung castiga cota de piata deoarece subventioneaza vanzarea aparatelor sale pe toate canalele, lucru pe care nu il poate face nimeni, cel putin nu la scara la care o face Samsung.

    Pana acum batalia pe piata smartphone-urilor a fost si inca mai este pe piata US, unde, cu tot respectul, Nokia nu a insemnat nimic niciodata! Nokia a fost un nume in Europa, Asia, America de Sud dar nu US.

  6. #6 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar

    Re: Samsung mai pierde un contract. TSMC intra in scena!

    Pe multe forumuri din State lumea apreciaza Nokia. Deci nu cred ca sunt chiar no name acolo. Cat despre cum ar fi fost pe Android nu putem dec�t specula acum. Sunt �nsă convins ca ar fi făcut o treabă la fel de buna ca HTC, probabil mult peste.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Nu-mi mai functioneaza PS3-UL ! Nu mai intra CD-ul ! By br1c1vl in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 5 Last Post: 19-06-2014, 23:42
  2. Replies: 4 Last Post: 29-03-2014, 08:27
  3. Replies: 6 Last Post: 15-10-2012, 22:39
  4. PC-ul pierde din ce in ce mai mult teren By MonkY in forum Tech News
    Replies: 26 Last Post: 22-09-2012, 17:13
  5. Replies: 33 Last Post: 06-06-2009, 21:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts