Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Wikipad slabeste atat la diagonala cat si la pret

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Wikipad slabeste atat la diagonala cat si la pret

    Va aduceti aminte de Wikipad, consola-tableta cu ecran de 10" si gamepad integrat? Well, daca initial Wikipad-ul trebuia sa se lanseze la sfarsitul acestui an si pre-orderul era deja in valoare de 499$, iata ca avem o rasturnare de situatie: nu doar ca pretul scade la 249.99$, dar diagonala produslui final nu va mai fi de 10" ci de 7". Pe mine ma depaseste miscarea, insa Fraser Townley, CEO la Wikipad Inc ne spune ca "We wanted to get Wikipad into our community's hands and what we found was that the smaller 7" form factor just seemed right. The smaller frame delivers an aggressive price while keeping the same amazing specs.". Sunt curios ce se va intampla cu cei care au facut preorder la o tableta de 10" dar vor primi una de 7".

    Va reamintesc ca Wikipad va rula Android 4.1, va avea un CPU nVidia Tegra 3 quad core, ecran de 7" IPS cu ratio 16:10, 15GB spatiu disponibil precum si micro SD slot pentru inca 32GB maxim. Aceasta se stia ca va avea atat PlayStation Mobile cat si OnLive suport pe langa clasicul Google Play. Mai multe detalii gasiti pe stirea initiala: http://www.consolegames.ro/forum/f11...a-la-preorder/

    Will you buy one now? :D
    Attached Images Attached Images wikipad_7inch.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ce vrajeli, si cu ecranul de doar 7", tot e mai mare decat majoritatea tabletelor de 10" . N-au gandit prea bine. 10" e ok, 7" e prea putin. Pentru gaming de genul asta cel putin. O sa vanda fix nimic. Pana il lanseaza ei Tegra 3 o sa fie deja prea slab. In plus, bateria probabil nu va mai tine 8 ore si daca greutatea nu ajunge pe la 350g va fi prea grea. Mi se pare cel mai mare fail. Mai curios sunt de tableta celor de la Razer.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mie mi se pare cam aiurea sa ai gamepadul mai mare decat ecranul (cel putin asa arata in imagini). In plus, acum fiind de 7", ei au lasat stick-urile analog si butoanele in aceeasi locatie, ceea ce mi se pare o mare greseala. Daca va uitati la http://www.consolegames.ro/forum/att...er-wikipad.jpg veti vedea ca macar acolo stick-urile si butoanele erau oarecum centrate. Acum la 7", nefacand modificari, mi se par complet ne-ergonomic aranjate. Practic vei controla din partea de sus... ceea ce e cam "peste mana". E ca si cand la PSP sau PSV, analog stick-urile ar veni in locul la shoulder buttons (sau triggers). Not good. Not good at all!

  4. #4 SP
    Member szabi90's Avatar
    Nu vad rostul acestei console. La telefoanele android poti atasa un " grip " , astfel devine o consola portabila , sau prin wifi / bluetooth poti juca jocuri cu maneta de ps3.

    Daca ar fi cu sistem de operare diferit , sa apara jocuri exclusive , atunci ar merita banii , atunci ar avea succes mare dupa parerea mea , dar cine stie , cum androidul are succes mare pe piata , poate o sa aiba si aceasta consola.

  5. #5 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Fraser Townley, CEO la Wikipad Inc ne spune ca "[I]We wanted to get Wikipad into our community's hands and what we found was that the smaller 7" form factor just seemed right.
    Corect, daca nenea ala si inca 2-3 de acolo au "considerat" ca 7" e bine, pai atunci asa-l fac. Mama ei de treaba, anul asta trebuie sa apara telefon (note iii) cu ecran de 6.3" si tu vii sa-mi spui ca 7" e ok pentru o tableta? Problema e ca ecranul e de 7", dar ca dimensiunea tabletei consola e mai mare ca una de 10". Well done.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si iata ca mai avem parte de o scadere de pret la Wikipad-ul de 7": de la 249$ la 199.99$. Wikipad-ul poate fi deja acizitionat de pe BestBuy. Din pacate datorita intarzierilor de lansare, cred ca a ramas cam mult in urma.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Se pare ca iar au intors situatia, si in loc de 7" au revenit la designul de 10". La fel si pretul, acum fiind 500$. Aveti si primul hands-on la Wikipad, facut de cei de la Engadget: Hands-on with Wikipad, the $500 Android gaming tablet (video). Eu zic ca e prea putin, prea tarziu... mai ales cu Tegra 3, rezolutie de doar 1280x800, doar 1GB RAM si la acest pret. Pacat...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 14-09-2012, 11:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts